Ha van tujáid törzsén pici, vagy esetleg nagyobb ( 2-3 mm) nagyságú lyuk látható, akkor a tuja belsejében táplálkozó rovarkártevő a bűnös. A hangyák okozhatnak száradási tüneteket a pázsiton. Ezek a tünetek szerintem se összefüggők.
Sziasztok! Valaki, nem tud a hangyák ellen valami jó szert? Már próbálkoztam házi módszerekkel és vegyszerekkel, de semmi, a tujaim pedig szép lassan kiszárodnak. Köszönöm
ezzel most pont rosszat írtál,mert attól még le lehet nyírni nem kell megvárni a teljes hatást. Szerintem rá is van írva hogy 3-4 napig ne nyirjuk utána
A Dicophar legalább két hét mire kifejti hatását, de jövő hét hűvösebb lesz, így lehet még több is. Műtrágya az mehet, ha szükséges. A szellőztetést előtte kellett volna, ha még nem tetted meg korábban.
szerintem annyiban, ha felülvetettél, akkor gondolom előtte volt szellőztetés és gyakoribb öntözés, nekem is szellőztetés+felülvetés utáni évben jelent meg először.
rosszul értetted, én nem a ritka öntözésre mondom, hogy nem jó, sőt én is ritkán nagy adaggal szoktam, arról beszélek, hogy korábban itt többen is tanácsoltak olyat, hogy az EP-t úgy lehet kinyírni, hogy nem nagyon öntözöl és akkor kiszárad. Én erre mondtam, hogy szerintem ez hülyeség..
Régebben volt itt sok írás. Galitionrol. Van ugye az 5G, meg a Galition Ekstra...
Na egy ismerősöm szerzett az Ekstrabol... Gondolom az 5G mar nincs is. Neki azt javasolták ahonnan vette, hogy be kell dolgozni 5-10cm mélyen, és nedvesen tartani.
Az 5G leirasaban ugye az van hogy nem kell bedolgozni, csak kiszorni és annyi.
Mit gondoltok erről? Vagy mivel más elvileg már a 2 hatóanyag, ezért máshogy kell használni?
szerintem ez, hogy kevés öntözéssel kiszárítani az EP-t hülyeség, mert hiába is száradna ki, ott van ezer mag alatta, ami egyből megindul, ahogy jön egy nagyobb eső. Sőt én úgy látom, pont hogy rosszabb a ritka öntözés, nálunk egy részen a gyerek játszótere miatt tavaly kiiktattam az öntözőt, ott durván elterjedt az EP, tehát pont ott a legrosszabb, ahol nincs öntözve..
Nekem főleg az árnyékos részeken jelent meg az egynyári perje, ami alig kap napfényt.
Nálad nem lettek "lyukak" a kiszedés után a pázsiton?
Kiszedtem mindet egyesével, utána fűmag, csillagkapa, némi virágföld és nedvesen tartás. Remélem nem csináltam hülyeséget, hogy kiszedtem, de nagyon elütött a többi résztől!
Nálam most így néz ki, remélem györsan csírázik a fűmag és utána remélhetőleg szép lesz....egy darabig.
Nekem is sok egynyárim van....... Próbáltam kiszedni őket....ott térdekel mint egy idióta, és próbálom kihámozni a fűből az egynyárit, de rohadjak meg nem megy. Elmúlt években, rengeteg muhart kiszedtem, vagy más gyomokat, ezt is kiszedném. De ezt egyszerűen nem tudom, mert nem csak itt ott van 1-1 kis folt, hanem szépen el van szórva a gyepbe, és ha kiszedek egyet azzal jön rengeteg olyan fű is, amit nem szednék ki. Úgy szar az egész ahogy van! :(
Egynyári perje. Megszokni, vagy megszökni. Ha nincs túl sok, ki kell bökdösni egyesével (én is ezt tettem; 400 m2 - en egy teli taliga lett ), vagy glialka, de az újratelepítésnek talajcsere nélkűl nincs sok értelme. Ha ettől megszabadulsz, lesz helyette muhar..
Fogod a csavarhúzót, leszúrod, abból tudod, kell e locsolni. Tapasztaltak ránéznek a gyepre és látják, kell e öntözni. Nálam idén eddig egyetlen alkalommal ment az öntözés, trágyázás után.
Kora tavasz (10-18 fok) heti kétszer 2-3 mm (0,6 - 0,85 mm / nap; 4-6 mm / hét)
Tavasz (20-25 fok) heti háromszor 4-5 mm (1,7 - 2,1 mm / nap; 12 - 15 mm / hét)
Nyár (25-30 fok) kétnaponta 5-6 mm ( 2,5 - 3 mm / nap; 17,5 - 21 mm / hét)
Nyár, kánikula (35 fok) naponta 8-10 mm (56 - 70 mm / hét)
Mostanában az első két kategória között volt az időjárás...
Az enyém a 3-4. időszakokban ennyivel azért nem elégszik meg, talán nem olyan jó a talaj.
Nálunk 20-án esett legalább 25 mm, azóta nem locsoltam, persze nem várok még egy hetet. Ma nyírtam, úgyhogy eddig takarta is magát. Észrevettem, hogy a szegélyeknél picit sárgul a töve, és ahol ritkább, ott már a talaj teteje is nagyon száraz, úgyhogy vagy tényleg esik ma, vagy reggel elindul az öntöző.
Így tavasszal amikor még nincs meleg, és néha azért van eső, ilyenkor is szoktátok már locsolni a füvet? Vagy ilyenkor még a lent lévő gyökerekből bőven tud nedvességet felvenni a fű?
Nagyon szép a füved! Én is kb így állok hozzá, nem akarok csodagyepet, a gyerekeknek legyen hol rohangálni és jó érzés legyen kiülni :) vegyszert nem használok, gyomokat kézzel kihúzom én is, csak műtrágyát kap - ezzel a mostanival viszont már nem vagyok elégedett, kevésnek találom a hatékonyságát.
Akkor megpróbálom a tavaszit május közepén. A stresszkezelőre mikor szoktál váltani?
Én a tavaszi indító és fenntartót szórom kétszer, a stresszkezelőt háromszor egy évben.
De fontos, hogy mit szeretnél. Én az első éves állandó agyalásom után elhatároztam, nem leszek a gyep rabja. Ennek érdekében lemondok a csodagyepről (ebben a topikban van pár olyan kép, amin csak ámulok, mennyire szép, az enyém sose lesz olyan), de a dcm-en és vízen kívül soha nem adok neki semmit, nem irtom a gyomot (kézzel kihúzom, ha valamit látok), gombát, akármit, vagyis semmi vegyszert nem használok.
Ősszel megszellőztetem, felülvetem, aztán ennyi. Igyekszem nem kiégetni, ami egyszer sikerült, de valahogy sikerült rendbe hozni.
Ha valami baja lesz, az se érdekel, teszek a helyére bokrokat vagy magaságyást.
Jelenleg ilyen, ez nálam az, amivel bőven elégedett vagyok:
Szerintem nem normális, amíg "friss" a cucc, addig soha nem jártam így.
Viszont mikor már csak kb. fél év van vissza a lejárati idejéig, akkor nekem mindig összeugrik a víz tetején az olaj (és gondolom vele együtt ami az olajban oldódik). Ez 3 esetben fordult elő. Mint ha elfáradna benne az emulgeálószer ...
Kis mosogatószer segít valamelyest, de én többet Amalgerolt nem veszek, nem fogok szórakozni vele.
Én is nagyon hasonló dilemmában voltam, mint Te. Magas N tartalmú "noname" trágyát használtam indítónak áprilisban, de tudtam, hogy át fogok térni a DCM termékeire.
A "Tavaszi indító és fenntartó" (12-3-3) a "Vitalgreen" (14-4-8) között vaciláltam, végül az elsőt vettem, mert éppen az volt a helyi gazdaboltban (kényelmi szempont), illetve annak magasabb a szerves anyag tartalma (valami féle környezettudatosság). De, ha a szívemre teszem a kezem, akkor a Vitalgreen-nel még inkább szimpatizálok a magasabb hatóanyag tartalom miatt. Árban mind a kettő azonos kb, én azt érzem egyikkel sem fogsz rosszul járni. :)
Köszi, hogy megosztottad a tapasztalataidat! Én is igyekeztem jól összerázni, legközelebb még figyelmesebb leszek majd a szerrel, hogy tuti jól elkeveredjen. Remélem, hogy amennyi tápanyag kellett, így is simán kijutott a fűre.
Köszönöm! Nálam sem nagy az udvar, kb 200-250m2, ezért én is tennék egy próbát vele.
2-3 hete szórtam ki a "noname" csodát és az eddigi tapasztalataim alapján a hatása még kb. 1-2 hétig fog tartani maximum (főleg, hogy miután kiszórtam sok eső esett).
Utána valamikor megpróbálnám a DCM-et. Három típusával szemezgetek: a "Tavaszi indító és fenntartó" (12-3-3) a "Vitalgreen" (14-4-8) és a Stresszkezelő (8-4-15).
Mivel a melegebb tavasz/nyár idén úgy tűnik várat magára még egy darabig, a "Tavaszi indító és fenntartó" és a "Vitalgreen" között vacillálok. Esetleg Te vagy más fórumtárs tudna segíteni, melyiket lenne érdemes kiszórni május közepén?
Én is használok amalgerolt, de ilyet még nem tapasztaltam. Jól össze szoktam rázni, bár a kémia Téged igazolna, hogy az olaj nem keveredik vízzel. :) De ha marad is a permetezőben, sztem kár vesződnöd a mosással, mert bármit szórsz ki legközelebb, nem fog ártani.
Borzasztó sok nálam is a gyom, azt hittem én rontottam el vmit, de akkor másnál is. Április elején szellőztettem és felülvetettem+indító. Nagyon lassan indult meg a csírázás, de már nagyja kint van. 3 napja már nem bírtam tovább és lefújtam dicopharral. Tudom, hogy friss fű esetén nem szabadna, de olyan ütemben jött a gyom, hogy hihetetlen. Amúgy szemmel láthatóan nem viselte meg a frissen kelt füvet.
Öntözést minél ritkábban, nagy dózisban, ahogy a fű igényli/a talaj mutatja. Nincs olyan, hogy 3 naponta 10mm és kész. Persze 1-2 év alatt lesz tapasztalatod, hogy mikor mennyi az irányadó, de akkor is figyelni kell, hogy ha nagy meleg van, akkor lehet 1-2 nappal rövidíteni kell a ciklust. Ha sok eső esett és jól tartja a talaj a vizet, akkor el kell tolni (vagy ki kell kapcsolni egy időre és nem elfelejteni visszakapcsolni), mert az eső érzékelők azért nem mindenhatók. Szóval az automata öntözés az nem full automata. De 1-2 év alatt ki tudod tapasztalni annyira, hogy akár úgy is lehet hagyni 1-1,5 hónapig, nagy gond nem lesz. De az átlag időtől függően akkor is kell állítani.
Nálam is sajnos ez a helyzet... Úgy látom hogy kb. 60% gyom és 40%fű a az arány, tavaly még fordított volt, bár az sem nevezhető egészségesnek. 1,5 hete erősen megszellőztettem, kiszórtam 6 kg Barenburg SOS -t és 10 kg Cropcare 23-7-7-et a kb. 550 m2-re. Rittig, hogy utána visszajött a hidegebb idő... máig nem nagyon látok új kelést. Most imádkozom az esőért, de eddig csak egy kivételével kis záporok voltak.
egy általános kérdés: kinek mennyire gazos a területe így április végén a többi évhez képest? Nekem az a véleményem, hogy az eddigiekhez képest gazosabb és olyan fajok vannak benne ami eddig nem volt. Pedig igazi meleg sem volt még a korábbi évekhez képest.
Tavaly őszi füvesítésem viszonylag tűrhetően alakult. A további javulás érdekében amalgerolos kezelés mellett döntöttem, amit 6 hetente terveznék megismételni.
Nos 140 nm-re 2 dl szert 15 liter vízben oldva juttattam ki a permetezővel (igen olvastam, hogy nagyon sokan belocsolva ajánlják, de a leírása úgy szól, hogy így is úgy is szabad kijuttatni).
A gondom csak annyi, hogy ugye ez egy erősen olajos szer, és a bekeverés után is az elegy tetején úszkált egy ilyen olajos filmréteg, amely végül majd visszamaradt a permetező gépben (mintha kicsapódott volna a szer), alig győztem samponos vízzel kitakarítani. Ez így normális és ez ilyen lesz mindig, vagy valakinek valamilyen jó tippje, hogy jobban elkeveredjen a szer?
Szerintem annyi, hogy megkéred többet ne nyírja le, mivel nem rossz szándék vezérelte! Amúgy az öntözőt nem értem, nálad nem süllyesztett, a nyírásnál kerülgetni kell a fejeket?
