Keresés

Részletes keresés

zmrzlina23 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 225
páznak= háznak
Előzmény: zmrzlina23 (223)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 224
Sziasztok,

még nem pince, csak ciszterna. kérdésem: hogyan önthető ki a fala betonnal? kívül-belül zsalu kell, vagy a külső zsalu helyett lehet maga a gödör? Kissé tartok attól, hogy beomlik. De a dupla zsalu dupla meló és pénz...
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.01.20 0 0 223
Sziasztok,

valahol hallottam, hogy ha egy páznak csak a fele alatt van pince, gond lehet (valamelyik miniszteré ilyen;)). Ez általánosan igaz, vagy megoldható megfelelő terv esetén?
PaOntan Creative Commons License 2010.01.18 0 0 222
Sziasztok,

az udvarban szeretnek egy boltives borospincet epiteni. Elolvastam a topikot, de altalaban itt olyan pincekrol irtok, ami haz vagy garazs alatt lesz. Gondolom az en esetemben nem kell olyan szigoru eloirasoknak megfelelni mint pl. egy haz alatti pince eseteben. A pincet gyumolcs tarolasara is hasznalnam. Abszolut kezdo vagyok a temaban, barmilyen tanacsnak orulnek szigeteles, epitoanyag kivalasztas stb. temaban. Koszonom.
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.01.08 0 0 221
Mennyibe volt ez így (a pince Ft és m2)?

Kiszámoltad, olcsóbb más megoldásnál (zslukó, stb.)?
Előzmény: exDínó (216)
exDínó Creative Commons License 2009.12.26 0 0 220

Miért? :)

Ha be van kötve a vasalata az alapba, akkor nem sok probléma lehet vele szerintem.

A statikusnak sem volt kifogása ellene, pedig eléggé igényes szaki (ez talán látszik a pince vasalásán is :) )

Előzmény: Pitylogós (219)
Pitylogós Creative Commons License 2009.12.26 0 0 219
Hű, ettől a különálló, utólagos padlóbetontól mindig kiráz a hideg...
Előzmény: exDínó (218)
exDínó Creative Commons License 2009.12.26 0 0 218

Így van, jól látod. A sávalap természetesen szélesebb mint a fal, vízszigetelve van, ez a később elkészült padló szigetelésével össze van dolgozva, a külső oldalon pedig a faléval. Ez utóbbi lefordul az alap mellé, ahol kulékavics és draincső várja szeretettel a nedvességet.

Sokak szerint feleslegesen óvatoskodtam, mivel - mint ahogyan a képeken is látszik - homokos a talaj, a talajvíz jóval lejjebb van, a környék szigeteletlen pincéi még egyszer sem áztak be. Én viszont úgy voltam vele, hogy egyszerűbb (és nem nagy költség most megcsinálni), mint később kármentesíteni.

 

A pince sávalapja egybe van vasalva a ház többi (nem alápíncézett) részének az alapjával, megfelelő lépcsőzéssel természetesen.

Előzmény: Pitylogós (217)
Pitylogós Creative Commons License 2009.12.25 0 0 217

Jól látom, hogy

 

1.sávalap betonozás

2.rá pincefal betonozás

 

és a képeken mintha a falak között nem lenne "padló", tehát beton aljzata a pincének? Ott csak a talaj van, és utólag kerül/került közé beton?

Előzmény: exDínó (215)
exDínó Creative Commons License 2009.12.22 0 0 216

 

zsalu

 

Atombunker építés közben... :)

exDínó Creative Commons License 2009.12.22 0 0 215

A beton pincefalnak is van alapja természetesen, és ez kössze van kötve (fémtalpakon 4-4db felálló vasakkal) a fal vashálójával. 

 

Teszek be róla képet, akkor talán jobban érthető:

alap

 

Ez pedig a fal két táblányi betonozás után:

fal

Előzmény: zmrzlina23 (214)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.22 0 0 214
OK, kössz a magyarázatok, így érthető.

>>>

"Még mielőtt a falhoz ér az ember: a vasalás kapcsolódott az alaphoz?"

