Keresés

Részletes keresés

Magdi60 Creative Commons License 2005.09.12 0 0 121
Huh! Ez nagyon sok! (Bár igaz, a sok, meg a kevés az nagyon relatív. Például tegnap hallottam, hogy Magyarországon évente 30 ezren halnak meg rákban. Az napi 80-90 ember! Vagy azt például felfogni sem tudom, hogy a földön 3 percenként éhenhal egy gyerek. A statisztikák érdekes számok, olyat is mondanak, amire eddig nem is gondoltunk. Meg amíg valami csak egy szám, az valahogy nem is olyan kézzelfogható, elképzelhető.)
Előzmény: cincilifincili40 (117)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.12 0 0 120

Most néztem utána, Magyar országon  kb. 2000 csökkentlátó használ számítógépet, ebből kb. 600 aki interneten is megfordul. Végül is majd csak akkor várható, hogy többen látogatnak ide, ha már a személyes talit is megrendezzük a klubban. Bízom benne!!

 

Előzmény: Magdi60 (116)
cincilifincili40 Creative Commons License 2005.09.12 0 0 119
Gondolom azért kérdeztél a sportról, mert te szereted. Nem tudom konkrétan mire gondolsz? A labdarúgást nem. Az aktív testmozgást, táncot szeretem.  

vakbarát Creative Commons License 2005.09.12 0 0 118

 a beszélő a képekkel nem sok mindent tud csinálni. Bemondja a nevét, vagy csak azt mondja, hogy ábra, ábra!

Előzmény: Magdi60 (116)
cincilifincili40 Creative Commons License 2005.09.12 0 0 117
Szia Magdi! Tudomásom szerint a vakok eddig nem használták a fórumot, vagy csak nagyon kevesen. Én még nem jártam sem az infoalap.hu-n, sem a  vakinfón. Inkább a látók által használt vebfelületeken barangolok. A számítógépet beszélőprogrammal használom, de azért néha megkukucskálom a képernyőt is. Túl sok vak emberre nem számítok, de remélem azért még egy-néhány vak látogató bekapcsolódik a beszélgetésbe. Budapesten és pestmegyében kb.3500 az egész ország területén 40.000 csökkentlátó él.                                                                                                                                    

Előzmény: Magdi60 (116)
Magdi60 Creative Commons License 2005.09.12 0 0 116
Helló! Szia! Én úgy vettem észre, hogy nem sok látássérült használ netet, nem tudod, hogy kb. mennyien lehettek? Mert pl. az infoalap.hu bár nem tudom mióta van, de eddig összesen ötezer valamennyi látogatója volt, és működik a számlálója, mert mikor újra beléptem, hozzáadott egyet, meg a vakinfo-n ajánlottak valami vakmissziót, ott meg ezeregyszáz körüli az eddigi nézettsége. Ezért szerintem ne nagyon számíts itt se nagy látogatottságra, ha ott is csak ennyi és már nagyon régóta. Viszont, ettől függetlenül, itt az indexen sokat olvasunk csak topikokat, hozzászólás nélkül, ezért, ha van kedved, és történik valami érdekes, vagy tanulságos, vagy bármi, akkor írd meg, mert szerintem több az érdeklődő, mint a hozzászóló. Mondd, Te szereted a sportot? Azt lehet csak hallgatni is, hiszen régen a rádióban nagyon izgalmas sportközvetítések voltak, míg nem volt tévé. A képekkel a felolvasó program mit csinál?
Előzmény: vakbarát (114)
cincilifincili40 Creative Commons License 2005.09.12 0 0 115
Hahó! Sziasztok! Van itt valaki a fórumon?
vakbarát Creative Commons License 2005.09.12 0 0 114
Szép jónapot minden látógatónak!
Magdi60 Creative Commons License 2005.09.11 0 0 113
Na és Újpesten? Ott azért az utak mégse M3-as minőségűek?
Előzmény: vakbarát (112)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.11 0 0 112
A lányomnak 2 hómapja van jogsija, és így még óvatosak vagyunk. Vártunk egy órát, hogy eláljon, de aztán elindultunk. Az M3-ason már száraz vjolt az út.
Előzmény: Magdi60 (110)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.11 0 0 111

Nem sikerült elkerülni.

