Keresés

Részletes keresés

BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93308

Az a gomba ami állítólag elsődlegesen felel a problémáért szerves anyagon tud megmaradni. Saválló acélon, műanyagon, üvegen nem.

 

Ha kellően párás környezetben tárolod a borospalackokat akkor nem fog kiszáradni a dugó akkor sem ha állva tárolod. Hogy a borászatokban jellemzően fekve tárolják a bort annak praktikus okai vannak.

 

Előzmény: homerx (93306)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93307

Azért ez a pár ezres, amit mostanában szar magyar borokra elszórtam, nem lenne elég, hogy a BZoli által említett urak (a B és a másik B) beköltözzenek a sheggembe. :)

Tegnap elszórtam további közel 30 rugót, de ott minimális a tévedés esélye, a labanc rajnais palackok és az átlagos árszínvonal miatt.

Előzmény: naivkezdo (93305)
homerx Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93306

koszi.

ami meg nekem nem tiszta. miert pont csak a dugo nem tud tiszta lenni? a palackozas soran azert eleg sokminden van ott a levegoben. a szaraz dugo alatt en arra gondoltam, hogy nem fektetve, hanem allva taroljak a palackot. ekkor is szarad a dugo. gondolom nem veletlen vannak fektetve tarolva.

mint jelzem, teljesen laikuskent kerdezek.

Előzmény: BZoltan (93302)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93305

Amennyit zsét szar borokra ellocsolsz, már Te lehetnél a kis Kreinbacher a Somlón:D

Előzmény: Hepci (93304)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93304

Hilltop Irsai Olivér 2020

Sok szart iszom mostanában... tehát ezt egy pizzériában választottam, 2 boruk van kimérve, a másik lehetőség egy Hilltop rosé volt.

Zöldes halványsárga szín, konszolidált muskotályos illat, íze pedig (a kötelező citromon kívül) gyakorlatilag nincs.

Eddig úgy gondoltam, hogy a Hilltop a nagy technocégek élvonalába tartozik, de most elbizonytalanodtam: ez még a Nyakas gasztróban nagyon elterjedt, és évről évre gyengébb irsaiját is bőven alulmúlja.

2 pont, 390 Ft/dl (Tasty pizzéria)

Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93303

Az nem sikerült.

Türelmesen elbeszélgettem vele, megmutattam neki az árulkodó nyomokat, végül bevallotta.

Egyébként is olyan szintű márkákat árulok, ahol gyári hibás cucc kibocsátására és forgalomba hozására (ez utóbbi szűrő én vagyok) szubminimális az esély.

Előzmény: BZoltan (93295)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93302

Előrevetném, hogy a témában én is csak az olvasmányaimra, hallomásokra és a saját spekulációmra tudok hagyatkozni. Vagyis más forrásokra hagyatkozva, más emberekkel konzultálva és máshogy spekulálva lehet egészen más következtetést is levonni.

 

Alapvetően szerintem a fő ok az a dugó gyártástechnológiája és a dugók kezelése.

 

De egy tiszta dugó is be tud fertőződni később. Lényegében bármilyen szerves anyag amivel érintkezik a kapszula nélküli dugó az kockázatot jelent. Akár egy kartondoboz vagy egy fa polc vagy funérlemez elválasztó a palacktárolóban.

 

Olyan, hogy száraz dugó pedig nincsen. Minden dugónak van valamennyi nedvesség tartalma.

Előzmény: homerx (93301)
homerx Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93301

random valasztottam a cikket. a dugozasrol lenne kerdesem laikuskent. elolvastam az altimus altal linkelt wikit. abban alapvetoen ket dolgot jelol meg: vagy a dugotol van, vagy a dugon at jut be a bakti. ha a dugotol, akkor gyartastechnologia. ha a dugon at, akkor nekem olyan remkepzetem van, hogy mondjuk szaraz a dugo, mikroporusok jonnek letre, amin keresztuk a gomba be tud jutni. de mi van, ha nem szaraz. no, ezt most jol osszefoglaltam 2 mondatban, de nyujtanatok egy kicsit tobb felvilagositast? amikor a minap Csite Norbitol megvettem az a nehany palackot, o is felhivta a figyelmem, hogy ha dugos a bor, feltetlen szoljak, mert sikerult mar belefutniuk ilyen zsakutcaba. en csak azt nem tudom felfogni, hogy egy altalaban nagyon szorosan zarodo dugonal ez hogy fordulhat elo?

