Jónak tűnik az anyag, de lénapon magamtól is simán elérem a teljes üresség állapotát. Nem kell hozzá rásegítés. :)
Érdekes még a lénapban, hogy estére kb. 0.5kg-mal csokken a súlyom és reggelre újabb 1kg megy le. Ez az utóbbi 1kg nem tudom, hogy hova tűnik, mert érthető módon reggelre nincs nagyon mitől megszabadulni, egy litert pedig nem tudok pisilni.
Ha szereted a körteléhez hasonló egzotikus kalandokat:
Török boltokban lehet kapni (Brüsszelben könnyen, de talán otthon is útbaigazít egy kebabos) a salgam nevű cuccot. Ízre hasonló a savanyú káposzta levéhez, de más zöldségekből erjesztik, a színe pedig céklavörös. Kis mennyiségben segíti az emésztést (szoktam tartani a munkahelyi hűtőben); nagyobb mennyiségben meg el tudod képzelni a hatást.
Tavaly, amikor a futást elkezdtem komolyabban bringázással kiegészíteni, javult a futóteljesítményem is, de lehet, hogy egyel több futással is ugyanezt értem volna el.
A fene tudja. Mindenesetre sajna a futást nem helyettesíti a bringázás. Nálam semmiképpen sem. Ettől még bringázni jó... bár asszem, a hétvégén lesz alkalmam ezt a kijelentést a Balaton körül átgondolni. :)
Azt már én is tapasztaltam, hogy csak bringázással nem lehet az elért futó formát megtartani.
O/O esetében arra gondoltam, hogy a lábaira úgy vigyáz, hogy kicsit kevesebb ultrát fut, mert sok és megfelelő terhelést biztosító bringázás mellett azért rövidebb futásokkal is átmenthető maratoni távokig a futó forma úgy gondolom.
Sajnos ez is egyénfüggő vagy én csesztem el valamit nagyon. Egyszer több hónapig bringáztam rendesen futás helyett, mert fájt a lábam, de tekerni tudtam.
Még szintentartani sem sikerült az állóképességemet.
Na ezt kipróbálom, nem tűnik ártalmasnak, remélem nem megy szét más ízületem, mint ahogy Ati is mondja hogy neki az ilyesmit nem tolerálja a térde.
Másik tippem a cipő lehet, soha nem volt ilyen problémám, hátha a mostani Pega kicsit máshogy áll a lábamon, mint az eddigiek. Vagy korábban megöregedett az anyaga.
Utóbbi időben sokszor ezért is tértem vissza a Mizunora, hátha.
Ezt én is próbálom, de nem elég gyakran, mert az amortizálódott térdem úgy ropog és pattog közben, hogy minden pillanatban attól rettegek, hogy mikor kezd fájni miatta, pedig az elmúlt fél évben jól viselte a futást is.
Most még a lábszáram és lábfejem a talajra nem simul rá teljesen és a sarkamra sem tudok ráülni a talpam meg időnként görcsbe rándul. Arra, hogy a combot nyújtva hanyatt feküdjek mint nagyon nagyon régen, még csak gondolni sem merek.
Nekem is jól megy a súlycsökkentés. 77-78 között járok 81-82-ről indultam. Több mozgással igyekszem, mert amúgy is csökkent az edzésterhelésem, kaja szinte ugyan az, csak kicsit óvatosabban. Biciklivel jól haladok fél év alatt ugyanazon a körön és idő alatt 127-130 bpm-ről 113 bpm-re csökkent a pulzusom. A kezdeti 26-27 km/h átlag 130 bpm körül volt, most 140 bpm-el 33 km/h átlagot tudok menni ugyanazon a körön 180 méter szinttel. Mentem 30-as átlagot 72 km-en egyedül 500 méter szinttel (benne Nadap oda-vissza) Ezeknek nagyon örülök, elején annyi izmom se volt, hogy 130 bpm fölé vigyem a pulzusomat, azonnal savasodtam, most volt hogy egy szegmens kedvéért 175 bpm-re kitekertem. Futás kicsit kevesebb, ezért sokat pihen a lábszáram, nem fáj sehol, jól mennek a futások is, a combom és a farizmom sokat erősödött, azt érzem, hogy futásnál is jobban dolgoznak, így talán nem lesz gond lejjebb sem achilles, sarok, bőnyes, csonthártya stb. Emlékeztek, hogy be voltam zsongva tavaly ősszel? Volt egy biciklis gyorsulási verseny, na most szombaton lesz ismét! Arra is készülök a héten. Újra gyakorlom a gyorsításokat a rajtokat. Jó lenne, ha idén se jönnének igazi biciklisek és akkor mi amatőrök versenyezhetnénk és nyerhetnénk. :)
Fuvart keresek Dömösről Szentendrére vasárnap reggel :) UTH pályabejárás.
Számomra felfoghatatlan az ilyen tempó. Főleg terepen.
Öregszem és leginkább a látásom nem a régi. Terepen abban is elfáradok, hogy nagyon kell figyelnem, hogy hova lépek. Ilyen sebességnél az én processzorom már fel se tudná dolgozni a bejövő infót. :)
A hülyeség előtt orvossal egyeztettem. Azt mondta, hogy csináljam, bár felesleges. Egyetlen veszélye, ha epekövem van. Kaptam beutalót ultrahangra emiatt. Akkoriban még napokon belül elintézhető volt...
Most már tudom, hogy felesleges volt, de ki akartam próbálni a gyógyszerszedés elkerülése miatt.
Ha javasolhatom, semmiféle "rettenet kúrákat" ne alkalmazzál, teljesen felesleges.
Olyan meg különösen nincsen, hogy valamiféle olajjal tölti fel a májat és az valamiképpen jó lesz.
Koleszterint, ahogy a kolléga is megjegyezte, teljesen természetes módon termel a szervezet, olyan az, mint általános iskolában a matematikai fekete doboz, hogy bedobálunk bele dolgokat és kijönnek más dolgok, annyi a különbség, hogy nem tudjuk, mit kell bedobálni, hogy az jöjjön ki, amit szeretnénk.
Ez a kurva biokémia egzakt tudomány ugyan, de asztalnál meghalna:)
Elképesztő a labordiagnosztikai fejlődés, de ez simán azt is jelentheti, hogy ami tegnap még szentírás volt, ma már megkérdőjelezhető.
És ami ma paradigma, holnap lesz hülyeség...
10 évvel ezelőtt még szétválasztották a HDL és LDL koleszterint, ez első a jó, a másik a rossz, a mai paradigma már csak összkoleszterint néz, annak kell egy bizonyos szint alatt lennie.
Összességében elmondható, hogy az életkor növekedésével jellemzően az összkoleszterin szint nőni fog, bármit is eszel.
Az intenzív mozgás azonban erre mindenképpen pozitív hatással van, márpedig amennyit te futsz... hát, szerintem nem a koleszterin miatt kell aggódnod.
Ne tudd meg, én miket csináltam, hogy ne kelljen gyógyszert szednem. Van valami olivaolajos keserű sós májtisztító rettenet kúra. Pont azt csinálja, hogy olajjal tölti a májat és üríti az epét. Úgy kiürültem, hogy akkor lettem buddhista. :)
A koleszterin szintemre semmi hatása sem volt. Próbálkoztam rohadt sok rostot enni, de az sem használt.
Egy hónap múlva megint elmegyek laborba. Remélem tartós lesz a csökkenés.
Elárulok egy kulisszatitkot a mai nappal kapcsolatban. A körtelé olyan hatással volt rám (vagyis a bélrendszeremre), hogy úgy érzem, egy 12személyes katonai gumicsónakot egy szuszra fel tudnék fújni a megfelelő kipufogó applikátort használva... :)
A Zsámbékfutás félmaratonjára mentünk le. Közel volt, miért ne. A versenyt nem ismertem, fele falu fele terep. Szint minimális, 350m körül.
Nem nagyon futottam még esőben, most szerencsére csak szemerkélt, hideg sem volt, elég volt a rövid cucc.
Az elején egy figura nagyon nagyon, két másik közepesen nagyon elfutott. Ők olyan négyperces termpó körül futottak. Lemaradva hárman követtük őket, én a fiammal meg még valaki.
Nagyjából féltávig együtt mentünk és még épp láttuk előttünk a harmadikat, ahogy éppen megúszott a másodiktól. Féltáv után földutak, szőlőszéle, erdei ösvény következtek, a terep már kellemesen hullámzott, pár helyen ragadt a sár, máshol egyensúlyozva korcsolyáztunk a lejtőn.
Nekem kezdett nagyon csikarni a hasam, kényszerűen csökkentettem a tempót, fiaméktól ezért megúsztam, majd nem bírtam tovább és beszaladtam az erdőbe.
Nem vesztettem pozíciót, vissza tudtam állni a hatodik helyre. Nagyon megkönnyebbültem, ismét tudtam futni. Leszámítva, hogy a sípcsontom egyre jobban fájdogált tovább, ez sajnos már hét közepén is jelentkezett, igazából előző hét óta éreztem ismét.
Vizes mezők nehezítették a cipőt, volt egy tök jó huplis (mint valami dirt-pálya vagy pump track) erdei rész, a végén meg egy hosszú lejtőzéssel érkeztünk a városba, és a célba. 1:37 lett az időm, fiam 3. lett, a csoportomból a másik sráccal beérték a korábbi harmadikat, és egy egészségeset meccseltek egymással az utolsó kilométereken, na ez tetszett volna. Én 3-4 perccel utánuk érkeztem, ha még egy kilométer lett volna, lehet hogy én is beelőzök az ötödik helyre.
A síkra átszámolt tempó 4:15/km körüli volt, elég gyengusz, de jó élmény volt.
A vizes póló elnehezült, bimbó leragasztás elkélt volna.
Futni meg most megint nem fogok, mert a sípcsont érzékeny, és nem nagyon javult két nap alatt.
A koleszterint szállító lipoproteinek, azok közül is az alacsony sűrűségűek "roncsai" árthatnak az érfalaknak. Maga a koleszterin ártalmatlan, sőt. Mindjárt onnantól lehet gyanús a dolog, hogy sokszor magát a lipoproteint keresztelik el koleszterinnek, innen a "jó koleszterin", "rossz koleszterin" leegyszerűsítés (miközben maga a koleszterin ugyanaz). Még a laborlelet is csak azt mondja, hogy mennyi koleszterin "utazott" az egyik illetve másik fajta lipoproteinnel, ami legfeljebb korrelációra utalhat a kockázatos LDL mennyiségével. Amúgy meg úgyis a máj szabályozza a koleszterinszintet, lényegesen többet gyárt, mint amennyit eszünk. Ha valaki nagyon csökkenteni akarná, azt szerintem úgy kéne, hogy eszel valami jó zsírosat, hogy jöjjön ki az epe a koleszterinnel, és kicsivel később valami korpaszerű rostot, ami zsupsz felszívja, és nem fog újra felszívódni.
Ez végülis jó hír. A stresszcsökkentés pedig remélem, rajtad áll.
A prof tényleg fura figura. Feleségem nagymamáját műtötte. Istenként tisztelik, akik ismerik. Van némi tudás a birtokában...
Ma lénap van. Érdekes módon tovább foyltatódik, hogy egyre jobban érzem magam a nemevés ellenére. Kb. 2-kor jutott eszembe először, hogy ennék valamit. Előtte simán bementem az ebédlőbe, ahol a többiek abrakoltak.
Ma már a lé sem akart délre elfogyni. 4kg narancs és 1-1kg körte és alma keverékével üzemelek ma.
A múlt hét egészen jól sikerült. 54km fölött futottam. Sikerült 100km-en belülre kerülnöm tavalyi önmagamhoz.
Papp Lajos érdekes ember, de amikor azt mondja, hogy sok víz fogyasztásával és normális táplálkozással rendben tartható a koleszterin, ezek olyan tanácsok, amiket elég könnyű betartani és nincs mellékhatásuk. Ha még használnak is, akkor meg rákenroll.
Voltam a kardiológusnál. Kiértékelte a 24 órás EKG-t (a sprinteknél sem mutatott semmi problémát), csinált még egy sima EKG-t, egy terhelésest, és egy szívultrahangot.
Minden tök jó, a tüneteket extraszisztole okozza, de a mértéke a normál zónában van. Túl sok a stressz.
Igen, én is ezért foglalkozom a dologgal, mert nagyon ellentmondóak az állítások és mindkét véglet rohadtul határozott. Sajna nagyon hosszú távon látszik mindennek a hatása.
A tojásevés is rohadt bknyolult téma. Néha azt mondják, együk. Néha pedig halálos méreg....
Kimentem este az Omszki-tóhoz, hogy futok majd vagy 2 óra síkot. Nem szoktam síkon futni és főleg nem körözni.
Na, fél kör után (jelzem 1 kör ~ 1,6km) már minden bajom volt, 3 kör után abba is hagytam. Nekem ez nem megy, túl monoton, ráadásul fel vannak festve távolságjelző szintek amiket automatikusan nézek és számolgatok, hogy még csak x métert mentem, nagyon romboló, nem tudom aki 400-on köröz, azt hogy a francba lehet kibírni, nagy respect. :)
Én úgy hallottam a háziorvosomtól, hogy ez a koleszteringyógyszer-mánia inkább szól a gyógyszergyárak profitjáról és profi marketingjéről, mint az emberek gyógyulásáról.
A koleszterin LEHET probléma, de általában nem akkora, mint mondják; a gyógyszer meg használHAT, de a hatásossága nem olyan nagy, mint amit a "független" tanulmányok sugallnak.
Az a baj, hogy a láb részen a bringa miatt nincs több hely. Nagyon össze kellene bújnunk, de azt velem nem lehet, mert állandó helyváltoztatásban vagyok. :)
Annyi elonye van, hogy a maganhasznalatu kocsim lizingszerzodeset renelhetoleg hetfon alairja az ugyvezeto. Kis orom az uromben. De mar ho vegere be van tervezve egy pecsi futas, remelem nem gyengulok vegletesen vissza.
... edzéssel az utolsó héten már nem lehet semmit javítani ?! Ej, ez szomorú megállapítás! :)
Long, majd, ha visszaáll a normális hétvégi menetrend, megint edzhetünk együtt! Nekem sem fog ártani, bár a május nálam is bolondok háza, vizsga vizsga hátán, emelt szintű javítás stb.
Én ugyan ilyen mindent tudó mérleget még nem próbáltam , de amelyiknek nincs olyan része amit markolni kell és csak a talpon keresztül a két láb közötti ellenállás alapján saccol az nagyobb nagy hibával dolgozhat, mint ami a lábak és kezek közötti ellenállásból kalkulál.
Nem csak a bőr hidratáltsága befolyásolja az eredményt, hanem az egész szervezeté.
Van egy kérdésem, hozzátok, okosokhoz. Ha van egy vasárnap reggeli félmaratonom, amit inkább edzésnek, mint versenynek futnék, akkor előtte, egy utolsó laza futást inkább pénzeken csináljak és szombaton rápihenjek vagy inkább a péntek legyen a pihenős nap és szombaton fussak egy kicsit?
A fogyásos témához: Van nekem egy 5000 Ft-os csoda mérlegem ami mindenféléket is mér. Tavaly, amikor elkezdtem használni 20% zsírt, 59% vizet és 38% izmot mért. Most 2,5 kiloval könnyebb vagyok és 33% zsírt, 42% vizet, 31% izmot mutat. Szerintem ez hülyeség, vagy az egyik vagy mindkettő rossz, de mitől gondolja hirtelen, hogy kiszáradtam és eldobtam az izomzatomat és lecseréltem zsírra? A futásnak lehet ilyen mellékhatása vagy be kellene vizezni a talpamat mielőtt ráállok, mint a pulzusmérő pántot? :)
Elfelejtettem pulzuspántot vinni, így a mai futásnál nem stresszeltem magam a pulzusommal.
Nem is nézegettem az órát, csak hallottam néha, ahogy bemondja az utolsó km-t. Futottam az esőben, ahogy épp jól esett. Így 6:07-es átlag jött ki. A LED szerint 140-es átlagpulzusom volt. Az jó is lenne. :)
Amióta az eszemet tudom vérzsír problémáim vannak. (családi örökség) A triglicerid olyan magas is volt, hogy kórházba küldtek egy specialistához, aki gyógyszerrel azt tudta elérni, hogy a felső határ fölött legyen egy kicsivel.
Minden doki gyógyszerrel kezelte, a korábbi dagadt háziorvosom azt mondta, hogy hiába fogyok, ezt diétával nem tudom megoldani. (soványabb koromban is magas volt, ez igaz)
A jelenlegi háziorvos istenség mondta, hogy diétázzak, de ő is sztatinokat akart adni. (Nem szedem (amikor rendszeresen sportolok), mert izomfájdalmaim voltak tőle és beszéltem kardiológussal, aki szerint nem bizonyított egyértelműen, hogy az enyhén emelkedett koleszterin rendszeres aerob mozgást végzőknél annyira káros lenne...)
Na mindegy is, de most voltam laborban. A koleszterin most is enyhén emelkedett, de csökkent. Ami baromi meglepő, hogy a trigliceridem a normális tartomány közepén van.
