Keresés

Részletes keresés

RogerCo Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32851

Én is kíváncsi vagyok mit válaszolnak.

Tavaly úgy működött ahogy mondtad, és verőfényes napsütésben folyamatosan áttolva rajta a vizet hőmérőztem a kilépő víz hőmérsékletét. És miután kitolta az úgymond állott vizet ami a szolárszőnyegben volt és forró, ami utánna jött víz az kb ugyan az a hőmérséklet volt, mint a belevezetett víz. Már amennyire egy hagyományos medence hőmérővel lehet pontosan mérni.

Viszont, ha szakaszoltam a működését a szivattyúnak (az időkapcsolónak  a legkisebb bontás negyed óra) így negyed óra alatt lett kb 1 percre elegendő meleg víz, utánna már medence hőmérsékletű jött.

Innen jött a "nagy" ötletem...

De majd a gyakorlat bebizonyítja az elméletem helyességét, vagy megcáfolja.

 

ROger

Előzmény: Kispalsz (32849)
Egér Fogó Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32850

A nyomóágnak van egy előnye, a nagy szivattyú segíthet először feltölteni a csőkígyót, kinyomni a levegőbuborékokat belőle. A sufni teteje nálam nem vízszintes, így a keringetőszivattyú elégé megkínlódott, mire kinyomta az összes levegőt a csőből. A levegő ugye a mi esetünkben rossz, lévén rossz hővezető, ezért a fütőfelület azon része, ahol buborék van, kiesik a rendszerből.

Előzmény: judo77 (32829)
Kispalsz Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32849

Én viszonylag új vagyok itt, de úgy olvastam más szoláros fórumokon, hogy jobb, ha folyamatosan áramoltatod a vizet a koliban. Mármint nem körbe-körbe, hanem egszer megy csak át rajta.  Olyannal idokolták ezt, hogy az számít, hogy a koli hogy tudja átadni a meleget a víznek. És jobb a hatásfok, ha nagyobb a hőmérsékletkülönbség.  De kíváncsi vagyok a többiek tapasztalatára én is.  Mivel mint írtam, nekem is csak elméletben létezik a szolár melegítőm. Mondjuk szintén több verzióban :)

 

 

Előzmény: RogerCo (32848)
RogerCo Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32848

Oké, ez felett valamiért elsiklottam. Nekem a fűtésnek szánt köröm a padlóösszefolyóból szívja a (hidegebb) vizet és nekem ezért volt elegendő a visszacsapó szelep. Az is csak azért hogy ne ürüljön le a rendszer.

Igaz én egy kicsit még megbonyolítottam, bár még nem működik idő hijján.

Az elképzelésem az hogy szintén idő kapcsoló vezérli, plusz van egy csőtermosztát.

A keringető, a szolár szőnyegben keringeti a vizet egészen addig, míg egy beállított hőfokot el nem ér benne a víz, ekkor a csőtermosztát kinyit egy mágnesszelepet és (még ebben nem vagyok biztos) a keringető a kitolt víz helyére frisset szív magának, szelep elzár ahogy hűl a víz és kezdődik elölről..

 

Ti mit szóltok eme ötletemhez?

 

Roger

Előzmény: judo77 (32829)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32847

...de azért:

 

 

...mégsem lehetetlen!

:-)

Előzmény: lac1 (32846)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32846

Az igaz, hogy kis sugarú kör alakút problémásabb - ha nem éppen lehetetlen - zsalukőből.

Előzmény: kókuszka (32845)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32845

Persze, de a tiéd szögletes.(azt én is így csinálnám, mert ott mindenképpen kellene zsaluznom vagy fából, vagy zsalukőböl.A kő egyszerűbb.)A kolléga kör alakút szeretne, és abból indult ki, hogy megvan az acélpalástú és azt földel "támasztaná".Itt adott a zsalu, ha megveszi a medencét.Ebben az esetben és tölteném a betont.

Előzmény: lac1 (32844)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32844

A földnél MINDEN jobb.

A vasszerelést én nem látom problémának, mert úgy is huszonnyolc nap a beton terhelhetősége, amikor kész volt (az enyém) a beton alap, akkor volt huszonnyolc napom a zsalukövek beállítására és a vasszerelésre. Na, mondjuk nem huszonnyolc, mert természetesen vártam  az alap szilárdulására, de így is az utolsó napok EGY napja bőven elegenedő erre a munkára. Persze, ha valaki egy ötvenméterest csinál akkor nem, de az másik téma.

