Keresés

Részletes keresés

Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66625

Nem igazán követtem modelleket abban az értelemben. Elolvastam egy jópárat, és azt követtem, ami szerintem tudományos volt. Tehát pl. gazdasági modellt nem követtem, viszont beleástam magam a különböző dolgok kitermelésébe, szállításába, felhasználásába.

 

Maga a modell a saját gondolatom: akkor is, ha kurva nagy hülyeség, meg akkor is, ha nem az. :-)

 

Bízom benne, hogy a modellem jó. Ha nem jó, akkor sokkal nagyobb baj van. Nem véletlenül mondogattam, hogy optimista csávó vagyok...

Előzmény: Arma Gedeonka (66622)
TaXiN Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66624
Lehet, hogy butaságot mondok, de nem mindegy, mi volt a mélyebb oka a Muhi csatának?
Egy időre limitált lett a GDP növekedés
Előzmény: Fulika (66623)
Fulika Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66623
Szerintem itt rossz az ok-okozati érvelésed. Nem a platóra jutás döntötte meg a pilótajáték pénzügyi rendszert, hanem egyszerűen a pilótajáték volta, ez a napnál is világosabb. Az már lehetséges, hogy ennek következtében hipp-hopp a platón találjuk magunkat, viszont ebben az esetben nem a szűken vett geológiai-technológiai tényezők miatt limitál a termelés, hanem a gazdasági környezet miatt.
Előzmény: Arma Gedeonka (66622)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66622
Mi van, ha kezdettől hibás volt azok modellje, akiket te követtél? Mi van, ha helyből ez a dolgok logikája, hogy az olajnak már a platórajutása is megdönti a pilütajáték pénzügyi rendszert, ami lezuhantja az olajárat, ami elvágja a megaprojekteket, tehát felgyorsítja a kitermeléscsökkenést. Mi van, ha a 2013-ra várt események elég törvényszerűen lesznek 2009-esek?

Nagy baj van, hogy megválaszoljam.
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (66616)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66621
Igazad van, bilincs való azokra a kezekre.

Viszont milyen deus ex machinától várod országunk ügyeinek rendbetételét így, a globalizáció bukása idején?
Végül mégiscsak mindenhol a helybéli lakósoknak kell majd valamit kezdeni a saját csődtömegükkel. Belleértve esetleg az addigi politikusok főbelövését, bár én pont nem ezt szorgalmazom, de ha végül ez lesz a többségi akarat...
Nem fog minket megmenteni a fene se, mindenki magával lesz elfoglalva.
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (66617)
TaXiN Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66620
Elmaradnak a fejlesztések, minden területen :(

Addig oké, hogy nekünk magyaroknak Mohács kell, de hogy másoknak is?
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (66619)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66619

Nekik dízel kell. Beindítottak egy nagy finomítót (Jamnagar), és vásárolgatnak bele nehéz savanyú olajat (napi 600 ezer hordócskával). Indiában energiaválság van, jövőre 20 millió tonna szenet akarnak importálni, folyamatos a 'load shedding', azaz hol ez az erőmű megy, hol amaz, hol van áram, hol nincs - de (egyelőre) tervezetten megy.

 

Hasonló, de rosszabb helyzetben van Pakisztán is.

 

Az olcsó olajra mindenki ugyanúgy reagál, aki fogyasztó: vesz még. És mindenki ugyanúgy reagál, aki kitermelő: bezár még. Ez hamar összeér. Nem kell sokat aludni, hiány lesz. Az OPEC szeptemberben már 7-800 ezer hordóval csökkentett, de ebből jóval több lenne akkor is, ha 80-90 dolláron maradna az ár. Ha a következő hetekben tovább esik (vagy itt marad), akkor november közepén azt fogják mondani: minusz 2 mbpd, elhalasztott fejlesztések. Ezzel az a baj, hogy bezárni se gyors és kényelmes, de sokkal gyorsabb és kényelmesebb, mint újranyitni.

 

Illetve még egy dolog.

 

Az ár természetesen fel fog majd menni... csakhogy. Most, hogy a világ azt látta és látja, hogy az ár akármikor visszaeshet praktikusan a felére, a válaszok gyengébbek lesznek akkor is, ha megint emelkedik az ár. Egyszerűen túl sokan égették meg magukat a mostani áreséssel, és hiába emelkedik majd, nem lesz olyan termelési, befektetési, átállási válasz, mint ami volt 2008 elején. Nem fogják ugyanis elhinni, hogy tartósan magasak maradnak az árak. És éppen ez esz az, amitől majd tartósan magasan is maradnak.