Egy mérés nem mérés, de bíztató. Havonta 6ezer Ftba került eddig, hogy a felső határ közelében tartsam.
Mivel korábbi fogyásaim alatt is mérve volt, és jelenlegi kúrában jelentősen csak a koplalós (lé) nap bevezetése az újdonság, gyanakszom, hogy ez hozta rendbe a triglicerid szintemet.
Egy hónap múlva újra ellenőriztetem.
Hátha hasznos lesz másnak is, amit írtam. Ha gyógyszer nélkül ezzel normális lesz a vérzsír szintem, akkor bevállalom, hogy életem végéig tartom ezt a heti egy lénapot. Majd persze csinálok ellenpróbát is.
Harmadik változat a teszt befejezésére, hogy a futópad nem bírt nagyobb sebességet ezért nem tudtak végkimerülésig futtatni.
De ha elérted az anaerob küszöböt, akkor ez nem akkora nagy probléma, hiszen nem a max pulzusból határozzák meg a zónákat, ahhoz csak viszonyítják az aerob és anaerob pulzus értékeket.
Az úgynevezett vita maxima tesztprotokollok szolgálnak a sportoló maximális teljesítőképességének felmérésére. Az ilyen tesztet a sportoló fejezi be és vizsgálatot végző legfeljebb akkor állítja le, ha mondjuk az EKG adatok azt indokolttá teszik.
Ha nem te döntöttél a megállásról, hanem a teszt vezetője akkor valószínű nem ilyen teszten voltál.
Ha te nem bírtál tovább futni, akkor feltehetően a tesztprotokoll volt olyan ami annyira besavasított, hogy már azért nem tudtál magasabb pulzust elérni.
Én vita maxima teszten voltam, csak amikor a doki mondta, hogy részéről minden lényeges adat megvan bármikor megállhatok (átléptem az anaerob küszöböt és fölötte már nincs edzés tervezés szempontjából releváns információ), így elég hamar bedobtam a törölközőt.
Az hogy mennyi a végkimerüléssel elért max pulzus és teljesítmény csak dicsekedni jó, ezért nem is erőlködtem sokkal tovább, mert már nagyon bizonytalan voltam a padon és féltem, hogy elesek. Akkor futottam életemben első alkalommal futópadon és az akkoriban síkon futott maximális sebességemnél is gyorsabb voltam már és esett szét a mozgásom.
Lehet ha olyan lett volna a teszt, amikor a sebesség állandó csak a meredekség emelésével növelik a terhelést, akkor magasabb pulzust elértem volna én is. De nekem valamilyen módszerrel kiszámolt egy 10 ütéssel magasabb maximális pulzust és ahhoz képest határozta meg a zónákat és a % értékeket.
Valóban ezt a maximumot értem el. Csak úgy volt, hogy elvileg teljesen kihajtanak.
Szerintem az lehetett, hogy ha én húzhatok még bele egy extra sprintet, elérek magasabb pulzust, de így hogy ők fokozatosan szabályozták a sebességet, nem növelhették odáig.
Én a napokban vettem itthon egy fickótól a 235-öt 58-ért. Sztem az nem rossz ár, gondolom szürkeimportos, de cseregaraciát vállalt rá. Ha érdekel megadom az elérhetőségét, rákérdezhetsz, hogy mennyiért tudja beszerezni.
Amit külföldön veszel arra a Garminra itthon nem tudsz garanciális problémát elintézni, ezért vissza kell küldeni az eladóhoz a garanciális problémával.
Ha ez tengeren túli eladó, akkor nem olcsó a postázás, ráadásul amikor visszaküldik neked a csere órát ( javítottat), akkor ismét jelentkezhet a NAV és kérheti a VÁM-ot és ÁFA-t. Biztos ki lehet magyarázni de nem lehet egyszerű ...
Szóval tengeren túlról (EU-n kívülről) én csak úgy vennék órát, ha a csuklóján hozza valaki (VÁM és ÁFA mentes) és tudomásul veszem, hogy nincs rá garancia, de még úgy is megéri, mert olyan olcsó volt.
Térképet amúgy rögtön érdemes ráfrissíteni openmaps vagy turistautak.hu-ról.
Nincs ilyen órám csak bringás Garmin 810-em, de figyelem a híreket és a fórumot, és az árak miatt egyre messzebb vagyok egy futóóra vásárlástól :) Sajnos térképes kell - megszoktam a jót.
Csempa! UTH-ig van még pár vasárnap. Szeretném bejárni az útvonalat, 3 részre osztva, ha van kedved, vagy bárkit érdekel mehetnénk közösen. Letennénk az egyik kocsit a napi célhoz a másikkal elmegyünk a napi rajthoz este meg vissza. Nekem csak a vasárnapok jók, de még nem írták ki, mikor tartják meg a Bakony 200-at, ara is szeretnék menni. A pályabejárás meg nagyon sokat segítene a versenyre, nekünk szoros lesz a szintidő, szóval ki kellene használnunk minden egyéb segítséget :) !
Nem lehet, hogy csak a ténylegesen elért max értéket adták meg és nem számoltak elméleti maximumot?
Én 12 elektródás EKG -ra kötve futottam a padon, mert időnként magas terheléshez kapcsolódóan volt olyan panaszom ami akár kardiológiai eredetű is lehetett.
Amit a teszten elértem max értéket, azt nem értem még el egyszer sem azóta, és nem is lenne rá szükség.
A max pulzust fokozatosan növekvő terheléssel lehet elérni. Azért kell emelkedőn futni, mert ott valószínű, hogy nem a futó sebesség lesz a felső korlát hanem tényleg a fizikai teljesítőképesség.
Szerintem akkor sikerült tényleg megközelíteni, ha megállás után már nincs pulzus "túlendülés" azaz a max igénybevételből megállva nem emelkedik tovább a pulzus.
Én ugyan nem értem el a maximumot, (10 ütésre voltam az kardiológus által számított max tól a vizsgálati doksi szerint és az órám szerint is) de akkor már a pulzusmérőm 1s mintavétel mellett nem rögzített emelkedést a megállás után.
Az R-R pulzus görbén volt pár tüske (163-169-163-169) de az 1 másodperces mintavételezés ezt kisimította.
Szóval ha a terhelés után megállsz és még 1-2 másodpercig emelkedik a pulzus, akkor szerintem még a nem érted el a terheléssel a légzési kapacitás kihasználásának (BR) 100%-t, azaz a maximális erőkifejtést nem közelítetted meg. Nekem 99% volt a teszten a BR.
Lehet igazság ebben az emelkedőben, éreztem sprint közben, hogy nem tudom elég gyorsan pörgetni a lábaimat - nincsenek hozzászokva ehhez a mozgásformához.
A harmadik pont miatt valóban érdemes óvatosnak lenni.
Max pulzus:
Egy kb 200m sprint szerintem nem ad valós max pulzust - jól futható emelkedőn elért legmagasabb pulzust szoktak inkább mondani (de ott is jóval több mint 200m kell hozzá) vagy egy középhosszú, végül maxra fokozó futás végén.
Nem néztem még ilyet direkt, de a tapasztalatok nekem is azt mutatták, hogy ilyen helyzetekben jön ki leginkább.
És mindkettő kevésbé sérülésveszélyes is, bár nyilván nagyobb erőkifejtést igényel.
Az élmezőnyös dolog persze szmájlival értendő. :-)
A full sprintet azért csináltam, mert:
- Kíváncsi voltam a max pulzusomra (ez lenne a zónák alapja), amit eddig csak egyszer mértem így sprinttel, meg kétféle indirekt teszttel.
- Valahol azt olvastam, hogy csak edzésben lévő emberek próbálkozzanak vele, és úgy gondoltam, hogy közel 3 év rendszeres futással edzésben vagyok.
- Akkor volt rajtam egy 24 órás EKG, hát akkor nézzük meg ezt is, legyen mit értékelnie a dokinak.
Ha kívülállóként szemlélem magam, akkor eből igazán az utolsó pont problémás, minek ugrál az, akinek EKG-t kell csinálni.
Azért volt rajtam, mert egy hete időnként mintha időnként gyorsabban/erősebben/szabálytalanul verne a szívem. Sima EKG megvolt, teljesen okés. Vérnyomás is. Jó eséllyel stressz okozza.
A gyorsaság - ha csak nem az élmezőnyben futsz, vagy valami perverz okból ahhoz méred magad - akkor nagyon relatív :)
Itt most a félmaraton élmezőny sebessége volt a kiindulás. Ha azt a magyar viszonyokra nézzük, akkor páran bejönnek 3.20-as tempó körül/belül, de a kicsit szélesebben vett élmezőny inkább 3.30-3.40 környékét futja. Az emlékezetből futó, 20-25 évvel ezelőtti élmezőny tagjai is hozzák ezt a 3.40 környéki tempót. Szerintem 4'-ig még azért gyorsnak számít.
mi számít gyorsnak ugye? :) hétvégén mentem a Káli-futás terep 13,5 km-én 1 órát, ami 4:30-as tempó, és nagyon gyorsnak tűnt, de most hogy említetted eszembe jutott, hogy a 90-es évek elején, amikor még 12 km volt a vicicitta, mentem 47 percet úgy, hogy nem versenyeztem, "csak" lendületes futás volt.
Az emlékezetből futás mellé azért kell beletenni némi melót is. Legalábbis nekem most nem ugrik be senki a 20-25 évvel ezelőtti élmezőnyből aki munka nélkül, csak emlékezetből tudna újra gyorsan futni.
Én meg a tempó?? :)) hol írtam mit? Nem vágom. Nekem jó lett volna a vasárnap, utána már elég zsúfolt. Kíváncsi leszek mikor lesz megtartva, remélem tudok menni.
Emlékezetből nem csak az élmezőny futhat. Én régen mindig így fogalmaztam, amikor kihagyások után újrakezdve a korábbi jó formám tempójában próbáltam futni.
A mostani elmezony azert fiatalabb, mint O/O szerintem illetve a korosztalya meg emlekezetbol fut nagyon gyorsan. Nekem ez a tapasztalatok azokkal, akik regen atletizaltak, most meg hobbi futok.
Sajna már vagy 20 éve kiderült, hogy az egyik lábam 1.5cm-rel rövidebb. Nemtom melyik. Miltényi dokinéni (sokan jártak nála innen régebben) azt is mondta, hogy felemás talpbetéttel kellene futnom, de azt nem akartam.
Elvileg ezen a csontkovács dokim javított, amikor gerincsérvem volt. Azóta nincs gerincproblémám, de persze még lehet.
A furcsa nekem az, hogy sebességfüggő a dolog. A lábhossz eltérés miatt azt megérteném, ha mondjuk folyton féloldalas lennék, de szerintem inkább az számít most, hogy egyik oldalam feszesebb, mint a másik...
Ezek a 3-4%-os eltérések - ráadásul mindig másik irányba - nagyon extrémek. Biztosan jól méri az óra / jól olvasom az ábráról? Ha tényleg így van, rendbe kéne tenni mert ez eléggé sérülésveszélyesnek tűnik.
1-2% esetén, különösen ha az erősebb tempónál jelentkezik, már komolyan érdemes utánanézni, hogy mi okozhatja. Nem is a hatékonytalanság, inkább a későbbi sérülések elkerülése miatt.
Szerintem is erősen igaza van gurtnis sporttársnak abban, hogy érdemes nagyon óvatosnak lenni az ilyen mutatványokkal. Egyáltalán hogy van-e értelme az ilyen jellegű sprinteknek, de ha már, akkor felkészülten, extrán bemelegítve (nem_csak_futással) jobb az ilyet előadni. Nem is feltétlen a kardio kockázat (értsd: ott áll meg a szíved), sokkal inkább amiatt a reális veszély miatt, hogy izomzat, szalagok sérülhetnek. Megfontolandó, hogy mit nyersz ezzel, illetve hogy belefér-e pár hét-hónap kihagyás párszor 45mp sprint miatt.
Az élmezőny tempójának sajnos semmi köze ehhez, a jelenlegi valós állapothoz kell mérni ezt is.
Nekem pl a mostani 200m-es csúcssebességem kb 20-30mp/km-mel marad el a hajdani 1000-es tempómtól, de még a 10k-s sebességemet (kb 3.10-15) is éppenhogy eléri. Ezt csak azért mondom mert így talán jobban érthető lehet a frusztráltságom emiatt. Ettől függetlenül rohadtul rá kell készülnöm mind fizikailag mind mentálisan az ilyen résztávokra/gyorsításokra, még úgy is, hogy most szigorú edzésterv szerint futom (ismétlésszám, pihenők, gimnasztika, futóiskola, nyújtás, stb).
És még így is bőven benne van a sérülésveszély. Volt is, hogy mindezek mellett is meghúzódtam egy ilyen edzésben.
Szóval, azért csak ésszel a full sprintekkel a mi korunkban ;)
Az eredeti kérdésre visszatérve, igen, a pulzus ilyen rövidebb erőkifejtést lassabban követ le - ezért érdekes pl 200-200 váltogatásokkal futni és ott már hidd el bejelentkezik a pulzus elég hamar :D
A tegnapi koplalás annyira jól sikerült, hogy már 8-kor lefeküdtem, mert majdnem megettem bármit. Éjszaka kétszer ébredtem föl arra, hogy éhes vagyok és/vagy pisilni kell. Reggelre megint nem voltam éhes, de tök friss voltam. A futás is nagyon jól ment, de óvatosságból megettem egy zabkását előtte.
Visszakaptam a 47-es VO2max-omat is, amit már hónapok óta nem láttam. Érdekes, hogy a múltkori koplalásnak volt negatív hatása az edzésre, de ennek most nem éreztem, pedig ugyanannyi gyümölcslét ittam, mint 1 héttel korábban.
Lehet, hogy a hétvégén mégis többet ettem, mint az előző héten... Pedig mindenből csak egy tányérrel ettem. Lehet, hogy a csirkemelles, tejfölös gombapörkölt egy energiabomba...
Oxigén elfogyott + az a 20-30 másodperces késés, amit mindenki kiemel és a wattmérés előnyére próbál billenteni. De a nagyobb izgalmat az okozta nálam, hogy ilyen óriási terhelést, teljes erőbedobást kihozni magadból nem meggondolatlanság? Én is hasonlóba sérültem bele januárban.... féltelek.
Ez teljesen normális szerintem. Először az izmodból fogy el az oxigén, aztán a véredből, utána ezt érzékeli az idegrendszered, utasítást ad a gyorsabb légzésre és gyorsabb pulzusra. Ha lelassítasz, utána az izmaid még zabálják a vérből az oxigént egy darabig, utána tud helyreállni az egyensúly.
Nem mérési hiba. Egy 60 métert is gyakorlatilag végig lehet sprintelni érdemi pulzusemelkedés nélkül. 45 másodperc azért már hosszabb de a jelenség hasonló kell legyen. Megállás után még simán megy fel a pulzus.
Mondjatok valami okosat az alábbi görbére, légyszi!
Egy kényelmes futásba (70% HR) beletettem három full sprintet. Kb. 45 másodpercig bírtam mindhármat, 21-22 km/h a max. sebesség, ami nem egy űrsebesség, de hát nem is szoktam gyakorolni.
Nekem az a furcsa, hogy nagyon későn kezd el emelkedni a pulzus, a csúcsot a kocogásra visszaváltáskor éri el. Mérési hibának gondolnám, node háromszor???
Megnéztem az egyetlen korábbi sprintemet (bő két éve volt) ott 160-as pulzusról indult a sprint, és szinte azonnal elindult felfelé a pulzus.
Ma iramváltósat futottam. Amikor kocogok, kb. egyformán terhelem mindkét lábamat. Ha sietek, bal lábbal lököm magam. Ha pihenek, akkor pedig jobb lábbal tolom a testem előre.
Éppen nézegettem, hogy szintet és távot tekintve majdnem a Szentendre - Visegrád szakaszt teljesítettem, és a szint elosztás is hasonló. Visszafelé a 30 km 1070m szint a mai futás után gyilkos lenne, főleg a -1070 m.
Ma, az utóbbi 2 hónap alatt teljesített 31 km síkfutás után felmentem a hegyre, hogy eldöntsem mi legyen a 06.09-i Szentendre Trail nevezésemmel.
Felfelé kényelmesen "túráztam", ahogy az 54 km-en is indulnék. A fotót kb féltávnál a 600 m összes szint 3/4 után csináltam, akkor még bizakodó voltam. A lefelé 11 km-t tempósabbra engedtem, de csak óvatosan ahogyan hosszabb távon is futnék a lejtőkön. Felfelé még nem is volt zavaró a sarkam, de lefelé egyre jobban éreztem, pedig igyekeztem kímélni. Ráadásul az utolsó meredekebb lejtőn már a combom is jelezte, hogy ilyen terhelésre a kerékpár nem készíti fel. Szóval elméletileg a 10 órás szintidőbe beleférnék ha tudnék járni 30 km után is, de a mai futás alapján nem úgy néz ki, hogy saját lábamon visszaérnék Szentendrére. A sarkam szinte biztosan a combom talán nem bírná.
