Keresés

Részletes keresés

egy mutáns Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38530

OFF

Erről egy régi kabarétréfa jut az eszembe. Éles Pista parodizálta Torgyán Józsefet. A jelenet szerint a riporter kérdezte:

"Torgyán Úr, Ön sose szokott tévedni?"

Mire "Torgyán":

"De igen, egyszer előfordult, hogy azt hittem, nincs igazam, de tévedtem."

 

 

1m

Előzmény: Gézoo (38529)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38529

Gratulálok!

    Értelmes mondatokat írtál! Igaz azt hittem ennél többre is képes vagy.

Tévedtem. Néha én is tévedhetek.

Előzmény: Mungo (38491)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38528

Szia!

 

Igaz, bocs! Én néztem el.  Valóban időt írtál.

Előzmény: ivivan (38489)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38527

Nos, rég foglalkoztunk a specrel cáfolásával. Pedig ennél mi sem könnyebb.

Képzeljünk el egy kereket, ami egy tengelyen forog valamekkora kerületi sebességgel, és a tengelyén el is csúsztatható.

Legyen a tengely valamilyen hosszú. Végiglökjük a kereket a tengelyen, tegyük fel, hogy ezalatt valahányat fordul.

Most szemléljük ezt a kerék rendszeréből. A rúd lényegesen rövidebb, és mozog irányában a kerékhez képest. Ezért lényegesen rövidebb idő alatt végigér. Ha eléggé meglökjük a kereket, akkor ez az idő minden határon túl megközelítheti a nullát.

Mindeközben a kerék kerülete a mindkét rendszerben ugyanakkora, és persze a fordulatainak a száma sem függ a leíró rendszertől.

Ergo: a kerék kerületi sebessége a kerék rendszerében minden határon túl nőhet.

 

Ez pedig éles ellentmondásban van azzal, hogy semminek nem lehet a sebessége c-nél nagyobb.

 

1m

egy mutáns Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38526

hehe, nekem is ez jött ki, csak tegnap elbénáztam.

1m

Előzmény: NevemTeve (38477)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38525
Szinte biztos, hogy itt gondolsz valamire, amit én nem értek, de a kérdés ennél sokkal egyszerűbb. Szerinted melyik képlet írja le a fény mozgását az 'A' inerciális megfigyelő szerint?

specrel: x(t) = x(0) + ct
Gézoo: x(t) = x(0) + wAt, ahol wA<>c (általában)
Előzmény: TEODOR (38504)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38524

Csak amely pontokat az egyik megfigyelő gömbnek lát, azok a pontok nem gömbök a másikban, és a fény nem is ott van akkor, hanem valamikor máskor volt/lesz ott.

Gondolom, Neked ez világos.

1m

Előzmény: ivivan (38523)
ivivan Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38523
Ebbe tuti bele fog kötni Gézoo... Nincs két fénygömb, hanem ugyanannak a fényfrontnak van két nézőpontja és történetesen mindkét nézőpont szerint gömb a fényfront...
Előzmény: egy mutáns (38522)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.07 0 0 38522

Kicsi igazság van abban, hogy két fénygömb van, mert ugyan persze hogy csak egy, de a különböző megfigyelők nem ugyanakkor látják ugyanazt az egy gömböt. Ha ugyanis amikor a az egyik megfigyelő azt mondaná, hogy most tekintem a fénygömböt, és ekkor a fénygömbnél levő segédek feltennék a kezüket, akkor a másik megfigyelő azt látná, hogy nem is a fénygömbnél levő segédek tették fel a kezület, és nem is egyszerre, hanem korábban, későbben, amikor éppen ott járt a fény. Jó zavaros, de aki érti, érti.

1m

Előzmény: ivivan (38499)
Kilroy Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38521

"Álmomban két macska voltam és egymással játszottam."

:-D

Előzmény: nagyon_laikus (38520)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38520
Neked is tetszenek a cáfoló-klónok? Szerintem mókás ahogy támogatják önmagukat. Ha három madár lennék láthatnám felülről ahogy önmagam mögött repülök :-)))
Előzmény: NevemTeve (38473)
Mungo Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38519

Gezoo sajnos ezt akarja bebizonyitani , nem azt hogy ez létezik , hanem azt hogy ez megtalálható rámutatható megnevezhető.

