Keresés

Részletes keresés

Jerzsa Creative Commons License 2007.01.23 0 0 152
részvétem :(
Előzmény: Coramora (151)
Coramora Creative Commons License 2007.01.22 0 0 151

Sziasztok. Olvasgattam ezt a fórumot idáig. Sokat gondolkodtam hogy leírjam-e azt ami velem történt vagy sem. Úgy gondolom esetleg mást is érdekelné hogy milyen "orvosok" vannak egyáltalán. Pestről költöztem egy csendes kis faluba Eger mellé. Imádom a kecskéket a lovakat és egyéb állatokat. Itt meg is tudom azt engedni hogy tartsak olyat amilyet szeretnék. Lovam is van és kecskéim is. Mások lökötnek néznek hogy mit imádok annyira egy kecskén hisz az egy "haszontalan" állat. Én nagyon szeretem őket. Mindig is egy csüngő fülűre vágytam és vágyakozva néztem az afrikai filmekben a lógó fülű nyájakat. Rájöttem hogy a nálunk is kapható búr kecske pont ilyen csüngő fülű. Találtam egy helyet ahol felszámolták az állomány és tudtam venni két példáyt belőle. Hozzáteszem nem olcsó mulatság.Jó pár normál kecskét lehet venni ezeknek az árából. Az egyik vemhes volt a másik nem. Az amelyik nem volt vemhes nagyon sovány volt, de úgy gondoltam hogy semmi gond, majd nálam helyre jön. Nálam a hirtelen kaja váltás (pontosabban itt kaptak enni) a soványabbiknál Lénánál gondot okozott. Elkezdett menni a hasa. Miután olvastam erről könyveket, hívtam (én marha) az itteni "dokit" pontosabban azt akit orvosnak tartja magát, mert volt arra segge hogy kiülje az iskolát csak megtanulni felejtette el. (bocsi a stilusért, de még most is ideges leszek ha eszembe jut a dolog) Na szóval jött és kapott az állat egy szúrit. Közölte hogy két nap múlva jön (de  még mindig nem érkezett meg), kezdjek el adni az állatnak 10 dkg élesztőt azaz egy csomagot. Mondtam neki hogy egy csomag az 5 dkg erre közölte hogy akkor két csomagot. Rácsodálkoztam, de úgy gondoltam hogy mit vitatkozzak vele hisz ő az orvos. Tanulta a szakmát gondoltam én.  Nem volt neki semmi jó, lefikázta a lovamat, mert túl kedves. Voltak akkor kisgidáim és nekem minden állatom bújik az emberhez hisz ezt szokták meg. Erre összefogta a 8 hetes kisgida szarvát és egy mozdulattal eltörte. Szegény gida űvöltve rohant el és én szólni sem tudta a döbbenettől. Elment és miután nem jött vissza és nem használt semmi Lénánál egy pár nap múlva felmentem Pestre az állatorvosomhoz. (van nekem Pesten dokim, de egy kecskét azért nem annyi könnyű felvinni mint egy kutyát) Ő szerzett nekem injekciót de sajnos azt is mondta hogy ha már késő akkor nem tudunk rajta segítni. Léna minden gondos ápolás ellenére elpusztult. Pedig mindent meg próbáltam. Jártam a mezőt és szálanként szedtem össze a számára kedves fűvet, de egy hétre rá meghalt. Későn jött a segítség. Mondanom kell hogy ez az "orvos" többet nem lépte át a küszbömet. Pedig ő a kis falum hatosági állatorsosa. Kutyaoltásnál jött az aszisztense, de nem túl kedvesen elküldtem. Hálás vagyok a sorsnak hogy sikerült itt találnom egy normális orvost a végén aki először óvatosan jött hozzám, de most már minden gond nélkül jön ha hívom. Lassan ennek egy éve és eljutttam odáig is hogy amit elba.... a doki kisgidát most már meg lehet néha simogatni. Nem mindig és ugrásra készen áll hogy meneküljön ha gond van, de vágyik a simire. Azóta sem értem hogy bár sok panasz van erre az "orvosra" miért nem lehet leváltani, miért nem lehet ez ellen tenni. Mint később megtudtam sok állat halála szárad a lelkén. Nem egy disznót eltett láb alól és nem én vagyok az egyetlen akihez nem ment ki miután hívta. Pesten már rég éhen halt volna itt meg páváskodik mint egy kiskirály.Miért kell ezt elviselni? Én megoldom, mert ha gond van leviszem a állatomat Pestre vagy hívom a másik dokit, de sokan ezt nem tudják hogy lehet. Itt rámcsodálkoztak mikor azt mondtam hogy hozzám többet nem jön. Azt hiszik hogy csak őt lehet hívni és senki mást. Ő pedig ezt szemét módon ki is használja.Bocsi hogy egy kicsit hosszú voltam

