A topicot azért nyitottam, mert abszolut kezdő révén, most jött el az az idő életemben, amikor szükségem lenne hegesztői tudásra és gyakorlatra.
Ebből eredően az az ötletem támadt, hogy ezen a fórumon on-line tárgyalhatnánk a hegesztést érintő kérdéseket, ötleteket, mindenféle témákat.
szia, szivesen, ma hegesztettem és kipróbáltam a pajzsot, kipufogó dobot kellett hegeszteni és csak ugy léptetve tudtam mert vékony volt a lemez, hát ha lehet hinni a gépem digitális kijelzőjének akkor olyan 15 amperral hegesztettem stahlwerk arc 200 al. nagyon szépen fogott ívet de igy is csak léptetve tudtam hegeszteni. de végül jó is lett, egy kis köszörülés és rájavitás után. a pajzs is nagyon jól viselkedett , könnyü megszokni, látom honnan folytassam . nem bántam meg sem a gépet sem a pajzsot hogy megvettem. majd ha ugy lessz pénzem akkor megveszem a koppintós awihoz a cuccot de szerintem majd csak jövőre vagy ha lessz már végre állásom.
Ez nagyon jól néz ki... Köszönöm a képeket. Lehet kicsit kitolom az anyagi lehetőségeimet és benevezek egy ilyenre. Mennyiért szállítják ki? És mikorra?
hallod ha ez a pajzs ugy müködik hogy az ember az állával mozgatja akkor ugy mozog közben a száj mint ahogy a partravetett halnak, és közben meg benyel egy kis füstöt, de nem baj spórol a bagóval. ráadásul még meló közben ennyi erővel ehetne is és igy megspórolná a kajaidőt még termelne is közben. hamár mindenáron az elemes pajzsot akarta ugy bemutatni hogy nem lehet köszörülni vele, akkor ki kellene kapcsolni az automatikát és lám bizony lehet köszörülni, de a korábbi véleményemet tartom hogy minden eszközt arra használjuk amire való, ha köszörülés akkor köszörüpajzs. amugy elég muris ez az állmozgatós pajzs:)
Igazi Sztahanov. Jól láttam, hogy az állával mozgatja a sőtétítőt? :-o A munka végére már rendesen elkophat az álla, hogy ha ilyen gyors ütemben mozgatja. Ok, jobban lehet látni vele a tárgyakat, de azért a köszörülésnél egy kicsit sem zavart, hogy mondjuk az én fejpajzsomban ki lehet kapcsolni a sötétítést, és akkor nyugodtan tudok benne köszörülni. Bár nem teszem. Nem abban köszörülök.
igen a papirja szerint lehet cserélni, de ahoz ki kell szedni az automatikát és ahol van benne a 2db potméter. ott kijön 2 kis tárca kétfelől.abba megy az elem.
belül a baloldali tekerő az érzékenységet állitja, a jobb oldali meg azt hogy mennyi idő után kapcsoljon ki a sötétedés az ivemegszakadás után. középen meg ki és bekapcsoló van. kivül a pajzson pedig a din állitása.
De a gáz mintha csak ha oda érintem az anyaghoz akkor jönne.Mint a CO nál,lehet,hogy most nagy hülyeséget írtam mert csattog a gépbe mint 1 mágnesszelep.Köszönöm a segítségeteket.
Olvastam, hogy van ez az arany színnel jelölt AWI elektróda. 3 hete vettem Győrben próbaképpen, merthogy ez állítólag nem radioaktív és univerzális :-).
Kipróbáltam rozsdamentesen, szépen dolgozik. Azóta csak ezt használom. Hamarosan aluval is bepróbálom. Kíváncsi lettem.
Nyomj egy indítást és nézd meg a kezeddel jön-e a gáz. Gázterelő nagyságának függvényében tudod beállítani a gáz mennyiségét, de ehhez kéne egy gázmennyiségmérő. nNem egy nagy tétel.
Jó estét Sziasztok! Nincsen köztetek véletlen aki ismeri az Einhell Hegesztő Inverter + WIG TIG (AWI) 160A / Ø1,6-4,2 / BT-IW 160.Mert mára sikerült össze állitani a Gázsszelepes AWI pisztoly (koppintós) részét 2 éve vettem és csak most telt rá.Még most sem telt volna csak muszály volt.Arra lennék kiváncsi 2,5 piros wolfram,hoz mennyi amperre kell állítani?
Mert próbáltam 100A szétégett a kihegyezett hegy.Test csere mert idáig a negatív volt a test.Ismételt hegyezés ismét próba,majd 40A ismét leégett.Nagyon szivessen fogadnék valakitől tanácsokat.Előre is köszönöm.
szia, megjött a pajzs, igaz nem olyan a külseje mint a képen de nekem tetszik. amit tud : kikapcsolható a pajzs, érzékenységet lehet állitani hogy milyen hamar sötétedjen el, és azt is lehet állitani hogy amikor megszakad az ív akklor mennyi idő mulva kapcsoljon ki az elsötétedés. valamint 9-13 din ig lehet a sötétités mértékét állitani. napelemes és lehet cserélni benne az elemeket ha egyszer ugy alakul. volt a dobozban még egy plussz pelxit plussz egy van a pajzson. tipusa ATH-4220 stalhwerk még eddig csak a napon próbáltam de majd holnap lessz próbahegesztés itthon.
