Keresés

Részletes keresés

caran Creative Commons License 2022.11.24 -1 0 54116

Szívesen.

Előzmény: Eredő Vektor (54115)
Eredő Vektor Creative Commons License 2022.11.24 0 0 54115

Köszönöm még egyszer. A festék lehetett az valóban. Megszűnt a probléma spontán.

Előzmény: caran (54106)
expo61 Creative Commons License 2022.11.21 0 0 54114

Ja. Ne legyen nagyobb mint a helyiség mert akkor nem fér be :D 
És ugyanakkora se legyen mert akkor meg senki sem fér be :)
Magára a cső méretére gondoltam, ésszerű határok között.

Előzmény: SolnesMM (54113)
SolnesMM Creative Commons License 2022.11.21 0 0 54113

  Egy darabig,de nem korlátlanul :

Előzmény: expo61 (54112)
expo61 Creative Commons License 2022.11.20 0 0 54112

Hődob hőfokozó. Ezekre rá keresel és megkapod a válasz. Minél nagyobb felület annál nagyobb hő sugárzás.

Előzmény: kozso1 (54108)
KalásziM Creative Commons License 2022.11.20 0 0 54111

 

 

Elvileg jó,de akad egy probléma.

 

 Minden irányváltásnál,szűkületnél és bővülésnél ellenállás többlet lép fel.

 Előfordulhat hogy annyira csökken a huzat,hogy kevés lesz

.Minden kályha ajtónyitásnál jelentős kifüstölés keletkezik.

 

 Számolni csak bonyolult módszerrel lehet, marad a kísérletezés,   előfordul, hogy feleslegesen dolgoztál.

Előzmény: kozso1 (54108)
sankó36 Creative Commons License 2022.11.18 0 0 54110

Csak az a kérdés hogy tudod takarítani,mert néha ezt is ki kell kormolni.

Előzmény: sankó36 (54109)
sankó36 Creative Commons License 2022.11.18 0 0 54109

Az ötlet nem rossz!  Minél nagyobb a felület annál több hőt le tud adni.

Előzmény: kozso1 (54108)
kozso1 Creative Commons License 2022.11.17 0 0 54108

Sziasztok. a véleményetekre lennék kíváncsi.

Van egy kandallóm felső füstcső kivezetéssel a műhelyben. Arra gondoltam, hogy csinálok rá egy egyszerű hődobot 50L.es hordóból. Nagyobb meleget adna-e le a hordó mint a füstcső? Műhelybe van, szóval ronda is lehet... 

Ha azt veszem, hogy a füstcső szűkebb, jobban fel tud forrósodni, akkor nem jobb a hordó, viszont a hordónak nagyobb a felülete. Szóval nem tudom...... Ezért kérdezem.

Köszönöm,.

Eredő Vektor Creative Commons License 2022.11.16 0 0 54107

Köszönöm.

Előzmény: caran (54106)
caran Creative Commons License 2022.11.15 0 0 54106

Csak akkor tegyél a tűzre, ha már parázs van. Rárakás előtt a primert teljesen nyitni kell, aztán az ajtót is picit megnyitod, majd lassan tárod ki. Így minimális a kifüstölés esélye. Füstszagot semmikor nem szabadna érezned, begyújtáskor sem!

 

De én még mindig azt mondom, hogy a festék lesz az. Az a baj, hogy mivel még nincs az a rossz idő, így nem is megy a kandalló üzemi hőfokon. Aztán ahogy egy kicsivel is jobban ég, eléri azokat a részeket, amiket eddig még nem. Nekem anno az első évben még hetek múlva is visszatért ez a jelenség, aztán amikor egyszer rendesen meg lett rakva, onnantól vége. Sajnos ezen át kell esni...

Előzmény: Eredő Vektor (54105)
Eredő Vektor Creative Commons License 2022.11.15 0 0 54105

Köszönöm mindkettőtöknek. Elképzelhető, hogy akkor áramlott ki egy kicsi füst, ha ráraktam.

Megnézem, hagyom végig égni - hátha szagtalan marad...

