Keresés

Részletes keresés

Hepci Creative Commons License 2017.11.11 0 0 63116

No végre valami, amiben sznobabb (jól fokozom?) vagyok nálad - nekem a Lipóti nem egyszerűen nem elég jó, hanem be se teszem a lábam a boltjaikba. :D

Normális kenyérért nem sok a 1000 Ft/kg ár, a baj inkább az, hogy a jó kispékeknél gyakran már délben sincs semmi, és nem szeretek a hajnali 9 órai kelés után egyből kenyérért rohangálni...

Előzmény: ronin s8 (63115)
ronin s8 Creative Commons License 2017.11.11 0 0 63115

Ez így van, de azért a magyar lisztek is ezer sebből véreznek. Ott nem úgy van, mint a bornál, hogy kínkeserves kutatómunkával lehet találni ihatót. A magyar gabonatermesztés ráállt a nagyüzemi termesztésre. Minél nagyobb terméshozamú, nagyon sikéres fajtákat termesztenek, mert szaladnak a pénzük és az analítika után. És ott nincs ám “kézművesség”!  

 

A magas sikértartalom miatt pl. nem lehet jó croissant-t kapni. Az összes péksütemény felfújódott, kemény szerkezetű lesz a magyar liszttől. Kenyérnek jó lenne egyedül, de a kb. egy napi munkát meg a pékek sajnálják...

 

Régebben Gianninál volt jó kovászolt kenyér, de valamiért már nem árusítják (szerintem a pékjük nem bírja kapacitással). Alta more volt a neve, ha jól emlékszem, és 80 dekás volt 880,- forintért. Olcsó volt!

 

A Király utca elején (8. v 10.) van egy olasz pékség, most ők sütnek jó kenyeret. Nekem a Lipóti sem elég jó...

 

Olasz lisztet a Lumen zöldségesnél kapni, kb. egy ezresért kilóját. Abból a palacsinta tésztát nem esőtánccal kell kiimádkozni (hogy ne legyen csomós), hanem csak össze kell keverni. Ennyit jelent az, hogy jó a liszt...

Előzmény: Hepci (63113)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.11.11 0 0 63114

Igazad van :)

Előzmény: Hepci (63113)
Hepci Creative Commons License 2017.11.11 0 1 63113

Biztos van különbség, de a fő különbség az, hogy az ipari kenyereket telerakják segéd- és helyettesítő anyagokkal, és nem azért, mert annyira szar lenne a búza, hogy lisztből, vízből, sóból és kovászból/élesztőből lehetetlen lenne kenyeret készíteni.

Ezt magad is kipróbálhatod, ha a neten eléd kerülő első receptből készítesz egy kenyeret a sütődben, mert az a legolcsóbb bolti lisztből is messze jobb lesz első kísérletre, mint a boltokban kapható kenyerek 99,9999999999999999 százaléka.

Előzmény: zsorsz (63112)
zsorsz Creative Commons License 2017.11.10 -1 0 63112

Az is szempont lehet,az akkori búzák,meg a most nagyüzemi,agyonterhelt,műtrágyával kizsarolt földeken termelt búza....hát,lehet hogy  van külömbség.

 

Nem tudom a stori mennyire igaz,de jól érzékelteti mennyire nem mindegy(és ez búzára,szőlőre,stb.mindenre érvényes)mi hol terem.

 

Filipposz király, Nagy Sándor apja feleségül vett egy 12 éves lányt, Kleopátrát, Egyiptom hercegnőjét. A lány egyáltalán nem hasonlított a méregdrága ruhában és sminkben járó Elizabeth Taylorra. Lapos mellű, soványka teremtés volt. Miért vette mégis feleségül a király? Azért, mert Egyiptomban volt a legjobb a gabona. Mindenki tudta ezt, márpedig a makedón hadsereg éppen az egész világot készült meghódítani. Szükség volt a legjobb minőségű élelmiszerre a katonáknak, hogy 20 órás menet után tudjanak 6 órát küzdeni és győzni. Ha kimerült talajon termesztett gabonával táplálkoztak volna, akkor 20 perc után már azt kiabálták volna: „Édesanyám, vigyél haza”. Filipposz tudta, hogy Egyiptom az a hely, ahonnan a legjobb gabonát lehet szerezni. Az áradások ellátták a talajt kitűnő ásványokkal. Minden, művészetekben és technológiákban fejlett

 

                                                      /Dr.Joel D.Wallach/

Előzmény: Hepci (63106)
H_G Creative Commons License 2017.11.10 0 0 63111

OFF

 

Az Aldiból a chia magos zsemleféleséget vedd, ha némi tartósságra van szükség, az kibír 2-3 napot.

