Keresés

Részletes keresés

sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4350
Nem értem még a végére a topik átolvasásának, nem tudom,hogy ez volt-e már :


www.pointernet.pds.hu/kissendre/tarsadalomelmelet/20060831112054668000000590.html
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4349
Erről a balhéről sem tudtam...
(Kedden megnézem a könyvtárban, nem értem, hogy kerülhette el a figyelmem.)
Egyébként a Manchester pár hónappal korábban márt játszott Pesten, 6:2-re verték a BTC-t.
Előzmény: Ben71 (4345)
salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4348
Igen, onnan származik.
Akkor még egy kis Jimmy Hogan és a Burnley története.
Jimmy Hogan
Burnley
Előzmény: Tempó Vasutas! (4347)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4347
Tudom, hogy beírtad, csak nem derült ki, hogy honnan származik. Akkor a Földessy lenne, ha jól értem.
Előzmény: salinas (4344)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4346
Nem ismerem jól Hogan pályafutását, de néhány dologgal kiegészíteném a cikket:
a húszas évek első felében (pontos intervallumot nem tudok), a Young Boys, a svájci válogatott és a Lausanne edzője volt. Utána visszatért Magyarországra, majd 1926 és 1929 között a középnémet szövetség trénere lett, ezután a Dresdner FC edzője volt (29-32). 1932-től lett a Racing Paris edzője.
Előzmény: sonomilanista (4334)
Ben71 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4345

Az angol futball és a századelő magyar huliganizmusa témákat összevonva bemásolok egy néhány évvel ezelőtti Nemzeti Sportban megjelent cikket, melyet én követtem el. /...bár az újság csúnya módon csak figyelemfelhívóként említette a nevem, majd ezek után szó szerint lehozta a nekik küldött írásomat "Munkatársunktól" szerzőségi közléssel...na, így lettem én egy cikk erejéig a Nemzeti Sport munkatársa...:)/

 

Szóval a cikk:

 

"

MÚLTIDÉZŐ. A Debrecen futballistái a Manchester United nyomában

 

Balhé a Fradi-pályán: már 1908-ban is…

 

 

Mint ismert, május 30-án, az előző bajnoki idény utolsó fordulójában a Ferencváros-Debrecen mérkőzésen a hazai drukkerek a mérkőzés végén a pályára özönlöttek, s közülük többen ferencvárosi és debreceni labdarúgókat, szakvezetőket, vezetőket pocskondiáztak és bántalmaztak tettleg is. Ilyen súlyú eset még nem történt a magyar labdarúgásban, de hasonló incidensre már 1928-ban is sor került, mint arról Múltidézés: Gallértalan, sápadtarcú huligán című korábbi írásunkban már beszámoltunk. Egy kedves olvasónk, Lőrincz Róbert viszont felhívta figyelmünket arra, hogy már 20 évvel korábban is történt játékoskergetés a Ferencváros pályáján.

 

Az oxfordi székhelyű Social Issues Research Centre (SIRC) nevű társadalmi kutatóközpontnak az európai futballhuliganizmussal foglalkozó tanulmányából kiderül: 1908-ban Magyarországon a Manchester United és egy ismeretlen magyar egylet mérkőzése után az angol játékosokat megtámadták a magyar szurkolók, miközben azok elhagyták a pályát. Tovább kutatva az ügyben, fény derül az ismeretlen csapat kilétére. A Manchester Uniteddel foglalkozó Totally Red című internetes oldalon az 1908-as évre kattintva részletes beszámolót olvashatunk az esetről.

Az első bajnoki címét szerző MU a szezon vége után az Osztrák-Magyar Monarchiába utazott. Először Bécsben a Vienna Sport és a Vienna FC vegyes csapatát győzték le 4:0 arányban, majd Budapestre vonatoztak, hogy két mérkőzést játszanak a Ferencváros gárdájával. Az első találkozó az angolok 6:2-es sikerét hozta, a második viszont kisebb diplomáciai incidenst robbantott ki. A játékosok között kitört csetepaté után a játékvezető három manchesterit kiállított, majd az ezek után is folytatódó verekedésnek a rendőrség vetett véget. A United nyolc emberrel fejezte be a meccset, amit végül 7:0 arányban megnyert.

