Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 978

ha igazad lenne, akkor le tudnád rajzolni és két mondattal alátámasztani amit írtál

"Nem kell áramforrás. Zárja a tekercset, mozgatja a mágnest, kialakul egy áram a tekercsben a mozgó mágnes indukciója miatt. Mikor bontja a zárlatot, az így kialakult áram folyik át a Led-en az első pillanatban, majd a Led kapocsfeszültsége és az induktivitás által meghatározott meredekséggel csökken.  "

Előzmény: mmormota (977)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 977

Láttad a videót, tudod hogy igazam van. Nem érted a magyarázatot, mert hülye vagy hozzá. Ha kétséged van, kérdezz meg mást, ugyanazt fogja mondani amit én. Aztán hints hamut a fejedre.

Előzmény: Törölt nick (976)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 976

szóval nem tudod :D

Előzmény: mmormota (975)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 975

Nem magyarázom el, mert irritál a tapló stílusod. Kérdezz meg egy villamosmérnököt (egy másikat) lehetőleg udvariasabban, akkor segíteni fog.

Előzmény: Törölt nick (974)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 974

Azért kérdeztelek téged, mert te azt állítod, hogy tanultál fizikát. :D 

Ugyan miből lenne önindukció ebben a konkrét esetben, ha bontod a zárlatot? :DDD Magyarázd már nekem ezt el ó én balga tudatlan halandónak. Lehetőleg kapcsolási rajzzal ha kérhetném :DD

Előzmény: mmormota (973)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 973

Ok, hülye vagy hozzá. Kérdezz meg valakit, aki tanult fizikát.

Előzmény: Törölt nick (972)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 972

az a hülyeség amit írtál:

Nem kell áramforrás. Zárja a tekercset, mozgatja a mágnest, kialakul egy áram a tekercsben a mozgó mágnes indukciója miatt. Mikor bontja a zárlatot, az így kialakult áram folyik át a Led-en az első pillanatban, majd a Led kapocsfeszültsége és az induktivitás által meghatározott meredekséggel csökken.  "Nem kell áramforrás. Zárja a tekercset, mozgatja a mágnest, kialakul egy áram a tekercsben a mozgó mágnes indukciója miatt. Mikor bontja a zárlatot, az így kialakult áram folyik át a Led-en az első pillanatban, majd a Led kapocsfeszültsége és az induktivitás által meghatározott meredekséggel csökken.  "

Előzmény: mmormota (971)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 971

Mert hülyeséget beszélsz, és azt se hiszed el amit látsz.

Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 970

Látod, megint személyeskedsz, holott nem tudsz lerajzolni sem egy tekercsből meg egy LED-ből álló kapcsolást sem.

Előzmény: mmormota (969)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 969

Mondani mondod, mert nem értesz hozzá, viszont nagyképű vagy, és azt se tudod mikor égeted magad.

Előzmény: Törölt nick (968)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.27 0 0 968

mondom hogy hülyeséget írtál

Előzmény: mmormota (967)
mmormota Creative Commons License 2014.10.27 0 0 967

szeretném én azt látni, hogy bontja a kézzel zárlatot miközben épp mozdul a mágnes :DDD

Kívánságod teljesült:

https://www.youtube.com/watch?v=z0foiDSTfx8&list=UUa29RReB0tsVHoSktWFRlag

:-)))

Előzmény: Törölt nick (966)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 966

szeretném én azt látni, hogy bontja a kézzel zárlatot miközben épp mozdul a mágnes :DDD

Egyébként meg ha lerajzolnád a kapcsolást amit írtál, már nem is írnád le újra.

Előzmény: mmormota (965)
mmormota Creative Commons License 2014.10.26 0 0 965

Nem kell áramforrás. Zárja a tekercset, mozgatja a mágnest, kialakul egy áram a tekercsben a mozgó mágnes indukciója miatt. Mikor bontja a zárlatot, az így kialakult áram folyik át a Led-en az első pillanatban, majd a Led kapocsfeszültsége és az induktivitás által meghatározott meredekséggel csökken.  

Előzmény: Törölt nick (964)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 964

Ha a tekercset csak LED-ekkel kötötte össze, akkor nincs hogy önindukciótól felvillannia. Ahhoz kellene az áramforrás, amit a tekercsről lekapcsol, miközben maga a tekercs továbbra is zárt áramkört alkot a LED-ekkel. 

Szerintem vannak ott egyéb alkatrészek is valamilyen zagyva bekötésben, amit nem vall be az olvtárs.

Előzmény: mmormota (963)
mmormota Creative Commons License 2014.10.26 0 0 963

Azt hogy ez feszültség és nem energia kérdése, megmutatta az, hogy szaggatva, önindukcióval villant a Led.