1. maga a dugo fertozott. dugo gyartastechnologia.

2. a szaraz dugon at mikroporusokon at bejut valami. ezt tartom a legkevesbe valoszinuleg

3. mivel gomba okozza, az a nedves dugon siman atmegy. ez viszont bor gyartastechnologia

koszonom

Előzmény: BZoltan (93294)
naivkezdo Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93300

Ezt a mai termést nem teljesen értem. 

BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93299

Én is Szingapúrban ettem duriant és én egy vállvonással letudtam a szagát. Igen, mocskos büdös. Nyári, a szántó melletti dűlőúton rothadó döglött macska/kutya/róka szaga. Classic, érlelt roadkill :D De én nagyon sok eszméletlen büdös szagot éreztem életem során. A durian konkrétan csenelnámbörfájv mondjuk egy nőstény patkány teniszlabda méretű méhrákjához képest.  De egy 50 literes "kuktában" négy órán át abált döglött patkány amit labormacskáknak szántak takarmánynak is tud ezt azt a szagokról. Szóval :D nehéz gyerekkorom volt. De legalább egy durian nem tudott újat mutatni :D

Előzmény: altimus (93297)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93298

Velem nagyon gyakran előfordult, hogy nagy élvezettel iszom meg egy palack bort és az utolsó pohárnál jövök rá, hogy ez bizony dugós volt. Tiszta égőnek érzem, hogy miért nem vettem korábban észre. De azzal nyugtatom magam, hogy a lopakodó dugósság az idővel "kinyílik"

Előzmény: altimus (93296)
altimus Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93297

A durian az erdekes ugy. Jopar eve voltam egy regi baratnommel Szingapurban, ahol a piacon arultak duriant szeletben is. Vettunk ket szeletet, hogy kiprobaljuk es en egyszeruen nem tudtam beleharapni. Olyan szintu rothado hus szaga volt, hogy egyszeruen nem ment. A csaj siman megette, es azt mondta, hogy az ize kifejezetten jo, csak a szagon kell tudni atharapni. :)

Előzmény: BZoltan (93294)
altimus Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93296

Igen, biztos voltam benne, hogy te ezt igy gondolod, mert minden masodik hozzaszolasod a dugos borokrol szol. :) En se feltetlenul innam meg a dugos bort (ha eszrevennem, hogy az), de abban egyatalan nem vagyok biztos, hogy minden esetben eszrevennek es be is tudnek egy enyhe dugossagot azonositani. Most ismet elolvastam az errol irt wikipedia szocikket, https://en.wikipedia.org/wiki/Cork_taint , es istenbizony azt olvasom ki belole, hogy ez bizony izles es konvencio kerdese.

Előzmény: Hepci (93293)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93295

És sikerült?

 

Szerintem vannak olyan hiperszenzitív emberek akik dugósnak éreznek olyan bort amit ezer fogyasztóból kilencszázkilencvenkilenc nem érezne annak.

Előzmény: Hepci (93291)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93294

Simán el tudom képzelni, hogy bárkit rá lehet szoktatni a dugós bor ízére. A világban jártamban-keltemben csomó olyan ízű ételt ettem, kóstoltam amire azt mondtam elsőre, hogy ez beteg. A legjobb példa erre a durian vagy a surströmming. Mindkettő olyan, hogy komolyabb összeggel fogadnék, hogy száz magyar emberből konkrétan száz okádná el magát pusztán a szaguktól :D

Előzmény: Hepci (93293)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93293

Kevered a dolgokat, a dugós bor konkrétan beteg, a kelkáposztának pedig esetleg nem szereted az egészséges szagát.

