Keresés

Részletes keresés

maonika Creative Commons License 2008.11.09 0 0 68635
Kína akkor ébredt fel, amikor a torta már elfogyott, és már hiába ő a 130 kilós óriás a 85 kilósak között, nincs mit elosztani.
Előzmény: Törölt nick (68634)
galland Creative Commons License 2008.11.09 0 0 68629
A General Motors bejelentette: nem bírja már sokáig

"A legnagyobb amerikai autógyártó vállalat, a General Motors vezetése pénteken közölte: a cég 2009-ben csődbe mehet, ha folytatódik a gazdaság mélyrepülése és az állam nem nyújt segítséget. A GM tudatta, hogy a harmadik negyedévben 2,5 milliárd dollár volt a vesztesége, és pénztartalékai vészesen apadnak, jövőre kimerülhetnek.
(...)
A GM bejelentése néhány órával azután látott napvilágot, hogy a Ford közölte: 129 millió dollár volt a vesztesége a harmadik negyedévben és 2260 irodai alkalmazottját lesz kénytelen elbocsátani Észak-Amerikában."
jee_c Creative Commons License 2008.11.09 0 0 68627
miért? egymás tetejére is állnak? :)
Előzmény: Törölt nick (68580)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.09 0 0 68626

Senkinek sem adtak el ma 61.33-ért tényleges, fizikai olajat. Csak papírt. Van egy ún. FOB ár, van egy OPEC-basket price, van szaúdi ár, de az se egy, hanem sok, mert nem minden olaj egyenlő... van, amelyik árát hetente, van, amelyikét havonta módosítják a tőzsdei átlag szerint (alatta szokott lenni, de ez olajfajtától is függ).

 

Kis mennyiségben tudnál venni a tőzsdén, de gondolskodnod kéne a szállításról. Ha nagy mennyiséget akarsz venni, ingyen leszállítják neked, csak hát tudnod kell hova tenni. Nagy mennyiséget nem tudnál ma konkrétan megvenni, viszont remekül meg tudnál rendelni 2 évre előre - elég alacsony áron. (Bár 61-ért nem, mert a futures árak messze felette vannak a spot árnak.)

Előzmény: Kolmogorov (68620)
galland Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68625
Veszélyes Magyarország energiafüggősége

"Richard Holbrooke az amerikai elnökválasztás előtt néhány nappal Zágrábban részt vett az Adriatiq Island Group szervezésében a fenntartható turizmusról tartott nemzetközi konferencián. (...)

Az amerikai diplomata, aki úgy véli, hogy veszélyes, ha egy állam Magyarországhoz hasonlóan függ az orosz energiaszállításoktól, a horvát fővárosban nyilatkozott a Heti Válasznak. Holbrooke Magyarországon leginkább a boszniai háborút 1995-ben lezáró daytoni békeszerződés megalkotójaként és magyar felesége miatt ismert. Hétszer jelölték Nobel-békedíjra, volt az Egyesült Államok németországi nagykövete, külügyi államtitkára és ENSZ-nagykövete. Most pedig hírek szerint a külügyminiszteri tisztség egyik esélyese."
hown Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68621
Erre én is nagyon kíváncsi lennék.
Tulajdonképpen ugyanilyesmit kérdeztem a 24414-ben, de nem homályosított fel senki.
Kolmogorov Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68620
Mostanában azon gondolkodtam, hogy igazából nem is tudom, hogy mit jelent az az olajár, amiről beszélni szoktunk. Annyit vélek érteni, hogy általában a WTI típusú olaj áráról van szó, és amit most ennyiért megvesz valaki (hol?), azt valamikorra (december?) veszi. Akkor hogy is van?

Ki vett ma 61.33-ért olajat? Kitől? Mikorra? Mennyit? Hogy fogja megkapni?

Szaúd-Arábia is ennyiért adja ma? Kinek? És miért annyiért adja, amennyiért? Egyáltalán, hogy egyezkedik egy olajexportőr a vevőkkel az árról?

