Keresés

Részletes keresés

Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80150
Mi az a "kasztikus"?

Na figyelj, itt a lényeg.
A komplexitás fokozódásával járó specializációs csapdára a brit szigetek kerámiaiparának példáját hozza. Arrafelé is tűrhető szintre jutott a fazekasmesterség az idők során, mire bekebelezte őket a Római Birodalom. A birodalmon belüli globalizáció keretében a szakosodás, gazdaságos üzemméret stb. miatt kiszervezték a brit köcsög- és cserépipart távoli provinciák óriási szakosodott manufaktúráiba, ahol fillérekért ontották az igényes konyhai kerámiát, tetőcserepet, stb. A britek főleg provanszi és rajnavidéki importárut használtak, saját fazekasaik meg átnyergeltek marketingmenedzsernek és hasonlónak.
Amikor a birodalom bukott, más bajaik mellett a britek ott álltak fazekasmesterségbeli tudás teljes híján és amit akkor elkezdtek összeszerencsétlenkedni maguknak, az hosszú évszázadokra alulmúlta minőségben nemcsak a római kori olcsó tömegárut, hanem a birodalomba kerülés és a komplexitás fokozódása előtti saját egykori színvonalukat is.

Tanulság: ez vár most ránk is...
Előzmény: tnsnames.ora (80145)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80148
Soros akár minket is olvashat itt, a nyelvtudása megvan hozzá! :-)
Előzmény: Zottjoghurt (80141)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80147
>Talán még belefér a Vég előtt.

Vég(h) előtt?
/http://astro.elte.hu/~hetesizs/anyag.html - vége stílszerűen./

PS: Jajjjjj, de szörnyű: velem együtt! Bocs-bocs mindenkitől... :o)))
Előzmény: Arma Gedeonka (80140)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80146
"Előbb utóbb elönne a Peak Gold, aztán az is borulna. "

PEAK GOLD: 2001
http://www.webpennys.com/images/gold_production_peak_2001.gif
Előzmény: Zottjoghurt (80027)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80145
>Ezt le is akartam fordítani

Akkor bocs, azt hittem szarkasztikus akartál lenni velem.

Ha visszaemlékszel itt a topikban az egyik legelső hozzászólásomban rákérdezés után sorolgattam, mi mindenen jár az agyam, miközben járok melóba is. Igyekszem, - pláne, azóta, hogy itt vagyok a pikolaj topikban -, ezeket a "hasznossági" mutatójuk alapján rangsorolni.

A komplex rendszerek versus hálózat egy érdekes probléma, de számomra elsősorban Interpress Magazinos érdeklődési szinten csak egyelőre. Engem a témában sokkal jobban izgat, hogy hogyan lehet gyorsan irányított és/vagy színezett és/vagy tóbb állapottal rendelkező csúcsokkal bíró nagy gráfot feldogozni programból, vagy hogy ebben milyen forintban is kifejezhető potenciál van.

Sajnos az olvasnivaló kombinatórikus robbanásszerűen tud nőni, csak egy-egy érdekes témánál is.
Előzmény: Arma Gedeonka (80140)
Cose Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80144
> Látod, hogy az áltudományok vonzzák... :-)

Ezt most bóknak veszem. :)
Előzmény: Arma Gedeonka (80139)
Cose Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80142
>Ennyi energiával jobban jártál volna valami "life after oil crash" hasznosítható szakmával :) pálinkafőzés, közelharc, csempészet....

Ugyan már, lesz itt annyi bekattant ember 2 éven belül, csak győzzem kezelni őket. Egyébként meg bárki kezéből kibeszélem a fegyvert.. "teszed, le.. teszed le.." na így. Egyébként meg nem tehetek róla, hogy most píkel a peak oil téma és nem ifjúkoromban, mikor jövőm tervezvén beadám az jelentkezési lápot.. hüpp..
Előzmény: Törölt nick (80134)
Zottjoghurt Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80141

Jók ezek a dátumok, legalább tud vele tervezni az ember...:)

Soros nyilatkozata meglepően illeszkedik rá. Mármint, hogy még az alját sem értük el.. lehet 2011 közepe lesz a nyerő. (De az is lehet, hogy Soros is olvasta titkon ezt a doksit, és attól olyan okos.):)

