Keresés

Részletes keresés

CérnaSzáll Creative Commons License 2014.11.08 0 0 52263

Az oep oldalán (új, kissé átláthatatlan) ezt írja :

 

A terhességi-gyermekágyi segély összegének megállapításánál a thgys-re való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni.

 

http://oep.hu/felso_menu/lakossagnak/ellatas_magyarorszagon/penzbeli_ellatasok/gyermekvallalas_tamogatasa/terhesseg_gyermekagyi_segely/terhesseg_gyermekagyi_segely.html#Mennyi%20a%20terhess%C3%A9gi-gyermek%C3%A1gyi%20seg%C3%A9ly%20%C3%B6sszege?

 

 

a táppénznél meg ezt:

 

Minden esetben csak a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni.

Tehát amennyiben Ön munkahelyet váltott, a táppénz számításánál az előző munkáltatónál elért jövedelmet már nem lehet figyelembe venni kivéve, ha 30 napon belül visszamegy a korábbi munkáltatójához, vagy a munkaviszonya jogutódlással szűnt meg.

 

 

Előzmény: zsanna (52262)
zsanna Creative Commons License 2014.11.07 0 0 52262

Az egyszer megállapított tgyást (és gyedet) nem számolják újra :-(( Még akkor sem, ha netán valamiért megszakítaná valaki, és aztán egy idő múlva újra igényli.

De nekem valahonnan az rémlik, hogy úgy változott a táppénznél figyelembe veendő összeg, hogy ha új munkahely van, akkor csak az újat veszik figyelembe. Ha ez tényleg így van, akkor szerencséd lesz. Viszont ahogy belekukkantottam a jogszabályba, én nem láttam sajnos nyomát :-((( Ezért most tényleg nem tudom, hogy ez netán csak egy tervezet volt??? Szerintem próbáld meg ezt kikotorászni valahonnan.

Előzmény: exti1 (52261)
exti1 Creative Commons License 2014.11.06 0 0 52261

Sziasztok, 

tudnátok abban segíteni, hogy a TGYÁS összege jövő év elején újrakalkulálódik? November végén várható a kislányom születése, 2013-ban "diplomás minimálbérre" voltam bejelentve, idén január 1-én váltottam munkahelyet, ahol sokkal magasabb volt a bérem. Jól értelmezem, hogy szüléstől 2014. dec 31-ig a 2013-as átlagbérem alapján kerül meghatározva a TGYÁS, viszont 2015. január 1-től a 2014-es átlagbérem alapján? Vagy, ami a rosszabb verzió, hogy 2015. január 1-től marad a 2013-as átlagbérem alapján számított alacsonyabb összeg?

Köszönöm előre is a segítséget!

 

zsanna Creative Commons License 2014.11.03 0 0 52260

Ha most egyéni vállalkozó leszel, már a munkaviszonyod alatt. Amíg van legalább 36 órás munkaviszonyod, nem kerül semmibe, csak a könyvelő díjába. (Ezt nem érdemes megspórolni, de olyat kell választani, aki képben van ezzel.)

Ha majd lejár a munkaszerződésed, akkor az egyéni vállalkozói státuszod főállásúvá vált át, "jogfolytonos" leszel, folyamatosan lesz biztosítotti jogviszonyod a babázás alatt is. És így gyűlnek a napjaid is.  És azért kell olyan könyvelőt választanod, aki képben van, mert olvastam már olyat is, hogy az egyéni vállalkozót szüneteltetésre akarták rábeszélni babázás alatt, ami egy nagy marhaság lenne, mert pont a lényeg veszne el.

 

Előzmény: vildiko83 (52259)
vildiko83 Creative Commons License 2014.11.03 0 0 52259

Szia Zsanna! Igen, javarészt ilyen válaszokat kaptam és én is erre a következtetésre jutottam, hogy meg kell szakítanom a két gyermek közötti időt munkával. Viszont erre is lehet megoldás, ha már most előre-látó vagy itt te mire gondolsz? Mit tehetek?