A pálpusztai megint más téma - biztos van, aki szereti az ilyesmit, szagolgassa nyugodtan.

Előzmény: altimus (93292)
altimus Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93292

Mindent el lehet fogyasztani, ami nem mergezo. (Sot, meg azt is, ami mergezo.) Ezen tul divat, szokas, trend, egyeni izles ... kerdese az, hogy mi meddig megy el. Szamtalan olyan termeket fogyasztunk, ami szag/allag/izerzek ... szempontjabol atipikus, vagy legalabbis meglepo. Ra lehet szokni izekre, szagokra, foleg akkor ha kello marketinggel is meg van ez tamogatva es divatosnak gondoljuk. Szerintem a dugos bor is ilyen kategoria. Semmivel nem undoritobb, mint pl. a palpusztai, a kelkaposzta, vagy akar az a pisi szagu vese pudding amit bizony angliaba sok helyen keszitenek, es a normal, joerzesu ember bele kifordul tole.

Előzmény: kifli (93287)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93291

Mindenféle kamu panasz van. Már olyat is láttam, hogy valaki direkt eltörte egy darab ideje használt metszőolló pengéjét, hogy utána cserét próbáljon kibulizni...

Előzmény: BZoltan (93288)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93290

Vagy a hiperpasszív nyelvtudás. :)

Előzmény: kifli (93287)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93288

Én ha egy tíz rugós bor akár csak egy árnyalatnyit is dugós lenne akkor egészen biztosan visszadugnám a dugót és szólnék a termelőnek... igény szerint videóra venném neki, hogy kiöntöm a csapba a borát, hogy nehogy azt gondolja :D le akarom venni.

 

Amúgy szerintem vannak kamu dugó garancia miatti panaszok. Ez ellen meg a termelő nem tud védekezni.

 

 

A Baráth Sanyi és a Bodorkós Norbi két tankönyvi példája azoknak a középszerű alakoknak akiknek senki nem tudná a nevét ha nem ásták volna fel magukat a Kreinbacher Józsi vastagbeléig.

Előzmény: Hepci (93286)
kifli Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93287

ez az iható dugósság egy kicsit olyan koncepció, mint a másodlagos frissesség:)

Előzmény: Hepci (93286)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93286

Persze, van olyan, hogy ihatóan dugós. Ilyet akkor találsz, ha egy borból veszel nagyobb adagot és sűrűn nyitogatod őket: némelyik nem hozza a szokásos formát és picit gyanús a dugó, de nem probléma meginni. A Géróknál pl. jellemző tünet volt, sajnos a Házler-pinók TwinTop dugóinál sem ritka.

Nincs is annál csodálatosabb dolog, amikor egy lakájnak a gazda pénze vagy hatalma növeszti hatalmasra az önbizalmát - a közélet tele van ilyen végbélszagú barmokkal.

Előzmény: BZoltan (93285)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93285

Van olyan, hogy ihatóan dugós? :D Emlékszem, akkor is vitatkoztál velem amikor azt mondtam, hogy ha a termelőnek írtál volna egy email-t akkor kaptál volna egy csere palackot. 10 rugót megér egy email szerintem. De a lényeg az akkor is az volt, hogy a dugósság nem minőségi probléma, hanem balszerencse. A dugósság ha valaki natúr parafadugót használ akkor egy teljesen számolható kockázat.

 

 

Igen, volt, hogy top10 magyar vörösbornak tartottam a Kreinbacher syrahot. Most már nem tartom annak. Ennek pedig az az egyszerű oka, hogy a tartós memóriámba nem sikerült beépülnie. Nem túl ortodox értékelési rendszer, de nekem sokat számít az, hogy egy bornak milyen hosszú ideig emlékszem az ízére. Ez amolyan egyediség mérce.

