Keresés

Részletes keresés

Hpasp Creative Commons License 2015.12.14 -1 2 18589

A szovjet csapatok maximális létszáma (mint NDK (GGV) German Gruppa Vojszka) ellátó hátország voltunk (JuGV)- (juzsnoj gruppa vojszka) max létszám a 80-as évekbe a 70 ezer főt ritkán érte el. 1950 előtt 60 ezer körül volt a létszám (akkor a Titó Jugoszláviája miatt volt szükséges a magyar állomásozás+ NDK hadtáp miatt)

 

Bíró József vezérőrnagy, a Magyar Honvédség vezérkari főnökének első helyettese részletesebb adatokkal is szolgált a szovjet csapatkivonások méreteinek érzékeltetésére. Közöl­te, hogy jelenleg 49 ezer 700 katona tartózkodik Magyarorszá­gon, ennek egyharmada hivatásos tiszt, illetve tiszthelyettes. A polgári alkalmazottakkal és a családtagokkal együtt azonban mintegy százezren vannak. A szovjet csapatok 27146 külön­féle harcjárművel és gépjárművel rendelkeznek. Ebből 860 a harckocsik, mintegy 600 az önjáró tüzérségi lövegek száma. 1500 gyalogsági páncélozott harcjármű van Magyarorszá­gon. A mintegy 560 ezer tonna különféle anyagból 230 ezer tonnát tesz ki a lőszer, 100 ezer tonnát pedig az üzemanyag. Mindezek az erők csaknem 60 helyőrségben, katonavárosban helyezkednek el, s hat repülőterük is van.

Előzmény: A-cs001-R (18586)
Ridley4Lev Creative Commons License 2015.12.14 0 2 18588

Tavaly még laktak benne, cég is működött ott. 

Előzmény: monfondir (18587)
monfondir Creative Commons License 2015.12.14 -1 1 18587
A-cs001-R Creative Commons License 2015.12.14 0 3 18586

A szovjet csapatok maximális létszáma (mint NDK (GGV) German Gruppa Vojszka) ellátó hátország voltunk (JuGV)- (juzsnoj gruppa vojszka) max létszám a 80-as évekbe a 70 ezer főt ritkán érte el. 1950 előtt 60 ezer körül volt a létszám (akkor a Titó Jugoszláviája miatt volt szükséges a magyar állomásozás+ NDK hadtáp miatt)

Előzmény: D-peti (18585)
D-peti Creative Commons License 2015.12.13 -3 6 18585

Azt pedig még kevesebben tudják, hogy az 1947-ben megkötött békeszerződés jogosította fel a szovjet csapatokat a nálunk való tartózkodásra - amíg Ausztriában is állomásoztak. Épp ezért 1955-ben innen is ki kellett volna vonulniuk, ám ez nem így történt. Szóval nálunk a semlegesség csak álom maradt. Egyébként ebben a kezdeti időszakban jóval kevesebb szovjet katona volt nálunk, mint később, a Déli Hadseregcsoport megalakulása után.

Előzmény: VoltKatona(Lee) (18581)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.12 -1 1 18584

 

Egy bujáki kép Sweethome barátomtól remélem nem bánja :-)

Előzmény: turistamúlt (18580)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.12 -1 1 18583

K1 : Jobbágyi volt Andezit művek ,máig aktív első számú kormány bunker  és vezetési pont .

K2 : Erdőbénye HM vezetési pont ,nem tudom milyen állapotban ,üdülő ,a szemtanuk szerint pusztult nem aktív 

K3: Budai vár P50 , az alagúttal párhuzamosan , teher bejárat a sikló mellet ,laktanya és főbejárat a másik oldalon a Dózsa szobortól pár méterre+várlift megálló 

K4: Buják üdülő , szintén HM ,nem ismert állapot , de szintén külsőleg megítélve  lezárt elhagyott.

 

És még mielőtt azt mondanák hogy ezekről ne írjunk ,mert aktív! Mind a 4 elérhető a neten, egy része onnan van az infóknak, sőt a a P50 ben néhány éve egy szerencsés csapat járt is ,alaprajz ,képek ,az egyikük jó ismerősöm . 

Buják és Bénye szálloda ,étterem ,bejárható ,kívülről a bunker is megnézhető.