És én ma kitől, mennyiért és mikorra tudtam volna olajat venni? Kis és nagy mennyiségben.

Előre is köszönöm, ha tudtok erre-arra válaszolni. (nincs kedvem kiguglizni... :( )
midnight coder Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68616
Nem. És ez pont egy olyan hely ahová ellenjavalt a pottyantás. Legalábbis az elmúlt 1000 év magyar történelme erre utal.
Előzmény: seabeast (68615)
seabeast Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68615
Jó, persze háború mindig lesz, de ebből a szempontból azért nagyon nem mindegy, Glasgowba vagy Groznijba pottyant le a gólya...
Előzmény: midnight coder (68612)
midnight coder Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68614
Ja. + fejlett technológia, stabil gazdaság és egy erős, technikailag is jól felszerelt hadsereg, pár atombombával és a hozzájuk tartozó hordozórakétákkal megerősítve.
Na ezek a dolgok azok amik közül semmi nincs meg. Így aztán egy válság esetén nem jósolok magunknak túl fényes jövőt.
Előzmény: maonika (68613)
maonika Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68613
Ja, Magyarország akkor lehetne egy stabil és biztonságos ország, ha a történelmi területe egészén terülne el, védhető hegyláncok között fekvő nagy termőterülettel, sok ivóvízzel. És kb. 30 milliós, etnikailag homogén lakosság tudná úgy belakni a történelmi Magyarország területét, hogy elég keményen védekezni is tudjon, szinte bárki ellen.

A mai helyzetében viszont semmi ok bizakodásra.
Előzmény: midnight coder (68612)
midnight coder Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68612
1. Atomvillanáskor sem mindegy hol leszel.
2. A történelmünk nem arról szól hogy ez az a vidék ahol soha nincs háború. És ez szvsz nagyjából így is lesz az elkövetkező pár ezer évben.
Előzmény: krezidiesel (68611)
krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68611

"elmenekülsz a világ valamely olyan részére, ami még aránylag rendezett és konszolidált maradt. Semmi biztosíték nincs arra, hogy ahol most tanyázol, az ilyen lesz"

 Ez eléggé nagy dilemma nálam is.

De megjósolni, hogy hol lesz olyan hely ahol élhető lesz, nehezebb mint azt, hogy egy év múlva mennyi lesz az olajár.

De szivesen veszem mindenkinek a véleményét ez ügyben.

Én bizom benne, hogy a Mo-gon nem lesz háború, hogy nem leszünk célpont.

Nem véletlen akarnak aannyian ideköltözni máshonnan, nem véletlen kell ez az ország annyi mindenkinek...

Atomvillanáskor meg csont mindegy hol laksz, akkor vége a dalnak ezen a bolygón.

Előzmény: advocatusdiaboli (68609)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68610
Mondanivalóm lényege nem az volt, hogy Te konkrétan mellényúltál az olajárnak, ezt ugyanis nem vetettem senki szemére. Már jóval korábban leírtam, hogy semmiféle technikai elemzés nem ad valós támpontot a történésekre, a tendenciákat jóformán csak történelmi távlatban lehet becsülni, rövid-közép távon semmit.