Ez a mostani akcióm is nagy szívás lesz! Előre kellett árat mondani rozsdamentes korlátra. Elkészítettem a cuccot hozzá, ma mentem szerelni. Tudtam, hogy nem lesz egyszerű, mert a lépcső kicsit el lett cseszve, de hogy ennyit fogok vele szívni, azt nem gondoltam volna. Úgy terveztem, hogy 1 nap alatt összedobom a helyszínen, de mindig előjön egy újabb meglepetés. A lépcsőfokok még véletlenül sem egyformák, az 2 utolsó meg csak 2 cm-rel magasabb a többinél. Szóval nem egyszerű az élet... Meg még rendelnem is kell hozzá pár cuccot, hogy valahogy össze tudjam varázsolni. Hiába mondtam előre árat, még sem úgy sült el a dolog ahogy szerettem volna. Holnap újra megpróbáljuk...
Ilyenkor ha nem tetszik az ár a tulajnak az lesz az első mondata : "Óóó ha tudtam volna,hogy ilyen sok pénzbe kerül nem is kellet volna" !!! (tisztelet a kivétel)
Én pár évvel ezelőtt vettem egy möller menetvágó készletet jó drágán. Siralmasan fos minőség, kidobott pénz volt. Ebből adódóan a pajzsot se merném megvenni.
szia. én ezt használtam a sárgát, kiválóan alkalmas köszörüléshez, nagy tábla lemezeket csiszoltunk nagy flexxel fémtisztára, kint köszörültünk szabadban, ezért szájmaszkot nem tettünk fel, de mikor tettem fel szájmaszkot ez nekem nem párásodott a köszörüpajzs. nekünk a mühelybe csak köszörüszemüveget adtak aminél oldalt bepattant a szikra és 3 napon belül a szemészeten kötöttem ki, na akkor ruháztam be magamnak saját pénzen egy ilyen sárga köszörüpajzsra plussz vettem még egy fülvédőt ami olyan mint egy nagy fejhalgató,füldugót adott a cég de állandóan kiesett és piszkos lett, a fülest felraktam ugy hogy hátrahajtottam a nyakamig az összekötőt és ugy felment a köszörüpajzs a fejemre, másképp ütközne. fülvédőt olyat kell venni ami nem szorit tulzottan mert az ember füle nagyon megfájdul ha hosszabb ideig fentvan.vagy pedig olyan füldugót kell beszerezni ami zsinórra van kötve és nem esik le a földre.
Sziasztok,jó estét.Segítséget szeretnék kérni.Gyártottam egy kültéri lépcsőt,nincs tapasztalatom és nem tudom mennyit merjek kérni érte.20x40x3 zártszelvényből rácstartó szerkezetű lépcsők:egy 11 fokos és egy 4 fokos.Valamint 40x40x3-as zártszelvényből két pihenő:2300x1000x2600 és egy1000x2500x1100-ast.Minden elem expandált lemezzel fedve.Természetesen be is építem.Csak a munkadíj érdekelne,rezsi és egyéb költségek nélkül.Segítségeteket előre is köszönöm.
szia, nem tudom kikapcsolható e, de szerintem ne pajzsban köszörülj, hanem lehet kapni 2500 ft ért köszörü pajzsot hatalmas látótérrel, mert ne felejtsd el hogy a hegesztőpajzsnál csak kicsi ablakon látsz, és ráadásul ami cserélhető az a kis plexit a hegesztőpajzson is olyan 1000 ft, ha köszörülsz vele hamar telemehet. mihest megjön a pajzsom leirom neked mit tud. hétfőn jön meg.
Ha valakit érdekel, van egy invertorhoz való AWI kábelem eladó. Mióta megvettem a HF egységet, azóta nem használom. Egyetlen kínja, hogy levettem róla a gázcső reduktorra vezető csatlakozóját.
Segítséget szeretnék kérni. Automata hegesztőpajzsot szeretnék venni otthoni barkácsoláshoz, lakatoláshoz stb. A vaterán nézelődtem és ezeken akadt meg a szemem:
Szerintem a több mindig jobb mint a kevesebb ;) Nem baj az ha több van, legalább van miből válogatniuk. Német nyelvvel nincs különösebb bajom, társalgási szinten megy (ha kiraknak nem halok éhen :D) De ha tudom hogy fog indulni tanfolyam tuti ráfekszek keményen. Egyébként szerintem nem kérhetik olyan nagyon mert túlzásképpen állithatom hogy vannak olyan ismerőseim is kint Ausztriában meg Németben akik hülyék mint a segg.
Egyébként nekem van 3 volt általános iskolás és középiskolás osztálytársam is aki kint van mint hegesztő és őket a tanfolyam vége után, miután meg lett a minősités egyből vitték ki. És még csak azt sem mondhatom hogy szakmunkásban tanultak hegesztőnek 3 évig, mert informatikán voltak.
Gondoltam megnézem, hogy milyen is a piac a hegesztőknél, így feltettem, hogy mit is tudok. Vagy két hónapig semmi, pedig ott van, hogy CO ill. AWI-ra ha lejárt is a minősítés, de meg van. Aztán tegnap felhívtak, hogy lenne munka. Kérdem, hogy mit kell hegeszteni, milyen eljárással. Na, tulajdonképpen mindennel, amivel csövet lehet hegeszteni, kivéve lánggal. Letudjuk az egészet egy viszlát a jövő héten, egy próbahegesztésre. Majd nem sokkal rá, felhívom emberünket, hogy egy gond azért lehet. Kérdi mi. Mondom neki, hogy ua. meg vannak a minősítések, de nem élesek. Mondja, hogy az legyen a legkevesebb, majd élesítetik, és újabb minősítéseket kell szereznem. Bakker, lesz vagy 4-5 minősítésem. Meg lesz CO csőre, AWI csőre elektródáról is szintén csőre, lesz AWI kombinált is. Most az a nagy dilemám, hogy belevágjak e, mert megy a maszek megrendelés is. Bár a maszek az nagyon idegtépő. Van mikor nincs, és akkor a számláimat kell, hogy tologassam. Viszont nincs korán kelés, és a magam ura vagyok.