 

Előzmény: Jocó0423 (63110)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.11.10 0 0 63110

Manapság ezeket az aldis meg lidlis kenyereket másnap vagy harmadnap csak pirítósnak lehet maximum fogyasztani.

Lusta vagyok visszaolvasni de valamelyiktek említette a friss tehéntejet :)

Élményem: Nagykanizsa mellett pár kilométerre élnek a rokonaim és gyerekkoromban sokat ittam ott a frissen fejt meleg tejet.

Gyermekeimmel egyszer rokonlátogatáskor éppen fejés volt és eléjük tették bögrében kedvességből, hogy igyanak. Majdnem kihányták :( ez nem tej kiabálták sértetten :) Na ennyit a mai tejnek nevezett valamikről.

Előzmény: Hepci (63109)
Hepci Creative Commons License 2017.11.10 0 0 63109

Azt nem állíto(tta)m, hogy olyan, mint frissen, de (nekem) egy jó kenyér fogyasztható 7 naposan is. Elsősorban azért, mert lehetőség szerint semmiféle élelmiszert nem dobok ki, leszámítva, ha romlott.

Sajnos a párom a Lidliből szokott hozni olyan kenyérnek látszó tárgyakat, amiket nem lehet nem kidobni 2 nap után, ezek érkezésekor (amikor meglátom őket) viszont többnyire rögtön feszültség keletkezik köztünk... öreg vagyok már ahhoz, hogy disznónak se való szart egyek...

Előzmény: loading (63107)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.10 0 0 63108

Éppeszű ember nem vonja kétségbe, hogy a frissen sült kenyér finomabb mint az egy hetes :)

De ezzel együtt akkoriban még ehető volt az egy hetes kenyér.

Én manapság is szoktam magunknak sütni kenyeret és bár nem a régi idők hatalmas és vastag héjjú kemencés kenyeret, hanem inkább 100% rozsból készülő három napos receptű kenyereket csinálok. Azok egy hetesen is simán jók. Egyébként más íze van egy friss rozskenyérnek mint 3-4 nap után.

Előzmény: loading (63107)
loading Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63107

A családi elbeszélések alapján azért nem volt olyan jó a kenyér 5 naposan. És mindenki a friss, fehér kenyeret szerette, ami ritkábban volt, mint mostanság.

Én a Panifico-ban veszem, ha éppen van még du. 3 után. Néha megmarad harmadnapra, de nem olyan, mint frissen.

Az Aranycipóban baguette-eket veszek, vagy Pajeszt (tudom nem így írják és le is tudnám írni, de nem érdemlik meg) mondjuk a Sparban. Ezek viszont drágábbak, mint a Panifico kenyere és legfeljebb aznap fogyaszthatóak (az is igaz, hogy a baguette-et azért nem szokás 24 órán túl szikkasztani).

Egyébként folytathatnám a sort a füstölt árukkal, amelyek minősége annyira állandó, mint a középhőmérséklet Magyarországon.

 

 

+1: Mai hírlevél: Malatinszky borok a Borhálóban. Azért nem adja olcsón: 1,5L 5300Ft. Nem tudom, nem jött be a kínai piac?

Előzmény: Hepci (63106)
Hepci Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63106

A kenyérrel azért nem így van, egy igazán jó kenyér 5-7 naposan is jó ízű, sőt, még csak nem is száraz.

A Ludwig (Jókenyér) elég messze elrugaszkodott a hagyományos kovászos kenyértől az ipari felé, de még az ő - megfizethető - burgonyás kenyerük is simán élvezhető 1 hét után is, a top kézműves pékek kovászos cuccairól nem is beszélve.

A baj az, hogy a mainstream boltláncokban jellemzően nem kapható egyetlen kenyérnek nevezhető kenyér sem, így aztán a jónépnek már fogalma sincs, mi az a kenyér.

Előzmény: loading (63098)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63105

Zsír :) Na, erre kellene 90%-os támogatás, de hirtelen.

Előzmény: Daeril (63104)
Daeril Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63104
Előzmény: BZoltan (63103)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63103

Ezért szokták azt mondani,  hogy a Föld lakosságának az élelmezése disztibúciós probléma.

Ennek a BIB-nek utánanézek, mert ha lehet tisztán és kézi eszközzel tölteni ilyenbe akkor az lényegesen jobb megoldás lenne a vidéki kispincéknek mint a pet palack vagy a műanyag demizson.

