Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2019.06.27 0 0 24292

Az 5 %-ot én is a Májer Jánostól tudom, csináltak a kutatóban kísérletet és csak az 5 %-osból szívódott fel annyi, amennyit ténylegesen fel tud a szőlő venni, hígabb koncentrációjúból nem, ill. a töményebb már túl tömény a permetezéshez (utána alaposan el kell mosni a permetezőt, alaposabban, mint normál esetben).

A taljaban lévő Mg sajnos könnyen kimosódik, ill. a káliumos műtrágyák gátolhatják a felvételét. A kimosódást gátolhatja, ill. a felvételét megkönnyítheti az ilyenkor elvégzett talajlazítás.

Előzmény: medveger (24291)
medveger Creative Commons License 2019.06.27 0 0 24291

S még egy dolog a keserűsóval kapcsolatban.

Érdekes módon, bár a Mg reutilizálható elem, a levélen át felvett magnézium valamilyen okból nem transzlokálódik. Azaz a permetként kijuttatott keserűsó aktuálisan ott, ahol felszívódik, jelent magnéziumpótlást, de az egész növényre vonatkoztatva ez semmi pluszt nem jelent.

Azaz ha Mg-hiány van, hosszú távon mindenképp kell a talajba juttatva is pótolni.

 

(forrást nem tudok másként, mint hivatkozásra hivatkozni: ma pont erről beszélgettünk Allaga tanár úrral - Georgikon -, s ő a badacsonyi Kutató vezetőjére hivatkozva állította ezt, aki a Mg hatásaiból írta a doktoriját. S pont azért került elő a téma, mert ez a viselkedés egy reutilizálható elemtől igen furcsa.)

Előzmény: jacsoj (24289)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.27 0 1 24290

Röviden: nem.

Bővebben: a kénsav sója, a kén kötött állapotban van benne, így gyak. nincs meg a növényvédő hatása, mint a kénkészítményeknek.

A konyhasóval se tudsz fehéríteni, pedig tartalmaz klórt.

Előzmény: jacsoj (24289)
jacsoj Creative Commons License 2019.06.27 0 0 24289

Olvasom a magnézium-szulfát (keserűsó) leírásában, hogy permetként 3-4%-os töménységbe mehet a szőlőre virágzás után. Tartalmaz 16% magnéziumot, és 30% ként. A kérdés az, hogy a kéntartalma védőhatása megfelel az egyéb kéntartalmú permetezőszerek hatásánakl? Természetesen az összetevők arányát egyeztetve. Magyarul: ha 1%-os oldattal permetezek, -az 0,3% kéntartalom, ami pl. a thiovit ajánlásában szerepel,- akkor a kénnel megvédem, plusz még magnéziumot is adok a szőlőnek?

Maci_P Creative Commons License 2019.06.25 0 1 24288

A nagykönyv szerint hormonhatású gyomirtó. Akár messzebbről odasodródva. Ezt olvastam ilyen képekkel mellékelve.

Előzmény: Joceee95 (24287)
Joceee95 Creative Commons License 2019.06.25 0 0 24287

Üdv fórumozók!

Olyan kérdésem lenne mi okozhatja a levelek ilyen deformációját? Van-e orvoslása?

https://drive.google.com/open?id=1oRkwjsgTAUT87uLPwIGPKG_uHLCMq1lI

zoli1437 Creative Commons License 2019.06.24 0 1 24286

Csak neked a végletekig leegyszerűsítem. Ha azt állítod nem tudják megvédeni a szőlőt annak a következő lehetőségei vannak:

-Jó üzlet a rohadt szőlő.

-A támogatásból van hasznuk.

-Hajlandóak fizetni az életérzésért, hogy rohadt szőlőt termelnek.

A negyedik lehetőség lenne, hogy mégis megvédik. Ez esetben tévedtél. Ami elképzelhetetlen.

Előzmény: van_Persil (24285)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.24 0 0 24285

Hasonlítsd te, te jöttél itt a támogatásokkal, miközben össze-vissza írogatsz...

Előzmény: zoli1437 (24284)
zoli1437 Creative Commons License 2019.06.23 0 1 24284

A biot illetően igazad van, én voltam a pontatlan. Az AKG-nál vannak még vegyszer korlátozások. Ilyen támogatásokra gondoltam mint: ültetvénytelepítési, földalapú, AKG , zöld szüret, lepárlási. És közel sem biztos, hogy ez a teljes lista.

De ha már benne vagyunk összehasonlíthatnád pénzügyileg a bio,AKG és normál termelést.