Ő volt Léna
Ginipig Creative Commons License 2007.01.20 0 0 150

Minap kutatgattam a neten és közben az állatorvosi eskü szövegére bukkantam. Gondoltam, itt is megmutatom, mert elég érdekes...

 

 

„Én ……… esküszöm, hogy a Magyar Köztársaság alkotmányához és népéhez hű leszek. Az Állatorvostudományi Egyetem és annak vezetői iránt tisztelettel viseltetem és állatorvosdoktori képesítésemhez méltó magatartást tanúsítók. Fogadom, hogy állatorvosi működésem közben az állategészségügyi és állatvédelmi törvényeket és rendeleteket betartom.

Szakértői véleményeket és bizonyítványokat mindig igaz meggyőződésem és legjobb tudásom szerint, egyéni érdekre való tekintet nélkül adok. Fogadom, hogy tudásomat, minden erőmet népünk és a Magyar Köztársaság javára fordítom.” (1992)

 

Ízlések és pofonok, de van néhány szó, amit én valahogy hiányolok a szövegből, mint pl. állatok, gyógyítás... Mert hogy így az jön le, hogy az állatorvosok megfogadják, hogy ebben az országban mindenhez lojálisak leszek, de az állatok mellékesek.

 

Ugye jól tudom, hogy mind a mai napig ez az eskü szövege? Egy doki weboldalán találtam, egyébként és csak ennyi volt, egy szóval sem több...

Jerzsa Creative Commons License 2007.01.08 0 0 149

Köszönöm szépen.:)

Előzmény: babydevil (145)
Fülöpmami Creative Commons License 2007.01.08 0 0 148
nekem nem kell bemutatni a helyzetet.
mikor idekoltoztunk epp aktualis volt az oltas, igy a helyi sinterhez fordultam.
na o a szukamat meg be merte oltani veszettseg ellen, de a kanra mar azt mondta felnott kutyanak minek akarok fertozo betegsegek elleni oltast adatni. en balga rakerdeztem hogy elvallalna-e a szukam ivartalanitasat, mivel lassan esedekes.
neki erre az volt a valasza hogy o nem ivartalanit mert utana mar nem kutya a kutya.
mondanom sem kell hogy ez egy bo otvenes fasz. kesobb meseltek a szomszedok hogy volt olyan az egesz utcaban elpusztultak a kutyak, mert egy tuvel oltotta vegig oket.
de a doglodo tehenhez nem ment ki, megmonta ki az ugyeletes 30 km-re innen.
szoval en sem viccbol autozok 60-70 kilometert a pesti orvoshoz.
nem vagyunk gazdag emberek, de amikor ugy gondoltuk ilyen sok allattal elunk, bekalkulaltuk hogy bizony lehetnek varatlan koltsegek.
szerencsere nem betegesek, ritkan van problemank, de engem megnyugtat hogy olyan dokink van, megha messze is, akire lehet szamitani.
Előzmény: Ginipig (146)
Ginipig Creative Commons License 2007.01.08 0 0 147

Zsolt, remélem, elhiszed, hogy aki a saját szakmájában akarja valamire vinni, az mind ezt csinálja. Én éppen most nem abban dolgozom, de este 8-kor hazaérve, nekem sem volt sok választásom, mint nekifeküdni. :S Azt hiszem, Európának ennek a felén nem sok választásunk maradt...

 

De abban teljesen egyetértek, hogy ha nem értek hozzá, akkor vagy kérdezek, vagy megmondom őszintén.