Előzmény: zsanna (52256)
zsanna Creative Commons License 2014.11.01 0 0 52258

Azért nem válaszoltam Neked, mert már az előző hozzászólásomban is írtam, hogy eléggé megkavarták a táppénz-számítást, és én nem számfejtek táppénzt :-((( 

Olyan tanácsot meg nem szeretek adni, amiben nem vagyok biztos :-(((

Próbáld meg a családinet honlapon megkérdezni. Ott még sokáig szakértett Szakbarbár, aki jó pár évvel ezelőtt ennek a fórumnak a lelke volt, és ő nagyon profi a témában.

Talán szerencséd lesz, és vagy Ő, vagy valaki más pontos választ tud Neked adni.

Előzmény: martinaa (52257)
martinaa Creative Commons License 2014.11.01 0 0 52257

Kedves Zsanna!

Nekem is tudnál tanácsot adni? 52252 hsz.

Amiatt izgulok kicsit, mert ha jól rémlik, hogy az előző NAPTÁRI év jövedelmét nézik, akkor sürgősen fel kell emelni a fizetésemet. A cég könyvelője egy... khm... szóval egyelőre nem volt más öltletem, hova fordulhatnék, mert ez kicsit "szürke" ügy ahhoz, h ogy hivatalosan a TB-től kérjek tanácsot :(

Előzmény: zsanna (52256)
zsanna Creative Commons License 2014.11.01 0 0 52256

Azért nem kaptál ilyen választ, mert esetedben ez nem helytálló. 

Te ugyanis még a biztosítotti jogviszonyod alatt igényled a tgyást, és a szülés is bőven a jogviszony megszűntét követő 42 napon belül lesz, tehát passzív jogon jogosult leszel gyedre is. 

Azt sajnos csak tippleni merem, hogy a gyed-alapod is ugyanaz lesz, mint a tgyás alapja, mert az utóbbi egy-két évben kavartak itt rendesen a táppénz-alappal, és hát mivel én nem számfejtek táppénzt, már nem vagyok naprakész ez ügyben .-(((

Egy valamivel kell számolnod mindössze: ha netán terveztek még egy babát, akkor előtte bizony megint dolgoznod kell, legalább egy évet, Mert a passzív tgyás és gyed alatt nem gyűlnek a biztosítotti napok.  (Viszont erre is lehet megoldás, ha már most előre-látó vagy :-)))

 

Előzmény: vildiko83 (52255)
vildiko83 Creative Commons License 2014.11.01 0 0 52255

Szia! Ilyen választ még senkitől sem kaptam! Ezek szerint ennyire senki nincs képben az ilyen dolgokkal? Akár hány ember írt nekem ebbe az ügyben mindenki mást mondott. Ráadásul még a tb dolgozói is. Ez kész káosz! :(

Előzmény: Borzosland (52254)
Borzosland Creative Commons License 2014.10.31 0 0 52254

Ha nincs biztositási jogviszonyod, csak GYES t kérhetsz.

Előzmény: vildiko83 (52253)
vildiko83 Creative Commons License 2014.10.30 0 0 52253

Sziasztok! Egy kis segítséget szeretnék kérni. 2014. október 1-től táppénzen vagyok. A Szerződésem lejár 2014.12.31-én. A baba születése 2015.01.04-re várható. A 28 nappal hamarabb igénybe veszem a TGYÁS-t akkor ez idő alatt fog megszűnni a szerződésem. Akkor ezek szerint ha gyedet igényelek akkor az rendesen fog járni a bérem után, vagy a minimálbérből fogják számolni? Előre is köszönöm a segítséget: Ildikó

martinaa Creative Commons License 2014.10.25 0 0 52252

Sziasztok! Júni közepére várom a babámat, és tavaly nyár végéig gyesen voltam, majd december elejével elfogytak a szabadságaim, a cég végkielégítést adott, és megszűnt a munkaviszonyom. Azóta a családban négy órában minimálbérre vagyok bejelentve. Az a kérdésem, hogy most érdemes-e növelni a "bejelentésemet", vagyis a járulékfizetést annak érdekében, hogy jobb tgyást és gyedet kapjak, és ha igen, mennyivel? Esetemben mi fog a számítás alapjául szolgálni?

