Keresés

Részletes keresés

V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75933
Ha az oroszok nem tudnak adni, arrol az europai vezetok biztosan tudnak. Lehet, hogy nem mindegyik...
Előzmény: advocatusdiaboli (75889)
smajkrem Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75932
Ha fizetnének megfelelő árat az ukránok akkor mennyit kéne küldeni? (Megjegyzem fizettek)
Ez a 2 ország vitája amit rendezhetnek 1000 féle módon. Ezért nem kéne ezt csinálni ami itt folyik.
Ha lenne elég gáz, küldenék, tök mindegy elveszik-e az ukránok a saját részüket így vagy úgy vagy sem. Nonszensz hogy azért nem látják el a fél eu-t amire hivatkoznak.
Előzmény: Törölt nick (75928)
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75931
Ja,csak meghalt pár millió orosz,meg kinyirták az összes vezetőt.
Előzmény: Törölt nick (75916)
klimakiraly Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75930
Az kell majd az elkövetkező 5 nap tranzitjához ... :-)
300/21 és ez csak ukrajna ... ne gondoltam volna.
Előzmény: Törölt nick (75928)
klimakiraly Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75927
Ez is jó duma....
Moszkvai megfigyelők úgy vélik, hogy az "elfogadhatatlan feltételek" megfogalmazás azt fedi, hogy Ukrajnának nincs elegendő gáza a légnemű energiahordozót továbbító turbinák működtetéséhez, mivel Ukrajna 2009-ben való gázellátásáról még nem jött létre megállapodás a Gazprommal. Ukrajna korábban követelte, hogy a rendszer működtetéséhez szükséges, napi 21 millió köbméter gázt a Gazprom adja, de az orosz monopólium szerint ezt a tranzitországnak kell fedeznie akár saját készleteiből, akár úgy, hogy e célra vásárol gázt. Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója mér hétfőn kilátásba helyezte, hogy a konszern annyival kevesebb gázt küld a vezetékekbe, amennyit Ukrajna levesz a tranzitból. [/ig

Nem tranzitálni mert kell a 21.000.000 fűtésre ... keverik a kakit.
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75926
Az ötödik orosz verzió után. Miért nem küldik az oroszok a tegnapi szerződés szerinti mennyiséget és miért nem a szokásos útvonalon? Vagy nincs, ami hülyeség, vagy hisztiznek még egy sort.
Előzmény: Törölt nick (75920)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75924
Pontosan erről van szó. Hogy jól csinálják, amit csinálnak - ha valóban nincs elég gáz. És éppen emiatt mondtam - a mostani legelső kommentemben - hogy Ukrajna partner ehhez, cserébe kap hébe-hóba egy kevés gázt. Összekavarták az odautazott szakértőket is rendesen:) Komplett hülyét csinálnak mindenkiből, de nyilván nyomós okuk van rá. Változatlanul csak összeesküvás-elmélet, ne vegyétek le a fejem érte:)
Előzmény: Vadista Szandál (75922)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75923
Azonnal, az első pár napban leültem volna az EU-val és az érintett országok vezetőivel tárgyalni, közös megoldást sürgetve és a megállapodás alapján cselekedtem volna. Mindenképpen komoly szándékot mutattam volna a probléma azonnali rendezésére. De abszolút más volt a helyzet, nem érdekelte őket a gázhiányban szenvedő országok sorsa.

Az első indokuk az volt: Ukrajna nem fizet. Ukrajna fizetett. Gáz még mindig nincs. Hogy lehet még most is mindent az ukránokra fogni? Ki veszi ezt be? Lopnak, eltérítenek, a bánat tudja mi mindent csinálnak még a gázzal, amit az oroszok nagy becsületesen küldenek. Hát egy frászt. Ezt én nem veszem be:)
Előzmény: Törölt nick (75918)
Vadista Szandál Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75922
A gázvita kapcsán az olajár felnyomására tett összeesküvés elmélet nem látszik igazolódni. Leálló maradék ipar mellett nem is igen fog. Valszeg nem is erről szólt, csak megragadt bennem.


Én nem féltem az oroszokat, ha tényleg kevés van nekik már most (hipotézis) akkor a legjobb taktika pont az amit csinálak. Adnak is meg nem is. Ők ugyan akarnának, csak nem ér ide. Nem hiszek a fél év alatt felálló norvég platformokban. Abban hiszek, hogy egymás sarkát fogják törni az eu-s vezetők egy kis gázkoncért és az egységes eu írott malaszt marad.
A közvélemény és a politikusok zavarodottak, senki nem tud semmi konkrétat.

Kiváncsi leszek, lesz-e jövőre is balhé?

klimakiraly Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75921
És olajat sem tudunk venni semmiképpen ennyit mint amit gázból használunk?

