Keresés

Részletes keresés

van_Persil Creative Commons License 2023.03.05 -16 0 27171

Nála tele van ganajozva a talaj, meg öntöz is, mégis ilyen vékonyak az egy éves vesszöi, úgyhogy nem, nem oké. Ha alaposan megnézed a két éves tökéjét, az alaposan túl lett terhelve, hiába a ganaj meg az öntözés, az egyik elhúzott szálvesszöjén alig volt hajtás, de arról mélyen hallgatott. meg úgy tünt, a vesszök se voltak rendesen beérve.

Metszésnél mindig azt kell nézni, hogy milyen vastagok a vesszök, sosem azt, hogy milyen hosszúak. A vastagságot pedig abszolút értelemben kell nézni, nem pedig relatív. Az ideális vesszö kb 8-12 mm vastag.

Előzmény: zsorsz (27169)
van_Persil Creative Commons License 2023.03.05 -16 0 27170

Ráadásul a vasgáliccal való lemosózás nem engedélyezett.

Előzmény: zsorsz (27167)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.05 0 0 27169

Az biztos volt hogy erre ugrasz. De ha alul hagy egy 2 szemes csapot, fölül meg elhúz egy 6-8 szemes vesszőt, az még belefér, nem?…. fürtválogatásnál meg belövi a normális terhelést.

Előzmény: van_Persil (27168)
van_Persil Creative Commons License 2023.03.05 -16 0 27168

Be nem engedném a szölömbe. Ilyen vékony vesszöket elhúzni...

Előzmény: zsorsz (27167)
zsorsz Creative Commons License 2023.03.05 0 0 27167
Előzmény: mzdude (27166)
mzdude Creative Commons License 2023.03.05 0 0 27166

Van 3 tő valami ruszkifajta csemegém. A második évükben a "kis" szőlők már a szokásos borszőlőkhöz képest kétszer olyan vastag és 4-6 méteres hajtásokat hajtásokat hoztak (és termést is, természetesen).

Most jönne a metszés, de fogalmam sincs, mit csináljak velük. A hagyományos, vágjuk vissza szálvesszőre és biztosító csapra módszert egyszerűen nem tudom értelmesen alkalmazni. A fiatal szőlők kinevelésének, a tőkefej kialakításának normál menete is kérdéses...

Tanácstalan vagyok. Van valami különös módszer ezeknek a gomba módra növő fajtáknak a kezelésére? Vagy túlkombinálom?

szervezkedő Creative Commons License 2023.03.03 0 0 27165

Felesbe????

Az se ma volt már szerintem!

Ha 100mazsa/ha alatt van a termés kibérelni sem érdemes. Ha ezt tudja és van benne egyéb fantázia is, akkor a földalapú támogatás illik megadni érte. Félénk legalábbis így megy.

 

0,1ha olyan kis terület, hogy az arra jó hogy az ember kikapcsolódjon a mindennapi rohanás után. Ha ezt a funkciót bármi ok miatt nem tudja betölteni, beszélni kell a szomszéddal és el kell adni neki.

Szerintem.

Előzmény: vinik táltos (27164)
vinik táltos Creative Commons License 2023.03.02 0 0 27164

Nagyapám halála után nagymamára maradt az egy hold szőlő. Kiadta felesbe. Az évi termés feléért több jelentkező is volt.

Szerintem ma is van ilyen megoldás.

Előzmény: Colosseum77 (27162)
van_Persil Creative Commons License 2023.03.02 -16 0 27163

Ekkora terület az kb 500 töke, az pedig éves szinten kb 40-50 munkaórát igényel, 2-3000 Ft-os órabérrel számolva (ha egyáltalán találsz ennyiért valakit, aki hajlandó és el is tudja végezni az összes munkát becsülettel) ez 80-150 ezer Ft minimum, hozzátéve, hogy hivatalosan másnak permetezni csak megfelelö engedélyek birtokában szabad (közeli rokonnak végezheti önállóan a zöldkönyves, de idegennek csak úgy, ha a terület tulajdonosa szerzödik egy fehérkönyvessel, akinek a felügyelete alatt egy zöldkönyves elvégzi a munkát).

ha kevesebb a ráfordított munka, akkor egyrészt azt megsínyli a szölö, mert vagy elnyomja a gaz, vagy pedig befülled a szölö a zöldmunka el nem végzése okán, ill. az se jó, ha kimarad pár permetezési forduló.