Egyébként nekem van sok ismerősöm akik hegesztők, de mindnek van melója és sikerült is elhelyezkedniük. Külföldben gondolkozok egyébként, Ausztriában.Messzebb nem akarok
szia, ha magánerőböl teszed le és beletolsz sok pénzt, arra készülj fel hogy nem lessz munkád ebben lehet sokáig, mivel rengeteg, nagy szakmai tapasztalattal rendelkező szakemberek is nehezen tudnak munkát találni. én munkaügyin keresztül végeztem el a co okj és minősitést, de nem kaptam még munkát , és ennek már 15 hónapja, mindjárt lejár a minősitésem, az meg nem kevés pénz megujitani. ha mindenáron awizni szeretnél, akkor várd meg a munkaügyis lehetőséget, de tetudod,,,
Sziasztok! Az éven (nyáron vagy ősszel) mindenképpen szeretném elvégezni az AWI minősitett hegesztői tanfolyamot. Viszont nem találok itt Miskolcon vagy környékén olyan helyet, ahol el tudnám végezni fél év alatt. A munkaügyiben szokott indulni, de nem lehet erre alapozni, ezért még ha ki kell fizetnem akkor is meg akarom csinálni. Hegesztői tapasztalatom nincsen, viszont iszonyatosan érdekel és nagyon lelkes vagyok :) Nem tudtok valami céget vagy iskolát aki foglalkozik ezzel?
szia, nekem 200 amperos géphez vannak gyárilag 16 mm2 es kábelek, a testé is meg az elektródafogónál is. egyik ismerősöm azt mondta hogy 1 mm2 16 ampert bír el. de ezt nem állitom, csak hallottam.
szia, köszi. egyenlőre nem tervezek awizni a stahlwerk el, csak kiváncsi voltam lehet e vele. a forditott polaritás ha jól tudom, akkor a test a negativ póluson, a pisztoly meg a pozitivan. de ha odáig jutok hogy már awizok akkor biztos lesznek még kérdéseim:)) a legkissebb argon palack mekkora és mennyibe kerül ? azt hiába kérdezem hogy mennyi ideig elég, mert tudom felhasználástól függ.
Helyes kis gép, és itt nem a méretére gondolok. :-) Ha hegesztéstechnikai boltban 13 ezerért körüli árért kapsz hozzá koppintós munkakábelt, veszel hozzá egy reduktórt úgy hat ezer körüli összegért, egy kis argon gázpalackot, és már nyomhatod is.
Éppen erre a hozzászólásra várt mindenki a fórumon,hogy megmond ezt idézem
"Ha kezdő vagy akkor az a legfontosabb, hogy a szakmát minél jobban elsajátitsad, persze emellet törekedni kell, hogy minéltöbbet keres. De alegfontosabb az, hogy jó szakmunkás légy és persze akkor a pénzben is lessz előrelépés"
Szia! Ha kezdő vagy akkor az a legfontosabb, hogy a szakmát minél jobban elsajátitsad, persze emellet törekedni kell, hogy minéltöbbet keres. De alegfontosabb az, hogy jó szakmunkás légy és persze akkor a pénzben is lessz előrelépés.
Jó lenne ott élni. De az átellenes oldal az viszonylagos, attól függ honnan nézzük. Emlékeim között szerepel hírdetés arról a környékről és talán külföldre is küldenek embereket.
Ja! A Linamar eddig a tőzsdére bevezettet Nyrt volt, innen volt ismerős a neve. Ahogy néztem a honlapjukon tavaly év végén váltak zártkörű részvénytársasággá.
Valószínűleg nem egy "mostnincspénzemdemajdegyhétmúlvavisszatérünkrá" kategória.
szia, igen , jelenleg nem keresnek hegesztőket, da azért ma elküldtem a pályázatomat, sosem tudni mikor szabadul fel hely. most is bővitették a gyárat.
szia, én kezdőként nettó 600ft ban kiegyeznék. plussz szállás. túlórát is vállalnék.Szombatot is vállalnék. vasárnap pihi. aki gyakorlott annak hallottam hogy 800-1200 is nettóban megvan.
Linamar rendel tőlünk pár berendezést, eddig rendesen fizettek.
Mi a reális elvárása fizetésben egy jó hegesztő szakmunkásnak, akinek gyakorlata, és néhány minősítése is van, és itt magyarországon szeretne dolgozni?
szia, hát, játszani jó de semmi másra. árából is nézve ac dc awi gép 60 ért, elég vicces. és a dobozára meg ráirták hogy inverteres hegesztőtrafó, na most vagy inverteres vagy trafós, de amugy inverteres tudom. nem tudom milyen célra akarod használni, de szerintem ne pazarold a pénzed egy ilyen semmi gépre. inkább vegyél egy bevontelektródásat 60 ért ,már egész jókat lehet venni.
fél OFF: Mi voltunk az utolsó szakközepes osztály, akiknek tananyag volt az elektroncsövek gyártása... (1988-1992)
A hegesztésből azért elég naprakész. A zegyetemen a nagy gyártóktól ott van egy-egy bemutatógép a legújabbakból, az elektródagyártók is visznek mintákat pár dobozzal. Van kint egy kis cuki REHM gép, hordozható "szerviz"-gépnek szívesen elfogadnám :-).