Ha próbálnék addig edzeni akkor a sarkam jobban kikészülne.
A szívem vinne, de az eszem azt mondja engedjem el ezt a verseny.
Szóval átadó a nevezésem kedvező feltételekkel. Ha nem kell senkinek akkor persze elindulok, talán ha a lejtőkön sem futok végig érek.
Nos, én ma voltam a fővárosban, és a Forerunnert vettem. Újonnan, garanciával 58-ból megvolt. Igen, tudom a másik barometrikusan mér, de én csak amatőr vagyok, ha nem pontosan mér, számomra még nem tragédia, a pulzusomat, távolságot méri, ha meg egyszer nagyon kell, akkor veszek egy jobbat. Bicajból se használok nagyon komolyat, az én szintemen elég. Amire profi cucc kell oda megveszem. Próbálgatom. Most pl. 47-es pulzusom van, mint egy idegbeteg.
Hat egy vasarnap vagy nagyon esetleg szombat delutan veled tarthatok, ha van szabad 4+ orad :) Vagy vigyuk Spenotot is es akkor unalmadban nem csak engem hagysz el az erdoben
Annyira nehéz velem időpontot egyeztetni, hogy még magamnak is nehézséget okozok néha :), amúgy bevállalnám, de 2-3 hétnél többre előre nem tudok tervezni.
Szombaton volt a verseny, kerékpáros és futós verzióban is, amit amúgy szeptember végén szoktak megrendezni. 3,9km 325m szint.
Nehézségben egy nagyon erős Margitsziget-körnek felel meg, persze emelkedik, de a pulzus itt is meg síkon is pulzus. Viszont én emelkedőn könnyebben tudom felvinni és ott tartani.
Az egyéni csúcsomtól vagy fél perccel elmaradtam, a fiam megint megelőzött, szóval gyúrnom kell még.
Másnap azért elmentem bringával is kipróbálni, egész kellemes időt mentem, utána még kiszaladtam rövideket sprint-futni szóval most nagyon zsibong minden lábizmom.
Lassan viszont már ideje nekikezdeni a hosszabb (>1 óra) állóképességi cuccoknak is. Tavaly ilyentájt nyomtam egy 100km-es hetet, jó lenne megismételni.
Igen, erre nem gondoltam. Mondjuk, nagyon mély volt a homok (néha síkon isntoltam), így legtöbbször a kistányér kellett, csak az volt a gond, hogy a gyorsabb részeken nem figyeltem és keresztbe váltottam.
A határolókat kell állítani. A dobogó, meg egyszerű. Olyan versenyen kell indulni ahol van esélye az embernek. Vagy vinni rajzszöget, akkor csak az első kilométer nehéz)).
Tényleg azzal nem volt gondom :) A karomat kell picit megemelnem (jobbos), és a lábamat néha befeszítem (ekkor nem jó a talajfogás), de egyébként meg lettem dicsérve a videó elemzésnél.
Én még nem is láttam dobogót, nemhogy megközelítsem. Vagyis nem. Egyszer találtam egy dobogót egy futópálya mellett, de tök egyedül is csak a második fokra jutottam fel. :)
Szerszám volt nálam, de a bowden túl rövid lett. Baromi erős a rugója, így nem tudtam kézzel átváltani. Gondoltam rá, hogy valami bottal kitámasztom, de az edőben úgy nem lehet rendesen menni, mert kipattan.
Köszi, kicsit bánt, hogy ennyin úszott el, de ez is egy tapasztalatszerzés volt. Nekem az outin van egy kis táska, benne szerszám. Az első váltót át tudod állítani mechanikusan és már mehetsz is. Itt egész nap esett az eső, pedig én is menetem volna egyet.
Annyira mák, hogy elmentem ma bringázni. A második km-en elszakadt az első váltó bowdenje és csak a legkisebb tányér volt használható. Érdekes lett volna, ha a Balatonnál történik. Pörgethettem volna rendesen. :)
Sok-sok pici apróság. Olyan ez, mint az edző kérdése. Nem csinálsz mást, mint eddig, mégis finomítások vannak. Ezek a szösszenetek hozzák meg a fejlődést és a sikert. Megérte! :)
Milyen övtáska?? Lehet megnézném! :) Voltam képzésen, nagyszerű volt, finomítottunk a dolgokon. Megemlítettelek, mint ajánlót, de sapkát nem tudtam kicsikarni (nem is volt), pedig tényleg mindent bevetettem! :)
Nekem nagyon bejött az Ahojninja zsák. Tökéletesen be tudom állítani, ahogy fogy a víz, egy mozdulattal szorosabbra állítható, de nem szorít semennyire sem.
Többet is rendeltem Kínából, amíg megtaláltam az igazit. Övtáska is van, de a zsák hosszú távra sokkal jobb. Engem zavar néha a kulacs és kisebb is, mint ami a zsákban elfér.
Úgy indultam, hogy csak ne legyek utolsó, de telhetetlen az ember, 20mpel maradtam le a dobogóról, a végén volt egy elég erős, saras lejtő kövekkel és gyökerekkel fűszerezve, itt úszott el a dobogóm. Rögtön az elején eláztunk, aztán lassan elállt az eső, csak ez emelkedők maradtak. Lehet az esőtől nőttek meg?
Ehhez kapcsolódna a kérdésem: hogyan mossátok ilyen verseny után a cipőt?
Tervezem egy óra beszerzésést, vacilálok a Garmin Foreruner 235 és Fenix 3 között. Ugye futásra és bringára használnám.
Kaptam kölcsön egy futómellényt -kötelező volt innivalót vinni-, de nekem nem jött be annyira, a végén úgy éreztem szorít, ez egy gumis változat volt. Jó lenne kipróbálnia futóövet is. Vélemények pró-kontra?
Új impulzus volt, érdekes verseny! Köszi a motivációt!
Mondjuk voltak érdekes dolgok is abból fakadóan, hogy bárki bármekkora távot futhatott. Az egy-két körre rajthoz álló kisgyerekek ötletszerűen futottak, iramban és irányban is. :) A szülők egy része szintén kiszámíthatatlanul mozgott az amúgy is keskeny pályacsíkon. A szabályos lassabb tempójú társakat elöznir könnyebben lehetett, de ott is figyelni kellett.
Amikor oefig síró, néha ordító kisgyereket látsz, hogy neki elég volt, elfáradt, a szülő meg tolja-ösztönzi őt... hm...
Spenót, hajrá, tök jó lenne, ha az eddig is meglévő szorgalmad, km-gyűjtésed plusz az "új élet" a neked tetsző eredményeket hozná!
323d, nagy gratula az eredményedért, különösen, hogy emelkedős futáson voltál erős! emelkedőt meg ne lássak többet, amúgy! :) Ma az Óhegy Park 1350 méteres futókörén volt egy hangulatos rendezvény, 2 órán keresztül ki mennyit akart-bírt futni, azt mérték neki chippel, mármint vagy befejezte 2 órán belül X kerek körrel, vagy elfutott 2 órán át, és az uccsó körét még befejezhette az ember.
Mivel nincs óraszíjam épp, a rajtnál megnyomtam az órát, és azon lendülettel bedugtam a hátsó zsebbe, majd csak a végén vettem elő, hogy leállítsam. Az elején még egy ex-topiktárssal pár körig együtt mentem, aki a civil analóg órájáról nézte a köreinket, saccperkábé, de utána az első frissítőnél lehagyott, mert ő a kezében vitt itókát. A körben volt egy galád brutál emelkedő, egy másik hosszan tartó sunyi meg a befutó felé volt, állandó ellenszéllel, szóval nagggggyon élveztem! :) A terv egy félmaraton volt, érzésre futva, no pulzsumérés, no időmérés.
A végén már nem volt sok kedvem, de azért az endomondo szerint 1:59: 44 volt félmaratonnál, a TomTom app szerint 2:00:11-nél, ugyanazt a fájlt alapul véve? :) Szóval, bejött végül is a cél meg a fejben mérés, de erre meg azt szoktam itthon kapni, hogy miért nem 1:45-öt céloztam meg ezzel az erővel pl. :) Viszont a Kékes Csúcsfutás terveimről lemondtam a mai tapasztalatok alapján. 204 métert, ill. egy másik app meg 241 méter össz szintet írt mára, azért az több, mint egy sík félmaraton, de hol van még a fele ilyen hosszú távú verseny 671 méterétől. :)
Spenót meg ne nagyon fogyjon meg izmozzon, a végén nem tudok vele lépést tartani!!! :)
Sokszor fogalmazok nyersen, örülök, hogy nem értetted félre emiatt.:) Szerintem most jó úton jársz, az az elvem, hogy a fejlődés mindig arányos a komfortzóna csökkentésével.
Egyezer csak eltalálom, hogy a mi megoldás. Remélem, még 70 éves korom előtt... :)
Egyébként pont azért is tartom különösen fontosnak a fogyást, mert sokmindent megpróbáltam már és úgy tűnik jelentős változást semmivel sem tudtam elérni.
Azért ez a mai 5perces kili 18km után rendesen feldobott.
Már megbocsáss, milyen csoffadtabb kortársakra gondolsz? Akiknek szintén probléma a zabálás?:)
Tök jó a humorod, ezért szeretem a posztjaid. Két éve olvasom ezt a fórumot, két éve az a problémád, hogy nem sikerül megközelíteni a céljaid, miközben mindig ragaszkodsz az aktuális elméletedhez. Semmi gond, van másik!:)
Tök jó lenne és drukkolok, hogy a mostani tényleg működjön!
"Miért nem fogadod el, hogy sokat tudsz futni, de max. kb. ilyen tempóval, kb. ennyire vagy képes genetika/ edzésmódszer, kor táplálkozás, fejben, stb., te már nem fogsz kibújni a bőrödből"
Nem fogadom el, mert teljesen biztos, hogy nem így van.
Alapvető problémám a zabálás, ami olyan, mint a kábszerfüggés.
Nem vagyok genetikailag tehetséges, de ennél sokkal többet tudnék. Egy jó átlag (főleg csoffadt kortársaimhoz képest) simán kijön belőlem.
Futás hatékonyságával kapcsolatban annyiban igazad van, hogy érzem a hosszú futásnál, hogy látványosan elfogyok. Ez ma úgy 14 körül jött elő. Nem egy tragédia, de látszik, hogy megugrik a pulzusom és kissé szédülök is.
Lehet, hogy nem túl értelmes dolog, de nagyon jól esik, hogy ilyenkor ráteszek egy lapáttal. Ez volt ma a 2x2 gyors km 16km kocogás után.
Állati jól esett. Úgy érzem, hogy azért, mert sokkal jobb érzés üresebb hassal futni, mint korábban. Az alig 3kg-nak max mentális hatása lehet szerintem.
Én egyébként futós napokon fekvőtámaszozok futás után. 10 perc, 10 sorozat 1 percre, 8-9-10-11-12-12-11‐10-9-8 ismétlés. Pihenő napokon meg kb negyed órát hasizmozok és marha jól nézek ki. :-)))
Azért Spenót saját elmondása szerint többet evett a kelleténél. Most szeretne oda eljutni a folyamat végere, hogy normális mennyiségű és összetételű kaját fogyasszon, amivel majd tartani tudja a mostani enyhe sanyargatással elért súlyát. Ez nem olyan ördögtől való dolog szerintem sem, és.azért messze áll a top modellek értelmetlen aszkéta életmódjától. És ha még kicsit hasizmozik és néhány fekvőtámaszt is nyom, akkor egy még esztétikusabb karcsú Spenót lesz kocka hassal. :-)
Felülések és fekvőtámasz? Attól fogyni nem fogsz, bár a helyesen végzett fekvőtámasz csak használhat, viszont rossz felüléssel kinyírhatod a derekad, de a felülésnek látványos hatása nem lesz.
Ha diéta mellett futsz futásod hatékonysága romlani fog, nem lesz erőd futáshoz, főleg a hétvégi hosszúkhoz kell az energia/szénhidrát így biztos, hogy izomból is fogysz, amit te otthoni körülmények között csak tükörrel tudsz mérni, de inkább csak hozzátartozóid veszik észre nem lesz vállad, hátad stb.
Miért nem fogadod el, hogy sokat tudsz futni, de max. kb. ilyen tempóval, kb. ennyire vagy képes genetika/ edzésmódszer, kor táplálkozás, fejben, stb., te már nem fogsz kibújni a bőrödből, élvezd ezt, jó ez így, akkor teszel a legtöbbet az egészségedért, ha ezt elfogadod, különben folyamatosan frusztrálod magad, küzdesz magaddal, másokhoz hasonlítod magad.
Ez faszság, ez pont idevezet, ahol most vagy fejben.
Futóruha fel, és fuss, örülj futhatsz, mert ezt valójában kevesen tudják megtenni, főleg mondjuk a Velencei tavat életvitelszerűen körbefutni.
Na megyek futni, menj te is, és hagyd otthon a gondokat.
Igen, alapvetően én is így vagyok ezzel, hogy ha működik, ne változtassunk... árnyalja a képet, hogy ugyan jó irányba megy az izom és zsírszázalékom, tegnap sajna átszámoltam kg-ra az eddigi fogyásom összetételét.
Az eddig ledobott 2.7kg-ból kb. 1.7kg zsír, 0.4kg izom és 60dkg nemtommi.
A dokim azt mondta anno, hogy képtelenség minden izomvesztés nélkül fogyni, szóval ez a 40dkg izomvesztés akár még jó is lehet, de azért folytatom az átszámolást kg-ra, mert az izomárány növekedése is simán jelenthet izomvesztést, mivel csökken az össztömeg, amiből számolódik.
Persze a mérleg is lehet ennyire pontatlan és a tendencia a lényeg.
Érdekes kísérlet lenne, ha mondjuk egyik héten nagyon figyelnék a fehérje bevitelre és mellette mondjuk csinálnék felüléseket és fekvőtámaszt is, majd megnézném, hogy látszik-e ez a mérleg számain...
Egy kis izomhasználat biztosan nem vezet a használt izmok fokozott katabolizmusához. Csinálj pár hasprést, meg fekvőtámaszt mutatóban, de ne piszkáld a módszered, ha amúgy nyilvánvalóan működik. ("Ha egy üzlet megy, akkor nem szabad hozzányúlni.")
Korábban volt személyi edzőm. Szálkásítás úgy ment, hogy több aerob munkát kellett végezni és kisebb súlyokkal, nagyobb ismétlésszámmal dolgozni.
Lehetséges, hogy teljesen igazad van azzal, hogy hasznos lenne a súlyzós.edzés, nem vitatom.
Ahogynírtam, nincs rá több időmnés most kedevm sem. Örülök, hogy visszajött a futhatnékom és ezt kihasználom. Holnap futok egy félmaratont, vadárnap hegyen bringázom. Sehova nem fér be súlyzós edzés és ki is leszek fingva szerintem...
Az hogy a diéta közben mi történik az izmainkkal csak a diétától és az edzésmódszertől függ ismereteim szerint.
Gondolj a testépítőkre, akik szálkásítanak verseny előtt. Nekik is az a céljuk, hogy az izomtömegük megmaradjon csak a bőr alatti zsírpárnák tűnjenek el. Már pedig ők súlyzókkal dolgoznak és jóval többet, mint neked kellene :-)
Szóval ha attól félsz, hogy a diéta alatt elfogynak az izmaid ha súlyzózni kezdesz a futás mellett, akkor próbálj utána olvasni, milyen diétával szálkásítanak a testépítők.
Szerintem ha a diéta alatt a kellő mennyiségű fehérjét beviszed, akkor nem szorul rá izmok leépítésére szervezet, főleg ha azokat még dolgoztatod is.
fogyás és izom megtartás szempontjából a cross interval tréning a legjobb.
Pl 3 sulyzós gyakorlat, kisebb sújokkal mondjuk 4x15 / gyakorlat, majd valamilyen cardio. Futópad,szobakerékpar, vagy bármi más ami a konditeremben van. És persze kalóriaszámlálás. (azt a lés dolgot én nem csinálnám, még ha nincs benne cukor akkor sem)
Az izomvesztés ilyenkor azért van, mert abból próbál a szervezet energiát gyártani. Szerintem, ha még rá is dolgozom, nem lesz hatékony izomépítés. Mivel még több energia kellene, nem hiszem, hogy megóvnám az izmaimat.
Igyekszem fehérjedúsan táplálkozni. Este törekszem arra, hogy fehérjeturmixot vacsorázzak.
Folyamatosan nézem a mérlegen az izom/zsír arányt. Nem lesz ezzel gond.
Én is folyamatosan raktam a számba egy 18 évvel ezelőtti bringatúrán. Szédülés így nem volt, de harmadnapra olyan fogfájásom lett, hogy nem bírtam tovább enni. Sós dolgokkal folytattam.
A 106->82 is extrém volt a fehérjeturmixszal. Abból csak 4 kg jött vissza 3 év alatt. Lényeg az izomból fogyás elkerülése, mert ha izomból fogy az ember, akkor utána jelentősen kisebb lesz az energiaigénye, mintbelőtte. Erre nagyon figyelek.
ahogy Ati írta, a szőlőcukor kilövi az űrbe a cukorszintet, utána meg leejti. ezért max vész esetben kell bevetni, de lehet, hogy akkor is csak rosszat teszünk, ha nem 10-20 percről van szó.
