Másrészt meg a lábjegyzetes részletek betűméretének fokmérője. Jópár embert rászednek azzal, hogy milyen kedvező lízingkonstrukcióval vehet autót, utána az első havi lízingdíjnál jönnek a meglepetések.
A művészeti iskolák körüli kavarás voltaképpen a multé, bár sajnálatos, hogy olyan sulik is elszaporodtak, ahol a "művészeti " az önfényezésre és a többletforrások megszerzésére találtatott ki. Viszont azért a tisztességes többség számára megalázó lett volna az a normatívacsökkentés amit terveztek, még szerencse, hogy sikerült megakadályozni.
Az iskolák problémája azonban voltaképpen nem csak a fejpénz és a hozzátett önkormáynzati forrás mértékében keresendő, hanem az eloszlásában is. Éppen a pedagógus béremelések miatt, míg régebben az arány a bérjellegű és a felhalmozási között 50 : 50 volt, mára ez 70 : 30. Így nem jut az intézmények karbantartására most sem. (Igaz, hogy 15 - 20 éve nem nagyon jut, elképesztő karbantartási elmaradások vannak). Ehhez jön még a panell iskolák problémája, analóg a panelllakásokéhoz.
A bérekkel kapcsolatban, ma kb 55 %-al magasabbak a bérek mint 2002 elején voltak, igaz ebből le kell vonni az inflációt is. Sokkal jobban valóban nem élünk, de szerinmtem nem is várható el, illetve szívesen álmodozunk róla, de tudjuk, utána vissza kell térni a valóságba....
szoval az eladosodás a jolét mutatoja? Lehet, egy fejlett országban igen, de ott ahol 60ezerre teszik teszik a visszavett autokat (mai Néplap) ott kevésbé hiszem, hogy ez a jolét megtestesitöje lenne. Statisztikailag jobban élhetnek az emberek, de pl az anyám tanárnö. Na jo, rosszabbul se él mint pár éve, de jobban se. Illetve valoszinüleg rosszabbul fog, a müvészeti iskolák körüli kavarás miatt.
Erre a hitel dologra én is gondoltam és valóban folyamatosan nő a lakossági eladósodás, de a profok szerint ez is éppen a jólét egyik mutatója (mármint a lakossági adósság szerkezete és mértéke).
Egyébként pedig a kb. 1 millió szegénységi küszöb alatt és a másik millió szegénységi küszöb felett, de rosszul élő emberek is roszabbul éltek 4 éve mint most.
Ezen kívül pedig megfogható társadalmi rétegek élnek ma sokkal jobban, mint 4 - 5 éve, pl. pedagógusok, ápolónők, magáncégek középalkalmazottjai. De érvényes ez a vállalkozókra is, stb.
Biztos nem elég ez persze, pl. ha a csehekhez viszonyítjuk magunkat.
szvsz senki nem akart itt senkit sértegetni, egyszerüen a napi tapasztalat valahogy nem egyezik a statisztikákkal. Tudod, elhiszem azt is, hogy statisztikailag dübörög a gazdaság, és statisztikailag ránk irigykedik az EU fejlettebb része, csak ez nem jön le a mindennapokban, igy az empirikus megerösitése hiányzik a dolognak. Mindezek mellett a statisztikákban szerepel, hogy ez a fergeteges jolét milyen lakossági eladosodással jár együtt? Szerepel benne hány házimozit vesznek "elég fél év mulva elkezdeni törleszteni" hitelre, mert menö és közben yakashima cipöben jár a család? Szerepel benne, hogy hány hitelre vett autot vesz vissza a bank? Nem vagyok járatos a statisztikákban, ezért kérdezem.
Mielőtt sértegetsz, miért nem nézel utána a statisztikai adatoknak. Persze tudom, szerintetek " hamisítják" a staisztikát :)))))) Egyébként pedig miért gondolod, hogy az átlag magyar ember vidéki kistelepülésen él ?
Bármilyen nehéz is elhinned: 2001 - től kezdődően évről évre nő a GDP, a reálértékű átlagjövedelem és főleg az utóbbi két évben kimagaslóan a kiskereskedelmi forgalom, vagy a tartós fogyasztási cikkekre költött pénzek.