Ami éppenséggel a görények mellékveséjét illeti... külföldi tapasztalatok alapján majd a görik felét érinti, így statisztikailag, akihez járnak oltani, az előbb-utóbb bele fog futni. Érdemes róla tudni. ;-)

Előzmény: Wet RinR (142)
Ginipig Creative Commons License 2007.01.08 0 0 146

Fülöpmami, ezzel nem is lenne baj, csak annyira azért nem vagyunk kicsi ország. Ismerek olyat, aki Nyíregyházáról fel tudott utazni Pestre műtétre, olyat, aki Pécsről, Sopronból, sőt, Szegedről is. Mi is Pestre járunk "szakrendelésre"... De kétlem, hogy ez lenne a normális és az állattartók többsége megengedhetné magának... :/ Mer' hogy nem egy város van az országban, ahol ez a helyzet...

 

Persze, vannak állatkórházak, de minek? A nálunk lévő állatkórházból olyan simán elhajtanak beteg állattal, mert nincs kedvük ellátni, hogy szeretnél bocsánatot kérni, mert eszedbe jutott odamenni. :/ Nekem volt szerencsém ahhoz, hogy leüvöltsék a fejem, mert azt akartam, hogy a félájult cicámnak legalább antibiotikumot adjanak, ha már megvizsgálni sem hajlandók, de olyan is volt, hogy a doki beleröhögött az arcomba, amikor kértem, nézze meg az állatom fülét, mert szemmel láthatóan be van neki gyulladva és szenved és azt mondta, hogy "akkor sem érdekel". A mi városunkban egy rendelő van, ahol biztonságban érzem az állataimat, azon kívül marad Pest... Az a helyzet, hogy szeretném, ha megyeszékhelyről nem kéne vonatoznom picit komolyabb helyzetben, mint oltás vagy fülgyulladás.. :/

Előzmény: Fülöpmami (143)
babydevil Creative Commons License 2007.01.08 0 0 145

2 homeopátiás gyógyszertár amiről én tudok:

Üllői út 105 (márton utca sarok) Pesti sas Patika

 

ill: Szent András gyógyszertár (homeopátiás és állatgyógyászati készitmények)

    Bp. IX.ker. Ifjúmunkás u 8.

 

Meg találtam Neked egy ilyet: Topvet állatorvos rendelő és állatpatika

Dr szekeres tamás

fizikóterápia, rehabilitáció, szakrendelések

Bp XXII.késmárki u 7., tel: 227-7326

 

hátha tudnak valami spéci terápiát az allergiára, egy telefont lehet hogy megér.

Előzmény: Jerzsa (127)
babydevil Creative Commons License 2007.01.08 0 0 144

A legközelebbi emberorvos a Tétényi úton volt, de mivel nem voltak ügyeletesek mentővel küldtek a Jánosba:-))

Perelni eszem ágába se jutott volna, nekem az az egy volt a fontos, hogy Gomolyka jobban lett. Még szarrá tört bokával a lépcső alján ülve is csak az érdekelt, hogy a kinyilt macskahurciba-ajtót valahogy úgy tudjam visszacsukni, hogy Gomolyka ijedtében nehogy elszökjön. Nekem Gomolyka még a saját bokámnál is fontosabb volt és most is az.Bár amikor lenéztem a bokámra és azt láttam, hogy kb 90fokkal fordult el a normál helyzetétől, akkor már tudtam, hogy baj van.

Az egy hét kórház alatt is csak egy dolog miatt rettegtem: hogy az állatkáknak otthon semmi baja ne legyen:-)

Előzmény: eMM (137)
Fülöpmami Creative Commons License 2007.01.08 0 0 143
sziasztok!

vegigolvastam a topikot.
nekem az a meglatasom, mint egy nepes allatsereglet "fonokenek", hogy az a jo allatorvos, aki olyan mint egy ember korzeti. az alap dolgokra nyujtson megoldast, ismerje fel hogy milyen termeszetu a baj, es iranyitson a megfelelo szakorvoshoz.
amikor az embergyogyazatban kismillio szakirany van, semmikeppen sem varom el egy allatorvostol hogy mindenhez 101 szazalekos tudasa es tapasztalata legyen.
en ertekelem azt ha valaki tudja azt hogy mit nem tud, nem szegyelli mas velemenyet, szakorvos vizsgalatat kikerni.
Wet RinR Creative Commons License 2007.01.08 0 0 142

Ginipig!