Pontosabban jól lemodellezhető, nagyon átgondolt, gondosan végigszámolt elemzéseket lehet készíteni, amelyek a pillanatnyi ismert bemenőadatok alapján abszolút megalapozottaknak tűnnek, csak aztán holnap Hugo Chavez szélütést kap, vagy éppen Almuniának vesegyulladása lesz és véreset pisil, vagy egy rosszul bevett kanyar után nekiszalad egy tankhajó valamelyik Mexikói öbölbeli olajterminálnak - vagy csak bal lábbal kel fel egy befolyásos bróker - és borul az egész.
Év elején még 200 dolláros árakat vizionált mindenféle befolyásos olajmufti, értelmes mondatot egyedül a Szaúdi olajminisztertől olvastam, aki a jövőbeni árakra csak annyit mondott: "Allah a megmondhatója"...
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (68595)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68609
Nem nagyon értitek meg, hogy amiről Ti beszéltek, az civilizációs összeomlás, nem pedig kontrollált korrekció. A totálisan agyament ArmaGedeonka már tuti atomháborúról vizionál.
Ilyen szituban sütheted a tűzifádat, meg a pincédet, meg a kecskéidet. Nekem meg csak annyi befektetésre van szükségem, ami egy sörétes puskához kell, aztán elveszem tőled. Nem fogod tudni megakadályozni. Vagy ha engem még leszerelsz, majd agyonüt a következő.
A legtöbbre még azzal mehetsz, ha előreláthatóan elfogadott, jól koncentrált vagyont kuporgatsz (pl: aranyat egyunciás kiszerelésben, jó sokat), és az egésszel a hónod alatt a családoddal együtt elmenekülsz a világ valamely olyan részére, ami még aránylag rendezett és konszolidált maradt. Semmi biztosíték nincs arra, hogy ahol most tanyázol, az ilyen lesz, így nem jó stratégia mindent kecskébe meg napelembe - vagyis mobilizálhatatlan vagyonba - fektetni.
A kecskét a végén nem te fogod megenni, a napelemet elviszi a helyi vajda húsz kopasz maffiózója...

Az a stratégia, amit Te/Ti követtek, az valójában csak olyan körülmények között érne valamit, amely körülmények között nem túl valószínű, hogy szükséges lesz. Magyarán idő- és pénzfecsérlés. Itt és most az, ha ez a hobbitok, hát csináljátok, de győzködni másokat nem érdemes.
Előzmény: krezidiesel (68600)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68608

Aki ért angolul, mindenképpen nézze ezt meg. Hosszú, tudom. 1 óra. De nem akármilyen.

 

 

http://fora.tv/2008/10/20/Naomi_Klein_and_Joseph_Stiglitz_on_Economic_Power

 

 

Journalist Naomi Klein speaks with economists Joseph Stiglitz and Hernando de Soto in a conversation moderated by David Harvey, Distinguished Professor of Anthropology at the Graduate Center - City University of New York

Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68607

Még mindig az előző, igen jó pdf-nél (Barclays Capital) maradva... Nagyon jó az a cucc, ideteszem a linket megint, akit érdekel az olaj, nézze meg!

 

https://ecommerce.barcap.com/research/user/article/attachment/hn95v3jbd9nmgrjjdtlmaq8/0/Oil%20Sketches%20Monthly%205%20Nov%2008.pdf

 

Szóval... az elmúlt évek igencsak stagnáló kitermelését hihetetlenül növekvő fúrási expanzióval értük el. A fúrás (rigek száma) sok-sok pénzbe kerül. Most nincsen rá sok-sok pénz...

 

Az ábra megdöbbentő:

 

Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68606

Mondjuk így:

 

 

"A jelenlegi technológiai színvonal és a befektethető vs. befektetendő összeg tükrében a hőmérséklet várható emelkedésének elkerülésére tehető tényleges lépések a realitás tárgykörén kívülre helyezik annak 2 Celsius fok alatt tartását."

 

 

Ez elég finom átirata az angol eredetinek.

Előzmény: krezidiesel (68604)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68605

Salvor,

 

amit kérdeztél. Kína importja, és még sok minden más. 28-29. oldalon Kína, de a többit is érdemes átböngészni.

 

 

https://ecommerce.barcap.com/research/user/article/attachment/hn95v3jbd9nmgrjjdtlmaq8/0/Oil%20Sketches%20Monthly%205%20Nov%2008.pdf

 

 

krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68604

Ez röviden magyarra forditva annyi, hogy:

"Szopni fogunk" ??

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (68603)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68603

Ez fincsi.

 

Ezt is mondtam/mondtuk páran itt egy ideje: el lehet felejteni a klímaváltozás elleni 'harcot', még mielőtt elkezdtük volna. Az egyetlen különbség annyi, hogy most már az IEA is ezt mondja. Ismétlem: az egy NAGYON óvatos szervezet, ha negatív konnotációjú kijelentésekről van szó...

