Keresés

Részletes keresés

Lambada7512 Creative Commons License 2024.01.09 0 0 93841

Gyorsabban írtál, mint én olvastam a weben. :-)))

 

Igen, az i5 az optiplex 7010-et jelent win10-el, most mentik le róla az adatokat, ha azalatt nem teszik tönkre, az lesz az új PC-m. ;)

 

 

wiki-n megtaláltam a SATA fejlődését, hát azok nagyon elméleti számok, nálam soha nem sikerül 40-45MB/s-nél nagyobb másolási sebességet elérni két merevlemez között TC alatt másolva.

 

Azt írják, lefelé kompatibilis, ugyan az a csatlakozó - fizikailag akkor felismeri, csak sebességben lesz korlátozva?

 

Előzmény: kisbetu (93839)
innerimages Creative Commons License 2024.01.09 0 0 93840

És mihez kezdesz azzal az i5-ös CPU-val? Mert az Optiplex 745-be nem fogod tudni beletenni, tehát ahhoz egy komplett új gép is kelleni fog köréje.

 

A Serial ATA szabványnak különböző revíziói vannak:


SATA rev. 1 (SATA 1.5Gb/s) aka SATA-1, SATA I vagy SATA150.
SATA rev. 2 (SATA 3Gb/s) aka SATA-2 and SATA II vagy SATA300.
SATA rev. 3 (SATA 6Gb/s) aka SATA-3 and SATA III vagy SATA600.

 

Visszafelé kompatibilisek, de egy SATA III meghajtót téve az Optiplex SATA II portjára nem tudod kihasználni a max. sebességét.

 

A Dell tápban be van kötve a 3v3 ág is: ez gondot okozhat a PUIS-t használó, újabb meghajtóknál mert nem indulnak el vele.

Előzmény: Lambada7512 (93838)
kisbetu Creative Commons License 2024.01.09 0 0 93839

Azt sikerült kinyomoznom, hogy a Dell Optiplex 745 SATA II csatlakozással bír, szóval ha találsz még bárhol SATA2-es cuccot, az jó bele. A SATA3-ast nem tudja kihasználni, de gondolom, azért elkezelgeti.

 

"remélem, hogy hamarosan lesz egy i5-ös CPU-s is a látókörömben" Akkor legyen a látókörödben egy ahhoz illő gép is.

Előzmény: Lambada7512 (93838)
Lambada7512 Creative Commons License 2024.01.09 0 0 93838

Merevlemezt kell vennem, egy PC-be fogom betenni, így SATA belső merevlemez kell.

Gyors fejszámolással kb. tíz terányi helyre van szükség, webes kereséssel 14 és 16 TB-os merevlemezek látszanak most a legjobb vételnek, vagy két db 8TB-osat tudnék venni helyettük, de azok héliumosok, értékeléseknél sok rossz tapasztalat van róluk.

 

Ami zavaró, hogy SATA csatlakozóra keresve a következő találatok jöttek:

Serial ATA II

Serial ATA III

SATA-600

NAS

SAS

Ethernet 10/100

 

Ezekből melyik az, amelyik ténylegesen jó PC-be?

(Ha minden igaz, egy Dell Optiplex 745 lesz a házigazda, Dual Core CPU-val, bár remélem, hogy hamarosan lesz egy i5-ös CPU-s is a látókörömben)

innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93837

Ez az alaplapod, egyértelműen látható rajta a CPU foglalat a cserélhető a CPU-knak:

 

https://i.ebayimg.com/images/g/mx0AAOSw~NZcTr3P/s-l1600.jpg

Előzmény: innerimages (93836)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93836

Ja, azt hittem a tiéd a BSOD. :) Akkor viszont Windows crash dump-ot kell nézni "Blueview"-el vagy "Who is crashed"-del.

 

Ott a linken, hogy tesztelték a HP Z440-ben azt a CPU-t, tehát működik.

Előzmény: pimre (93835)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93835

Ami a képe van, az nem az én hibaüzenetem volt. Csak minta. (Bocs, hogy ott nem jeleztem). Ha majd legközelebb jön, akkor majd lefényképezem.

 

Az én gépemen a CPU 3.5 GHz: Intel Xeon E5 1620 v3 @ 3.50GHz Haswell-E/EP 22nm Technology

 

És attól tartok, hogy mivel integrált az alaplap, abban semmit nem tudok cserélni. Ahogy ez az ott következő hozzászólásomból is kiderül.

Előzmény: innerimages (93834)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93834

Ott a hibakód a képernyőn: "IRQ NOT LESS OR EQUAL". Ez ilyen általános joker hibakód, ami kb. bármitől is lehet (főleg ilyen idős gépnél): memória hiba, tápellátási hiba, CPU degradáció, CPU kontakt hiba, CPU túlmelegedés, stb. A-tól Z-ig át kellene nézni hozzá a gépet és kitisztítani, a CPU-t újra hűtőpasztázni, stb.

