Keresés

Részletes keresés

despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2144
Ha figyelmesen megnézed, és nem kevered a pontot a kérdőjellel, láhatod, hogy én nem kérdeztem - lásd "Amúgy hét törzs volt?" az idézetedben - hanem állítottam - lásd "Amugy hét törzs volt." az eredetiben.
Előzmény: RobUr (2141)
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2143
"igen. Szerinted miért fekszenek a vajúdó nők? unatkoznak? álmosak? fáj a lábuk? "

meg az orvos is a precíziós műszerekkel, ugye, nem tudja rendesen megragadni a gyerek fejét, ha a szülés pl. a szekéren következik be... különben is, szülés után a nők 1 hónapig steril szobában elkülönítve pihentek, meg utána is, amíg a gyerek bölcsődébe nem megy, tutira nincs vándorlás. Szóval asszem igazad van, tényleg.

Előzmény: Törölt nick (2133)
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2142
Ja.
Előzmény: morbiczer (2134)
RobUr Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2141
"Amugy het torzs volt"?
Evszazadok ota ezt tanitottak. Nehez lessz ezt megvaltoztatni, ha nem hasznalunk egy kis logikat.
Kulfold fele az Ungar, Ongher, Unkari, Ungur, stb. nevek szarmazasat az Onogur (On Ok Gur) nevbol magyaraztak.
Senki nem szamolt a harom, csatlakozott kazar torzzsel, (Homan B. szerint) amivel egyutt tiz torzs (Gar=sereg) lett a hetbol.
Erre a honfoglaloknak volt egy egyszeru jelolesuk: On Gar=Tiz Sereg, vagy Torzs.
A torok On=10 es a ritkan hasznalt Gar=sereg, sokasag, osszetetele.
Csak egy torzs neve volt "Magyar", a tobbit ismerjuk, kiveve a harom kazar torzs nevet.
Belso hasznalatra kialakult a "Magyar Ur"-saga.
Magyarorszag.
Tekintve, hogy ez a torzs adta a vezetoket.
A torzsek szamabol kifolyolag aztan, tiz falu epitett egy templomot, amikor felvettek a keresztenyseget es meg emlekeztek a szovetseg szamara.
Tiz puspokseget alapitottak, talan a torzsi teruletet veve alapul.
A harom, tortenetirasban hianyzo torzs, lehetett meg Avar is, de mindenkepen az On Gar szo egy uj alkotas volt a "Verszerzodes" szovetsegere.
Előzmény: despil_hun1 (2139)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2140
Javítás: nem gondolom, hogy 100%-ig így volt.
Előzmény: despil_hun1 (2139)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2139
Vagy esetleg arra, hogy a Bizánciak azt mondták : Kéne egy kis segítség a bolgárok ellen??

De ezen kár vitatkozni.
Ahogy nézem - mondjuk ki bátran - mindenkinek meg van a maga véleménye azt kész.
Azért meg, hogy csak azt bizonygassa, valaki, hogy de így volt, azért semmi értelme idejárni.

Amúgy hét törzs volt. Egy törzs - nem germán törzsekről van szó, azért ne felejtsük - kb 10 000 férfit ki tudott állítani.
A 20 ember meg lement a bolgárokhoz. Igen. A Kárpátmedencébe meg nem hagytak?
Én nm mondom, hogy 10% így volt. csak gondolkodom.

De ha ez ennyire zavar embereket, akkor oké.
Már itt sme vagyok.

Előzmény: morbiczer (2138)
morbiczer Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2138
Az persze más kérdés, hogy a maygarok készültek-e korábban arra, hogy előbb-utóbb áttelepszenek a Kárpát-medencébe vagy sem. Nem tudom. Szerintem viszont elég egyértelmű, hogy 895-ben csak a besenyő támadás hatására indultak meg.
morbiczer Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2137
1. Nem esküdnék meg erre 70 ezer katonára, ilyen magas adatot most látok először (Dzsajháni: magyarok főnöke 20 ezer lovassal lovagol ki)

2. Az egész sztori azon alapszik, hogy a magyar fősereg az Aldunánál harcolt a bolgárok ellen és Simeonék felbérelték a besenyőket, hogy támadják hátba a magyarokat (tehát volt háború).

Szerintem simán elkergethettek minket. Nem kell ezt szégyelni.

3. Jó éjszakát/reggelt.

Előzmény: Törölt nick (2136)
morbiczer Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2135
"Erre a besenyő támadásra egyébként összesen két adat szolgál (...) és Konstantinus császárnak a feljegyzése (...)"