Előzmény: laca151 (54104)
laca151 Creative Commons License 2022.11.14 0 0 54104

Azért a 6. begyújtás után már illett volna a festéknek rendesen ráégni, ettől függetlenül tényleg nem árt egyszer jó rendesen megrakni, akár úgy is, hogy nyitott ablak mellett.

Nem lehet, hogy túl gyorsan nyitod az ajtaját, amikor raksz rá, és emiatt visszaáramlik némi füst? Először csak résnyire kell nyitni az ajtót, várni egy keveset, hogy kiegyenlítődjön a huzat, és utána óvatosan tovább nyitni, mindezt lehetőleg olyankor, amikor már csak parázs van.

Előzmény: Eredő Vektor (54102)
caran Creative Commons License 2022.11.14 0 0 54103

Ha új kandalló, akkor jó eséllyel nem füstszag az. Le kell égnie a kandallón található festéknek, és ez igen büdös tud lenni. Ráadásul a jelenség visszatérhet mondjuk decemberben, hiszen most nem tüzelsz olyan intenzítással, lesz ami nem ég le.

 

Ha van elég fád, kedved, időd, akkor célszerű akár nyitott ablak, ajtó mellett is most rendesen megküldeni, és onnantól egy életre elfelejtheted a problémát.

Előzmény: Eredő Vektor (54102)
Eredő Vektor Creative Commons License 2022.11.14 0 0 54102

Hali, amikor egy új kandallót - (kályhát) rátolnak a füstcsőre, akkor azt nem szokták tömíteni semmilyen anyaggal?

Néha füstszag van, nem tudjuk mitől. Kb. a 6. begyújtás után is. Szénmonoxid jelzőn 0 ppm van.

A fa rendben ég, a kémény húzása is jó szerintem. 1-2 óra égés után érezni füstszagot a házban.

 

Egy ilyen van berakva, hátsó bekötéssel:

https://www.haassohn.com/en/products/kaminofen/SALZBURG%20easy_f-10963

 

https://p1.akcdn.net/full/521327772.haas-sohn-salzburg-easy.jpg

 

rotring05 Creative Commons License 2022.11.14 0 0 54101

Nna, most már a kicsi is ontja a meleget.

Égető1 Creative Commons License 2022.11.13 0 0 54100

 Érdekes elmélet !

Előzmény: Babfaló Béla (54097)
caran Creative Commons License 2022.11.12 0 0 54099

Nos, megoldódott a probléma.

 

Kivettem egy lemezt, így több szekundert kap a tűztér. A lényeg, hogy begyújtásnál az eddig adag felét célszerű csak betenni, és figyelni kell, hogy ha esetleg nagyon beindul, akkor visszavenni a primert. Illetve a begyújtás után első adagnál meg többet kell betenni, hogy a "normális", szép lassú égés, és a megfelelő tűztérhőmérséklet kialakuljon.

 

Teljesen máshogy viselkedik és ég az akác ebben a tűztérben (lehet, hogy máshol is, nem tudom) mint az eddigi bükk, cser, gyertyán, és főleg a kőris, de sikerült kitapasztalnom, és jó is lesz ez.

Előzmény: Babfaló Béla (54096)
caran Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54098

Annyira megijedtem szombaton, hogy már azt sem mertem megcsinálni, hogy teljesen elzárom a primert.

 

Furcsa helyzet ez, mert van 10 éves tapasztalatom ezzel a kandallóval, és most kicsit szerencsétlennek érzem magam.

 

Eddig a primert csak akkor zártam teljesen, ha "folytonégésre" volt szükségem, olyankor egy esti rárakásnál reggel lehetett parázsról indítani. Viszont pár éve erre nincs szükség, mert szigetelve lett a kéró, és nincsenek olyan hideg telek, hogy éjjel is mennie kellene.

 

Holnap próba, több szekunderrel, kevesebb fával indításnál, óvatosan. Mert a mostani állapot biztosan nem jó, mostanra égett el nagy nehezen az a 3 kis hasáb akác, teljesen nyitott primerrel. Csak szenved.