Most olcsó ... jó nem a gázhoz képest.

Egységnyi földgáz mennyi olaj?

Az is logisztikai rémálom?

Köszi
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75919
Nem, az oroszok direkt olyan útvonalon küldik a gázt, ami de facto lehetetlenné teszi a továbbítást. Ráadásul csak 100 millió m3-t küldtek ma összesen.
Előzmény: Törölt nick (75915)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75917
Jó, legyen. Az enyém úgyis csak összesküvés-elmélet, nem épül komoly számításokra, csak valahogy ezt érzem ki a sorok közül. Félő, hogy a valódi okokat sohasem fogjuk megtudni, mert mindenki úgy hazudik, mint a vízfolyás.
Előzmény: advocatusdiaboli (75914)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75914
Nézd, akkor leírhatjuk: Oroszországnak vége van.
Ha az derül ki, hogy nem képes gázzal ellátni az EU-t (jelen idő szerint gyakorlatilag egyáltalán nem), akkor az EU minden létező pénzén a következő szezonig az alternatívákat és az elérhető forrásokat fogja biztosítani, LNG kikötőket épít, ha Iránban, hát ott (a norvégoknak vannak modulrendszerben gyártott úsztatható kompresszor-kikötőik, amelyeket fél év alatt talpra tudnak bárhol állítani).

Akárhogy is lesz: a világ túl fogja élni, nagyon-nagyon xar lesz, de a világ legnagyobb lúzere az a hazug Oroszország lesz, aki nyilván már a szezon előtt is tudta, hogy nem fog tudni szállítani eleget, de nem mondta meg, behúzott mindenkit a csőbe.

Egyébként pedig nem ez a helyzet, gáz van ott elég, a kitermelés is megfelelő, a szállítási kapacitás is biztosított. Kardcsörtetést látunk.
Előzmény: -tita- (75909)
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75912
Ki.
Előzmény: Törölt nick (75908)
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75911
Ismételgetheted demagóg módon ezt a baromságot, attól még nem lesz igaz. Szerencsére nem ennyire sarkítottan egyszerű, mint ahogy te látod, de erről nem is próbállak meggyőzni. :)

Mégis: MI az oka, hogy Oroszország nem szállít Ukrajna felé ma reggel óta, csak cca. 75millió m3-t?
Előzmény: Törölt nick (75907)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75910
Szerintem tévúton jársz. Nagyon is el tudom képzelni, hogy bármit mondjanak is, nincs ilyen vita közöttük. Ha jól gondolom, Ukrajna tud az oroszok gázproblémájáról.
Előzmény: Törölt nick (75907)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75909
Még a végén igazam lesz és valóban nincs elég gáz? :)
Előzmény: Törölt nick (75905)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75906
Ukrajna elméletileg évente több, mint 2 milliárd dollárt kap az oroszoktól csak azért, hogy átengedi a tranzitot. Ez már önmagában egy visszatartható tétel. További több milliárdot fizetnek csak a Krími hadikikötők használatáért, és vannak egyéb kintlévőségek is.
Oroszország simán megtehetné, hogy benyom annyi gázt a rendszerbe, hogy a leszerződött mennyiség eljusson a vevőkhöz, és utána az árkülönbözet vitás részét leverje Ukrajnán. Pénzügyi és gáztartaléka is van annyi, hogy ezt megtehesse.

Ehelyett lefagyasztja-tönkreteszi azokat az üzleti partnereit, akikből él, és akik amúgy korrekt módon teljesítettek eddig felé. Ez nem européer módszer. Egy bíróság sem fog nekik igazad adni, az ukrán sumákság egy külön, egymás között rendezendő jogvita (viheti nyugodtan nemzetközi döntőbíróság elé), viszont ha az EU bepereli a Gazpromot, az akár tönkre is mehet belé.
És hangsúlyozom: a Gazprom=Oroszország. Nyugodtan lehet ezzel a képlettel számolni.
Előzmény: Törölt nick (75898)
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75904
Meg fogsz lepődni, ez a kis 'intermezzo' a szállításokban hány atomerőművet fog eredményezni és mennyire megemeli pl. Irán értékét.
Előzmény: Törölt nick (75902)
ayantaqe Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75903
Igen, ha a világpiaci ár annyi, mert az olaj szart sem ér, akkor igen. Ahhoz, hogy az oroszok kötöttek egy elcseszett szerződést, Ukrajnának semmi köze.