 

Ez az ugráló ár a lehető legrosszabb mindenkinek.

Előzmény: TaXiN (66618)
TaXiN Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66618
India hogy reagál az olcsó olajra?
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (66617)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66617
Hű, az valóban ijesztő, ha elképzelem, hogy Magyarország és annak mindenkori vezetői 'szabad kezet' kapnak. A dilettantizmusuk még kellő kötöttségek mellett is végzetes folyamatosan, és szerintem nekem jó a fantáziá, de nehezen tudom elképzelni azt a pusztítást, amit akkor végeznének, ha emellett még a kezük is szabad volna...
Előzmény: Arma Gedeonka (66614)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66616

Ha bekövetkezne az, amire gondolsz, az olyan rettenetesen csúnya következményekkel járna, hogy abba nem szívesen gondolok bele. 60 dolláros olajár alatt a jelenlegi kitermelés 20-30%-át, az új megaprojektek 100%-át kell leállítani. Ugyanis mindegyik 'money loser' 60 dolláros árnál.

 

Akkor aztán úgy jött el a peak oil, hogy nem is jött el, és fél évvel később (2009-ben) leszünk abban a szakaszban, ahova 2013-ra értünk volna el. A 60 dollár alatti ár azt is jelentené, hogy tényleg összeomlik a világgazdaság, és - bár ennek nem látom jelét - a peak oil teória éppen azt mondja, hogy attól majd össze fog omlani.

 

Ha ez 5 évvel korábban jön, abban végképp nem lesz mit ünnepelni, mert szóba nem kerül semmiféle átállás vagy ilyesmi.

Előzmény: Törölt nick (66613)
dajtás Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66615
Természetesen nem most kell elkezdeni építeni a vaskohót, csak jeleztem ha nem cseszték volna el az idejüket bankosdira nem kerültek volna ekkora bajba.

Óriás hajókkal szerintem gazdaságos lenne a nyersanyag->félkész termék szállítása(tippelek). Régen elvitték a malomba a gabonát és kaptak lisztet, ma elvinnénk a timföldet Izlandra és kapnánk alutömböt. Nem egy irreális dolog szerintem.
Alu amúgy is egy érdekes elem, elvileg aluból épített akku, egy nagyságrendel jobb energia tároló lenne, mint a Li-ion akkuk. Földön aluból van bőven, egyhamar nem merülnének ki a készletek.
Most kell felvásárolni az ottani erőműveket. Energia ínséges időkben ki tudja mire lesz jó.
Előzmény: ayantaqe (66609)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66614
Egy elég érdekes válasz azoknak, akik az EU egységes fellépésétől várnák a válságból kimentésünket és az euró a talizmánjuk:

http://index.hu/gazdasag/vilag/eucsel081015/

"EU-csúcs: Sarkozy válságstábot javasol

A válságstáb léte attól függ, hogy a tagállamok hajlandók lesznek-e elfogadni az eurócsoport által vasárnap Párizsban kimunkált döntést, melynek értelmében valamennyi tagállam szabad kezet kap a krízisek saját szükséglete szerinti rendezésére, abba más tagállam nem szólhat bele."

Én ezt mondom régóta, ha nagy a baj, majd minden tagállam magára számjthat. Ennyit az EU-mániásokról.
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66612
a kielégítésre céloztam...
Előzmény: Fulika (66611)
Fulika Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66611
Na, ez aztán a jókis maszatolós makettduma...
Előzmény: Arma Gedeonka (66606)
kerdojel Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66610
Hanglemezjátszót:D
Előzmény: Törölt nick (66575)
ayantaqe Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66609
Aluban jók, csak nem teszi őket olcsóvá az odaszállítás, hiába a szinte ingyen áram. Mert nyersanyagkincsük szinte nincs. Aki meg most kapcsol, az cseszheti kint, semmit sem kap koronáért, csak amíg van cucc az országban, a kikötők pedig üresek, 2 hete de facto áll az import. Ciki. Már csak arra vagyok kíváncsi, hogy ha az oroszok elmennek az 5milliárdjukért egy flottával, akkor az usákok mit lépnek. :)
Előzmény: dajtás (66604)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66606
"Te halászol, fődművelsz, teljesen önellátó vagy, és ez tökéletesen kielégít? :)"