Arra jöttem haza minap, tűző napban, hogy valaki levágta az utcán a füvemet. Kiderült, hogy egy utcabeli kedvességből több porta előtt is megtette ezt. Csakhogy nálam nem szabadon hagyott gaz van, hanem gyep, amit igyekszek ápolni. Nem indult még be, nem is volt nagy, persze tudott vágni belőle 2 centit. Én direkt nem nyírtam, mert a szivattyú szervizben, hálózati slag nem ér az utcára. Ugyanakkor tartom a nyírás után öntözés szabályt. Arról nem is beszélve, hogy rendszeresen élezem a fűnyírót, nem vágom nagyon alacsonyra és én tudom hol vannak az öntöző fejek. Míg neki utóbbiról fogalma sem volt. Nem gondolom, hogy alaposan megkereste az összeset. Talán nem lett baj. Szóval a kedvesség nálam nem jól sült el. Amúgy különösen érzékeny vagyok a fűnyírásra, nem szoktam átengedni a családban másnak, max fateromnak, ha nyaralunk és le kell vágni közben. Ez normális szerintetek ami történt?
Azon gondolkodom jobban megérné-e mint kölcsönözni gépet. Késeshez képest mennyivel gyengébb? Elektromosat nem szeretnék, a benzines gépek pedig drágák évi 2x használathoz.
Kötött talaj van, homoknak nyoma sincs. Szomorú vagyok, hogy így jártam. Elég sok pénzt és munkát bele öltünk már. 3 hete telepítettünk öntöző rendszert, hogy azzal se legyen gond, erre itt van ez. Nem vágyam, hogy az a tankönyvi gyepem legyen, mert nem szeretnék ebbe beleőrülni sem, de ez nem túl szép. Most megint kiirtani a füvet és elölről az egész.....ehhez már nincs humorom. Nem is zavarna annyira, ha nem lenne mindig ez a kalász rajta. :( Öntözést 3 naponta tervezek, éjszaka kb 10 mm-t. Ez jó lehet?
Felül vetés előtt rugós gyepszellőztetővel menjek át rajta? A dobozos magkeverékem van itthon, de ugye abba nincs Rétiperje. Válasszak inkább másikat? Még egy kérdés. Felülvetés előtt elég ha kicsit rövidebbre nyírom a füvet és szép egyenletesen elszóróm a magokat? Bedolgozni nem tudom.......vagy?
Úgy látszik előbbre vagyunk, mert már találkoztam virágzó rét perjével mostanában, sőt nyírás nélküli területen hosszú szárral is. . Még csodálkoztam is mert elég hideg a taaljhőmérséklet is még.
Itt is arra gondoltam hogy megszorult a nap és beindult a fű.
Kösz a képeket. Sajna az Attilának van igaza, ez egynyári perje. Megtévesztett hoyg még ilyen mezőnyi borításban nem láttam csak foltosan. A vetőmag összetétel alapján nem is lehet réti perje mert nem is vetettél.
Nem tudom mi segítene, mert annyi mag van már a gyepedben, hogy akármit vetsz vissza fog jönni. Talán , ha egy réti perjés keverékkel veted felül és ha beállt a gyep utána csak ritkán öntözöd, akkor visszaszorulhat, de bizonytalan.
Készítettem pár képet, de mivel ma nyírtam füvet, így nem tudtam nagyobb szálakat gyűjteni. A képek sem túl jó minőségűek, de talán látszik rajtuk valami. Ha nem, pár nap múlva csinálok újaka,t mikor már nagyobbak lesznek. 2 éve vetettem először a füvet, akkor használtam a zsákos magot, amiben van az Olaszperje van.....tavaly tavasszal, felül vetettem a másik fajta keverékkel, amiben a Vöröscsenkesz van. Gondoltam holnap, rugós gyepszellőztetővel átmegyek rajta és felül vetem az egészet....jó ötlet?
Megkezdődött a füvek virágzása kalászolása. Ez szerintem már a réti perje virágzási idő nálad, az meg nem gyomfű. Mit vetettél miből állt a keverék anno?
Küldj egy közelit egy szál fűről, hogy látszék a kalászon az elágazások alakulása is.
én teljesen amatőr vagyok, az ide író hozzáértők segítettek sokat ahhoz, hogy három évvel a telepítés után végre nagyon elégedett vagyok a füvemmel.
Egyvalamiben makacs voltam: ahogy az egyéb növényeinknek és a magaságyásban lévő zöldségeknek, úgy a fűnek is csak szerves trágyát adtam (igazából csak részben szerves). dcm vagy vivisol
Ahogy olvasgatok, itt nem sokan választják/ajánlják, és nagyon nagy kertek esetén meg is értem, mert a műtrágya olcsóbb. Nekem viszont nem nagy a kertem, így nem drámai a költség.
A használat egyszerű: tavasszal tavaszi indító és fenntartó DCM-et (2x), nyáron és ősszel stresszkezelő/őszi-téli felkészítőt (3x).
Illetve márciusban, illetve ősszel, szellőztetés után egy adag Vivisolt.
Az eddig (egyébként nagyjából bevált) egyszerű műtrágya (talán Agro márka) helyett idén kipróbálnám a DCM-et. Úgy láttam több féle van belőle, melyiket ajánlanátok (ha ajánlanátok)?
Kb. 200m2, 2017-ben füvesített terület, homokos talaj, de a tetején 15-20cm termőföld van.
Milyen műtrágyázási programot ajánlanál az idei évre.
Eddig csupán április első hétvégéjén Scott spring and summer került kijuttatásra, a terület minimálisan gyomos. A kamrában megnéztem, hogy még tavalyról van pre winter , florimo magas N tartalmú, illetve Biomass, ami ugye szerves.
Nyilván ezeket is szeretném az idei évben felhasználni.
köszönöm.Előtte 40 mm-re vágtam,úgy lett megszellőztetve késessel,szedett ki bőven.Megpróbálom amit javasolsz,ha nem megy,marad a 60 mm.Már most is szuperzöld...
Nem bonyolult a nyírási magasság és a minőség kapcsolat tartása, ha tudod miből mit lehet kihozni.
A régi füvet megszellőztetted. Maradtak látható szálak, torzsák. Oka, hogy nem vágtad le előtte eléggé.
Javaslom vágd le a gyepet 30mm magasan, aztán neveld ki 40 mm nyírási magasságra úgy, hogy 55-60 mm növekedési magasság elérésénél vagy előbb, nyírod le 40 mm magasra. Ez a gyep el fogja takarni a barnás maradványokat, ami majd lassan el fog korhadni az év folyamán.
A 40 mm magasság tartása elég gyakori nyírást kíván majd májusban, de a nyáron lelassul a fű fejlődése. A fű növekedési ütemét figyeld és előbb nyírhatsz, de később már gond van vele, mert levágod a leveleket is a szárról és ott megnyílik a gyep amitől jöhet a muhar. Nyugodtan csinálhatod még nem vagy elkésve vele. Nyáron, júniustól, én felvinném a nyírási magasságot 50 mm re.
Jön még májusban a felmagzás, virágzás, kikalászolás. Én ilyenkor magasabbra hagyom nőni egyszer kétszer és a megyúlt virágszárakat le tudom vágni. Jó tudni, hogy a nemes fű csak egyszer virágzik az év folyamán, de van azért kivétel pl egynyári perje, olasz perje.
Sziasztok.Tavaly 6 cm-es nyírási magasságot tartottam,szép is volt a fű.Most szeretném 4 cm-re levinni.Viszont így nyírva a fű sárgás,illetve még szellőztetés után is sok száraz maradvány van a tetején.Egy sávot meghagytam 6cm-re az nyírás után is mutat,a 4 cm-es csak 3-4 nap múlva.Folyamatos 4 cm-es nyírásnál elkezd lejjebb is leveleket hozni később?
A másik,hogy még meg sem indulat a fű 100%-ban,de a 4 cm-t a gép sem igazán bírja, 1400w, illetve kb 2x hamarabb telik meg a gyűjtő is.
A késes durvább munkát végez mint a rugós és ha késő tavasszal megritkítom a füvet, akkor jöhet a muhar ha nem zár a gyep a kezelés után egy hét alatt. Tapasztalataim szerint inkább a nem megfelelő nyírási magasság és időpont idézi elő a muhar megjelenését, vagyis segít a muharnak a csírázásban.
1. Weed Controlt szórtam ki, kb. 10 napja mert eléggé szeret gyomosodni a füvem. A Weed Controll mellett - nem egyidőben - lehet/érdemes/szabad használni egyéb, általános gyeptrágyát?
2. Ezt a fűmagot szeretném kipróbálni egy kisebb területen: Agro-Largo Százszorszép fűmagkeverék
Vajon ez a fűmagkeverék "bírja" a gyomirtózást? Pl. gyomstop, Weed Controll?
Hát én elég késő tavasszal csináltam tavaly rugós szellőztetést, akkor azzal lehet jól megtámogattam a muhart. Sajna olyan gépet vettem ami csak rugós, akkor még nem tudtam, hogy olyan kéne, amit cserélni lehet késesre :(
Hétvégén szórnék ki magot,arra gondoltam,hogy előtte italpollinát(125g/m2) gereblyéznék be a talajba, majd vetés, és közvetlen utána new grass startert is adnék. Jó lesz ez így,nem fog égetni?
Italpollinárol azt olvastam,hogy nem éget,csak félek,hogy a kettő együtt már sok.
Határ eset. Az angolperje még kijöhet. Tegyél egy cserépbe egy adagot, talkard be vékonyan földdel, kösd le a tetetjét folpakkal és tedd melegre, ha egy hét alatt kikel akkor nyertél.
Nem nagy terület jobb ha kigyomlálod , mert sekély a gyökérzete, künnyen kihúzható és a helyét majd benövi a réti perje májusra. Adhatsz neki Dual gold gyomirtót 20ml csirázás gátlásra hátha segít valamit és persza a muhar ellen biztos jó lesz.
Még annyi kérdés hogy a gyep szellőztetés nem segíti a muhart, mivel szellősebb lesz a gyep, és jobban tud melegedni a föld?
A koratavaszi késes gyepszellőztetés még nem okoz muharosodást, mert a muharnak hideg a talaj, de később, pl májusban már igen, ezért jobb nyári idpszakban a rugós szellőztető alkalmazása, mert kevésbé ritkítja a füvet, feltéve hoyg nem vágod előtte tarra a gyepet.
A B SOS inkább focipályára való. Az angolperje még csak csak de az olszperjének az a változata csak egy éves és állandóan magot akar hozni az év folyamán.
Inkább a Barenbrug Bar Power RPR 1kg kellett volna a maga angolp és réti perje vaamint veres csenkesz fajták összetételével, de a területed elbírta volna az ICL supreme 5 kg -ot is. Mindkettő tartós pázsitot ad. A nyár végén én a helyedben felülvetném vaamelyikkel.
Erős a fényhiány a területen. Nem lesz könnyű füvet találni hozzá, ha nem ritkítasz a fák lombján. Próbálkozhatsz toscana vagy valamilyen egyéb nádképű csenkesz és más csenkesz keverékkel hátha kibírja. Ebben a helyzetben nagy reményeket ne táplálj. Csinálj több fényt.
homokon nem pont az van hogy többször öntözzünk,mert a homokon átszalad a víz?
Kérds, hogy mennyi a többször?
Én talajszerkezet alapján öntözök. A homokos talajok között is van különbség aszerint hoyg menyi az iszap és az agyag, vagy szervesanyag tartalma.
A homokos talajon ált 4-5 naponta 10-15 mm víz/m2 elég, no és akkor működik jól ha az 1 mm az 1cm talaj beázást eléri, ha többet mutat akkor veszíti a vizet az átvezetéssel. Itt évényesül a ritkán több víz elv is, mert a gyökér megy a víz után.
Nem néztem mostanában a felhozatalt, acord 500 van itthon, azt használtam és pendigant is ősszel decemberig hogy ne keljen ki. Glifozátot is nagyon alacsony dózisban.
Szélmalom harc, sokat ritkult úgy látom de nem egyszerű történet.
A teszt, amit Debrin írt, működhet. Én élesben teszteltem :D Nem kelt ki semmi.
Sajnos kevés kis kiszerelésű minőségi fűmag van.. 1kg-os Barenbrug-ot találtam, azt szórtam ki az idén. Tavaly agro-largo-t, de azt nem nevezném túlságosan minőséginek. A BB szépen növöget...de még nagyon kicsi. viszont szép sűrű! :)
Köszönöm a választ, így sajnos nem merem kiszórni.
Tudtok esetleg olyan fűmagot ajánlani, amit pl. kg-os kiszerelésben lehet kapni és tudja azt, amit az ICL performance? :). Tényleg csak az a gondom, hogy 5 kg-os zsákot megveszem és 4 kg-m megy majd a kukába megint évek múlva.
szerintem a tárolástól IS nagyban függ meddig áll el. Én úgy csinálnám egy kis cserépbe virágföldbe benyomnék jó pár magot, szobahőmérsékleten 1 hét alatt ki kell keljen a performance, ha jó még, az is lehet kikel, csak jóval gyengébb arányban.
2016-ban vásárolt Everris Performance fűmagot szerintetek most felülvetéshez, kisebb területek pótlásához még fel lehet használni, vagy ilyenkor már rizikós, hogy minden fűmagféleség kikelne? (Végig száraz, hűvös helyen volt tárolva).
Csak azért kérdezem, mert ha nem muszáj, nem vennék 5 kg-os kiszerelést, mert ennek töredékét kellene csak felhasználnom.