 

 

 

EU global warming limit may not be possible -IEA
http://www.guardian.co.uk/business/feedarticle/7993583

 

 

LONDON, Nov 6 (Reuters) - A European Union target to limit warming of the planet to no more than 2 degrees Celsius may not be technically achievable, the International Energy Agency said in a report to be published next week."Even leaving aside any debate about the political feasibility ... it is uncertain whether the scale of the transformation envisaged is even technically achievable, as the scenario assumes broad development of technologies that have not yet been proven," said the IEA's World Energy Outlook.


That analysis referred to a target to limit global warming to no more than 2 degrees.
The implication is that the world may have to accept higher warming limits than targeted at present, for example by the EU since 1996, and prepare for effects which scientists say will include more droughts, floods and rising seas.


A United Nations climate panel said last year that above 3 degrees "hundreds of millions of people (would be) exposed to increased water stress (shortages)."

 

(...)

 

"The scale of the challenge ... is immense," the IEA said of a 2 degrees target. "The technology shift, if achievable, would certainly be unprecedented in scale and speed of deployment."

 

------------------------------------------------

 

 

Hm. Hogyan fordítsam le azt finoman magyarra, hogy 'may not be technically achievable'? Nagyjából azt jelenti, hogy 'kurvára nem lehet megcsinálni'.

krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68602

Ha megússzuk a háborút, akkor is 2020-ra az 50-es évek szintjéig  (egzisztenciálisan)fogunk visszasüllyedni itt Mo-gon.

Sok lesz a munkanélküli, és a nélkülöző, épp csak tengődő ember.

És a közhangulat is hasonló lesz, egymást fogják feljelentgetni az emberek, mert pl

annak van két be nem jelentett tyúkja.

A közbiztonság meg félek rosszabb lesz mint a 30-as években Chicagoban...

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (68599)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68601

Szerintem minden jel arra vall egyelőre, hogy akinek most van pénze, annak jobb élete lesz 5 év múlva, mint annak, akinek (már) most nincs (sincs) pénze. Egyáltalán nem vennék mérget arra, hogy annak áll a zászló, aki most nem a pénzkeresést tartja a legfontosabbnak, hanem a barkácsolást.

 

Sosem voltam a felhalmozás híve, de azért ha tanácsot kérnél (én pedig adnék), akkor azt mondanám, hogy keressél pénzt, vegyél alapanyagokat. Barkácsolni ráérsz később is.

Előzmény: Arma Gedeonka (68586)
krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68600

"Nincsenek kiszámítható, biztos stratégiák (nem is lehetnek, mert akkor mindenki azokat követné, és ezért nem működnének), egyszerűen nincsenek."

 

Szerintem vannak.

A magam szintjén.

Van már 150q tüzifám.

10 kecském, 7 birkám, 5 tyúkom (lesz több is)

Alternativ fűtési rendszerem, hőtárolóval.

Saját kutam.

Jó pincém (kettő).

3000nm zártkertem, jó földdel.

Házi húsfüstölőt most vettem a héten.

Mire költök, mibe fektetem a pénzem ezután:

szerszámgépek, (marógép, esztergapad, tudok is rajtuk dolgozni), kisgépek, szerszámok.

Aggregátor, napelem,házi szélerőmű.

Tervbe van egy biogáz hasznositás projekt.

Szeretnék még földet venni.

 

Ja és dolgozom.(elég fárasztó...)

Kecskét fejek, sajtot csinálok, ganézok, fát vágok stb...

Nem azért mert megéri, adagolójavitásal ugyanabban az időben 5* annyi pénz lehet keresni. Hanem mert befektetésnek tekintem.

  

 

Előzmény: advocatusdiaboli (68569)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68599

Persze. Sőt, a válság durva része csak 10-15 év múlva. Addig még minden van, ami a hétköznapi fogyasztást fedezi. Márhogy világszinten.

