Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2010.11.09 0 0 2662

Szia!

 

Teljes szívemből azt tudom neked javasolni, hogy vágj bele! Néhányszor már elolvastam a történeteket, de sosem tudom letenni.

Javaslom, hogy az olvasási sorrendben, és ne a regények megjelenési sorrendjében olvasd el őket, mert akkor teljesebb képet kapsz Asimov robot-univerzumáról.

Az olvasási sorrendet megtalálod az asimov.blog.hu oldalon.

 

Gábor 

Előzmény: makinen2 (2661)
makinen2 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 2661
Sziasztok!

Nem vagyok Asimov-rajongó, de a sci-fit nagyon szeretem. Régóta érdekel az Alapítvány Sorozat/ Ciklus/ Univerzum, vagy nem tudom, minek lehet nevezni, szóval kíváncsi vagyok rá, de amennyire én látom, nagyon szerteágazó, már nagyon sok része (?) jelent meg.
Véleményt szeretnék kérni, érdemes-e belefognom?
Mire számítsak? Milyenek ezek a művek?

Előre is köszi a segítséget!
capa Creative Commons License 2010.07.30 0 0 2660
Viszont az is felmerült, hogy ha a galaxisunkon kívülről jönne valami fenyegetés, akkor annak is ellent tudna állni Galaxia. Illetve ekkora potenciállal akár a más galaxisokra való terjeszkedés is beindulhat. Végülis nem egy rossz alternatíva.
Előzmény: Aleatha (2659)
Aleatha Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2659

Nekem ez egyfajta önfeladásnak is tűnik. Olyan, mintha az egyén, minden ami egyedi, beolvadna valami nagy közösbe. Én nem tudok mondani senkit a saját környezetemből, sem magamat, sem mást, akiről el tudnám képzelni, hogy ilyen szinten vágyik a közös örömre, célra, bánatra.

Előzmény: Törölt nick (2654)
hantzi Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2658

Sziasztok!

 

Asimov - Ameddig a szem ellát

 

Ha megvan valakinek ez a könyv és már nem tart rá igény, szívesen megvásárolnám!

 

hantzi@citromail.hu

hantzi Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2657

Sziasztok!

 

Régóta keresem Sophie Kinstellától a Pánik a plázában című könyvét!

Ha megvan valakinek a hantzi@citromail.hu címre tudjátok nekem elküldeni!

 

Előre is köszönöm!

 

Cserébe tudok küldeni vámpíros könyveket, viszonylag sok van!)

 

 

Törölt nick Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2656
(Bocsánat a duplázásért, azt hittem, elsőre nem ment el. Ezúton szeretném érvényteleníteni a második postot, ami ráadásul hibás is egy helyen...)
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2655
Miért? Az ember vágyik arra, hogy másokkal együtt egy közös célért éljen, közösen legyenek boldogok és szomorúak, egyenlő félként segítsenek egymásnak. Mint ahogy gyakran arra is, hogy önálló legyen, különleges, akit senki más nem érthet meg teljesen. Az illetőtől függ, hogy melyik változat szimpatikusabb neki. Trevize-nak, úgy tűnik, az első változat, de ő még nem próbálta Galaxiát. Galaxiának a sajátja, de ők meg régen próbálták az önállóságot.
Szerintem amellett, hogy melyik változatot hasznos vagy kell választani, az is fontos kérdése a regényeknek, hogy melyikben lenne boldogabb az emberiség... És ezt a kérdést is, mint a másikat, más olvasók másképp fogják megválaszolni.
Törölt nick Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2654
Miért? Az ember vágyik arra, hogy egy közös célért éljen másokkal, közös örömük, bánatuk legyen, és mindig egyenlő félként számíthassanak egymásra. Mint ahogy gyakran arra is, hogy önálló élete legyen, különleges, amit senki nem érthet meg teljesen. Szerintem emberfüggő, hogy kinek mi tetszik jobban. Trevize-nak, úgy tűnik, a második, de ő még sosem próbálta Galaxiát. Galaxiának pedig a saját változata, de ők meg rég próbálták az önállóságot. Szerintem azon túl, hogy melyik változatot kell választani, az is nagy kérdése a regényeknek, hogy melyikben lenne boldogabb az emberiség...
Aleatha Creative Commons License 2010.07.21 0 0 2653

Sziasztok! Szerintem Galaxia a leglogikusabb verzió, de hogy az lenne a legjobb... Nem hiszem, hogy bárki szeretne szabad elhatározásból csatlakozni...

Előzmény: Inner Circle (2648)
kisike64 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 2652
Sziasztok!

Ha valakinek megvan a Teljes Alapítvány-Birodalom-Robot univerzumának 5 kötete, és megválna tőle, az szíveskedjék dobni egy e-mailt a következő címre: christiano8706@gmail.com

Köszönöm előre is!