 

 

Egyébként az Intel Xeon E5-2699 v4 is kompatibilis vele (BIOS frissítés után).

 

2.2GHz, 22 mag és 44 szál: ennyi maggal már nem is processzor hanem dinnye. :)

Előzmény: pimre (93829)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93833

"Szóval nem ment tönkre, hanem júzer erőből volt hülye."

 

Nem, valóban nem ment fizikailag tönkre, csak logikailag mert az user megformázta. Írtam is, hogy "fizikailag csak egy külső HDD-je ment gallyra", viszont az adatvesztés szempontjából a logikai sérülés is számít és abból hozta össze Murphy a másik kettőt a háromból.

 

"Az egyszer használatos kifejezetést meg nem is értem ebben a koncepcióban."

 

Általánosságban kell érteni, Google: NAND bleeding / charge bleeding.

Előzmény: Jahno (93828)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93832

Nem bizony.

Előzmény: Jahno (93831)
Jahno Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93831

NirSoft bluescreenview sem mond semmit?

Előzmény: pimre (93829)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93830

"Integrált processzoros lenne az alaplap?" Attól tartok, igen:

 

 

 

Kösz, hogy szóltál. 

Előzmény: XNC (93826)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93829

"Látom többször volt "hirtelen halállal" leállítva". De az nem én voltam, hanem a Windows:

 

 

Ha legalább mondana valamit a hiba jellegéről, vagy más módon utalna rá. Hiszen ha észlelte a problémát, leállás előtt akár valami érdemi információt is írhatna. Noch dazu, csak a bekacsolás gombbal lehet leállítani. Bár a napokban már mintha készült volna leállítani a gépet, de addigra már megnyomtam a gombot. Tavaly év elején nagyon sűrűn kaptam ilyen hibajelzést, mostanában ritkábban, kb. 2-3 havonta.

Előzmény: innerimages (93825)
Jahno Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93828

"miközben újra akarta telepíteni, a Media Creation Tool-al megformázta és felülírta a pendrive-ot, amin a biztonsági mentése volt"

 

Szóval nem ment tönkre, hanem júzer erőből volt hülye. Az más, úgy mindegy hány másolat van és hol, ezek megoldják.

 

Az egyszer használatos kifejezetést meg nem is értem ebben a koncepcióban.

Előzmény: innerimages (93824)
Doky586 Creative Commons License 2024.01.08 0 1 93827

6 éves (öreg) az a hds... 🤪

Előzmény: pimre (93820)
XNC Creative Commons License 2024.01.08 0 1 93826

Ki akarod cserélni a CPU-t, közben a leírásod szerint: "Socket: -".

Miért nincs foglalat? Integrált processzoros lenne az alaplap? Csak mert akkor nem is fogod tudni kicserélni......

Előzmény: pimre (93812)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93825

Igen. Látom többször volt "hirtelen halállal" leállítva (unexpected power loss counts). Az SSD-k sem szeretik a hirtelen tápmegvonást.

Előzmény: pimre (93820)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93824

Soha ne becsüld alá Murphy-t, mert mindig meg tud lepni. Nemrég 1 pendrive-ról és 2 HDD-ről kellett összevadásznom egy ügyfél dokumentumait, mert ő is ebben bízott, hogy kettő egyszerre nem megy tönkre. Végül is fizikailag csak egy külső HDD-je ment gallyra, a laptopban lévő másik csak logikailag borult össze, így egy félresikerült kikapcsolás után nem állt fel a Windows, aztán miközben újra akarta telepíteni, a Media Creation Tool-al megformázta és felülírta a pendrive-ot, amin a biztonsági mentése volt. És mielőtt azt hinnéd, hogy ez volt az egyetlen ilyen eset ki kell ábrándítsalak, mert többé-kevésbé rendszeresen keresnek meg így. A pendrive-ok (SSD-k, memóriakártyák és az összes, flash alapú tároló) egyébként is egyszer használatos, eldobható kategória a NAND bleeding (charge bleeding) nevű jelenség miatt.

 

Javaslom, hogy a fontos dokumentumaidról minimum 2 másolatod legyen (tehát összesen 3 helyen legyenek meg), különböző gyártók különböző típusú HDD-in, mert azzal kiküszöbölhetőek a szériahibák. Rajtuk kívül még meglehet  pendrive-on is, csak ne az legyen a forrás amiről a többire továbbmásolod, mert azon sérül meg könnyebben az adat és akkor vagy hibásan másolod tovább vagy sehogy.

Előzmény: pimre (93821)
Gorcsev Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93823

"Nekem az egész kínai"

Az 5-ös meg a 196-198 legyen 0, a többi nem igazán mérvadó; esetleg az ilyen-olyan errorok számlálói, ha gyorsan növekednek.