Van úgy, hogy az embernek saját kezébe kell vennie az ügyeit...
Előzmény: Fulika (66605)
Fulika Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66605
"HA maradtak volna a saját halászatnál, nem itt tartanának."
Ebben tökéletesen igazad van, csakhogy nem akartak a halászatnál maradni! Gondolom, ha megkérdeznél egy izlandit, azt mondaná, hogy nem csak hallal él az ember. Használ plazmaTV-t is, nyugati kocsit, mekdonálcot, és nagymellű szőke halivúdi bombázót nézeget.
Te halászol, fődművelsz, teljesen önellátó vagy, és ez tökéletesen kielégít? :)
Előzmény: Arma Gedeonka (66601)
dajtás Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66604
Ha én lennék egy nagy befektető, Izlandra vinném az energia intenzív nehéz iparomat.
Nem tudom mi van ott, de szépen el tudna pöfögni pár alukohó, hulladék vas feldolgozó, egykristály szilícium húzó üzem stb. Felsoroltak egytől egyik zabálják a villamos áramot, ami nekik bőségben van. Pl egy hulladék vas feldolgozó 50MW fogyaszt/ kemence, elektromos ívvel pár 10kA társaságában újrahasznosítják a vasat (szép ember vastagságú grafitrúd elektródák vannak a kohóban). Si húzó üzem is nagy energia fogyasztó, ma kapható napelemek ára az alapanyag energia igénye miatt annyi amennyi. Lehetőségek vannak, nem kell ott senkinek kivándorolnia...

Prof Oláh György regélt arról, hogy Izland próbálkozott a hidrogén gyártással, mikor ment a hidrogén mánia az EU-ban. Prof saját ötletére alapozva mondta, hogy építsenek olyan gyárat, ami megköti a légkör CO2-jét, hidrogénjük már van, gyártsunk metanolt ezekből az alkotókból és adják el, mint ipari nyersanyag. Metanol jó motor üzemanyag, szintetizálással bármilyen műanyag előállítható belőle,korlátlanul tárolható,stb. Öreg metanol alapú gazdaságnak hívja a dolgot, még OV is beszélt vele, mikor Magyarországon volt nyáron...

Nem tudom miért csinálták ezt az Izlandiak, de jól látszik, hogy ha valós dolgokkal foglalkoztak volna(mert megtehetik) vígan eléldegélnének.
Előzmény: ayantaqe (66603)
ayantaqe Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66603
Az elektromosság 99%-ában önellátóak, melegvízben is. Az más ügy, hogy reálisan a halászat, mezőgazdaság 60-70ezer embert tudna csak eltartani. Az elkövetkező 5-10 évben sokan fognak kivándorolni onnan...
Előzmény: Arma Gedeonka (66601)
midnight coder Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66602
Kérdés hogy a csehek nem akarnak vagy nem tudnak bemenni ? Mert akarni mi is akarnánk, csak azok a fránya feltételek amiket be kellene hozzá tartani. Egyebek közt Pl. infláció. Ezt viszont lehet hogy most a csehek nem merik bevállalni, lehet hogy pillanatnyilag a nagyobb mozgástér fontosabb nekik. Más kérdés hogy ezt a mozgásteret az állampolgárok viszont megszívják, nem kicsit de nagyon.

Ami Izlandot illeti, jó kérdés. Én igazából azt sem tudom miért omlottak össze. De ha belegondolsz, ha nagyon összeomlanak akkor még mindig csak ott tartanak majd mind ha mindvégig a halászatnál maradtak volna.
Előzmény: Arma Gedeonka (66598)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66601
kilenctizenegy és mások nem a sziget kis mérete, hanem az euró egyedül üdvözítő volta miatt ajánlgatják azonnal ezt a megoldást.
Egyébként furcsa, mert Izland mai baját az okozza, hogy esztelenül átadta magát a globalizációnak. HA maradtak volna a saját halászatnál, nem itt tartanának. Ehhez képest egy integrációs-globalizációs gyógyszert javasolnak neki sokan. Kutyaharapást szőrivel?
Előzmény: Fulika (66600)
Fulika Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66600
Nem összemérhető a csehek és az izlandiak gazdaság mérete egymással. Annó voltam Montenegróban, mindenki simán euróval fizetett, pedig nem euróövezeti tagok, ugye. Kis gazdaságok megtehetik ezt (pl.: Montenegró tudtommal ~400e fős), így jó erős a késztetés az exportvezérelt gazdálkodás kialakítására.
Előzmény: Arma Gedeonka (66598)
wulfin Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66599
Azt is szamold bele hogy egy passziv hazban a bent lakok altal leadott ho jelentos tetel az energia merlegben. Ha nagyobb hazban lakik uyanannyi ember akkor ennek a hatasa csokken, igy masutt kell javitani a dologokon ami plusz koltseg.
Előzmény: Törölt nick (66578)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66598
"Izland ez után nagyon gyorsan be fog lépni az Unióba. Most pl. kaptak egy történelmi esélyt, hogy viszonylag olcsón lecserélhessék a pénzüket euróra,"