Attól függ milyen szakma. Az iskolák nem igazán követik a technika fejlődését, az új technológiák megjelenését. Említhetném Pl. hogy ontopic legyen a külföldön elfogadott porcelánozást awi esetén. De neked mint vasútőrültnek mondom, amikor én tanulam 1992-1995 között dízelmozdony szerelő szakmát, olyan tipusok szerkezetét, vezérlését tanultuk amik már akkor régesrég eltűntek a vaspályákról. Pl. Ab motorkocsi, és társai. A vasútnál maradva pl. egy mozdonyvezető tanfolyamon sokkal több és naprakészebb anyagot oktatnak.
Mondjuk én gépészmérnök leszek vegyipari és energetikai szakirányon. A hőkezelés-hegesztés csak egy tárgy volt a sokból. Az egész csak arra jó hogy sokmindenre legyen egy kicsi rálátásunk de semmi több. A szakirányos tárgyak kicsit alaposabbak, de nem összemérhető egy nappalival ahol csilliárd órában oktatnak egy tárgyat esetenként elmélettel-gyakorlattal. Éppenséggel nem egy oktató mesélte hogy egyáltalán nem biztos hogy a nappalisok többet is tudnak egy levelezősnél a sok óra ellenére. Biztos ami biztos felnnőttként munka mellett végzettséget (mindegy hogy mi, érettségi, diploma, tanfolyam, stb) szerezni kutya nehéz.
Ja.. a mi hegesztőmérnökünk is nézegetheti a diplomáját. Van egy-két rehm impulz gépünk, eléggé elvérzett az egyik beállításával. Hónapok óta nem bírtak vele normálisan hegeszteni. Tegnap nekiálltunk az egyik hegesztő kollégával, és fél óra alatt beprogramoztuk. Ma már jött a másik 4 rehmes gép gazdija is, hogy az ő gépüket is be kéne állítani. :-) Nőtt is a májam egy kicsit. :-) Egész jó "kis" gépek. Próbálgattuk kicsit, egészen 400 A-ig megküldtük a végén. 8 mm vastag 690QL lemezek, PB pozícióban, a függőleges lemez 30 fokban legyökölve. Első oldalon ~6-os, a hátsón ~4-es varrat készült így egy menetben.
Pösti műszakin az az elv, hogy a hegesztőmérnöknek is meg kell tudni csinálni, amit a szakmunkásnak ő ír elő a WPS lapon. Elég komoly a képzés, hetente van gyakorlat, plusz aki szereti (meg komolyan veszi), ott a szakosztály is!
Levelező? Az érdekes. Kábé mint szakácskönyvből megtanulni főzni :-).
Na, köszi. Ma délután kisérletezgettem is milyen a pulse mód. Persze még ki kell tapasztalni mihez milyen beállítás való. A leendő mérnökségről annyit, hogy levelezőn 8-12 órák vannak egy-egy tárgyra. Ez 2 vagy 3 alkalom. Hőkezelés-hegesztésből se volt több. Gondolhatod mekkora profizmusra lehet így szert tenni, főleg hogy gyakorlat semmiből sincs. Hegesztésből konkrétan annyira futotta, hogy dióhéjban ismertették a legelterjedtebb eljárásokat, némi elmélet a hegesztés közben történő anyagszerkezeti változásokról, a hegesztő ív tulajdonságairól. Egy kicsit részletesebb ismertetés volt még az MMA és MIG/MAG eljárásról. Ennyi. Az egész egy nagy nulla gecidrágán (150-160ezer egy félév).
Szia,ha nem késő megirom a véleményem,tapasztalatom!Hegesztés előtt melegitsd elő,min.2-300C-ra,nem fontos,hogy egy húzásból végig húzd a varratot,inkább szakaszosan,pontozva(közben salakozni),ha megvagy ne hagyd,hogy gyorsan kihülyön,melegitgesd ,hogy lassan hülyön ki,minnél lassaban annál jobb!
Awival is lehet öntöttvasat hegeszteni,hozaganyag lehet kompreszió gyűrű!
Az áramerősségre még anyit, hogy úgy is kitapasztalod a gépedet és akkor már nincs rá szükséged, hogy tudd hány amperrel dolgozol. Az elején meg fogj egy darab acélt, ami lehetőleg olyan vastagságú legyen, mint a hegesztendő darab és azon ívethúzva nézd az ampermutatót, hogy mit mutat.
Bizony az áramerrősség már csak egy olyan dolog, hogy akkor tudod mérni ha zárod az áramkört! :-)
DC Pulse mód. Akkor nincs rá szükség, "ha csak úgy hegesztesz egy darab vasat" és akkor kell ha a hőbevitel nem léphet át egy megadott értéket. ( Leendő) Mérnök Úr, nem készült! :-)
Nagy széntartalmú, erősen ötvözött anyagoknál a nagy hőbevitel nem kívánt anyagszerkezet módosulást okozhat, ezt hivatott a pulzáló (kvázi minimálisra csökkentett) hőbevitel megelőzni. Vagy pl., ha vékony anyagot hegesztesz és nem akarod, hogy hullámlemez legyen a végén.
Áramfelfutás-lefutás: szerintem nincs csak AWI módban.
Pulzálási frekvencia, viszony: A már elöbb leírtakhoz kapcsolódva, befolyásolja az anyag minősége, vastagsága, hőmérséklete, hegesztési helyzet.
Amikor érkezik az impulzusáram,, akkor kell a pálcát odahelyezned, hogy megtörténjen a leolvadás, beolvadás (már ha hozaganyaggal dolgozol). Aztán szépen viszahül az ömledék. És már ismét jön is az impulzusáram, addigra megint résen vagy a pálcáddal. Közben dúdolhatsz is egy dalt a ritmusra.