De az igazi botrány csak ez után következett. A pályáról levonuló angolokat a ferencvárosi közönség leköpködte és kövekkel dobálta meg. A rendőrség megrohamozta a tömeget és kardlapozással szétoszlatta. A botrány azonban nem ért véget... A manchesterieket a hotelhez szállító nyitott tetejű kocsit a szurkolók az utcán újra megtámadták. Az újabb kőzápor következtében több angol játékos fejsérülést szenvedett, a rendőrség ezután újra feloszlatta a tömeget.

A magyar hatóságok elnézést kértek, a United először látszólag egy diplomatikus vállrándítással elintézte az incidenst és jelezte, hogy a következő évben is visszatér. Manchesterbe hazatérvén azonban Ernest Magnall, az MU menedzsere fogadalmat tett, hogy soha többé nem megy Magyarországra.

Mindez mindössze kilenc évvel az FTC megalakulása után történt... "

 

 

salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4344
A díjről megjelent összefoglalót már tegnep beírtam.Néhány oldallal korábban (amit tegnap nem vettem észre) egy általános leírásban 1907-es dátumot említenek.Az itt töltött kellemes napok emlékére küldte az angol (amatőr) Corinthian 1907-ben.
Van ilyen összeállítás, de a szerző szerint hiányos, mivel a kezdeti időkben nem készültek mindenre kiterjedő statisztikák.Sem az 1906-os, sem az 1907-es év nemzetközi mérkőzéseinél nem szerepel a Corinthian.
Előzmény: Tempó Vasutas! (4338)
sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4343
Bocs,Tempó Vasutas! ( nem akartam feltépni a sebet..., de jó a link)


Az Elfsborg története
Csaba68 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4342
Kösz, megnézem.
Előzmény: salinas (4329)
Csaba68 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4341
Jogos, én értettem félre.
Előzmény: lg23 (4326)
sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4340
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4339
Kösz!
Előzmény: salinas (4337)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4338
Hol olvastál arról, hogy 1906-ban játszott a Corinthians a MAC-cal? Esetleg érdemes megnézni a 26-os Földessyt is. Ha jól emlékszem a végén van egy összeállítás, hogy a negyedszázad alatt a magyar klubok milyen jelentősebb nemzetközi meccseket játszottak.

Jegyzeteimben ezt találtam:
Sporthírlap 1925. 11. 07. A Corinthian-díj.
A londoni Corinthian FC ajándéka volt, először az 1907/08-as idényben írták ki. Kezdetben nagyobb egyesületek is részt vettek a kupában, az első győztes az FTC volt. Eddig minden alkalommal két fővárosi csapat játszotta a döntőt. A kilenc kiírásból hatszor az FTC, kétszer a Vasas és egyszer a BTC nyert.

Sporthírlap 1927. 08. 27.
A Corinthian 1904-ben játszott Magyarországon, a kupát a MAC-nak adta, a klub 1907-ben adta át az MLSZ-nek.

Fodor Henrik: 25 éves az MTK. 1913, 40. o.
1904 A Corinthians elleni mérkőzés bevétele 760 korona volt


A 25-ös döntőről:

Sporthírlap 1925. 10. 29.
Két vidéki csapat – a Szegedi AK és a Debreceni VSC – kiverve a fővárosi csapatokat jutott a Corinthian kupa döntőjébe. „A vidék beérkezett – ez kétségtelen. […] A vidéket többé nem lehet mellőzni, amikor a magyar futballsportról fog szó esni.”