Azért elég sok olyan dolog van, amiről csak Konsztantinosztól értesülünk: törzsnevek, kavarok (Fejből ezek jutnak eszembe.) Azokat sem hiszed el?

Különben Képes Krónika: sasok támadták meg a magyarokat a bejövetel előtt (sas = régi magyar nyelvben bese (-> besenyő)) Persze ez akármi más is lehet.

Előzmény: despil_hun1 (2127)
morbiczer Creative Commons License 2002.05.19 0 0 2134
Nem akarok túlságosan belebonyolódni ebbe a roppant magasröptű vitába, csak egy megjegyzés:

Besenyők elhatározzák, hogy megtámadják a magyarokat. A dolog nem úgy néz ki, hogy egyik nap összedugják a fejüket, a másik nap már indulnak is. Ezt azért meg kell szervezni, össze kell gyűjteni a csapatokat stb. Ezt a magyarok simán megneszelhették előre. Tehát nem egyik napról a másikra kellett nekik sem indulniuk.

despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2130
Ezt még nem hallottam, de érdekes.
Genetikai rokonság nem nagyon van, de a nyelvi lehetséges. Ha az arámi sémi nyelv, akkor pláne.
De azért csak úgy megjegyzem, hogy zsidó nyelv nincsne, csak héber. A zsidó az ugyanis vallás, és nem nép. Persze ez ebbpl a szempontból teljesen irreleváns.

Az elméletet felvettem a listára, bár nem hiszem, hogy én fogom megfejteni.

Ja, egy csöndes megjegyzés: A MIÉP-eseknél ezt ne nagyon hangoztassad :)))))))))

Előzmény: helytelen (2129)
helytelen Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2129
Sajnos, a vitaindito cikket mar nem lehet latni, de en tudni velem a ZSIDO-MAGYAR nyelvazonosság eredetet!
Kerem, ez ellem se magyar, se zsido szarmazasuak ne haborodjanak FEL.
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2128
Ja, amúgy mellesleg. Mivel én a menekülés tényét tagadtam, ismét látszik az, hogy nem is olvasol. Csak elképzeled, hogy mit mond a másik. Ez pedig így, nem vita.
Előzmény: despil_hun1 (2127)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2127
Elhiszem, én is amit Te :))))

Nos, a hivatalos verzió szerint idáig verték a magyarokat, akik kifulladva beestek, és ráadásul szerintük abszolút tervszerűtlenül is jöttek, hisz nomádok voltak, ergó - a "magasan fejlett" nyugati "civilizációk" alatt áltak, tervezésre nem voltak képesek.
Úgyhogy valszeg elhatározták, hogy idejönnek - még anno - és nem azért mert a besenyők megtámadták őket. Akkor pedig megolfdották, hogy ne legyen szülés abban a 4-5 hónapban amíg véndorolnak. És meg mielőtt belekötsz : Nem a teljes vándorlás tartott 4-5 hónapig. Csak évente ennyit lehet vándorolni, úgy, hogy célhoz érve még kétfrontos háborút is lehessen győztesen vívni.

Erre a besenyő támadásra egyébként összesen két adat szolgál - a Hómann féle magyar törtenelem (amiről ugyanez a Hómann szakmai berkeben azt írta, hogy baromság) - és Konstantinus császárnak a feljegyzése, mely szerint a besenyők elhmesélték, hogy megkergették a magyarokat. Amúgy a besenyők úgy elüldözték a magyarokat, hogy az otthagyott területre még vagy 6-7 évig nem mentek be.

Előzmény: Abszolút Nulla (2126)
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2126
Elolvastam, amit írtál, és sületlenségnek találtam. Rohanvást nem jó menekülni, úgyhogy nem is lehet? Ne vicceljünk. Ha az embert támadják, nem kezd azon godnolkodni, hogy tervszerűen és nyugodtan bóklászva jobb-e vonulni, vagy menekülésszerűen. Ha az embert támadják, és nem tud ellenállni, akkor menekül, és kész. Akárhányan halnak meg.

Na akkor most részletesen.

"Az meg, hgy turbó-ökrösszekereikkel elrallyznak az üldöző könnyűlovas besenyők elől..."

Senki nem mondta, hogy a besenyők idáig üldözték a magyarokat, sőt, autós üldözésre élesben valszeg nem is került sor, tekintve, hogy a magyarok már árkon-bokron túl lehettek, mire a besenyők odaértek a táborhelyükre. Akik lemaradtak, azok rosszul jártak. Ez ilyen.

Nem ez volt egyébként az egyetlen példa a történelemben arra, hogy nagyobb tömegek egy ellenséges hadsereg elől elmenekülnek.

"Az a család ahol szült az asszony megállt.
Mind a mai napig ezt teszik a mongóliai nomádok."

