Keresés

Részletes keresés

nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.15 -1 0 142

Ha jól hámoztam ki a lényeget, a két legfontosabb eltérés az aprítás módja, és az érlelési idő hossza. Tehát a téliszalámi nem vastagkolbász.

(Neked már csak azért sem, mert nem tartalmaz (csípős) paprikát. :))

Előzmény: fan_fan (140)
szysssz Creative Commons License 2007.08.15 0 0 141

Nem! A Pick Téliszalámit nevezd nyugodtan szaláminak!

 

Most, hogy célirányosan olvasgattam a szalámikészítés rejtelmeiről (melyek persze igazán a gyártók féltve őrzött kincse) bizton állíthatom, hogy ez más műfaj, mint a kolbászkészítés.

A vastag kolbász csak annyiban vastag, hogy mint a szalámit vastagabb (marha) bélbe töltik, maga a töltelék olyan, mint a hagyományos kolbászé. Ez azért zaftosabb, mert mérete miatt nehezebben szárad ki.

 

Ajánlom, hogy egyszer zarándokolj el Békés megyébe, mert ott magán emberek is csinálnak vastag kolbászt csemege és paprikás kivitelben. Egy nagyobb túrán futottam össze ilyenekkel: a csemegét is megkóstoltam, de a paprikásból ettem. :))

Előzmény: fan_fan (140)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.14 0 0 140

A felvágott (többnyire silány húsból készült pép adalékanyagokkal) ebben a kategóriában meg sem említhető!!

 

Ezer százalékban egyetértek.

 

A nagy kedvencem a Pick Téliszalámit gondolom nevezhetjük vastagkolbásznak.

Előzmény: szysssz (139)
szysssz Creative Commons License 2007.08.14 0 0 139

Nem vagyok szakértő, mert frisskolbászon kívül - füstölő ember nem lévén a környéken - még nem készítettem.

Olvastam viszont ezt-azt. Több recept alapján általánosítottam:

 

Nem szabad keverni a fogalmakat: más a kolbász, más a szalámi. A felvágott (többnyire silány húsból készült pép adalékanyagokkal) ebben a kategóriában meg sem említhető!!

 

Szalámi: a hús színhús: 4 rész marha, vagy öreg sertés, 2 rész fiatal (nem zsíros) disznóhús + 1 rész szalonna. (3kg - 1,5kg - 75dkg) Van aki a húsok arányait fordítva adja meg. A húsokat sóval és salétrommal bedörzsölve pár napig érleljük.

Ezután nagyon apróra vagdaljuk (a szalonnát is), nem daráljuk! - ettől "pepita" a vágásfelület.

A masszát alaposan összegyúrjuk, majd deszkán elterítve rászórjuk a fűszereket: só, bors, gyömbér és szerecsendió. Ezekkel szintén jól összegyúrjuk.

Marhabélbe töltjük jó szorosan (hézagmentesen) a végét összekötjük. Néhány napig sós, salétromos, vöröshagymás vízben fürdetjük, időnként forgatva.

Megszárítjuk, majd enyhén megfüstöljük. Meghempergethetjük szitált fahamuban.  Felakasztva érleljük. Lehetőleg 1-2 hónap elteltével fogyasszuk!

 

A kolbászhús zsírosabb húsból készül, darálják és erőteljesebb a fűszerezése: bors, szekfűbors, paprika, fokhagyma, köménymag, citromhéj stb.

 

Ezt persze majd a hozzáértők (Zsandár, Boarthunter, stb) kritizálhatják. 

Előzmény: fan_fan (137)
Boarhunter Creative Commons License 2007.08.14 0 0 138
Egzakt választ nem tudok, csak elképzeléseim vannak.
A szalámi hosszabb eltarthatóságra készül, és nem csak a vastagsága miatt szárad ki lassabban, mint a "szárazkolbász", hanem az összetevői is szerepet kapnak ebben. Például a zsíros részek aránya magasabb, mint a kolbászban. A megkérdőjelezett jelentőségű cukor is a szalámi receptekből lett "átmentve" a kolbászba, ott van inkább jelentősége a tartósítás miatt. A téli disznóöléseken készült kolbász a melegek megérkezésére elfogyott, míg a szalámi fahamuba téve elált augusztusig.
Előzmény: nagypapi51 (136)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.14 0 0 137

No annak én is örülnék, ha egy szakértő megválaszolná. Olvastam ugyan olyasmit, hogy a szalámi az tulajdonképp egyfajta vastagkolbász ... De miben egyfajta ??