Előzmény: kókuszka (32843)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32843

Szerintem ez nem probléma.Jó pár zsaluzatot vasaltam már és ez nem volt probléma.10 cm-en ez simán megoldható.A zsalukő plusz pénz+szállítás,(amikor nagyszerű öntartó zsaluzatod van eleve a palástból, valamint a vasalatokat( ugye itt nem használhatsz hálót), kötözni kell, az plusz meló.Eleve pontos méretezést kíván, mert ha 2 centivel odébb van, az a baj, ha beljebb az még nagyobb.Öntésnél ilyen hiba nincsen.

Én biztos így teszek jövőre.Mondjuk, csak a feléig sűlyesztek és kisebbet mint a kolléga. Persze kinek mi a könnyebb, de abban megegyezhetünk, hogy a földnél mindkét megoldás jobb!:-))

Előzmény: lac1 (32842)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32842

A vasháló a probléma. A minőségi betonban a vas a beton széléhez nincs közelebb, mint 3 centi, ezt távtartóval jól be lehet állítani, de ahogy te írod, a hibalehetőség fenn áll. A beton betöltése közben pedig elmozdulhat a vas.

Persze kötözhetsz rá fa távtartókat, de ÉN inkább akkor már zsalukő. Abban ott a kiképzett hely a vasnak.

Szerintem.

(Tudom, lehet azt írni, hogy ügyes vagyok, meg már csináltam ilyent és az is jó lett, de...)

;-)

Előzmény: kókuszka (32841)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32841

Ezt nem értem.Ha a medence mondjuk 3,5m-es, akkor 10 cm körbe többet ások ki.Aztán nem szakaszosan, hanem egyszerre feltöltöm vízzel.Utána beállítom a vashálót és mehet bele a beton.Miért sikerülne ahogy?Ezt nem értem.

Előzmény: lac1 (32839)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32840

Én már írtam, hogy ez így van, sőt, emlékezem arra is, hogy valaki a régi fémpalástos medi palástját használta zsalunak, és utána a szép, kör alakú betontestet kifóliáztatta mesterrel, így lett neki betonteknője.

Előzmény: bgaby (32837)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32839

Én meg tutira nem. Betonozás közben tölthetném a vizet a medibe, aztán sikerül ahogy. A zsalukő meg tuti, ott direkt kell csinálnod valamit, ha el akarnád rontani.

;-)

Előzmény: kókuszka (32836)
bgaby Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32838

olvas0

 

ha még nem késő, számolj és tervezz újra :)

Előzmény: bgaby (32837)
bgaby Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32837

ha már süllyesztve van, én is betonmödanszét csináltatnék a fémpalástos árából

tennék rá 1,5 -es fóliát, és min. 10évig nincs gondom

a fémpalástos fóliája max. 3-4 szezont bír ki :(

 

ha még nem késő, számolj és tervezz újra :)

Előzmény: lac1 (32834)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32836

Én körbeönteném.Olcsóbb és egyszerűbb.

Előzmény: lac1 (32834)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32835

Ja és ha kiszakad a fólia akkor mi lészen a földdel?Mert az eps nem fogja meg.:-))

lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32834

Nem "körbeönteni betonnal", hanem zsalukővel.

Helyi vállalkozó: más faxával én is szívesen verem a csalánt...

Előzmény: olvas0 (32826)
kókuszka Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32833

Ha jól számolom, akkor körben 10 cm vastagon a beton az 1.5 köbméter.+a háló.

Azért az nem olyan sok plusz pénz, ha már ilyen projectbe fogsz.

De Én inkább az aljával spórolnék ha mindenképpen muszály lenne.Oda nem betont tennék, csak homokot.

A medencés csávónak meg mondd, hogy azért veszel acélpalástút, mert a fóliázása több lenne a betonnak.

Előzmény: olvas0 (32827)
lac1 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32832

Jaj, megelőztél. Én sem így csinálnám... Szerinted le lehet beszélni erről?

Előzmény: nyárimádó (32824)
tau ba Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32831

Teheted a szivoagba nyugodtan, csak akkor kell ele egy pici mechanikai szuro. A nagy es a kicsi szivattyu semmikeppen nem mehet egy idoben, ezt a vezerlessel tudod kikuszobolni. Napos idoben menjen csak a kicsi, a nagy pedig hajnalban, keso delutan es ejszaka.

nyárimádó Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32830

Szívóágat fojtogatni, szűrőt tenni nem szokás szivattyú védelmében nem szoktak.