Kisike
nayan00 Creative Commons License 2010.07.07 0 0 2651
A pszihohistóriának több értelme van.
Előzmény: capa (2649)
Inner Circle Creative Commons License 2010.06.30 0 0 2650
Nagyon érdekes. (Ez voltaképpen a pszichohistória fordítottja: csak kevés fél (ember) reakciójával tud számolni, tömegekkel nem, míg a ph. csak tömegeknél működik.)
Előzmény: capa (2649)
capa Creative Commons License 2010.06.30 0 0 2649
Inner Circle Creative Commons License 2010.06.21 0 0 2648
"Persze tényleg rémisztőnek tűnhet, hogy egy ember alkotta, ám a teremtőjét túlszárnyaló lény keveri a lapokat a háttérben, de szerintem az emberiségnek szerencséje volt Daneellel, aki az Alapítvány létrehozatalával sok-sok súlyos csapástól kímélte meg a világot."

Pedig Daneel karrierje épp azzal kezdődött, hogy rájött: azzal, hogy sok-sok súlyos csapástól kímélik meg a robotok az űrlakókat (az űrásszal meg a térutassal nem vagyok kibékülve), lassú halálra ítélik őket és az emberiséget is. Daneel tisztában is volt azzal, hogy nagyon óvatosan kell kevernie a kártyát, és utólag nem is túl büszke az elért eredményeire. Asimov több regényében is foglalkozik azzal, hogy mik a fejlődés ideális feltételei: ha öli egymást az emberiség, mert ettől fejlődik? ha robotok gondoskodnak róla? ha robotok gondoskodnak róla, de annyira azért mégsem? Nem csoda, hogy a végén eljutott Galaxiáig, ami ugyan piszok rosszul hangzik, de az összes többi megvizsgált lehetőségnél még mindig jobb. Lényegében azért, mert ha az emberiségnek van egy erős védelmezője, aki megvédi az emberiséget attól a legnagyobb fenyegetéstől, amit ő még el tud hárítani, akkor ezzel "elpuhítja" az emberiséget és az felkészületlenebb lesz az olyan fenyegetéssel szemben, amit a védelmező már nem nem tud elhárítani. Abban pedig egyetlen védelmező (se Alapítvány, se Daneel) se lehet biztos, hogy nem lesz ilyen fenyegetés. Erre még mindig Galaxia a legjobb megoldás, amint azt Trevize a végén el is mondja.
Előzmény: Törölt nick (2632)
Robici Creative Commons License 2010.06.20 0 0 2647
Köszönöm a kedvességed.
Előzmény: stor (2646)
stor Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2646
Talán olyasmit kéne olvasnod, amit értesz is. :-) Asimov nincs köztük, upsz.
Előzmény: Robici (2642)
Robici Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2645
Mindkét véleményeddel egyetértek. Daneel maga is elmondja, hogy ha Trevize máshogy dönt, akkor ellenvetés nélkül ő is azt az utat választja.

Azért kérdeztem, hogy hol van itt az egyéni szabadság, mert az a két mondat egymás mellett nekem azt juttatta eszembe, hogy minden úgy lett előre eltervezve, hogy Trevize olyan döntést hozzon, amit Daneel eleve szeretett volna. Egyetértek azzal, hogy a robot úgy alakította a szálakat, hogy létrejöjjön a találkozó, de Trevize ott szabadon döntött.
Előzmény: Törölt nick (2644)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2644
"Trevize-nak igazából nincs választása, és ezt Daneel jól tudja."
Nekem úgy tűnik, hogy ha Trevize rájött volna valamilyen létfontosságú hibára Daneel gondolatmenetében, akkor Daneel változtatott volna rajta. Igazából Trevize választása olyan volt, mintha próbaképpen lejátszottak volna egy készülő programot az emberiség egyik nehezen meggyőzhető, de mindig helyesen döntő képviselője előtt. Ha ekkor kiderült volna, hogy a program hibás, azt Trevize mindenképpen észrevette volna, és győzedelmesen rohant volna Daneelhez, hogy "semmi értelme a tervednek, ez van".
Más kérdés, hogy nem derült ki semmi ilyen, így Trevize végül is kénytelen volt hagyni magát meggyőzni. Mert tudatában volt ugyanannak, mint Daneel is: hogy ez a legjobb út. Ha a választása az emberiséget szolgálta (márpedig ő az Ember, Aki Mindig Helyesen Dönt), akkor egybe kellett esnie Daneel tervével.
Miután Daneel erről megbizonyosodott, már csak azért volt lényeges, hogy lássa Trevize reakcióját, mert ebből következtetni lehetett arra, hogy hogyan fog a többi ember viszonyulni ugyanehhez a jövőhöz.

Hol van ott egyéni szabadság, ha eleve úgy van elrendezve minden, hogy az ember előre meghatározott, Daneel-nek kedvező döntést hozzon?"
Daneel pedig az emberiség érdekét tekinti elsődlegesnek. Nem értem, miért hangsúlyozod, hogy ez a döntés pont neki volt kedvező. Mintha személyesen őt fenyegetnék az emberiségre leselkedő veszélyek!
Igen, Trevize-nak ebben az adott esetben be kellett látnia, hogy csak egyféleképpen dönthet. Tényleg nem volt más választása. Lehet töprengeni, hogy valóban jó-e ez a megoldás, de azt azért nem mondhatjuk, hogy Daneel végtelen önzésében akarta volna belehajszolni védenceit Galaxiába.
Robici Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2643
Már megint nem erre gondoltam. Hol van ott egyéni szabadság, ha eleve úgy van elrendezve minden, hogy az ember előre meghatározott, Daneel-nek kedvező döntést hozzon?
Előzmény: stor (2641)
Robici Creative Commons License 2010.06.18 0 0 2642
Vagy csak megértened nem sikerült. Minek ismételjem magam?
Előzmény: stor (2640)
stor Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2641
"Trevize-ra azért van szükség, hogy"...