Sport és Művészet (Szolnok) 1925. 10. 30.
„A vidék kinövi gyerekcipőit és reprezentánsai már egyenlő nívón mozognak a budapesti nagyra tartott első osztályú csapatokkal. […] Közeleg az idő, amikor a lekicsinyelt vidéki csapatok szorgalmas munkával elérik azt, hogy a budapesti futball korifeusok kényszerülnek elismerni a vidék ugyanolyan jogosságát a kiváltságos helyzetben levő budapesti csapatokkal.”

A szegedi Délmagyarország cikke:
„A Corinthián-díj döntőjét a SZAK Debrecenben fogja lejátszani a DVSC-vel. Legyen ez a mérkőzés ünnepe a vidéknek. (...) A fővárosi futballkörök nem tehettek egyebet, mint kényszeredett arcot vágtak a meglepő eredményhez, de befelé szégyent és keserűséget éreznek. Mert hiába, a vidék rohamos fejlődése veszélyt rejt magában, és mintha egy kissé a külföld előtt elhomályosítaná a budapesti elsőosztályú egyesületeket.”
Előzmény: salinas (4333)
salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4337
Van egy sor a főoldalon."Links to other sections of the RSSSF Archive" Ez alatt néhány link kapcsolódik különböző statisztikákhoz.Kevésbé látványos, de eléggé összetett.Néha a Google könnyebben és gyorsabban ráakad arra amit szeretnél :)
Például innen is lehet sok statisztikához hozzájutni link.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4336
Én azt nem értem, ha rákeresek különféle dolgokra, a google alapján hihetetlen rsssf-es statisztikákat, kimutatásokat stb. érek el. De ha közvetlenül felmegyek az rsssf honlapjára, akkor nem tudom, hogy lehet ezeket megtalálni. Például amit betettél linket: http://www.rsssf.com/tablesb/brit-ier-tours-prewwii.html#c
Gondolom, valahol látni lehet, hogy mégis milyen "tables"-ek vannak. De hol?
Előzmény: salinas (4333)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4335
Ezek itt nem huligánok, hanem játékosok.
Ahhoz pedig, hogy meghaltak, talán az orvostudomány akkori állapotának is lehetett köze.
De az biztos, hogy a játékosok elég gyakran verekedtek össze.
Előzmény: sonomilanista (4332)
sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4334
salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4333
Találtam egy oldalt, ahol brit csapatok külföldi túrái szerepelnek.1904-ben jártak Budapesten és játszottak a MAC-al is.1906-os fellépésükről nincs említve semmi.

2-4-1904 Budapest Magyar TK Budapest-Corinthians FC 0-6
4-4-1904 Budapest Budapesti Torna Club-Corinthians FC 0-9
5-4-1904 Budapest Magyar Athletikai Club-Corinthians FC 0-12

link
Előzmény: Tempó Vasutas! (4324)
sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4332
Szóhoz se jutok... lg-nek tényleg igaza volt: a maiak kutyafülék a régi idők huligánjaihoz képest.
Előzmény: Tempó Vasutas! (4330)
sonomilanista Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4331
De jó hogy szóba jöttek a díjak ! Nekem is ez volt a gondolataimban milyen díjak, kupák léteztek akkortájt ? Tud valaki a kisebb rangú kupák , díjak történetéről ?
Előzmény: Tempó Vasutas! (4308)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4330
Egy kis előzetes.