Előzmény: Cose (80114)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80140
Ezt le is akartam fordítani, mert elég klasszikus tőle. Talán még belefér a Vég előtt.
Előzmény: tnsnames.ora (80132)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80139
Látod, hogy az áltudományok vonzzák... :-)
Előzmény: Törölt nick (80134)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80138
>Csak nem kizáró ok, hogy élőben hallottam

Az nem! Csak emlegetni nem szabad, főleg egy kritikus szám után ;)
Előzmény: Cose (80133)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80137
Persze, de ne feledd, hogy ez az a praktikus vallás, amiben külön ima van a hívők olyan esküinek érvénytelenítésére, amit állítólag olyan vallási vállalásaikra tettek, ami "túl nagy terheket rak a vállaikra". (rossz nyelvek, ill. az általános nézet szerint, sőt az ima szövege szerint valójában MINDEN eskütétel alól felmenti az érintetteket, néha még előre is... Állampolgári eskü? Üzleti megállapodás?)
Ezt szemlélteti az ismert vicc, amely szerint "az én Istenem olyan csodát tett, hogy 20 méteres körzetben péntek lett" - szombaton, hogy felvehesse az illető a talált pénzt az utcán...

Rugalmasan kezelhetnek ám ott sok mindent, van erre elmélet még az ismert vérvád kapcsán is, de ez már kezd nagyon durva lenni...

Még egy példa a zsidó származás anyai ágon számítása. Szintén egy praktikus reform, amikor egy hadjárat után a zsidó anyák csupa kis görög zsoldos-utódot hoztak a világra.Addig kőbe volt vésve, hogy az apja után zsidó a zsidó, de akkor átvésték a követ. Praktikus, rugalmas.
Honnan tudod, hogy pont a betérésnél nem nézett félre az ő Uruk, mint Zuschlag szocipárttag-szaporításánál?
Előzmény: Törölt nick (80130)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80136
>>>>>>>>>
Mert a gazdaság 2/3-ának a "kiemenete" szükségtelen luxuslom, ami nagy "termékcsoportok" köré csoportosítható. Pl. híradástechnika: két cég gyárt lézer olvasófejet, meg 15000 autó CD-s tizenhúszhangszórós, dolbysurrondmegagigabassreflex-et,
>>>>>>>>>

:o)
Világos ebben is egyetértünk.
De ez az exponencialitás egyfajta konkrét felfutási és törvényszerű a betonfallal ütközés a dolgok jelenlegi állása szerint.
Eddig én úgy értettem azon vitatkozunk, hogy _törvényszerű_ legyen mind az _exponencialitás_, mind annak _"letörhetetlensége"_, _minden_ komplex rendszernél.
Előzmény: Törölt nick (80128)
Cose Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80133
Csak nem kizáró ok, hogy élőben hallottam.. :) Ha igen, még most szóljatok.. :D
Előzmény: tnsnames.ora (80113)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80132
>Ja, azt hittem az adatbányász is olyasféle szakma, ahol muszáj angolozni.

Angol? Az mi? ;)

>Igen, de ne jópofizz, hanem olvasd!

Még ezt a topikot se tudom követni, miből gondolod, hogy az erőforrásom elég lesz rá? Még sorrendbe sem tudom vágni egyelőre az anyagokat, hogy mit miután szeretnék elolvasni.

Én szeretem, ha nem híg f*sként mennek át rajtam a betűk, hanem minden egyes betüt vagy beépítek (ha lehet historikus vonzattal) vagy eldobok, úgy hogy közben azért inkább örüljek, mint stresszeljek. Én nem mondtam, hogy én vagyok a legkirályabb adatbányász csávó, aki folyamatosan hatékonyan up-to-date a nagy integrációs teóriában.

Én belátom, hogy lassú vagyok. El tudod ezt fogadni tőlem? ;)
Előzmény: Arma Gedeonka (80126)
Cose Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80131
Akkor éljen és virágozzon a Peak Oil Psychology Club (továbbiakban POPC) /majd ki kellene találnunk mi a belépés feltétele a többiek számára.. :) / Én ugyanis egy éven belül fogok pszichológiából diplomázni. Az első diplomám közgazdaságtan volt.
Előzmény: Törölt nick (80112)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80129
>>13 milla
>Sokat ér államcsőd esetén...

