Keresés

Részletes keresés

advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74710
A legnagyobb fajhője egyébként az elemi hidrogénnek van (14 kJ/kg °C), ha találunk praktikus, olcsó módot a koncentrált - és forró - tárolására (nyilván nem kriogenikus, hanem pl:fémhidrid formájában), azzal nagyot lehetne homorítani. Főleg, hogy nem lenne gond megfelelő kialakítással még egyszerű gázfűtő napkollektorban sem akár 2-250 fokig hevíteni - de jelen idő szerint nem ismerek erre alkalmas technológiát.
eke Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74709
ahol nagyban játszanak ott sóolvadék a hő közvetítő közeg.. asszam 350 fok és a felett.
Előzmény: advocatusdiaboli (74708)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74708
Nem ezzel pont a kivitelezhetőség a probléma. A kőzúzalék fajhője kicsi, a forró levegőt pedig nehéz biztonságosan keringtetni. Gazdaságosan kivitelezhetetlen egy akkora és megfelelően hőszigetelt verem, ami egy egész télre való meleget el tud így tárolni (és légtechnikailag egy komoly feladat megoldani a forró levegő oda- és elvezetését - biztonságosan).

A legegyszerűbb a víz, egy köbméter forráspont közeléig melegített víz el tudja tárolni egy jól hőszigetelt ház kb: 1 négyzetméterének téli hőigényét, ez még elvileg kezelhető méretű (150-300 köbméteres) hőszigetelt tárolót igényel, egyszerű átfolyós napkollektorokkal.
Voltaképpen ez egészen jól működhetne a gyakorlatban is, ha iparági méretekben ráállnának, a szükséges méretű gödör készítése gépi munkával nem téma, ha a szükséges zsaluzási technológia és paneles, vagy más előkészített hőszigetelés (pl: brutálisan felhabosodó helyben fújt gázbetonnal, hasonlókkal) technológiája "nagyüzemileg" biztosítva lenne, akkor teljesen elfogadható, pár milliós költséggel el lehetne egy ilyen hőtárolót készíteni. Olcsó, átfolyós lemez-kollektorokkal, amelyek a nyári csúcsidényben gond nélkül fel tudnák fűteni a hőtárolót.
Szerintem ez már ma is szó szerint össz-társadalmi méretekben működhetne, akár minden önálló családi házat át lehetne rá állítani - elhatározás, szabályozók kérdése lenne. Kis rákészüléssel csodákat lehetne tenni. Ha még hozzáadnánk kis alapkutatást is, pl: hosszú láncú, nagy hőre széttöredező, majd hűléskor újra összeálló vízben oldódó polimerekkel és hasonlókkal számottevően növelnénk a tároló vizes oldat fajhőjét (amennyire meg tudom ítélni, a tiszta víz 4.2kJ/kgC értékéről 6-7 közeléig talán fel lehetne menni), akkor sokkal kisebb térfogatú hőtároló is jó lenne. Sajnos, vagy szerencsére a víz fajhője talán a legnagyobb az ismert és elérhető tároló közegek között - és a hozzáférhetősége is ennek a legegyszerűbb.
Eleve többé-kevésbé passzívnak tervezett házak esetén, ahol eredendően minimális a plusz hőbeviteli igény ez remekül működhetne. A szomorúnak azt tartom, hogy voltaképpen már rendelkezésre áll az a technológia, ami ezt tudná, és ha most az EU-n belül egyszerűen kötelezővé tennék ezen technológiák alkalmazását minden új építménynél ill. felújításnál, és támogatnák hathatósan a meglévő építmények ilyen jellegűvé alakítását, akkor teljesen reális lenne a lakossági, és általában a fűtési jellegű földgázigény szó szerint zérusra redukálása nem több, mint 2-3 évtized alatt. Az elektromos ellátásba is a nyári csúcsidénybe szépen be lehetne segíteni olcsó, fóliás alapú napelemekkel - a villamos energia hálózatot pedig inkább a közlekedés igényeire kellene lassan hegyezni.