 

Hát érdekesre sikeredett ez a mondat.

1, Gezoo sajnos ezt akarja bebizonyitani , nem azt hogy ez létezik

 

Namármost, vagy létezik és akkor bizonyítható, vagy nemlétezik, de akkor meg miről beszélünk?

 

2, hanem azt hogy ez megtalálható rámutatható megnevezhető.

 

Midössze annyit kértem, hogy ezt támassza már alá ha lehet, valamilyen konkrét, ellenőrizhető ténnyel.

Az már csak hab a tortán, hogyan lehet rámutatni, megnevezni egy nemlétező dolgot, de lelked rajta...

 

Akkor mondj egy forrást ami a fénygombok sorozatának közepében tartózkodik!

 

Tartok tőle, hogy ez meghaladja a képzelőerődet, de tessék:

 

A specrel szerint: (Amely eddig igen jó egyezést mutat a tapasztalattal.)

 

A fényforrással együttmozgó IR-ben a fényforrás villogtatása által létrehozott koncentrikus, gömbszimmetrikus hullámfrontok középpontjában a fényforrás áll.

A fényforráshoz képest mozgó IR-ekből vizsgálva, a gömbök nem koncentrikusak, és a fényforrás is kimozog a középpontból.

 

Amiről te beszélsz, azt a Lorentz féle elmélettel lehetne magyarázni, de ahhoz meg tisztán abban a modellben kéne mozognod. Ez a Dopplerrel összeházasított sebességösszeadóképlet kicsit bizarr megfontolásokhoz vezet, úgyhogy ezt inkább nem kommentálnám. 

 

Előzmény: TEODOR (38513)
pint Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38518
létezik a láthatatlan és tapinthatatlan repülő orrszarvú is. csak semmi módon nem detektálható.

kérdésedre: a mozgás ténye nem abszolút, csak valamihez képest értelmes. a forrás relatív mozgása nem megállapítható a fényből.
Előzmény: TEODOR (38515)
ivivan Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38517
Még szerencse, hogy Gézoo délelőtt belinkelte az eredeti írás angol fordítását. A bevezetőből: "The introduction of a "luminiferous ether'' will prove to be superfluous inasmuch as the view here to be developed will not require an "absolutely stationary space'' provided with special properties, nor assign a velocity-vector to a point of the empty space in which electromagnetic processes take place."

Aki nálam választékosabban beszél angolul le is fordíthatja, de kb annyit tesz, hogy az éter nélkülözhető, mivel semmilyen szempontból nincs szükség az abszolút álló térre. Csak sokkal hosszabban írja le és az ilyen összetett szöveggel még elég nehezen boldogulok :-(
Előzmény: TEODOR (38515)
ivivan Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38516
Minden inerciálisan mozgó fényforrás ilyen. Pont. Ez gyakorlati tény, ha valakinek nem tetszik, akkor a saját hite szerinti teremtőnél nyújthat be panaszt!
Előzmény: TEODOR (38513)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38515

Einstein is leirta hogy az abszolut álló rendszer létezik , de megtalálni és bizonyitani hogy az éppen az lehetetlen.

A forrás oldalról vizsgálva milyen módszerrel állapitanád meg a saját mozgását?

A detektor oldaláról hogyan állapitanád meg a forrás mozgását?(a frekvencia ismerete nélkül)

Előzmény: pint (38514)
pint Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38514
mondjuk ... az összes?
Előzmény: TEODOR (38513)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38513

Még szerencse.

Akkor mondj egy forrást ami a fénygombok sorozatának közepében tartózkodik!

Gezoo sajnos ezt akarja bebizonyitani , nem azt hogy ez létezik , hanem azt hogy ez megtalálható rámutatható megnevezhető.

Előzmény: Mungo (38511)
Mungo Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38511

Te ugyláttom szeretsz feleslegesen szenvedni számolgatni okoskodni .

 

Nem. Ilyen defektem nincs hál'istennek.

Viszont vizuális alkat vagyok és magam elé képzeltem mimindent tudna pl ebből kihozni a többi zseni:

 

...A következő periódus már más pontjából indul a térnek hiszen a forrás elmozdult közben , ez a forrás oldali Doppler.