Ami nem jelenti azt, hogy nincsenek szegény, sőt "mélyszegény" emberek. De ahogy egy iskolai osztályt sem csak a legroszabb és a legjobb tanuló eredményeivel mérjük, hanem az átlaggal, úgy egy országot sem lehet másként jellemezni.
A szegénységhez még annyit: 2002- óta a legkisebb és lagnagyobb jövedelmek közötti különbség - ez us meglepő - csökkent.
Ja és mégyegy. Úgy néz ki, hogy az évek során a "kinai" ruházat területén is kialakultak minőségi és árszintek. (Arról nem is beszélve, hogy a márkás cuccokat is a kinaiak gyártják)
egy szerény javaslat: néha sétálgass emberek között, nézz be közbe a ruházati és egyéb márkaboltokba, aztán menj be a kinai boltokba meg az akcios-leértékelt részlegére a nagyobb áruházaknak. Sétálgatás közben nézegesd a szembejövök ruháján a márkajelzéseket... Ez nem jobboldal-baloldal-liberális oldal kérdése, hanem szimpla tapasztalati tény, az emberek többsége kinaibol öltözködik. Minden kirobbano dübörgés ellenére. Persze a rajzodon inkább a nyugdijas bácsika kertészkedös szerelése jelenik meg, de a feliratok az átlagmagyar ruházatát irják le.
Amennyiben lenne rálátásod a vidéki átlagember életére és körülményeire, akkor nem beszélnél ennyi sületlenséget össze-vissza!
Látszik, hogy te sem jársz „vidékre”, mint a Pesti liberálisok!
Érdekes, mennyire egyre jár az agyatok. :))) Az összes jobbos ezzel jön a rajzra.... de ez vagy szándéktalan, vagy szándékos tévedés. * Nem, ez nem az átlagember, mert az átlagember ennél sokkal külömb dolgokat hord. Az átlagember ugyanis mostmár 2001 óta folyamatosan, évről évre többet költ tartós fogyasztási cikkekre mint a megelőző évben, és ezt a növekedési ütemet égy - két év csúszással követi a GDP növekedése is. Ez hogy lehet kérdezné az egyszerű ember? Na, melyik gazdaságban termelődik meg az a jövedelem, ami nem jelentkezik a hivatalos gdp -ben ?
Ha kell, nézzétek meg, hogy az átlagember mire menyit költ. Statisztikailag. *
Ez a rajz bizony maga Pokorny az ő lelki valóságában, amikor a decens gazdag pesti urigyerek álruhát levéve, találkozóra siet a pórázra kötött magyar vizslához...
Ez a rajz, silány utánzata az eredetinek, mert eR-dei a magyar átlagembert szimbolizálja, akik az MSZP-SZDSZ kormányzás alatt odáig jutottak a gyarapodásban, hogy már csak kínai piacon tudnak maguknak vásárolni.
Ezen aztán lehet nevetgélni,pedig sírni kellene.
Különben dübörgünk és száguldunk!
Ma olvastam egy cikket arról, hogy névtelen feljelentés alapján ügyészségi vizsgálat indult a jégcsarnok ügyében. Sajnos az ÚN Onlinera még nem került fel (ha egyáltalán felteszik).
Szolnok el van átkozva a fejlesztéseivel!
Kezdődött 1996-ban a városközponti rekonstrukcióval. Várhegyit azóta már jogerősen elítélték, de a rekonstrukcióból azóta sem valósult meg semmi. Vizsgálódik az ügyészség a kétpói lerakó ügyében, és most itt van ez a jégcsarnok ügy is.
Ez utóbbi erősen szaglott már a fejlesztés lekommunikálásának idején is. Az akkor még gonosznak tűnő civil sejtések beigazolódni látszanak...
Vajon kijelenthető-e, hogy Szolnok fejlődésének legnagyobb gátja a korrupció?
Voltaképpen elég szomorú, hogy az emberek a nagyvárosokban is csak a pártokta látják...
Annyira átpolitizált az életünk, a környezetünk, az ország, a város, a falu, az egyház, a sajtó, az összes média, egyebet se látni, hallani... Az lenne a csoda, ha nem így lenne.