Néztem külföldi oldalakat és ott a tenacity-t írják egynári és sovány perjére, aminek a hatóanyaga mezotrion, itthon Callisto 4 SC néven fut. Erről tudsz vmit esetleg, tényleg hatásos rá és a gyepet nem bántja?
Plusz még ezek a hatóanyagok, de ezeknél nem volt egyértelmű, hogy itthoni fajtákra is mehet e: szulfuszulfuron, Metsulfuron, sulfentrazone
toscana: erős, szárazságtűrő,de csodát ne várj, hiába igénytelen a fűmag, van ezerféle gyom is, ami szintén igénytelen, rendszeres gondozás nélkül mindegy milyen magot vetsz, nem lesz szép a gyep.
Megmondom őszintén nem olvastam most vissza a fórumot, de nemrég még hiány volt a 23-7-7-es Yarából........most itt találtam, gondoltam megosztom veletek hátha kell valakinek.
A nyaralónk kertjébe keresek valamilyen igénytelen fűmagot. Olyat, ami bírja azt, ha nem locsoljuk rendszeresen, és nem szaporodik el benne a gyom.
Kaptunk valamilyen vadvirágos keveréket, amit elvetettünk, és sajnos egy ideig nem volt lehetőségünk lemenni nyírni, így a fű gyakorlatilag kipusztult, helyette mindenféle virágos gyomnövény van. Nem szép, nem vagyunk elégedettek.
Találtunk valakit, aki helyben lakik és le szokta vágni nekünk a "füvet".
Én szeretnék venni Toscana fűmagot, de nekem csak 5 kg-ra van szükségem. Így is jó neked, hogy felezünk? Én szentendrei vagyok, a fűmagot elméletileg pomázon meg tudom vásárolni! Az 5 kg ára cirka 17.000 Ft lenne. Előre is köszönöm a válaszodat!
Sziasztok! Ahogy látom van itt sok szaki. Tudom hogy nem teljesen ide való de hátha tud valaki segíteni. A füvembe bekerült valamilyen másik fajta fű ami elégé zavar. Tavaly kijött a kertészem és lefújta Puma permetszerrel. De még csak meg sem látszott rajta semmi. Kifizettem az árát ami nem volt olcsó. 4 hét múlva kijött és azt mondta ez ilyen nem lehet vele mit csinálni. Feltöltök pár képet hátha tudja valaki mit lehet vele csinálni. Vagy egyáltalán mi ez?
A képen látható területre vettem ma Barenburg SOS Lawn Repair felújító keveréket. A szellőztetés már kész, most hétvégén menne rá a mag. Utána Cropcare 23-7-7 megy. Használta már ezt valaki ezt a keveréket, megfelelő -e rá szerintetek?
Kis részeken van ahol nincs már abszolút fű, oda is mehet?
Szerintem gereblyével, vagy egy "nyeles" gyepszellőztetővel is menni fog egy ekkora terület, nem kell gép meg ásás. Én szórnék rá talajjavító gyepföldet, bárhol kapsz, föld, tőzeg, homok keveréke, nem drága. 2-3 cm réteg, rá a fűmag egyenletesen, bemasszírozod óvatosan gerebélyvel, hogy fedje, nedvesen tartod. Mehet rá a szokásos tavaszi trágya is, ha még nem szórtad el. Sok sikert kívánok!
Ez a "beton elszívja a vizet" egy beivódott városi legenda. Ha igaz lenne, akkor egyszer telítődik vízzel a beton és akkor azt a földnek vissza nem adja, de már többet sem tud elszívni, hiszen telítődve van. Egyszerűen ott kevesebb a föld, esetleg a beton közvetlen közelében jobban melegszik a föld és így gyorsabban szárad ki az a földcsík. (nem kell közé semmi)
Először mindenképp próbát teszek árnyéktűrő keverékkel. A kérdés igazából az, hogy mennyire mozgassam át a talajt a vetés előtt? Felássam? Vagy csak nyomjam bele jó mélyen a késest? Vagy gereblye elég?
Az árnyékot nem szereti a gyep, nálam is van egy ilyen sarok, ritka, mohás, nyirkos, brrr. Idén a fűtött medencét fogom odatenni az árnyékba, kíváncsi vagyok.
Ha nagyon ragaszkodsz a gyephez, próbáld meg az árnyéktűrő keveréket, hátha.
Ha nem jön be, telepíthetsz ágyást árnyék kedvelő növényekkel, talajtakarókkal, vagy akár leveles zöldségekkel is, spenót, sóska, ezek szeretik.
Árnyékos a terület, ezért írtam a fekvését is, sajnos ezzel sokat nem tudok tenni. Ezért is vettem most árnyéktűrőnek mondott, itt már többször ajánlott fűmagkeveréket. Ahol nagyobb foltban kikopott a fű, ott kicsit rézsűs a talaj, így jött ki a szint. 8 éve hozatott föld van rajta, itt ezen a részen egészen vastagon. A szórófejek a terület sarkain és a hosszanti élek mentén vannak.
Amint hagyunk egy szabad felületet ősszel vagy tavasszal akkor jön. Komoly ellenfél.
Ha túlöntözzük nyáron a füvet akkor is.
Félárnyékos, nedves területeken esélytelen a kiszárítása, napos helyeken sikerült többször is.Nkcs ből egyszerűbb. Samubá tanácsára kezdtem el hadakozni vele előszőr, bejött.
Milyen talajod van? Nekem elsőre talajhibának tűnik, ugyanis ha a meg is ritkul attól még gyomos lehetne, de úgy néz ki az sem bírja a területet. Lhet még gond az öntözéssel is a félkört nézve, de nem tudom hol vannak a szórófejek.
Pythium ellen kipróbálhatod a proplantot is permetezés után beöntözve hogy a gyökérzónában is hasson, mert hat a talajon is és a növénybe is felszívódik. Viszont lehet még nyári foltod is mert az jobban viszi a réti perjét, arra tehetsz hozzá Amistar topot is. Én megelőző kezlésre használom nyáron havonta egyszer.
Csk azért érdekel, mert a délutáni nyírásnál már veszít a fű a rugalmasságából és kezd hervadni, akkor is ha nem látod még, és ilyenkor hajlamos a gép tépni is a sűrű füvet
Nekem az udvaron öntözés nélküli ősgyep van,a mi a nyírástól és műtrágyázástól alakult ki. No ott nincs egynyári perje, viszont a veteményesben, ahol szintén nem öntözök, szinte ez a fő gyom. Ez már nekem is sok. Erre varjon valaki gombot.
Nem kell hosszúra hagyni a füvet de az egyharmados szabályt érdemse tartani pl 4 centis pázsitot amikor elérte a 6cm-t le kell nyírni előtte is lehet de utána már lehet hogy megnyúlik a szár és levágod vele a levelet is , mert a nyírás után maradjon a száron 3-4 levél ami sűrűsíti a pázsitot.
Öntözés ritkán sokat, homokon pl 4-5 naponta 10-15 mm elég kellene, hogy legyen, de a hervadás tünet megmutatja mikor várja következő adagot.
Az északnyugati fekvésű előkertünkben sajnos évről-évre egyre gyérebb a fű. Évszaknak megfelelő műtrágyát, öntözőrendszeres locsolást, tavasszal-ősszel szellőztetést kap, szezonban kb heti kétszer, esetleg háromszor nyírok. A többi rész egész szép, itt viszont sajnos pusztulás van. Vetten Barenbrug Shadow Gazon-t. Elég kicsit meggereblyézni és felülvetni, vagy ássam fel inkább az egészet, az a biztos?
Én Pythium-ra gyanakszom.... Először mindig azt hittem kevés neki a víz, mert kb egyik napról a másikra a terület elkezd "elszineződni". Először adtamneki szépen vízet, de másnapra a terület csak növekedett.
Itt anno megvilágosodtam, hogy palántadőlés és ment Ridomil MZ beöntözése..
Szóval ez minden évben felüti a fejét min 2x, érdekes ugyan azon a területen. Általában nyaralásos időszakban, szóval, volt olyan év, hogy a fél területet felül kellett vetnem....
Olvasom, a Ridomil Gold MZ megszűnik, igyekszem berendelni.
Viszont a Karate rovarölőt se lehet már kapni, csak Karate zeont, ami azért drága. Mospilan szintén... Tudtok valamit ( nem csillagászati áron) ajánlani?
Szerintem ezek a típusú szerves trágyák elég nagy átvágások. Ha úgy vesszük organikus ugyan, de az organikus része vágóhídi és élelmiszeripari hulladékból készült, meglehetősen bizonytalan összetételben. Ezért nem biztos, hogy pénzt adnék. Amúgy meg az NPK arányt ezeknél is műtrágyával állítják be. Sportsmasterrel jobban jársz.
Köszi a tippet, akkor érdemesebb kicsit hosszabbra hagyni ezek szerint a füvet? Hát igen, ahol árnyék van szinte mindig, ott semmi muhar nincs, csak ahol süti a nap. Most akkor sokat locsoljak vagy keveset? :)
Én is ritkán, nagy adagban öntözök, mostanában nincs, vagy csak elvétve nagyobb esőzések után, de ehhez kellett pár éve egy teljes talajcsere is.
Korábban is így öntöztem, mégis sok volt, amit csak totálissal és talajcserével tudtam orvosolni. Szóval az elmélet szép, a gyakorlati taoasztalat viszont mást mutat.
A homokos talajra egész évben kálium túlsúlyos műtrágyát érdemes tenni pl Sportsmaster High K-t, a többire mehet a szokásos.
A homokos talajon ritkább a füved vagy ritán sokat vágsz le belőle, mert ha nem elég zárt a gyep akkor jön a muhar mivel a fű között felmelegszik a talaj és az be tudja indítani a muhar félék csirázását, a zárt gyep alatt viszont hűvös van és nem indul a muhar. A sok víznek is lehetett ilyen hűtő hatása.
Amikor sok a fűmag, akkor vékony szálú és gyenge a fű. Szerintem a jó tápanyag előkészítés és a levegősebb talaj kedvezőbb a fű bokrosodásához mint a régi helyeken, ezért sűrűbb a füved. Próbáld félfogással és gyakrabban nyírni a füvet hogy egyszerre ne kelljen sokat vágni.
Neki mehetsz késessel is , de inkább nyár végén, mert ha most megritkítod lehet hogy bejön a muhar a helyére.
Mikor azktd nyírnia gyepet, délelőtt vagy délután?
Elég ha csak a mohás részt kezeled, de a többire is jó hatású ha a színeződést nézem.
A weed controlt május 10-15 között kiadhatod, akkor még a kiszáradó gyomok helyét is benövi a fű júniusig.
Akkor nálad a Landscaper pro tavaszi műtrágya van ha 2-3 hónapos tartam hatású, ezért a következő műtrágyát két hónap után adhatod, amikor már esetleg halványul a zöld színe a fűnek.
Az AL sahara egy nádképű csenkeszes keverék, csak kevés benne szerintem a nádképű növény aránya, viszont a réti perje meg vízigényes és ha ott jól megy akkor az árnyékon kívül máshol is jó lenne hiába homok a talaj.
Egy komolyabb város kiírtására elegendő gombaölő szert elhasznál a forum kemény magja Samubá tanácsárá de legalább szép a fű. Ja nem
"
Én próbálkozok mindennel, hogy ne csak május-júniusban legyen szép a gyep, de kezdem feladni...már robotba is invesztáltam, hogy folyamatosan mulcsozva legyen.
Szinte már előre tudom, hogy július elején az első kánikulába elkap valalmi gombát, aztán a szilfa alatt kezdi feladni, majd szeptemberben is jön a gomba
"
Az ilyen ész nélküli magatartás miatt kell betiltani egy csomó szert...
Én is régóta gondolkodok robotfűnyírón, de eddig nem mertem belevágni mert egyszerűen nem hittem el, hogy ez működőképes lehet. De ha ennyien mondjátok, lehet teszek egy próbát.
Ami nem teljesen világos, az hogy ez a gép mikor nyír, és mennyi ideig (kb 250 m2) ? Nyáron napközben többnyire kint vagyunk a kertben akkor nem lenne jó körülugrálni.
Korábban már kérdeztem hogy szeretne-e valaki Toscana fűmagot vásárolni? Mert én nekem 5 kg-ra lenne szükségem, és úgymond társat keresnék. Az 5 kg ára kb.16.500-17000 Ft-ba kerülne fejenként. Kérem jelezze ha valakit érdekel, mert egy napon belül meg tudom venni. Helyileg Szentendrén élek, de az átadás Budapesten is megoldható lenne.
A kert egyik részében homokos a talaj, a másik felében volt talajcsere termőföldre, és gyepszőnyeg került. A homokos talajon rosszabb a helyzet gyom szempontból. Akkor túl sokat nem lehet tenni. Az az érdekes hogy amikor tocsogott a talaj a víztől, akkor nem volt annyi gyom. Milyen műtrágyát javasolsz?
haha, neked meg egy értelmezési kéziszótárt kéne elővenned, azt írta a "dithane hatóanyaga", ami a mankoceb, tehát teljesen jól írta. Mégpedig azért, mert itt a fórumozók 99%-a nem szaki, tehát, ha azt írta volna mankoceb, sokan azt se tudják az micsoda, a dithane nevet viszont már mindenki jól ismeri, aki olvasgatja a fórumot.