A MÁL-lal az a baj (mellesleg én sem járatom, legfeljebb akkor szerzem meg, ha valami engem érdekel benne), hogy az állatorvostudomány minden szakterületét összefoglalja, és inkább elméleti jellegű cikkeket közöl.  A görényekről szóló gyakorlati jelentőségű cikknek pedig inkább a KisállatPraxis című folyóiratban lenne a helye, mert ezt tényleg csak azok járatják, akiket érdekel ez a szakterület. Ami pedig az olvasottságot illeti, azon kár csodálkozni: nekem sincs esténként 10-12 óra munka után lelkierőm komoly cikkeket memorizálni (ugye egyszeri olvasás után még senki nem lesz szakembere a témának). Persze az más kérdés, hogy ha nem értek valamihez, akkor nem improvizálok a beteggel. 

Zs

Előzmény: Ginipig (141)
Ginipig Creative Commons License 2007.01.06 0 0 141

eMM, nekem az a problémám ezzel az egésszel, amire pont a vadászgörények jó példa: 2005-ben jelent meg egy cikk sorozat a Magyar Állatorvosok Lapjában a vadászgörényekről. (Vagyis, magyarul.) Az utolsó fejezet pont a hormonális problémákról szólt, benne a mellékveséről, az okáról, a diagnózis módjáról és a kezelési lehetőségekről. Erre sorra hallom, hogy akarják diagnosztizálni? Kortizol szintet mérni... Mivel akarják kezelni? Mitotane-al... És ez talán még a jobbik eset, mert nem egy olyan dokihoz is volt szerencsém, aki szerint ez az egész oltári nagy baromság, nem létezik, vagy arra találták ki, hogy még több pénzt lehúzzanak a gazdiról. :S

Bár a hungarovet oldalának nagy része nem publikus, de ha a keresőbe beírom, hogy vadászgörény, kiadja, hogy téma volt ez a betegség a szakmai üzenőfalon...

De ott a levelező lista... Miért nem lehet feldobni a kérdést, hogy "Bocs, nincs rutinom görényekben, ilyen meg ilyen tünetek, erre gondoltam, egyéb javaslat?" Nem egy dokitól kapna kimerítő választ...

És akkor kérdem én: szakkönyv? CD? Fizetős oldal? Minek, ha az ingyenest (vagy gondolom, a MÁL nem ingyenes, de minden doki járatja) sem olvassák el? (És megint tisztelet a lelkes kivételnek...)

Azt már mondani sem merem, hogy az állatorvosi egyetem exotikus állat részlegének telefonszáma is publikus, de még a dokik mobil száma, e-mail címe is...

Előzmény: eMM (139)
eMM Creative Commons License 2007.01.06 0 0 140
Bezzeg ha hottentottául lenne.:(
Vagy valopökül.)
Előzmény: Ginipig (135)
eMM Creative Commons License 2007.01.06 0 0 139
vagy fizetős netes honlapon.(máris nincs nyomdaköltség)Lenne benne fantázia.(persze azt meg feltörik:)
Amúgy én meg lapkiadó volnék(voltam) Ha látsz, láttok a dologban fantáziát érdemes volna róla beszélni.

Előzmény: Wet RinR (132)
eMM Creative Commons License 2007.01.06 0 0 138
Még csak mosolyognia sem kell a dokinak.Elég ha olcsó és meg tudja fogni a fecskendőt.(már ha van neki)Lehet morcos is.:)
Előzmény: Ginipig (130)
eMM Creative Commons License 2007.01.06 0 0 137
Jesszusom.Izléstelen viccc de legalább közel volt az orvos.(Bocs).Ilyen csúszós a lépcső?
Ezért egyébként legalábbis ámerikában perelni is lehetett volna őket mert csúszós a lépcsőjük.
Előzmény: babydevil (114)
eMM Creative Commons License 2007.01.06 0 0 136
Basszus.
Megérné ezeket magyarul kiadni.Szerinted lenne rá igény?
Avagy az összes állatdoki nyelvzseni?:)
Az orvosi könyveket megéri magyarul kiadni van olyan kiadó aki erre szakosodott.
Előzmény: Wet RinR (113)
Ginipig Creative Commons License 2007.01.05 0 0 135

