Keresés

Részletes keresés

lalá Creative Commons License 2006.10.10 0 0 394
-Szia Gréti!
off:{Isten bizony gondoltam rá, de van egy Gréti nevű ismerősöm aki Margit. hihihi Azért én is tartazom egy vallomássa:-Volt egy ismerősöm aki Lászlónak hívott. Csak kézfogásnál mindíg egy pillanatnyival tovább tartotta a kezem minthogy azt én megszoktam hehehe}on

-Azért mégis javasolnám a hőmérőt. Én már jártam úgy, hogy hideg vízben pancsolás után melegebbnek gondoltam a már visszahűtött lombikot, vagy nyáron az 55°C-os, melegen töltött bort hűvösnek éreztem. Az erjedés vége felé a 28-30°C nem sok. Pont jó az almasavbontó baciknak. A kénhidrogé-szag általában két esetben áll elő:
-ha nár megindult az élesztős tevékenység és ként adtunk a cefrének, mustnak,
-tápanyag hiányban szenvednek az élesztők és lebontanak kén tartalmú aminosavakat.
-Tehát nem szabad a kénezéssel elkésni és tápsót kell adni.(erjedés közben is lehet) A szín kioldását (már ha elegendő van a szőlőben) nagyban segíti a kén adagolása. Egészséges kék szőlő cefréjéhez én így számolom a ként: 400kg cefre x 150mg/liter porkén = 60000mg = 60gramm porkén (jól elkeverve)
-Az enyhe kénhidrogén-szag egyébként az első nyílt fejtés után eltűnik. De ha nem erre is van megoldás.
Előzmény: gertibor (390)
gertibor Creative Commons License 2006.10.10 0 0 393

Szia!

Egy 4 hl-es kádba 4 kiskanál ként tettem. Nem hiszem, hogy az sok lenne.

A pincébe daráltunk és ott nem tudom megoldani a locsolást.

Mi napi 6-7 alkalommal lenyomkodjuk.

A merlothoz fajélesztőt nem is tettem. Tavaly még a garázsba kezdtük, de pont akkor elég hűvös volt, 5-6 napig nem indult be, le kellett hordani a pincébe. Sajna nem igazi borospince, hanem majdnem szuterén. A must az szép sötét.

A zweigelthez adtam kis fajélesztőt, de gondolom ott sem lett volna muszáj.

Az osztrák borász ismerőseim nevetnek azon, hogy hány napig kell rajta hagyni. Ők azt mondják és úgy is csinálják, hogy 10 fokosan préselni kell, még ha éjjel van akkor is, mert utána visszavilágosodik.

Majd egyszer elmegyek valahová tanulmányútra.

üdv. gertibor

Előzmény: zsandár (392)
zsandár Creative Commons License 2006.10.09 0 0 392
Kezdődő záptojásszag-nem kénezted túl?
Előzmény: gertibor (390)
zsandár Creative Commons License 2006.10.09 0 0 391

Én a kékfrankost 13 napig hagytam a héjján ,már rögtön a bogyozás után enyhén lekéneztem ,fajélesztőt adtam hozzá,naponta 3-4 szer lenyomkodtam a törkölykalapot ,árnyékos helyen tartottam/nem akartam lecipelni a préséselés előtt a pincébe/és mivel az éjszakák már elég hidegek voltak napközben sem tudott túlmelegedni.

Jó sötét lett a színe.Hagytam rozénak is azt rögtön zúzás-bogyozás után leszűrtem .A színek közt zongorázni lehet a különbséget:-)))

 

Ha sűrűn felkevarod nem tud sztem túlmelegedni,vagy locsold az erjesztőkádat hideg vízzel,vagy szedd szét a cuccot kisebb tételekre,persze gondolom ezt Te is tudod:-))) 

Előzmény: gertibor (387)
gertibor Creative Commons License 2006.10.09 0 0 390

Szia László!

Pici gyermekkorom óta nem hív senki Trudinak,

mert nem szeretem. 

Akkor adtak egy másik becenevet, ami helytelen ugyan, de akinek megengedem, hogy ne Gertrúdnak szólítson, az Grétinek hív.

Ezentúl Neked is engedélyezve.

 

Most még nem volt vészes, de langyosnak éreztem.

Féltem, hogy úgy lesz, mint tavaly, mikor kimondottan melegnek éreztem, tehát melegebb volt, mint a kezem.

Úgy látszik mostanában nem úgy megy, ahogy szeretném. Ma olyan érzésem volt, hogy kezdődő záptojás szag van.

Történt már ilyen, de nem ennyire az elején. Majd holnap kinyitom és megszimálom.