 

Előzmény: Magdi60 (110)
Magdi60 Creative Commons License 2005.09.11 0 0 110
Helló! Megjöttél? Esőt elkerülted, vagy direkt szereted?
Előzmény: vakbarát (109)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.11 0 0 109
Sziasztok vakbarátok! Olvas most itt valaki?
Spinderella Creative Commons License 2005.09.11 0 0 108
Nekem erről a "világtalan" szóról egy cikk jut eszembe, amit néhány évvel ezelőtt olvastam, már nem tudom, hogy hol. Na a lényege az volt, hogy azoknak az információknak, amiket a minket körülvevő világból kapunk (és ami segít minket a tájékozódásban!) nagyon nagy százaléka a látásból származik, a második a hallás, és ehhez képes szinte elenyésző részben a szaglás és tapintás. Nem akarok hülyeséget mondani, de asszem valami 70-80 % körül volt a látás aránya. Szvsz innen alakulhatott ki ez a - most már tudom, hogy bántó - szó. Node végülis mindegy, amúgy sem szoktam használni.

Ami engem érdekel, és ez megint egy kissé kényes téma, a segítségnyújtás. Nekem evidens, hogy ha egy vak embert látok az utcán, és úgy veszem észre, hogy nem egészen biztos a dolgában, akkor oda szoktam menni és megkérdem, hogy segíthetek-e? Számtalan ilyen volt már, a többség köszönte szépen, mert épp a trolit, a villamost, a zebrát, stb. kereste. De volt aki hallhatóan felháborodott ezen, én meg az ő felháborodásán hökkentem meg. Bár persze az is lehet, hogy aznap én voltam a harmincnyolcadik, aki odament hozzá azzal, hogy "Elnézést, segíthetek?", már tele volt a hócipője, mert amúgy sem volt ismeretlen a terep, ahol volt. Szóval a kérdés, hogy mennyire veszi(tek) tolakodásnak az ilyesmit?

Egyébként még régebben volt szerencsém végigjárni a Láthatatlan Kiállítást, amit legnagyobb bánatomra ma már nem rendeznek meg, mert igen tanulságos, és nagyon megdöbbentő élmény volt.
Előzmény: Caipi (106)
Spinderella Creative Commons License 2005.09.11 0 0 107
Juj, Isten mentsen!!! :-D
Örülök, hogy végre újra tudtam rakni a vindózt, meg az egyéb programokat, végre minden működik, a kísérletező kedvemet meg elraktam a fiókba egy időre. :-D
Egyébként tutira jó progi, tán csak az én gépemet nem szereti... fene tudja.
Előzmény: loozae (95)
Caipi Creative Commons License 2005.09.10 0 0 106
Hát megmondom őszintén, sosem gondoltam volna, hogy a világtalan szó bántó, de legalább ezentúl tudom. Az értelmébe se gondoltam sose bele, de ha megteszem, akkor úgy gondolom, hogy nyelvészetileg inkább a "szeme világa" kifejezéssel függ öszze, és nem a tényleges (kül- vagy bel)világgal.
Előzmény: htibcsike (105)
htibcsike Creative Commons License 2005.09.10 0 0 105
Sziasztok!
Mi a helyzet a "csökkentlátó" kifejezéssel? Ez kb ugyanaz, mint akire azt mondják, hogy gyengénlátó, vagy aliglátó csak régebbi kifejezéssel? Én is szívből utálom, ha azt mondják, hogy "na, segítsünk már annak a világtalan fiatalembernek..." Vagy, amikor hivatalos helyen megkérdezik: "Ön világtalan?" Valószínűnek tartom, hogy szegények úgy szeretnék kifejezni kérdésüket, hogy azzal ne bántsanak meg senkit, illetve nem szeretné senki, hogy esetleg durván hangozzék a kérdés. Pedig pont ez az a kifejezés, ami rossz lehet egy vaknak, sőt nem lehet, hanem tényleg rosszallóan hangzik. A vakoknak igenis van világuk, legalábbis, ha a szó eredeti jelentését nézzük, akkor ez szűrődik ki. Mintha azt akarná kérdezni: "Önnek nincs világa?":d Tudom, hogy ez hülyén hangzik, de tényleg így van. Mármint a jelképes kérdésemre értettem, hogy hülyén hangzik.
Üdv: Tibi
Előzmény: Caipi (104)
Caipi Creative Commons License 2005.09.10 0 0 104
Érdekes, amiket írsz, de nekem például az orvos a műtét után azt mondta, hogy azért nem volt hiábavaló visszatenni a retinát, mert így orvosilag egy élő szem, és nem vak, és az utóbbi egy idő múlva kívülről is látszana. Ezért szoktam a jobb szememet kifejezetten "nem látó"-nak titulálni.
Előzmény: loozae (97)
Franszia Creative Commons License 2005.09.10 0 0 103
Jaj, de jó, hogy ezt felvetetted! Köszi, hogy megerősíted, amit én is érzek régóta a nyelvhasználatban és egyáltalán úgy általában: a világtalan nagyon rossz "szinoníma" (?) volt sokáig. Én is pont úgy gondolom, hogy aki vak, semmiképpen sem világtalan. Sőt. :o) Ha ez lerombolódik, illetve helyére kerül, már jó irányban haladunk. Rémlik, hogy volt valami próbálkozás "lecserélni" társadalmi szinten a világtalant vakra... Nem sikerült tökéletesen, különben én sem toporogtam volna itt kicsit zavartan. :o) Köszönöm, hogy ezt eloszlattad!
Előzmény: loozae (97)
HatfaludyFeri Creative Commons License 2005.09.09 0 0 102
Szia Cincilifincili!

