Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2017.10.26 0 0 62894

Olcsónak mondjuk éppen nem olcsó. Ahogy az is nyilvánvaló, hogy a modern borászati technológia teljes arzenálját bevetették :) és jgy tulajdonképpen akár cukrozott tökléből is készülhetett :)

Előzmény: loading (62893)
loading Creative Commons License 2017.10.25 0 0 62893

Egy régebbi témát szeretnék ismét előhozni az alábbi link beillesztésével: https://winicjatywa.pl/chateau-changyu-italian-riesling-2015/

 

Kedvenc lengyel boros kiadványomban a nap bora ez a kínai olaszrizling (Italian riesling a címkén). ~3500Ft. Hepci nem kedveli a Csernyik 2015-ös olaszrizlinget, pedig a borleírás és értékelés alapján legalább ennyi egy jó magyar olaszrizling itthon (és nem lengyel exportáron).

Tartok tőle, hogy megint lemaradunk valamiről és ismét magunk (mi magyarok) tehetünk róla.

BZoltan Creative Commons License 2017.10.23 0 0 62892

Nagyon sopk jó pince van Tokaj-hegyalján, messze nincsen arról szó, hogy csak az ezereurós borról meg harmadik pohárról vizionáló megasztárok lennének a kínálat.

Előzmény: Jocó0423 (62891)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62891

Zoli ma jöttek haza a lányomék Tokajból.

Vélemény: Benkő pince, erősen kénes nem igazán jó borok. Dereszla pince hibátlan.

Ízes örömest: jó borok, jó lekvárok. Béres pincészet: nagyszerű sárga muskotály.

Törölt nick Creative Commons License 2017.10.22 -1 0 62890

OK.

Előzmény: Jocó0423 (62885)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62889

Nekem semmi bajom nincsen a 13vvv% furmintokkal. Nekünk ritkán van ez alatt. Ezért mondom, hogy ha van megfelelő tartalom és szerkezet akkor simán elbírja ezt.

Ami nekem ebben a hírben furcsa az az, hogy én eddig azt gondoltam, hogy a Szepsy név egyfajta tisztaságot is jelent. A fajélesztő használata nem olyan nagy dráma, de az almasavbontó baktériummal megváltoztatni egy bor savszerkezetét nekem teljesen idegen.


Aztán persze biztos vannak akik szerint nekem bajom van Tokajjal :) Mintha Tokaj egy lenne a Szepsyvel.

Előzmény: Hepci (62884)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62888

Nem hiszem, hogy lenne olyan, hogy deklaráltan fajélesztőmentes technológia. Vannak a természetes borok amelyekneka készítői kerülnek minden adalékanyagot és minden radikális beavatkozást és vannak a többiek.

Számomra igazándiból nem meglepő, hogy valaki aki már a fajélesztők használatának kompromisszumát bevállalta az bevállal mást is.

A talajélettan és a talaj mikrobiológiai karbantartása az nagyon nem ugyanaz mint amikor baktériumokkal változtatja meg valaki egy bor ízét.

Előzmény: ronin s8 (62886)
ronin s8 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62887

Amikor negyedik gimnazista koromban először voltam Párizsban, egy fiúkollégiumban szállásolták el a társaságot. Érdekesnek és haladó szelleműnek találtuk, hogy a tizenéves fiúcskák a déli és az esti étkezések mellé kaptak egy-egy pohár bort is - azért, hogy tanulják, hogyan kell kultúráltan bort fogyasztani.

Előzmény: BZoltan (62876)
ronin s8 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62886

Ez szerintem csak akkor nem elfogadható, ha deklaráltan idegen fajélesztő mentes technológiát használ. Igazam van..? 😉

 

Arról egyébként már hallottál, hogy laboreszközökkel begyűjtik a terroir jellemző mikroorganizmusait, majd elemzés, válogatás után kitenyésztik, szaporítják a kívánatosabbakat (mint mikor probiotikumot szedsz), és végül kitelepítik a területre..?