Azt írta Samubá, hogy a dithane hatóanyaga miatt!!!
Nekünk Samubá évek óta ad remek tanácsot. Nekünk Samubá, Tsunami és Sz.Attila tanácsai segítettek évek óta, nekünk elég ennek a három embernek a segítsége! Ha csak a kötözködésért vagy itt, akkor jobb lenne ha nem írnál többet ide.
Nyilván csak a mohás részeket fogom lekezelni vasgáliccal, ami egyébként a terület ötöde. Gondolom így kell.
Amennyiben április első hétvégéjén szórtam ki a spring and summert ( én 25- 35 grammot találok a zsákon ajánlásnak) és a jövő hét vége felé tervezem a lehűlés után a vasgálic kiszórását, mikor juttassam ki véleményed szerint a weed controlt vagy a sportmaster high N-t, mivel a spring and summerre 2- 3 hónapot ír a gyártó?
Ahogy írtam is ősztől tavaszig csirázik és fejlődik sőt még télen is virágzik stb. Az a baj vele , hogy semmilyen kezelés hatására nem változtatja a zöldes sárga színét, ezért tartjuk többek között esztétikai gyomnak is. Vannak már évelő változatai is sport gyepeken. A gyomirtó szerekre gyorsan rezisztensé válik. Jól láthatjátok a foci pályák gyepjein is a sárga foltjait, persze ott még van sovány perje is a változatosság kedvéért. Amikor kevés van belólük érdemes gyomlálással ritkítani,de akkor meg kinek tűnik felr rajtam kívül.
Igen, szombaton mondták épp a helyi gazdaboltban, hogy a RidomilGold Mz már nem lesz....
Eltűnik a Dithane, tavaly már ugye Bumper sem volt.....
A leveleket folyamatosan szedem, ha hullik.
Elvileg anno azért választottam Sun&Shade fűmagot, hogy bírja az árnyékot is, de......vagy parasztvakítás, vagy én nem csinálok valalmit jól.... mondjuk lehet ott mindig kirohad a fű, mert sajna egy körön van az öntöző, így csak a fúvókákkal tudok operálni.
tavasz után, őszig spartmaster high K-t tolom neki, meg szoktam adni neki biosol forte-t is.
Én próbálkozok mindennel, hogy ne csak május-júniusban legyen szép a gyep, de kezdem feladni...már robotba is invesztáltam, hogy folyamatosan mulcsozva legyen.
Szinte már előre tudom, hogy július elején az első kánikulába elkap valalmi gombát, aztán a szilfa alatt kezdi feladni, majd szeptemberben is jön a gomba és egy kis vakond.... A homok miatt sajna kénytelen vagyok gyakran locsolni, így nincs a gyökérzet mélyen, ha ritkán nagy dózisban locsolok, akkor meg kiszárad, mert rögtön elveszti a vizet a talaj.
Próbálkoztam már Trifenderrel is, de nem segít...
Szóval mi lesz idén Dithane és Ridomil nélkül????
A gyümölcsfás részen argo sahara-t vetettem, azt is öntözöm, de azzal fele ennyi baj sincs, igaz mezítláb sem jó rajta járni :)
Ezek rémhirek, amiket leirtál. Biztosan nem saját tapasztalatból beszéltek, hanem valakitől hallották, vagy a Blikk kertész rovatában olvashatták. Ha történt is gombásodás, biztosan nem a robotfűnyiró miatt volt.
Mit nem szed ki igazán a szellőztetés? A locsoló fejeket? Vagy mit? Mert a mohát, filcet viszont nagyon jól kiszedi.
Samubá, kb. 2 hete vettem észre először, hogy a gyep tele van világosabb virágzó foltokkal, ez egynyári perje lehet? Azóta már nem annyira feltűnőek a foltok, de most is látszik. Azért furcsa, mert ahogy te is írtad és a neve is egynyári, ebből azt gondolom télen kifagy, de akkor hogy lehet bokros és virágzó már március végén? Viszont ha egy gyepalkotó virágzik, akkor mi az oka a világosabb színnek?
A víz és a tápanyag jót tesz a fűféléknek akkor is ha gyomok. A muhart a rendszeres és jó nyírással lehet visszaszorítani, de az egynyári perje az jön, mert a talaj tele van a magjával. Azért egynyári a neve mert ősszel és tavaszal kel ki és nyárra magot hoz és a nyári hőség és asszály kiviszi, de mi öntözzük a pázsitot így el tud szaporodni egész évben. A heti egy nagyadagú öntözéssel esetleg féken lehet tartani, mert a vizet nagyon szereti de a gyökérzete elég sekély.
Felülvetés után célszerű mindennap öntözni és nem árt ha adsz neki egy adag Ridomil gold Mz-t csira védelemre, ha kapsz még, mert a dithne hatóanyaga miatt ezt is kivonják a forgalomból az idén.
A szilfa alatt ősszel vesd efelül valami csenkeszes árnyéktűrővel és tavaszig várhatóan megerősödik, mert a fáról lehullot levél nem árnyékoja a fa alatt ilyenkor, persze ahogy hull a levél úgy szede össze hogy ne takarja a gyepet semeddig.
A homokos talajra adj kálium túlsúlyos műtrágyát a nitrogén mellé, akkor jobban bírja a gyep a szárazságot a hőséget és a hideget is.
Az őszi vetés után tavasszal nem csinálunk szellőztetést, majd csak ősszelill nyár végén.
A moha ellen kezeld le a területet vasgáliccal 400-500 g/ 10 liter víz / 100m2 , amikor
lefeketedett akkor ki lehet gerebélyézn vagy hagyni ott elkorhadni, de utána nitrogén túlsúlyos műtrágya kell. A fa alatt is besűrűsödhet ha kap elég fényt vagy van benne elég csenkesz féle pl tarackos veres csenkesz.
A spring end summer műtrágyából a 25 g/m2 kevésnek tűnik,mert az ajánlása is 35-70g. Amikor halványul a zöld színe a fűnek akkor adj egy következőt, pl sportsnaster Hi N műtrágyát., ha nem akarsz a hagyományosból használni.
A weed control ból május 10 körül érdemes zsórni és akkor még a gyomok helyén is besűrűsödik a fű. Aug végén ismételhető ha megint visszajönnek magról a gyomok.
Pont tegnap szellőztettem, így nem npk-t, hanem sportmaster high N-t nyomtam neki 35g/nm...pedig npk is van itthon, mert a gyömölcsfás részbe, ahol argo-largo sahara van azt tolom neki.
Igen a talaj homokos,meg sajna a kutya is intézi....
Szóval szórtam force-t (tücskök is szoktak lenni), majd szellőztettem (hátha valamennyire bedolgozza a talajba a fertőtlenítőt).
Aztán felülvetettem, csillagkapáztam, hengereltem és ment a High N és a locsolás.
Sajna vannak nagyobb foltok is, mert van egy nagy szilfa, amely alatt sajna minden évben kimegy a gyep..
A kérdés, most felülvetés után öntözzem minden nap?
Egyáltalán nem filcesedik jobban, sőt én úgy veszem észre, hogy inkább kevésbé mint fűnyíróval nyírva. Mivel nagyon aprókat vág, ezért könnyebben is lebomlik, ami táplálja a füvet.
Gombásodáshoz szerintem nem sok köze van, ha akar, akkor úgyis fog gombásodni. Majd kinövi.
Tavasszal, ősszel így is úgy is szellőztetni kell/érdemes, nem befolyásolja, hogy mivel nyírod.
Tavaszi szellőztetés (pl. most) után pár héttel már nyár van? :O
Nagyon szépen besűrűsödött a gyep, mióta robot nyírja. A robot kései kicsit macerásak...
Ja, és 7-8kWh-ból megvan egy szezon, ha valakit esetleg ez érdekel.
Lenne egy olyan kérdésem, hogy a gyeptrágya mennyire táplálja az egyszikű gyomokat?
Mikor 2 éve a házba költöztünk nyáron, semmilyen trágyát nem kapott, és nagyon túl volt öntözve a fű, szinte mindig tocsogott. Ekkor az egynyári perjét, és muharféléket simán lehetett kordában tartani húzogatással. Tavaly viszont már gyeptrágyáztam, és a locsolást is visszavettem annyira hogy ne tocsogjon a gyep, viszont ezután nyáron az egyszikű gyomok nagyon elszaporodtak, sokkal jobban mint előtte évben. Van a kettő között összefüggés, vagy csak véletlenül alakult így?
robotfűnyírón gondolkodom, viszont néhányan riogatnak azzal, hogy az állandó mulcsozás eredménye a folyamatos filcesedés, gombásodás. Nem nagyon szeretnék sokkal többet permetezni, és szellőztetni se. Mert akkor inkább nyírom és gyűjtöm a nyesedéket mint eddig. Ráadásul azt mondják, hogy a szellőztetés sem igazán szedi ki. Arról nem is beszélve, hogy a tavaszi intenzív szellőztetés után nem szép látvány a terület pár hétig. Semmiképp se szeretnék ilyet nyáron...:)
Látom soknak van worx gépe, illetve husquarna... csak pár szóban hogy változott a helyzet nálatok?
Tipikus tavaszi kép is lehet. Az angolperje már beindult és zöldülni kezdett a csenkeszek, amik a másik gyeplakotói ennek a keveréknek, pedig még nem. A pre witer hatása már kimerült ettől is le lehet barnulva, de inkább nem elég mély a gyökérzete és a tavaszi fagy kissé kiszárította a levélzetet, de ez nem vitte el gyökerét, mert arról újra indul az alvó rügyekből. A második képen vannak barna közepű foltok is, ez lehet állati ürüléktől vagy a műtrágya folttól is, de a pw nem éget. A zöld gyűrű arra utal, hogy nem adtál elég műtrágyát neki a tél előtt. Gombásodási nyomok így a képen szerintem nincsenek.
Most mehet a szellőztetéses filc kiszedés, utána műtrágya valami gyors hatású hagyományos nitrogénes, mondjuk komplex NPK 15-5-15-% -ból 30 g/m2 , aztán öntözés, hoyg legalább 10-15 cm mélyen beázzon, hetente egyszer, és amikor már nyírod és ellég sűrű lett tőle a gyeped, akkor 3-4 hét múlva adhatsz neki valami szabályozottt tápanyag leadásút pl All round-ot.
Ez tényleg nagyon csúnya. Régi házunknál volt nekem egyszer ilyen, én akkor újrafüvesítettem. :)
Nagyon alaposan meg kell szellőztetni késes szellőztetővel minden irányban. Összegyűjteni az elhalt füvet. Kiszórni fűmagot, a fűmagot vékonyan takarni földdel vagy begereblyézni és hengerezni.
Öntözés úgy, mint füvesítéskor.
Nem volt beteg a füved nyáron? Akkor szokott ilyen foltokban elhalni. Nekem a Polyversum bejött előző évben, idén 2 kezelést tervezek.
Nekem a pajorok okoztak még gondot tavaly. Artist vetettem be a gazdabolt ajánlására, de már tudom, hogy arra nem jó. Nematop kezelést szeretnék beiktatni, sajnos elég drága, de hatásosnak mondják.
Ugyanilyen rusnya az enyém is. Keine Panik, mehet a szellőztetés. Ha nagyon likas, akkor a felülvetés is, én szórtam rá egy csapott adagot. Aztán trágya+locsoljad figyelmesen.
Én is féltem hogy tépni fogja, a B terv az volt hogy fordítva teszem fel, de nem volt rá szükség, elég szép lyukakat csinált. Sajnos nem dokumentáltan.
20x2-es cső átmérő, hosszát a kapataghoz mértem. A kiemelt kukacok mérete változó, mivel többnyire eltörtek. Ami egészben maradt nálam olyan 7-8 cm. De függ a talajtól. Nálam fekete föld van, raknom kellett egy beton súlyt az orrára. Locsolás után viszont elég a gép súlya is. Én meg vagyok elégedve vele.
Engem is érdekelnének további részletek, méretek, stb. Például mennyire tépi fel a füvet, mégiscsak forgás során megy le meg fel. Milyen mélyre megy, stb.
Az a baj, hogy annyi fasz van a fórumokon, hogy néha a normális is megkapja a maga oltását, még ha nem is indokolt :)
Szerintem ne vedd magadra, ha ők nem lennének, akkor sehol nem lehetne tanácsot kapni. (visszaolvasni kötelező, hátha már volt!!! :) )
Én legalábbis biztos nem bírnék hetente ugyanazokra válaszolgatni, mert lusta az emberek többsége, vagy átláthatatlan a kereső. Persze aki ebből -is- él, az kicsit más tészta, de respect nekik, bármilyen témáról is van szó!