:o)))

Akkor se ér sokat, ha szép nagy meteor csapódik be a Földbe. Ezzel még én is tisztában vagyok.

Nem is a teljes állapottérre próbáltam meg a megoldást vázolni :o)
Előzmény: Arma Gedeonka (80124)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80127
Ja, azt hittem az adatbányász is olyasféle szakma, ahol muszáj angolozni.
majd összefoglalom, ha ráérek.
Előzmény: tnsnames.ora (80125)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80126
Igen, de ne jópofizz, hanem olvasd!
A Fődruida egy ajánlott alapkő a píkügyi műveltség építményében.
Előzmény: tnsnames.ora (80123)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80125
BTW nekem könnyebb egy-két fórumos magyar nyelvű hozzászólással vitatkoznom, mint tengernyi angol betűvel viaskodnom. Még a tegnapi cikken se vagyok túl.

Túl komplex és nem eléggé specializált :o))))
Előzmény: Arma Gedeonka (80121)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80124
Sokat ér államcsőd esetén...
Előzmény: tnsnames.ora (80122)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80123
A rövidzár tud halálos is lenni. Remélem tudatában vagy! :o)))))
Előzmény: Arma Gedeonka (80121)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80122
>Mariska neni betetjere allami garancia van

Egy határig. Tán 13 milla a felső határ. Tavaly őszi kedélyjavító limit-emelés után.
Előzmény: V.4_BlackVoid (79990)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80121
Rövidre zárlak a Fődruidával.
Olvasd el tőle a "The specialization trap" c. blogbejegyzését és belátod.

http://thearchdruidreport.blogspot.com/2008/04/specialization-trap.html
Előzmény: tnsnames.ora (80118)
Arma Gedeonka Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80120
"mindegyikbe be lehet "térni""

Még a zsidókhoz is.
Vannak etióp zsidók, kínai zsidók (rasszilag is kínaiak), pastu zsidók, arab zsidók, magyar és amerikai önkéntes zsidók.
Az őstörténeteknek is van egy piaca. Izrael fiainak sztorija sok törzsecske vidékies ősmítoszánál sokkal érdekesebb, régibb, vonzóbb volt, ráadásul ki ne szeretne kiválasztott lenni, másoktól "okosabb" lenni. Vitték az árut az identitásbótban, mint a cukrot, különben nem lenne ennyi zsidó.
Előzmény: Törölt nick (80116)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80118
>>>>>>>>>>>>>
Mit nem lehet ezen érteni? A komlex rendszerek elemei a rendszert a specializáció révén tudják kiszolgálni, de a gazdasági hatékonyság miatt a részfeladatokban átfedés nincs, mert az "pazarlás" gazdasági hátrányt jelent, ha pl. egy órával hamarabb van ott valami, mint a konkurenciánál, akkor 1 órával több bér stb.... Ez egészen faszán működik amíg a rendszerben valahol SHTF (shit Hits The Fan) van, akkor az egész összeomlik. Egy nagyfokon specializálódott beruházás és tudásigényes részfeladatot nem tud a rendszer azonnal átvenni...
>>>>>>>>>>>>>

Ezt én értem, nincs is ebben vita. De miért kéne összeomlania _definitive_ és generálisan? Miért ne működhetne akár alacsonyabb szinten is az egész kóceráj?

Bocs az alábbi informatikai analógiáért, pláne ha rossz :o)))

Szokott probléma lenni, hogy a megrendelők megálmodnak mindent, 24/7-s működés, 0 másodperces reakcióidő-követelmény, többszáz párhuzamos kérés igényének kielégítése stb.. Aztán ha hallják a költségvetés-vonzatát az igényeknek, akkor tudnak csodálkozni, hogy ez miért ilyen "sok". Ezek után három kimenetel lehetséges:
- Megrendelik az eredeti elképzelésük szerinti csillagromboló-flottás verziót
- Ejtik az egészet
- Alacsonyabb igény & költségszinten sikerül kompromisszumot kötni.