Sok mindent lehetne tenni - szándék kérdése lenne.
Előzmény: padisah (74700)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74707
http://blog.wired.com/gadgets/2008/12/the-apocalyse-i.html

Mire van szökséged apokalipszis esetén?A wired-től.
tömören:
-alkohol föző készlet.
-szemüvegek
-Jó nagy kés
-áramtermelő eszköz
-Ipod touch wikipediával feltöltve
pepii Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74706
tudtommal a koncentralt sugerra nem ugyanolyan pv-ket hasznalnak mint az 1szeresre. ha ismersz helyet ahol lehet venni kocentralt sugarra valo pv-ket akkor megoszthatnad velem. az jo lenne lenyegeben a melegviz ugy is jonne belole (a pv hutovize) es volna 1 kis el energia is.
Előzmény: wulfin (74645)
pepii Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74705
ja es karcolas nelkul meguszta
Előzmény: pepii (74704)
pepii Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74704
hat, saccra 120-140 km/h. iden nyaron volt 1 komoly vihar a kornyeken lement 1-2 hazteto, kemeny. termeszetesen akkor viharallasban volt, majdnem vizszintesen
Előzmény: RónaLD (74702)
pepii Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74703
dehogynem az egyiket mar eladtam es hasonlo sors var a masikra is. egy parasztbacsitol vettem gabonat tarolt benne. az atmeroje 2.5 m a hossza kb 4 m, falvastagsag 5mm 2-es meg megvan 600 juroert a tied.
Előzmény: krezidiesel (74634)
RónaLD Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74702
Tudod, hogy mennyi volt a legerősebb szél amit kibírt? És kellett-e javítani utána?

Más: ki tudja, hol lehet venni egy digitális kontakt hőmérőt amivel a lakást tudnám feltérképezni?
Előzmény: pepii (74701)
pepii Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74701
persze semmi akadaja ha szlovakiaban jarsz allj meg de elotte dobj egy mailt. a weboldalon levo kepek meg a regi verziot mutatjak azota felcsinaltam 30m2-esre. mostanaban igy nez ki:
Előzmény: Ficium (74656)
padisah Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74700

a kivitelezhető megoldás erre az lehet, hogy szimpla, nagyon egyszerű léghűtéses napkollektorokkal gyűjteni a hőt, majd azzal a ház alatt, lényegében a pincébe halmozott kőzúzalékot melegíteni

 

a kőzúzalék a vízzel szemben nem igényel szivárgás ellen szigetelést, csak hő ellen, adott esetben még terhet is tud viselni, a hőmérséklete meg mehet akár 100 fok fölé is, ami megoldható napkollektorral is, hőszivattyúval meg pláne

 

de ez is csak magasabb gázárak, és alacsonyabb kamatok mellett érné meg pénzügyileg, és akkor is a gazdag ember játéka marad, teljesen újonnan kéne a házakat építeni, vagy a hőtárolóhoz a kertbe kellene egy hőszigetelt gödröt ásni

Előzmény: advocatusdiaboli (74669)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74698
A próféta szóljon belőled. Még sokat szeretnék készülnni.
Előzmény: Törölt nick (74690)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74697
Mert az oroszoknak nagyon kell a pénz.Nem érdekli őket az sem,hogy a jövőbeli üzleti lehetőségeiket vagdalják le.Kell nekik a pénz.
Előzmény: Törölt nick (74696)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74695
Ez az ár magasabb energiatartalomra vetitve,mint az olaj ára.
Értelmesebb olajat venniük az ukránoknak,mint gázt az oroszoktol.
54$/Hordós árnak felel meg a 340 $/1000 köbméteres ár.