Csak feltűnt, hogy többünketket megtisztel a kioktató, lekezelő "én fingom a passzát szelet" stílusú hozzászólásaival, úgy hogy a feltett kérdésekre nem ad érdemleges választ. Visszanézve korábbi időszakot, ugyan ez a tapasztalat. Ezért gondoltam megkérdezem mi a titulusa az úriemberek? Igen kicsit közönségesre sikerült, ezért elnézést kérek. Kétségtelenül sokat tesz a fórumhoz (hozzászólások számában biztos), de hozzáteszem hogy ami itt rámragadt a témában az nem tőle ered. Ami az én aktivitásomat illeti, már megköszöntem az itt szerzett tudást, és elmondtam hogy többnyire olvasom a fórumot, ha kérdeznek válaszolok, vagy ha valamihez tudok érdemben hozzászólni, megteszem, kérdés meg elég sok van és nehéz újat kérdezni. Ez meg egyáltalán nem jellemző hogy ilyenekkel foglalkozom, és be is fejeztem.
Kb 1200m2 a telek. Ezen van a ház, és kb 26 db fa. Ebből kb 10 óriási fenyő, 7db 20 méteres nyírfa, egy nagy erdei -talán- juhar. A maradék pedig meggy/cseresznye. Emellett még van kb 50 méter bokor/sövény.
Ház mögötti rész öntözés nélküli 'mező', megél rajta ami tud. Ház előtt pedig kis lekövezett rész, és összesen 27m2 gyepszőnyeges terület. Ezt locsolom most csapvízről.
És ugye tervezgetem hogy lehetne esetleg esővízzel megoldani, és egyúttal betömni a meglevő gödröt :) Ha már számolgatom, akkor nem vetném el annak a lehetőségét, hogy esetleg a 27m2 füves részt kiegészíteném egy másik kis területtel.
Majdnem az egész kertünk egy hatalmas árnyék, ami kismillió madárnak ad otthont szóval nem érzem azt, hogy nagyon bolygóellenes lenne ez a 27m2 gyep. A vízszámla miatt elég hülyén hangzana, ha sírnék, miközben egy ilyen tartály tényleg kb fél-egymillióba kerül. Egyszerűen tetszik az ötlet, hogy tároljam és hasznosítsam az esőt, még ha ez anyagilag sosem térül meg.
A "Csehszlovák" gyerek hosszú-hosszú évek óta roppant hasznos tagja a fórumnak, Veled ellentétben, akinek eddig 19 hozzászólása volt itt mindösszesen! Mondom ezt annak ellenére, hogy a rotakapás lyuggatódat én plusszoltam meg.
Értem az igényeteket a pampával kapcsolatosan, de akkor ne nyafogjatok, hogy nincsen mivel locsolni, vagy mennyire drága. Úgyis addig locsolunk, amíg van mivel a kaktuszokat meg ültetik majd az utódaink :)
Szerintem mindkét irányzatnak van létjogosultsága. Jelenleg nekem is nagy füves terület van gyerek miatt (de van jó nagy díszkert is, mivel szerencsére? igen nagy a kert), de idén is le fogunk belőle venni, mert egyrészt szép a díszkert is, sőt, másrészt az is ad pluszt gyereknek is. Egy jó egyensúly kell, ami ráadásul folyamatosan változik, de hát Attila sem innen indult. Ahogy a gyerek nő, egyre kevésbé érdekes a nagyobb szabad terület, de akkor is jó ha van, egy tollas csatát fás részen azért kellemetlen lebonyolítani. Mindez persze akkor, ha van rá hely.
Egy szép füves területet nem lehet összehasonlítani egy épített/fákkal, bokrokkal telített területtel. Utóbbi pihenésre kiváló, előbbi fiatalabbak számára, gyerekkel elengedhetetlen az aktivitás miatt. Nem beszélve arról, hogy a szép, karbantartott füves terület ritka, mint a fehér holló, ez is ad neki egy szépséget. A fű a legmelósabb és legdrágábban fenntartható növényzet a kertben, de ha az ember ezt megérti, és teheti, nem a locsoláson fog múlni a dolog (mondom ezt úgy, hogy baromi sokat locsolok, hálózati vízzel és nem jelent gondot).
Ennél sokkal jobb megoldás a kert átalakitása olyan területté, ahol minimálisan kell locsolni. Füvet 90%-ban kiiktatni, fákat, bokrokat ültetni, árnyékos területeket kialakitani. Fű, mint kiegészitő, nem fő elem. Ez a jövő.
Egy 7m3-es, lapos kialakítású -ami aztán felülről rendesen terhelhető- 700.000 ft körül mozog. És akkor még csak kihozták, és bedobták a gödörbe :)
Sajnos ez nálam tényleg egy gödör, ami azt jelenti, hogy szépen ki van alakítva, de csak egy fémpalástos medencét tettek bele, és a víz tömege tartotta meg a falat. Szóval nincs, csak egy szép gödör :)
Ebbe azért zsalukőből tározót építeni még sokkal többe kerülne szerintem.
Ami a hozamot és a méretezést illeti: készítettem egy paraméterezhető számíást/grafikont az elmúl pár év meteorológiai adataiból. Azaz megnéztem, hogy adott napon hogyan alakult itt a közelemben az átlaghőmérséklet, és hány mm csapadék hullott.
paraméterek:
80m2 tető vízgyűjtésre
7m3-es tartály, úgy feltételezve, hogy tavasszal tele van
27m2 öntözendő felület (most csak ilyen apró van)
a szokásos vízszükséglettel számoltam, ami az indító postomban is szerepelt, és az esős napok után úgy számoltam, hogy egy pár napig nem kell locsolni.
Szóval ez most elég pontos képet mutat arról, hogy hogyan alakult volna az elmúlt években a 7m3-es képzeletbeli tartály vízszintje:
2016, 2017
2018, 2019
a legbeszédesebb 2019, amikor egy ilyen pici terület locsolására a 7m3-es tartály sem lett volna elég.
Ha mondjuk ugyanekkor 50m2-t kellett volna locsolni (ami még mindig nem egy nagy terület), akkor már végképp hálózati vízhez kellett volna nyúlni (méghozzá 25m3-hez)
mindezek ellenére kacérkodom a gondolattal. Egyszerűen írtózom a csapvizes locsolással :)
Segítsetek kérlek, hogy ez mire jó: a lyukak megmaradnak, hogy szellőzzön, vagy pl. homokkal feltöltésre kerül, hogy könnyebben gyökérzónába jusson a csapadékvíz? Köszi előre is!
Íme. Az orrára kell tenni valami nehezéket és akkor elég mélyre megy, vagy locsolás után közvetlen, ha a fű megszáradt akkor nem kell.Ha valakinek van lassító áttétele az jól jöhet, mert majdnem alapjáraton kényelmes a tempó így direkt hajtásnál. De aki sportos, az akár futhat is utána. A késeknél lényeg a leszűkítés.Én függőlegesen bevágtam, összekalapáltam, majd összeheggesztettem a vágást, végül köszörűvel megérkeztem körben.
Az esővíz nagy királyság, egyetlen ellenérv van vele szemben, iszonyat drága. Nem tudom néztél -e már műanyag tartály árakat, de kb 3m3 felett már kő drága. 3m3 pedig szinte semmire se elég. (nekünk az van, az építkezéshez ebben volt vizünk, ezért felhasználtuk, meg elvileg kötelező is valamit kezdeni az esővizzel, bár csatornába meg hivatalosan nem engedheted agyrém, télen meg mit locsolsz)
Azt számold ki , hogy egy ilyen kisebb tartály hamar megtelik, tehát ha nagyon nagyon jó éved van, akkor talán talán 20x megtelik a locsolási szezonban. de ez igen ideális eset, lehet, hogy csak 10x a rossz évben. Nagyobb tartály csak nagyon nagy tetőről telik meg ennyiszer
Ha 1000Ft egy m3 víz (nálunk a harmada), akkor egy éveb 60m3 vizet lehet megtakarítani, ezért kell tartály szivattyú vezérlés munka, és tíz év alatt 600'000Ftot spórolsz maximum. És 10 évet nem biztos, hogy kibír egy szivattyú...
De ha van a medencéd, abból ehetne 20m3 tároló, ha statikailag elég erős. Egy födém sem olcsó, de jóval olcsóbb, mint nulláról építeni. És megspórolod a feltöltés költségét is. Ehhez legalább 150nm tetőfelület kéne. Azzal már lehet kezdeni valamit.
Rákerestem itt a fórumon, itt ez a táblázat jött szember többször:
Napi maximum Celsius Vízigény/ mm/nap Öntözés gyakorisága napokban
35 C felett > 8 2-3
30 - 35 6-8 3-5
25 - 30 4-6 5-8
20 - 25 3-4 7-9
15 - 20 2-3 7-9
Ezt úgy kell értelmezni a tavaszi időszakra (kék sor), hogy
- kb 7-9 naponta kell locsolni és akkor 3mm-t, vagy
- heti 7-9 naponta kell locsolni, de akkor kb 14-27mm-t, ami 1 napra vetítve kiadja a 2-3mm/napot?
Persze tudom, hogy függ sokmindentől, de csak kb-ra kérdezem.
A kertben levő medencét fel fogjuk számolni (ok: korábbi tulajok nagyon rossz helyre tették, full árnyék, hatalmas fenyők mellette, rengeteg 'zöldhulladék" és vízigény). Ez kb maga mögött fog hagyni egy 3x7 méteres gödröt, 1.5 méteres mélységgel. Ezt vagy betemetem töltőfölddel, vagy egy részébe fektetek egy műanyag esővizes ciszternát.
Azt próbálom számolgatni, hogy mekkora a vízgyűjtő felület (ház- és garázstető) és mekkora a vízigény, ebből jönne ki, hogy kb mekkora tartálynak volna értelme. Mert ha átlag csak negyedig volna, annak sok értelme nem volna.
Van egy ásott kút is (egyelőre befedve), az még lehet hogy buffernek ott lenne, de jelenleg nem ismerem a hozamát. Az is lehet, hogy döglött (bár a közvetlen szomszédoknál mindig hallom, hogy jár a szivattyú, úgyhogy talán nem az)
Várjuk a képet és a tapasztalatokat is ! Szerintem többünket érdekel, mivel a gyári megoldás horror drága, kölcsönzési lehetőségről nem tudok a környéken (Győr)...
A fű akkor is ki kel, ha nincs semmi műtrágya kiszórva. Ha bármi odavaló plusz tápanyagot adagolsz már tettél vmit. Amibe van foszfor az elméletileg segíti a gyökeresedést! Szórjad ki nyugodtan, nem kell morzsolgatni meg oldogatni, a természet majd megoldja.
Ha nem starter műtrágyát használok, hanem lassú lebomlásút, amit összemorzsolok, vagy feloldok meleg vízben és kilocsomol, az is jó lehet? Kevés a pénzem és azt szeretném használni, ami van.
Én már egy pár éve űzöm a műfajt. Idén csináltam gépi lyuggatót is (rotációs kapa/kések helyére vas csőből csináltam lyuggatókat), eddig tüskés henger volt de az nem az igazi. A minap csináltam meg vele a 350 m2-t. A homokot eddig még kézi erővel terítem, de tervem még egy röptárcsás motorizált homokszóró. Bár nem tudom ezek a műanyag szórókocsik el tudják e szórni a homokot ha nedves, mert ha igen, az is megfelelne. Nem tudom, valaki próbálta már?
Fűnyírógép vásárlás előtt állok , a 13 éves GÜDE önjárós megadta magát, amit szeretnék: benzines, 48-52cm széles, önjárós, fűgyüjtős, mit ajánlanátok? 80-120e között, 300nm területre kellene.
Majd egy fúkasza is kell hamarosan, a Stihl 36-os volt eddig, mit ajánlanátok heti 30 perc munkára, inkább csak szegélyezés.
A gyep lazítása, a helyenként kötött talaj megdolgozása érdekében beszereztem egy "'Nortene Aerator" nevű terméket. A baj az, hogy a kapott hevederekkel semmilyen módon nem tudom úgy rögzíteni a cipőmre, hogy két lépés után ne essen le.
Nem tudom használt-e valaki ilyen, vagy hasonló szerkezetet és milyen módon oldotta meg a megfelelő rögzítését?
Mar csinaltam ilyet osztonosen hogy levelkaparoval atkapartam a fuvet azzal hogy a levelek es az elhalt fuszalak ki legyenek szedve de latom hogy ez nem eleg...
Fogom kovetni az utasitasokat, nem nagy teruleten van fuvem de napfeny reszleges hianyaban elegge ritkas volt illetve evrol evre jobban megmarad, a szep futol meg messze allok de remenykedek.
1,5 éves toscana gyepet szeretnék lassan szellőztetni, abban szeretnék segítséget kérni, hogy mi a helyes sorrend a szellőztetés és a hengerlésnél? Szerencsére nem gyomos, csak vannak elszáradt fűszálak.
Illetve Ti ajánlanátok a hengerlést?
Egyenletlen a felület több helyen, ami zavar a nyírás közben, esztétikában nem jelenik meg, apró eltérések de göröngyös lett.
Illetve NPk15 + pétisó kombó 70 - 30% arányban mehet már? Én 2-3 havonta szoktam, nem kezdtem bele a lassabb, 7-8 vagy több hónapos lebomlásúba.
Tavaly ősszel nagy magszámmal felül lett vetve az egész gyepterület, így szerintem nálam nem szabad még szellőztetni, mivel még nem volt meg a bokrosodás.
Tényleg esetemben nyánál előbb gondolom teljesen felesleges a szellőztetés.