Üdv. Gréti

 

 

 

Előzmény: lalá (389)
lalá Creative Commons License 2006.10.09 0 0 389
Szia Trudi!
-Mennyi volt az a melegedés?
Előzmény: gertibor (387)
zsandár Creative Commons License 2006.10.09 0 0 388
Ez gyári gép úgynevezett 3-as szárnyashengere van műanyagból,kellő távolságra beállítva ,szépen felpattintja a szemeket de nem töri a magot.Halad ,mint a karikacsapás.4 mázsa szőlőt 20-25 perc alatt zúz-bogyóz,csak legyen aki pakolja..
Előzmény: lalá (386)
gertibor Creative Commons License 2006.10.08 0 0 387

Szia!

Nekem sajnos még mindig kézzel tekerős, zúzó-bogyózó darálóm van . Mindenki igéri már pár éve, hogy motorizálják, aztán mikor már itt a szőlő, akkor jut eszükbe és újból kézzel tekerik. Én csak haveroknak adom kölcsön és azt ingyen.

Sajnálom, hogy nem tudtam segíteni, de az érthető, hogy nem csinálhatod ingyen.

Úgy gondolom, hogy nekem megérne mázsánként 500.-Ft-ot, így talán másnak is.

 

Én is préseltem már, mert ismét el kezdett melegedni a cefre és mivel a hűtést nem tudom hogyan oldjam meg, így lepréseltem. Megint nem lesz sötét, testes.

Majd beszámolok Neked, hogy milyen lett.

üdv. gertibor

Előzmény: zsandár (384)
lalá Creative Commons License 2006.10.08 0 0 386
-Azt hittem már elvesztél. Mindjárt vége a szüretnek! Azért remélem a zúzóhengereket kiszedted, vagy a távolságot a legnagyobbra állítottad!
Előzmény: zsandár (384)
joskabacsi Creative Commons License 2006.10.08 0 0 385

Egyszóval vékony , ugye ? Hm..... nem is számítottam rá , hogy kijön vele , gondoltam majd legközelebb 2008ban - a 2006ost....

 

Nekem nem annyira tetszik Attila új stílusa , hiába gyümölcsösek a borai , hiányzik a korábban megszokott nagy test - nagy tanin .... (pl Syrah 2005)

 

Jekl Bélának kóstoltam az idei rozéját (Pinot+Kadarka) - csúcs!

Még rózsaszínű - átlátszatlan , de már kész bor , picit érződő széndioxid csípi a nyelved... 

Előzmény: Tündi29 (383)
zsandár Creative Commons License 2006.10.07 0 0 384

Szia .Itt vagyok én is de már régen írtam ide.A kékfrankosomat tegnap préseltem két hétig volt héjjon erjesztve,természetesen bogyózva.A furmintért nemsokára megyek.

Vettem egy használt gyári elektromos zúzó-bogyozógépet .Elég régóta hajtottam már rá és végre sikerült.Megváltás a kézi bogyozás után.Híre ment és már több embernek is lezbogyóztam a szőlőjét./Kölcsönadni nem akarom,mert akkor tuti elb..ák./Eddig szívességből segítettem,dehát a villany,víz,idő nekem sem ingyen van.Szóval arra gondoltam,hogy ezután is megcsinálom de pénzért,vagy cserébe valamiért.Felétek mennyiért megy ez?

Előzmény: gertibor (369)
Tündi29 Creative Commons License 2006.10.07 0 0 383
A Bortársaság nyitott egy új üzletet, és tegnap a megnyitón Gere mutatta be az új Kopárt,volt alkalmam megkóstolni a 2004-est. Igazából tetszett nagyon,és bár fiatal kora ellenére,abszolút nem bántóak a tanninok,szép kerek,a gyümölcsösség mellett érezni kis dohányt,és ugyanennyi puncsosságot is,de az én véleményem az,hogy sokáig nem tárolható,mint elöbbi kiadásai.

De, tudom Te szereted a rosekat is,hát a tegnapi kóstolón a bemelegítő a Gere 2006-os Rose Cuvée-je volt. Szinte gyümölcsbomba,a szine...lilás hagymahéj.
Abszolút jó volt,A 2003-as cab.sauv. ,és a Kopár elött.
Előzmény: joskabacsi (377)
lalá Creative Commons License 2006.10.05 0 0 382
-Szivesen! Csak azt nem kérdezted, mi célból?
Előzmény: gertibor (381)
gertibor Creative Commons License 2006.10.04 0 0 381

Köszi szépen.

 

Jóskabácsinak és Lalának is kösz a választ.