Közben rájöttem, elég pontatlanul fogalmaztam meg amit írni akartam.
Szóval igen, minél magasabb a GI annál gyorsabb a felszívódás, de ez gyors inzulin választ vált ki. Azaz a gyors felszívódás hirtelen megemeli a vércukor szintet amit a szervezet fokozott inzulin termeléssel elkezd csökkenteni.
Ha csak GI 100 as a frissítés és nincs lassú felszívódású szénhidrát, akkor a vércukor szint a megnőtt inzulin szint miatt kívánatos alá csökken, ha megszűnik a szénhidrát utánpótlás. A 2003-as IM-en kipróbáltam milyen csak szőlőcukorral frissítve versenyezni a bringa 80. km-től. Tragikus. Az volt a szerencsém, hogy a bringa útvonalon volt vízcsap úgy 10-15 kilométerenként. Egy egy adag szőlőcukor lökete kb félútig tartott ki a csaphoz már mindig szédelegve érkeztem. Ott ismét cukor + 0,5 l víz és mentem tovább. Tudtam én hogy más is kéne a cukor mellé csak éppen képtelen voltam mást megrágni és lenyelni. A bringa utáni maratoni túrából sok mindenre nem emlékszem, több mint 14:14 alatt vánszorogtam be a célba.
Ezért jobb lassú felszívódású összetevőket is tartalmazó kombinált szénhidráttokkal vagy csak lassú felszívódásúakkal frissíteni.
Mivel most egy ideje cukormentesen étkezem (mármint hozzáadott cukor nincs, gyümi van) felmerül a kérdés, hogy hogyan frissítsek futás közben.
Most valahogy így néz ki a frissítésem gél nélkül: izó ital (cukor mentes), aszalt gyümölcsök (szilva, barack), banán (körülményes cipelni), sós mandula, sós olivabogyó, esetleg valamilyen sajt. Kb. ezeket adják futóversenyeken is.
Az MB TT-nek is így indultam hozzá, de bepakoltam pár gélt is és kétszer amikor szédelegtem akkor kénytelen voltam betolni 1-1 gélt ami segített.
Ezen a szőlőcukor-dolgon már én is gondolkodtam. Odáig jutottam, hogy egyszerűbb arra odafigyelni, hogy óránként toljak egy gélt - mondjuk - 60 g CH-val, mint 10 percenként 6 g szőlőcukrot.
Ezen már én is tűnődtem korábban, hogy ha ilyen magas a szőlőcukor GI-je, akkor miért nem ez a sportolás közbeni szénhidrát pótlás fő eszköze. (ugyebár régen ez volt) Vajon a sok zselé és egyebek csak parasztvakítás, vagy mivel nem vagyok egy sport táplálkozás szakértő túl egyszerűen látom a dolgokat?
Tudom, hogy nem teljesen normális, amit csinálok. Sajnos az bebizonyosodott, hogy ha normális kajálással akarok fogyni, akkor az nem megy, mert a heti 1-2 nagyobb zabálással elcseszem az egészet. Erről szólt az utóbbi 2-3 év. (Egyébként a 4kg ingadozás egészen jó eredmény ilyen távlatban.)
Ha kihagyom a nagy zabálást, havi 1-2kg lejön és az annyira kevés, hogy nem motivál a folytatásra.
Ha most extrémkedek egyet és nem izomból fogyva lemegyek a kívánt súlyra úgy 2 hónap alatt, akkor lesz egy érték, amit majd érdemes lesz őrizni.
Ha lemegyek 75-re végre, akkor kialakítok egy normális, életem végéig tartható (persze finomhangolásokkal) étrendet.
ez szerintem olyan fogyásban, mint a pompom edzésmódszer. :) remélem használ! nálunk itthon a 160 gramm ch diétára átállás hozott hosszú távú megoldást (5 év), én is eszerint eszem a főétkezéseket (mennyiség, összetétel), közte egy kis csokival, nasival és így is fogytam stabilan 5 kg-ot. van a BBC Earth-ön egy "a vékony emberek titkos világa" vagy hasonló műsor, érdemes belenézni, h mitől vékonyak azok, akik az ég világon semmire sem figyelnek, pedig esznek sokszor: rendszeres kis mennyiségű étel, ami kb azonos szinten tartja egész nap a vércukrot + étkezések nagyobb része a délelőtti órákba, este már kevesebb (de nem kihagyni!).
Nekem nem volt hozzá tartalék szíj. Ha úgy adódik, egyeztetünk. :)
Szombaton amúgy nem ártana az óra, de hát max a zsebemben vihetem magammal. Az Óhegy Parkban, Kőbányán lesz egy 2 órás futás, ahol rajtszámmal mindenki annyit fut ennyi idő alatt az 1400 méteres futópályán, amennyit akar és bír. Mondjuk jó tolongás lesz valószínűleg, mert vékony az a futócsík, és sok lesz az eltérő sebességű futó.
Igen! 8:37 lett! Előtte Mag Erika volt 8:48-al előtte 9:01 Lubics Szilvi, akkor futottam vele Gántig. A férfiaknàl Gyurkó Péter után Nyakas Gábor van már régóta.
Mivel használom egy ideje, kitapasztaltam, hogy hogy nem mutat hülyeséget. Ezért is csinálom a koplalós nap után. Vigyázok arra is, hogy frissen mosott és jól megtörölt legyen a kezem is. Éhgyomorra, wc után mérem.
Kalipernek hívják és olyan mérésen is voltam. Több testrészen mérnek vele, így egészen pontos (elvileg). 1-2% eltérést mutatott a mérleggel mért értékhez képest.
A mérleg (Omron BF-511) egyébként valahogy zsigeri zsírt is mér. Ez az érdekesebb, mert ez nem látszik, de veszélyes. Ez viszont tök jól összefügg az UH vizsgálat eredményével, ami azért kellett, mert olyan dagadmalac voltam, hogy elzsírosodott a májam és ez most már normális. Mármint a mérete, meg a mérleg által mutatott zsigeri zsír is (majdnem - egy piculával van a normális fölött).
Ehhez az Bio Impedancia Analízishez (BIA) amit a mérlegek is végeznek, elég nehéz lehet azonos fizikai állapotot és hidratáltságot biztosítani, ami a feltétele annak, hogy a mérések összehasonlíthatóak legyenek.
Ami biztos eredmény az a testsúly :-), az arányok valódiságát úgy sem tudja az ember ellenőrizni.
Ezeken a napokon kevesebb a kaloria. Én ezért csinálom. Direkt mértem magam egész nap és folyton csökkent a súlyom. Rengeteget pisiltem. :)
Egyébként persze, hogy azért fogyok, mert kevesebbet eszem. Ez csak kiegészítés. Kitisztítja a beleket állítólag.
Miért ne lenne hosszútávú a súlyvesztés? Zsírból fogyok.
Persze, ha majd annyit zabálok, mint előtte, akkor.visszajön, de nem fogok. A jelenlegi mennyiséggel fogyok, ennél majd többet ehetek, ha csak tartani akarom. Ez még messze van. Még 9-10kg.
A gyümölcscukor nem gyors felszívódású. Viszont rostok nélkül, ekkora dózisban, gyorsan telíti a májat és megy a zsírraktárba. Ez is hitkérdés, hogy működik-e.:)
ez a lénap miért jó? egész nap gyors felszívódású szénhidrátot fogaysztasz csak gyakorlatilag. nem csak azért fogysz, mert nem eszel rendesen? ha igen, akkor az nem lehet hosszú távú súlyvesztés.
Érdekes ez a lénap utáni futás. Tegnap elpusztítottam kb. 4kg narancs és 2kg alma + 1db banán levét. Nap végére fél kiloval lettem könnyebb.
(Ez a slow juicer állati jó dolog. Hihetetlen hatékonysággal működik)
Estére eléggé éhes voltam, de már nem voltam rosszul (ez a harmadik lénap volt). Reggel, amikor felkeltem tök friss voltam és nem is voltam éhes. Óvatosságból betoltam egy zabkását, mert szerettem volna kissé megtolni a mai Gellért hegyezést.
Futás elején tök jól éreztem magam, csak az óra hülyéskedett. Valszeg kitakarták az épületek a műholdakat, mert pillanatnyi sebességnek 8-9 perceseket írt, aztán 1km után kiírta, hogy 6perc... Érdekes. A Performance index úgy tűnik, a pillanatnyi sebesség alapján számolódik, mert -3-mal kezdődött és a hegyen még -19 is volt. Mondjuk, hegymenetben már éreztem, hogy kevés leszek ma a csúcsdöntéshez. Bele is kellett sokszor sétálnom és a pulzusom is felment a p-be, de lefelé és a levezetés sík részén már megint egészen jól ment.
Éhes most sem vagyok...
Jó lenne, ha még 2-3 hétig kitartana a fogyásnak ez a heti 1kg körüli üteme és akkor május végére már 7-tel kezdődne... pedig még fagyit is ettem húsvétkor. :)
Nincs alapból, eleve azért vettem ezt, hogy ne kelljen a pánt... :)
Volt sokféle, tulképp nagy kidörzsölést egyik sem okozott, de azért bem komfortos. Az egyik maratonomon már az ötödik km táján lerázódott, zavart, szerencsére kiadhattam az út szélén álló ismerősnek. :)
Hát, ez arany igazság, főleg, ha edzéssel is párosuk a türelem! :) Kétszeresen is elgondolkodtam most, mert egyrészt türelmesen szoktam 4-5 hónapokat pihenni, és várni a téli fejlődést, másrészt a pulzustartományok alapján történő alapozást tényleg fontosnak és alapvetőnek tartom. Viszont ehhez kellő szorgalom és téli futások kellenek, illetve egy jó pulzusmérő óra. No, ezekből nekem most az utóbbi biztos kiesett egy ideig, mert tegnap az eddig csak hajszálrepedéses spéci TomTom szíj elszakadt, nem tartja az órát így meg a karomon. Egy eredeti szíj a forgalmazótól 10,000 Ft, egy kínai replika (amit nem árul a magyar cég már) 2-3000. Ha rendelem e-bay, alibaba és társaitól, 1-2 hónap. Ajj... :) Addig, ameddig nem lesz megoldás, a zsebemben hordom majd a futásaim alatt, legalább a távokat mérje. :)
Türelem kell és jön a fejlődés. De szerintem időnként lehet úgy futni ahogy jólesik nem foglalkozva a pulzussal.
Egyébként az én fejlődésem egy kezdőnek nem megfelelő összehasonlítási alap.
A pár hónap teljes kihagyás vagy több év rendszertelen sportolás utáni újrakezdésem, mint a 2016-os, teljesen más alapokról indul, mint annál, aki 40 felett esetleg nem csak futó hanem bármilyen állóképességi sport előélet nélkül kezd el rendszeresen futni.
Én általános iskolás korom óta futok rendszeresen.
Akkoriból nincs feljegyzett pontos idő eredményem, de rémlik, hogy 1984 környékén olimpiai ötpróba 28km futáson 2,5 óra körüli időt teljesítettem, a 10km 45 perc alatti volt 400-as pályán, a Cooper teszten pedig 3100 m körülit sikerült futni.
A teljesítményem akkoriban sem ért dobogós helyezést, ezért nincs is papírom róla :-)
Azóta sem volt olyan év, hogy semmit sem futottam vagy kerékpároztam. Volt hogy hónapokat kihagytam, de előbb utóbb mindig újra kocogtam vagy bringáztam, mert hiányzott a mozgás.
Az alsó két zónában van a jelentős eltérés és a saját tapasztalatom, hogy pont ott lehet lényeges különbség.
50 évesen nagyon nem volt mindegy, hogy 130 vagy 140 a könnyű futásom intenzitása. Nekem még a 140 is egyértelműen aerob üzemmód volt akkor is, és un állóképességi alapozó intenzitás, csak éppen ebben a 130-140 közötti tartományban emelkedett meredeken az addigi alacsony szénhidrát felhasználás miközben a zsír felhasználás szinten maradt.
Sebesség viszonylatában pedig a 110-130 közötti tartomány volt edzetlen. A tempós gyaloglás 110 környékére emelte a pulzusom, amikor kb 8:50 p/km iramról gyorsultam 7:00-ás iramra és gyaloglásról futó mozgásra váltottam a pulzusom meredeken emelkedett 130-ig. A következő szakaszban viszont 5:15 körüli tempóra gyorsultam miközben a pulzusom csak 10 ütéssel emelkedett 140-ig.
A vizsgálat előtt általában 130 felett melegítettem és az edzések vége rendre 140 felett volt.
Sokat kellett 130 alatt dolgoznom, hogy a 110-130 közötti pulzus tartományban a sebességem jelentősen emelkedjen és az edzések teljes időtartamában 140 alatt sőt egyre gyakrabban 130 alatt maradjon a pulzusom.
Azt, hogy az elért változások, edzettség javulás, alacsony intenzitás melletti sebesség javulás mellett a szénhidrát és zsír felhasználásom hogyan változott majd csak az ősszel fogom megtudni, mert akkor tervezem, hogy ismét elmegyek egy ergospirometriás vizsgálatra.
Már kíváncsi vagyok 3 év edzése és érzésem szerinti fejlődésem az öregedésemmel együtt milyen változásokat eredményezett.
Nem értek én hozzá, de valóban magasnak és szűknek tűnik elsőre, de nem vagyunk egyformák. Nekem most az ébredésim ment le egész 42 ig 55 ről indult mikor elkezdtem futni.
Ez a faroizom hiánya, nem használása érdekes. Több futó ismerősömnek volt baja miatta. Most én kicsit megnyugodtam a sok bicikli jót tesz neki, erősödik rendesen izomlázam van gyakran. Futástól. Elem sem volt ott soha.
Aminek viszont örülök nagyon, hogy a fm után nem voltam zombisan lefáradva, a recovery futás is kellemes volt másnap , egyedül a vádlim lett kicsit izomlázas, úgy látszik hogy a sok nyújtás tényleg segít és az elmúlt 1 hónapra sikerült az edzés mennyiséget, tempót is úgy eltalálni, hogy nem fájt soha semmim (és persze nem lógtam el a bemelegítést/nyújtást sem).
Nekem is amúgy az achilles-em szarakodik mindig (ezért azt mindig is nyújtom, ahogy @rroka is írta).
hát köszi mindenkinek a tippeket, elgondolkozom, hogy hogyan csináljam, de nagyon nehéz a pulzusban fejlődnöm, mármint hogy jól lent legyen, mert nálunk esélytelen, hogy síkon fussak :/
az első 5 km lefelé visz ott tudom is tartani, de visszafelé már egyáltalán nem megy, teljesen elszáll a pulzus. Igaz tegnap sikerült a recovery futásban 119-en tartani de ehhez 8:30-as tempo tartozott. A 6 perces idő, hááááát az még odébb van rendesen. 2-esben végképp nem (vagyis inkább nem látom egyenlőre).
Mindegy próbálom lejebb szorítani, de ezek most a zónáim, amik szerintem egyszerűen túl magasak hiába a TP mondta:
z1:[{"from":120,"to":132},
z2:{"from":132,"to":140},
z3:{"from":140,"to":148},
z4:{"from":148,"to":156},
z5:{"from":156,"to":160},
Lehet, hogy vissza kellene állnom a Karvonen formulara. passz egyenlőre...
Igazad van, lehet, hogy annyi történt, hogy kihoztam amit lehet abból a pulzusból. Most, hogy lefogyok, majd csinálok megint egy ilyen felmérőt. A mai kocogás is egészen jól esett 130 alatt. Csak elindulni volt nehéz a tegnapi félmaraton miatt.
Majdnem azt írtam, hogy én ilyen alacsony pulzussal soha nem futottam félmaratont, de eszembe jutott a közös tókörünk.
Ott az órám szerinti első 21,1 km átlaga 114 volt a kör végéről visszafelé nézett 21,1 km átlaga 120.
Itthon egyedül ilyenre soha nem voltam képes a leglaposabb útvonalon sem . Mindig közelebb van a 130-hoz az átlag mint a 120 hoz amikor lassút akarok futni. Igaz egyedül olyan lassan sem tudok futni síkon, így 15-20 perccel gyorsabb is vagyok mint ott.
Szerintem a súlyoddal a lépéshosszaddal 122 teljesen rendben volt a 7 perces tempóhoz. Már csak fogyni kellett volna a további gyorsuláshoz.
Most megnéztem. Nekem tavaly májusról júniusra 1 hónap alatt sikerült 8:04-ről 7:02-re gyorsulnom 122-es pulzuson félmaratoni távon. (a másodiknál 3 fokkal volt melegebb)
Itt aztán meg is állt a fejlődésem. Ezen a pulzuson egyszerűen nem sikerült tovább fejlődnöm. Asszem, kb. itt tartok most is, csak most följebb engedem a pulzusom, ezért vagyok gyorsabb.