A tavaszi tápanyagot a szellőztetés után szükséges kijuttatni. Mivel még nincs 10-12 fok a talajhőmérséklet, így a szellőztetést sem érdemes elvégezni, így igen, még korai.
Legyen a talajhőmérséklet min. 10 fok és akkor neki lehet kezdeni, egyébként elhúzódik a regenerálódás. Azaz nem dátumhoz kötött. Én tavaly április első napjaiban csináltam, de akkor a március melegebb volt felénk.
MET.HU-n van térkép talajhőmérsékletre, abból is ki lehet indulni.
Nem nagy terület és szerencsére nem azok a kanyázós típusok vagyunk, főleg, hogy körülöttünk két építkezés is zajlik, egyébként a környéken mindenki (én is) intelligens ember módjára bőven a tűréshatáron belül szokott maradni a ház körüli teendőkkel.
De akkor legyen kedd, vagy vegyük úgy, hogy egy tanyán élek :) A kérdésem inkább csak az, a jelenlegi időjárási előrejelzés ismeretében megfelelő-e az az időpont.
Én még nem kezdtem bele a gyep körüli tavaszi munkákba, mert még nem láttam, hogy jelentősen megindult volna (nyilván, gondolom a hőmérséklet miatt). Ráférne a gyepszellőztetés, de elsietni sem akarom, mert amennyire tudom ilyen éjjeli hőmérsékletek mellett jobban megviselheti a füvet. Az előrejelzések alapján húsvét hétfőn esnék neki, szerintetek az nagyon késő? Akkorra beüzemelném az öntözőt, már megvan a műtrágya, stb.
A vakondtúrásokat hydrovetéssel ??? A túrásokba dolgozz be talajfertőtlenítőt, simítsd el, ha türelmetlen vagy, szórd be fűmaggal, ha türelmesebb, várj pár hetet, amíg a gyep be nem növi azokat magától !
Nekem van kutyám és ezért időnként foltok alakulnak ki. Más ok miatt is előfordul, hogy javítani kellene. Ehhez kellene tápfolyadék + fűmag, ugyanis a tartály megvan. De nem találok sehol. Csak kompletten lehet kapni 20m2-re, de akinek pl. 40 vagy 60 négyzetméterre kellene, annak 2-3 komplett cuccot kell vennie.
igen, 1200 m2 a gyepem, de főleg a vakond túrások helyén pótolni kell! Sajnos 16 éve az első terep rendezésnél, vetésnél vakond hálót nem használtam......
Tizen éve nálam vetettek így és szép volt, bevált. Akkor árban kb a hagyományos vetés és a gyepszónyeg között volt, hydrovetéssel gyorsabb a kelés, kb 10 nap. A mulcs eleinte védi a magokat, aztán lebomlik.
Kis infó kellene, a folyékony gyep járható út, beválik pótlásra, vagy csak átverés? Még nem használtam, nincs róla tapasztalatom, köszönöm a segítséget!
A dcm-ek 3 hónaposak. Kiszórsz áprilisban egy greent, júliusban mix2-t, októberben meg grass care-t és ennyi? Vagy mix-ből kevesebbet szórsz, hogy a nagy melegben mehessen egy kis grass care?
Én is 5 kg-os zsákokban találtam Cropcare 23-7-7-et egy szegedi kertészeti áruházban. 5 zsák volt már csak, 4-et vittem de egyet hagytam még ha valakinek kell :)
Nem alakítanék ki az agyagból/vályogból egy gyakoratilag vízzáró réteget... A gyökérzóna alján.
Inkább fele vályog fele homok keveréket raknék alulra a cirka 15-20...25-30 cm mélységi sávba, foszfor műtrágyával is dúsítva. Erre az agyagos-homok már csak víztartó rétegre pedig rákerülne a 15-20 cm termőföld+homok+trágya keverék és foszfor műtrágya is pluszban, főleg a réteg alsó részébe keverve. Az egész tetejére aztán egy vékony főleg homok + némi termőföld terítés magágynak.
----
Ja igen a rétegek betöltése előtt az öntözéshez szükséges KPE csőhálózat elásása a homokba - ~60 cm mélyen - az űrítéshez szükséges lejtéssel - az ürítő+szelep akna felé...
(nomeg a kerti villanyvezeték csövei is, ha kellenek)
A csőárkok árkok tömörítése egy-két alapos beöntözéssel.
Segítséget szeretnék kérni....itt a tavasz, ilyenkor Cropcare YaraMila™ 23-07-07 szoktam kiszórni a fűre. Idén nem találok sehol raktáron. 25kg-os kiszerelésre volna szükségem. Tudtok valami boltot ahol elérhető?
Esetleg másik trágyát ami árban hasonló?? Ezt találtam, Agromaster 19-5-20+4 Mg, ez jó lehet nekem ilyenkor tavasszal?
Idén tervezem először használni az Everris weed control gyomirtós gyeptrágyát. Eléggé hajlamos a gazosodásra a füvem, ezért gondoltam kipróbálni az említett szert.
A kérdésem az lenne, hogy a weed control kiszórása előtt pl. gyomstoppal segítsek-e rá vagy nem fontos?
Nem lehet, hogy csőből praktikusabb lenne elakadás szempontból? Asszem olyat is láttam a csináld magad verziók között. Mindenesetre szépnek szép a tiéd :-) igényesen megcsináltad.
Viszont nem olyan sokkal drágább a 700-as, így ha az akkumulátor élettartama szempontjából számít, hogy feleannyi töltési ciklusa lesz ugyanannyi idő alatt, akkor azért megérheti.
A benzines sokkal termelékenység, szaladós vele a munka. Az elektromos annak jó, akinek a szomszédai már mindenre harapnak, mert csendesebb, illetve akinek jó (megfelelően nagy keresztmetszetű) hosszabbítója van, mert ha a hosszú a távolság az áramforrástól, akkor a nagy teljesítményű gép azt már igényli. A madzagot kerülgetni sem játék és mese. A kések állapota valóban fontos; ha a csúcsok már erősen rádiuszosra koptak, akkor nem fogja kihúzni a fűszálakat, hanem csak fésül, a munka úgy keveset ér. Pár mm (5) kopas belefér, de ha nagyobb, akkor kár a gépet elvinni. Fontos! Ha van a földben olyan tárgy, amiben a kés kárt tud tenni (pl. öntözőfejek), azokat a művelet előtt tisztességgel meg kell jelölni, mondjuk pálcákkal kitűzni.
Sziasztok. A tavaszi indítót már el lehet szórni? Még azért vannak fagyok reggel azért kérdezem. Illetve gondolom gyepszellőztetés után lenne érdemes. Nálam még az nem volt soha, (3 éves fű) mert nem láttam értelmét olyan szép volt, most viszont szerintem meg kéne csinálni. Viszont nincs gépem bérelni fogok. Milyet béreljek ez a kérdés?
Magam készítettem egy ilyet az inspiráló videók után (fine dressing) és a nyugati elvtársaknál kapható szerszámok mintájára. 100x30 cm-es, 20x20-as szögvasból hegesztve. Nos, a szerszám működik, a durván szétterített porhanyós földet, homokot gyönyörűen bedolgozza a mélyedésekre, kifésüli a fűszálakat. Ugyanakkor irrrrgalmatlanul nehéz munka! Veszettül embertpróbáló, pár perc után legszívesebben eldobnám jó messzire, pedig nem vagyok puhány. Nagyon fontos a megfelelő átmérőjű és kellő hosszúságú nyél. Azon gondolkodtam, hogy ha nem acélból lenne, hanem alumíniumból, lehet hogy nem lenne ilyen nehéz vele a munka, ugyanis használat közben kicsit emelni is kell, mert úgy csúszik és nem akad el.
ja nem, 2 rész, egy nagy és egy kicsi. a nagyon dolgozik baromi sokat, négyzet alakú, az pöpec. a kicsin, mivel keskeny, nem mindig vág mindenhol tökéletesre..de lehetne állítani rajta a %-os programmal, de ahhoz is lusta voltam, hogy azt beállítsam...
nekem 7 napból 6 nap megy minden nap. lehet, nem nyirja le hétfőn mindenhol tökéletesen, de kedden már igen..szerdán már csak tunningolja a tökéletest :) nem nézem, hogy mindenhol többször jár -e. de az eredmény számomra megfelelő.
Tanácsot kérnék füvesítés előtti talaj előkészítéséhez. A 2004-ben vetett fű mostanra több ok miatt kipusztult. A talaj egynemű alföldi homok, csak a tetején van ~3cm fekete föld. A közelben van vályogépület, annak az elbontott falazatát tudnám használni talaj javításhoz. Az udvar kb. 200m2 és tagolt, kézi munkával lesz végezve a talaj javítás. A talaj javítás során automata öntöző rendszer is épül.
Az elképzelés:
1. a jelenlegi felső kb. 3-4 cm-es fekete földet félre depózzuk,
2. kb. 20cm mélységig szedjük ki a homokos talajt,
3. kb. 5-10cm vastagságban terítjük a régi épület bontott vályog falának anyagát, vízzel dolgozzuk be ezt a réteget,
4. a korábban félre deponált fekete földet marha trágyával keverve a vályog tetejére terítjük,
5. a fölső kb. 5-10 cm-es réteg a régi homok rétegből lenne, ebbe kerülne a fűmag, kb. 1-2cm homok takarással
A fenti elképzelés jónak tűnik? Mit érdemes módosítani rajta?
Robotfűnyíróknál az ajánlott területet úgy kell érteni, hogy ez a max. folyamatos működés mellett? Konkrétan a worx landroid m700 amit néztem:
700m2 az ajánlott terültet, három óra a töltés és két órát bír vele, tehát egy ciklus 5óra. Ha 700m2-t akarnék nyírni vele, akkor napi 4-5ciklust menne, tehát emiatt nem is lehet megszabni, hogy mikor nyírjon?
Meg szabad kérdeznem, hogy ez a profi élező merre található? Én tavaly a sarki kisgépszervízbe átvittem és ugyan nem voltak komoly elvárásaim, de az eredmény egészen érdekes lett. Előre is köszönöm. Illetve ha bárki tud Dunakeszi - Vác térségében megbízható helyet azt megköszönöm.
Tapasztalat ( de nem vagyok kertészmérnök, sem fűguru ) az, hogy ha a nappali vs. éjszakai hőmérséklet is abba az értékbe megy, hogy a két hőmérséklet közötti különbség eléri a +12 fokot tartósan, akkor érdemes nekikezdeni.
Mivel csapadék nem nagyon várható március végén, így öntözni is kell majd. De pl. most jön egy lehűlés -6 fokokkal, így a talajhőmérsékleted ismét vissza fog esni.
Erőteljesen gondolkodom robotfűnyíró beszerzésén, ezért azoktól kérdezném, akiknek van és jelentkezett náluk csúnya vágáskép probléma, hogy annak meglett az oka és így a megoldása?
Sziasztok! Gyep rendberakás terén szeretnék segítséget kérni. 2 éve vetettem el Landscaper Pro Finesse fűmagot, tavaly tavasszal felülvetettem illetve kapott Everris Spring&Summer tápot. Gyönyörű volt kb 3 hónapig majd elkezdett sárgulni, foltosodni itt-ott de nem túl vészesen majd ősszel nagyon durván. Októberben kapott Everris Autumn&Winter tápot majd az utolsó vágások utána kézi szellőztetővel átmentem rajta,.Most itt a tavasz és kezdeni kéne vele valamit, botrány ahogy kinéz. Ahogy a képeken is látjátok nagyon foltos és csúnya. Én az alábbiakra gondoltam, lehető legrövidebbre levágom, ismét átszellőztetem, felülvetem és kap újra tavaszi tápot. 3-4 hétig amíg nő az új fű napi rendszerességgle locsolom utána viszont visszaveszem, mert félek, hogy a túl sok nedveségtől lett ilyen. Jól gondolom vagy ez valami közismert betegség/ápolási hiba eredménye? Van valami tippetek mi egyebet tudok vele kezdeni? Előre is köszi a válaszokat!
Nem tanácsot fogok adni, mert én is most próbálom megszerezni.
Nálunk is van egy hasonlóan árnyékos sarok ami szenved. Idén kipróbálok egy árnyéktűrő keveréket, illetve az öntözőrendszert ott le fogom tiltani, mert nem szárad fel a víz. De van B terv is: Medence, fűtéssel, vagy beültetem árnyéktűrő évelő növenyekkel, talajtakarókkal.
Valahogy a józan eszem azt súgja, hogy a fű nem bírja az árnyékot...
Az előkertünk északnyugati fekvésű, elég kevés napot kap, és noha a fű máshol él és virul, itt eléggé ki van kopva. A képen látható zöld nagyobb része is inkább moha.
Újrafüvesíteném ezt a részt idén. Azon kívül, hogy felásom, mit lenne még érdemes csinálni vele? Ilyen adottságok mellé (kevés fény) milyen fűmagkeveréket ajánlanátok?
Automata öntöző van, műtrágyáztam is, a kert többi részén ez jól működött.