Előzmény: BZoltan (62874)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62885

Nekem az édes bor is savanyú volt akkoriban:) És volt jó sör meg volt jó gyorsító is. Főleg ha kijutottunk a baráti Csehszlovákiába.

A probléma az, hogy más korban voltatok ezek szerint ti is fiatalok, nekem a 70-es évek voltak a meghatározók és hírből se ismertük akkoriban a vbk-t, mivel nem volt még kóla :)

A mai fiatalok meg igenis teljesen más felfogásban leledzenek mint mi annak idején.

Három gyereket neveltem fel és az egyik unokám már harmadikos gimnazista, mielőtt megjegyeznéd, hogy mit tudhatom én .

A számítógép, az internet és a kereskedelmi szennytévék teljesen más viselkedési kultúrát generálnak sajnos.

Előzmény: Törölt nick (62882)
Hepci Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62884

Mi baj lenne 13% alkohollal egy furmintban? Ennyi abszolút nem lóg ki egy jó furmintból. Szepsy aktuális furmintjaiból se lóg ki a 13-14%.

Technológusok fehérborban:

1. Danubiana

2. Hilltop

3. Szepsy

:DDD

Előzmény: BZoltan (62876)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62883

A nagyapám somlói olaszrizlingjén túl az első rendszeresen vásárolt palackozott bor egy néhányszáz forintos soproni kékfrankos rozé volt amit a Béke tanszékel szembeni boltból szereztük be valamikor 96-97 környékén. De akkoriban már sóvárogva néztük a Borbarátok Magazinjában a borteszteket és ábrándoztunk arról, hogy egyszer talán nekünk is lesz pénzünk olyan drága borokra :)

Előzmény: Törölt nick (62882)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.22 -1 0 62882

Miért, finom sör volt akkoriban? nem volt az se. Különben sem savanyúak voltak akkoriban a borok, hanem félédes-édesek... :)

Azt se tudtad fiatalkorodban, milyen bort iszol. Megfeleljen az ízlésednek, ennyi volt az elvárás. Felesleges maifiatalozni.

Előzmény: Jocó0423 (62881)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62881

Ne baromkodj már kérlek :)

Én se ittam fiatalon bort, akkor még savanyú volt. Még az a csoda is előfordult velem, hogy őszibarack likőrt öntöttem bele mert más innivaló nem volt a kiliántelepi dizsiben :D

A riedel kelyhet meg kikérem magamnak, nem nekem a szívem csücske :)

De ha akkoriban kapható lett volna egy finom laza rozé, lehet, hogy elcsábulok korábban a bor felé!

Ennyit akartam közölni, így veszed?

Előzmény: Törölt nick (62878)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62880

A könnyed, alacsony alkoholfokú boroknak _NEM_ a kemény, testes borok az alternatívái. Egy bor lehet zamatos, tartalmas, hosszú ízű úgy, hogy nem kemény és nem is testes. De amúgy én nagyon sokféle fogyasztót ismerek. A legtöbb fogyasztó nem egyféle bort iszik. Sem a fiatal, sem az öreg. Van úgy, hogy egy laza, könnyed borra van kedve az embernek és van úgy, hogy telteb, nagyobb borhoz van kedve a fogyasztóknak.

A kommersz sörrel amúgy nagyon nehéz versenyezni, mert abban az árban nincsen iható bor. Mondjuk a kommersz sör sem egy iható anyag, de abban a széndioxid és a cukor sokat megment.

Vébékát pedig én is sokat ittam :) akkoriban amikor nem volt jobb, vagy nem volt jobbra pénzem.

Előzmény: Jocó0423 (62877)
barkócza Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62879

Ifjúkoromban én is ittam minden sz.rt, igaz, akkor nemigen volt jó bor. Akkor én azt hittem, hogy bennem van a hiba, és nem szeretem a bort, de nem mertem bevallani másoknak. A VBK-t meg valószínűleg azért ittuk, mert a feketecímkés bikavéren határozottan javított a kóla.