Mellesleg az EU-s megfigyelők szerint sem érkezik Ukrajnába gáz. Olvasod a híreket?
Előzmény: Törölt nick (75898)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75900
Erősdemonstrációnak azért óriási túlzás (csaknem) egész Európát tönkretenni (próbálni). Elfogadom, amit mondasz, de megmaradt az az érzésem, hogy valami egészen más van a háttérben. Teljesen logikátlan és továbbra is állítom, hogy vakmerő Ukrajna fellépése az oroszokkal szemben - lopás, a küldött gáz teljes mennyiségének lecsapolása -hát ezt valahogy nem tudom elhinni. Egyszerre betartani az oroszoknak és az eu-nak, én ezt nem értem, miért tenné.

Oroszország látja szerintem, hogy az EU egy nagy felfújt lufi, nem sokkal több. Most kapott elég bizonyítékot is erre. Putyin nem hülye. Tudja azt is jól nyilván, hogy alternatív energiaforrásokra nem lehet három hét alatt átállni. A hatalmát már megmutatta, mit akar még? Meddig nem ad gázt, ha bőven van neki? És nem kell a bevétel? A gazdasága fenntartásához nagy szüksége lenne az eladott gáz értékére, nagyjából ebből él. Tehát?
Előzmény: advocatusdiaboli (75894)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75899
Gáz-alternatívára nem, de az összes gázüzemű távfűtőmű és hőerőmű szén (és alternatív) tüzelésre átállítására és a leállított, de üzemképes szénbányák reaktiválására igen. És szene van elég Európának, az bőven akad. Újraindítanák a leállított atomerőműveket (a szlovákok lehet, heteken belül meglépik az első ilyet, aztán a bolgárok..).
És egy nyár elég a családi házak fűtésrendszerének is alternatívvá alakítására, a cirkó mellé beállítani a szenes-fás kazánt is. Az LNG kapacitásokat is igen gyorsan lehet növelni, mi több, ezeket nagyon nem is kell, most sem nagy a kihasználtságuk. Norvégia még nagyon jelentősen tudja gázkitermelését fokozni - átmenetileg biztosan. E téren még nekünk is vannak lehetőségeink, nem tudom, az amúgy rengeteg Makói gázzal mennyi idő alatt tudunk kezdeni valamit (egy nyár alatt biztosan nem), de azért ott van az.

Kemény, kőkemény, de nem reménytelen történet. Az igazi nagy vesztese ennek a hiteltelenné vált Oroszország lenne. És még az is kérdés, hogy az egyetlen potenciális másik vásárlója, Kína ezek után kérne-e belőle? Függeni egy ilyen partnertől? Inkább maradna a büdös szenénél, abból van neki elég, ráadásul úgyis óriási recesszió van, évekig nem lesz dinamikus gazdasági növekedés - az energiaigény már most csökken nálunk is...

Értelmetlennek látom ezt az erődemonstrációt, nem látom, mit nyerhetnek vele, csak azt, mit veszíthetnek. De ők másképpen gondolkodnak, mi nem értjük őket, ők minket - származott már éppen elég konfliktus ebből a történelemben.
Előzmény: Törölt nick (75893)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75895
Köszönöm:)
Előzmény: Törölt nick (75891)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75894
Szerintem egyszerű erődemonstrációt látunk, az oroszok egyfelől (nagyobbrészt) talán Ukrajnának mutogatják a bicepszüket, és szeretnék, hogy ha a jövőben a tranzit biztonságát az EU is kiverné belőlük. Másfelől nekünk is megmutatják, ki az úr a gáton, és mennyire függünk tőlük.
Ugyanakkor ez szerintem egy hibás, messzemenően keleti gondolkodásmódból adódik. A keleti despota csak alá- és fölérendeltségben tud gondolkodni, ahogy Putyin is katonai hierarchiákban töltötte egész életét. Úgy gondolja, hogy ha egyértelművé teszi a dominanciáját, akkor kedvezőbb pozíciókat érhet el a jövőben.
A nyugati gondolkodás ellenben haszonelvű, ugyanakkor a szerződéses fegyelmen alapul, és most Putyin semmi mást nem bizonyít, mint azt, hogy ők egy teljesen megbízhatatlan, hazug, hitszegő partner, akire nem lehet és nem szabad építeni, amilyen gyorsan csak lehetséges, ki kell váltani, aztán minden kapcsolatot megszakítani vele.
Hosszú távon ez az oroszoknak nagyon-nagyon visszaüthet. Még egy kis szívózás, és soha akkora nyomás nem lesz az alternatívák keresése irányába, mint most. Ha még az is összejön, hogy Obama tényleg az alternatív energiaforrások fejlesztésére próbálja építeni a gazdasági újra-dinamizálást...

Elméletileg az is kijöhet a dologból (ez az abszolút optimista anti-armageddonista scenárió), hogy két évtized alatt kidobjuk a külső szénhidrogénfüggést a rendszerből, az oroszok pedig visszasüllyednek a cári korba...
Előzmény: -tita- (75890)
klimakiraly Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75892
Én csak azt nem értem Mi (akik nem kapjuk a meg a szerződésben foglalt gázt, fél Európa) miért nem zárjuk be a határainak Ukrajnába Oroszország innen semmi nem mehet és senki nem jöhet.