Előzmény: Colosseum77 (27162)
Colosseum77 Creative Commons License 2023.03.02 0 0 27162

Véleményetek szerint milyen költséggel jár éves szinten 1000 nm szőlő olaszrizling (középkordon) megművelése, műveltetése. Abban az esetben, ha minden munkát saját magam végzek, illetve, ha minden munkát kiadok. Csak nagyságrendileg érdekelne egy tól,től-ig. Tudom, hogy számos tényezőtől függ. 

kaktusz 22 Creative Commons License 2023.02.23 0 0 27161

Nekem a ház előtti lugasról van szó. Szálvessző nem jöhet szóba. Az igaz, hogy korán kezd hajtani ez a fajta. Akkor még egyszer lemosózom csak kén+olaj. A levelet bevittem tavaly a növényvédőshöz, aki azt mondta, hogy atkás. Nem volt annyira feltűnően szívásnyomos.(idén megnézem, mert vettem egy 25 x nagyítós világítós órás szemüveget) A vesszők nem értek be még ezen a hosszú őszön sem csak a tövén. A virágzáskor megritkítottam a fürtöket elég jól. Mindegy idén még próbálkozom vele. Van mellette egy fehér fajta és az nagyon erőteljesen nő. Alul van biztosító csap és onnan elvezetek 2 szálat. Az idén felfutnak. Ezt a fekete korait leváltom, ha más nincs. (pedig finom és sajnálnám) Érdekes,hogy a felső részen 5-6 méteren nincs probléma vele. Ott jók a vesszők is. 2-3 méterig van jobban ez. Köszönöm az infót !!!

 

Előzmény: van_Persil (27159)
Kompót 2 Creative Commons License 2023.02.22 0 1 27160

A Vegasol-ban van olaj, de még adtam +-ba hozzá. 

 

https://youtu.be/qGN4QW5CE2A

Előzmény: kaktusz 22 (27156)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.20 -16 1 27159

Igen, ezért használják a kén+olaj kombinációjú lemosót rügypattanáskor, de nem azt, amiben van réz is! (Ilyen a vegesol eres is).

 

Amúgy az atka tavaszi kártételére nagyon hasonlít (vontatott rügypattanás) a tripsz kártétele is, a gond csak az, hogy amíg az atka pókszabású, addig a tripsz rovar, az elöbbit gyéríti a kén, az utóbbit csak a megfelelö rovarölö szerek.

Én a helyedben áttérnék a szálvesszös müvelésre, ill. a június végi tetejezés után valamikor augusztusban is csinálnék egyet, mert az atkák elöszeretettel vándorolnak az olyan rügyekbe, amik a legkorábban rügyeznek, ezek pedig a hajtások végén találhatóak.

Atkagyérítés összefoglalva:

-gyommentesen hagyni a sorokat-sorközöket (a puszta földön nehezebben tudnak vonulni),

-elkapni azt a pillanatot, amikor pattannak a rügyek és akkor lemosózni kén+olaj (és csak kén+olaj) tartalmú kifejezetten lemosózáshoz használható szerrel,

-4-6 leveles állapotban az elöírt legtöményebb dózisú kéntartalmú permetezöszerrel (nem lemosóval!),

-fürtmegnyúláskor már csökkentett, de még nem a legalacsonyabb dózisú kéntartalmú szerrel,

 -(ha lehet kapni atkaölö szert, akkor amennyiben lehet az é.v.i. miatt, akkor július köezepe-vége között permetezni vele),

-második vagy szükség szerint harmadik tetejezést beiktatni.

 

Ill. az "atkajárta" levelek fonákján nagyítóval apró sárgás kukacokat keresni, mert ha vannak, akkor jó eséllyel nem atka, hanem tripsz van ott, ezügyben növényvédös tanácsát kikérni.

Előzmény: kaktusz 22 (27158)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.02.20 0 0 27158

Sokan mosolyognak ezen az atkafóbiámon. Volt egy szőlőszomszédom, aki telepített egy fél hold oportó szőlőt. Pihent talaj megtrágyázva extrém nagyon és úgy alászántatva. A telepített szőlője annyira hajtott, hogy csodájára jártak. 4. éves korára iszonyatosan atkás lett. Minden szert kipróbált rá (ami nem kevés pénzét nyelte be) Akkor még kemény mérgeket lehetett kapni, de nem segített semmi.(1987) A 6. évben otthagyta a művelését és kiszedte a tőkéket Bevallom, hogy ezt el sem tudtam volna képzelni, ha nem látom. Mellesleg beoszlopozva bedrótozva és munkát nem kímélve gondozta addig.

Az én tudomásom az, hogy nem a réz az atkagyérítő, hanem a kén. Nem így lenne?

Előzmény: van_Persil (27155)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.20 -16 0 27157

De van benne réz is, emiatt nem jó az szölöatkák gyérítésére, az okot alant leírtam.

Előzmény: kaktusz 22 (27156)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.02.20 0 1 27156

A Vegasol-ban van olaj, de még adtam +-ba hozzá. Köszönöm!

Előzmény: Kompót 2 (27154)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.19 -16 0 27155

A vegesol eres nem jó az atkák ellen, mert hiába van benne kén és hiába juttatod ki töményebben az előírtnál, akkor, amikor az atkák ellen kdllene lemosózni, már túl késő van a rezes lemosózáshoz. Az atkákat akkor tudod elkapni, ha éppen hogy megpattantak a rügyek (a barna szösz etetjén megjelent egy pici zöld).