1924. november 2. az európai futballban valóban a halottak napja volt. Bécsben, az Admira-Vienna mérkőzésen a vendégcsapat egyik játékosa rálépett a hazaiak labdarúgójára, Neidlingerre. A súlyosan megsérült futballista lépét ki kellett operálni, de pár nappal később meghalt. Ugyanezen a napon Louis Poilleux, a párizsi CA XIV. harmadik csapatában lépett pályára. Saját kapusának hosszú kirúgása hátulról fejbeütötte, a futballista megszédült ugyan, de folytatta a játékot. Negyedóra múlva azonban levonult a pályáról, kórházba szállították, de már nem tudtak rajta segíteni.
Budapesten a Húsos-BAK másodosztályú mérkőzésen „csak” játékosok verekedtek egymással és a drukkerekkel. ...... a többit majd egy hónap múlva:-)
salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4329
Néhány évvel ezelőtt egy idős fazontól, aki könyvekkel foglalkozott.Egy volt egykori játékostól jutott hozzá, hogy kitől, azt nem tudta név szerint.Teljesen képben volt az értékét tekintve, maradjunk annyiban nem volt egy olcsó darab.
Ami Tokod csapatát illeti, az írást Tokod honlapján lehet megtalálni.A csapat elnöke írta, gondolom tisztában van a csapat múltjával.Csak a 1940-41-es szezonban szerepeltek az NB1-ben, az 1972-1973-as szezon kapcsán említett Nemzeti Bajnokság említésekor nyilvánvalóan nem az NB 1-re gondolt.
Előzmény: Tempó Vasutas! (4324)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4328
Hát szóval ami a Debrecent illeti: fogalmam sincs.
Az általam ismert korszakban (Bocskai 1926-1940; DVSC 1938-1944) nem rúgott kapus gólt.
Előzmény: Bozsik stadion (4327)
Bozsik stadion Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4327
Kedvenc csapataitok kapusai szerepelnek-e a góllövők sorában? Lg-vel korábban már megtárgyaltuk, hogy Török Gabi az Újpestben és a KISTEXT-ben is belőtt néhány 11-est. Van-e valami feljegyzés arról, ki kezdte el ezt a szokást? Ki volt az első Magyarországon? A Kispestben, eddigi ismereteim szerint, Biri János volt az első. Bicskei volt az, aki az emlékezetes Aberdeen elleni büntetőpárbajban "... óriási izgalmak közepette a jobb oldalon a léc alá vágta a labdát." Bicskeinek is volt bajnoki gólja.
lg23 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4326

Azt írják, hogy a "Nemzeti Bajnokságban"... ez nem feltétlenül jelenti az NBI-et! Lehet NBII, NBIII is!

Előzmény: Csaba68 (4325)
Csaba68 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4325
Nincs előttem semmiféle könyv, de elég nehezen elképzelhető, hogy a TÜSC (a szomszéd falu) csapata 1972-1973-ban az NB1-ben szerepelt volna. Ezt az adatot honnan vetted? Én úgy tudtam, hogy összesen egy évet játszottak ott. Az üveggyár nem volt akkora cég, a pályán pedig -bár csak homályos emlékeim vannak- szerintem csak korlát választja el a nem létező nézőteret a pályától. A Tokod-Altáró (esetleg 1000 nézőt befogadó) pályája jöhetne még szóba, vagy a dorogi, de itt ekkor biztosan nem játszottak. A Dorognak ugyanis akkor még saját NB1-es csapata volt :-)
Előzmény: salinas (4317)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4324
Nem tudom, hogy a Wikipedia mennyire megbízható ez ügyben, de szerintük 1882-ben alapították a Corinthianst, aztán 39-ben fuzionáltak a Casualsszal, és akkor lett a klub Corinthian-Casuals. Ráadásul van róluk a wikin egy 1896-os kép, Corinthians felirattal.
Szóval furcsa nekem ez az egész. (Most szépen elveszek a részletekben, aztán a cikkben meg marad 1-2 kapitális hiba:))
Előzmény: salinas (4313)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4323
Még soha nem találkoztam élő emberrel, akinek megvolt ez a könyv.
Hogy jutottál hozzá? Mennyibe került?
Teljesen meg vagyok döbbenve.:)
Előzmény: salinas (4321)
lg23 Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4322
bármit!!! :-)
Előzmény: salinas (4321)
salinas Creative Commons License 2007.11.18 0 0 4321
Életem legdrágább könyve volt és úgy vigyázok rá mint az életemre :) Ezért vmi nagyon jót kell cselekedned :)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!