Vettem 2db öntvénypálcát a Cooptimban Érden. Próbának jó lesz az inverterrel, tartani nem fog semmit a hegesztés, csak kb 5 cm hosszan 6-8mm szélesen meg van nyílva a kályha fedlap és ha lezárom, akkor is megy onnan a huzat. Próbáltam már hőálló pasztával is betömni, de kipereg.
Na ezaz. Jobban örültem volna ha a beállított értéket mutatná. Ha a hegesztési áramot mutatja akkor annak nem sok értelme van mert akkor az ember hegeszt a pajzs mögött és nem a számokat bámulja:-), legfeljebb egy próbadarabon be tudja lőni. Mindegy végülis el leszek nélküle.
Kezdj el valami egyedit gyártani, rögtön lesz elismerésed ha jól csinálod. Amíg nem bizonyítasz, addig nem lesz. Úgy vettem észre, hogy a cégeknél tuszat ember a szaki. Most mint maszek török előre, van vagy 5-6 mínősítésem ami lejárt, viszont bármelyiket betudnám élesíteni ha nagyon muszály lenne. A haverok körében akkor lett jó hírem, mikor végül is a havernak elkészítettem a garázsrácsát.Onnantól tényleg jön a munka. Ma gyerek akadályt kell csinálnom, hogy egy 5-6 éves kislány ne tudjon kimenni az utcára. Két kaput kell bombabiztosra felhoznom, zárat cserélnem, kívül kilincs, belül gombosra. Ja, lesz még egy IKEA ágy hegesztés is. Mondanom sem kell, hogy nem az első darabról van szó. Lassan én leszek a szervizemberük. :)25 Tehát van elismerése a jó munkának, de azt ne cégen belül keresd.
A napokban érdeklődtem az ITIG 160-al kapcsolatban hogy ki tud róla valamit, meg vegyem, ne vegyem. Aztán végül úgy döntöttem megveszem. Igaz használt, de szerintem jó áron sikerült hozzájutni. Tesztelgettem már egy kicsit, MMA módban a régi háziipari trafó (+egyenirányító) hoz képest ég és föld. Nagyon jól gyújt, és kis áramoknál is stabil az ív mint állat. MMA módban 5-125 A, AWI módban 5-160 A amit tud. A bekapcsolási idők nem túl fényesek, de háztájiba 2.5-ös elektródával elmegy. Akit esetleg érdekel, holnap megnézem a konkrét értékeket. AWIzni (amire vettem eredetileg) még nem tudok mert nincs palack, reduktor, pajzs. Illetve széndioxiddal a funkciókat leteszteltem de ennyiben ki is merült. HF gyújtása van, beépített gázszeleppel. Ami valójában érdekel azok a funkciók, mit és mikor kell használni. Gépész ember vagyok (erről diploma is lesz valamikor:-), némi villamos ismerettel, de hegeszteni csak itthon autodidakta módon tanultam, illetve némi elméletet tanultunk az egyetemen de az semmi. A topicot olvasva az már biztos hogy hivatásos hegesztő nem leszek:-). Bonyolult és ügyességet, érzéket kívánó szakma ez (mellesleg elég egészségtelen), de mo-n nem látom hogy megbecsülést élvezne.
Tehát ezek vannak:
Ampermérő (létezik hogy csak hegesztéskor mutat valamit? Ha igen akkor ez jó nagy baromság)
kapcsolók: 4db van.
AWI/MMA ez világos
2T/!T4 körülbelül ez is tiszta (olvasom a topicot elölről)
Gáz utánengedés 5s/10S
DC/Pulse mód
gondolom DC-ben folyamatosan a beállított áramot tartja, Pulse módban pedig két érték között ingadozik. Mikor kell az egyik és mikor a másik? MMA módban van jelentősége?
Potméterek 6db van
Áram felfutás-Áram lefutás (ez két külön poti): ez is stimmel (MMA módban van jelentősége illetve működik ez a funkció?)
Pulzálási frekvencia: mi befolyásolja az alkalmazandó frekvenciát?
Pulzálási viszony: mikor kell széles kitöltés és mikor csak "tüskék"
Az öntvény forrasztásban az a gáz, hogy látni kell hogy mikor tedd bele az önledékbe a pálcát. Ok, ez minden hegesztés alapja, de az alu, a réz, és az öntvény más kategória.
Az a gáz, hogy hiába mondanánk bármi márkát, míg nem látjuk, nem tudunk tanáccsal szolgálni. Az első zölddel dolgoztam, kicsit nehézkes a beállítás, de vitte az alut.
Valamikor nagy csavargó hírében álltam, amelyik várost meg akartam ismerni, oda elhelyezkedtem mint hegesztő. Így volt ez Szombathellyel is. Na most nem e város a lényeg, hanem az, hogy ott a Vasuti Járműben dolgoztam. Nos, ott ami aluhegesztés volt, az a bordázott ablakok hegesztése, és nem AWI-val, hanem ívvel, dinamóról. Ezt azért írtam le, hogy meglátásom szerint, ott a CO menne.
Nézelődök,hogy milyen gépet vegyek. A keret 200.000Ft. Az igények meg a következők: Szeretnék vele hegeszteni rozsdamentest, saválló acélt, nagyon max 2-2.5mm vastagságig. lemezeket, alu lemezt 1-1.5mm ig. nem feltétel de pl jó lenne ha tudnék autó szívósort hegeszteni(öntvény kb 2mm anyagvastagság).
Szóval egy AC/DC AWI gépet keresek. 2kilóból. Nem ipari használathoz!
