Keresés

Részletes keresés

astronom Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38941
Bármilyen elmozdulás esetén valahol a sorban ha az erőhatásokat végig nézzed valahol ott lapul a surlódás.

Tömény hülyeségeket írsz. A szabadesésnél pl. hol lapul a súrlódás, ami az elmozdulást okozza?
Előzmény: TEODOR (38932)
Simply Red Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38940

 Én jól irtam a surlódás közvetiti az erőket különböző tárgyak anyagok között .

Bármilyen elmozdulás esetén valahol a sorban ha az erőhatásokat végig nézzed valahol ott lapul a surlódás.

 

Valóban? A Holdon elejtett tollpihét például miféle súrlódás gyorsítja szerinted?

Előzmény: TEODOR (38932)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38939

Szia kedves nagyon laikus!

 

  "1.    Ha abból indulunk ki hogy van abszolut álló üres tér (aka aether) akkor pusztán relatív sebesség mérésével meghatározható az abszolút sebesség (ami persze nem más mint a feltételezett abszolut álló üres térhez viszonyitott relativ sebesség)."

 

  Látom nem tünt fel a logikai ellentmondásod:

 

  Az "üres hely"  a tér nem lehet sem álló sem mozgó! Ezt jegyezd meg!

 

     Tudod, mi a "szimbolizálja" szó jelentése?  Látom nem tudod!

Javaslom nézz utánna egy értelmező szótárban!

 

  A "viszonyított relatív sebességedről" már semmit sem érdemes szólni!

 

 

" 2.    Ha abból indulunk ki hogy a létezőnek feltételezett abszolut álló üres tér mint viszonyitási rendszer kivételezett (minden más rendszer pedig nem) akkor csak abszolút álló rendszerben (a ládán mászva) halad a fényteknős azonos sebességgel a térbeli sebességével."

 

    Nos, nem indulunk ki abból, sőt! Ne induljunk ki ilyen butaságból!

 

  Így az általad bevezetett félreértésedre adott saját válaszod zavarosságával hagy ne én foglalkozzak!

 

 Zárásként:

 

  Teszteltem a teknősös példát nyolcadikos gyerekeken.  Ők, megértették.

 

  Kétlem, hogy Te nem értetted volna meg. De lehet, hogy tévedek!

Előzmény: nagyon_laikus (38937)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38938
Erre a hozzászólásodra is a választ a 38934-ben megtalálod. Olvasd el és vitasd.
Előzmény: Mungo (38864)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38937

"Legyen "Uram bocsáss!" a föld az abszolút álló üres tér."

 

Nem birom ki én se. Ne legyen. Eppur si muove.

 

Mi a példa tanulsága?

 

  1.    Ha abból indulunk ki hogy van abszolut álló üres tér (aka aether) akkor pusztán relatív sebesség mérésével meghatározható az abszolút sebesség (ami persze nem más mint a feltételezett abszolut álló üres térhez viszonyitott relativ sebesség).

 

  2.    Ha abból indulunk ki hogy a létezőnek feltételezett abszolut álló üres tér mint viszonyitási rendszer kivételezett (minden más rendszer pedig nem) akkor csak abszolút álló rendszerben (a ládán mászva) halad a fényteknős azonos sebességgel a térbeli sebességével.

 

Sőt még akkor se...

 

Nem is beszélve arról hogy akkor mostan a földön mászik az a fényteknyős vagy a ládán mászik vagy a térben mászik? Ösztönös rendszerváltó vagy. Ez cirka másfél évtizede nagyon hasznos lehetett (volna) :-)

 

Mi a példa valódi tanulsága? Teknősök ide-oda helyezgetésével se lehet eredményesen cáfolni. Igy aztán besorolhatjuk a ládás és ládátlan teknősöket is a nem koncentrikusan villogó inerciális autók meg a hasonló célu puskagolyók és tapsolások mellé.

Előzmény: Gézoo (38934)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38936

Szia!

 

  Szépen, egyszerűen, hogy mindenki számára érthető legyen a példa

a 38934 sz. hozzászólásomban leírtam a fény terjedését.

 

  Megjelenítve, hogy mit jelent az, ami az Einsteini axiómában úgy szerepel, hogy:

 

  "minden a rendszerből mérve c a fénysebesség" és milyen az amikor az itteni, általad is vadul védett:

 

  "rendszerben, rendszerhez képest c sebességű fény".

 

  Ne kelljen újra becsatolnom, ezért kérlek olvasd el ott. (38934)

Előzmény: Mungo (38863)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38935

Szia!

    Nézzük, mit is számoltál?

 

  B rendszerben az A rendszer origója x=-vt szerint mozogva t=1 időpontban

    x=-1 helyen van.

 

A B rendszerből nézve t=1 -kor az A rendszerben még csak t=1-0,4ns

 

   azaz B szerint az A rendszer origójától x=299 999 999 távolságra távolodott el a fény ennyi idő alatt.