A detektor mozgásából adódó Doppler megint változtatja a frekvenciát ezért kell az összeadó képlet ...

 

 

Előzmény: TEODOR (38510)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38510
Te ugyláttom szeretsz feleslegesen szenvedni számolgatni okoskodni .
Előzmény: Mungo (38508)
pint Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38509
nekem semmi. a kérdés, hogy neked mi okoz gondot.
Előzmény: TEODOR (38507)
Mungo Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38508

...szerintem legalább három vagy négy pontot lefedtél a crank listámról...

 

Jobb is várni holnapig, addigra a listád lefedettsége tisztábban látható lesz. Már csak arra kellene kidolgozni valami tréfát, hogy egyszer egyszerre legyenek jelen egy topikban és egymás zsenialitását dícsérgessék.

De szép is lenne...

Előzmény: pint (38505)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38507

Neked mi okoz abban gondot hogy a fénysebessége mindig "c"-nek mérhető?

Kinek fény kinek mikrohullám .

A lényeg ez f=1/T a specrel szerint változik az időtag , akkor mi változik még?

 

Előzmény: pint (38500)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38506

AKÁRMILYEN MOZGÓ FORRÁST VESZEL ALAPUL A FÉNYGÖMB KÖZÉPPONTJÁBAN NEMLEHET A FORRÁS HA OTT LENNE AKKOR AZ LENNE AZ ABSZOLUT ÁLLÓ FORRÁS 

bocsi beragadt a Caps Lock .

A fény kibocsájtás pillanatában egyezik a forrás és a fény pont térbeli helyzete

szándékosan irtam fény pontott bármely későbbi idő pillanatban már gömb de a forrás már elhagyta a gomb origóját.

Képzeld el:-)

Előzmény: ivivan (38499)
pint Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38505
ez kicsit zagyva lett. szerintem legalább három vagy négy pontot lefedtél a crank listámról, de most sajnos nincs nálam, majd holnap, ha még lesz kedvem.
Előzmény: TEODOR (38504)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38504

Az abszolut álló rendszer a fény keletkezési pontja a térben, ha egy forrást körüljársz változó távolságban és a frekvenciáját időnként azonosnak méred az lehet az abszolut álló rendszer , de te honnantudod , hogy merre mozogsz a forráshoz képest , ezért nem állapithatómeg rámutatással méréssel abszolut álló rendszer .

El kell fogadni azt a tényt , hogy a fény a keletkezési pillanatában abszolut álló pont a térben és innen terjed gömbhély szerűen minden nem takart irányban.

Az utóbit astrojani miatt kellett irni.

A következő periódus már más pontjából indul a térnek hiszen a forrás elmozdult közben , ez a forrás oldali Doppler.

A detektor mozgásából adódó Doppler megint változtatja a frekvenciát ezért kell az összeadó képlet .

Amitt hajnalban irtam a három fogalomról , mármint a frekvencia , hullámhosz, idő ezekkel a mennyiségekkel határozzuk meg a környezetünket irjuk le a körülvevő teret . A fenti menyiségek szorosan összefügnek és az egyik változása nem tárgyalható a többi nélkül.

Előzmény: NevemTeve (38498)
ivivan Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38503
Őőőőőő, ugye nem baj, ha nem értem?
Előzmény: TEODOR (38501)
Mungo Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38502

Mindíg örömmel tölt el, ha megjelennek egy macskajancsi körül a rajongók. A rajongás azért még nem tesz igazzá dolgokat. Azért a kevésbé rajongók objektív megjegyzéseit esetleg építő kritikának is fel lehetne fogni...

Bár az adott esetben ennek eléggé kicsiny valószínűsége van.

TEODOR Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38501
A harmadiknak meg kemény gamma.
Előzmény: ivivan (38495)
pint Creative Commons License 2007.06.06 0 0 38500
hogy mit mond gézoo, az nem egyszerű kérdés. de ha ezt mondja, akkor miről szól a vita? én úgy látom, hogy gézoo szerint a fény sebességét előre és hátra mérve c+v és c-v mérhető. ezzel szemben te azt állítottad (összhangban a specrellel), hogy a fény sebessége csak c-nek mérhető.
Előzmény: TEODOR (38496)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!