 

Nekem az volt a meglátásom/érzésem/jóslatom, hogy 2011-2012 fordulópont lesz, amikor a jelenleg, fogyasztói társadalmi paradigma végképp megbukik, és átveszi a helyét valami más -- de hogy micsoda, arról halvány fogalmam sincsen. A másik meglátásom az volt, hogy 2020-ig nem lesz 'igazán nagy a baj', ám akkor olyan hiányok lépnek majd fel, hogy valakit végleg ki kell zárni a játékból. Nem csak egyszerűen 'nem dobhat', hanem egyenesen le kell szedni a figuráját a tábláról.

 

Valahogy úgy képzelem ezt a dolgot, hogy 10 év múlva olyasmi lesz itt az élet, mint egy háborús hátországban. Azaz lőni csak elvétve fognak, fogak összeszorítása és komoly erőfeszítések árán az emberek elő is teremtik az élethez nélkülözhetetlen dolgokat, de szegénység lesz, agresszió és gyanakvás. Ha úgy tetszik, ez armageddon -- én nem annak hívom.

 

Az elmúlt honapok egyetlen változása annyi, hogy amit 2012-re gondoltam, az (ha minden így marad), 1-2 évvel előbbre jött. (Cserébe a lejtmenet lehet lankásabb egy picit, ha idejében térünk észhez.)

Előzmény: krezidiesel (68598)
krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68598

Ez még csak műbalhé.

A válság majd ezután jön.

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (68595)
krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68597

Ezt már ide beirtam vagy 3 éve, de megismétlem:

a volt feleségem fejlesztő pedagógus. A 90-es évek elején megyeileg szponzorált feladatot kapott: a felsőtagozatos (7-8-osztály kiemelve) kölkök között kellett felmérnie az értő olvasást. (a 80as években többféle irás-olvasás oktatási  módszert is bevezettek, látni akarták azok eredményességét).

Az eredmény olyan durván szar lett, hogy a végére még a nejem került kellemetlen helyzetbe. A gyerekek több mint 3/4 része funkcionális analfabéta volt.

Aztmondták, hogy rossz módszerrel készültek a tesztek (az asszony állitotta össze) és fals az eredmény, ez nem lehet igaz.

Csak azt nem tudták, hogy az asszony mint gyakorló alsó tagozatos tanitónő, a saját osztályában is elvégezte ugyanezt a tesztet a 3. osztályosai között, és ott 90% feletti  volt a jó eredmény...

Apám magyar tanár volt, és ugyanezzel szembesült a 90-es években.

Nincs szókincse a gyerekeknek, és nem értik amit olvasnak.

Ezzel párhuzamosan pedig butulnak, szétszórtak, dekoncentráltak, fegyelmezetlenek. Aki több mint 30 évet lehúz egy szakmában az tud viszonyitani.

A másik hogy a pedagógus szakmát ellehetetlenitették, lezüllesztették szakmailag,  a tanárokat  anyagilag létminimumra tették, az intézmények költségvetését folyamatosan nyirbálják.

Apám mindig azon kesergett, hogy egy nemzet jövője a gyermekek képzésében rejlik, amire magasról szarnak, főleg a 90-es évektől.

Én erre meg mindig csak annyit mondtam neki:

Okos rabszolga nem jó rabszolga.

Előzmény: Törölt nick (68532)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68596

For this sample, the observed post-peak decline rate averaged across all fields, weighted by their production over their whole lives, was found to be 5.1%.

 

 

 

Erre számoltam én 5.7%-ot 2008-ra, és 4.95%-ot 2007-re. (Mivel ezt 2008 folyamán csinálták, a mérések nagyobbik része az első félévre kellett, hogy essen, ezért az 5.1%-os eredmény gyakorlatilag egybeesik az én számaimmal.) Beteszem azt a csoda ábrát. Két ábra, követhető lesz. A 2009-es értéket 6.0%-ra, a 2010-eset 6.4%-ra tettem.

 

Az elmaradó megaprojektek miatt most inkább 2010-re valószínűsíteném a 6.5% körüli értéket.

