Keresés

Részletes keresés

advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74597
Ezt kár túllihegni, a köznép - sajnos - mindenhol hülye, mint a segg. A hazai megkérdezettek 17%-a gondolja úgy, hogy a Fidesz kormánypárt, hasonló arányuk úgy, hogy OVI a miniszterelnök. Akinek konkrét személyét egyébként az emberek harmada nem tudja.
Az emberek fele a környező országokat nem tudja felsorolni. Itt sem, de nem sokkal jobb az arány máshol sem. Az emberfaj már csak ilyen, az intelligencia, a képességek bizony jó nagyokat szórnak.

A nagy problémákat úgyis az elitnek kell megoldania. Ha egy ország általában hitelesnek fogadja el saját elitjét, akkor még a plurális demokrácia keretei között is elég jó az esély drasztikus, komoly irányváltozások kivitelezhetőségének. Az emberek elhiszik, hogy bár fáj, de tényleg muszáj ezt tenni. Láthatjuk ennek jó példáit a közelmúltban errefelé is, Írország, Finnország, vagy akár Spanyolország esetében.
Nálunk talán ott a legnagyobb probléma, hogy az elit elkeserítően, teljesen hiteltelen, szavukat nem hiszi (és joggal..) senki sem, így persze áldozatot, változtatást is hiába kérnek az emberektől. De ez már a mi privát bajunk, nem mondjuk az USA gondja.
Előzmény: Törölt nick (74592)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74595
Természetesen, térjünk vissza a vitára ezer év múlva.
Előzmény: advocatusdiaboli (74593)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74594
Nem, a kínai civilizáció sokkal nagyobb folyamatosságot mutat fel.
Eleve a széttagoltság ideje jóval hosszabb volt az EU-ig, mint a római birodalom élettartama...
Hogy bizonyos roncsok beépülnek az utódcivilizációkba, az más. Az mindenfelé megvolt.
Előzmény: Törölt nick (74590)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74593
"Úgy nem bukott el, mint Róma, vagy az asszírok, stb."
Dehogynem, és nem is egyszer. Csak innen, a világ másik feléről nézve ez nem tűnik fel, innen nézve Kínát meg Indiát látunk. Onnan nézve ők meg "Európát".
Ilyen értelemben Róma sem bukott meg, tovább élt a szelleme, a szervezettsége, a kialakult utód-államok mind az antikvitás örökségére építettek.

Kulturálisan valójában Kína is sokszínű, egy rasszba tartozó, de igen eltérő kultúrájú népcsoportok lakják, nem túl régen még egymás nyelvét-nyelvjárásait sem értették meg, történelme zömében egységes irányítás sem volt felette. Az irányítást hosszú időre idegenek ragadták magukhoz, stb...

Szóval erről ennyit. Az USA, mint modell meg nem bír akkora múlttal, hogy ebből vonjál le ennyire határozott, biztos következtetéseket a jövőre nézve.
Előzmény: Arma Gedeonka (74579)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74589
Japán a példa, hogy miért nemigen látott a kínai vezetés más utat maga előtt, mint a világ műhelyévé válást. A japánok korán kiszálltak a globalizációból, volt egy stagnáló gazdaságuk, jól elvoltak. A Nyugat hadihajókkal kényszerítette be őket a klubba.
Persze magát Kínát ugyanígy még korábban, sokkal megalázóbban.
Előzmény: Törölt nick (74584)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74585
aztaqrva. mutass már rá, elolvasnám.
Előzmény: Törölt nick (74584)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74583
Szia,
persze, láttam, de ahhoz kicsit később fogok hozzáférni, addig is üdv.
Előzmény: -tita- (74580)
-tita- Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74582
"Láttam" helyett természetesen "láttad". Talán így látod:)
-tita- Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74580
Arma Gedeonka!