 

Más fát meg már nem fogok tudni szerezni.

Előzmény: Babfaló Béla (54096)
Babfaló Béla Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54097

Hogyha a fa nem légszáraz, akkor egyértelműen több oxigént igényel az égéshez, mert a felesleges nedvességet el kell párologtatni.

Előzmény: caran (54095)
Babfaló Béla Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54096

Teljesen elzárt primer levegővel is dübörög?

 

Hogyha túl sok a levegője (azt írod, dübörög), akkor a primer levegőt kellene elzárni teljesen. Fafűtés esetében a tűzrácson keresztül történő (primer) levegő ellátásra csak az intenzív égés kezdetéig van szükség. Hogyha intenzív, hosszú lánggal ég, akkor a fa égetéséhez a szekunder levegő elég. Nem ismerem a kandallódat, de hogyha a primer levegőt tudod szabályozni, annak elégnek kell lennie.

 

Nekem egy egyszerű, kis teljesítményű, eredetileg vegyes tüzelésű kályhám van. A szekunder levegő ellátást én magam alakítottam ki rajta utólag. Szabályozni nem lehet, fix, de így jó, ahogy van. Tökéletesen ég.

A primer levegőt csak akkor használom, amikor még hideg a kályha és a kémény. 10-20 percig. Illetve, hogyha langyosra hűlt a kályha, de még tovább akarok fűteni. A lángon látom, hogy mikor kell teljesen elzárni. onnantól csak a szekunder levegő táplálja a tüzet.

Van egy fojtószelep a füstcső csatlakozásnál. Amikor már nincs láng, csak parázs, akkor azt elzárom. Egy darab tőzegbrikettel, vagy német Rekord brikettel akár nyolc órán át is megőrzi a parazsat. Újra tudom gyújtani. Erre leginkább az ilyen enyhe időben van szükség, amikor nem kell folyamatosan fűteni. Illetve télidőben éjszaka, hogy tartsa a parazsat reggelig.

Előzmény: caran (54095)
caran Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54095

Amúgy köszi, hogy próbálsz segíteni, és ötletelni.

 

Még annyit, hogy ez egy ún. folytonégő kandallóbetét, amin sajnos nem szabályozható működés közben a szekunder (akkoriban még ilyen modellek voltak). Nagy problémát 10 év alatt nem okozott, mindig az aktuális tüzelőhöz lőttem be a szekundert (pár perc, és 3 csavar az egész).

 

Most egyértelműen látszik, hogy ehhez a fához kevés az eddigi beállítás, több szekunder kell. Viszont amikor szombaton ezt kipróbáltam, akkor elképesztően dübörgött a begyújtásnál (normálra állított primernél), persze fullig volt pakolva gyújtóssal és fújt a szél is.

 

Holnap megpróbálom megint a több szekundert és nagyon óvatosan gyújtok be, kevés fával, aztán óvatosan pakolom. Más ötletem nincs, így biztosan nem jó, az tisztán látszik.

Előzmény: Babfaló Béla (54093)
caran Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54094

Ma ellenőrzésre és kitisztításra került minden.

 

100%-osan tiszta a kémény, füstcső, kandalló minden eleme, még a legbeejtőt is kitisztítottam. Az eredmény nem változott. Begyújtás OK, majd rárakás után a 3 darab vékonyka akác hasáb csak fullra nyitott primer mellett égett le nagy nehezen. Egyértelműen látható, hogy ez így nem normális, és kellene neki a több szekunder a jobb égéshez. Csakhogy én azt menetközben nem tudom szabályozni.

 

10 évig ez nem okozott gondot, most viszont csak nézek ki a fejemből. Holnap megint kiszedek egy lemezt, ezáltal növelve a szekundert, és kevés fával próbálok begyújtani, hogy ne égjen a gyújtós olyan intenzíven mint a múltkor (én begyújtásnál fullra pakolom gyújtóssal). És aztán 1-2 hasábbal megnézni, hogy hogyan megy tovább.