N.B.: Lehet, hogy az lesz a gyakorlatban, amit mondasz, de a determinált/implikált _elméleti_ tételt én továbbra is vitatom. Pont azért, mert komplex rendszerekről beszélünk :o)))))
Előzmény: Törölt nick (80000)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80117
>Techikailag államcsőd van most is,

Szerintem még csak kóma van. Az orvosok még próbálnak diagnosztizálni és cselekvési tervet fabrikálni. Vannak fokozatok. A csődöt például ki is kell _hirdetni_, nemcsak pusmogni róla pletykaszinten. Nem?

Én például nem nagyon tudom elképzelni hiányos tudásomból eredően, hogy néz az ki, hogy elfogy a pénz költségvetés szinten, úgy hogy ennek jelét az egyszeri józan parasztember is észreveszi (ha odafigyel).

Az egyik verzió lehetne, hogy Gyurcsány Ferenc minden adón egyszerre egyidőben bejelenti, hogy csőd van. Lássuk be ez a legkevésbé valószínű.

Egy másik verzió lehetne egy nehezen észrevehető lassú elrohadás, az állami szintű tevékenységek körében. Ennek ellentmondhat, ha például megszűnik az MNB "függetlensége". Számomra ez sem valószínű tehát. Mármint, hogy így érkezzünk a betonfalhoz: ez túl lassúnak tűnik nekem: olyan mintha biciklivel mennénk, nem pedig Forma-1 autóval. :o)

Egyszerűen nem látom azt a betonfalat, amit a peak oilnál látok. Persze lehet, hogy te látod. :o) /Én még azt sem látom, hogy a mostani pénzügyi válság hogyan korrelál a peak oillal, nem hogy csődről kezdjek hatékonyan gondolkodni. :o)/


>...illetve paradigmacsőd a rendszer

Evvel viszont én a magam részéről egyetértek.
Előzmény: Törölt nick (80004)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80115
>>>>>>>
A skizofrénekre jellemző, hogy egymástól látszólag teljesen összefüggéstelen dologról időt és energiát nem kímélve kiderítik, hogy összefüggenek és ha adsz nekik időt, akkor teljesen logikus és megtámadhatatlan érvrendszert építenek fel, azaz konkrétan TÉNYLEG bebizonyítják, hogy összefüggenek....
>>>>>>>

Rímel az Egy csodálatos elme c. filmre. (Nash professzor, Nobel-díjas közgazdász, játékelmélet, Nash-tétel)
http://www.cspv.hu/02/36/egy/
Előzmény: Törölt nick (80112)
Cose Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80114
Igen, ez az az anyag. Még nem tudok végleges véleményt formálni róla, még tanulmányozom. Számol ő 2011 utáni dátumokkal is.

Egy dolgot nem értek. Miért március 19 van írva. 2009.3 az nem március 19, hanem április 19. Na mindegy. Szerintem valahogy a börtönből lett kicsempészve az anyag és valami munkatársa vacakolt vele, aki jól elböszméskedte, mert azt hitte a .3 harmadik hónapot jelent.

Vagy csak a CIA, a KGB meg a Rumcászj keverte jól össze, nem beszélve Süsü sárkányról
Előzmény: Zottjoghurt (80103)
tnsnames.ora Creative Commons License 2009.02.21 0 0 80113
WoW! Többször hallottad élőben? Túlteszel még rajtam is: én itt már valóságos poénforrás voltam az ügyben :o))

Igen!!!!!

A kérdés, mit hívunk armageddonnak meg világvégének. Még senki nem próbálta meg definiálni a konszenzusos alapot, pedig próbáltam a magam részéről ezt kapacitálni hozzászólásban. Merthogy én nem akarnám hagyni, hogy eldurranjon az agyam, hogy majd én próbálkozzam meg vele. :o)

Számomra az az illúzórikus (2075 ügyben), hogy _elég_ az, ha én itthon a magam számára "fenntartható" módon élek és majd halálom után lesz ami lesz. Ma már az a véleményem, hogy tartok tőle, fogok én még csodálkozni a téma kapcsán, sok más emberrel együtt (innen a topikból is)

Hogy mi az armageddon számomra? (Most nem bibliai értelemben...)

Élelmiszerhiány, népességrobbanás, erőforráséhinség, vízhiány, globális sőt akár lokális keretek széthullása, erőszak. Amiből szerintem fogok olyan ízelítőt kapni, ami kevéssé fog ízleni.
Előzmény: Cose (80102)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!