De igazából július második felében lehet(ne, ha volna mivel) védekezni az atkák ellen.

Előzmény: kaktusz 22 (27152)
Kompót 2 Creative Commons License 2023.02.19 0 1 27154

Olajos lemosószer.

Előzmény: kaktusz 22 (27152)
zsorsz Creative Commons License 2023.02.19 0 0 27153

Van 2 tőkém. Gyökereztessek 20 vesszőt?

Előzmény: sniperlina (27149)
kaktusz 22 Creative Commons License 2023.02.19 0 0 27152

Nem tudom, hogy mennyire lehet töményíteni a lemosózáshoz a szert. (Vegasol) Nagyon atkásnak véltem tavaly. Van e értelme. Esetleg mit javasolnak a kollégák ez ügyben. Előre köszönöm, ha van hasznos tanács. 

Az atka is van amelyiket nagyon szereti. Például az oportót. Nekem is hasonló új fajta van talán Néró.

 

Fővadász fegyverhordozója Creative Commons License 2023.02.19 0 0 27151

Tegnap végeztem a szőlőmetszéssel.

van_Persil Creative Commons License 2023.02.12 -16 1 27150

Érdeklődj a dr. Bakonyi Lászlónál (Keszthely). Ha neki nincs is, de talán meg tudja mondani, hogy kinél van belőle, ha van egyáltalán. Mivel direkttermő, ezért nagy üzletet egy szaporítóanyag-termelő se tud szakítani belőle.

Előzmény: sniperlina (27149)
sniperlina Creative Commons License 2023.02.12 0 0 27149

Üdvözlet! 

Szeretnék kormin,cocnord szőlőt vásárolni telepítésre!

Lehetőleg gyökeresen! 

De eddig nem találtam esetleg tudtok valahol ahol lehet venni  tavaszi telepítésre?? Nem kellene sok 10-20 gyökeres vessző elég lenne!

Köszönöm 

szicsu1007 Creative Commons License 2023.02.10 0 0 27148

Köszönöm!

Előzmény: van_Persil (27146)
Colosseum77 Creative Commons License 2023.02.10 0 0 27147

Köszi!

Előzmény: van_Persil (27133)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.09 -16 1 27146

Igen, a "+2" a váltócsapot jelenti, azokat nem számolom a termő rügyekhez, pedig a legtöbb fajtánál teremnek azok is, de legtöbbször leszedem azokat a fürtöket, mert vagy az állatok ennék le, vagy a szüretelők hagynák rajta, meg csak egymásba gubancolódnának, megágyazva a rothadásnak, miegyébnek.

Előzmény: szicsu1007 (27145)
szicsu1007 Creative Commons License 2023.02.09 0 0 27145

Én 6-8+2 rügyre (szálvesszővel) metszek minden tőkét...

Ezt érthetem-e úgy, hogy 6-8 rügyet hagysz egy szálvesszőn, és valahol alatta egy kétrügyes csapot?

Vagy mást jelentenek az általad leírt számok?

Előzmény: van_Persil (27143)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.09 -16 1 27144

Nehéznek lehet, hogy nem nehéz, ha nem elhanyagolt az ültetvény, ill. nem kell minden tőkéhez leguggolni/lehajolni, vagy az égig nyujtózni. Viszont ha nem a megfelelő részt vágjuk le, azzal konkrét anyagi kárt okozhatunk.

Előzmény: IsKol (27142)
van_Persil Creative Commons License 2023.02.09 -16 1 27143

Ha be vannak érve a vesszők, akkor nem fagy el, de -5 fok fölött kell maradni. Ill.nem árt a metszlapokat sebkezelővel lekenni. Ha már lében áll, akkor nehezebb a sebkezelés.

7 tőke az a vesszők kihuzkodásával együtt max negyed óra, úgyhogy én nem látom a problémádat a metszéstől való ódzkodással. Az tény, hogy amit egyszer lemetszettünk, az a rész már nem fog teremni, de aki látott már tisztességesen megmetszett szőlőt, az tudja, hogy a kevesebb néha több. Én 6-8+2 rügyre (szálvesszővel) metszek minden tőkét, így nem kell minden egyes tőkénél vakaróznom, hogy hát ezt a tőkét hogyan kéne metszeni. A 6-8 pedig termő rügy, mert csak azokat számolom a szálvesszőn, amik vízszintesen, a vezérdrót vonalában vannak, a szálvessző tőkéhez közeli, esetleg meddő rügyeit nem, mert azokat úgyis kipucolom az első zöldmunkázáskor.

Előzmény: szicsu1007 (27141)
IsKol Creative Commons License 2023.02.09 0 0 27142

Maga a metszés nem nehéz fizikai munka - bár igénybe veszi metsző kezét - de egész nap az állásról szól.

 

Minden elismerésem a többhektáros gazdáknak akik maguk is kiveszik a részüket ilyenkor a tevékenységből.

Előzmény: van_Persil (27140)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!