De azok a saját területükön vándorolnak. Szerinted mondjuk a hunok elől menekülő germánok megálltak szülni?

"Legelőket fel kell előre térképezni, a megfelelő vízforrásokkal, a téli szálláshelyet meg kell találni, a felszerelést pótolni, stb."

A magyarok 862-től ismerték a Kárpát-medencét, úgyhogy tudták, hova jönnek. Egyébéként ha nem tudták volna, akkor is jöttek volna, mert kellett.

Előzmény: despil_hun1 (2125)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2125
Na akkor mégegyszer..

1) A nomád népek igen, sokat álltak.. Mert a marha menet közben nem legel. A nomád nem bóklászik, hanem vándorol általában 2 pont között.
Ja, és télen, az esősebb időszakban nem vándorolnak. Hanem táboroznak.

2) Az egész arról szólt - részemről, ha olvasol is - hogy NEM TERVSZERŰTLENÜL mentek, hanem átgondoltan. Akkor pedig nem űzött vadak voltak.

Amúgy igen. Az a család ahol szült az asszony megállt.
Mind a mai napig ezt teszik a mongóliai nomádok.

3) Kezd az elmúlt két év termését végigolvasva úgy tűnni, hogy itt is a magyar vitakultúra van.
"Én mondok valamit, a másik valamit biztos mond, de én jobban tudom, hogy mit akart mondani, meg különben is, az Én véleményem az igaz, minek figyeljek egyáltalán?????"

De mindegy. Én leírom amit gondolok, válaszolok, kérdezek..
Ennyi...
A barátnőm még mindig fontosabb, mint a nyelveredet :D

Előzmény: Abszolút Nulla (2124)
Abszolút Nulla Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2124
De tényleg. Olvasd el Padányi fejtegetéseit stb.

Voltak nomád népek. Voltak népvándorlások. Sok ilyen volt. Szerinted ezek megálltak, amikor egy nő épp szült? Ne gyerekeskedjünk.

Előzmény: despil_hun1 (2123)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2123
Nem azt írtam, hogy nem volt népvándorlás.
Azt írtam, "a besenyők által üldözött magyarok" nem votlak.
SZVSZ. Mert az, hogy itt vannak a besenyúk, van 2 óránk, összekapjuk a tábort, szekérre, minden szervezés nélkül, egy 1500 km-es utat végigvinni - ráadásul úgy, hogy az üldözö min. 5-ször gyorsabb az üldözöttnél - hát az nevettséges.

De tényleg. Olvasd el Padányi fejtegetéseit
Rövid vázlat: mintegy 350.000 - 400.000 főnyi törzsszövetségben a 17-42 éves, tehát szülésre képes korú nők száma mintegy 86.000 fő. Ez évente átlag 50.000 szülést jelent, ebből következően kb állandóan van kb 800 olyan asszony aki napokig vérzik. Hogy élik túl, ha egyszercsak feldobják őket a szekérre, aztán nagy menekülve kb. 4-4.5 hónapig rázkódnak... Többet ugyanis egy évben nem igazán lehet vándorolni. Padányi számítása szerint - és egy elég jó eredményt kap - Ez alatt a vándorlás alatt ez kb. 16000-1800 szülés, ebből 25 000 - 30 000 biztos halott az asszonyok és gyerekek között.. Ami azért elég rázós mennyiség. Mondjuk úgy, amellett, hogy egy csomó nő meghal, még népszaporulat sincs. A szekerek védelme érdekében állandóan hátramaradó csapatok, akik az üldözö besenyőket lassítják, újabb állandó, és biztos veszteséget jelentenek. Úgyhogy így a Kárpát medencébe érve, nem lettek volna a magyarok elfoglalni azt, és még hosszú évtizedekig tartani magukat, amíg a népesség ismét értelmes mennyiségre nő.

Az meg, hgy turbó-ökrösszekereikkel elrallyznak az üldöző könnyűlovas besenyők elől...
Szóval ez az űzött vadként való menekülés képtelenség...
Ugyanis cvsak jól megszervezett módon lehet ekkora mennyiségű embert és állatot ekkora távolságra áttelepíteni.
Legelőket fel kell előre térképezni, a megfelelő vízforrásokkal, a téli szálláshelyet meg kell találni, a felszerelést pótolni, stb.

Én ezért mondnom, hogy az, hogy ismételten űzött vagy módjára, valaki elől menekülve épp hogy csak elértük a Kárpát medencét, az nem igazán valószínű.

Előzmény: NevemTeve (2121)
Little Boy Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2122
Várjál, hadd gondoljak bele ebbe az egyszótagosdiba...