 

  A Lorentz transzformálással ez pontosan x=299 999 999,12 méterre van az A rendszer origójától.

 

  Azaz a B rendszerben ez a hely x=xc+xA= 299 999 999,12-1= 299 999 998,12 m

 

  Akkor mi is a Te kérdésed? 

Előzmény: ivivan (38862)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38934

Szia!

      Nem érted, hogy a példa mit is szemléltet?

 

  Legyen "Uram bocsáss!" a föld az abszolút álló üres tér. Ezen másszon két teknősbéka.

  A teknősbékák sebességéről csak azt tudjuk, hogy a fényt szimbolizáló láda nélküli

teknős, állandó sebességgel mászik.

  A másik teknős sebességét sem ismerjük, csak azt látjuk, hogy a ráborított láda miatt a fényteknősnél lassabban halad, de állandó sebességgel. Ő szimbolizálja a tehetetlenségi pályán haladó IR-t.

 

  A ládán úlő megfigyelő álló rendszerében mozgónak látja a fényteknőst, megméri, hogy a láda rendszerében 1 métert 40 sec alatt tesz meg, majd egy tükörről visszaverődve újra megméri, de ekkor 20 sec alatt teszi meg az 1 métert.

  jelöljük c-vel a fényteknős sebességét, v-vel a láda "abszolút" sebességét.

Azaz:              átrendezve:

   2/(c+v)=40                    2=40c+40v

   1/(c-v)=40                     1=40c-40v

 

Így 3=80c azaz  c=3/80   és   1=80v  azaz v=1/80  "abszolút" sebességet kapunk.

 

   Ha állna a láda akkor a fényteknős mellette ugyanannyi idő alatt haladna el

1 méter hosszon, mint ha a ládán mászna.

 

       Mi a példa tanulsága?

 

  1.    Pusztán relatív sebesség mérésével meghatározható az abszolút sebesség.

Úgy a fény sebessége, mint ahogy a rendszer sebessége a fény segítségével.

 

  2.    Csak abszolút álló rendszerben (a ládán mászva) halad a fényteknős

         azonos sebességgel a térbeli sebességével.

 

   Így érthető számodra a példa és érthetők a tanulságai?

      

 

 

 

Előzmény: Caledoni (38861)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38933

Szia!

 

    A fény minden rendszerből mérve c.   Így az idő és ezen időhöz szoros függvénykapcsolattal leírva a fény által megtett út közül bármelyikkel leírható a

másik, mint pl.  a frekvenciával a hullámhossz és viszont.

 

  Ha azt mondom, hogy 100 ns akkor ez 30 métert jelent és ha azt mondom, hogy

egy kommersz logikai kapu átviteli ideje alatt a fény 3 métert tesz meg,  akkor

mindenki tudja,  hogy ehhez tartozó idő 10 ns.

 

  Gondolom számodra azért meglepő, mert úgy vitatkozol ebben a témában, hogy

ilyen megközelítéssel eleddig nem találkoztál.

 

 

Előzmény: Mungo (38867)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38932

Én jól irtam a surlódás közvetiti az erőket különböző tárgyak anyagok között .

Bármilyen elmozdulás esetén valahol a sorban ha az erőhatásokat végig nézzed valahol ott lapul a surlódás.

Előzmény: Simply Red (38931)
Simply Red Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38931

Mit is írtál?

 

Te tudtad azt , hogy a mechanikában minden elmozdulás a surlódás következménye?

 

Hát, ha az általad leírt súrlódás helyett kölcsönhatást gondoltál, elmozdulás helyett pedig gyorsulást, akkor jót gondoltál, hiszen ezzel épp Newton I. törvényét fogalmaztad meg. De, hogy nem ezt sikerült leírnod, azt látjuk. A fránya tanárok az iskolában az ilyen "pontatlan fogalmazásért" akkora karót adnak, mint egy ház.

Előzmény: TEODOR (38930)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38930
Akkor jó neked , néha nem ugy sikerül leirni a gondolatokat ahogyan elképzeltem.
Előzmény: astronom (38929)
astronom Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38929
Tudom, hogy mit írtál.
Előzmény: TEODOR (38928)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38928

Mint irtam a mechanikában a surlódás az úr .

Csak itt vannak akiknek az ágyú és a rakéta közötti különbség is gondot okoz.

Előzmény: astronom (38927)
astronom Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38927
Az ember azt hinné, hogy már minden lehetséges idióta ökörség elhangzott egy ilyen topikban.
Erre most megtudjuk, hogy a rakéták csak a tökéletlen tömítés miatt működnek.
Lehet, hogy tényleg a hülyeség mozgatja a világot.
Astrojan Creative Commons License 2007.06.12 0 0 38926

A 20ezer km magasságban ma több mint 20 műhold kering, s ezek atomórái sietnek a földi órákhoz képest.

 

Óriási felfedezés. Csak sajnos ezek az órák már indulás előtt a földön így lettek elállítva, a GPS órák előzetesen meg lettek erőszakolva, ezért valóban sietnek, tehát nem mondtál semmit. Ezek az órák fent repülés közben a valóságban sietnek, a földfelszínről nézve viszont pontosan UTC órának látszanak.