Nem európai megoldás, de az sem hogy lopjuk a gázt / azt mondjuk hogy lopja / és ezért nem szállítunk a rendesen fizető ügyfeleknek.

Szóval Én szép lassan most már kezdeném szorongatni őket ahogy csak lehet. és remélem addig nem is utaljuk az esedékes részleteket amig a szállítások / szerződések meg vannak szegve ... kit érdekel hogy nincs pénzük vodkára nekünk meg nincs gázunk...
Előzmény: advocatusdiaboli (75889)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75890
Igen, tökéletesen egyetértek azzal, amit mondasz, de akkor szerinted mi a valódi ok, hogy nem kapunk gázt? Valóban az ukránok? Az ukránoknak nincs annyi eszük, hogy az EU és Oroszország miszlikbe apríthatja őket a katonai fölényével? Harcokat akarnának? Ezt sem tudom elképzelni.

A lényeg: azt nem tudom elképzelni, hogy Ukrajna valóban ennyire vakmerő.
Előzmény: advocatusdiaboli (75889)
advocatusdiaboli Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75889
Akkor gondold ezt tovább is. Gondolod, hogy soha nem derül majd ki, hogy nincs elég gáza az oroszoknak? Akkor miért ne adnának legalább annyit, amennyiük van?
Gyerekes dolog ez, kb: olyan, mint amikor a kisgyerek felgyújtja a nappalit, totál kiég, majd a hazajövő szülőket a bejártatnál fogadja, és a gyerekszobába rángatja ölelgetésre. Hátha akkor nem derül ki, mi van a nappalival... Úgyis kiderül, ez csak idő - és nem is sok idő - kérdése.
Ráadásul ezzel katasztrofális helyzetbe hozza azokat a fogyasztókat, akik esetleg - ha időben színt vall - a kiesést tudják pótolni máshonnan. Értelmetlen, ha a vége az, hogy az oroszok tényleg nem tudnak adni gázt, akkor Kelet-Európa rettenetes károkat elszenvedve, de túléli valahogy a telet, majd az EU az egész nyarat LNG kikötők bővítésével, szénbányák újraindításával, kazánok cseréjével-átalakítással, hőszigeteléssel és hasonlókkal tölti - az oroszok pedig örökre és visszavonhatatlanul elvesztik az EU partnerségét, jóindulatát. Az is lehet, hogy halálos ellenségként nézünk újra egymásra egy hidegháborúban. Egy amúgy sokkal gyengébb, leépültebb gazdaságú Oroszország, és egy mégiscsak egységesebb Európa mellett.
És az oroszoknak irtózatosan szükségük is van a szénhidrogén-bevételekre. Az egész költségvetésük, gazdaságuk függ tőle, talán jobban, mint valaha.

Ha pedig az Ukránok egyoldalúan megakasztják tényleg a tranzitot - hát ha az EU tényleg tökös lenne, komolyan mondom, karöltve Oroszországgal akár nyíltan felvethetné a hadüzenetet is. Ha nem hagyja békén a tranzitot, majd katonai erőkkel biztosítják annak zavartalanságát. Persze, nem lenne erre szükség - de ettől biztosan észhez térnének.
Előzmény: -tita- (75887)
dajtás Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75888
Sokat tett ez a topik a téma "népszerűsítésében",remélem megél még újabb 5 évet.
Előzmény: Törölt nick (75886)
-tita- Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75887
orosz-ukrán gázvita

íme az összeesküvés-elméletem: nincs is igaziból semmilyen vita közöttük. Kevés a gáz és ezt az oroszok valamiért nem akarják bevallani. Ukrajna meg segít palástolni a dolgokat, cserébe csurran-cseppen neki egy kevéske gáz, az, amit most állítólag maga felé térített el.

Azért jár ilyesmi a teljesen ostoba fejecskémben, mert nem tudom elképzelni sem azt a látványt, amint egy kisegér kikezd egy elefánttal. Kamikaze akció lenne. Az ukránok nem mernének maguktól szórakozni egy ekkora hatalommal. Nem áll mellettük az EU, sőt, most magukra haragították.

Szóval valami nagy gáz van itt asszem, vagy nincs gáz. Megtudjuk-e, mi az igazság? Ja és mintha az oroszok próbáltak volna gázt venni innen-onnan, nem figyeltem eléggé. De mostantól figyelek.
Törölt nick Creative Commons License 2009.01.13 0 0 75886
Ez a topik jövő héten lesz 5 éves.
Előzmény: dajtás (75885)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!