Figyi.. remélem, nem érted félre, amiket írok. TUdom, hogy ez az "elengedhetetlen nyelvtudás" pár éves dolog, és könnyebb mondani, hogy valaki vágjon bele, mint előteremteni rá az időt, energiát, na és persze, az anyagi keretet. Amit írtam, azzal csak azzal csak arra gondoltam, hogy bármit csinálunk, bármelyik szakterületen vagyunk, sajnos, ez van. :(

Az, hogy németre, angolra, franciára, esetleg, spanyolra, vagy oroszra fordítanak le szakkönyveket, érthető, mert az ezeken a nyelveken megjelenő könyvekre túlnő az országok határain a kereslet. De magyar könyvbe/kiadványba befektetni? Tudod, volt szerencsém magyar kutatási eredményekhez.. és milyen nyelven elérhető? Angolul... Magyar nyelven még utalást sem találtam arra, hogy bárhol megjelent volna.

ágika1 Creative Commons License 2007.01.05 0 0 134
Juhász Tamásékl és Zsolt : pozitív tapasztalataim vannak
Ginipig Creative Commons License 2007.01.05 0 0 133

Ezzel a fordítással az a gond, hogy ember nincs, aki egy 4-5-6-7 száz oldalas könyvet lefordítson, vagy mire megteszi, kb. ugyanennyi függelékkel lehetne kiegészíteni. :( Másrészt, ilyen témához szakfordító kéne, de ma már hol van olyan? És ki tudja akár CD bevételéből kifizetni a fordító munkáját? Azt már meg sem merem kérdezni, hogy ki olvasná el? (Tisztelet a lelkes kivételnek...)

Másrészt van az állatorvosoknak újságjuk, meg levelezőlistájuk. Akikhez szerencsém volt, mind feliratkozott rá. Miért nem használják? Sok doki tud angolul, hozzájut forráshoz... Ha megosztaná, azért szép kis anyagot lehetne belőle összegyűjteni olyanoknak is, akiknek nem erősségük az idegen nyelv.

Bár legyünk őszinték, negyvenes éveiben még senki sem vén a nyelvtanuláshoz. ;-)

Ez a topik az állatorvosokról szól, de pl. a szpichológusok is sok tankönyvet már eredetiben kapnak meg, nem fordítja senki, mert nincs értelme...

Előzmény: Wet RinR (132)
Wet RinR Creative Commons License 2007.01.05 0 0 132

A nyelvtudásról: egyrészt ugye a mi korosztályunknál (40) ez még nem volt általános, másrészt azért a legtöbb nyelven legalább a fontosabb szakterületek egy-egy alapkönyve elérhető.  Nyilván itt megint visszatérünk a fizetőképes kereslet kérdéséhez, hiszen egy-egy könyvet legfeljebb 2000 példányban lehetne eladni. Ezért a könyvkiadás részét még meg is értem, de legalább CD-n igazán meg lehetne próbálni.

Zs

Előzmény: Törölt nick (122)
Wet RinR Creative Commons License 2007.01.05 0 0 131

Spillo!

Sajnos nem. Pedig nagyon tetszett, még CD is volt hozzá videókkal, de amikor a kereskedő bemondta a 800 Euro körüli árat, majd' eldobtam ijedtembe...

Zs

Előzmény: Törölt nick (120)
Ginipig Creative Commons License 2007.01.05 0 0 130

Azt hiszem, már semmilyen tudományág sem engedheti meg magának, hogy várjon a magyar fordításokra. :( És szinte mindben az angol a közlekedő nyelv.

 

Ami éppenséggel a görényeket illeti... az egyik itthoni doki válaszát tudom idézni, amikor feltettem a költői kérdést, hogy lehetne az infókat itthon is terjeszteni: google. Minden ott van, amire állatorvosnak, tartónak jelenleg szüksége lehet és ismert. A görényeseknek pluszban még annyi mákjuk is van, hogy nem egy fanatikus és lelkes állatorvos van, aki nem csak az élen jár, de még le is fordítja az információt laikusok számára is érthető nyelvre. Oké, angolul...