Előzmény: loading (63101)
ronin s8 Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63102

És nem is akar mindenki dolgozni. De nem is kell! Ha mindenki a földeken dolgozna, nem alakult volna ki a város, a kultúra, a művészetek (a kívánt rész kiemelendő, behelyettesítendő), stb. 

Az időt nem lehet megállítani, visszaforgatni. Sorsszerű volt, hogy a minőséget előállító céhes rendszert felváltotta a mennyiséget preferáló gyári termelés. A mai ember számára ez - pontosabban az ebben a környezetben történő boldogulás - a sorsfeladat, ez jelenti a fejlődési lehetőséget. Kb. 100 év múlva a Mesterséges Intelligencia úgyis eltörli a homo sapiens-t a Földről, mint a legkevésbé hatákony részét a rendszernek...

 

Előzmény: loading (63101)
loading Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63101

Nem tudok a BIB-re válaszolni termelő oldalról. Fogyasztóként tekintem annak.

 

Szerintem nincs elegendő föld, mert egyenetlen az eloszlása

Előzmény: BZoltan (63100)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63100

A szakemberek szerint lenne elegendő föld, csak kevesebbet kellene pazarolni és jobban kellene elosztani a termést.

Ja, van spájz :) csak az nem az. Megváltoztak a fogyasztói szokások, nincsen mese. Manapság már pánikba esik mindenki ha nincsen 7/24 nyitvatartó gigamarket 5 perc gyaloglás távolságban.

 

A BIB kiszerelést könnyű kisipari módon használni?

Előzmény: loading (63098)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63099

Na ja bizony :)

Ezeket én se unnám meg 2 havonta :D

Előzmény: zsorsz (63095)
loading Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63098

Azért nehéz műfaj ez. Azt se felejtsük el, hogy valójában nincs elegendő föld, hogy mindenkinek megélhetésre elegendő jusson.

Nagyon jók ezek az emlékek, csak csalókák. Igazából a fene akart 5-7 napos kenyeret enni, mert az már nem volt jó ízű. Viszont csak heti 1x fért bele a teendőkbe ennek elkészítése.

Egyébként most is kaphatóak rendes minőségű kenyerek és olcsóbbak olykor, mint a hiper/szupermarketekben előforduló társaik.

 

A spájz vagy a kamra sem tűnt el. Csak hőmérséklete nem állandó vagy éppen állandóan meleg. Inkább azt mondanám, hogy kisebb a hely ahol él az ember és ezért a felhalmozásra is kevesebb helye van.

Mintha volt már korábban: BZoli által emlegetett módnak a BIB csomagolás a mai megfelelője. Ami szerintem rendben van és jobb, mint a 2literes pille palackban hurcolás (mindig pimpós bor lett a vége 1,5-2 hét után).

 

Előzmény: zsorsz (63095)
csite Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63097

Nem mindegy, hogy miként kerül bele a gyümölcsösség!

A természetes módon keletkező aromákkal semmi bajom és ha gyümölcsre emlékeztetnek, akkor úgy is írom le.

Előzmény: Törölt nick (63093)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63096

Ha az alapanyag olyan akkor igen. De nem minden bor stabilizálódik idővel. A gyengébb alapanyagból készült borok idővel épphogy szétesnek.

Előzmény: naivkezdo (63094)
zsorsz Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63095

"Évszázadokon, sőt évezredeken át örömmel és boldogan ették az emberek azt a kenyeret amit maguknak megsütöttek",de azok nem műkaják voltak.

 

Gyerekként nagybátyáméknál (alföld,60-as évek) nyaraltam.Az a tipikus önellátó család(föld,ló,tehén,baromfi)mindent megtermeltek,jóformán boltba csak sóért,gyufáért mentek.

Kenyeret 1 hétre sütöttek(4db gyönyörű nagy kerek fehérkenyér),azóta is keresem azt az ízt.

 

A lényeg,a nénne minden reggel ezt a kenyeret,frissen fejt tehéntejjel(hasas porcelán bögrében,Árvácska filmben láttam utoljára ilyet)  rakta elém és nem lehetett megunni,a 7. nap is finom volt.

 

Előzmény: BZoltan (63090)
naivkezdo Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63094

Ez a folyamat, hogy stabil bor lesz, magatol lejatszodik honapok akar evek alatt. Jol tudom?