Előtte meg gyökfaragóval ki kell munkálni. Akkor se biztos, hogy sikerül, főleg ha nagyon szétégett öntvényről van szó. Az esetek nagy részében ilyenkor a varrat mellett megreped, még gondos előmelegítés és varrat-tömörítés esetén is!
Nagy nap volt a mai. Bölcsész létemre kipróbáltam az AWI gépemet és még egész normálisat hegesztettem vele elsőre. Mondjuk az űrállomáson nem vállalnék még munkát, de elsőre nem volt rossz. Sikerélményem az meg volt.
Lehet ,csak öntvény pálca kell hozzá ,vagy saválló. De az a baj hogy az szerteszét égett ,beleégett a szén is. Hegesztő szakboltban ajánlanak hozzá pálcát. Általában darabra is adnak,3-500ft /darab.
Köszönöm szépen a felvilágosítást. Nagyon erősen gondolkodom a tanfolyamon. Szerintem úgy is jelentkezni fogok rá,csak azért is mert a környékünkön Szolnokon a Máv járműjavító és vagongyára újra beindul és úgy tudom hogy oda igen is kelleni fognak ilyen szakemberek.
Illetve már csak azért is érdekel ez a szakma mert látom hogy a újságokban hogy mennyi alu hegesztőket keresnek. Egy ilyen tanfolyam kb 4-5-6 hónap, sok időt nem vesztek vele szerintem, persze csak akkor ha egyáltalán sikerül ilyen tanfolyamon elindulnom. Meg is nézem az anyagokat amiket linkeltél.
szia, ha olyan tanfolyam indul hogy aluminium hegesztő akkor szerintem ragadd meg a lehetőséget, mert mifelénk nagyon ritka, és szerintem keresett szakma. az awi eljárás az nem csak kimondottan aluminium hegesztésre van kitalálva, lehet vele vas vagy nemvasfémet is hegeszteni. aluminiumot hegeszteni awi eljárással argon gáz és váltakozóárammal lehet.
AWI=Argonvédőgázas wolframelektródás Ívhegesztés
aluminiumot még lehet AFI (MIG)val azaz Argonvédőgázas Fogyóelektródás Ívhegesztés- el egyenáram forditott polaritás. céó géppel ha igy ismered.
valamint lehet még bevontelektródával , de ennek a minősége rosszabb az előző két eljárástól.
ha mész tanfolyamra akkor huzzál bele, használd ki a gyakorlási lehetőségeket, mert ha kikerülsz a suliból a kutyát nem érdekli hogy pályakezdő vagy, vagy tudsz hegeszteni faszául, vagy semmi esélyed elhelyezkedni. türelmi idő nincs. nyomni kell .
Szeretnék egy kis információt kérni tőletek, sajnos vannak olyan dolgok amivel nem vagyok tisztába. Lehet hogy nem itt kellet volna megkérdeznem de úgy láttam a hozzászolásokból hogy képbe vagytok a témával kapcsolatban.
Kérdése a kővetkező:
Az úgynevezett egyéb eljárás szerinti aluminium hegesztő szakmáról szeretnék érdeklődni!
Ez lenne az úgynevezett awi hegesztő? Egyáltalán milyen hegesztő géppel dolgoznak az ilyen hegesztő szakemberek? Illetve aki végzett már ilyen képzést/tanfolyamot az tudna erről esetleg informálni. Illetve szükség van-e ilyen aluminium hegesztőkre? A munkaügyi központban láttam ilyen képzést és szeretnék egy kicsit informálódni mert sajnos a munkaügyiben nem nagyon tudtak mondani semmit se.
Itthon néha szoktam bevont elektródával hegeszteni ezt azt,szeretek barkácsolni de megmondom őszintén erről az úgynevezett egyéb eljárás szerinti aluminium hegesztő szakmáról nem nagyon tudok semmit se.
Bocs hogy ilyen kérdésekkel zavarlak titeket és ha valaki tudna informálni annak nagyon szépen megköszönném.
nekem ugy mondta akkor a tanár hogy nekem igy ez érvényes: pa, pb pf és 600 mm fölötti csőre. anyagvastagság esetemben 3 tól 20 mm ig. ha megnézel egy minősítést akkor a bal oldalán irja miből vizsgáztál, és jobb oldalt meg amire érvényes, ha jól értelmezem , mert nem vágom a németet, mivel németül van a minősités.
köszönöm a reakcióitokat , de még midig nem találatam rá hogy . ha PF poricióba vizsgázok akor az jó e PC re . vagy PE be vizsgázok mien poziciókat kapok jogosultságot . mit érdemes lerakni ha csak egy pozíciót választhatok most minősíteni .
most tanulok hegeszteni így biztos amatornek tunnek a kerdeseim de fontos lenne a segítsegetek,
lenne pár kérdésem ti biztosan tudtok segíteni
szabványok: csatlakoznék az előző kollegához és kérdezném nem e tudtok egy olyan táblázatot ami tartalmazza melyik minősítés mit takar pl.: az előbb említett EN 287-1
gépek funkciói: co hegesztő trafók funkcióit szeretném megkérdezni tőletek, pár alap funkcióval találkoztam ezidáig de láttam több gépet amin annyi gomb volt mint egy keverőpulton és nem tudom mik lehetnek.
szóval van pár alap a con amit vágok kérlek egészítsétek ki mi lehet még
- huzal tolási sebesség
- áramerősség
- ponthegesztés funkció bekapcsoló / ha be van kapcsolva akkor él az alábbi 2 funkció /
- szaggatás potéterrel mennyi időt tolja a huzalt
- szaggatás potéterrel mennyi időeig áll a huzal
nah és ide kéne hogy még mivel lehet találkozni szerintetek
bellítások:kérnék egy kis segítséget a co beállításához, nyilván először be kell állítani az áramerősséget az anyagvastagságnak , gyökméretnek, kívánt beolvadási mélységnek megfelelően / erről van e valami táblázat? /, aztán be kéne állítani hogy mennyire gyorsan tolja a hegesztő huzalt, nyilván ha látod hogy túl lassú és nem érelég gyorsan az ívbe a huzal akkor lassu, ha megtüsszög akkor sok a kábel.
szeretnék kérni segítséget ki hogyan éllítja be magának a cot és mit kell figyelni hogy szép folyamatos legyen a varrat!