Köszi!

Micimalacka Creative Commons License 2014.10.10 0 0 52251

persze, a nyilatkozatot a munkáltató tölteti ki, szóval talán illenék valahogy korrigálni, mert nekik kell nyilatkoztatni a dolgozót erről év elején

Előzmény: zsanna (52250)
zsanna Creative Commons License 2014.10.06 0 0 52250

Igazuk van abban, hogy nyilatkozni mindíg adott évben kell. Ezt az ember rögzíti a bérszámfejtő-programban, és az év zárása és a következő év megnyitása után a babázás miatt adott évben ki nem vett szabadság szépen göngyölődik az évek során.  Lezárt évben belenyúlni sokszor nem is lehet, ha meg lehet, akkor az csak galibát okoz :-((( 

Tehát abban igazuk van, hogy évente kellett volna jelezned az igényedet.  Az már más történet, hogy vannak rugalmasabb cégek, ahol utólag is megadják, - de ezt kikövetelni nem lehet. Ahol megadják, ott nagyon rendesek, és szépen meg kell köszönni, mert nem lenne kötelességük.

Előzmény: CsHEva (52249)
CsHEva Creative Commons License 2014.10.06 0 0 52249

Kedves Szakértők!

 

3 gyerek után megyek vissza dolgozni, október 1-től kezdtem el letölteni a felgyülemlett szabadságaimat. A cégnél kiszámolták hogy hány nap jár nekem, de nem számolták bele a gyerekek után járó pótszabadságot.
Azt mondják hogy erről nekem minden évben nyilatkoznom kellett volna, hogy igénybe szeretném venni a pótszabadságaimat (apuka nem vette igénybe soha). 3 gyerek után nekem ez majdnem plusz egy hónap szabadságot jelent, szóval nem mindegy anyagilag.
Most leadtam egy nyilatkozatot a cégnél, de azt mondják szerintük visszamenőleg nem jár a pótszabi.
Ez tényleg így van?

Köszönöm.

Éva

gyedrőlkérdező Creative Commons License 2014.08.28 0 0 52248

Sziasztok!

 

hogy tudom kiszámolni a tgyás összegét? a napi összeget a munkanapok számával szorzom fel vagy a hónap napjainak számával?

és az még adózik, ugye? De más levonás nincs?

 

köszi

Vera-Anikó Creative Commons License 2014.08.21 0 0 52247

Köszönöm a segítséget! :)

Előzmény: zsanna (52246)
zsanna Creative Commons License 2014.08.21 0 0 52246

Járni fog majd a tgyás és a gyed is, mert a szülést megelőző két naptári évben bőven volt egy év munkaviszonyod. (Csak kb másfél hónap hiányzik a két évhez).

Tehát kapsz majd tgyást és gyedet is, de hogy mi lesz az alapja, azt ne kérdezd meg, mert nem fogom tudni.

Előzmény: Vera-Anikó (52245)
Vera-Anikó Creative Commons License 2014.08.20 0 0 52245

Kedves Zsanna!

 

Nagyon egyszerű kérdésem lenne, de ennek hosszú az előzménye. Megpróbálom minél egyszerűbben leírni.

 

Tehát munkaviszonyom 2011. október 5-vel kezdődött.

2012. októberében terhes lettem és

2013. januárjától táppénzen voltam

2013. július 22-ig, mikor halva született gyermekem.

2013. szeptemberétől ismét munkába álltam, viszont

2013. október 5-től november 15-ig megszűnt munkaviszonyom, utána folytatódott.