Láttam a korábbi hozzászólásom? Nem kerülte el a figyelmedet? Fontos.
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74579
Nem, Kína nem abban különbözik más civilizációktól, hogy sokezer éve alatt ne lettek volna nagy felfordulások nagy öldöklésekkel, hanem abban, hogy ezekbe sose bukott bele teljesen, mint civilizáció. Lecsapolódott a népességtöbblet, szétvált több darabra, aztán megint jött egy felszaporodó, egyesülő periódus. Úgy nem bukott el, mint Róma, vagy az asszírok, stb.
Az USA futóhomokra épült, teljesen más kategória, Mint civilizációtípus, még a "mexikói civilizáció" is sokkal életképesebb, de ez természetesen nem a mai mexikói államgépezetre vonatkozik, az élőhalott.
Előzmény: Törölt nick (74571)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74578
Mennyibe fogadtál? :)))
Előzmény: kilenctizenegy (74532)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74577
Úgy tudtam, cenzúrázzák a külföldi honlapok jó részét. Félreinformálódtam?
Előzmény: Törölt nick (74512)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74576
Ki mondta, hogy gyűlölöm? Csak olvasom sok amerikai előrejelzését, milyen közeljövőt látnak bele a trendekbe saját társadalmuknak, amit persze nem gyűlölnek. (esetleg kritikusak hibáival, vezetőivel) Magunknak is szörnyű jövőt látok, pedig nem gyűlölöm magunkat. De látom, hogy itt könnyű landolás nem esélyes.
Előzmény: advocatusdiaboli (74569)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74575
Király! Mennyibe fáj egy ilyen? :) Na majd végigolvasom, bár kétlem, hogy public use legális lenne.
Előzmény: Törölt nick (74501)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74574
Ott van az, hidd el, bár mi lennénk annyira rugalmas társadalom, mint az USA lakói...
Előzmény: Törölt nick (74571)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74573
Ez ma 2008-ban igaz (már - pár évtizede - vannak hozzávetőleges, de használható modellek), ám száz évvel ezelőtt nem voltak. Scott amúgy ugyebár a Titanic elsüllyedésének évében járt szerencsétlenül - a Titanic esete is arra példa, mennyire nem zárkóztak még fel a meteorológiai ismeretek és telekommunikációs, elektronikus felderítő eszközök a gépészeti lehetőségekhez. A Titanic is szinte mindent "tudott" teljesítményben, szolgáltatásban, amit egy mai, modern hajó - csak éppen mai szemmel nézve süketen és vakon hajózott, nem sokkal több felderítő eszközzel és lehetőséggel ellátva, mint amivel Kolumbusz is rendelkezett (no jó, szikratávíró már éppen volt, ha az sem lett volna, talán egy túlélő sem akadt volna).
Előzmény: Törölt nick (74570)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74572
Erre spekulálok én is, hogy a nyersanyagárak esése csak elér a helyi tüzépig. :)
Előzmény: V.4_BlackVoid (74493)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74569
Megint elgurultak a bogyóid... Te tényleg ennyire gyűlölöd az USA-t? Esténként a halálukért imádkozol? Mi rosszat tettek neked, hogy ennyire begőzöltél?
Előzmény: Arma Gedeonka (74567)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74568
Igen, itt valami igen komoly képzavar lesz.. Scott-Nansen idején a meteorológia még önmagában egy éppen kialakulóban lévő tudományág volt, akkori állapotában igazán tudománynak még nem is volt nevezhető. Igazán használható előrejelzést még rövid távon és valóban ismert (lakott) területekre vonatkozóan sem tudott adni.
Az Antarktisznak viszont nem, hogy az időjárása, de még a domborzata is alapvetően ismeretlen volt, még a partvidék is csak részlegesen volt feltérképezve (nagyjából ismert volt a teljes "körvonal", de részletes és pontos térképek csak egyes szakaszokról álltak rendelkezésre), a földrész belseje viszont egy nagy fehér folt volt a térképen.
Viszonylagos meteorológiai tapasztalatok (szélviszonyok) is csak a partvidékről lehettek, a földrész belsejéről nem - márpedig egy kontinensnyi terület partvidéki időjárásáról semmiféle érdemleges következtetést nem lehet levonni a belső viszonyokról.