... megerősítse Daneel-t abban, amit nélküle is tud. Trevize-nak igazából nincs választása, és ezt Daneel jól tudja.

"Ez neked nem tűnik ellentmondásnak?"

Nem. Trevize intuíciója semmiben sem mond ellent a robotika törvényeinek.
Előzmény: Robici (2638)
stor Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2640
Kifejthetnéd végre, hogy szerinted mit is jelentenek. Mert eddig nem nagyon sikerült.
Előzmény: Robici (2637)
Törölt nick Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2639
Nekem személy szerint az Asimovi, meg a Star Trek-i alapvetően azért pozitív jövőképet sugalmazó történetek.

Igen, szívesen élnék mindkettőben. :)
Előzmény: Robici (2633)
Robici Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2638
"Mihez?"

Trevize-ra azért van szükség, hogy a robot helyett eldöntse az emberiség jövőjének menetét, mert mint Daneel mondja: "A robotika törvényeinek értelmében sem én, sem Gaia nem dönthet, nehogy ártson az emberiségnek."

"Trevize mindvégig azt tette, amit a robot szeretett volna. Daneel meghagyta az ember döntési szabadságát, de gondosan tervezte meg annak kereteit."

Ez neked nem tűnik ellentmondásnak?
Előzmény: stor (2636)
Robici Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2637
Úgy látom, folyamatosan mást olvasol ki a hozzászólásaimból, mint amit szerintem azok jelentenek. Persze lehet, hogy bennem van a hiba. Mindenesetre így valóban nincs értelme folytatni.
Előzmény: stor (2634)
stor Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2636
"Sőt, még a Gaia-döntést is átadja egy ember kezébe, nem ő dönt az emberek helyett, mert az már túl nagy kérdés ehhez."

:-D Mihez? Trevize mindvégig azt tette, amit a robot szeretett volna. Daneel meghagyta az ember döntési szabadságát, de gondosan tervezte meg annak kereteit.
Előzmény: Robici (2633)
stor Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2635
"A történelem körkörös menetét (minden oké majd szopóág) át lehet-e állítani lineáris fejlődésre (mármint nagyrészt lineárisra, mert a körök így is, úgy is megmaradnak). Világbéke, az emberi nem kiteljesedése, a tudás fennmaradása, miegymás."

Miből gondolod, hogy a látványos, nagy összeomlások nem a még nagyobb fejlődés feltételei? És minek neked világbéke? A háborúk az emberi halálozások mindössze 1,6 %-áért felelősek. :-)))
Előzmény: Törölt nick (2632)
stor Creative Commons License 2010.06.16 0 0 2634
Gyakorlatilag egyetlen kérdésre sem válaszoltál. 2616. hsz-ed meg mindössze annyi, hogy a robot gép, az ember meg nem.
Előzmény: Robici (2631)
Robici Creative Commons License 2010.06.12 0 0 2633
"szerintem az emberiségnek szerencséje volt Daneellel, aki az Alapítvány létrehozatalával sok-sok súlyos csapástól kímélte meg a világot. Évezredek óta azon munkálkodik, hogy az embereknek jobb legyen az élete, és úgy válogatja meg az eszközeit, hogy 1. ne legyenek hirtelen, drasztikus változások, és 2. ha az elkerülhetetlen válságok bekövetkeznek, akkor a lehető legkevesebb áldozattal járjanak, 3. amennyire csak tudja, figyelembe veszi az emberi nem sajátosságait, nem nagyon akar olyat erőltetni, ami teljesen idegen tőlünk. (Illetve megpróbál A, B, C variánsokat kifejleszteni, mint Gaia, de azt is hozzászokásos alapon, hosszas munkával hozta létre.)"

Ezzel egyetértek. Sőt, még a Gaia-döntést is átadja egy ember kezébe, nem ő dönt az emberek helyett, mert az már túl nagy kérdés ehhez.

"Nyilván más lenne a helyzet, ha a Skynet vagy a Mátrix lázadozó masinái vették volna át az uralmat."

Persze, hát van ilyen scifi is meg olyan is, ki-ki eldöntheti, neki melyik a szimpatikus. :-) Nekem személy szerint az Asimovi, meg a Star Trek-i alapvetően azért pozitív jövőképet sugalmazó történetek. :-)

Különben a Star Wars-univerzumot nem kedvelem (de nem is utálom, semleges számomra, meg már nem is igazán scifi), de amikor megláttam az episode 2-ben a bolygónyi várost, egyből Trantor jutott eszembe. A jedi lovagok meg a második alapítványisták...
Előzmény: Törölt nick (2632)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!