 

Amúgy a Kreinbacher birtokkal kapcsolatban is változott oda-vissza sokat a véleményem az elmúlt 15 év során. Volt, hogy tettek gesztusokat a borvidék irányába, de mostanában azt látom, hogy irgalmatlan nagy pofája van pince vezetőségének pusztán arra, hogy végtelen sok pénzt el tudtak égetni. Van pár jó arc ott... például a Várszegi Gyuri egy kimondottan jó arc akit mint embert és mint borászt is kedvelek. De például a Bodorkós  Norbi és a Baráth Sanyi nagyon elszálltak maguktól és a gazdájuk pénzétől.

 

 

Ha Somló viszonylatban akarsz kíváncsiskodni akkor nézzed meg az 5 Ház pince legújabb sorozatát, vagy a Kőfejtő borait. A Kreinbachernek kár pénzt adni.

Előzmény: Hepci (93284)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93284

Azt a syrah-t te határozottan dicsérted korábban, top10-es magyar vörösnek meg hasonlóknak nevezted...

Egyszer vettem abból is, egy barátommal felesben, a Tar Feritől (írtam már itt az esetről, nem ismétlem), az a palack ihatatlanul dugós volt.

A kíváncsiság azért fontos, mert kíváncsiság nélkül csak jó borokat innék bevált pincéktől, de időnként érdemes szopni is. :)

 

Előzmény: BZoltan (93283)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93283

Ha fűt a kíváncsiság akkor ajánlom a bal hüvelykujj ánuszba helyezésével és jobb kézzel pedig felső madárfogással önkielégítést végezni :) Gyanítom olcsóbb és kevésbé kellemetlen érzés.

 

A Tornai szürkebarát amúgy egy egész iható technobor. Abban legalább némi gyümölcsösség van amit nem zavar össze semmilyen termőhelyi jelleg. Ebben nyilván ott van az amúgy vitathatóan kellemes személyiség az ifj. Kamocsay Ákos munkája. Aki nyilván az ugyancsak vitathatóan szimpatikus apukájától tanulta a szakmát.

 

Amúgy poharaztatva tényleg nem buksz vele sokat. De úgy is necces.

 

Az a Kreinbacher birtokvörös ha jól emlékszem a 2012-es volt ami nekem bejött. A későbbiekben vagy nem volt  ilyen boruk, vagy szar volt. Ja... a Syrah boruk is állítólag jó. Azt egyszer ittam, de akkor sem hagyott bennem mély nyomot. Fahordós, testes vörös volt. Olyan amilyent 20 euróért bármelyik reptér boros polcáról le lehet emelni.

Előzmény: Hepci (93282)
Hepci Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93282

Én pl. kíváncsiságból vettem, meg azért, mert egy 3 rugóért kiakciózott magyar fehérbornak elvileg elég jónak kellene lennie (szerintem). Nyáron is kíváncsiságból rendeltem a furmintjukat egy Duna melletti, budafoki étteremben, mivel 10 éve nem ittam Kreinbacher-fehérbort. Most hezitáltam a 2 rugós Tornai Prémium szürkebarát és ez között, aztán azért választottam a Kreinbachert, mert a Tornai már ránézésre viccnek tűnt a 11,5% alkoholjával.

Egyébként elfelejtettem leírni, de az volt a legérdekesebb ebben a nagyjából kipurcant tételben, hogy még azt a bizonyos somlóiságot sem sikerült felfedezni benne. Nem tudom, hogy mi történhetett vele, de aligha egyedi palackhibát fogtam ki, hanem ez ilyen. Az ilyet pedig nem akciózni kellene és főleg nem 3 rugóért, hanem kiönteni vagy eltolni folyó borként a helyi kocsmákban harmadáron.

Most legalább 10 évig megint nem fogok inni Kreinbacher-fehéret. Meg vöröset sem, mert a birtokvörösükből vettem egyet tán 3 éve, szintén az Aldiban, és nem voltam elalélva tőle.