Jobbágyi valóban tabu, de az átalakításáig van róla leírás, sőt képek, és alaprajz , a " Csokigyár " 

Kívülről láttam, sok szöges drót és kamera . 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (18578)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.12 0 1 18582

A VSZ be volt csapat es melysegi felderitok, az utobbiak az ejtoernyosok.

Előzmény: hadsz (18571)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.12 0 2 18581

Jobb kifejezes van itt, illetve volt:az ideiglenesen hazankba allomasozo szovjet Deli hadseregcsoport, mert  ez volt talan az ujsagba, radioba hasznalt kifejezes.Az ideiglenes jelentjet 5 honapot, de a mi esetunkbe majd 50 evet jelentett.Azt kevesen tudjak, hogy az oroszok a masodik vilaghaboru utan Ausztriaba is allomasoztak, de mivel ausztria semleges lett, nekunk is ez lett volna a jarhato ut, igy onnan ki kellett vonulniuk.

Előzmény: D-peti (18554)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.12 0 1 18580

köszönöm az infót!

Előzmény: charlie21 (18576)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.12 0 0 18579

Igen, jó esély a 60-as évek közepe, 62-65 közt!

Előzmény: charlie21 (18577)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.12 0 0 18578

A google earth kepek magukert beszelnek, erdmes huzni az idocsuszkat is, foleg telen ott.En mindig mondtam hogy ott Bujakon van vmi, es persze a Zemplenbe is ott is van HM udulo Erdobenyen, szerintem ugyanaz mint Bujak. 

Előzmény: charlie21 (18576)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.12 -1 1 18577

Akkor szerintem a 60 as évek közepe a sanszos

Előzmény: turistamúlt (18575)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.12 -1 1 18576

Bujákon a MN aztán MH  nek volt üdülője , és mögötte a területen a Katonai vezetés egyik védett igen igen titkos harcálláspontja. Az egyik "K" objektum a 4 közül. Most is megvan a bujáki várból ilyenkor mikor nincsen növényzet igen látványos képeket lehet készíteni róla.Jól látszanak a szellőző és vészkijárati beton kockák a hegy oldalba .Azt hiszem itt is volt a fórumba. Jelenleg az üdülőbe be lehet menni ,van egy étterem is, nem tudom milyen kezelésben van ,de mikor utoljára ott voltam akkor HMEI őrzés volt. Az objektum egyenlőre csak álom ,semmilyen képet infót nem találtam még róla.

Előzmény: turistamúlt (18574)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.12 0 1 18575

Egy 1961-ben kiadott túriska útikalauz még "felviszi" az Országos Kék-túrát a várba. 

Előzmény: charlie21 (18572)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.12 0 1 18574

Hát igen! Fő az éberség! Mert hát ugye az ellenség keze beteszi a lábát! Anno még gyerekkoromban voltak olyan táblák (némelyik akkora mint most egy óriásplakát, rajta egy pirossal áthúzott fényképezőgép, alatta felírat: "Fényképezni tilos!" Na, erre már csak megnézték az emberek hogy mi is az! Emlékszem, ilyen volt Lillafüreden a Hollóstetőre vezető út mellett lévő objektum előtt is. Felsétálva közvetlen a objektum felett emelkedő Fehérkőre olyan fényképet lehetett késziteni amilyet csak akart az ember. 

Ahogy irtad sok ilyen terület volt. A Cserhátban is volt egy vadászkastély, meg üdülő  (Nem ugrik be a neve , Buják talán..)onnan is elterelték a turista utat.

Előzmény: charlie21 (18572)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.12 0 0 18573

 