Nekem kellemes mátrai húsvétom volt. Három nap alatt összejött 45 km futás szűk 1400 m szintemelkedéssel 5:06 - 5:21 átlaggal. Lazításként még némi családi túrázás. Vasárnap véletlenül belebotlottunk Galyatetőn a Mátrabérc mezőnyébe. Rágugliztam a versenyre és láttam, hogy vasárnap a Muzsla trail lesz. Eljátszottam a gondolattal, hogy közel van, úgyis 120 perc volt kiírva vasárnapra, leugrok a versenyre, de aztán elvetettem a dolgot és beértem egy Mátraalmás - Mátraszentlászló - Galyatető - Mátraalmás körrel. Ez 5 kilométerrel és majdnem 500 méter emelkedéssel mégis csak rövidebb volt. Tegnap már a kis puhány alföldi lábaim három nap hegy után nem annyira kívánták itthon a szokásos hétfői 60 perc fokozót, de azért letoltam azt is. Nem bánom, hogy ma végre pihenő nap van. :-)
Vérkörön meg női pályacsúcs készülődik :) Nyakas Gabor (férfi pályacsúcstartó) fut Papp Tündével, már Gánt után, közel 50 kilinél járnak, egész jól haladnak.
A minimális edzéseim számát sikerül lassan növelnem, így -2 -3 kg nál járok, jó érzés ezt látni. :) Közben rájöttem, hogy GPS+Galileo jól működik, pontosabb! Hosszabb kerékpározásnál energiatakarékossági szempontból viszont kipróbáltam a Ultra Trac módot. Gondolván, hogy a szenzorok mérik a távolságot a műholdak csak a térképet teszik alá, nem gond ha nem tök pontos. Hát el is buktam pár szegmenst. :( Nem elég pontos! További problémám, hogy útvonalat útvonalpontokkal letöltve pl. gpsies oldalról a pontok nem jönnek le, nem jelenik meg az órámon. Viszont a BaseCamp programmal koordináták alapján tök jól tudok pontokat tenni az órámra, ha vannak koordináták :) Csempa, mikor kezdünk el készülni az UTH-ra?? :)
Én vasárnap este kimentem zserbóval teli bendővel futni egy tempósat, amire így utólag ezt kell mondjam, hogy nem esett olyan jól, mint a zserbó (talán sportágat tévesztettem), és ma is nekiiramodtam reggel, amikor megláttam a súlyomat :)
Szerintem, ha nem okoz gondot a járás, akkor nyugodtan mehetsz könnyű edzésre is nem kell több pihenő.
Ha edzésterv kell, akkor ismételd amit most befejeztél. Szerintem most még bőven van mód a fejlődésedre heti 3-5 edzéssel is. Ha a terv idő alapú, akkor a gyorsabb futással több km fog úgy is összejönni. Ha km alapú, akkor esetleg figyelj arra, hogy ne rövidüljön jelentősen a heti edzés idő a korábbiakhoz képest szóval a könnyű napokon futhatsz egy kicsivel hosszabbat, vagy + napot iktass be de csak a legkönnyebb edzéssel.
Gyorsulni pedig úgy tudsz, ha egyre többet futsz gyorsan. :-)
Szerintem heti egy Z2 zónájú edzést egészíts ki iramjátékkal. Fuss rövid fokozatosan gyorsuló szakaszokat. Eleinte csak pár métereket és ezt lehet nyújtani. Két sprint között engedd vissza a pulzusod a Z2 zónába és tartsd is ott néhány percig az újabb sprint előtt. Így lassan felépíthetsz 1km-es résztávokat. Én egy időben gyakran futottam úgy 10-12 km-es edzést, hogy 2-3 km bemelegítés után 1km gyors 1 km pihenő.
A gyors szakaszt lehet tempóra vagy pulzusra is futni de nem kell max tempót erőltetni.
Mivel most a 10km-t 7 peces átlaggal futod a gyorsakat kezdheted 6:30-as tempóval és amikor már nem nyomja úgy fel a pulzusod, mint az első alkalommal, akkor lehet egy kicsivel gyorsabbakat futni. A lassúknál az a lényeg hogy futó mozgás mellett is csökkenjen a pulzusod a z2 zónába. Eleinte lehet hogy csak sétával sikerül, de akkor sétálj pár métert.
Lefutottam a második félmaratonomat, sikerült elég sokat javítanom az előzőhöz képest, de persze nem volt nehéz, mert a 3:13-as félmaraton 9:09-es tempo volt :/
Most a második 7:45-ös tempo 2:43 idővel sikerült, és még a pulzust is sikerült lejebb vinnem 2 ütéssel. (146 lett most)
2 kérdésem lenne, hogyan tudnám a tempo-t növelni, illetve a pulzust csökkenteni. Így utólag, futhattam volna jobb tempoval a 10 km-es futásom 7:07 volt, de annyira nem mertem tolni. (ezen a távon 241 m magasság emelkedés van, ugyanazen futottam az előzőt is).7
Szóval hogyan tudnám kiszámolni, hogy milyen tempoval érdemes futnom egy félmaratont? Azért kérdezem, mert míg nem viszem le mondjuk 2:30 alá addig nem nagyon gyúrnék a maratonra. (nem szeretnék 6 órát futni)
Hogyan tovább milyen edzéstervet toljak? Most a garmin pulzus kontrolja szerinti 2. szintű edzés tervet toltam, de a 3.-at kicsit soknak érzem ebben már van olyan ahol reggel és este is van futás, heti 8 edzéssel. Tavaly nyáron csináltam ilyet, de eléggé fárasztó (ott reggel súlyzó/este futás).
Szóval ma megvolt a recovery futás, kezdenék egy új programot. Esetleg toljam le ugyanezt mégegyszer?
Gábor egyáltalán nem aszfaltfutó, tájfutni hamarabb kezdett. Az utolsó szakaszon belassult, pályarutinnal 65-70 perc alatt át tudott volna érni szerintem. Tényleg nem volt rommáverés, a végén Áron sokkal jobb volt. Az is pályacsúcs lett volna.
én ezt tempó dolgot pontosan tudom, nem véltelenül szlogenem aszfaltos maraton témában, hogy könnyű az elitnek, csak 2,5 órát futnak, mi meg 4-5-t. :) a maratonra készülő futóknak mindig javaslom, hogy akkor menjenek neki, ha 4 óra körül tudnak, különben nagyon sok ideig fog fájni.
Ja még annyi, hogy minél gyorsabb valaki, annál rövidebb a táv. Ez ott érdekes, hogy a tempóterv bátrabb lehet: amit 5 órán át bírni kell. Nekünk ugyanez: mi az a tempó, amit 7-9 órán át kibírunk. Eleve lassabb.
Rommá azért nem verte, Szabó Áron viszont nagyon feljött, múltkor írta, hogy aszfaltos maratont majd akkor próbál, ha tudna 2:40 alattit. Ez az idő szerintem már meglehetne neki. 4:12-es GAP-ot (síkra átszámított tempó) írt neki a Strava _átlagosan_, az első órában is 3:40-3:50-esnek megfelelő tempóban nyomták. Volt verseny, az biztos. De az is biztos, hogy időben háromszor többet edz, mint én.
Egyetértek veled, helyre kell tenni az erőviszonyokat! Meg, hogy mi az úridő.
Viszont Gábor komplex futó, jópár OB-t nyert pályán és tájfutásban is. Két éve voltam velük Erdélyben, egy kimért erdei úton (nagyjából sík) 15:10-es 5 kilit futottak, az első 3 ebből 9 percen belül volt (előző nap 31 kili ~1800 szinttel). Decemberben lejött a Vulkánra, hogy "lekocogjon" Fekete-völgyig (talán 18 kili), aztán végigment egy pályacsúccsal. Az MB vége így is megfogta, Áron nagyot ment a Muzslára.
Már régen éreztem ilyen jó kis "ürességet". Sokkal könnyedebb így a mozgás.
Egy hátulütője azért van. A mai 20km-re egy gélt vittem, de csak 16-nál jutott eszembe, mert eldumáltam a dolgot. Ráadásul a víz is elfogyott és ekkor már szédültem. Erre jobban oda kell most majd figyelnem.
Örültem, hogy a mai futásnál visszakaptam a 46-os VO2 maxomat. Ez is nevetséges szám, de legalább nem 43.
A fogyással ez is egészen értelmes számmá alakulhat.
Korábbi fogyásaimnál azt a módszert követtem, hogy annyit ettem, hogy 1-2 óra múlva bármikor el tudjak menni futni.
Tul sokat olvasom a facse terepfutas csoportjat es ott erzek egy kis felsobbrendusegi gondolkodast, mondvan mennyivel nehezebb terepen futni. De aztan lehet csak az en erzesem. (Milyen frissitest vigyek magammal egy terep felmaratonra es tarsai kerdesek, bar ezeket kigyepaltak mar).
Menjetek futni, most fel lehet vinni a pulzust a melegben!
Egyébként 1:07-es félmaratonja volt és 2:16-os maratont tud, szóval nagyjából senki sem tud vele itthon versenyezni. Hacsak nem 100 kiló, simán konvertálja a sík sebességét szintes terepre is.
Én nem utaztam Mátrabércezni, nevezéskor nem tudtam, hogy ez a hétvége pont Húsvét. Mire lemondtam volna, már nem lehetett. Sajnos nem fért bele az időbe.
Helyette mentem a napokban pár rövid pár kilométeres erős kört Gellérthegyen, meg a HHH alatt, a Vöröskővárra felsprintelni egy halál volt, de nagyon élveztem. 440méter 48 m szinttel. Sajnos mivel nem edzéstervet futok, nem tudtam rávenni magamat, hogy na akkor ebből ötöt. Otthagytam az első után :)
Ami igen jó hír, hogy egy két évvel ezelőtti menetemhez képest az átlag tempó 6:40 helyett 5:40/km lett 173-as helyett 164-es átlagpulzussal. Abban az évben ilyenkor még nem igazán futottam rendszeresen, és mégis futottam később egy 2:55-ös maratonomat, májusban még sehol sem tartottam a felkészüléssel, nem úgy, mint most. Ez nagyon biztató az idei évemre nézve. Remélem folytatódik a lelkesedésem.
Mindenesetre jövő héten Előzd meg a fogaskerekűt. Még nem neveztem, de kedvet kaptam hozzá.
Ebben a pillanatban döbbentem rá, hogy idén elmarad a kultikus K&H maratonváltó verseny. Amióta az eszemet tudom, illetve a futócipőmet bekötöm a lábamon, minden évben ez volt a legbiztosabb versenyem a Team Kivi oszlopos tagjaként, és most az idén nem lesz megtartva??!!!
Nagyon szomorú vagyok!
Abba nem is megyek bele, hogy milyen új BSI verseny kommentjei döbbentettek rá erre a tényre. :(
"Érdekes érzés úgy futni, hogy nincs tele a belem. :)
Abszolút pb kedvenc dombos körömön "
Azért csak van értelme figyelni a kajára és fogyni egy keveset :-)
Hamarosan lesznek újabb PB-k is egészen biztos vagyok benne.
Ami az üres gyomorral futást illeti. Szerintem is úgy lehet a legjobb eredményt elérni, ha a futás kezdetén éppen kezdem éhesnek érezni magamat, tehát egy verseny előtt úgy és olyat reggelizem ami a rajt időpontjára egészen biztos eltűnik a gyomromból. Azaz mézes kenyér vízzel a verseny előtti reggeli, de ez is legalább 3 órával korábban. Utána már csak ISO ital a folyadék pótlás és esetleges éhség érzet csillapító.
Érdekes érzés úgy futni, hogy nincs tele a belem. :)
Abszolút pb kedvenc dombos körömön és Garmin óta leggyorsabb mérföld. Ez utóbbi csalóka, mert biztosan lejtmenetben volt, de akkor is állati jól esett.
A kutyát a végén úgy kellett vontatni. Neki még ilyenkor nagy a bundája és kissé elpilledt.
Reggel nyoma veszett a hatósugaramban néhány bundáskenyérnek, de a futás után így is fél kiloval kevesebb voltam, mint reggel.
Egyszer voltam négy-öt éve, akkor nem sikerült az egy óra. Akkor azt mondtam, hogy majd megyek, ha órán belül megy. Csak ezt ugye nehéz eldönteni.
Tavaly viszont önkéntesen csináltam magamnak egy Dobogókő csúcsfutást, aszfalton fel a csobánkai elágazástól a fenti parkolóig. Kitikkadni elég volt az is.
Mátraházáig a déli oldal sokkal könnyebb mint az északi. Mátraháza előtt még lejtős rész is van, ahol lehet 2-3 percet pihenni a legmeredekebb szakasz előtt.
Kékesről pedig nem aszfalton kell visszakocogni Füredre miután már kap levegőt az ember.
Én már futottam felfele az aszfalton, igaz az északi oldalon, nagy élmény! Lefele fájt, mint a pics@. Tempót kell jól megválasztani és elfelejteni a pulzuskontrolt, különben sáéta lesz belőle.
Segítsetek, az ördög kísért-e, vagy van valós alapja?! :)
Szóval nagyon szép a Kékes csúcsfutás érme, épp most jött a BSI email.
De: nekem a hídfeljárók is hegyek már érzésre, Long látta ezt, rögtön elmaradtam tőle, amint nulla százalékosból átmentünk akár 1-2 %-os emelkedőbe. Itt meg mégiscsak 671 méter szintkülönbség van 11,6-km-en. Az Achillesem meg eleve problémás a Haglund-sarok miatt. Ilyen versenyre nem elég a fejben felkészülés, az évi 300 km, ami max, ha meglesz addigra.
A nagy sláger a tökmagos rozscipó. A mellettünk lévő kisboltban kapni, egész tökmagokkal van tele és szerintem pont optimális mennyiségben, nem túlzóan, de nem csak mutatóban. Még az aranycipóban sem kapni olyan jót, pedig az szerintem az egyoik legjobb kenyérbolt. Na megyek tejfölt venni...
Pontosan így kell. Én vacsorára paprikával paradicsommal szoktam ezt enni és desszertként egy 10 dkg-s tejcsokit, mert a zsírok a szénhidrátok tüzében égnek és szeretek jó nagy tüzet rakni :-)
Fél rúd??? Imádom a KamraJava féle Cabanossi kolbászt. Az mondjuk vékony, de hosszú. Egy párat simán betolok magában. Kenyér nélkül persze, mert a kenyér hízlal. :)
Tényleg komoly gondom van ezzel.
Egyik korábbi fogyásomnál valaki azt tanácsolta, hogy egyek lassan. (ugyanis sokat eszem, de baromi gyorsan is) Először állati fura volt, de hamar megszoktam és sokkal kevesebb kajával elvoltam. Sajnos valahogy ez is visszaalkult, de igyekszem erre is figyelni.
Csempa, igazad van azzal, amiket írtál. A kultúrám részévé teszem a normális evést. Sajna az általad felsoroltakat általában szeretem csinálni, a nem (vagy kevesebbet) evést meg nem. Ez a kihívás benne. :)
Nem tudom, de zsírt nem szoktam fosni, ha rossz a gyomrom. (bár a kutyám diétán van és épp múlt héten felnyalt valamit, aztán 3 nap sugár, hát beesett az oldala...)
Én is zabagép vagyok, nekem is figyelnem kell rá folyamatosan (ahogy minden másra is, ami nem történik meg magától, vagy nem okoz erotikus élményt, mint pl a: mosdás, fogmosás, körömvágás, hajvágás, tiszta ruha,...; a testsúly egészséges keretek között tartása ugyan úgy része a civilizált létnek, mint az előbb felsoroltak, s annak elhanyagolása azonos súlyú azok elhanyagolásával (bár ennek egyenrangúságára én is csak az elmúlt években jöttem rá, amikor is betegség miatt először elhíztam, aztán meg 1 év alatt lefogytam)) Így személve a dolgot talán más megvilágításba kerül számodra is a dolog, mert számomra nagyon más lett!
Kolbászről meg le lehet szállni! 😀 Én meg olyat tudok hogy egy szál kolbász egy pohár tejföl meg fél kg fehér kenyér nem fő étkezésnek hanem CSak úgy bármikor 😬
A doki sem mért semmit. Mivel egészségügyi panaszaim voltak, gyors megoldás kellett. Erre jött az az egyszerű módszer, hogy reggel-este fehérjeturmix, ebédre egy menü adag. Közben ehetek, de csak falatokat és keveset. (hogy legyen 5 étkezés)
Futós napokon este megehettem egy almát a turmix mellé. Ennyi volt a program. Természetesen ez nem tartható sokáig, mert nem feltétlen egészséges. Pont arra nem nevel rá, hogy változatosan, de mértékkel zabáljak.
Szerintem ez teljesen olyan, mint az alkeszek vagy a drogfüggők esete. Egész életemben tudatosan figyelnem kell erre. Ez van.
De számolt(att)ál egy dokival, és azért fogytál. Az elmúlt N évben meg senki sem számolt helyetted, nem is fogytál. Ezekre az utóbbi időkben elmúlt évekre és fogadkozásokra gondoltam. Az elmúlt 3 évet nézve nem volt 100%-ban igazam?