Jó nicket választottál magadnak - csak éppen leírni nehéz!
Előzmény: cincilifincili40 (88)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.09 0 0 101
Helló topiklakók! Holnap elutazunk a mamához, úgyhogy tartsátok a frontot vasárnap estig! Jó hétvégét mindenkinek!
hoppaaa Creative Commons License 2005.09.09 0 0 100
Köszönöm szépen :-*
Előzmény: loozae (98)
loozae Creative Commons License 2005.09.09 0 0 99
Na ha legalább idáig olvastam volna, akkor nem szólok hozzá. :-)
Előzmény: cincilifincili40 (81)
loozae Creative Commons License 2005.09.09 0 0 98

Nem vagyok pontos számok birtokában, de az rémlik, hogy 67%-os látásvesztéstől gyengénlátó valaki és 95%-os látásvesztéstől vak. Ez így a gyakorlatban sokat nem mond senkinek semmit. Aki már olvasgatja a szemészeten a tábla elejét az már asszem gyengénlátó. Előbb utóbb valaki biztos megírja a definíciókat (csak értsük meg).

 

De amennyiben valaki a 11-es szemüveggel jól lát - praktikusan ez itt azt jelentené, hogy a mindennapi életben a látása nem korlátozza - mondhatjuk rá: szerencsés!   :-) 

Előzmény: hoppaaa (75)
loozae Creative Commons License 2005.09.09 0 0 97

Mivel mi is vakként határozzuk meg magunkat, ezért nyugodtan használd a vakot. A világtalant nem javasolnám. Szokásos használni a nem látó és egyéb nyakatekert variációkat, de ezekről ordít, hogy a használója  kerüli a vak szót. Ez a kerülés jellemző például azokra a vakokra akik még nem fogadták el saját állapotukat. így hírtelen ennyi.-  biztos lesz még hozzászólás vagy már volt is (csak írok és nem olvasok. :-) )

 

Előzmény: Franszia (72)
hoppaaa Creative Commons License 2005.09.09 0 0 96
Köszönöm szépen :-*
Előzmény: cincilifincili40 (81)
loozae Creative Commons License 2005.09.09 0 0 95

Szia Spinderella,

 

már felraktam párszor a JAWSt és a környezetemben fut néhány, de ez a hiba még nem jött elő. Ha kísérletező kedvedben vagy, akkor javaslom, tedd fel újra hátha akkor...

Előzmény: Spinderella (73)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.09 0 0 94
Én hallomásból úgy tudom, hogy finn nyelvre állítva egész jól használható a magyar szövegekre, a menüket meg biztos meg lehet érteni még akkor is ha egszer kukorékol, máskor hápog vagy éppen röfög.
Előzmény: htibcsike (92)
vakbarát Creative Commons License 2005.09.09 0 0 93

A G-70-est én tudom vakon kezelni.

Nem a képernyőre, hanem a szélére ragasztottunk Kb. 2 MM dimoszalag csíkokat.

A csíkon becsúsztatom az ujjbegyem és így pont az ikonra nyomok.

A képernyő más pontjait innen koórdinálom. Sok funkció érhető el az előlapon lévő nyilakkal is. Legtöbb menübe be lehet lépni úgy, hogy nyomvatartjuk az előlapon az ahoztartozó gombot.

 

Előzmény: htibcsike (91)
htibcsike Creative Commons License 2005.09.09 0 0 92
Sziasztok!
Bocsánatot kérek, most pótolom a hiányomat. Szóval az SMS-mondó (ami T-mobilosoknak full változat, én úgy tudom) az magyar, a Jawsban megtalálható Profivox hangján beszél. Viszont a 10 perces Talks demó angol teljesen, bár a magyar szöveget is (már ahogy ezt mutatták nekem skype-on), egész tűrhetően olvassa. Minden menüpontban beszél, mindent felolvas, csakhát angol és úgy tudom, hogy a teljes verziója 70 euró.
Üdv: Tibi
Előzmény: vakbarát (90)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!