 

Lehet, hogy beszívtam ezzel az akáccal, talán máshogy gázosodik vagy nem tudom, hogy mi. Lehet, hogy 2 kiszedett lemez kevés lesz hozzá, három meg sok...

Előzmény: Babfaló Béla (54093)
Babfaló Béla Creative Commons License 2022.11.08 0 0 54093

Döglött parázsra gyújtós kell primer levegővel. Amikor intenzíven, hosszú lánggal ég a gyújtós, akkor tegyél rá fát. Hagyd még a primer levegőt addig, amíg a vastag fa is intenzíven ég. Utána zárd el. A láng színe és hossza mindent elárul. Érteni kell a nyelvén. A vastag (főleg, nem légszáraz) fa a döglött parázson gyújtós nélkül csak füstöl. Nem tud lángra kapni.

Hogyha begyújtáskor rendben működik, akkor a rendszernek semmi baja. A módszerben kell keresni a hibát. 

 

Télen teljesen más a helyzet, amikor folyamatosan kell fűteni és élénk parázságy van.

 

Kilenckor gyújtottam be és most raktam rá először. Úgy, ahogy fent leírtam.

Előzmény: caran (54092)
caran Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54092

10 éve kandallózok, ismerem a vizes, kevésbé vizes, és a száraz fát is. Olyan viszont nem létezik, hogy a begyújtás teljesen OK (tényleg semmi gond), aztán a rárakásnál full levegővel az akác meg sem gyullad.

 

Valami nagyon nem OK, csak nem értem, hogy mi. Holnap még1szer átmegyek a kéményen, füstcsövön, de nem hiszem, h ez a gond (a szezon előtt tisztítva lettek), és begyújtásnál semmi probléma nincsen, csak ha szeretnék rárakni.

 

Valami full egyszerű megoldás lesz, amire nem is gondolok, mert túl egyszerű.

Előzmény: Babfaló Béla (54091)
Babfaló Béla Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54091

Vizes a fa. Én 3 évessel fűtök. Akác.

Előzmény: caran (54087)
rotring05 Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54090

Ha kicsit visszagörgetnél, ott a rajz.

Előzmény: carr. (54088)
carr. Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54089
Előzmény: carr. (54088)
carr. Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54088

Sziasztok! Van valakinek leírása a 815 dg-hez? A láng terelő lett sehogy nem tudom hogy kell normálisan berakni. Kérhetek segítséget? Köszönöm :)

Előzmény: carr. (53941)
caran Creative Commons License 2022.11.07 0 0 54087

Hátha valakinek van ötlete.

 

Adott egy Supra M58-as kandallóbetét, amit 10 éve használok, tehát nem mondható, hogy hülye lennék hozzá. Ezen a típuson ugye a szekundert nem lehet csak úgy állítani, viszont az ajtó felső részén található 5 db lemez ki-és bevételével lehet korrigálni. Az utóbbi években úgy ment, hogy 2 lemez volt kivéve, 3-at hagytam bent.

 

Tavasszal hozatott akác a mostani tüzelő (talán egyszer használtam csak akácot eddig). A begyújtással semmi gond, rendesen megpakolom gyújtóssal, szép lassan ég le, ahogy eddig is. Viszont amikor rárakok, akkor egyáltalán nem úgy ég, ahogy kellene (főleg egy akácnak).

 

Kipróbáltam, hogy növeltem a szekundert úgy, hogy kivettem még egy lemezt. Ezt követően begyújtásnál úgy égett mint a pokol tüze, imádkoztam, hogy ne robbanjon fel a kandalló, normál primer állásnál szabályozhatatlanul, dübörögve égett, azt hittem, hogy itt a vég. Persze nem raktam már rá, másnap visszaraktam a lemezt, az eredmény: begyújtásnál ismét semmi gond, szép lassan leég a fa, ráraktam 3 kisebb darab akácot, amiből egynek a fele el sem égett...

 

Ilyenkor mi van? Füstcső, kémény tiszta, légellátás megoldott, fél lemezt meg nem tudok kivenni...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!