Minden reggel mérlegelj! Felkelés, pisi, mérleg, utána minden más; ez a sorrend. Nekem van olyan napom, hogy másfél kilóval vagyok több az előző napi mérésénél, aztán a következő napon visszamegy és úgy is marad sok napig, aztán megint ugrok egyet fel, vagy éppen egy kisebbet lefelé. Ez függ az előző napi edzés mennyiségétől, intenzitásától, a bevitt sómennyiségtől, meg még ki tudja mitől. A ritka mérés nem ér semmit.
Ne csessz már föl! Mondom, hogy baromi sokat tudok enni, Ha pl. nekiállunk bográcsozni, 3 tányér alatt nem állok meg (+kenyér). Ez nem normális.
Dinnyéből is annyit eszem, hogy nem tudok hasra feküdni. Sokszor még oldalra sem. Ha ezt másnál látom, azt mondom, hogy beteg. ;)
Anyám pasija 2m körüli. Egyszer elhatározta, hogy annyit eszik ebédre, mint én. Sikerült is, de aztán meglepődött, amikor leültünk F1-et nézni és megjelentem a következő tányérra.l.
Akkor mondta el, hogy mi volt a terve, de föladta.
"Mekkora a szórás az egyes ételek "hatása" kapcsán az eltérő egyéneknél, és nálad?"
Egy ismerősöm semmivel sem fogyott, rossz volt a haja, körme, pattanásos, stb csaj. Ő elment szakaemberhez, mert nem használtak a módszerek és kideült tejcukor, glutén, stb érzékeny. Azóta paleo kaját tol, minimális, vagy talán semmi hússal és nagyon sokat fogyott. Szóval vannak ilyen egyének, kb egy ismerősöm sokból :) Nem ez a gyakori, de ha úgy érzi semmi sem használ menjen el dokihoz a következő pulzusmérés helyett és sokkal jobban fogja érezni magát, ha kiderül valami valódi ok a fogyás elindulása ellen.
Bár még mindig nem számolni kell, hanem odafigyelni és futni.
Azt hiszem, már írtam, hogy pl. a földimogyoróban sok a kalória, de az rajtam pl. átrobog sértetlenül. Nem tudom miért, de ez van. Ezt hogy lehet számolni?
" Ez a "nekem nem kell számolnom, mert nem is működik a számolás, de az én 'nem számolásom' viszont működik" "
Azért a 106->82 szerintem elég bizonyíték arra, hogy működik. Betegyek képet? :)
Nem azért fogytam, mert számolgattam, hanem, mert keveset ettem. Most pedig folyton zabáltam. A számolgatás egy eszköz. Nekem az akaraterőmmel van baj, nem azzal, hogy nem tudom, hogy mit ehetek és mit nem.
Az ajánlás, amit írtál teljesen jó és kb. így is csinálom, amikor épp nem zabafüggő vagyok. Természetesen a pontos számokat nem tudom.
Ígérem, ha nem fogynék attól, ahogy most csinálom, akkor elkezdek kalóriát számolni, mert akkor valami gond van, pl. túl sok még mindig a bevitel.
Holnap reggel mázsálok. (azért holnap, mert legutóbb is a lénap után mértem - ez mondjuk annyiban jó, hogy kajálás miatti kilengés nem lesz az eredményekben)
Klassz, örülök, hogy bejött az edzésterv! Azért mégiscsak lehet benne valami :)
Az 50-60p edzések (megtoldva a hétvégi hosszúval max 2h) még maratonra is jók. Ettől függetlenül a hetek terhelése egy picit kevésnek tűnik - viszont a te jó alapjaiddal ez pont a frissességet és a gyorsaságot adhatta meg most.
Úgy tűnik a végén a vattázás is pont jól sikerült, azt nagyon nehéz eltalálni.
Alapgyorsaságot mindenképp érdemes fejleszteni, a megfelelő hozzászoktatással, erősítéssel és óvatossággal. A 16x200 kicsit extrémnek tűnik - 400 és 200 variációkkal ennél több össz km-mel is már más egy ilyen edzés lélektana - de működik. Pont az általad is tapasztalt megdöbbentően könnyed gyorsaságot tudja biztosítani ha jól sikerül összerakni a tervet.
- Mekkora a szórás az egyes ételek "hatása" kapcsán az eltérő egyéneknél, és nálad?
- Honnan fogod tudni biztosan, hogy rád hogyan hat egy étel másokhoz képes, ha nem mérsz?
"2. Pl. egy zóna adag erdélyi húsgombócleves (vagy mifene) kalóriatartalmát hetek alatt lehet pontosan meghatározni."
- Nem kell pontosan meghatározni. Még +/- 100kc-vel is elég pontos ahhoz, hogy mérni tudj a fogyáshoz, mert nem eszed minden étkezésre, de még minden nap sem.
"Ha tényleg rendesen tudnám mérni, akkor csinálnám. "
- Ha csinálnád, akkor tudnád rendesen mérni, aztán meg becsülni is. Nekem tökéletesen sikerült.
Előre elnézést kérek a következőkért, de szerintem már épp itt az ideje:
Ilyen érveket bölcsészek szoktak hozni és nem számokhoz értők. Ez a "nekem nem kell számolnom, mert nem is működik a számolás, de az én 'nem számolásom' viszont működik" szöveget már elsütötted itt az elmúlt években, de eddig egyszer sem igazolódott be csak az ellenkezője. Szvsz.
---
Nem vagyok szakember, csak ajánlást tudok tenni, arra az esetre, ha nem akarsz számolni: csináld ezt, ami egy nagyságrendi becslés, de nem hiszem, hogy sokat emelhetnél a számokon (ha ezt sem fogod betartani, és számolni sem fogsz, akkor soha nem fogsz 4 óra alatti maratont futni, ez van, törődj bele):
- reggel 8:00 után egyél 200-300kc-t (ezt ki tudod számolni), kevés szénhidráttal, de azért lehet benne max 30g, de inkább kevesebb,
- este 19:00 előt egyél 250-350kc-t (ezt ki tudod számolni), kevés szénhidráttal, de azért lehet benne max 20g, de inkább kevesebb
- ebédre meg betolhatsz egy 800-1000kc menüt (ez egy kifejezetten nagy adag, de nem óriási), kevés szénhidráttal, de azért lehet benne max 60g, de inkább kevesebb
- futások után ne kezdj azonnal enni, legalább egy órát várj. Addig nyújts, zuhanyozz, öltözködj, írj futónaplót.
- szénhidrátban gazdag gyümölcs és nasi csak futások utáni 2-6 órán belül, intenzitástól függően és 400kc szénhidrát alatt.
A szisztéma érthető, nem kell magyarázni. Léböjt fakultatív, de nyugodtan kínozhatod vele magad.
Ha ezt betartod (esetleg egy kicsit kell még hízni rajta, de nagyon minimális mértékben és ráérsz majd akkor, ha ehhez hozzászoktál, úgy 2-3 hét), akkor nem kell számolnod, ha ezt nem tartod be, akkor számolnod kell. Ufff.
1. Nem mindenkire ugyanúgy hatnak az egyes ételek.
2. Pl. egy zóna adag erdélyi húsgombócleves (vagy mifene) kalóriatartalmát hetek alatt lehet pontosan meghatározni. Attól is függ, ki csinálja. (a levest meg a vizsgálatot is...) Tegnap pl. nasinak vettem egy kis adag rántott brokkolit. 3 kis darab volt. A net szerint az 154kcal/100g, benne az olaj, prézli meg minden. Ok, de 3 kis darab az hány gramm? Nem hordok magammal mérleget. (egyébként nasi csak futós napokon van)
Ha tényleg rendesen tudnám mérni, akkor csinálnám. Így max arra használom, hogy két kaja közül a kevésbé hízlalót válasszam. (ezért is ettem natúr csirkéből a rendes adagot és nem a rántott akármiből)
Ma van a második lénap. Már hányok a répaCéklaAlmalétől, pedig még dél sincs. :)
Nekem meg mostanra érett be a sok kinlódás, sikerült 5:05-re futnom a km-t, persze ezt nem tudom sokáig tartani max km, de ez is elég szép javulás. Pulzusom bírná, de se tüdő , se izom kapacitásban nem megy. Az új pulzus zónáimmal meg még nem tudom, hogy mi legyen, magasnak érzem mindet egyenlőre. Itt főleg azt értem alatta, hogy a z4-ben tényleg gyorsan kell futnom eléggé, de gondolom ez a lényeg, mert eddig a z4ben is tötymörögtem
Sziasztok, otthoni használatra tudtok ajánlani összecsukható futópadot? Vagy amit semmiképpen nem szabad megvenni? Családi használat, napi pár óra max., kis-közepes terhelés/sebesség, a keret rugalmas, de olyan 200e körül lenne optimális.
(tudom, fussunk a szabadban - főleg ott futok -, a futópad árt az ízületeknek, stb., de most mégis futópadot keresek otthonra :-)
De mivel te edzői háttérrel haladsz majd egy felgyorsított versenyfélmaraton felé, nekem is el kell kezdeni valami normális futást, különben nem bírom majd a tempódat! :)
...épp egy Lidl saját márkás gyümölcsjoghurtot eszegettem, mikor olvastalak, bűntudattal meg kiskanállal. 10 dekában 14 gramm szénhidrát van, melyből 13 cukor, a görögben ez 5/5 arány, a natúrban, gondolom, még kevesebb...
Abban semmi edzoi munka sincs, hogy 76% lassu, 20% kozepes es 4% gyors legyen a heti edzesed osszetetele. Abban van edzoi munka, hogy hatfo ezt csinal, kedden azt, stb, majd atbeszelitek, hogy mi volt, milyennek erezted, megnezi a gorbeidet es elmondja mi legyen a kovetkezo heten mit-mikor-mekkora tempoval (vagy pulzussal)-hanyszor ismetelve fuss, meg felhivod, ha valami van es valtoztatni kellene. Abban igazad van, hogy ezen a forumon a tobbseg attol is fejlodne, hogy fut, de a fejlodest lehet takarekon es nyel gazon is csinalni. Ja meg basztat, hogy ne ugy fuss ahogy kitalaltad, hanem amit o lat a teljesithetonek altalad. Az meg, hogy milyen oraval fut valaki tok lenyegtelen, mert ez egy hobbi es annyit kolt ra az ember amennyit megengedhet, vagy belefer a joerzesebe.
Így gyorsít 16*200 méter? :) Csak ne lenne olyan sérülésveszélyes! Tudom, ha megvannak az alapok, a tudatos edzésterv, a test felkészítése, akkor lehet bírni ezt a résztávozást is.
A 2017-es eredménylistát nézve azért még messze vannak az 500 résztvevőtől. De azért persze drukkolok nekik, hogy beteljen a létszám, hiszen mégiscsak egy "szponzorok bevonása nélkül,non-profit jelleggel" megrendezett eseményről van szó. Én meg legfeljebb majd a következő héten megyek a "megélhetési versenyrendező" Futapestes rendezvényre, negyedennyi (kész)pénzért. Ott így is elég kevés alkalommal tudok részt venni, mert csak a Dunán innen rendezett vasárnapi rendezvények jöhetnek szóba, aztán a végén még lemaradok a pontversenyben.
Szuper terv, 2000-ben írták, akkor még nem sok pulzusmérő létezhetett, nagyvonalakban vázolták a feladatokat, amik tempója néha nem is volt egyértelmű. De bármit is írjanak, a semminél nagyságrendekkel jobban fejleszthet.
Ennek a tervnek több előnye volt:
Mindössze 10 hét, ez még belátható távolság.
A célközönség 1:25-ös félmaratont fog futni, ez is megfelelt a célomnak (1:26:xx a csúcsom, egy maraton részidejeként futottam).
A heti elfoglaltság 5-6 alkalom, de az edzések általában 50-60 percbe beleférnek, ez meg pláne szimpatikus volt.
Pár nap múlva neveztem is a Vivicittára, ami asszem 13 hét távolságra volt, egy felmérőnek tökéletes, és plusz motiváció.
4:10-4:25-ös tempóhoz 167-es pulzus tartozott. Ez volt az első érdemi edzés (azért az előző két héten is futottam, nem nulláról indultam).
Az első hét jó volt. 5 óra, nem túl sok. Második hét 3 alkalom, mígnem a szombati futásnál nagyon elkezdett fájni a bal sípcsontomnál oldalt. Nem mondanám hogy túl terheltem volna. Főleg hogy egy pihenő nap és egy pár kilométeres séta volt az előzmény. Innen 10 nap nulla futás, nulla bicikli.
A biztonsági pihneő után négy hétig minden jól ment, jöttek az 5-6 órás hetek, élveztem, de megint érezni véltem a fájást. A gyanút nem hagytam kibontakozni, visszavettem megint.
Innen a félmaratonig (a terv 6-10 hete, az utolsót ismételtem) ilyen hetek jöttek: 1/4/3/4/3/5 óra. Nem sok, az utolsóban már benne van a verseny is.
A verseny előtt 1:30-at saccoltam, ez 4:15-ös kilométert jelentett volna, 163-165-ös pulzussal. A verseny napjára már 4:20-as tempóra rontottam a jóslást.
Az egyes zónából indultam, jó tempó volt, a tömeg és egymás kerülgetése miatt nem volt esély elfutni az elejét. Ennek ellenére négyperces tempóban utaztam és a pulzus nem akart felmenni.
Igazából végig egy erős maraton pulzussal futottam, a végén az átlag csak 157 lett! A hátszeles részeken 4 percnél alig lassabb tempó, ami észak felé futva rögtön leromlott.
Biztos nem volt ennyi tartalékom, nyilván ha ennyire tellett, ez a 155-159 tartomány volt az aznapi maxom, de még pár nappal előtte is simán felküldtem 165 fölé az értékeket, úgyhogy passz.
A frissítésben újat próbáltam: nem enni, nem inni. 10 km-ig semmi, utána kétszer is vettem egy pohár lötyit, amik felét jól magamra öntöttem. A 17. km után kezdett egy olyan érzésem lenni, hogy valami kaja csak kellene, lassultam is, 4:15-4:20-as tempó jött, itt volt a legalacsonyabb (155) a pulzusom.
De ezt főleg a szembeszélnek tulajdonítottam. Muszáj volt venni szőlőcukrot, ami jól is esett. A cukor ellenére már nem igazán gyorsultam, az utolsó kilométert próbáltam nyomni, a célban végre elértem a 165-ös pulzusértéket.
Az időm 1:27:19 lett (4:07/km), amit ennyi futás és ilyen hiányos edzésterv után mesésnek értékelek. De jó is lenne folytatni a rendszerességet.
Nagyfiamnak is sikerült az első mért félmaratonja, öt másodpercet rámvert, bár ő az elejét valszeg ellötyögte, a végefelé 15-20mp-el gyorsabb kilométereket futott mint én.
A tervben a gyors intervallok tetszettek a legjobban, ezektől tényleg lehet fejlődni! 16x200m, ilyen ismétlésszámot el sem tudtam képzelni magamról korábban. Jók ezek, mert aki jelentősen gyorsul pár kilométeren, az biztosan gyorsul hosszabb távon is!
A segítségeteket szeretném kérni. Feleségem elkezdett futni és szeretnék venni neki valamit, amin tudna futás közben zenét hallgatni. Tudnátok javasolni ehhez valami jó kis eszközt? Arra már magamtól is rájöttem, hogy bluetooth fülhallgató lenne praktikus. Kb. eddig jutottam. Összeg megkötés talán annyi, hogy 50.000,- Ft alatt legyen ha egy mód van rá.
Futásnál egyébként pont azt tettem, amit előírt az edző vagyis akik a laborvizsgálatokat csinálták.
egyértelmű, hogy olyan edző, aki látta volna menet közben, hogy nem működik a dolog megfelelően változtatott volna, de ehhez azért szerencse is kell és tényleg jó szakember.
Itt jön a képbe, hogy én már a fenix 3-at is túlzásnak tartom esetemben, egy edzőt meg nem is mernék bevallani. :)
futásnál és fogyásnál is pontosan tudod mit kellene tenned, évek óta mégsem azt, mégsem úgy csinálod és nem úgy változik egyiknél sem, ahogy szeretnéd, vagy ahogy várható lenne ennyi törődésnél. Egyiknél sem kell szerinted szakember, mert te magadtól tudod. ha neked ennyi időd van próbálgatni és eredménytelennek lenni, nekem mindegy, én már hülyét kapnék.
Szerintem meg tudna győzni, de ehhez az kellene, hogy kevés kaja mellett se fogyjak. 100%-osan biztos vagyok benne, hogy a bevitt mennyiséggel van baj és nem a minőséggel.
Nem vagyok szénhidrátfüggő. A csoki és a kefir közül az utóbbit választom nassolásra is, de nem kellene 0.5-1 litert elpusztítani egyszerre.... almából is lehet egyet enni, állítólag. :)
A zsíros kajákat utálom, szín húsból viszont rettenetes mennyiséget el tudok pusztítani... abban meg már zsír is van.
Hidd el, hogy csak azzal van baj, hogy zabálok. (zabáltam)
Nem ettől fogyok. :) Attól fogyok, hogy kevesebbet eszem és nem csinálok nagy zabálásokat esténként.