Nem teljesen értem, hogy milyen falra gondolsz. Természetesen a nem alápincézett rész alapja, a pincefal, koszorú,..stb vasalata össze van kötve, a szükséges helyeken lépcsözve,

<<<

A pincefal alatti alapot gondoltam. Vagy láma a kérdés, a pincefal lemegy mélyebbre, és nincs külön, ő maga az alap? Esetleg lemezalap van, erre támaszkodik a pincefal?
Előzmény: exDínó (212)
exDínó Creative Commons License 2009.12.21 0 0 213

Egyébként a betonozással és a zsaluk elmozdulásával kapcsolatban:

- pumpás töltésnél nagyon nem mindegy, hogy ki csinálja. Kívülről úgy látszik, hogy csak fogni kell egy csövet és kész, de ez nagyon nem így van :)

- a táblás zsalu baromi stabil, ha ésszel töltik betonnal, akkor nem fog megmozdulni.

exDínó Creative Commons License 2009.12.21 0 0 212

Bocs, régen jártam erre:

 

"Óránként került egy újabb szint zsalu az alsóbb fölé? Gondolom, 1 óra alatt nem lehet csúszózsaluzást alkalmazni."

Félreérthető voltam, elnézést. Nem óránként betonoztunk, hanem egy lépcső betonozása volt annyi idő pumpával :). Visszanéztem a fotókat, és leírom pontosabban az eseményeket:

- pincealap betonozása

- vasalat felépítése

- két táblamagasságban (180cm) zsaluzás, majd betonozás pumpával

- a megkötés után kizsaluzás, majd a harmadik zsaluszint felépítése után a végleges magasságra betonozás.

Tehát rosszul emlékeztem, valójában két lépcsőben történt. Arra viszont már nem emlékszem, hogy ennek volt-e valami spéci oka.

 

"- Annyival nagyobb gödröt emeltettetek ki tehát, hogy kívülről is lehessen a falaknál dolgozni?"
Igen. Az árakkal kapcsolatban: nem úgy terveztem, de a régi ház bontására hívott gépes felajánlotta, hogy ha már úgyis ott van a nagy géppel, akkor tűzzük ki gyorsan, és olcsón kikapja a pincét is. Valami 50e körüli összeget kért érte emlékeim szerint...

 

"Csak tartófalakat betonoztatok, vagy körbe az egészet?"

A pincénk egy betonkocka :) (na jó, a födém PTH, de azon is van beton). Szerintem felesleges kavarni a dolgokat, zsaluzni is nehezebb és lassabb. Döntsd el, hogy melyik a szimpatikus, és  csináld az egészet abból.

 

"Még mielőtt a falhoz ér az ember: a vasalás kapcsolódott az alaphoz?"

Nem teljesen értem, hogy milyen falra gondolsz. Természetesen a nem alápincézett rész alapja, a pincefal, koszorú,..stb vasalata össze van kötve, a szükséges helyeken lépcsözve,...stb.

De ezt a terveződ/statikusod majd úgyis előírja.

Előzmény: zmrzlina23 (198)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.21 0 0 211
De igen. De ha csak a falmező felső fele van védve a víztől, akkor az nem sokat ér.
Előzmény: zmrzlina23 (210)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.21 0 0 210
Miért rossz megoldás? Nem jobb a vizet mielőbb eltávolítani a fal mellől?
Előzmény: NeomatiK (209)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.21 0 0 209
Akkora felületre kell használni, ami indokolt. Én rossz megoldásnak tartom, hogy ha nincs levezetve az alapig. Egyébként nem muszáj dréncsőbe vezetni.
Előzmény: zmrzlina23 (207)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.21 0 0 208
Ui. a szivárgólemez a draincsőbe vezeti a vizet. Nem le az alapig.
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.21 0 0 207
"Viszont ha a szivárgólemezt sikerül egymáshoz résmentesen és tartósan rögzíteni, akkor nedvesség már nem juthat a falra, így a pincefal nedvesség elleni szigetelése elhagyható."