Itt van a kutya elásva.
A paritásos ár 250$ lenne,de a valos ára ennek fele nagyjábol az ami tözsdei árat figyelembevéve.
természetesen az oroszok egy átlagos árat akarnak figyelembe venni,de az az ár roszabb az ukránoknak mintha most vennének a határidős piacon olajat.
Előzmény: Törölt nick (74693)
krezidiesel Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74694

Kiserőművet akarok dizelmotorral (az menne fáradtolajjal), hőtárolóval, akkupackkal-inverterrel, szélgenerátorral, később esetleg napkollektorral.

Van vegyestüzelésű kazánom és egy német fáradtolajos égőfejem is.

1000l fáradtolaj 1000m3 földgázzal egyenlő.

Most a házamat ennek másfélszeresével fűtöm ki évente, de ezen rengeteget lehetne spórolni még.

Mint már többször irtam, a takarékossági potenciált kéne kiszámolnunk, mert az óriási.

Én az idén megbeszéltem az asszonnyal, hogy minden kiadásunkat irjuk, hogy lássuk hol tudunk takarékoskodni.

Ha nem lesz nagy b+ akkor max marad egy csomó pénzünk, azt elnyaraljuk.

 

Előzmény: Törölt nick (74642)
krezidiesel Creative Commons License 2009.01.01 0 0 74692

Köszi!

A Mercit én is azért adtam el, mert a következő egy éveben lehet értékének több mint felét elvesztiti...

 

Szélgenerátorra tudtok jó forrást?

Előzmény: Arma Gedeonka (74686)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74686
Én meg megtartottam az öreg Geót, kikönyörögtem a műszakin, hogy még egy évet adjanak neki, tovább úgyse igen lesz rá szükség...
(Már megtérült.)
Tejeljenek jól a kecskéid jövőre is!
Előzmény: krezidiesel (74685)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74685

BUÉK Vazze!

:-)))

 

Eladtam a Mercimet, és jövőre az önálló energetikai projekt a cél.

Előzmény: Arma Gedeonka (74684)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74684
Mit rettegjek én az oroszokért, rettegjen mindenki magáért. A NATO az oroszok ellen jött létre, ezköztárában bevallottan ott volt és van az oroszok megsemmisítésének lehetősége, ahogy viszont is.
Jó lencselevest, BÚÉK.
(Szilveszter lesz még jövőre is. És 2009 boldog év lesz. 2010-hez képest...)
Előzmény: ayantaqe (74676)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74683

Az oroszok olyan csórók, hogy az ukránok aprópénze hiányzik nekik?

 

Gyakorlatilag fél európát ellátják energiahordozókkal, az ukránok csepp a tengerben (szvsz).

Egy év múlva, meg valószinű újból egekben lesznek az olajárak.

(vagy újból mélyponton egy árhullám után...)

Előzmény: Törölt nick (74675)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74682
A Rolls mikorra térül meg?
Előzmény: advocatusdiaboli (74669)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74680
Lehet hogy tudnak valamit...
Előzmény: eke (74653)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74679

Már egyszer kitárgyaltuk:

az árak emelkedésével sokan kiárazódnak az energiapiacról és az effektiv bevételei ezáltal csökkenni fognak a szolgáltatóknak.

Sokan eleve "lecsórósodnak" és nem fognak tudni fizetni.

Az energetikai infrastruktúra nagyrésze több évtizedes. Az olcsó olaj korszakában épültek a távvezetékek, transzformátor állomások döntő többsége.

Pár év és cserélni kéne őket...

Szóval lesz gondja az energiaszolgáltatóknak, hasonló jelenségek várhatóak mint a bankoknál.

Előzmény: krezidiesel (74677)
Heesh Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74678
De Bomlat meg is indokolta, és el is találta az okokat is, vagy csak tippelt egyet? :)
Előzmény: ayantaqe (74676)
krezidiesel Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74677

A jövőben nem csak az ár lesz kritikus.

Hanem a "van" is...

Előzmény: V.4_BlackVoid (74651)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74676
Megsemmisítésére..jólvan nájcki, látom megint kitört az újévi rettegés. Bomlat leírta eléggé jól, mit gondolok erről a témáról. Megfejelném azzal, hogy kussoljanak az oroszok addig, amíg a radának a felében van gázon vásárolt ülőhelyük.