"Nem-en-ged-jük" - Tényleg! :))

Előzmény: Törölt nick (2106)
NevemTeve Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2121
Tényleg, anno akik a besenyők által üldözött magyarok sztoriját írták, vagy totál elfogadták, jártak kirándulni?
Mert már 30 emberre is bonyolult megszervezni. Pedig most a szállítást a MÁV meg a Volán oldja meg :)

Tehat egyaltalan nem is volt nepvandorlas?
Előzmény: despil_hun1 (2119)
RobUr Creative Commons License 2002.05.18 0 0 2120
Mindenkinek van egy kedvenc forditasa Zarathustrara.
Ha ujra megtalalom a forditast, kozlom,hol.
Zarath=Szeret, Ustra=Teve
Tehat Teveszereto.
Az elbeszeles szerint, fiatalkoraban egy teveistalloban tevekenykedett.
Innen lenne a neve is.
Előzmény: kostas (2089)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2119
Csak jelzést javítottam.. Az egyenlőség nem ugyanaz mint a származtatás...
Amúgy olvastam Padányi-t, szerinte az akkádok sem semiták coltak, hanem sumérokkal rokon nép.

És mivel én nem vagyok sumer- illetve akadológus, nem vitatkozom ilyenen :)

Viszont, a Padányi Dentu-Magyariája, már pusztán logisztikailag is értelmesebb volt.
Tényleg, anno akik a besenyők által üldözött magyarok sztoriját írták, vagy totál elfogadták, jártak kirándulni?

Mert már 30 emberre is bonyolult megszervezni. Pedig most a szállítást a MÁV meg a Volán oldja meg :)

Előzmény: Törölt nick (2118)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2115
nem teljesen. asszem az egész elv - ha jól értem - úgy néz ki:
sumér -> akkád -> párthus -> hun -> avar -> magyar

ez úgy egészében teljesen mást jelent, máshogy hangzik, és még jobban is fedi a sumerológusoktól olvasott véleményt

(Ha az egyenlőségjeleket Te is így értetted, akkor bocs.)

Előzmény: NevemTeve (2112)
NevemTeve Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2112
tehat, hogy osszefoglaljuk: sumer=akkad=partus=hun=avar=magyar
kostas Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2111
egyébiránt a zalag-csillog megint nagyon frappáns egyeztetés.
1. z-dzs*-cs változás?
2. az og- a magyarban nem képző véletlenül (ld. vill-OG, durr-OG, has-OG-at), pl gyakorító?
3. magánhangzók különbsége illetve az l megnyúlása mint olyan, tudom hogy nem számít a sumer-magyar területen, de azért mégis...
Előzmény: kostas (2110)
kostas Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2110
Nem foglalkozom a "szógyökökkel".
Az Aranyteve jelentést pedig nem nyelvtanból, hanem (kövezzetek meg) egy Nietzschével foglalkozó könyből szedtem.
Ezek szerint nem én tévedtem, hanem a Tűzimádó))))
Előzmény: Törölt nick (2105)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2109
nekem ez a www.sumer.org link nem jött be :(((
Bennem van a hiba?
Előzmény: Törölt nick (2105)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2108
Még valami..
Igen, ez a Badiny előadásban is elhangzott, hogy a finnugor a sumér oldalhajtása.
Végülis a végeredmény lehet, hogy az lesz, találnak, két nyelvet - egy nem ragozót meg egy ragozót. Aztán nesze neked mindenféle elmélet :D
Előzmény: Törölt nick (2102)
despil_hun1 Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2107
:))
Nekem sem a szellemi kielégülés miatt kell, csak
1) egész nap modern technikával foglalkozom, jó elszakadni tőle
2) a társasággal jót lehet dumálni/sörözni/borozni etc. annak ürügyén, hogy mára vége, de közel a kocsma. :)

Az anyagokat előre is köszönöm.

Előzmény: Törölt nick (2102)
Dubois Creative Commons License 2002.05.17 0 0 2104
A Zarathustra jelentése viták tárgya, de az "Aranytevéjű", vagy "Sárga tevéjű" esélyes magyarázatok. Az Aranycsillag vagy Sárga csillag is erős jelölt, a görögök mindenesetre Zoroasztérként jegyezték fel, "asztér" görögül csillag.

Az Aveszta nyelvében a két szó hasonló volt, a teve "ustra" , a csillag "sztara".

De azt nem értem, hogy a "tűzimádó" jelentés miből jön ki, ezért kétlem. Az igaz, hogy tűzimádó volt a vallás, de ebből nem következik az alapító nevének jelentése.

Előzmény: kostas (2101)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!