Akkor lenne szükségem dietetikusra, ha nem tudnám, hogy mi a probléma a kajálásommal. Ez általában azoknál játszik, akik azt mondják, hogy ők mindent megtesznek, de nem fogynak.
Én inkább azért tettem meg mindent, hogy dagadt maradjak.
106kg-ról 82-re orvosi segítséggel fogytam. Nem változott azóta sem a tudomány, tehát valszeg elég, ha azt betartom, amit akkor csináltam.
Ezt a koplalós napot mindössze arra használom, hogy eleve kalória deficitbe kerüljek. Ennyi idő alatt (állítólag) még nem játszik be az, hogy izmot bontson a szervezet, szóval elvileg ezzel nem lehet gond.
Az u.n. méregtelenítéssel kapcsolatban nem vagyok meggyőzve, de azt nem tartom rossznak, hogy legyen hetente egy nap, amikor pihenhet az emésztésem.
Ha pedig a méregtelenítős lobbinak mégis igaza van, akkor dupla haszon. :)
Ha nem zabálok és mégsem fogyok, az első ez a koplalós nap lesz, amit elhagyok.
1 hónap múlva dokihoz fordulok, ha nem fogyok, de akkor is inkább picológus kell, mert azt jelenti, hogy továbbra is bezabálok esténként. Olyan nálam még nem volt, hogy csökkentettem a bevitt mennyiséget és nem fogytam.
Ameddig esténként bezabálok (egy hete nem teszem), teljesen felesleges bármilyen szakemberhez fordulni. Ezt magamtól is tudom, hogy rossz.
szerintem már mondták itt, nem tudom miért én vagyok mindig a rossz zsaru (de tudom), szóval a koplalás nem fogyaszt. irány a dietetkus, vérvétel, terheléses cukor és már meg is mondják hoyg tudsz úgy enni, hogy fogyj tőle, de semmi koplalás. (pl 160g ch diéta)
Nem akarlak elkeseríteni, de ha neten nem tudsz nevezési díjat bankkártyával kifizetni, akkor ennél a helyi versenynél is csak reménykedhetsz, hogy nem telik be a létszám az előnevezőkkel:
"A versenyre maximum 500 fő nevezését tudjuk befogadni!Ha a normál nevezési időszak végéig (07.09-ig) beérkezik 500 nevezés, akkor már helyszíni nevezés sem lesz! (Ha nem telik meg addig, akkor lesz helyszínin nevezés, de csak max. 50 fő.)"
Egyre nehezebb cash only módszerrel sport versenyekre nevezni, ha biztosan indulni akarsz. Én csak teljesítmény túrán fizettem az elmúlt néhány évben a helyszínen.
Elmentem reggel kocogni. Mintha elvesztettem volna a ritmusérzékemet, annyira össze-vissza lépkedtem. :) Régen futottam ilyen 5.0-ra értékeltet. Futás közben emelkedett a performance index. :)
Közben azon gondolkodtam, hogy csúnyán átvertem Amatőrt. Azt mondtam neki, hogy a verseny vége előtt túl korán, 15-nél elkezdtem hajrázni. Az adatokból viszont látszik, hogy ott nem történt semmi. Még szerencse, hogy elkezdtem hajrázni, különben belassultam volna. :)
Tegnap kihagytam a koplalást a regeneráció miatt. Holnapra tervezem, amikor meg bringával jövök. Érdekes lesz hazafelé az emelkedő...
Tapasztalatom szerint egy tömegrajtos versenyen sokkal jobb időt tud futni az ember, mint egy magányos edzésen. Az én esetemben versenyen sikerült már megközelíteni egy óra alatt a 12 km-t is, míg edzésen max 9. Csak megfelelő "nyulat" kell választani, meg időben váltani, ha mégsem jó.
Barcikán is lesz aug 04 kolorcity futás. Negyed fél egész maraton. Lehet válogatni. A negyedben tervezem az indulást amennyibe sikerül 50 perc alá menni.
Múlt héten nézegettem a versenynaptárat, és megláttam, hogy itt majdnem a szomszéd faluban lesz egy rendes maratoni futóverseny július közepén (A Lázbérci-tónál). Azóta mocorog bennem a kisördög, hogy mi lenne, ha megpróbálnék felkészülni rá.
Attól tartok, ez esetben nem működne az extrapolációs technika, mint egy éve az első (és eddigi utolsó) félmaratonomnál, amikor elindultam otthonról egy 10 km-es versenyre, de mire odaértem, meggyőztem magam, hogy ha edzésen le bírok futni 8 kilométert (kevés sétával), az már majdnem 10. De ha egy 10-es megy, akkor menne 15 is, az meg már majdnem 21km. Meg amúgy is kellemes májusi idő van, mit csinálnék egész délelőtt, ha más nem, kirándultam egy jót. Végül beértem 2és fél óra alatt (volt kb 600m szint is, mert dombfutó verseny volt), meg pár embert is sikerült megelőznöm.
Az idei Január-február kiesett egy kisebb térdfájás miatt, csak két könnyebb, rövid távú teljesítménytúrán vettem részt, hogy ne essek ki teljesen a formámból. (Bár az egyiken még sántikálva is megelőztem egy egész futóklubot.) Március közepe táján kezdtem el amolyan "átmozgató" edzéseket tartani.
Ezért első lépésként vasárnap tartottam egy állapotfelmérést. Lillafüreden rendeztek Hermann Ottó emlékére egy teljesítménytúrát. Először amolyan bemelegítésként lekocogtam a 10 km-es távot, utána elindultam a 28 km-esre. Ez így már 38km, ami azért közel van a maratoni távhoz. Főleg ha azt is hozzávesszük, hogy összeszedtem majdnem 1500m szintet is (Méghogy Bükk-fennSÍK ....) A bruttó időm végül 5és fél óra alatt lett pár perccel, ebben benne van a két táv között kb. 10 perc "vakarózás" (evés-ivás-öltözet igazítás), meg menet közben az ellenőrző pontokat is keresni kellett.
A tempóm szép egyenletes lett, mert az első EP ugyanaz volt mindkét távon, és mindkétszer 30 perc alatt értem oda. Az útvonal vége is megegyezett, ott is mindkét távon sikerült egyforma időt menni. Csak annyi probléma volt, hogy a végefelé már eléggé görcsölés határán volt a vádlim. Ha még egy emelkedő lett volna, akkor biztos sántikálás lett volna belőle.
Gratulálok mindenkinek a hétvégi teljesítéshez! Egy ünneprontó kérdés: Tudja valaki mi van a Tomtom sports-szal? Futás előtt még tudtam frissíteni a quick gpst, most meg valami acount létrehozására szólít fel.
Long valóban mintaszerűen futott és beszélt! :) Tényleg érdekes, hogy komoly versenytempóban, jó keményen dolgozó szívvel, pulzussal is lehet beszélgetni, bár persze az utolsó 3-4 km-en már mintha nem a légies, könnyed témák vitték a prímet. :)
Long, a negatív split látszódik a mért szakaszok adataiból is, szuper voltál! És valld be, valahol a lelked mélyén nem akartál rögtön egy 1:59:XX-es időt, csak azért tettük rá ezt az 51 másodpercet! :)
Most én is lelkes vagyok, keresem a versenyeket, alkalmakat a futásra. Pénteken már lesz is egy offtopik ismerős szülinapi körözése a Margitszigeten, be lehet vállalni akármennyi kört 8 és félig. Két hét múlva Óhegyi 2 órás non-stop futás, ott is kinéz egy félmaraton.
8:30-on belüli volt a cél, de mivel elég jó formában éreztem mostanában magam, szerettem volna elérni a 8 órát.
Az előbbi meglett az utóbbi sajna nem, a kettő között értem be.
Pár tanulság: figyelni kell, Kékesig 2x ment ki a bokám figyelmetlenségből aztán Kékesről lefelé még 1x. Szerencsére mind olyan volt, hogy pár perc után tudtam folytatni. A 3. után fájt is futás közben, ezért óvatosabban mentem tovább. Valószínűleg az is közrejátszott a sok bokázáshoz, hogy olyan cipő volt rajtam amit már rég nem vettem fel (speedcross4). Jól fogja a talajt csúszós időben, de szoknom kell amikor átváltok rá.
Rohadt sok erőt elvesz a csúszós talajon a túrázók előzgetése, jövőre megpróbálom a trail futás verzióját, szerintem csak a kevesebb előzgetés is dobna az időn.
Kékesre 3 óra alatt értem ez még bizakodásra adott, okot, hogy a maradék 35-öt 5 óra alatt megcsinálom. Sajnos Galya után elfáradt a lábam, ott már éreztem, hogy nem lesz meg a 8. A tanulság ugyanaz volt mint a VTM-nél csak itt a sok szint miatt markánsabban előjött: erősíteni kell a lábam + egy kis fogyás.
Az előző 1:45:34 volt Dunavarsányban még 2017-ből, ahol igazából csak 21k volt, 100 méter hiányzott... :(
Sajnos nem volt jó a felkészülésem vége, kiújult sérülés, két megfázás, családi- és munka miatt kimaradt edzések miatt elmaradtam a tervezett edzésmennyiségtől.
A biztonság kedvéért a második megfázás szerdán jött, így szerintem még annak utóhatásaitól is szenvedtem.
10 kilométerig jól ment, 46:20-at futottam. Sajnos onnan a szembeszél egy kicsit megtört, szépen lassan elkezdtem lassulni.
Szerencsére féltávtól látszódott, hogy ha nem lesz nagy megroppanásom, akkor ebből PB lesz, az utolsó 6-8 kilométeren már számoltam a hátralévő távot.
A szigeten már nagyon küzdöttem, kezdett beállni a korábban sérült jobb lábam, egyre merevebb lett a mozgásom.
Az átlagpulzusom a 2017-es versennyel megegyező volt, az idő 85%-át Z4-ben futottam.
Sajnos a végére nem volt lelkierőm, hogy tempót váltsak és robbantsak. Ez valahogy sosem sikerül versenyen.
Az ivás sem sikerült jól, hátizsákban vittem magammal ivózsákot, és kb a szükséges felét ittam meg. Ezt gyakorolni kell, mert ez is benne lehetett a végén való elfáradásban.
Következő nagy verseny a SPAR Maraton lenne, látom az előttem álló feladatokat:
Én ma 10 km kocogtam . 57.30 idővel. 120 átlag pulzussal. Eddig rövid pàlyafutásom alatt ez volt a legjobb idő! A negyed maratonra én nem vàlalkoznék! Nagyon örülnék viszont ha 50 p alà sikerülne vinni az időt. Hetente ha időm és a hely is megfelelő 2 naponta futok. A tàv 5km egyszer egy héten 10km.
Az lemaradt, hogy a laktatom 165 korul van, szoval vegignyomtam a felet elvileg folyamatos savazodasban. Az elso fele meg a hataron, alatta mozgott. Szerintem ez pulzusra futva is igy lett volna tokeletes.
Szamfetisisztaknak mondom, hogy elso fel 160+ pulzuson ment, a masodik meg 170+-on. A max valahol 184 korul van. Mondjuk para, hogy beszelgetve futottunkbilyet es velemenyem szerint nem is volt akadozos levegovetel, de Amator majd velemenyez, belulrol en igy lattam.
Itt is koszonom Amatornek a nyulazast, mist pihenek, a garmin 73 ora pihenest/easy effortot javasol, lehet reggel bekocogom meloba :) meg az iden bemegyek 2h ala, ha elvegzem az edzesmunkat rendesen.
...hja kérem, így jártál, kellett neked maszek ruhatárat igénybe venned! :) Remek jó futás lett ez a mai! Long edzői engedéllyel megcélozta a PB-t, én tartottam vele a tempót, bár az elején, rögtön a hídfeljárónál eléggé el- és megrettentő volt az emelkedés, 6:14 is lett a bemelegítő első km-ünk kb. Az összes ilyen emelkedőnél, hegymenetszerűségnél Long elszakadt tőlem, illetve még a frissítőknél maradtam le egy-kétszáz méterrel, mert én valahogy lassabban iszom-eszem. :) De "a lejtő a barátunk" jeligével sikerült mindig utolérni őt. Ez így ment kb. 11 km-ig, amikor a következő 2 km-en az átlag 5 és feles tempónk lassult 5:50-5:40-re, bár ebben a frissítés is benne lehetett. 13-tól 17-ig robot üzemmódra kapcsoltunk, visszahoztuk a 2 órán belüli időhöz szükséges tempót, sőt, puffert is képeztünk. Aztán a 18 már a melósabb része volt a napnak, mondtam is Longnak, hogy hát ezért jövünk egy versenyre, szenvedés nélkül nem is lenne élmény... :) 19 és 20 között Long ezt a "nemszeretem" részét becsülettel vitte, darálta, de azért figyeltünk egymás testi épségére. :) Az utolsó km már majdnem mumussá lépett elő, de a célegyenesben Long turbó fokozatra kapcsolt, úgy kellett szlalomoznom a többiek között, hogy nagyjából együtt érjünk be. :) Long, végül is a BSI nekem 2:00:51-et hozott ki, neked mennyit? Irtózatos PB-t mentél, gratulálok!
Remek volt ez tehát! Most így idén, összesítve 10:5-re vezetnek az edzésfutások a versenyekkel szemben. Jó lenne, ha ez megváltozna, na persze az edzések legyenek sokszorosai a versenyeknek. Rajta leszek! :)
Jó volt Pinyóval (űridőt futottál, gratulálok!) és Spenóttal is találkozni a végén, bár Spenót, szerinted tényleg annyira sokat beszélgetek versenyen, és csendben gyorsabbak lehetnénk? Ne máááár. :) :) Az ugyan elgondolkoztató, hogy Spenót egyedül, csendben tök jót ment, szóval, akár igaza is lehet. :)
Természetesen edzésnek ez durva lett volna (elvitt a tömeg), viszont TÖKÉLETESEN elégedett vagyok magammal. Ilyen már annyira régen volt. Sikerült a viselhető határon tartani a pulzusomat és 5-6km
Annyiban necces volt, hogy éreztem 8km-nél, hogy az előbújt napocska kicsinálhat, de végül elbújt, szerencsére.
Nagyon ritkán sikerül ilyen jól egy verseny. Még nem néztem meg, de asszem simán megvan a negatív split. Tiszta vigyori lettem.
Jó volt végre találkozni megint. Amatőrrel persze nem, de azért azt mondom, hogy jó volt... :)
Jelentem, Amatőr és Mr. Long valóban lefutották a Vivicittát, kifejezetten jó bőrben voltak a célban. Vízbenfutásról nem tudok, bár a Duna most még elég hideg lehet.
Voltam ma babauszason a gyerekkel, 40 perc guggolas a vizben setalva bedurrantotta a combom. Elotte meg eroemeles gyakorlatkent beemeltem a gyereket a kocsiba hordozoval es meghuztam a derekam. alakul a holnapi pb :) Ha nincs hatos iramfuto masra kell akaszkodni es 2.15 megy iramfuto nelkul igy csak egy valasztas marad Amator!
Ez az, nem kell görcsölni, be kell állni egy szélárnyékba, azon már nyersz pár másodpercet, nézed ahogy mások szenvednek, azon még nyersz pár másodpercet :) aztán már be is értél.
Én bringával megyek, legjobb választás, de annyian leszünk hogy nem hiszem hogy összefutnánk.
Szerintem próbálom tartani Longgal a 6 perc/km-es tempót, nézem a pulzust (illetve figyelek az érzésre, mert néha sajna többet mér, mint a valós érték), és utazom a mezőnnyel! :)
Az izomgörcstől tartok leginkább, meg a térdízület terhelésétől.
Hajrá fiúk!
Végül a topikból Long, Spenót, Pinyo, Roger Preed futunk a Vivi felesen?
Lőrincz Olivértől olvastam, igaz ultra táv vonatkozásában, hogy a verseny első néhány órájára nem csak pulzus maximumot ír elő, hanem tempó maximumot is.
Én is részben ezzel szúrtam el a legutolsó aszfaltos maratonomat, annak ellenére, hogy edzésről tudtam, mi az a max tempó aminél nem kéne gyorsabban futnom, akkor is ha pulzusom még alacsony, mert már 10 km előtt célzóna fölé viszi a pulzusomat. Nem tűnt nagy hibának 5:30 - 5:35 helyett 5:10-5:20 közötti tempót futottam.
Ez teljesen optimális. Gondolom ahol az átlag Z3 ott volt azért Z4 ben is az intenzitás.
Pulzuskontrollos edzésnél nem csak az edzés átlag pulzusának kellene a célzónában maradi hanem a maximumnak is.
Nekem az a baj, hogy csak kerékpáron van türelmem Z2 ben maradni hosszú ideig. Egyedül kocogva nem nagyon tudok 3-4 km-nél többet Z2-ben maradni. Ritka az olyan futó edzésem aminek az átlaga is Z2-ben marad.
A legutóbbi félmaraton versenyem átlag pulzusa éppen a Z3 teteje. A 2 órás versenyből 67 percet töltöttem Z4-ben.