Addig is BÚÉK, én speciel megyek lencselevest enni, leöblítem egy pár hektó vodkával és csapunk egy nagy bulit, úgyis az utolsó szilveszterünk, ki akarom élvezni.

ps.: asszem mostanság jár le az olajár előrejelzési mizéria, most már legitim módon kikiálthatjuk a győztest, még ha majd duplán is túlbecsülte az árat. Gratulálok Bomlat! Bár asszem korrektebb lenne, ha páran, akik teljesen hülyének nézték és konkrétan le is hülyézték, megtennék ugyanezt.
Előzmény: Arma Gedeonka (74674)
Törölt nick Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74675
Mileött nagyon belemelegedtek a szappanoperába,ez a szitu picit érdekes.
Ugyannis most az oroszok ukrajnára olyan szerződést akarnak ráeröltetni,ami totálisan vesztő a vevő részéröl.
Az olaj ára zuhan,vele fog zuhanni a gázé is.
A jelenlegi olajár 100$ körüli gázárat feltételez (komolyabb számítás nélkül)
Az oroszok most megrpobálják megragadni a lehetőséget,hogy az ukránoktol az elavult árat vasalják be.
Azért ilyen morcosak,mert ugye ha ez a rovancs egy évvel késöbb lesz akkor az ukránok le tudják dolgozni a tulfogyasztást olcsobb gázbol,az meg nem vala jó a ruszkiknak.

Igazán az oroszoknak nincsen sok játékterük.
A pénzcsapokat sikerült elzárniuk,nem lesz pénzük új vezetékek építésére.
Talán még uj lelőhelyekre se
Ez viszont annyit jelent,hogy az ukránokra a mezők kimerüléséig szükségük lesz.

Abol a pénzböl meg amit vezetékbe akartak fektetni,lehet majd atomerőműveket építeni europába.
Arma Gedeonka Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74674
Az eladó helyében én is izgulnék, ha a vevő olyannal ismerkedne a szomszédból, aki az eladó megsemmisítésére jött létre, vagy legalábbis annak fő kordábantartójaként.
A garázsfelhajtó az eladóé volt, de amikor az eladónál olyan családfő volt, aki a vevő családjából került át, odaajándékozta a vevőnek. A vevő és az eladó régen egy család voltak, olyannyira, hogy az eladó állandó bejelentett lakcíme is a vevő mai lakcíme volt. A vevő egyes családtagjai, kb. a fél család mai is a családegyesítés híve. Ráadásul ők laknak a spájz tájékán...
Előzmény: ayantaqe (74672)
ayantaqe Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74672
Milyen jó, amikor az eladó cseszik rendes szolgalmi díjat fizetni a garázsfelhajtóért, ahol naponta ki-be parkol rendszeresen és a vevőé, sőt, még bele is ugat, hogy a vevő mikor fürdesse a gyereket, mikor dugja meg az asszonyt, mennyire hallgassa hangosan a zenét és kivel ismerkedjen a szomszédból. Azért az utóbbiakért illik egy kis kedvezményt adni, nem gondolod?
Előzmény: Törölt nick (74671)
kilenctizenegy Creative Commons License 2008.12.31 0 0 74670

Bár nem végeztem számításokat erre nézve, úgy gondolom, hogy ezek a rendszerek elsősorban azért gzdaságtalanok, mert messze a racionális üzemméret alatt vannak.

 

Ha EON vagy MVM szinten lennének nap- és szélerőművek, szivattyús vagy sóolvadékos energiatárolók, stb. akkor könnyen lehet, hogy a dolog már korántsem lenne ennyire gazdaságtalan. Ott az üzembiztonsági problémák lépnek közbe, azok, amiket Gavriel feszegetett pár napja.

Előzmény: advocatusdiaboli (74669)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!