Úgy olvastam, a szivárgólemezt inkább csak a felső kb 1 m-en használják. Akkor gondolom alatta (is?) kell vmi víz elleni szigetelés.
Előzmény: NeomatiK (206)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.21 0 0 206

Azt a pogácsás lemezt drain- vagy szivárgólemeznek hívják.

Amennyire én tudom úgy néz ki a dolog, ahogy leírtad, tehát falra nedvesség elleni szigetelés, majd hőszigetelés, majd szivárgólemez. Viszont ha a szivárgólemezt sikerül egymáshoz résmentesen és tartósan rögzíteni, akkor nedvesség már nem juthat a falra, így a pincefal nedvesség elleni szigetelése elhagyható. Más vélemyének szerint a zártcellás PS hőszigetelés is véd a nedvesség ellen. Én nem akarok rossz tanácsot adni, a helyi adottságoktól is függ, mennyi nedvesség kerülhet a falra. Lehet, hogy indokolt az összes védelem, lehet hogy elég csak a hőszigetelő tábla.

A Hőszigetelés topikban többen tudnak segíteni neked.

Előzmény: zmrzlina23 (205)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.20 0 0 205
" Nincs is sok értelme betonfal mellett szigeteléstartófalnak"

nem értek hozzá, de többször láttam, hogy először szigetelés tartó falat építettek, és rá mentek a lemezek. Nem vagyok biztos, hogy folytatódott az építkezés. Mellé betonozhattak? Akkor azt hittem.

Gonolom, amit említesz, zsluzatba csak beton (már benne a vassal), aztán zsalu el, falra víz- majd hőszigetelés. Utána szokták ezeket a dombornyomott-pogácsás lemezeket tenni? Vagy megkevertem/kihagytam valamit a sorrendben?

Tudtok kb. árarányt mondani az öntött beton, zsalukő, tégla esetén, ha azonos teherviselésű kell, hogy legyen (pincére egy szint, esetleg tetőtérbeépítés)?
Előzmény: NeomatiK (204)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.20 0 0 204
Szerintem jobb bérelni. Ezek fém zsaluk, rögzitő elemekkel, kitámasztó alkalmatosságokkal, direkt erre a célra. Elbontani is könnyebb, megépíteni is.

gy tudom, szigeteléstartó fal mellé nem szoktak betonozni, hanem téglafalat építenek. Nincs is sok értelme betonfal mellett szigeteléstartófalnak, de szerintem egyébként sem. Nem tartom kizártnak, hogy a beton is elnyomná.

Előzmény: zmrzlina23 (203)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.20 0 0 203
Más megfogalmazásban: Inkább béreltek zsalut, vagy ácsoltok? Vagy ritkább a mixerbeton használata?

Amúgy egy szigetelést tartó fal elég erős ahhoz, h. a külső zsaluként is szerepeljen? Nem omlik össze, ha mellézúdítanak pár m3 betont, 2,5++ m magasan?
Előzmény: zmrzlina23 (202)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.19 0 0 202
"Sőt szerintem az se egészséges, hogy ha pl az alsó 90cm magas zsalu amint éppen ki van töltve betonnal, rögtön szereljék rá a következő 90cm elemet. Mert ha nem hipermassziv a már kibetonozott rész zsaluja és a felső rész rászerelésekor kicsit kimozdul"

Engem is az aggaszt, hogy kb,2,5 m magas zsalu hogyan lehet elég szilárd.

Vagy bérel az ember valami rendszert (mennyire drága ez?), vagy megoldható helyben ácsolni a zsalut (ahhoz, hogy elég erős legyen, a beleölt anyag nem lesz olcsó.

Viszont a beton akkor a legjobb, ha rövid idő alatt ki van öntve, ha jól tudom, újabb réteg öntéséig nem jobb, ha 1 óránál több telik el.

Itt Ti mit használtok inkább?
Előzmény: NeomatiK (201)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.19 0 0 201

Nem én vagyok a kérdezett, de az biztos, hogy 1 nap alatt nem lehet zsalut feljebb tenni.