Jó napot mindenkinek . Egy ojan kérdésem lene ,hogy EN 287-1 minösítéseknil meik vizsgamunka pozició letétele mien poziciókra érvényes még . Esetleg valami ólvasmányt ahol levan írva konkrétan azt nagyon megköszöném =D
ez jó alternativa, ebben három eljárás is van. a bekapcsolási idő türhető, 90 amperon 100% . olyan 2-3 mm es anyagot viszi zsinórban. de nem tudom milyen gyártmány a gép. valahol nézz utánna, vagy kérdezd meg az eladót. a libra 130 ezer nettó ez meg 140 nettó, de ez tudja az awit is és van hozzá awi kábel ,bevont és mig kábel .
én kipróbáltam ezeket a zöld gépeket és nem jött, be annyira! az, h mennyire tartós nemtudom! kisebb ampereknél, nem annyira stabil az ivelés, kezdő áram csak 5-100 amperig állítható, soxor kevés a 100 amper induló! pont ott kellene a hideg anyagra a graft! az alunál a tisztítás sem tetszett anyira! dc-ben még elég jónak bizonyult! a sthalwerk gépekkel összehasonlíthatatlan! pedig én kifogtam egy gyári hibás példányt, de ennek ellenére, mikor a gép jól működött, egy álom volt! ewm szintű hegesztésre képes! visszavette az elado és, most várom, h jöjjön az ujabb szállítmány és kapjak egy hibátlant ezekből! ráadásul, most csinál a tulaj a gépekhez processzoros vezérlést ami egyénre szabható lesz, és akkor olyan programot tesz a gépbe az ember, amit csak szeretne! én rendesen körbenéztem a magyar piacon és ez volt a legjobb alternatíva! nem ok nélkűl várom az újabb szállítmányt és nem vettem máshol gépet! a vaspálya utcában is próbáltam a küllemében a zöld gépekre hasonlító pegasus és egyébb fantázia névre hallgató masinákat, de nem vagyok elszédülve ezektől sem! akkor inkább egy jó jassic! ami nekem van is, de a sthalwerket jobbnak tartom, egy osztással a jassicoktól is! főként alunál, tapasztaltam, h a tisztítás, kb 15-20%-al jobbnak tűnik a sthalwerkkel! kevésbé, hártyásodik, oxodosodik a felület, ugyanolyan gázmennyiségeknél és egyébb ugyanazon körűlmények között!
Köszönöm az elismerést,a gép iránt. Hát igen,ez egy nagyon jó kis gép,és a szívem szakad meg hogy most el kell adnom.De nem tudom magammal vinni,külföldre költözöm. Sajnos ide nem tudtam képet feltölteni valahogy nem ment, de igen ahogyan ezt megtaláltad más hirdetésemben itt nézhető meg : http://racing-bazar.hu/egyeb/szerszam/co_hegeszto_mig_180_220voltNa akkor írom is a több infót a gépről: most jelenleg 0.8-as huzal van benne, és összesen annyit üzemelt a gép,mint az a képen látható ami fogyott a huzalból. Én csak arra használtam ami autószereléshez kell. Beszakadt csavar,néha kipufogó stb.... Nekem a kínált ár duplájába van benne,mert mindent újonnan vásároltam. A géphez egy 4 méteres munkakábel van,amit szintén úgy vásároltam,hogy nem érdekelt az ára,és a legjobb minőséget kértem,ami akkor ott létezett.Szívtam már más CO hegesztővel munkakábel miatt mert műanyagban ment a huzal,és nem akartam még egyszer ilyen hibába beleesni. A gép paraméterei ezen a linken találhatóak: http://www.fortrans.hu/termek/light_duty_and_industrial_mig_equipments/mig-_180.htmlRemélem így minden információt megadtam a gépről,ja és a lényeges dolog,hogy nálam bizony ki lehet próbálni.És ha bármi egyéb kérdésetek lenne a gép iránt,csak nyugodtankérdezétek. Itt vagy akár emailba: carmaker@freemail.hu vagy telefonon hetven háromhetvennégy 7550
igen, ha valaki eladna bármit, a saját érdekében is minél több infót kellene nyujtani(vevő eszével kell gondolkodni) az eladni kivánt cuccról. lehet ugy vannak vele, hogy akit igazán érdekel az ugyis rákérdez pl telón. és ha valaki használtan veszi akkor próbálja ki előtte mielőtt pénzt ad ki rá, sok új gépnél is van rá lehetőség, de aki pl mint én nem messze lakom BP től ezt nem tehetem meg. vidéki boltokban drágábbak a gépek. ha használtan vennék akkor max itt hajduban ahova eltudok menni és kitudom próbálni.