 

üdv. gertibor

Előzmény: pittman (376)
lalá Creative Commons License 2006.10.04 0 0 380
-Hát akadni mégcsak akad...
Előzmény: gertibor (371)
Flacika Creative Commons License 2006.10.04 0 0 379
1190, én  is ott vettem.
Előzmény: joskabacsi (377)
zakuszka= Creative Commons License 2006.10.04 0 0 378
Köszi:)
Előzmény: Flacika (375)
joskabacsi Creative Commons License 2006.10.04 0 0 377

az Ikon most az Intersparban 1200 Ft körül kapható .....

Az alkoholisták jól írnak , de a bort szerintem másként értékelik .

A 2004es Kopárt még nem kóstoltam , de kiváncsian várom , mert számomra meglepetés hogy egyáltalán forgalomba kerül abból az évből .....

Előzmény: Flacika (373)
pittman Creative Commons License 2006.10.03 0 0 376
Előzmény: gertibor (371)
Flacika Creative Commons License 2006.10.03 0 0 375
Az Auchanban láttam eddig. Legutóbb a Savoya parkiban vettem 929 Ft-ért.
Előzmény: zakuszka= (374)
zakuszka= Creative Commons License 2006.10.03 0 0 374
Flacika, hol lehet misebort kapni?
Előzmény: Flacika (358)
Flacika Creative Commons License 2006.10.03 0 0 373
Ikont én is ittam vasárnap. Ugyan nem ugyanazokat a jegyeket véltem felfedezni benne, mint a Művelt Alkoholista rovatban tették, igaz, Kopárt eleddig egyszer kóstoltam csak. Nekem az illatban a dohány is megjelent kissé, és az én ízlésemnek kicsit sok volt a tanninja, de egyébként teljesen rendben van.
Előzmény: joskabacsi (372)
joskabacsi Creative Commons License 2006.10.02 0 0 372

Hát nem tom ........ a készít az én esetemben annyit jelent , hogy apám szőlőjében segítek .... alakítható az öreg , amióta rendszeresen oltványokat kap tőlem névnapjára , hajlandó elfogadni a véleményemet és pl. nem szüretel már 16 cukorfokkal , csak mert a szomszédai már leszedték ...... a fajtaösszetételt is kezdi megváltoztatni , az olaszrizlinget szép lassan felváltja a hárslevelű .....

 

Más:

- pár órája kóstoltam egy Thummerer Bikavér '99 - et , nagy csalódás volt... illata szép , fűszeres - gyümölcsös , de íze-teste messze elmarad ettől ..... a Konyári Ikon is izmosabb ital nála .....

Előzmény: gertibor (371)
gertibor Creative Commons License 2006.10.01 0 0 371

Előző hozzászólásom érvénytelen, nem vettem észre, hogy abba a topicba már régen nem írt senki. Nagy kár.

Szóval, hátha akad köztetek borkészítő is.

üdv. gertibor

Előzmény: gertibor (370)
gertibor Creative Commons License 2006.09.30 0 0 370

Kösz, de már találtam másik topicot.

üdv. gertibor

gertibor Creative Commons License 2006.09.30 0 0 369

Üdv. mindenkinek!

Van itt valaki, aki nem csak issza, de készít is bort?

gertibor

 

törzsasztal.com Creative Commons License 2006.09.28 0 0 368

Elnézést a közbeszólásért, de van egy weboldal ahol több tucat neves magyarországi borászatról és borászról látható riport-videó. Talán valakit érdekel. Köszönöm. www.torzsasztal.com/boraszatok

 

joskabacsi Creative Commons License 2006.09.28 0 0 367

a Tattoo vagy mifene ízlett , bár nem otthon ittam és szerintem a kis pohárban nem jött elő igazán a nagy test .

A Nimbus-t nem kóstoltam már legalább 2 hónapja , nem tudom milyen állapotban van -gondoltam jobban járok , ha mással kísérleteztetem :) -én már a 2003ra gerjedek !

Komolyan: a végén nem tudom mit érezhettél , nekem utoljára nem lógott ki semmi , nagyon szeretem ezt a "kávés-dohányos-fűszeres -gyümölcsös-szilvásgombócos" ízt!

 

Az Ébner gyöngyözőbora (pedig nem szeretem nagyon a fehéreket) határozottan szimpatikus volt , rostonsüllő elé ittuk , elfogyott !

Előzmény: Tündi29 (363)
Flacika Creative Commons License 2006.09.27 0 0 366
Sopron-Szexárd: azonos árkategóriájú borok voltak. A Weninger-Vesztergombi 1700 körüli, a Taschner-Takler meg 1200 körüli volt. A lényeg, hogy azonos évjáratot és árkategóriát hasonlítottunk.
Előzmény: joskabacsi (362)
Flacika Creative Commons License 2006.09.27 0 0 365
A Wellness CS-ról beszéltem. :)
Előzmény: Tündi29 (364)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!