 

Nekem inkább olyan megérzésem van, hogy nem minden szalámi vastagkolbász. A felvágottak, miket nagy ívben kerülök, semmiképp.

 

De pl. a Pick Téliszalámiról el tudom fogadni. :-))

Előzmény: nagypapi51 (136)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.14 0 0 136

Igaz is: mi a különbség a szalámi és a kolbász közt?

A vastagság? Az érlelési idő? Valami más?

Előzmény: miriuta maci (135)
miriuta maci Creative Commons License 2007.08.14 0 0 135

Nyitott vagyok csak szaláminak hívom őket:-)

 

Mondjuk a chorizo-t már kóstoltam és sajna nem jött be.

Nekem túl nagyra vannak hagyva benne a húsdarabok, nincs rendesen megdarálva és túl zsíros is az én ízlésemhez.

 

Persze minden szubjektív.

Előzmény: nagypapi51 (134)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.14 -1 0 134

Ez is egy felfogás.

Próbálj meg nyitottabb lenni, kellemes új íz-élményekben lesz részed!

A világ kolbászainak 3/4-e paprika nélkül készül. Az olasz Nostrano, vagy a spanyol Chorizo mind-mind remek anyag. ( a spanyolok mongyuk egyes fajtákban használnak fűszerpaprikát)

Előzmény: miriuta maci (132)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.14 0 0 133
Szárnyashús-alapúakat nem kóstoltam, azt hiszem maradok a sertéshús alapúnál. Bár a szarvas, vagy szarvas-disznó mondjuk úgy cuvée kolbászokra kíváncsi vagyok, vagy inkább lennék.
Előzmény: miriuta maci (132)
miriuta maci Creative Commons License 2007.08.14 0 0 132
Nekem az nem kolbász amiben nincs paprika.
Előzmény: nagypapi51 (129)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.14 -1 0 131
Az ára egy közepes Jamon Serrano, vagy Prosciutto di Parma színvonalán van, de kétségtelenül, idehaza azok sem a tömegízlést képviselik. Én a "kevés, de jó" elvét vallom.
Előzmény: fan_fan (130)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 130

Mivel valami ismeretlenről van szó, legalábbis sokaknak, úgy fogalmaznék, kisérletezésért az ember mit fizetne.

A nagy többség szerintem nem áll anyagilag olyan jól, hogy kísérleteket finanszírozzon.

Előzmény: nagypapi51 (129)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.13 -1 0 129

Itt egy "átlagos"áru kacsakolbász, nem tudom, itthon hányan fizetnének érte ennyit.

 

scubi Creative Commons License 2007.08.13 0 0 128
Én sem, mert még kacsát nem sütöttem, csak felsejlett ez az idézet. :))
Előzmény: nagypapi51 (127)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.13 -1 0 127
Ehhez nem tudok hozzászólni, ha kacsát eszünk, az comb és/vagy mell formájában kerül asztalra.
Előzmény: szysssz (123)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.13 0 0 126

Nekem igen, de iparszerű kolbászgyártásról van szó.

Te levennél a áruházi polcról "garantáltan magyar" kacsaleves kivonatot?

Előzmény: Törölt nick (124)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 125

OFF:

 

két embernek kevés

 

No neee ... Nálunk egy családnak elég ünnepi ebédként.

Előzmény: szysssz (123)
szysssz Creative Commons License 2007.08.13 0 0 123
Ahogy (talán) Kosztolányi írta: "a kacsa a legbutább állat: két embernek kevés, egynek meg sok" -)))
Előzmény: nagypapi51 (122)
nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.13 0 0 122

Libakolbászt jelenleg is kapni, és nem is rossz!

Kacsából nálunk valszeg azért nem készítenek, mert a kis testtömege miatt aránytalanul sok "hulladék" lenne, ami még jobban megdrágítaná az amúgy sem olcsó terméket. Fr.országban ismerik, de ott sem általános, DNy-on Landes, ill.  északon Loire-Atlantique és Vendée megyékben.

Előzmény: fan_fan (119)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 121

szerintem anélkül is jó kolbászt lehet (és kell) csinálni.

 

Támogatom !

Megboldogult gyermek- és ifjúkoromban falusi rokonaimnál a fénykorban telente kétszer, majd később egy alkalommal minden évben részt vettem disznótorban. Soha nem használtunk porcukrot, egy picit sem, erre tisztán emlékszem. (Meg sok másra is, pl. mindig ultiparti zárta a tort, amiben én legfeljebb kibic lehettem ...)