A szellőztetés rendesen megtépázza a gyepet, felülvetés megy rá meg trágya, öntözni kell, be kell induljon a növekedés, ebben a hidegben szerintem nincs értelme. Persze én is már rámennék mert rossz nézni a sárga foltokat, de valószínűleg most még csak kárt okoznék.
Gyakorlati tapasztalata van valamelyikőtöknek gyeplyuggatóval, homokos szintezéssel (lawn leveling), illetve hengerkéses nyíróval? Sejtem, hogy menjek ezzel a golfpályára, de mégis. :)
Akkor kell nekifogni, amikor a tavaszi felmelegedés stabilan növekszik és a talaj hőmérséklete a 12 °C-ot eléri.
Fontos megnézni az időjárás előrejelzést! Ha nem várható erőteljes lehűlés, hanem stabilan jó időt jósolnak, akkor kell megcsinálnod.
A regenerálódáshoz párosulnia kell a melegnek, csak akkor tud ütemesen fejlődni a gyep. Különben csak elnyúlik a felépülés, gyenge lesz és szerencsétlenkedik a fű.
Egy jó kondícióban lévő állományt nem viseli különösebben meg a hideg és a korai szellőztetés, de hasznára sincs!
Egy beteges gyepnek pedig akár a végzete is lehet egy rosszkor elvégzett gyepszellőztetés.
Az a legjobb, ha megvárod az ideális körülményeket, bekészíted a tápanyagokat előre, hogy majd neki kezdhess.
Lehet egy kicsit korai ez a kérdés, de érdeklődnék, hogy mikor esedékes/lehetséges az első fűnyírást megejteni, illetve a tavaszi fűápolási teendőket elkezdeni? Az idei tél nagyon megviselte a gyepet. Az elmúlt hónapokban bentről néztem azt a sárgás valamit, ahol korábban a gyep volt és nyugtattam magam, hogy majd tavasszal segítek rajta. Szeretnék nekikezdeni, de el sem szeretném hamarkodni, nehogy még nagyobb bajt okozzak (ha ez egyáltalán még lehetséges tekintettel a jelenlegi állapotokra).
Használom mindig,legalábbis a kertészeti részen 150-200 kg/ha. A füvet mint szép pázsitot elengedtem így ott last minit ellátás van.
Viszont felül szórva nem a legideálisabb a használata. Ezt ki beszéltem a helyi képviselőjükkel,mindenképpen illene minimálisan beforgatni.Esetleg szellőztetéskor?
Te használtad már ezt a MyCosol PTC 13-0-6 anyagot? Leírása alpján, annyira szupernek tűnik, talajélet fenntartására, hogy gondolkodom a tavaszi bevetését szellőztetés után.
Leírtak alapján pont az a komplex trágya, mely csak jót tehet egy füvesített területtel.
Egy pici segítséget szeretnék kérni. Tavasszal tervezem befüvesíteni a kertet Toscanával. Tavaly szeptemberben végén glialkával kiírtottam mindent, korábbi füvet, tarackot, stb, szellőztetővel átmentem rajta, de sok helyen még mindig ott van az elszáradt növények maradványa. Újra nyomjam le glialkával még egyszer, szellőztetővel szedjem fel vagy mehet így a vetés? Mikor érdemes elkezdeni a tavaszi vetést? Ha ilyen idő marad, lehet kezdeni 1-2 héten belül?
Csináltattam talajvizsgálatot a veteményesemről (ez a talaj van a fű alatt is, meg a dísznövényeknél is). Van itt valaki, aki tud nekem ez alapján tanácsot adni, mit kellene tenni? Vagy tudtok ilyen fórumot? Egyébként semleges kémhatású homok talaj, humusz is van benne, és rengeteg foszfor, az bőven a nagyon sok kategória. Valószínűleg ez is a baja.
Legnagyobb tisztelettel, a kolléga diófa alatti területet említett, néhány foltot. Oda lehet elég lenne pár nm fólia, aztán meg kigereblyézni. Nem is tudom most hatékony lenne-e a glialka, hiszen még alig vegetálnak a növények.
Vasgálicot szórtam rá még decemberben, de csak ott feketedett el a moha ahova amúgy is süt a nap. Én megvárom a tavaszt, az igazi napsütést, a vasgáliccal fogok tovább próbálkozni, illetve talajjavítással. Van egy sarok ahova még nyáron sem süt be a nap, olyan is a fű ott, tavasszal fű helyett árnyéktűrő virágokat fogunk oda ültetni.
Arra figyeljetek, hogy a vasgálic pár óra alatt rozsdásodik, térkőre, burkolatra nem szabad rászórni. Nálam van moha a térkövön is, oda nem kellett volna szórni...
A vasgálicot szokták ajánlani. Keress rá a fórumban, időről-időre visszatérő téma. Én még nem alkalmaztam, ezért nem tudok a dózisban segítséget nyújtani.
Már ne haragudj, de kert méretben ez kivitelezhetetlen. A permetezésről meg annyit, hogy nem strandpapucsban és atlétatrikóban kell csinálni, hanem rendes védőfelszerelésben.
Sziasztok! A kert arnyekos reszein erosen mohasodik a fu. Milyen szerrel lehetne kirtani a mohat es mikor lenne a leghatekonyabb a hasznalata? Koszonom!
a glialka elég veszélyes az egészségre, van azért alternatíva. Pl. tavaly letettem a medencét a gyepre, na az hatékonyabb volt mint bármely gyomirtó. :) Nullára kiszedte a gyepet, kb 3 hónapig volt rajta, de szerintem elég 1 hónap is. Letakarod egy szőnyeggel és kész.
Vettem ősszel Toscanat, nagyobb foltokban a régi füvet kivitte a glialka, de maradtak területek, (érdekes, főleg a diőfa alatt maradt az árnyéktűrő) ahol nem ment ki. Elég, ha gyepszellőztetővel valahogy kiforgatom és felülvetem Toscanaval, vagy újra le kell fújnom? Milyen inditót használjak az elvetendő toscánahoz. A talaj homokos, van még rajta egy 1-2 cm-s föld (15 évvel ezelőtt kapott pár cm-s földet a homok. Köszi előre is...
Nagyon szépen köszönöm a válaszod! Igen homokos talaj, rajta kb. 15-20cm termőföld.
Inkább szárazanak mondanám, olyan, mint amikor őszre már összegyűlik egy adag szellőztetni való (én évente csak 2 alkalommal szellőztetek, 1x tavasszal és 1x ősszel).
A szellőztetés után egy általános npk 15-15-15-öt kapott, az őszi műtrágya Florimo volt, ami ha minden igaz NPK 10-7-30 (+Mgo +Fe).
Tavasszal tehát várjam meg, hogy meginduljon kicsit a fű, és a sorrend lehet szellőztetés - villázás - műtrágya? A villázás kiváltható ilyen spéci (vagy házi barkács) szöges cipővel?
A KITE-nél meg nincsen raktáron 23-7-7. Csak nyilatkozatot kell alairni majd vásárláskor, hogy nem bombát készítek belőle, hanem a füvet fogom trágyázni vele.
Már ősszel megjelentek a cikkek hogy megkezdik az EU rendelet alapján a beszabályozását a nitrogén műtrágya vásárlásnak. A karbamidot amúgy nem érinti ezért, gondolom, a szabályzott műtrágyákkal nem lesz gond és persze az NPK 15-15-15 is szabadon vásárolható.
Az hogy tavasszal mennyire sárgul vagy szárad a fű sok mindentől függ. Nálad, mivel egységes a tünet, alighanem a gyökérzet nincs elég mélyen és a muúltkori fagytól átfagyott a földben a gyökérzóna és nem tudott a jeges talajból pár napig nedvességet felvenni, ezért ilyenkor kiszárad a levél, ha kisüt rá a nap. Ezt a hatást csökkentheti a kálium túlsúlyos műtrágya, ha eleget adtál neki. Homoks talajon fagynélkül is bejövetkezik a hatás. Milyen összetételű és tartamhatásút őszit kapott?
Most várd meg amíg megindul a fű és aztán szellőztetés stb. Nem ártana egy villás mélylazítás sem hoyg a gyokérzet több levegőhöz jusson.
Az elmúlt napokban vettem észre, hogy a fű teteje szárad, sárgul, egyenletesen kb. mindenhol. 3 éve vetett fűről van szó, szeptemberben megvolt a gyepszellőztetés majd 15-15-15 műtrágyázás, később pedig kapott még egy adag őszi műtrágyát is, utána még kb. kétszer kellett nyírnom.
Lehet oka a száradásnak, hogy közeledik a tél vége, kimerült a tápanyag a földből? Lehet, illetve kell ezzel most foglalkozni, vagy elegendő tavasszal a gyepszellőztetés, majd tápanyagpótlás?
Én is azért rendeltem az említett webshopból a nitrogénes Cropcare-t, mert a helyi gazdaboltból nem tudtam beszerezni. A tulajdonos (ismerősöm egyébként) azt mondta hogy maga a Yara (gyártó) is arról tájékoztatta, hogy a 23-7-7 beleesik ebbe a kategóriába.
Nem merem leírni a nevüket, nehogy rosszul járjanak emaitt.. Egy webshop, ahol rengeteg műtrágyát, lombtrágyát forgalmaznak, ICL-es és Yara-s cuccokat is. Érdekes, mert ha a cropcare 8-11-23-ra keresek a Google-ben, akkor az elsők között kidobja őket, de a cropcare 23-7-7-re nem találtam meg őket.
Könnyű az ammónium nitrátból robbanóanyagot ANFO-t készíteni ez tény.Viszont a robbanást beindítani azt azért nem egyszerű de megoldják.Régen ez nagy port kavart.
Vannak olyan távoli országok ahol nem forgalmaznak szilárd formában pont ez miatt.
Két éve akartam technológiát fejleszteni öntöző víznél. Salétromsav adagolást a túl sok karbonát és ph miatt.Viszont én már akkor tudtam erről a leendő szabályról,így a fejlesztés elmaradt,mert annyira híg savat lehet most elvileg venni,hogy kamiontétel kellene.Azt meg raktározni bonyolult.Ugyanis a salétromsav a nitrocelluóz egyik alapanyaga.
De higgyétek el a komplex műtrágyákat meg lehet venni,csak olyan ez mint egy éve a korona vírus indulása,volt hiszti nem kicsi.
Most kicsit túlbuzgóak a boltokban,mert tutira mennek.
Majd kitisztul a köd aztán egyszerűbb lesz.
A keverék műtrágyákkal semmi probléma nem lesz. A tisztán nitrát alapúakkal mint kalcium-kálium-ammónium nitrát viszont lehet a kicsi-házi felhasználók bajban lesznek.
Köszönöm. Az 100m2-re 60kg, rendben. De milyen a ti általatok kiszórt pelletált trágya összetétele? A boltiak 3-3-3, 4-4-4 ilyesmi összetételűek. És mennyi műtrágya? Zöldtrágyázást idén be akarom rendesen indítani.
Szeretném a 4 éves mediterrán gyepszőnyegemet - sajnos ez a tél eléggé megviselte - felülvetni Toscana fű maggal. 10 kg-os kiszerelés nekem sok lenne, mivel egy 100 m2-es területet kell felülvetnem, ezért szeretnék valakivel, vagy valakikkel társulva venni ilyen fűmagot, vagy akinek van attól vennék kb. 3 kg-ot (de az 5 kg sem sok:) )
Szóval kérem, hogy jelezze felém, akinek van eladó Toscana fűmagja, illetve most szeretne ő is ilyet vásárolni!
És milyen mennyiségben érdemes a marhatrágyát kijuttatni, ami nem csak éves utánpótlás, hanem amolyan rendes tápanyag feltöltés? Kapott évente trágyát (marha-jó, stb), de úgy tűnik kevés volt neki.
A tőzeg savas kémhatású, azt meg ugye tudjuk, hogy a fenyők alatt kipusztul a fű a tűlevél savas kémhatása miatt. Szóval ennyit a tőzegről. Üdvözlöm az ismerősöket, süssék tovább a lángost.
Gyűjtsd a növényi hulladékot és komposztáld el, majd forgasd be a talajba. Nem tudod most azonnal feljavítani a talajod, de pár év alatt nagy változást tudsz elérni.
Ha azonnali eredményt szeretnél elérni érett marhatrágyát vegyél. Én sokfélét próbáltam, de a Florasca termékének volt a legjobb morzsalékos állaga, amit könnyű volt elteríteni és beforgatni.
Samubá és szakik: nem fű, de talaj. Kimerült homokos talaj javítására mit javasoltok. Tavaly alig termett rajta valami. Ismerősök mondtak tőzeget, de azért nem voltak meggyőzőek.
A viharos szél miatt ez egyik oldalon tujás gyepterület tele van tuja levelekkel. Ezek idővel elbomlanak, vagy jobb lenne a pázsitról összeszedni valahogyan?
Apró már barnuló levelek, ahogy hozzáérek esik szét még kisebb darabokra.
Ne stresszelj igaza van Attilának majd tavasszal megadod amit kell és helyre jön nekem a Toscana is beteg de nem foglalkozom vele nincs már télen értelme majd tavasszal!
Csak egy kérdésem lenne. Miért ragaszkodsz ahhoz az elképzelésedhez , hogy csak fű mehet oda?