Előzmény: Törölt nick (961)
mmormota Creative Commons License 2014.10.26 0 0 962

Ha elérné ezt a feszültséget, villanna a Led. Ez ilyen egyszerű. Hogy aztán megvan 80%-a a szükséges feszültségnek, és pont segít a pár tized, vagy csak 20%-a van meg, azt nem lehet tudni, ahhoz mérni kell.

Előzmény: Törölt nick (961)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 961

francot se számít az a pár tized voltnyi különbség az eltérő ledeknél ebben a konkrét esetben, főleg hogy több száz menet van a tekercsen

Előzmény: mmormota (960)
mmormota Creative Commons License 2014.10.26 0 0 960

Tehát vékonyabb vezetéket kell használnom a tekercshez, több menettel, hogy nagyobb legyen a feszültség?  

Igen. Viszonylag rövid, a jelenleginél lényegesen nagyobb menetszámú tekercs kellene. Ha biztosra akarsz menni, meg kell nézni oszcilloszkóppal, hogy jelenleg mekkora feszültségcsúcsokat tudsz létrehozni.

Ha eddig nem piros Led-et próbáltál, érdemes azzal is kipróbálni, kisebb feszültség elég neki. Nagy különbség van az egyes Led-ek hatásfokában is, az újabb, jobb gyármányok nagyságrenddel több fényt adnak ugyanolyan bemenő elektromos teljesítmény mellett. 

Tájékoztató jelleggel a különböző színű Led-ek kb. a következő feszültség mellett kezdenek észrevehetően világítani:

piros 1,6V

narancs 2V

sárga 2,1V

zöld 1,9V

kék 2,4V

A különböző gyártmányok kicsit eltérhetnek.

Előzmény: Chilkoot járó (951)
jogértelmező Creative Commons License 2014.10.26 0 0 959

"... A klasszikus tekercselődrót lakkozott. ..."

Ha a lakk berepedezik - mert pl. túlontúl kis átmérőjű csévetestre tekerik rá a huzalt, akkor a tekercs menetzárlatos, vagy sorzárzatos lesz. Erre mérget lehet venni.

(És akkor is ez lesz, ha a lakk már oly öreg, mint pl. én, ki már több mint 60-szor kerültem meg a Napot)

Előzmény: Törölt nick (958)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 958

Nos, a vezeték átmérője teljesen megfelelő, (kérdés szigetelt-e) A klasszikus tekercselődrót lakkozott. Nem a vezeték hosszát szokás megadni, hanem a menetek számát darabra. De 70 m hosszú vezetékből több mint elegendő menetet lehet feltekerni. Talán túl sokat is. 

A legnagyobb problémát a mágnesedbel vélem felfedezni, annak ugyanis tartania kéne az észak-déli pólusainak irányát, miközben ide-oda rázódik a tekercsedben. Ezt legegyszerűbben úgy oldhatod meg, hogy egy nagyoobb ármérőjű műanyag csőre teszed a tekercset, amiben egy kisebb átmérőjű cső csúszkál, amibe beleragaszdod a mágnest. így az nem fordul keresztbe.

Ebből persze tkp. sehogy sem lesz lineáris generátor, persze nevezheted annak, legfeljebb azzal, hogy csak egy szegmense van. Lineáris generátor akkor lenne, ha egy hoszabb csőbe több mágnest ragasztanál egymástól kb. egyenletes távolságban, és a tekercset ezeken húznád végig, nem pedig egyetlen mágnest rázogatnál benne

Előzmény: Chilkoot járó (957)
Chilkoot járó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 957

Magát a mozgatást próbáltam már mindenhogy...

0,4 es vezetéket használtam, olyan 70 méterem volt, 33 mm-es testre tekerve. A mágnes 30x5mm-es. 

Viszont még soha nem olvastam öngerjesztős lineáris generátorról, pedig ott még nagyobb probléma a nagy, és drága mágnes, mert ott nem lehet gyorsítani áttétellel, mint a forgó generátoroknál. Tehát ha el lehetne ezen az úton indulni, és lehetne evvel a módszerrel drága mágnesanyagot spórolni, az óriási dolog lenne...

Előzmény: Törölt nick (956)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 956

Nem írtad, hány menetet milyen átmérőjű micsodára tekertél. A drót vékonysága vagy vastagsága önmagában nem sokat számít, a mechanikai méreteket összességében persze befolyásolja.

Azt kell elérni, hogy a tekercsed lehetőleg minél tovább legyen változó mágneses térben. Azaz próbáld a műanyag cső közepére tekerni a meneteket, ne terítsd szét a teljes hosszon. Legyen a mágnesnek elegendő úta, hogy rázás közben át tudjon menni egyik oldalról a másikra, mármint a tekercseléshez viszonyítva.