A Polar rendszerében a Z2 az a max pulzus 60-70% közé eső része. Nekem a Z3 teteje 80% ami egyébként is a laborban kimért aerob küszöb pulzusom. A labor szerint ennyi volt az elméleti maratoni max pulzusom.
Neked ezek a Polar szerinti zónák vagy ahhoz nagyon közeliek?
A Polar max pulzusból 10% -os sávokkal képez zónát és nekem attól csak 2-3 ütéssel tér el, amit aerob és anaerob küszöbnek meghatároztak és az alapján írtam be a zónákat.
Régebbi hozzászólásodból úgy tűnt a TP-t használod. Én, ha egy Joe Friel zóna kalkulátorba beírom a laborban kimért anaerob küszöbömet Treshold értéknek, akkor ott a Z2 teteje 2 ütéssel magasabb, mint a Polarban használt zöld Z3 zónám teteje.
Kíváncsiságból megnéztem, nekem a Z4-Z5 összesen 4%, amiből szerintem 1% simán mérési hiba.
Az edzéseim közel 70%-a Z2-ben van, bár a trend lefelé tart:
2017: 74%
2018: 69%
2019: 59%
Azt hiszem én vagyok azon kevesek egyike, akinek több gyorsító edzést kell végezni, hogy közelebb kerüljek a 80/20 arányhoz. :)
Remélem gond nélkül lemegy a Vivicittá (szerdán megfáztam, remek!).
Utána az erősítés témakörében kell eldöntenem, hogy a következő edzési periódusomban mit és hogyan csináljak ahhoz, hogy jó alapokkal forduljak rá a SPAR Maratonra.
Nálam sajnos a piros nagy része nem fals mérés igaz régen a számított max pulzus alapján alacsonyabbra, 155-re tettem a piros határát, csak 2017 óta állítottam a piros alját 165-re. A sárga elejét 139 ről csak 141-re kellett emelnem a terheléses vizsgálat alapján és a kék zóna teteje is csak 4 ütésnyit emelkedett 2017-től.
Egyébként a 2015.04-2016.03. időszak futásainak, túráinak ilyen terhelés eloszlásából:
Sikerült lassan eljutni egy hozzád hasonló eloszlásig. Nekem a zöld terhére a kék 25%-ot kellene talán emelni egy kicsit illetve a sárgát lehetne feljebb vinni 20% közelébe, mert eléggé lelassultam.
Szöveggel együtt nem sikerült elküldenem, ezért ment külön a kép. Nekem 2017-02-22 óta van Polarom. A piros zóna nem valós idő, hiszen a fals méréseket tartalmazza általában. Olyan felére tippelek, de nem tuti.
Van egy nevezésem e hó 28.-án Esztergom Trail 57 k -ra,de végül nem (oda)megyek,és természetesen lecsúsztam a pénz visszaigényléséről,mert figyelmes és körültekintő vagyok.Mivel számomra ez a pénz innentől bukta,ha valakit érdekel az ügy,viheti annyiért,amennyiért gondolja.Akit érdekel,dobjon egy mailt,köszi!
Jó ötlet, de eszembe jutott valami és feltúrtam a Flow felületemet :-)
Itt vannak két futásomnak az alap adatai ugyanazon a 10 km-es útvonalon, 2016 tavaszáról és most márciusból.
A képeken nem látható infók:,
2016.03.06. kb 89-90 kg voltam. A futás előtti 4 hónap 405 km futó edzésem volt és a megelőző egyéves időszakban 890 km.
2019.03.25. kb 88 kg voltam. A futás előtti 4 hónap 728 km, az egy éves időszak 1997 km, de a 10 km előtt 3 hétig nem futottam.
2016-ban egyenletes iramot próbáltam tartani és az elejétől 135-140 közé engedtem a pulzust és 5 km után ment csak fölé.
Idén az első 3km-en fokozatosan gyorsultam és a 3. km végére ment 135 fölét és onnét elég hamar 140-145 között volt és azt tartottam.
Az idei 10 km 54 perces volt és az átlag HR 140, csak megállítás helyett részidőt nyomtam ezért lett több az edzés idő.
Azt hiszem ebből látható, hogy lehet fejlődni erősödni úgy, hogy 28 közeli BMI értékkel is kb 1 perccel gyorsabb kiliket fusson az ember szinte azonos átlag pulzussal.
Mondjuk ehhez a fejlődéshez 3 év alatt 650 óra és 5800 km futás és túra 86900m + szinttel kellett nekem. Az összes edzés ennél kicsit több volt a kerékpározásokkal és triatlonokkal:
Az "Edzőt Spenótnak!" mozgalomba belépnék én is. ;)
Ma a saját, week-end edzéstervemet teljesítettem, megvolt a hét futása, laza 8 km, jöhet vasárnap a második attrakció, a verseny feles! :)
Végül is ehhez a Vivicittához idén épp 10 darab edzésalkalommal érkezem a tarsolyban, plusz a havi első szombati egy szigetkörök. Ahogy öregszem, egyre kevesebb jön össze! :)
De most Long betámadott ezekkel a vasárnap hajnali hosszúak tervével... tetszik így elsőre! :)
Tudományosan egyszerre csak egy paramétert módosítunk! :) Ha egyszerre fogynék és edzővel készülnék, akkor soha sem tudnánk meg, hogy minek mennyi hatása volt.
Így már egyébként látnám értelmét az edzővel készülésnek, mert tök érdekes lenne tudni, hogy mivel tudok többet fejlődni.
Fogyással gyorsulok egy percet, aztán edzővel még egyet és máris lenne belőlem egy átlagos futó. :)
Lehetséges edzővel és fogyással egyszerre fejlődni, sőt, egymást szinergikusan erősítő folyamatok. A te szinted egy edzőnek jó terep, nem hinném, hogy időpazarlásnak gondolná ezekkel a paraméterekkel. Mondjuk az más lenne, hogy az edzővel hadakoznál, nem szellemekkel - de valószínűleg így előrébb is jutnál/jutnátok.
Eszembe jutott még egy lehetőség, a Spenót-féle tesztre. Vegyük rá pl. Muhari Gábort, hogy ugyanezen edzéseket végrehajtva, mint eddig, szedjen fel +-ba 15-20 kilót. Oszt meglátjuk.
Tavaly 2464km-t futottam. Edzőt azért utasítom el, mert már korábban is biztos voltam benne, hogy a legnagyobb fejlődést a fogyással érhetném el. Tök feleslegesnek tartom addig bárkinek az idejét és az én pénzemet pazarolni, amíg nem teszek meg minden egyebet a siker érdekében.
Jelenleg egységnyi javulást legolcsóbban fogyással tudom el. Ha majd nem így lesz, akkor lehet, hogy elgondolkodom rajta, de jelenleg úgy gondolom, hogy mondjuk 10kg fogyással javulhatok 1 percet kilométerenként, fogyás nélkül, edzővel ez szerintem sokkal kevesebb lenne és ráadásul nem is egészséges.
Persze, lehet, hogy tévedek, de akkor is így gondolom. :)
Egyébként egészen gyorsan lehet valami eredménye az emberkísérletnek. Szeptemberben voltam a legjobb formában, és akkor kb. 3.5-4 kiloval voltam könnyebb. Ez elvileg 2-3 hét alatt lemegy, mert az elején gyorsabb a fogyás. Ha visszajavulok arra a tempóra azonos pulzuson, akkor ez nem nagyon lehet más miatt. Egyébként a rohadék óra a saccolt VO2Max-omat is a dagadtságomnak megfelelően nyomta le, bár ebbe belejátszik a köhögés miatti oxigénhiány is szerintem.
Teljesen egyetértek. Nem állítom, hogy varázsütésre ugyanazt az időket futom majd, mint 30 évesen, de abban bízom, hogy több és jobb edzésmunkával egészen jól megközelíthetem. Majd kiderül.
Engem az bosszantott fel amikor a néhány évig örömmel használt útvonalaimon egy téli favágó szezon után jöttek a földgyaluval utat egyengetni. Így azt a kevés füvet ami volt a földút közepén és lehetővé tette kisebb esők után is a sárba merülés nélküli futást, teljesen eltüntették.
Ami a lépésszámot illeti, emelkedőn sokkal gazdaságosabb rövidebbet lépve magasabb frekvencián futni.
A gyaloglás és futás eltérően terheli a lábakat ezért hat néha "felfrissülésnek" a gyaloglásban elfáradva pár lépést kocogni.
DK Gergő ott volt terheléses vizsgálaton 2011-ben ahol én is voltam 2016-ban. Akkoriban a blogja szerint kb 100 kg volt.
A 3:46-os maratonját pedig Lőrincz Olivér edzésteve alapján futotta 2013 tavaszán Balatonfüreden 90 kg testsúllyal. Nem ismerem személyesen, de egy országúti versenybringás fotója alapján 190cm közeli lehet a magassága és akkor az a 90kg már nem is olyan nagyon sok.
Akkor 35 éves volt. Ez azért lényeges, mert a teljesítményhez O2 kell az izmoknak. Az O2 mennyisége a pulzustól függ. Fiatalabban magasabb a max pulzus, magasabban vannak a különböző küszöbök, így az aerob tartományban is sokkal nagyobb teljesítményt tud elérni az ember.
Én úgy gondolom, hogy hiába vagyunk azonos súlyúak, mint 10-15 évvel ezelőtt, ha az izomtömeg és az izmok edzettsége hasonló, akkor azonos teljesítményhez azonos pulzus tartozik csak közben az aerob küszöb 10-15 ütéssel alacsonyabbra került.
Tehát ha még túlsúly is van, akkor idősebben az alacsonyabb pulzuson még több O2-t kéne biztosítani a keringésnek azonos sport teljesítmény eléréséhez.
Teljesen rendben van ez a séta, kocogás, erdő. Még az én kedvemet is meghozta a mozgásra, már így olvasás alapján is. A futótechnika próbálgatása is egy nagyon élvezetes része a fejlődésnek. Csak így tovább!
Szoval csak lovoldozol ezzel a sotetben. Felre ne erts, jo dolog a fogyas (aztan ott hagysz legkozelebb a francba A Matran), de ez megint csak valami kifogas.
Pár napja valaki írt a frekvencia fontosságáról. Én eddig a testalkatomhoz illően inkább hosszabb lépésekkel igyekeztem futni (legalábbis sík terepen). Ma viszont megpróbálkoztam rövid, gyors lépésekkel teljesíteni az "etalon" körömet. Ez egy kb. 8 kilométeres kör (már amennyire a turistatérképen le tudtam mérni). Tavaly év elején kezdtem el mérni az időt (ekkor már talán volt értelme, mert a kocogás már több volt, mint a séta). Nagyjából 56-57 perceket mértem, de 58-at még jégen is tudtam, amikor be kellett vetnem egy-két kötéltáncos figurát. (Szerencsére megúsztam egy nap csuklófájással.) Aztán kb. itt stagnálok már jó ideje.
Ma viszont kb. 51-52 perc sikerült, a fent említett technika alkalmazásával. Igaz, hogy annyi csalás volt benne, hogy utolért egy kerékpáros, nagyjából féltávnál, pont az unalmasabb részen, ahol még elég sokat bele szoktam sétálni. Úgy szoktam mentegetni magam, hogy rákészülök a következő emelkedőre, ahol megpróbálok egyhuzamban felkocogni. Igazából ennyi szokott lenni az edzésem: 20perc bemelegítő kocogás, az emelkedőn felfutás, lefele kis lazítás, utána párszáz méter sprint, majd utána levezető kocogás a parkolóig. Most viszont hogy mellettem tekert a biciklis, megpróbáltam tartani vele a tempót, és a sebességmérője szerint nehézség nélkül tudtam vele haladni 9 km/h tempóval ott, ahol máskor csak sétálgatok. És el sem fáradtam, mert utána az emelkedőn is hoztam a szokott formámat.
Tehát a továbbiakban tökéletesíteni kell a futótechnikát, másrészt valahogy mentálisan kezelni kellene ezeket a holtpontokat, amikor elkezdek sétálni, pedig nem is vagyok fáradt, csak valahogy hiányzik a koncentráció. (Az a nevetséges az egészben, hogy túrán viszont 20-30 km-nél, ha már fáradt vagyok, jobban esik a kocogás, mint a séta, akár még bakancsban is.)
Én kezdő futóként (inkább kocogó) néha olvasgatom ezt a fórumot, és próbálok néhány okosságot elsajátítani. A legtöbb mozaikszót nem értem, de még nem is igazán tartok ott, hogy szükségem legyen rá. Még csak ott tartok, hogy próbálom a heti menetrendembe beilleszteni a heti 2-3 edzést. Meg kellemes, jó és rossz időben is futható helyeket keresgélek az erdőben. De az LKT-val mindig gondjaim vannak. Mert ha találok egy forgalommentes, dimbes-dombos helyet, nemsokára megjelennek a fakitermelők, és szétabriktolják az egészet. (Az LKT az erdészeti vonszoló traktor.)
A 7 perces küszöb tempót csak eltúlzott példának szántam. Fogalmam sincs mennyi lehet neki.
Azon sincs vita, hogy ha nagyobb súllyal edz valaki, akkor ahhoz bizonyos mértékben hozzáerősödik, de itt jönnek a képbe azok a körülmények ami nem egyforma mindenkinél, tehát az alkalmazkodás mértéke nagyon egyéni.
Saját súly adataimat azért is írtam, mert úgy gondolom én is a BMI érték önmagában semmilyen összefüggést nem mutat az elérhető futás teljesítménnyel.
Persze hogy egyetértünk ebben :) A célra kivetítve igaz. Én arra gondolok inkább, hogy beszélünk itt a testsúlyról. Ok, de akkor mit mondtok annak, aki már csak 20-as BMI-vel rendelkezik?? Ő már nem fog jobban, gyorsabban futni, mert nem ad le a testsúlyából? Én erre gondolok leginkább, mikor elvetem a testsúly előtérbe helyezését. Egyébként én is a határon mozgok, 23-24-es BMI-vel élek. Remélem nyáron te is el tudsz majd jönni végre egy közös tókörre.
Gyakorlatilag mindenki gyorsulni fog és nem is kicsit, aki 25-ös BMI-ről lemegy mondjuk 23-asra.
Mindenkinek van egy elméleti maximuma egy adott BMI értéken, és ezek a maximumok annál jobbak, minél közelebb van valaki a futáshoz hatékonyabb testsúlyához.
Nem hiszem, hogy spenót bármilyen súlyon futna 2:30:00 alatti maratont, mint ahogy én sem, de 4:00:00 alattit simán tudná, ha leadná a fölösleget. Ha jól értem, akkor ez lenne az elsődleges cél.
Nem emlékszel arra, amikor egyik tókörön megkérdeztem, hogy mennyi a pulzusod és te azt válaszoltad, hogy szólsz, ha háromjegyű lesz?
Na, akkor nekem már a 150-et verdeste a folyamatos emelkedés miatt.
A tókör pont az a táv, amit még le tudok úgy futni, hogy csak a végére kerüljek anaerob zónába, de ott végem is. Ezért olyan szenvedős nekem egy maraton ezzel a fingilingi tempóval is.
Ki vagyok váncsi, hogy mivel nyomod majd le a pulzusomat...
Sok-sok igazság van az írásodban, de végre tudok vitába szállni veled, mert két dolgot másként látok! :) Egyik a testsúly. Ha évek óta ezzel a testtömeggel fut Spenót, akkor ezzel edzi magát, semmit nem számít, hogy súlytöbbletet jelent a BMI számítása szerint (ugye testtömeg <kg> osztva testmagasság négyzetével <m2>). Példaként hozom fel Kreidl Csabát, száz kg feletti testsúllyal, jóval 25 fölötti BMI-vel 8 órás 100 kilométerre képes. Testsúlyt érdemes csökkenteni, de nem ez a kulcs! A másik megjegyzésem a 7 perces küszöbre vonatkozik. Tutira nem, hiszen több tókört is futottunk 6:40 körüli tempóval, 3 óra feletti futások, tehát nem lehet küszöb feletti, hiszen nyugodtan beszélgetős tempó ez nála. Ha jól emlékszem 130-135 közötti pulzuson. Tesztelni fogom az UB után Spenótot, kihozom belőle az "állatot".
A 6:30-as tempó, ha ott száll el a pulzusod, akkor ugye minimum 4:35-ös maraton menne... Akkor hogyan futottál jobbat még így is. Valami nagyon sántít a futólogikádban! :)
Akkor miért fogod a testsúlyodra a pulzus elszállását? Ne hagyd, ez a mentális része. Kezd a maratont is lassan. Sőt azt mondom az edzéseiden is csináld úgy, hogy az első fele legyen alacsony pulzussal, majd a második fele legyen határon a pulzusod. Meg ne felejtsd el a levezetést, hagyd megnyugodni a pulzusod. Heti kettő ilyen edzés garancia a sikerre. Nem hiszem, hogy nincs meg benned a 4 órás maraton. A nyáron be is bizonyítom neked, elmegyünk együtt egy 42,2k-ra. Majd ráállok egy órával a te pulzusodra és úgy hajtalak végig a távon. Tuti a hármassal kezdődő maratoni időd! :)