Előzmény: BZoltan (93280)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93280

Egyszer ha bátor leszek akkor rákérdezek valakinél aki Kreinbacher bort vesz, hogy pontosan miért is teszi ezt :) Bevallom még a NER kötődés nélkül sem igazán tartom indokoltnak, hogy valaki pénzt adjon a Kreinbacher Józsinak. A pezsgői okésak, de mivel én nem vagyok pezsgős így szerintem az is csak egy fenszi fröccs. A birtokvörösük volt régebben ár/érték bajnok, abból adtam ajádékba, hogy hát mégiscsak a mi borvidékünkről való. De az alap fehérboraik szerintem a legjobb esetben tisztességes iparosmunka, korrektül megrajzolt technológiai termék amiben semmi egyéniség, semmi egyediség nincs. Ha nem a Somlón lennének akkor nem lenne akkora mázlijuk, hogy a rendkívül agresszív termőhelyi jelleg még a vékony boraikon is át-átjön.

 

Volt régen a 2009-es Szent Ilona olaszrizlingjük amit az Aldiban 1000Ft-ért szórtak ki kármentésért. Abban a dugó + palack  + címke + kapszula szerintem többe került mint 600Ft. Szóval lényegében az a bor ingyen volt. Na az volt szerintem akkoriban a legjobb magyar olaszrizling. Az volt az utolsó olyan Kreinbacher bor amiért akár négyszer annyit is érdemes lett volna kifizetni.

Előzmény: Hepci (93277)
BZoltan Creative Commons License 2021.12.18 0 0 93279

Egyre inkább az az érzésem, hogy indokolatlanul és érdemtelenül nagy figyelmet kap ez a seggarc tőlünk :)

 

Szerintem ez a kampánya semmi másról nem szól mint arról a frusztrációjáról, hogy a magyar piac nem csókolta fel a mennyekig és nem rajongja körbe a sajtó és a szakma. Ő nem bort akar eladni nekünk, hanem be akar szólni, hogy mekkora gyökerek vagyunk, hogy nem ismerjük fel a zsenialitását.

Előzmény: Toilet Duck Antilimescale (93276)
Hepci Creative Commons License 2021.12.17 0 0 93277

Kreinbacher Öreg Tőkék Bora 2018

Igyekszem nem támogatni a NER-t (ha igaz a BZoli infója, hogy a Kreinb. már nagyrészt Tbrcz + a királyleány), de nyáron meglepően jó K-furmintot ittam egy étteremben, ez meg elvileg jó bor kell hogy legyen, ha akciósan 3 rugóért tolják az Aldiban.

Tévedni mélyen emberi dolog: ennyire illat- és ízmentes bort ritkán kóstolok, talán a Danubiana egyes termékei voltak hozzá hasonlók mostanában. Némi fedettség, doh, méz és sherry/politúr keveréke illatban, ízben meg gyakorlatilag üres, fáradt savakkal, némi kesernyével. A dugó hibátlan.

Az egyik kamptali labanc sztár, W. Bründlmayer 2. kategóriás (Terrassen) rizlingje gyakorlatilag agyonverte, nincs ember, aki ebből kérne még egy kortyot annak ellenében.

3 pont, 3000 Ft (Aldi)

Toilet Duck Antilimescale Creative Commons License 2021.12.17 -2 0 93276

 Érdekes ez a faszi!

Annak ellenére, hogy a kínai piacon adja el a drága borát, heti rendszerességgel nekünk jatsza a picsajat!

Nem tudom, hogy sírjak vagy nevesek, de már beleszotte a mondokajaba a nappa volgyet is.

Miből gondolja vajon, hogy hamarabb fogom megkóstolni az O merlojat, mint a nappa volgyet, ha már ugyanoda pozíciónalja árban?-;)

Nem tudom, hogy jól fejlett önbizalma van vagy inkább már hülye szegény!-;)

 

https://index.hu/kultur/gasztro/2021/12/17/a-vilag-legjobb-vorosbora-egy-villanyi-tetel/

 

 

 

Ugyanis kétfajta borászat létezik a világon: akinek van világelső bora, és akinek nincs” – vélekedik Szűcs.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!