Az általad említett elektronikus megszakítás természetesen lehetséges, ezen az elven működnek a különféle egyenáramú feszültségátalakítók. De talán nem ezzel kellene kezdened.

Előzmény: Chilkoot járó (955)
Chilkoot járó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 955

Csak összekötöttem a tekercset kettő LED-del. A LED-ek párhozamosak egymáshoz képest, és így vannak kötve a tekercshez, de ellentétesen. Vagyis amikor a mozgás fentről lefelé történik, akkor az egyik LED villan, amikor lentről fel, akkor a másik. Most megpróbáltam megint egy másik tekerccsel, és ha szinte hozzávágom, akkor felvillan. Tehát ha jól értem, jóval vékonyabb és több menetre van szükségem...

Egyébként ilyen szaggatásos módszerrel, ha lehetne elektronikusan, nem lehetne olyan öngerjesztésű lineáris generátort csinálni, ami kisebb mágneses anyaggal is ugyanolyan teljesítményű? Hasonlóra gondolok itt  mint a Jedlik-féle öngerjesztős dinamóra, csak ilyen szaggatós módszerrel, lineáris generátorral?

Tehát valahogy elektronikával is meg lehetne szaggatni, és evvel esetleg javíthatok a generátoron, vagy csak a feszültség-áramerősség arányát változtatom így. Nem értek hozzá, ezért kérdezek marhaságokat....

Előzmény: Törölt nick (954)
Törölt nick Creative Commons License 2014.10.26 0 0 954

Sokat segítene, ha betennél ide egy kapcsolási rajzot, vagy legalább egy fényképet a művedről, mert így nem lehet eldönteni, mit is csináltál. Amíg meg nem tudjuk mit hova hogyan kötöttél, addig nem is lehet tudni mit ronthattál el.

Előzmény: Chilkoot járó (953)
Chilkoot járó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 953

Ja, és próbáltam olyan gyorsan mozgatni, ahogy tudtam, de nem működött, csak így :( ... Evvel viszont távol a mágnestől és kicsit, lassan mozgatva is villannak a LED-ek. Sőt, ha súrlódnak a rövidre záró vezetékek, akkor olyan mint amit elvárnék.. Kipróbálom vékonyabb, több menettel...

Előzmény: mmormota (950)
Chilkoot járó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 952

A mágnesek baromi erősek. Jók az irányuk. Akkor valószínű, vékonyabb vezetékből kell. többet tekerni? 

Előzmény: mmormota (950)
Chilkoot járó Creative Commons License 2014.10.26 0 0 951

Kettő mágnes van a videón, mert kettőt vettem ( 30x5mm 2db.) és úgy adták, hogy közé raktak egy 5mm-es műanyagot, de már kettéerőltettem, és kipróbáltam a szimpla mágnessel. Ugyanezt csinálja.

Tehát vékonyabb vezetéket kell használnom a tekercshez, több menettel, hogy nagyobb legyen a feszültség?  

Mert már arra is gondoltam, hogy valahogy megszaggatom, mert így elég hatékonynak tűnik :). Persze egyszerűbb lenne, ha normálisan működne...

Köszönöm a segítségeteket!

Előzmény: XRive (949)
mmormota Creative Commons License 2014.10.26 0 0 950

A linkelt lapon nincs Graetz híd.

Két Led-et köt a tekercsre antiparallel. Te is ezt csináltad?

Ha így nem villannak fel, akkor az azt jelenti, hogy kevés az indukált feszültség, ennek lehetséges okai:

- kevés menet

- gyenge mágnes

- a mágnes É-D iránya nem esik egybe a tekercs tengelyével hanem merőleges rá

- nem elég gyors mozgatás

Ha mozgatás közben rövidre zárod a tekercset majd bontod a zárlatot, az önindukció miatt sokkal nagyobb feszültség keletkezik mint a sima mozgatásnál, azért villan a Led.

Előzmény: Chilkoot járó (948)
XRive Creative Commons License 2014.10.26 0 0 949

- az a két (?) mágnes egymást szorítja össze úgy valami műanyag izé két oldalán? Ha igen, akkor próbáld meg egy szimpla mágnessel.

- próbáld meg nagyobb sebességek mellett.

Amúgy (szerintem) az történik, hogy amíg van gerjesztés, addig a rövidre zárt tekercsben folyik valamekkora áram (ez a rövidzár miatt alacsony feszültség mellett is lehet viszonylag nagy).

Amint elveszed a rövidzárt, az áram 'megpróbál' tovább folyni (önindukció), de a rövidzár hiánya miatt a feszültség elég nagy lesz a LED beindításához.

(Huh, rég volt. De azért úgy nagyjából stimmel. Valszeg. )

Előzmény: Chilkoot járó (948)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!