2014. januárjában ismét teherbe estem, veszélyeztetett terhességem miatt

2014. június 17-től ismét táppénzen vagyok.

2014. októberére várom a kisbabámat (pontos időt nem tudok mondani, mert hamarabb megszülesztenek).

 

Kérdésem az lenne, hogy GYES-en kívül részesülök-e bármilyen juttatásban, vagy ne is számítsak rá?

 

Válaszát köszönöm!

kpn2 Creative Commons License 2014.08.20 0 0 52244
Kedves Szakértők!
Az alább részletezett ügyekben kérem segítségüket:
2006. 05. 15-től foly. mviszony.
szerz.sz.bér: br. 185000,-ft.
1. gyermek szül.: 2008. 07. 15.
2.: 2011.08.16.
gyes lejárta: 2014.08.16.
3. gyerek várható szül.ideje: 2015.04.10.
felhalmozott szabadság: 81 nap➕10 nap az ez évi időarányos szabadság
Jelenleg szabadságomat kezdtem meg.
A kérdés hogy tp-t vegyek igénybe vagy inkább a szabdságomat töltsem ki és aztán tp.? Hogy lenne jobb?
Előre is köszönöm a segítséget!
zsanna Creative Commons License 2014.08.15 0 0 52243

Sztornó a kifizethetőség, - az csak egy átmeneti rendelkezés volt, és már másfél éve megint nem lehet. Tehát csak természetben lehet kiadni.

Előzmény: zsanna (52242)
zsanna Creative Commons License 2014.08.13 0 0 52242

Asszem az uj MT-ben van valami olyan is, hogy a babázás miatt felgyülemlett szabik felét ki lehet fizetni. Csak annak kéne utána nézni, hogy ez mikortól él ? Mert lehet, hogy a gyerekek születési dátuma a mérvadó, de az is lehet, hogy a babázásból, való visszatérés. 

Jó lenne, ha CsHEva egy kicsit guglizna ez ügyben, kulcsszavakkal, mert én most a héten marhára nem érek rá....

Előzmény: Micimalacka (52241)
Micimalacka Creative Commons License 2014.08.13 0 0 52241

Nem tudom, mos t 30 v 60, de elore kell jelezni min. 30 nappal, hogy vissza szeretnel menni es a szabik letolteset kezdened meg.

 

Munkaltatoit most is adhat, sot kell adnia, hisz elo munkaviszony.

 

Ha szabival lezdesz, igen, addig otthon vagy berert vegulis.

 

Ha nem venne vissza, akkor megállapodás kerdese, hogy a szabi letoltese vagy kifizetese lesz, a letoltes ezesetebn jobb, annyival tobb ido allast ketrsni es annyival tobb a biztositott napok szama.

 

Igazabol csak felmondaskor lehet szabit kifizwtni, szoval ha azonnal kellene dolgozni, akkor a szabit kesobb venned ki, hivatalosan. 

Nem hivatalosan barmi lehet.

Előzmény: CsHEva (52240)
CsHEva Creative Commons License 2014.08.13 0 0 52240

Kedves Zsanna!

 

3 fiam van, (6, 4 és 2,5 éves), nem dolgoztam a gyerekek születései között, de most már lassan szeretnék visszamenni dolgozni, a kicsi pedig menne bölcsibe.

 

 

Ha jelzem a munkahelyemnek hogy mikortól mennék vissza, akkor attól a naptól kezdve kivehetem a felgyülemlett szabadságaimat, tehát egy pár hónapig úgy kapok fizetést, hogy közben itthon vagyok?

Ez alatt már tudok munkáltatói igazolást kérni a munkahelyemről? Mert bölcsődébe csak úgy veszik fel, ha viszek munkáltatóit, dolgozni viszont csak úgy tudok ténylegesen bejárni, ha a gyerek már bölcsibe jár. Ördögi kör.

 

Esetleg olyat is mondhatnak hogy visszavesznek, de egyből szükségük van rám is kifizetik az összegyűlt szabadságaimat?