Előzmény: Jocó0423 (62877)
Törölt nick Creative Commons License 2017.10.22 -1 0 62878

"mai fiatal generáció..." 

ja, persze, mert te fiatalkorodban dekantálva kérted a kocsmában a borokat, Riedel-kehelyből illatolva, és visszaküldted, amelyik nem volt elég fajtajelleges... de szánalmas már ez.

Előzmény: Jocó0423 (62877)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62877

Nem tudom hány éves vagy Zoli de valószínűleg keveset vagy fiatalok között, vagy a te szubkultúrád más.

A mai fiatal generáció (tisztelet a kivételnek) nem értékeli a testes kemény borokat, ha találkozik egy igazi cabernet savignonnal akkor átmegy vele vadászba, ha érted mit jelent ez :)

Ellenben a könnyű kevésbé alkoholos rozét, vagy fehérbort simán megissza, maximum szódát rak bele. Szerintem pont ezekkel a borokkal lehet elcsábítani a sörtől.

Azt én se értem, hogy miért kell egy bort pár hét alatt készre kezelni, amikor magától is szépen lezajlik az almasavbomlás 2 hónap alatt.

Előzmény: BZoltan (62873)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62876

Az a helyben szelektált fajélesztő a jobban értesültek szerint nem más mint a Királyudvarnál használt spec élesztő.

A Demeter Zolit én nem húznám soha, de ez a "cél a harmadik pohár" bennem rossz érzést kelt. Egy országban ahol a családon belül erőszak, bűncselekmények tízezrei oka a "harmadik pohár" ott én ezt nemcsak vércikinek, hanem felelőtlenségnek tartom. Egy pohár bor az úgy másfél deci. Három pohár az majdnem fél liter bor. Ne, ne legyen ilyen kimondott cél az, hogy az emberek sokat igyanak. A Takács Lajossal sem értettem soha egyet amikor azt mondta, hogy a célja az, hogy meg lehessen inni egy egész üveggel egy ültő helyben. Nem baj, ha előfordul... én is szoktam néha több pohárral inni. De szerintem direkt promótálni nem szép dolog.


"Nem lehet az, hogy a furmint a probléma oka? Azaz biztos, hogy annak kell és önállóan a fő fajtának (bornak) lennie?"

A sem szőlővel sem borral nem foglalkozó, nagy szájú kibicek évek óta pumpálják az éretlen szőlőből készülő, vékony borok fétisét. Ez a stílus bejön a rajnai rizlinggel, zöldveltelínivel és sok más fajtával. De speciel a furmint kimondottan hulladék fajta éretlenül. A furmint 12.5vv% potenciál alatt nagyon-nagyon ritkán tud rendesen beérni.  A 19.5 mustfok alatt szinte elképzelhetetlen a furmint fenolos érettsége és ilyenkor bizony nagyon magas még az almasav tartalma.

Szóval alapvető ellentmondás az, hogy alacsony alkoholpotenciállal de már csökkent almasavval lehessen furmintot szüretelni. Na, erre találták ki most megoldásnak azt, hogy mesterségesen és irányítottan lebontják az almasavakat.

Ezt hívják technológiai borkészítésnek.

 

Előzmény: loading (62875)
loading Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62875

Helyben szelektált élesztővel, gondolom ez lesz még kiegészítésként. De én ehhez nem értek.

Nem lehet az, hogy a furmint a probléma oka? Azaz biztos, hogy annak kell és önállóan a fő fajtának (bornak) lennie?

 

A héten már húztad Demeter Z-t, akivel azért inkább egy táborban vagytok. Lassan megkapod, hogy gondod van a tokaji borászokkal....