A többi az csak vudu :)

Előzmény: pimre (93820)
Gorcsev Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93822

"A Sandisk kondíciója tényleg jobb valamivel, mint a sokat használt Samsungé"

Humbug. Csak azért mondja, mert már többet írtál rá. Nincs gyakorlati jelentősége.

Előzmény: pimre (93816)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93821

"És ezeknek a biztonsági mentései hol vannak?" A pendrájvomon, amire naponta mentek. A TC mappaszinkronizálás, amiről Jahnoval vitatkoztam tegnap, megoldja. Amikhez hozzányúltam, azt - és csak azt - kimásolja. És néhány naponta leülök a laptopomhoz, és arra is szinkronizálok a pendrájvról. Így sok évre visszamenőleg biztonságban vannak a dolgaim. Ha valami történne a pennel, maximum az előző napi munkám veszne el. És annak a valószínűségét, hogy a HDD és a pendrájv ugyanazon a napon menjen tönkre, azt meglehetősen alacsonynak találom. 

 

Off: Erről jut eszembe a japán turista, aki megkérdezte a légitársaságát, hogy mi a valószínűsége, hogy bomba lesz a gépen. Mondták neki, hogy 1 a 40000-hez. És annak, hogy két bomba legyen? Hát a két valószínűség szorzata, azaz 1:1.6 milliárd. Ez már megnyugtatta.

Egy hét múlva elfogták a repülőtéren, mert bomba volt nála. Hiába magyarázta, hogy ő csak a bombamerénylet valószínűségét akarta csökkenteni.

Előzmény: innerimages (93819)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93820

Erre gondolsz?

 

 

"...akkor te is jobban érted" Kizárt dolog:-) Nekem az egész kínai.

Az SSD képét már nem tudom megmutatni. De ha fontos a dolog érdeme szempontjából, akkor beteszem, megnézem, és bemásolom.

 

 

Előzmény: innerimages (93818)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93819

"A dokumentumaimat, képeimet (kevés van), meg a letöltött fájlokat az 1 TB-os D: meghajtón tartom, egy másikon pedig bizonyos egyéb dolgokat."

 

És ezeknek a biztonsági mentései hol vannak? Mert gondolom nem szeretnél sem Pitttihez, sem hozzám bérletet venni. :D

Előzmény: pimre (93817)
innerimages Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93818

A meghajtók S.M.A.R.T. füléről tedd be a képernyőmentéseket (ha jobb klikkel átállítod decimálisra a kijelzést, akkor te is jobban érted).

Előzmény: pimre (93816)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93817

Még egy mondat az SSD-vel kapcsolatban. Természetesen a C:\ meghajtón kizárólag a rendszert és a telepített programjaimat tartom. Sokéves tapasztalatom, hogy - bár sok programot használok - a felhasznált terület soha nem megy 80-90 GB fölé. Tehát bőven megvan nem 10 %, hanem több mint 20 % szabad terület. (Megjegyzés: Úgy fél évente készítek rendszer mentést, biztos, ami biztos)

 

Ennek ellenére érdemes 256 GB-os SSD-t venni?

 

Más: A dokumentumaimat, képeimet (kevés van), meg a letöltött fájlokat az 1 TB-os D:\ meghajtón tartom, egy másikon pedig bizonyos egyéb dolgokat. Ezekre viszont nem akarok többet költeni, így HDD-t használok. Nem lassítja a munkát. A filmeket DVD felvevőn tartom, és TV-n nézem, szóval ott sem szükséges a nagyobb sebesség.

Előzmény: pimre (93816)
pimre Creative Commons License 2024.01.08 0 0 93816

Köszönöm a javaslataidat. Kipróbálgattam. Mivel több meghajtó van a gépben, kihuzigáltam mindegyikből a Sata kábelt. (A tápkábeleket nem. Remélem, ezeket nem kellett volna.) Nem számított, talán, ha 5-6 mp-et javított, de az sem biztos. 

Aztán kicseréltem az SSD-t. Az igazság az, hogy amikor tavaly februárban megvettem a mostani felújított  gépet, akkor a hozzá adott Sandisk SSD-t kicseréltem a saját, régóta használt Samsung 850-esemre. Abban jobban bíztam. Most visszacseréltem. Nem klónozva, hanem Macrium Reflect mentéssel, majd a csere után abból visszaállítással. Remélem, hogy ezen nem múlik semmi. A Sandisk kondíciója tényleg jobb valamivel, mint a sokat használt Samsungé. De a sebesség változatlan.

 

A 2 perccel talán annyit túloztam, hogy bekapcsoláskor 50 mp múlva megjelenik egy természeti kép, amit a Windows intéz, újabb 10 mp múlva látszik az asztal, lehet dolgozni is, de azért a pörgő kék karikák jelzik, hogy még nincs egészen kész. Ez nagyjából újabb 40-50 mp múlva fejeződik be. Ezzel együtt majdnem két perc.