Vagy azt is mondhatják hogy elbocsátanak, de a szabadságot kifizetik?

 

Előre is köszönöm a választ.

 

Éva

Amilet Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52239

Kedves Zsanna!

 

Köszönöm szépen az infókat, nagy segítség volt.

 

 

Üdvözlettel: Amilet

Előzmény: zsanna (52238)
zsanna Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52238

1. A pár nap betegszabadság - ami a táppénz előtt van, és a munkáltató fizeti a bér 70 %-ában, - az beleszámít. A táppénz azonban már nem. Tehát ha olyan elgondolásod volt, hogy szabadság, és utána táppénz - az nem jó. Illetve a cél szempontjából tök felesleges.

2. A 180 napba - ha úgy adódik, hogy év vége plusz jövő év eleje - mindkét év beleszámít. Egyszerűbben fogalmazva: a két baba között kell lenni fél év bérnek.

És hogy kb mennyi a tgyás, azt passzolom. Nem számfejtek TB ellátást, - ezért nem vállalkozom összegek megsaccolására.  Amit tudtam elméletben, leírtam.

Előzmény: Amilet (52237)
Amilet Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52237

Kedves Zsanna!

 

Két kérdés merült most fel:

1. Ha jól értem tehát, mindenképpen vissza kellene mennie a kismamának minimum fél évre dolgozni, mert ha ebben az időszakban (a legalább fél éves bérezett időszakban) beteg az ember, akkor ez a betegszabadság nem számít be bele ebbe a fél évbe – ezek szerinterre is figyelni kell?

2. Mi az irányadó időszak mert az sem volt teljesen tiszta eddig: ha szeptemberben visszamegy a kismama, akkor az idei, 2014-es (tényleges) munkaviszony is bele számít a 180 napba, vagy csak a jövő évi, ha jövőre szül? Azt lehet tudni, mennyi lenne kb. most a TGYES?

 

 

Üdvözlettel: Amilet

Előzmény: zsanna (52236)
zsanna Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52236

Hát igen, ennél a bérnél valóban jóval kevesebb lesz az első 168 napig járó tgyás, mint az első babával volt.  A gyed az nem lesz kevesebb, az ugyanannyi lesz, mert ott mindenképpen maximum a minimálbér duplája után jár a gyed.

A tgyás azonban nincs maximálva - egy feltétel azonban van hozzá: az irányadó időszakban legalább fél év bérezett nap kell hozzá, - ez lehet tényleges munkavégzés vagy szabadság vagy a kettő kombója.

Tehát ahhoz, hogy a fél évig járó tgyást az első babával megegyező összegben kapjátok, ahhoz fél év munkavégzés kell.  Ha ez nincs, akkor a tgyást is csak a minimálbér duplája után számolják, tehát ugyannnyi, mint a gyed. Illetve 10 %-kal több nettóban, mert ebből nem vonnak nyugdijjárulékot. (Hacsak ezt az utóbbi években nem változtatták meg....)

Előzmény: Amilet (52235)
Amilet Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52235

Kedves Zsanna!

 

A munkabér 350.000 bruttó, és nincsenek egyéb juttatások.

 

 

Üdvözlettel: Amilet

Előzmény: zsanna (52234)
zsanna Creative Commons License 2014.07.30 0 0 52234

Általánosságban biztos nem kapsz konkrét választ, mert ez egy többváltozós probléma, és ha minden variációt ki kéne bontani, akkor inkább a TB-tanfolyamot ajánlom Neked is.....

De ha esetleg elárulnád, hogy mennyi a "kismama" szerződés szerinti bére, és hogy ehhez jött-e számottevő olyan plusz, mint pl túlóra, műszakpótlék, vagy hasonló alapbéren felüli juttatás (cafetéria nem számít!!), vagy sima szerződés szerinti bért keresett,  akkor tudnék mondani valamit :-)))

Előzmény: Amilet (52233)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!