Sőt szerintem az se egészséges, hogy ha pl az alsó 90cm magas zsalu amint éppen ki van töltve betonnal, rögtön szereljék rá a következő 90cm elemet. Mert ha nem hipermassziv a már kibetonozott rész zsaluja és a felső rész rászerelésekor kicsit kimozdul, akkor az éppen megkötés alatt lévő beton rétegei elcsúszhatnak egymáson, és akkor semmit nem fog tartani, kizsaluzáskor simán leválik. És ez végzetes körülményeket okozhat egy falazat betonozásakor, helyesebben szólva a kizsaluzáskor.

 

Igen, nagyobb gödröt kell ásni, hogy kívülről is hozzá lehessen férni szigeteléskor.

 

Ha technológiailag nem problémás, akkor lehet a nem teherhordó falszakasz más anyagból. De feltételezem, hogy körben csak tartófal van. Sőt ha van, akkor a belső tartó fal is lehet pl téglából.

 

Egyértelmű pontos választ nem tudok, de ha körben a fal betonból lesz, akkor célszerű az alap vasalását hosszabbra hagyni, hogy a betonfal vasalásával össze lehessen dolgozni. A téglafal sincs vasalással bekötve az alapba, emiatt nem szükségszerű szerintem! ez az összekötést. Viszont itt pincéről lévén szó, lesz földnyomás is, és ez döntően befolyásolja a falazat kialakítását. Egyébiránt könnyebb a falazat vasalását pozícionálni, ha az alapból kilógó vasakhoz lehet rögzíteni. Én a te esetedben összevasalnám az alapot a fallal.

 

Előzmény: zmrzlina23 (200)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.18 0 0 200
? ha választ kapnék, nagyon megköszönöm...
Előzmény: zmrzlina23 (198)
NeomatiK Creative Commons License 2009.12.18 0 0 199
Lehet hogy rosszul emlékszem és te voltál az és nem Csokis.
Előzmény: exDínó (196)
zmrzlina23 Creative Commons License 2009.12.11 0 0 198
Köszönöm az információkat és javaslatokat.

" három ütemben csináltuk (90cm magas a zsaluelem), betonpumpával szintenként 1 óra alatt megvolt egy 6x7-es pince (meg persze a zsaluzás),"
- Óránként került egy újabb szint zsalu az alsóbb fölé? Gondolom, 1 óra alatt nem lehet csúszózsaluzást alkalmazni.

"a vízszigetelést is viszonylag egyszerű felragasztani rá, bár nem könnyű"
- Annyival nagyobb gödröt emeltettetek ki tehát, hogy kívülről is lehessen a falaknál dolgozni?

Elárulnád a méretet, és a hozzá tartozó árat?

Csak tartófalakat betonoztatok, vagy körbe az egészet? Érdemes olyan megoldásban gondolkodni, ahol külön kibetonozza az ember a teherhordó falakat, és a többit (körben is) más anyagból csinálja? (Amennyiben ez esetleg olcsóbb.)

Még mielőtt a falhoz ér az ember: a vasalás kapcsolódott az alaphoz? (Abból kell, h. vas kiálljon, ahhoz kell kötni a fal vasalatát?)

exDínó Creative Commons License 2009.12.11 0 0 197

Domboldalban nem csak a talapvizet kell nézni, hanem pld a csapadékkal is számolni illik: ha megindul fentről, akkor az nagy galibát tud csinálni egy pincében...

Előzmény: zmrzlina23 (191)
exDínó Creative Commons License 2009.12.11 0 0 196

Mi nagytáblás zsaluval csináltuk a pincét:

1. három ütemben csináltuk (90cm magas a zsaluelem), betonpumpával szintenként 1 óra alatt megvolt egy  6x7-es pince (meg persze a zsaluzás),

2. be kell vibrálni, és akkor szép sima lesz a fal,

3. a vízszigetelést is viszonylag egyszerű felragasztani rá, bár nem könnyű munka :)

 

A vasalást előre a helyszínen felállítottuk, aztán körberaktuk zsalutáblával. A zsaluzás tiszta lego, bár kicsit nehezebbek az elemek :)

.

Előzmény: NeomatiK (195)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!