Érdekes, a csehek épp a válságra hivatkozva vették le a napirendről még azt is, hogy egyáltalán céldátumot adjanak meg az eurócsatlakozásra. Én osztom a logikájukat, még a szlovákoknál is felmerül, hogy szabad-e ilyenkor ajtóstul rontani az euróövezetbe. Úgy értve, bennem merül fel, hogy jó lesz-e ez nekik.
Előzmény: kilenctizenegy (66586)
slowrunner Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66597
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601012&sid=ariuOLTp_paA&refer=commodities

„U.S. fuel demand averaged about 18.7 million barrels a day during the four weeks ended Oct. 3, the lowest since June 1999, according to an Energy Department report on Oct. 8”

Ha jó ez a szám, az nagyon durva visszaesés, 2007-ben 20,7 millió hordó volt az átlag napi fogyi. Ez 2 millió hordó mínusz!
hubab Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66596

Menéztem ezt a Trap sorozatot, és meglepő felfedezést tettem.

 

Már vagy 10 éve, lelkes angol tanulásom időszakában került a kezembe Robin Cook thrillerje, az "Acceptable Risk", amit szorgalmasan végigolvastam és fordítottam. (annak ellenére, hogy magyar kiadással ezt soha meg nem tettem volna, (de a tanulás érdekében mit meg nem tesz az ember), a szokásos, nagy olvasói tömegeknek szánt, leegyszerűsített világkép, de hát ilyen egy thriller) Egyébként később filmen is megjelent, ha lehet még bugyutább formában, ráadásul a címet is teljesen elfordították, hiszen a halálos kockázatnak semmi köze sincs az acceptable risk-hez, ami éppenhogy arra a vélekedésre utal, hogy a szóbanforgó kockázat elfogadható, bevállalható, több hasznot hozhat, mint amennyi káros következménye lehet...

Az azonban lemérhető volt a könyvból, hogy az amerikai közvéleményt és a szakmát abban az időben igencsak érdekelték azok a pszichikai gyógyszerek, amelyek egyikére a Trap egyik része is utal, a Prozac.

A Cook könyvben is megjelenik egy mellékszálon, amikor az önértékelési problémákkal küzdő, félénk, társaságban mindíg feszengő hősnőt kutató barátja is ilyen szerekkel próbálja segíteni, amit az elvből elutasít. A regény végkonklúziója ugyanaz ezzel kapcsolatban, mint itt a sorozatban is megjelenik: A normális emberi élethez szükségszerűen hozzá kell hogy tartozzanak azok a fájdalmas érzések, érzelmek, belső konfliktusok, lelki feszültségek, amelyek ugyanakkor sokszor nehezen elviselhetővé is teszik az életet. Ha ezeket az érzelmeket kémiai szerekkel lefojtjuk, elnyomjuk, kiküszöböljük, akkor egy leegyszerűsített életet kapunk, amiből éppen az a töltet fog hiányozni, ami előreviszi az egyént (és a társadalmat), akár konfliktusok árán is.

Szóval Cook vitt a regényébe egy aktuális problémát is becsomagolva, de ezt eltakarták a thriller hajmeresztő fordulatai. Az amerikai olvasó ezt bizonyára értette is akkoriban, velem szemben.

Ha jól értettem a szöveget, itt is a társadalom dinamikáját féltik az ilyen szerek hatásától, habár nehezen követem az amerikai akcentust.

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (66504)
kilenctizenegy Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66594
"Izland energetikailag önálló volt, ezért kellett a bankját bebuktatni, másképp nem lehetett megfogni.

De hogy mire kell nekik az a sziget?"

 

Én ironikusan írtam le, hogy a "busháknácidisznók" csinálták szándékosan ai izlandi válságot. Nem gondoltam, hogy van, aki komolyan is ezt hiszi.

Előzmény: krezidiesel (66590)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66593

Én leszarom, ha figyelnek.

Van másik gépem amivel nem netezek, azon van mindenem, és az ha akar se tud felmenni a netre...

Amivel netezek azon max pucér nőket talál a BB...

Előzmény: TaXiN (66591)
krezidiesel Creative Commons License 2008.10.15 0 0 66592

"nem is fog megváltozni addig amíg késő nem lesz"

A végszóban az igazság!

Előzmény: Törölt nick (66560)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!