Előzmény: BZoltan (63092)
Törölt nick Creative Commons License 2017.11.09 -1 0 63093

A borban akarja megtalálni mindenki azt a friss gyümölcsöt, amit kézbe is vehetne és ehetne :)

Ez pont a te szádból hangzik nagyon viccesen. Mintha te már leírtál volna nx1000 db ilyen "ásványosgyümisbrettes" szöveget, mindenféle topikokban... Akkor vajon te mit kerestél azokban a borokban, az alkoholt?

Előzmény: csite (63091)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63092

"A borban akarja megtalálni mindenki azt a friss gyümölcsöt, amit kézbe is vehetne és ehetne :)"

 

Ez annyira jó duma :) hogy engedelmeddel át is veszem.

 

Szóval igen, ehhez olyan borok is kellenek amelyek nem kukkannak meg pár hét/hónap alatt.

Előzmény: csite (63091)
csite Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63091

Nem csak a spájz tűnt el, hanem az olyan borkészítési mód (olyan borok) is visszaszorulóban van, ami stabilabb bort (oxidáltat!) ad.
A borban akarja megtalálni mindenki azt a friss gyümölcsöt, amit kézbe is vehetne és ehetne :)

Előzmény: BZoltan (63090)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63090

Ezt mondom, hogy elromlott valami a társadalomban. Évszázadokon, sőt évezredeken át örömmel és boldogan ették az emberek azt a kenyeret amit maguknak megsütöttek vagy amit később a helyi pék megsütött.

 

A változatosság egy nagyszerű dolog, de pontosan ez az ára. Régebben a bor alapélelmiszer volt. Mára már nem az.

 

De amúgyy 5-10 liter bort egy egészséges család azért ne igyon hónapokig :) Ha két és fél dekát bever apu meg anyu estére, akkor  egy 5 literes demizsonnak a fenekére néznek  két héten belül. Utána meg jöhet a másik bor. Ha van spájz meg pince akkor 10 literes demizsonokban egy évig is eláll egy tisztességes bor. 

Ha évente kétszer elmegy a család beszerző útra akkor egy hétvége alatt be tudnak vásárolni 3 borvidék 6 pincéjénél vagy 10 féle bort. 20 literes demizsonból kell nekik tíz. A baj az az, hogy nagyon sok lákoshoz nem tartozik olyan hűvös helység ahol így le lehetne rakni 5 darab 20 literes demizsont.

Előzmény: Jocó0423 (63089)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63089

Zoli ezt te megint termelői oldalról nézed de nincs igazad.

Én bizony a kenyérből is megunom ha ugyanazt a típust kell ennem hónapokig. Sörből is több kedvencem van, így borból is!

Néha fehéret kívánok, néha rozét, vagy télen esténként egy testes vöröset.

Épp a sokfélesége a csodálatos a bornak, hogy mindig találok újat a sajátom mellett :)

Előzmény: BZoltan (63088)
BZoltan Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63088

A folyó bor hagyományos piacának a legnagyobb gyomrost az vitte be, hogy a modern lakásokban nincsen spájz. A spájz lenne az a helység ahol egy 5-10 literes demizsonban szépen elvan pár hétig darabban is a jó bor.
A nagyobb hűtők alsó része mondjuk szolgálhatna erre, ha az emberek elhinnék, hogy a tojást, vajat, sajtokat nem kell hűteni :) és így szabadulna fel a hűtőkben hely a bornak.

A másik gond az amit te is írsz. Hogy az emberek nem akarják ugyanazt a bort inni. Ami szerintem egy abszurd és torz jelenség. Kenyérből esszük ugyanazt, tejből és sörből isszuk ugyanazt... de borból minden nap mást akarunk inni. Ez a következménye annak, hogy a bor kiesett a hétköznapi alapélelmiszerek közül.

 

Ezekre a válasz a marketing lenne. Ez lenne a borkultúrát népszerűsítő agráradminisztrációs csúcsszinten finanszírozott bormarketing. Termékelhelyezéssel, online marketinggel meg hasonló módon.

A Borhálót szerencsére nem ismerem. De én is úgy tudom, hogy inkább kármentőnek és gyors pénzkeresésnek használják a termelők.

Előzmény: Hepci (63086)
Jocó0423 Creative Commons License 2017.11.09 0 0 63087

Nálam ilyen pincelátogatásoknál (minő véletlen :)) mindig van pár csavaros üveg.

Veszek 3 palackkal (sokszor venni sem kell kóstolás után) és ha elégedett vagyok akkor a címet megjegyzem :)

A műanyag nálam derogál :(

Előzmény: Hepci (63086)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!