Előzmény: van_Persil (24283)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.23 0 0 24283

Egészen pontosan milyen bio támogatásról beszélsz? Az átállásra valóban van támogatás, de annak nagyrészét elviszi a talajvizsgálat költsége, ill. az csak 1X alkalom, nem évenként ismétlödö.

50 Ft/kg még a hagyományos növényvédelem mellett se fedezi a növényvédelem költségeit. Bionál csak 1 narancsolajkezelés hektáronként kb. 45 ezer forint, ehhez jön a lisztharmat/peronoszpóra elleni védekezés, gép és üzemanyag-, valamint bérköltség. Az ellenörzés 60-80 ezer Ft (kiszállási díj nélkül), ugyanis nem az a bio, amit a gazda annak mond, hanem amit az ellenörök annak minösítenek.

 

Előzmény: zoli1437 (24282)
zoli1437 Creative Commons License 2019.06.23 0 0 24282

Lehet, hogy rosszul gondolom, de szerintem a bio támogatás maximalizálás, költség minimalizálás mellett.

A zöld szüretet, ha összeveted azzal, hogy elrohad nem kétséges a választás. És ez csak egy a támogatások sorában.

Előzmény: van_Persil (24281)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.23 0 0 24281

Egy bioszölösnek nem lehet alternatíva a zöldszüret, csak a minösítés többe kerül, mint amit a zöldszürettel kaphatna, és akkor még nem vßedekezett, pedig védekeznie kell, különben a hegybíró megbirságolja müvelési kötelezettség elmulasztása miatt.

Előzmény: zoli1437 (24280)
zoli1437 Creative Commons License 2019.06.23 0 0 24280

Nem biztos, hogy vakarják. Ezt a játékot pénzre játsszák. Nem feltétlen a termelés a cél. (Pl. zöld szüret.)

Előzmény: van_Persil (24278)
hotib Creative Commons License 2019.06.23 0 0 24279
van_Persil Creative Commons License 2019.06.22 0 0 24278

Ezért is vakarhatják a fejüket a bioszőlősök, mivel

1) a betegség egyre terjed Európában, így nálunk is;

2) bioművelésben engedélyezett szerekkel nem lehetséges védekezni ellene.

Előzmény: pajton (24277)
pajton Creative Commons License 2019.06.22 0 0 24277
És talán én voltam az aki annak vélte. De ami a lényeg hogy preventíven kell védekezni a gombás betegségek ellen és a peronoszporara illetve a lisztharmatra használható gombaölők egy része ugyanúgy hatásos a feketerothadas ellen is. Esetleg a kolléga aki feltette a kérdést majd beszámol róla hogy mire jutott.
Előzmény: van_Persil (24276)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.22 0 0 24276

Én nem azt írtam, hogy neki tutibiztos feketerothadása van, hanem mivel lehet esetleg megelőzni a feketerothadást, mivel kigyógyítani belőle a szőlőt nem lehet.

Amúgy se venném a bátorságot, hogy kerek perec kijelentsem valakinek a szőlőjéről, hogy az feketerothadás. Sőt, vagy itt, vagy a csemegésben pont én voltam az pár hete, aki azt mondtam pár képre, hogy az szerintem nem feketerothadás, miközben más annak vélte.

Előzmény: laca5 (24274)
pajton Creative Commons License 2019.06.21 0 0 24275
Szia! Várjuk a képeket a szőlőről
Előzmény: hossa81 (24260)
laca5 Creative Commons License 2019.06.21 0 0 24274

Szia! Nem akartam belekötni a segítő szándékba, isten ments, csak amiatt tettem megjegyzést, hogy egy jó kép nélkül nem lehet jó megoldást találni egy esetleg hibásan megalkotott diagnózisra.  Pajton megértette a mondanivalóm lényegét.

A mindennapokban túl sokszor kérnek tőlem segítséget egy felületes diagnózis alapján, ilyenkor mindig az alapoktól kezdem az ellenőrzést  különben időpocsékolás lesz a vége. Itt is úgy gondoltam, egy fotó nélkül kár túl sokat foglalkozni vele. Ettől még persze mindenki azt tesz, amit jónak lát. Lehet hogy kár volt ezt leírnom, lehet hogy inkább azt kellett volna megkérdezném, hogy mivel volt permetezve korábban.

Előzmény: van_Persil (24271)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.21 0 0 24273

Gutaütés. Nem tudsz ellene védekezni, se megelözni. Szedd ki gyökerestöl és égesd el az egészet.