Nem az emberek tehetnek erről. Ebbe az állapotba taszította bele őket a szabadonválasztott hatalom és annak ellenzéke. :((
"Egy ilyen törvénymódosítást a ciklus elején kell a parlamentnek összekínlódni (2/3-os törvényről van szó!), nem a választások előtt kilenc hónappal... "
A többivel részben. Voltaképpen elég szomorú, hogy az emberek a nagyvárosokban is csak a pártokta látják...
1990 -et nem érdemes belehozni, az azért más idő volt, tudjuk mindnyájan.
Ezt a megállapításodat vitatom.
1990 őszén, az Antall által kért 100 nap türelmi idő letelte után, a társadalom kénytelen volt ráébredni a valóságra. Nevezetesen arra, hogy az első szabadonválasztott kormány még olyan szinten sem képes kezelni a felhalmozódott gondokat és feszültségeket, mint korábban, a nem szabadonválasztott kommunista kormányok.
Ez ismétlődött meg azóta minden választási év őszén, amikor a társadalom úgy érezte, hogy a tavaszi választási ígéretek betartása és az ettől remélt jólét a hatalomba segített pártoktól nem remélhető.
Nem véletlen, hogy a 2002-es MSZP győzelem után Medgyessyék olyan nagy hangsúlyt fektettek az igéretek betartásának látszatára. Ez a kormányzati magatartás oka lehetett annak, hogy szolnoki viszonylatban sikerült leváltani az addig 11 éven keresztül regnáló Fideszes városvezetést.
A választók tekintélyes hányada nem képes és/vagy nem akar különbséget tenni a parlamenti és az önkormányzati munka és feladatok között. Csak a pártokat látja, valamint azt, hogy a közgyűlésben is ugyanaz történik, mint a parlamentben.
A magát becsapottnak érző, kiábrándult választó az őszi választásokon mintegy bosszút áll és revansot vesz azon a regnáló hatalmon, melyet tavasszal még lehet, hogy támogatott. Ez a választói magatartás azokra a választókra vonatkozik, akiknek nincs határozott pártpreferenciájuk, akik az ígéretek bűvöletében csapódnak ide vagy oda, viszont az ő voksaik döntik el a választások kimenetelét. Ez a tömeg a választásra jogosultak több mint 40 %-kát teszi ki.
Tény, hogy Botkánénak és csapatának sikerült minden választói várakozást alulmúlni és emiatt nagyon jól jönne nekik egy ölükbe pottyant, meg nem harcolt hosszabbítás.
A választási törvény módosításával mintegy jutalomjátékot kapnának a törvényhozástól az eltelt négy év teljesítményének javítására, de a legitimitásuk a választó szemszögéből erősen megkérdőjelezhető lenne.
Egy ilyen törvénymódosítást a ciklus elején kell a parlamentnek összekínlódni (2/3-os törvényről van szó!), nem a választások előtt kilenc hónappal...
No, most a végére ideírom a kulcsszót: szerintem, mielőtt még valaki rámkérdez, hogy milyen közvéleménykutatási adatokra alapozom a fent leírtakat! :))
1990 -et nem érdemes belehozni, az azért más idő volt, tudjuk mindnyájan.
Vagyis érdemes megnézni 1994, 1998 és 2002 -őt.
Habár mindíg jelentős baloldali fölény van (illetve méginkább persze függetlenek fölénye ) , azért én úgy emlékszem, hogy 1998-ban a jobboldal sokkal jobb eredméynt ért el az önkorm választásokon, mint előtte.
Egyébként Enzo érvelése sokkal jobb mint az enyém, mindössze talán arra kellen utalni, hogy ilyenkor már nem nagyon illik hozzányúlni a választási törvényhez, zehát szerintem erre a következő ciklusban kellene visszatérni, egyébiránt nem összekötve a közig reformmal, ami meg állandóan elbukik :(((
Hát én pont az ellenkezőjére emlékszem, 98-ban jelentős baloldali győzelem született az önk. választásokon, 2002-ben ebből az előnyből faragott a jobboldal rendesen. Persze Szolnokon ez fordítva történt.