Most hogy már láttunk példát több féle és típusú PV objektumra ,bemutatok röviden egy érdekes kicsit kilógó de érdekes témába vágó helyet. Mert úgy gondolom hogy nem sokan tudják vagy látták a Magyar Rádió ( nem tudom most minek is nevezik éppen ) épület csoportjában levő légvédelmi bunkert ,illetve védett szükség stúdió objektumot. Én sem tudtam róla , nem is ezért mentem oda. De kezdjük a szokásos mesével. Egy kedves barátom aki eme cégnél dolgozott,dolgozik ajánlotta fel hogy előzetes egyeztetés után lehet egy kis idegen vezetéssel bejárni a Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épület komplexumát . Egy hétvégén ezt meg is ejtettük, nem katonai meg ilyesmi , de nagyon érdekelt a híres neves intézmény , mint műszakilag , mint történelmileg ,hisz nagy idők tanúja a hely ,gondoljunk csak 1956 ra. Nem megyek nagyon bele részletekbe , megnéztük a számos stúdiót , a régi épületben levő hatalmas fa borítású régieket ( a híres 22. stúdió ) a zajkeltő részleget ahol a hangjátékokhoz csinálták például a mennydörgést, az ujjabb épületekben levő moderneket, volt ahol éppen ment az adás is. És egy nagyon érdekes hatalmas rádió technikai gyűjteményt .A belinkelt képtárban akit érdekel megnézheti ezt. És itt jön ami miatt most ezzel fárasztalak titeket. Kísérőnk a barátunktól már hallotta hogy amúgy mi ilyen „bunkeres” csapat vagyunk amúgy. Így a látogatás során elárulta hogy van ám itt egy bunker ami biztos érdekel minket . Persze rögtön látni akartuk . Szerintem sokan ismerik a Nemzeti Múzeum háta mögött a Pollack Mihály térnél a rádió egyik bejáratát ahol az épület egyik falán egy domborműves fal látható ( egy nő alak repülő galambokkal ) . Na ez a szépen díszített hatalmas fal egy légókocka egyik oldala . Az első képen ez szerepel . Sokat láttam de nem gondoltam volna mit is rejt. A bunker maga egy szokásos légókocka jegyeit hordozza , csak viszonylag kicsi . Kicsi szűk szobák, és mivel jelenleg írat tár ezért gyakorlatilag a bezsúfolt salgó polcok miatt szinte lapjával kell bent közlekedni. Maga az objektum eredeti célja hogy háborús események idején a kicsiny de működő és védett 4 stúdió technikájával biztosítsák a lakosság hírekkel , információval való ellátását. Ami még látható ebből az leginkább az 50 es évekbeli néhány berendezés. Már maguk múzeumi darabok. Látható egy korabeli telefon központ is ,amin jól olvasható hogy közvetlen kapcsolási lehetőség volt az OLP szerveivel, innen mondták volna be a légiveszély felhívásokat is. Ami még egyben van az a nyomás álló ajtók, a szellőzés berendezései , és néhány régi berendezési tárgy. A salgó polcok között bóklászva rengeteg 50 es évekbeli dossziét láttunk, érdekes lehet . A bejárás sok éve volt , nem tudom jelenleg mi ott a helyzet . De találtam elég sok anyagot róla a neten, vannak kis filmek is ahol végig járják. Itt tudtam meg azt is hogy 1952 ben építették, és hogy ezután került beépítésre az ezután épülő modern irodaházba. Magát az objektumot sose használták élesben ,csak állagmegóvás és rendszer ellenőrzések folytak. Remélem nem volt unalmas !A többi kép itt : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!7725&cid=92D81BA291AEC03A

charlie21 Creative Commons License 2015.12.11 0 2 18572

Akkor ezek szerint 1967 ben már létezett, a várat meg gondolom azért zárták le mert gyakorlatilag a  bázis feletti magaslaton állt, kvázi bocsánat a szóért de rossz helyen volt rossz időben. A komáromi monostori erődbe sem volt bemászkálás ,turista fényképezés 1991 ig ,hamar előkerült Makarov elvtárs . több most műemlék és turista hely volt katonai kezelésben, lásd gödöllői kastély , ha jól tudom a keszthelyi csapatlégvédelmi laktanya is a kastély kert része, vagy a Hortobágy bomba tér , szóval volt itt minden ,nem számított hol mi kis rom vár . 

Előzmény: hadsz (18571)
hadsz Creative Commons License 2015.12.11 -2 7 18571

Kicsit beletúrva néhány pdf-be, mint pl:

 

"A CSAPATFELDERÍTÉS
FEJLŐDÉSE ÉS HELYZETE
AZ 1945-85-ÖS ÉVEKBEN"

 

"Sok kísérletezés után. és központi segítséggel végül is 1967-ben már a felderítő
csapatok is az újrendszerü kiképzést folytatták, és kialakultak az elsőidőszakos
állomány báziskiképzésének feltételei."