Előzmény: judo77 (32829)
judo77 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32829

Igazából csak tippelni tudom, hogy miért a nyomóágas megoldást választotta a medencés nállam és egyébként mindenki akit én tudok, töbek között Egér Fogó is aki sokat segít most nekem. ha jól tudom azért mert akkor a homokszűrő meg is szűri a vizet, így nem kerül semmilyen piszok a keringetőbe, ami eltömíthetné. A szívó ág előtt csak a szkimmer kosár van mint mechanikus szűrő, de azon még bőven átjönnek a kisebb bogarak levelek, stb...

 

Szerintem.  

Előzmény: RogerCo (32822)
judo77 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32828

Lényegében nállam is ez van akkor, csak a megfúrós T idom helyett T elágazást tett be a medencés és nincsen benne a T idom és a szivattyú között visszacsapó szelep. Ja, és kiveszem a visszamenő ágat a rendszerből, ahogyan mondtad.

 

De! Ha ott van a vissza csapó szelep akkor az arra jó, hogy visszafelé ne follyon a víz  (csak lentről felfelé a Grundfos felé a csőkígyók irányába ) de ettől még a nagy szivattyú amikor bekapcsol akkor abba az ágba Ő is elkezdi a nyomoág miatt nem csak a medence felé a szkimmerek felé nyomni a vizet, hanem a Grundfos felé is mert ugye arra nyit a szelep, hiszen arra kell hogy a víz áramoljon a kis szivattyúnak is.   

 

Már csak ezt nem értem! :(

 

 

Előzmény: Egér Fogó (32821)
olvas0 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32827

ja és nincs is hozzá "kedvem"...

Előzmény: olvas0 (32826)
olvas0 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32826

NAgyon sokat tépelődtem, de a helyi vállalkozó is azt mondta hogy nem szoktak és eddig még sose volt baj és a kereskedő akitől veszem is azt mondta ha körbeöntöm betonnal akkor minek veszek tőle acélpalástos medencét... NEm tudom mennyire van a tetejétől a befúvó de kb 70-80centin lehet, a medence 80centire lesz benne a földben, rgo maga a befúvó még az is lehet hogy föld felett lesz.... lásd csatolt kép. Más nem hozatok még pár zsák cementet és összekeverem ezzel az agyagos földel és úgy iszapolom körbe a medit... Ráadásul a medi körül idővel lesz egy fa terasz, rgo maga a medencét körbe ölelő föld nem is nagyon fog vizet kapni... ja és természetesen körbe lesz rakva 100as EPSsel.

Előzmény: nyárimádó (32825)
nyárimádó Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32825

Kifejtem bővebben:

A medence csak feltöltött állapotban képes ( nem mindig) ellentartani a nyomásnak:

1., télen nincs 100%-ig feltöltve ( befúvó alá kell leengedni a vizet, tavasszal olvadáskor benyomhatja a medence falát,

2., 2010 évben 1100mm eső esett,

3., nem kellene kétszer megcsinálni, pénzt spórolsz hosszú távon.  

Előzmény: nyárimádó (32824)
nyárimádó Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32824

Körben nem lesz beton, a föld jó erős agyagos

 

Voltak páran így :(

 

Előzmény: olvas0 (32823)
olvas0 Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32823

Kiástuk a gödröt. 4,3as kör 1 méter mélyen, holnap jön a sóder, a vas és a beton. Körben nem lesz beton, a föld jó erős agyagos, csak egy járda lesz körbe öntve a medi körül plusz a medence és a terasz közé építek majd fa teraszt ha lesz hozzá "kedvem"....

RogerCo Creative Commons License 2012.05.23 0 0 32822

Miért nem a szívóágból szívja a vizet a keringető, egy visszacsapó szelepen kereszül?

Nekem simán átszívja a vizet a visszacsapószelepen keresztül, egy kisebb keringető szivattyú.

Az én gondom az volt, a tetőre nem tudta feltolni a vizet. (kb 210cm -en még tolta a vizet.) Így a medence mellé teszem le a szolárszőnyeget, csak még nem volt időm összecsövezni.

Roger

Előzmény: judo77 (32819)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!