Minden expedíció az ismeretlenbe indult, igazán nem támaszkodhatott korábbi tapasztalatokra. Legfeljebb általános sarkvidéki tapasztalatokra - és Scotték ebben hibáztak, mégpedig jó nagyokat.
Előzmény: TaXiN (74566)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74567
Miért is hasonlítanánk az USÁ-t Kínához. Almát almával, körtét körtével. Az USA az ún. Nyugati Civilizáció egy friss gyarmata, történelmileg tegnap megnyílt szűzföldje. Sajnos mára lelegelve, holnapra összeomlik, nyoma is alig marad. Valahogy úgy, mint a kjnai beütéssel díszelgő négereknek Zeng Ho flottája nyomán.
Előzmény: Törölt nick (74563)
TaXiN Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74566
"Scott a meglevo (nem 100 eves) meteorlogiai adatok alapjan dontott"

Milyen meterologiai adatok voltak Scott birtokában egy olyan területről, ahol ember még soha nem is járt?

"Discovery errol szolo dokumentumfilmjet."

HAHA... ami az angolszász hőskultusz jegyében és annak alapján készült? Olvass el egy angol dokumentumkönyvet a II. VH-ról. A könyv 2/3-a az angolszászok teljesítményéről fog szólni és oldalakat szentelnek olyan csetepatéknak, amiknek az orosz front bármelyik hónapjában lehetne nagyobbat találni. Amik persze meg sincsenek említve.
Megismétlem: dilettantizmus egy világbirodalom propagandagépezetével megfejelve.
És : kettős falú sátor, az utolsó (betervezett) élelmiszerdepó elhagyása (ha ez megvan, akkor se ússzák meg halott nélkül, de a többség túléli) valamint a skorbut.
Előzmény: Törölt nick (74562)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74565
Na jó. Szóval a Golán fennsíkon....
Előzmény: Törölt nick (74562)
-tita- Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74561
Sziasztok! Armagé, az itt megadott címedre küldtem egy e-mailt, majd nézz postát pls. Köszi. Sry az offért.
TaXiN Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74557
"A tenyek makacs dolgok: teny, hogy Scott azert valasztotta ki az adott idoszakot, mert akkor nem szokott szelcsend lenni. Az is teny, hogy a 2%-nyi valoszinuseg kovetkezett be, es szelcsend volt."

Igazad van. Én is megtaláltam annak a meterológiai állomásnak az összesített adatsorát, amit még Makedóniai Nagy Sándor alapított a Déli sarkon...
B+ ha ők voltak az elsők, akkor honnan a búbánatos francból lett volna ott 100 évre visszamenőleges időjárási adatsor? He? Olyan vidékről, ahol még ember nem járt...
Használd már a fejed lécci...
Van egy baromi nagy hőskultusz, ami olyan apróságokkal nem foglalkozik, mint a skorbut, a kettős falú sátor, az el nem készített, de betervezett élelmiszerdepó és a kutyák.
Előzmény: Törölt nick (74551)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74556
pepii-t miniszterelnöknek!
Azért ha valahol mégis felgyűlik, küldjetek nekem a lószarból, a kertemre nagyon kéne.
Előzmény: pepii (74554)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74555
Nem vitatom, a szélcsendhez nem tudok hozzászólni, de a brit birodalmi hőskultusz röhejes.