Világbajnok kolbászok készültek ott. Sajnos a böllér (nagymamám testvére) több mint húsz éve már a túlvilági torokon kolbászol. :-(

Előzmény: miriuta maci (120)
miriuta maci Creative Commons License 2007.08.13 0 0 120

Békésben azért használják a cukrot mert szép fényes lesz tőle a kolbász.

Persze ezt én elvetemültségnek tartom, szerintem anélkül is jó kolbászt lehet (és kell) csinálni.

Előzmény: fan_fan (103)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 119

Kínában meg van kacsakolbász.

 

Meg pekingi kacsa ... :-))))))

 

Tényleg ezt a kacsakolbászt nálunk miért nem árulják ? Annyi a kínai cucc a magyar piacon, hogy belefulladunk, pont ez nincs ? :-))))

 

Előzmény: cheeesemaniac (115)
fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 118

Ma nagyon filozófikus hangulatban vagyok, :-)) következzék egy újabb analógia:

 

A csemege (nem csípős) kolbászt az édes, félédes borokhoz tudom hasonlítani. A csípőst a félszáraz, száraz borokhoz.

 

Mint ahogy számomra a száraz bor az igazi, éppúgy a csípős kolbász az igazi.

fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 117

Az őstermelők által gyártott házikolbászok bizonyos tekintetben a borokkal rokoníthatók. Gondoljunk arra, micsoda változatosságot mutatnak a borok. Ugyanabból a szőlőfajtából vidék, évjárat és termelő szerinti kombinációban igen változatos ízvilágú borokkal találkozhatunk. (Nem beszélve a cuvée borokról, sőt ugyanazon termelő két különböző minőségi fokozatú boráról.)

 

Kolbászokkal hasonló a helyzet. Ez (is) a szép bennük.

fan_fan Creative Commons License 2007.08.13 0 0 116

Nem állítottam, hogy ne fordulnának elő ízletes bolti kolbászok, de valahogy szerencse kérdése, hogy valaki kifogjon ilyent, mert ugye keveseknek van ambíciója ahhoz, hogy végigkóstolja a létező teljes kínálatot. :-))

Bizonyos esetekben a márkanév és a borsos ár biztató lehet, pl. a Pick mangalica pároskolbászt bátran merem ajánlani - nem hallgatva el, hogy 2 x kb. 13-15 cm kerül 800-900 Ft-ba.

Előzmény: cheeesemaniac (115)
cheeesemaniac Creative Commons License 2007.08.13 0 0 115

Lehet, hogy megköveztek, de a hétvégén vettem Kaiser Aranypulyka Szárazkolbászt és meglepő módon izlett. Igaz van benne némi sertéshús, de a címke állítása szerint 84%-a pulykahús, és mégis izlett. Ámbár most eszembe jutott, hogy Kínában meg van kacsakolbász.

maniac

fan_fan Creative Commons License 2007.08.12 0 0 114
Fotók, fotók, fotók .... :-) ????
Előzmény: zsandár (113)
zsandár Creative Commons License 2007.08.12 0 0 113

Manapság már csak olyan 100-130 kg közti disznót szoktunk vágni, úgyhogy füstölt kolbászból nem sok készül, inkább a sütnivalóra megyünk rá.

Receptem melyhez még soha nem mértem a fűszereket csak szemre készül:

A kb 80%-nyi húsból és 20%-nyi zsírból álló darálmányból csinálok egy álló tenyér vastagságú téglalapot,megszórom annyi asztali sóval,hogy úgy nézzen ki ,mintha be lenne havazva,őrölt bors,jó sok édes örölt paprika,örölt és szemes kömény,zúzott fokhagyma ,csípős paprika.Átgyúrjuk ,sütünk egy fasírtot belőle és ha jó az ízhatás lehet tölteni.Cukrot és citromlevet nem teszek bele .

Tegnap találtam egy jó kis disznóvágós honlapot, benne egy korrektnek hangzó téliszalámi recepttel.Csinált már valaki ilyet??Hogy sikerült??Egyszóval mindent tudni akarok:-)))

nagypapi51 Creative Commons License 2007.08.12 0 0 112

Egyik kolbászhoz sem ír majorannát, a disznóvágásnál használatos fűszerek közt sorolja fel, a hurkába pedig kötelező!!

Országrészenként/tájegységenként, pláne nemzetiségenként számtalan fűszerezés ismert, úgyhogy én ex catedra nem merném kijelenteni ki egyikről sem, hogy nem szükséges.

Előzmény: fan_fan (110)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!