 

Azért idemásolom a HD sentinel képeit is.

 

1. SSD EVO 850:

 

 

 

2. Sandisk:

 

 

 

 

Előzmény: innerimages (93815)
innerimages Creative Commons License 2024.01.07 0 0 93815

"A helyzet az, hogy kissé lassan tölt be, közel 2 perc."

 

Ilyen anomáliát egy haldokló meghajtó is tud okozni: próbáld ki, hogy ha kihúzod a HDD-t a gépből, akkor mennyi idő alatt bootol be?

 

Illetve gondolom a rendszer az SSD-n van. Ha azt a 850 EVO-t akkor vetted amikor megjelent, akkor a kis méretéből adódóan már valószínűleg túl van írva ill. tele van (az SSD-ken mindig szabadon kell hagyni minimum 10% szabad helyet ahhoz, hogy normálisan tudjanak működni). Javaslom a Hardverapróról egy 256 GB-os 850 PRO vételét, majd arra átklónozását, mert akkor minden megmarad.

Előzmény: pimre (93814)
pimre Creative Commons License 2024.01.07 0 0 93814

Köszönöm a tanácsot.

 

"A helyedben nem fejlesztenék ezen a gépen hanem megvárnám a 2025-öt és a W11-et..." Ezzel egyébként nagyon egyetértek. A Win7-Win10 áttérést is a támogatás megszűnéséig halogattam, addigra legalább a Windows 10 gyermekbetegségei is zömmel megoldódtak. Most is ez a tervem. Most is csak a belépés kicsit kellemetlen lassúsága miatt gondoltam a CPU cserére, az áttéréssel várnék 202-ig. A telepítő módosítását meg biztos nem kísérelném meg, mert az éppen a biztonságot veszélyeztetné, ha jól értem, amit erről olvastam. 

Előzmény: innerimages (93813)
innerimages Creative Commons License 2024.01.07 0 0 93813

Semmi baj. :-)

 

Az az alapvető probléma, hogy amíg a Z440/Z640/Z840-ek TPM-je simán upgrade-elhető v1.2-ről a HP által biztosított szoftverekkel a Win 11 által is támogatott v2.0-ra, addig CPU fronton fixen ki van lőve a W11 kompatibilitás, mert az alaplap chipsetje csak a v3/v4 Xeon-okat támogatja az e5-16xx / e5-26xx szériákban, így ezek a CPU-k sohasem lesznek W11 kompatibilisek a Microsoft által felállított hardveres követelmények szerint. Maximum úgy, hogy módosítani kell a W11 telepítőt, hogy ne végezze el a CPU / TPM ellenőrzést.

 

A helyedben nem fejlesztenék ezen a gépen hanem megvárnám a 2025-öt és a W11-et, hogy működik-e továbbra is és csak akkor költenék rá. 10 éves a vas minimum: tápegységben az már dupla nyugdíjas kor. Ha véletlenül elszáll, akkor ne vigyen magával mást is - viszont ezeknél a munkaállomásoknál ha jól emlékszem csak önmagukkal kompatibilisek az alkatrészek.

 

Hátha valaki jobban képben van vele kapcsolatban.

 

Ha mindenáron venni szeretnél bele valamit akkor memóriát és SSD-t, mert azokból sosem elég. :-)

Előzmény: pimre (93812)
pimre Creative Commons License 2024.01.07 0 0 93812

Jaj jaj,elnézést. Mellényúltam.Nem azt az összeállítást másoltam ki, amiről beszéltem, hanem egy több mint 10 éves elődjét, ami már nincs is meg, csak az adatai.

 

Ez a gép, amit rendbe akarok hozni, aa következő:

 

 

Típus: HP Z440 Workstation Xeon E5-1620 v3

(a névben szerepel még: Quadro M2000, bár ezt a Speccy nem jelzi)

 

Alaplap: Hewlett-Packard 212B (CPU0)

Processor: Intel Xeon E5 1620 v3 @ 3.50GHz Haswell-E/EP 22nm Technology

Socket: -

Memória: 8,00GB Single-Channel DDR4 @ 1064MHz (15-15-15-36)

 

Bios Hewlett-Packard Version M60 v02.59 Date    2022.03.31.

Start szegmens: -

 

Hálózati Adapter: Internet Connected through: Intel Ethernet Connection (2) I218-LM

 

Video: NVIDIA Általános Microsoft-videokártya (a

 

Winchesterek: C (Rendszer): SSD 850 EVO 120 GB  

D (Adatok): Western Digital WDC WD10EZRZ-22HTKB0 1 TB

 

Még egyszer ne haragudj, hogy hülyeséget másoltam be.

 

 

Előzmény: innerimages (93809)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!