 

 

Íme a számok. Az első ábrán a tények, a másodikon a számításaim eredményei:

 

Előzmény: V.4_BlackVoid (68558)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68595

Azért nem mindenki ugyanazt mondta... Azért jó egy ilyen fórum, mert ha valakit nagyon érdekel, hogy ki, mikor és mit mondott, akkor visszamenőleg megtalálhatja.

 

Ami az árakat illeti... hát ja, ha október végére tippeltem volna árat, azt jól megszívtam volna, az biztos. Még szerencse, hogy nem tippeltem. Év végére igen, és ahogy ez kinéz, azt is jól meg fogom szívni. :-/ De ez senkinek se lesz jó hír. Az én tippjeim azon a kincstári optimizmuson alapultak, hogy 'nem lesz nagy baj'.

 

Másrészt az árak különösebben sem engem nem érdekelnek, sem azokat nem nagyon, akikkel/~nek dolgozom. Az amolyan hobbi. Mennyiségek érdekelnek, technológiák és kritikus infrastruktúra. Azért is ellenjavalltam mindenkinek, hogy a tőzsdén bármit vegyen, mert azt azért tudtam, hogy ott akármi megtörténhet, árakkal nagyot lehet szívni. Amikor itt mindenki azt latolgatta, hogy mennyi olajat, aranyat, ezüstöt, satöbbit vegyen, akkor is azt mondtam, hogy papíron semennyit se, inkább fizikai létezőt. Abból is a műtrágyára, a foszfátra és a kénsavra szavaztam - most is ezekre szavazok. Ja, meg a földre. Nem nagy tételben, csak amennyin *valami* megterem. Már egy hektár is bőven sok. Van eladó, nem drága. Ezen kívül mondtam még azt, hogy tessék megszabadulni a részvényektől ( az összestől), és a nem-luxusjelegű, de értékes városi ingatlanoktól.

 

Ettől még tény, hogy az energia és a gabona ára olyan mélyen van, amit én nem tartottam lehetségesnek. Olaj esetében 80 dollárt tudtam elképzelni idénre, annak adtam 50% esélyt. A 150 dolláros árnak 40%-ot. Ez a mostani 60... hát ehhez kellett egy olyan pénzügyi válság, amit én jóval későbbre vártam -- nem hittem el, hogy ilyen hamar itt lehet.

 

Az azért mégsem igaz, hogy mindenki ugyanazt mondta, tökéletesen emlékszem azokra a hangokra, akik idénre gazdasági fellendülésre számítottak, és azt sem hitték el, hogy ki fog pukkadni az amerikai ingatlanlufi. A dolognak egyébként nincs óriási jelentősége egy ilyen topikban - senkinek se lesz mindenben igaza, csak annak, aki sosem állít semmit.

Előzmény: advocatusdiaboli (68569)
krezidiesel Creative Commons License 2008.11.08 0 0 68594

"Szakadjatok már le erről a fegyvert halmozzanak fel az emberek otthon mantráról és a de jó lenne akasztatni másokat szövegről. Nem vezet sehova."

 

Dehogynem!

Háborúhoz.

Még igazából válság sincs, csak pánikkeltés, de már az emberek ilyenekről gondolkoznak. Aztán ha élesedik a helyzet akkor meg elég egy apróság és egymásnak mennek.

Nekem a legnagyobb félelmem ez, hogy a mostani válságkeltés, etnikai uszitások, stb mind arra megy ki, hogy depresszióba elkeseredésbe hajszolják az embereket, mert egy ilyen hangulatból már lehet háborút kezdeni.

Jólétből nem.

De ha a jólétet lerombolod, a jövőt kilátástalanná teszed, megfűszerezed egy kis etnikai uszitással, médiás agresszivitás fokozással, akkor konnyen lehet már az embereket hadra fogni.

Én merem állitani, hogy a nagyüzemi élelmiszeripari termékekben  is olyan anyagok vannak amik fokozzák az emberek agresszivitását. Tudom ez már nagyon abszurd, nem is ragozom. Akinek nyitva van a szeme az úgyis rájön, de elég állatot tartani hozzá, hogy rájöjj.

Előzmény: Törölt nick (68522)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!