Előzmény: Péter_33 (24272)
Péter_33 Creative Commons License 2019.06.21 0 0 24272

Sziasztok, 

volt egy Éva fajtájú tőke, már 3 éves volt egészséges tőke. Egy hete még hajtott, virágzott akkor kapott quadrist - tegnap ránéztem, nemhogy levél nem volt, de még a vastag hajtások is megbarnulva, száradva lógtak rajta.

Mi tudja egy hét alatt így elrendezni a szőlőt?

van_Persil Creative Commons License 2019.06.20 0 1 24271

Ha valaki kérdez valamit, és pl. én válaszolok rá, az nem azt jelenti, hogy direkt és kizárólag neki írok. Nem tudom, hogy csak akartam, vagy ténylegesen írtam is, hogy a megelözés a fontos, utólag már nem igazán lehet mit kezdeni vele, ráadásul bioszölöben egyáltalán nem lehetséges ellene védekezni, engedélyezett szer híjján.

Nyilvánvaló, hogy sokminden lehet az okozója annak, hogy virágzáskor leperegnek a virágocskák, és annak is ha rozsda színü foltok jelennek meg a levélen.

Monjuk a segítö szándékba nem biztos, hogy bele kellene kötnöd...

Előzmény: laca5 (24266)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.20 0 0 24270

Ásó, kapa...

Sajnos túl vastag a levele ahhoz, hogy a szölöben engedélyezett gyomirtók hatásosak legyenek vele szemben.

Az is a baj vele, hogy rizómákkal (speciális gyökerek, amik oldalirányban nönek, majd abból új növényi rész fejlödik, a nád, a bambugy és a tarckbúza is rizómás) is terjeszkedik, nem csak repítöszörös magokkal, így ha a föld feletti része sérül, töböl újra kihajt, söt még máshol is. Egyszeri kezeléssel amúgy se tudod kiirtani, csak több év alatt, nagy türelemmel. Még a tömény medallontól sem pusztult el.

Igazából levélen felvett, perzselö szer kellene, ami a gyökeret is sorvasztja, de ha van is olyan, ami hat rá, nem véletlen, hogy szölöben nem engedélyezett.

Előzmény: kevesaa (24269)
kevesaa Creative Commons License 2019.06.20 0 0 24269

Sziasztok!

 

Van egy területem amibe igen elszaporodott a vaddohány.

Milyen gyomirtó szer lenne alkalmas a kiirtására ami a szőlőre nem ártalmas?

laca5 Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24268

Én csak a Ti időtöket sajnálom, amit arra fordítottatok, amit valószínűleg egy Dithane kezelés megoldott volna (akármi is az a betegség) és amit utólag nem lehet kezelni. Tényleg nem kötekedni akartam, de kép nélkül ebből se tanulni nem lehet se megoldást találni rá.

Előzmény: pajton (24267)
pajton Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24267
Jó lehet hogy csak peronoszpóra kapozza a fürtöket , de legalább tisztába leszünk a feketerothadas tüneteivel illetve van_Persilnek hála a hatásos gombaölők listájával.
Előzmény: laca5 (24266)
laca5 Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24266

Rápörögtetek erre a fekete rothadásra, amit fotótól azonosított, pedig lehet hogy szimplán nem is az.

Már találtok is vegyszert hozzá, de minek? A legnagyobb a valószínűsége valami átlagos betegségnek összetéveszthető tünetekkel.

Szerintem várjátok meg a fotókat.

Ismerem ezt a folyamatot, valaki egy kisebb tévedés után bedob egy varázskérdést, aztán mindenki azon agyal, miközben csak egy kis tévedés volt. 

Előzmény: van_Persil (24265)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24265

Háát, a németeknél is csak 1 és 5 l-es kiszerelésben árulják... ;(

Előzmény: pajton (24263)
van_Persil Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24264

A Dynali engedélyokiratában itt (Magyarországon) is szerepelnek kisebb egységek, mint a liter, de ez nem jelenti, hogy lehet is kapni bármelyiket.

Vagy ott van az Enervin. Van érvényes engedélye, de nincs senki, aki forgalmazná, pedig III-as szer, és hat is, mivel máshogy, másként hat, mint bármi más peronoszpóra elleni szer, így a rezisztencia is sokkal nehezebben alakulhat ki. Mondjuk, az speciel csak 5 kg-os kiszerelésben volt kapható, ami´g lehetett kapni.

Előzmény: pajton (24263)
pajton Creative Commons License 2019.06.18 0 0 24263
Szia! Mivel a topictars neve hossa81 (Marián Hossza szlovák jégkorongozó a 81-es mezszámmal) feltetelezem hogy a topictars talán szlovakiaban lakik ahol kapható a dynali 6,5ml /250ml/1000ml kiszerelésben.
Előzmény: van_Persil (24261)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!