 

Azt nem tudni okoska, hogy fent valóságosan átváltoztak -e UTC órává, vagy csupán innen lentről látszanak úgy.

 

Tehát semmiféle műholdas tapasztalat erre nézve nincs, mert egyet sem hoztak még vissza.

 

Előzmény: Törölt nick (38870)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38925
Ha a tornyos kísérletre gondolsz, akkor ezzel csak két gond van:
1, a klasszikus mechanika szerinti gyorsulással a frekvencia nem változik
2, a jelenséget az áltrel jósolta (amiben a fénysebesség állandó), tehát nem csak magyarázni tudja a jelenséget, de előre meg is jósolta azt!
Előzmény: TEODOR (38915)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38924
Igazad van: az információ áramlás maximális sebessége c. Ezért persze a tömeggel rendelkező testek maximális sebessége is c. A kísérletekkel pedig gondolom a távolhatásra utalsz, ami a kvantum mechanika egy jelenleg is leginkább kutatott területe, de sajnos a fénysebesség maximumát ez sem tudta megdönteni. És persze magyarázat sem igazán van a jelenségre... De azt hiszem ezt nem ebben a topikban kellene megbeszélni...
Előzmény: TEODOR (38920)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38923
Szerintem itt a "szinte" arra utal, hogy az áltrel (sem) képes teljesen leírni, hogy milyen is lehet egy fekete lyuk belseje. De szerintem ezt senki nem is várja el az elmélettől: megvannak az elmélet használhatósági határai, mint minden eddigi elméletünknek (pl: Newtoni mechanika igaz, ha v<<c, spec rel igaz, ha a gravitáció hatása elhanyagolható stb)
Előzmény: Törölt nick (38917)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38922
Azért a specrel és az áltrel között érdemes finom disztinkciót tenni, Szondy az utóbbit szeretné meghaladni...
Előzmény: Törölt nick (38917)
pint Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38921
igen, szerintem is cáfolja a specrelt egy meggondolatlan fogalmazás. elvégre hogy lehetne az, hogy egy jó modellel kapcsolatban valaki gondatlanul fogalmazzon?? ugye, hogy ez nem tűnik valószínűnek? specrel - debunked
Előzmény: Törölt nick (38917)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38920

Ezt ikább ugy mondhatnád az információ sebessége "c" .

Elégé sok olyan mérés kisérlet létezik ami a fénysebesség sokszorosát adta eredményül lehet hogy ez hihetetlen számotokra .

Előzmény: ivivan (38914)
Caledoni Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38919
Rugókkal lehet még pályázni?
Előzmény: ivivan (38916)
pint Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38918
"Szerinted a nagy nyomású gázok milyen mélységben hatolnak be a fémek felületébe ,belsejébe , mennyi jutt át rajtuk"

és szerinted?
Előzmény: TEODOR (38912)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38916
Jó, tehát szerinted az anyagok a súrlódás miatt nem hatolhatnak át egymáson? Én úgy tudtam, hogy ez (is) EM erő...

De akkor még mindig meg kell magyaráznod a gravitációt...
Előzmény: TEODOR (38912)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38915
És ki is mutatható az általatok olyan utálatos frekvencia változásban.
Előzmény: ivivan (38911)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38914
Jah és még annyit: a fénysebesség jelenleg már korántsem számít olyan nagynak, mint mondjuk 100 éve. Több esetben ez a sebesség már korlátnak bizonyul (pl: az informatikában) Vagy itt vannak a műholdak, ahol a távolság miatt már jelentős ideig tart a fény útja... Még soha senki nem tapasztalt c-től eltérő sebességű fénysugarat, pedig már 100 éve feszegetjük a határokat, ezért szerintem kijelenthetjük, hogy a fény sebessége konstans...
Előzmény: TEODOR (38909)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38913
Bocsi "áram mentes vetető " az egyik rádbizom melyik az első forrás a tapasztalás terén , de lehet hogy a második verzióra már nem lessz alkalmad.
Előzmény: pint (38910)
TEODOR Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38912

Nem kell kimagyarázni magamat hiszen a kiáramló gázok nem ütköznének elenállásba a rakéta irányában akkor nem lenne elmozdulás .

Szerinted a nagy nyomású gázok milyen mélységben hatolnak be a fémek felületébe ,belsejébe , mennyi jutt át rajtuk , ismertek tökéletes tömitést?

Előzmény: ivivan (38907)
ivivan Creative Commons License 2007.06.11 0 0 38911
Nos, a 11km/s azért nem elhanyagolható a fénysebességéhez képest: csak 5-6 nagyságrenddel kisebb, mint a fénysebesség. Mivel 15-18 jegy pontosságig tudjuk mérni a fény sebességét, ezért ez a sebességeltérés már bőven kimutatható lenne...
Előzmény: TEODOR (38909)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!