 

Előzmény: BZoltan (62874)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.22 0 0 62874

Most olvastam, hogy idéntől a Szepsy birtokon az alkohol kordában tartása végett alacsonyabb potenciállal szüretelnek és a borokban így megnövekvő almasavat irányított almasavbontással tüntetik el.

Meseszép... az ország félistenként tisztelt legendája zacsis élesztővel erjeszt és utána hozzáadott baktériummal almasavat bont.

BZoltan Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62873

Semmilyen bornak nem tesz jót a magas alkoholszint. De olyan nincsen, hogy a fehérnek, rozénak vagy vörösnek más alkoholszint az elfogadható. Bor mindegyik és a többi analitikától függ, hogy az adott szesz az sok vagy kevés.

Az én megfigyelésem az, hogy a magasabb extrakt és határozottab savszerkezet simán elviszi a magasabb szeszt. A magas szesz akkor gáz ha nem társul egyébb tartalommal.

De hangsúlyozom, hogy a rozé az nem egy borstílus, hanem egy olyan fehérbor ami kékszőlőből készül.

Előzmény: Jocó0423 (62872)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62872

Szerintem meg pont fordítva, 19 mustfokig működik :)

De ezen nem veszek össze veled, ez világnézet kérdése. Szerintem a rozé bornak nem tesz jót a magas alkoholtartalom.

Előzmény: BZoltan (62871)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62871

A rozé egy fehérbor kékszőlőből. Szerintem 19 mustfoktól felfele már működik. Hogy ki milyen borral komolykodik az  egyéni döntés :)

Az illónak a kénmentességhez szerintem semmi köze nincsen. Ha az alapanyag illós, akkor azt a kén sem szedi ki belőle. De engem a kénmentes borkészítés egyelőre nem érdekel. Lehet, hogy pár év múlva már fogok ezzel a kérdéssel foglalkozni, de egyelőre nem ezt tartom a következő lépésnek.

Előzmény: Jocó0423 (62869)
joskabacsi Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62870

És ezzel párhuzamosan találkozhatsz gyakran emelkedett illóval pl. az említett "nullakénes" szektorban ...  

Előzmény: Jocó0423 (62863)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62869

Én nem tudom de rozét 20-22-es mustfokkal nem lehet csinálni :)

A könnyű üdítő frissesség, a fröccs hangulat csak 11-12 alkohol fokig tartható, felette már komolykodni kell :)

Előzmény: BZoltan (62867)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62868

A Sütő Zsolt egy zseniális borász, csodálatos borokat kóstoltam tőle.

 

Én mondjuk nem építeném az arculatunkat és az identitásomat ennyire a kén nélküli technológiára. De ez mindenkinek a saját döntése.

Előzmény: kakaszem (62865)
BZoltan Creative Commons License 2017.10.21 0 0 62867

Na látod, ezért mondom, hogy ez a reduktív-oxidatív osztályozás konkrétan baromság.

Hogy 18MM-os alapanyaggal hogy kell bánni, azt én nem tudom. Én 12vv% potnenciál alatti alapanyaggal nem foglalkoznék.


A bio szőlőművelésnek a hozzáadott kén nélküli borkészítéshez sok köze nincsen. Persze lehetne átfedések, de nem szükségszerű.

Én a hozzáadott kén nélküli készülő borokat egy egészen más stílusnak és iskolának tartom. Érdekes és izgalmas vonal az is. Bár szerintem maradékcukros fehérbort kén nélkül palackozni nem lehet.

Előzmény: Jocó0423 (62863)
kakaszem Creative Commons License 2017.10.20 0 0 62866
kakaszem Creative Commons License 2017.10.20 0 0 62865

"Egyébiránt egyre több bioborásztól hallom a kén kiátkozását :)"

 

Lazán kapcsolódik : ezt Strekovban (Kürt) fotóztam a borfesztiválon, Sütő Zsoltnál.

 

Előzmény: Jocó0423 (62863)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!