Csak tréfáltam egy kicsit, hátha valaki rámugrik a Közel-Kelet-szakértők közül... :-)
Előzmény: TaXiN (74553)
pepii Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74554
nem eszik olyan forron a kasat. 20-22 kw teljesitmenyu napparabolat ki lehet hozni kb 400 000-500 000 ezerbol. nekem 350 000 ft bol kijott egy kis guberalassal egybekotve.
ez a teljes rendszer, bekotve a haz rendszerebe. ha kisut a nap 2 ora (ilyen hidegben mint ami most van a csovek es az abszorber tokeletlen szigetelese miatt kicsivel tobb) alatt van 300 liter HMV es a tovabbiakban megy a futes. jelentos megtakaritast ertem el hotarolo nelkul is. az atmeneti idoszakokban sokat segit az aprilistol szeptemberig pedig szinte kihasznalatlanul all. esetleg a gyerek 8m3 es nedencejet forralhatom :) szoval nyaron 2-3 naponta ment 1-2 orat meg neha a medencet melegitette. viszont ha parszor felfutottem 36-38 fokra akkor mar hatastalan volt a kozonseges klortabletta es par nap mulva megindult az elet. a mostani napos amde rovid es hideg napokon is teljes mertekben felfutotte a hazat (delutanra 26-27 C° is volt de nem kapcsoltam ki mert ingyen volt :) )
szoval szuksegem lenne 1 hotarolora. vettem a multkor 2darab 17 000 literes aceltartalyt. ezeket szerettem volna felhasznalni de vegul megsem hasznaltam mivel olyan informaciokhoz jutottam ami elrettentett. megpedig a forro viz agreszivitasa. most viszont azthiszem rammosolygott a szerencse mert sikerult hozzajutnom 23 000 literes tuzzomanccal bevont vastagfalu aceltartalyhoz ami valoszinuleg 1 darabig orokos lesz. mondjuk a teljes hoszuksegletet messze nem fogom tudni tarolni viszont jelentossen rugalmasabba fog valni a rendszer. egy passziv haz energiaigenyet a rendszer szerintem kenyelmesen kielegitene. par darab ho-> elektromos modullal meg elektromos aramot is termelhetne es meg akumlatorok sem kellenenek mert az energiat a felhasznalasig hokent lehetne tarolni es csak akkor lenne atalakitva el. energiava amikor kell. erzesem szerint pipec kis rendszert lehet ezzel csinalni. persze ez nekem felig meddig hobbi tehat elvezem is amit csinalok nem csak a megterules fontos.

szoval visszaterve a koltsegekhez az teljes koltseg valahol 800 000 - 1 000 000 ft kozott lesz elektromos energia eloallitasa nelkul. idonkenti tukormosassal le van tudva a karbantartas is.

szvsz a hozzallas megvaltoztatasaval megoldodik nagyon sok problema ill. enyhul. nagyon sokszor olvasok itt jo logikus joslatokat de lehet talalkozni idonkent a "parizst ellepi a loszar" tipusu joslatokkal is.
Előzmény: Törölt nick (74498)
TaXiN Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74553
Én először olvastam Nansen könyveit és MEGDÖBBENTETT hogy jóval később az angolok micsoda dilettáns módon, Nansen tapasztalatait szándékos vaksággal figyelmen kívül hagyva, milyen ostoba expedíciókra vállalkoztak. Kapkodtak és improvizáltak ott, ahol kidolgozott és publikus tervek voltak. És a kudarc sorozatukat a hihetetlen anyagi fölényükkel olyan hőskultusszá fújták, ami egészen elképesztő.
Öntelt, dilettáns barmok voltak. Mérhetetlenül nagyképűek, egy világbirodalom minden gőgjével megfejelve.
Előzmény: Arma Gedeonka (74548)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74550
Szóval nem bírsz elképzelni egy akkora lehanyatlást a közeljövőben, hogy nem lesznek "sokkal jobb" ablakok, mint most...
Én igen.
Előzmény: Törölt nick (74529)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.30 0 0 74548
Furcsa, hogy milyen heves érzelmeket tud ez a jeges kérdés kiváltani. Ne zsidózzunk inkább?
Előzmény: TaXiN (74546)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!