 

De hogy a témához is kötődjön: miért van az, hogy vagy 100 oldal kinyomtatott és kézbe adott állatorvosi (nem laikusok által írott) cikk után, az itthoni orvos annak a kollégájának hisz, aki talán csak képen látott görényt? :(

 

Persze, mit akarnak a görényesek, amíg nem egy állatorvos szerint pl. macskák FIP-je sem létezik? :(

 

Az a gáz, hogy tényleg vannak dokik, akik megérdemelnék, hogy ilyen topikban vagy bárhol ebben a kontetusban név szerint említsék őket, aztán a vége mégis az, hogy csak megjelennek azok, akik alaptalanul hurcolnak meg dokit, csak mert cseszett elvinni az állatát, amikor még segíteni lehetett volna rajta, amiért meg ki más lenne a felelős, mint az állatorvos, aki akármilyen lelkiismeretes, csodákra mégsem képes. :(

És hát nem szabad elfelejteni, hogy Mo-on tömegével vannak állattartók, akik szerint a jó állatorvos ismérve csak annyi, hogy rohadt olcsó és mosolygósan barátságos, valamint nem fárasztja se a gazdit, se a pénztárcáját holmi költséges vizsgálatokkal -semmi más nem számít. :S Ha egyszer meg még tényleg sikerül is csodával határos módon megmentenie egy állatot (amire legyünk őszinték, statisztikailag még egy laikusnak is lenne esélye), akkor évekre, ha nem évtizedekre megvan a páciens utánpótlás. :(

Előzmény: Greylupus (115)
Jerzsa Creative Commons License 2007.01.05 0 0 129
okés nem figyeltem rendesen. :)
Előzmény: Törölt nick (128)
Jerzsa Creative Commons License 2007.01.05 0 0 127
Homeopátiás orvost nem rég találtak az ismerősök.Lehet megkérdezem.A szteroidot vakarózásra, fulladásra ,szemgyulladásra és kemény fülgyulladásra kapta.Mikor több tünet jött össze akkor.A fülét azóta meg is műtötték és még hátra van egy újabb műtét szegénynek.
Előzmény: babydevil (126)
babydevil Creative Commons License 2007.01.05 0 0 126

Én teljesen laikus vagyok az állatorvoslásban.

De amikor a makkáimnak kisebb baja volt, homeopátiás szert adtam nekik.

A szteroid elég erős anyag, embergyógyászatban sem azt szokták jobb esetben adni első körben a betegségekre.

Lehet kapni humán (de talán állatit is) homeopátiás gyógyszert allergiára, kérdezd meg az orvosodat, hogy nem érdemes-e kipróbálni a kutyusnál is.

Elhizás: a lánymakka abszolút nem hizott el a műtét után.

A fiúmakkánkat nem tudom, őt már úgy találtuk, hogy ki volt herélve. Azaz nem tudom mekkora volt előtte. Mondjuk I.Nagy Lajos 8 kg volt fénykorában, sajnos december 20-án elütötték a házunk előtt.

Előzmény: Jerzsa (125)
Jerzsa Creative Commons License 2007.01.05 0 0 125
Kisebbik kutyámmal nem tudom mit kezdjek.5 éves. Őt akartam ivartalaníttatni de az orvos lebeszélt róla.Nagyon allergiás a kutyus.Már rengeteg szteroidot kapott. El is hízott. Félő az ivartalanítás után még jobban.
Előzmény: babydevil (121)
Jerzsa Creative Commons License 2007.01.05 0 0 124
Az Egyetemen nem kötelező most már a nyelvvizsga?
Előzmény: Törölt nick (122)
Jerzsa Creative Commons License 2007.01.05 0 0 123
Igazad van. Nekem 10 évesen nem vállalták a kutyust,mert öreg.
Előzmény: babydevil (121)
babydevil Creative Commons License 2007.01.05 0 0 121
Hát én végignéztem a barátnőm 10 éves lánykutyájának a gennyes méhgyulladásos állapotát, az adta meg a végső elhatározást (bár addig is olvastam a témáról), hogy Zsebit ahogy lehet ivartalanittatom. Nekem akarom, hogy ilyesmi miatt valaha az életben is szenvedjen. Kölköket meg semmiféleképp nem akarnék amúgy se.
Előzmény: Jerzsa (119)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!