Mondjuk több infó jobb lett volna. Azt látom, hogy nagy dobos, a géppel használható düzni méretei is jól jöttek volna, a gép súlya is megért volna egy misét. De a kép alapján jónak ítélhető.
szia, ez amit linkeltél, nem barkácsolóknak készült, hanem balekoknak. akik nem látnak bele hogy mit is kell nézni egy hegesztőgép vásárlásakor, és ha 3 perc hegesztés után leáll a gép akkor csak néznek, persze az ár is fontos tényező. ezt én sem ajánlom einhell és társait sem. inkább már akkor szánj rá kicsivel többet és legyen egy jó gépet, lehet használtan is kifogni, nézz körül mindenhol, és ha jó a használt is akkor sokkal kevesebbért megtudsz venni egy komplet gépet, gép,palack kábelek huzal reduktor és kiegészitők.
Nincs valakinek plazmája, vagy lángvágóval rendelkezik valaki Budapesten? Mert lenne egy munka. 13-as anyagott kellene kétméteres részen levágni, ezzel kerestek meg.
szia , szivesen. ha mész suliba, el kell döntened milyen eljárásból szeretnél képesitést szerezni. az MMA amit ajánlottam az a bevontelektródás hegesztés, amit sokan használnak otthon a háztrartásban. amikor én jártam suliban akkor az awi kombináltat keresték nagyon ( AWIMMA) azért awi kombinált, mert awi val megcsinálják pl csőnél a gyököt, és bevontelektródával meg feltöltik.és takaró. de ez rajtad is mulik melyik fog neked kézre esni, lehet a co2 fog jobban bejönni. bármelyiket is választod, komolyan neki kell ess a dolognak, nem szabad feladni, és használd ki a lehetőséget, nagyon sokat hegessz.mert ott benne van a tanfolyam árában az anyagköltség is, de pl ha veszel egy hegesztőt bármilyet, akkor neked az csak pénzköltés, kell hozzá még elektróda meg próba anyag ami nem olcsó. szóval nagyon használd ki a tanfolyamon a lehetőségeket, mert még több éves , vagy több mint 10 éves tapasztalattal rendelkező szakemberek is nehezen találnak munkát, az hogy melyik suliban milyen szigoruan veszik az elméletet az mindegy, gyakorlaton sehol nem elnézőek,(a röntgen meg tuti nem elnéző) de nem az lessz a nagy vizsga amikor már a jólmegismert géppel megcsinálod a vizsgamunkát, hanem amikor elmész egy munkahelyre próbázni, tök idegen környezet, és idegen gép,körül állnak vagy 10 en, még el is csavargatják a géped, mert nekik jó szakember kell.állitsd be magadnak oszt piríccsad.
El szeretnék adni,egy alig használt TRAF-EL által gyártott Mig 180-as co gépet. Kb egy negyed tekercs drót ment rajta keresztül. Munkakábelt, palackot,reduktort,és a megmaradt Co huzalt adom hozzá. Az ára 120 ezer huf így egyben. Eladásom oka költözés,és nem tudom magamal vinni. Emailban tudok képet küldeni.
Kicsit szomorkás a hangulatom máma,Kicsit belémszállt a boldogtalanság!
Beleszólok én is egy kicsit ha nem bányátok,bár lehet hogy most jól be kéne baszni,ha mástnem a műhely ajtót!
Szerintem is a Jasic jobb választás,bár awi kábelt szerintem nem fogsz az árában kapni,hogy koppintós awizz!
Én egyszer összebarkácsoltam egy awi pisztolyt a jasic mma-mig/mag gépemhez és simán awiztam vele,sokkal finomabban ment mint egy másfajta mezei inverterrel,később megtudtam ,hogy a gépemben van anti stick amitől jobb és a wolfram sem kopik anyira,még ezután rábukkantam egy leirásra ahol azt irják,hogy lift gyujtás van benne,na én erre akkor nem jöttem rá,ezt nem tudom megerősiteni!Ezt azért mondom mert elméletileg az mma része megegyezik a sima mma gépekével!
Szerintem azzal a JAsic 200 as mma géppel szépen el lehet awizni,de a Hf és a végkráter töltő egy rövidke idő után nagyon fog hiányozni!persze vannak alternativ megoldások!
Libra mellet az szól,hogy van benne Hf gyujtó+minden funkcióhoz munkakábel,de mindenki azt mondja,hogy a túl kombi gépek sem jók,tehát megintcsak oda lyukadunk ki ,hogy Jasic !
De az újjab jasic gépeken nem ilyen fogó van mint a képen!
Kicsit összekuszáltam a válaszokat mert Kicsit szomorkás a hangulatom máma Kicsit borús lett ez a bűbájos világ Kicsit elbántak velem, node történt már ilyen!!!
szia, szivesen! de librára is rámegy a 15 kg os guriga, mert megkérdeztem kb 1 hete az eladótol, de ha nem számit az árkülönbözet , akkor a jasic a befutó. lehet jár hozzá az mma kábel is, vagy ki kell az eladóval harcolni:)
szia, én jasic párti vagyok, de itt a libra gépet választanám, ha én venném, de előtte utánna járnék mégis ki gyártja. libra mellett szól, hogy 06-1 mm ig(vékonyabb lemezekhez jó a 0,6 os) mehet rá huzal, jasicnál 08 tól-1 ig, libránál adnak hozzá mig munkakábelt testkábelt, és mma munkakábelt, jasicnál nincsen kiirva normálisan mit adnak mellé, hiányzik az mma munkakábel, jasic mellett szól hogy kerekes, librához kell egy kocsi, bekpcsolási idejük ugy láttam egyforma, mindent össze vetve ha a librára nem mondanak rosszat akkor azt venném meg. én csináltam egy kocsit régebben a jasic mig 200 keréknélküli változatának, kb 10 000 ft ba került az anyag, mert csak a 4 kerék volt 5 ezer össz.
de ha nem akarsz bajlódni kocsi szerkesztéssel és nem számit az árkülönbség akkor jasic!!