Az egy tökéletes hely lenne egy sziklakerthez vagy árnyéktűrő növényekkel beültetett kertrész kialakításához. De hidd el az sem gáz ha egy rózsaágyást csinálsz oda talajtakaró rózsából, ami egész nyáron virágzik.
Nálam ugyanez van. Még november közepén jelentkezett. Első körben kapott Amistar - Ridomil Gold MZ kombót, de semmi. Aztán Switch - Ridomil Gold MZ-t ,de az sem ért sokat. Folyamatosan jelennek meg újabb rothadó foltok. Most kb 5 cm-es a gyep, gondoltam rá, lehet visszább kellene vágni, hogy jobban szellőzzön, csak akkor meg lehet a fagy adna neki. Nem tudom... Ha valakinek van ötlete én is szívesen fogadom.
Koszi a talaj elemzeset, akkor viszont nem ertem hogy miert olyan mint a gyurma. Elultettem egy fenyot, es a fold nagyon tomorodott volt, asas utan hatalmas darabokban maradt kb mint egy tegla.
Majd kap biosol fortet, talajjavitot, meg huminsavat, es hogy kiegyenlitsem, hozatok ra daralt tragyas foldet meg tavasz elott.
Arnyek: akkor nem is ajanlod ide a fu telepiteset? Csak mert pont ott, ahol a kepen arnyek van, maradt meg a legtobb fu.
A mintád kb 2/3-a homok, ez van alul. Felette egy kisebb szemcsenagyságú réteg látható kb. olyan 1/4 lehet a mintának. Az az iszap frakció. Legfelül a legkisebb szemcsenagyságú vékony agyagréteg található, mivel ez ülepedik le a leglassabban. Az arányokat figyelembe véve ez inkább mégis homokos vályognak tűnik.
Most 10 hetes a toscana vetésem (okt. 19-én lett vetve, elég későn). Szépen kikelt, persze még nem bokrosodott, kisebb foltok is vannak még itt-ott, de már nagyon szép, egységes sötétzöld képet ad, 5-10m-ről meg egyenesen gyönyörűnek tűnik.
Kérdésem az lenne, hogy a késői vetés ellenére is átesett-e már a gyökérváltáson (6-8 hétről tudok ideális körülmények között) illetve, hogy miből tudom ezt észrevenni? Megsimítva már eléggé kefeszerű főleg a naposabb részeken, ott kifejezetten erősnek tűnik már, vastagodik a szára is. Levelei is nagyrészt vannak már, nem csak 1 szálas hajtások.
Le lehet ezt már 5 centisre vágni vagy tavaszig csak fejlődjön, amennyire tud és elég akkor vágni majd belőle? Ha esetleg véletlen havazna a hosszabb szálakat nem fogja nagyon lenyomni? Héten még jó idő van, ha jobb lenne vágni, akkor még megejteném ma-holnap (mondjuk elég hülyén hangzik januárban füvet nyírni, bár amilyen enyhe volt eddig az ősz vége és a december...), hétvégétől mondja a konstans fagyokat éjjelente, esetleg szilárd csapadékot is.
A talajjal a legnagyobb problema a 19m2-es hatso reszen van, es a 29m2-es keskeny reszen. Fogok csinalni egy befottesuvegben talajtesztet, hogy lassuk a pontos osszetetelet. Igazabol mindenkeppen kellene valamennyi fold, mert szintbe szeretnem hozni ezeket a reszeket a terko szegelyevel, nagyon hepe-hupas es a robotka felek, hogy elakadna benne meg nem lenne tul szep a vagaskep.
Ha ki akarom en cserelni a foldet, ason, lapaton, es gereblyen kivul milyen szerszamra van szuksegem?
Az agyagosságon segít a homok bejuttatása a talajba. Azonban egyszeri top dressing-től nem lehet csodát várni. Ha tényleg akkora a terület amekkora a képen látható, lehet jobban jársz a talajcserével. Már ha valóban rossz a talaj!
Mennyit süti a nap a kertedet? A moha az árnyékos részeken szokott megtelepedni igazán, ahol a fű nem érzi jól magát és sok a nedvesség. Az a térelválasztó valószínűleg jól leárnyékolja a telket.
Fűből nem sok van, mohából annál több, és tiszta hepe-hupa. A talaj fontos, hogy egyenletes legyen, mert robotfűnyírót szeretnék.
Ássam fel ezt a részt, hozzassak új termőföldet (az egész kert tiszta agyag, gyakorlatilag gyurmázni lehet a földdel), vagy valahogy még menthető a mostani fű?
Esetleg az agyagosságon segítene egy lyuggatás + homokszórás?
Ez hópenész szerintem. Mostanság a Switch-et szokták itt ajánlni, de én lefújnám Amistar-al és szerintem tennék hozzá Ridolimt is. Ártani nem használ! :)
szeptember közepén gyepszellőztetés után pótoltam a foltokat felülvetéssel, november elején pedig visszavágtam télire és kapott kb 5kg/100nm őszi gyeptrágyát (dcm grass-care). Hó nem esett, mínusz sem volt igazán, a képeken látható módon elkezdett rohadni kisebb-nagyobb foltokban a fű. Egy-két foltban fehér vattaszerű pöttyök is vannak. Ha felkaparom a foltot egy penész-szagú, folyós állagú sárszerű valamit találok, elég undorító... Sajnos a föld folyamatosan nedves, nap nem süt, nem tud felszáradni. Van itthon amistar, ridomil, topas meg prohumin, szerintetek ráfújhatom? Vagy hagyjam tavaszig és vessem újra nulláról a kihalt négyzetmétereket?
1. Van-e értelme még most elszórni a téli műtrágyát? Úgy alakultak az őszi tennivalóim, hogy elmaradt...
2. Mit lehet tenni a kutyapisi által okozott foltosodás ellen? (azt most hagyjuk, hogy a kutyát, mint potenciális hibforrást, likvidáljam.) Tavasszal elköltöznek a lányomék a kutyával együtt, az után már csak hét végén tiszteli meg majd a füvemet. Sajnos nagyon kicseszett a füvemmel a kutyu, meg tavaly-tavaly előtt a vakond... Most tavasz óta azok legalább nem jöttek.
Sziasztok. Rózsaszín hópenészre mit fújjak? Sajnos csak ridomil gold mz 68wg, dithane, systhane duplo van itthon 🥴 meg van vasam még, igaz ezt nem tudom, miért hozom ide. Ebből a szegényes repertoárból tudok védekezni? Köszi.
Hmm, lehet hogy ezek alapjan akkor a Toscanat csak a nagyon keves napos reszre fogom kiszorni, viszont ahhoz 10kg sok. Arra gondoltam meg esetleg, hogy lehetne az alabbi: - ICL Sun & Shade mindenhova, voros csenkesz van benne leginkabb
- Johnsons Shady Place megy ki az arnyekos helyekre, Johnsons General Purpose a keves napos helyre.
Beszeljetek le rola, hogy ez miert rossz otlet :D
Illetve az idojaras engedit ugy ertitek, hogy 12 fokos nappali atlaghomerseklet felett?
Koszi. Kihagytam, hogy en is szelloztetnek tavasszal es osszel.
Mikor kezded a fu nitrogenezeset tavasszal? Arnyekban milyen a Toscana? Esetleg tudsz feltolteni kepet arnyekos reszrol a gyepedrol? Amint lathatod, nalam tenyleg sok az arnyekos resz a tujaknal.
Sziasztok! Atolvasva a topik nagyreszet eloalltam egy fuapolasi tervvel, kerlek tudnatok velemenyezni es esetleg egy-ket kerdesre valaszolni?
Nemreg koltoztem be egy hazba, es nagyon laikuskent szeretnem egy kicsit felulvetni es taplalni a fuvet, hogy a mostani allapotnal szebb legyen es hogy a kopasz foltok ujra fuvesek legyenek. 225m2 furol van szo, es nagyon sok az arnyekos terulet. Csatoltam neha kepet a kertrol, hogy segitsen elkepzelni. Ontozorendszerem nincs, de nezegettem a Gardena OS140-et, hogy egy-kettot el tudnek akar en is asni a foldbe.
Az alabbi tervvel alltam elo: - Aprilis eleje (tizedike korul): 32g/m2 Scotts New Grass kijuttatasa (ezzel kijuttatva 5,12g nitrogent) + felulvetes 25g/m2 Toscana fumaggal. - Junius kozepe: Scotts Sportmaster High K 30g/m2 (ezzel 4,8g nitrogen megy ki) - Augusztus vege-Szeptember eleje: 32g/m2 Scotts New Grass kijuttatasa (ezzel kijuttatva 5,12g nitrogent) + felulvetes 25g/m2 Toscana fumaggal.
- Oktober kozepe vagy vege: 45g/m2 Scotts Pre-Winter kijuttatasa (6,3g nitrogen)
A kerdeseim az alabbiak: - Marcius elejen ne juttassak ki egy sima 15:15:15 NPK mutragyat hogy beinditsam az eddigi fu novekedeset? A terv megfelelonek tunik?
- A Toscana fufajainak elvileg evente 20g-25g/m2 nitrogen kell, a fenti terv szerint ez megvan. A kerdesem az, hogy ezt novekedesi idoszakra (tavasz, osz) vagy teljes evre ertendo? - A Toscana keverek jo lesz? A kert nagyresze eleg arnyekos, ahogy a kepeken latszik. A haz melletti ket meteres savban a tujak meg nem nottek meg, de 2-3 even belul szepen meg fognak noni.
Még a Switch 62,5 WG permetezéssel próbálkozhatsz 15g/100m2 adagban 5-10 liter vízzel. A már fertőződött részeket nem hozza helyre, de a továbbterjedést leállítja.
a füveg tiszta hópenész jellegű!októberben és decemberben is kapott cropcare 11-11-21-et, lehet valamit még tenni vele, hogy megállítsam, vagy csak tavasszal gyepszellőztetés, és felülvetés?
Egy jelzőpálca volt, aztán kihajtott. (Az alja azért egyenes.) Utána segítettem neki. Később rájöttem, hogy hagyni kellett volna még két kis hajtást a megfelelő helyen és akkor 'dollár-fa' lett volna.
A maradék permetszer elhasználása látható a képen szerintem, ha totális lenne akkor az első pásztában lenne, ahol kezdi a melós. A maradékot használta el valószínűleg a sárgult részeken, a dupla (tripla) dózis egy kicsit sok volt. Ha érzékeny a fű, ez lehetséges, úgy gondolom, ez megbocsájtható hiba. Ha beletrafáltam, a sárgult rész kihajt még. Ha nem, nem.
Volt egy pázit, amelyet szelektiv gyomirtóval kellett kezelni. Előtte totális gyomirtóval permeteztem. Valószinűleg elmaradt a permetező alapos kimosása, valami megzavarhataott közben, telefon, akármi. Azon a pázsiton, ahol szelektiveztem, az első métereken pont igy nézett ki a fű. A permetezőszárból, fúvókából kijövő glifozát tette ezt a fűvel. Pár méterrel odébb már semmi bajt nem csinált.
Egy kicsit hasonlít arra amikor éjszaka a szomszéd átlopózik a haragosához és gyomirtóval végig permetez egy csíkot és az én véleményem is az , hogy valami vegyszert permeteztek ki oda.
A porta elég nagy csak hosszú. A vége ősvüves rétre néz. Ott nagyon egyszerű a fűápolás. Nem vegyszerezik, trágyázzák, nem is lazítják, stb. csak kétszer lekaszálják egy évben. Mikor szárad a széna, csoda jó illat van a kert végében. Ott szoktam a madarakat és a csendet hallgatni, ott sehol szomszéd. A rét mellett a harmadik szomszédom magán pecás tava, mellette kis erdő.
A vőm meg azon sajnálkozik, hogy nem a Balatonnál van a ház.
Ezek ugye kőlapok? Én a Mátraszentistváni, azóta bezárt kőbányából hoztam fekete andezitet. Nagyon nehéz volt széttörni akkora darabokra, hogy fel lehessen használni burkolatnak, oszlopoknak.
A Miskolc-Tapolcáról hozatott mészkő viszont nagy többségében szépen hasadt, még 2-3 cm-es tenyérnyi darabok is pattinthatók voltak.
Ami nem volt 'jó indulatú', nem hasadt, az a földre került.
Én raktam, saját kezűleg. Homok, cement, mész volt a kötőanyag. A fekete 12cm, a fehér 6cm. A legnehezebb az erkély alatti boltív volt, csak trükkel sikerült.
Holnap fogom permetezni a füvet Switch-el.. Van még otthon Amistar, Topas és Ridomil Gold MZ. Érdemes még valamelyikből keverni hozzá a biztos hatás érdekében?
Sajnos szűk volt a telek, ezért ilyen keskeny a ház is. A virágok a feleségemet dícsérik, én szőlővel és gyümölcsel foglalkozom hobbi szinten. Füvet, sövényt azért nyírok.
Nálam is telibe lett rakva - 10cm sóder 10cm beton és 5centi vastag térkő cementes fugával kinyomva 25m x 4,5m az ontoző éri de alig látszik rajta a barnaság de sokkal jobb így mint a sávos (de ezt már írtad is.... de járkálni rajta is kényelmesebb így.