 

"A csapatfelderítő alegységek a hegyi és vízikiképzést rendszerint a rendelkezésre
álló MN bázisokon hajtották végre néhány hét időtartamban a hadosztály
(hadtest) felderítő főnökök szervezésében."

 

"A hegyi kiképzési összevonásokon az MN hegyi bázisán (Rezi) megtanulták
a különböző terepakadályok leküzdésének módszereit (hegymászás, akadálypálya),
az útakadályok elhárítását, a hegyes terepen való felderítés sajátosságait.
Gyakran ezen összevonások során pótolták azon kiképzési órákat is, melyek
a lakanyában elmaradtak."

 

1970/4. sz. Néphadsereg Híradó:

 

Április 4-i kitüntetések és nagygyűlés.

Lenin centenáriumi KISZ - gyűlés.

25 éves a Dunai Flottilla.

Látogatás a hegyi kiképző bázison.

Munkásőrök szolgálatban.

A Költészet napja Hódmezővásárhelyen.

Sport. Felszabadulás ökölvívó verseny.

Előzmény: turistamúlt (18566)
hadsz Creative Commons License 2015.12.11 -2 7 18570

Miki1962 topiktárs utólagos engedelmével megosztom egy korábbi, Rezivel kapcsolatos, értékes hozzászólását:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=95180047&t=9119026

 

A következő kép a helyszínről, szintén az Ő műve:

 

 

 

 

 

 

 

504LACI Creative Commons License 2015.12.11 0 3 18569

Nem volt kitétel a bornál a minőség. Zalában voltam katona, "jó" kis noha bor volt a faluban a házaknál. '87-ben 20-30 forintért adták literjét. Olyan minőségben, hogy ha totál részegre itta magát a katona és véletlenül maradt az ÜVEGpohárban egy-két centi bor, akkor addig a szintig reggelre megmattult a pohár...

Pitralon és Derby arcszesz is fogyott nagy tételben narancslével keverve. Utóbbit jobban kedvelték, rá volt írva a flakonra, hogy D vitamint tartalmaz. Mondjuk a gyártó szerintem nem belülről gondolta...

 

És, hogy topikba vágó hozzászólás is legyen, a felderítők Lentiből is Rezibe jártak hegyi kiképzésre. Vietnami híd, kézből indított kézigránát dobás fej fölé és hasonló vidámságok.

Előzmény: turistamúlt (18568)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.11 0 2 18568

Gonoszkodjunk! A közelben van a balatoni borvidék. Bár ez se jó érv, mert jó bor máshol is van a közelben.

Előzmény: charlie21 (18567)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.11 0 2 18567

igazad van ,én sem értem miért pont Rezi, Sajnos nem tudok a témában többet, nemsokára írok Reziről ,de csak arról hogy én mit láttam ott , mikor ott voltam, a történetét nem ismerem ,várjuk az infókat!! Aki tud többet írjon ! A várban magában sose jártam csak a volt kiképző bázison.

Előzmény: turistamúlt (18565)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.11 0 0 18566

De mikor létesült? 

Előzmény: miki1962 (18564)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.11 0 2 18565

Igaz, hogy ez inkább dombság, de talán Tapolca közelsége dominált. (Lehetséges, hogy oda is tartoztak?) Ahogy ismerem az országot, Lillafüredre inkább eltudnék képzelni egy hegyi kiképző bázist, de talán ott az idegenforgalom nagyobb volt mint Reziben. Innen még a várból is kitiltották a turistákat, azt keresem, hogy melyik évtől? Jártak fel a tovarisok, még most is őrzi a várfal az "emléküket." :-( 

Előzmény: charlie21 (18562)
miki1962 Creative Commons License 2015.12.11 0 3 18564

1994-ben megszüntették a bázist, az összes kiképzési létesitménnyel együtt.

Előzmény: D-peti (18561)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.10 -4 13 18563

Off!

Már jó ideje figyelem hogy amióta van itt a topikon egy mínuszolás lehetőség ezzel valaki ,valakik nagyon szeretnek élni , mostanában leginkább egy valaki. Nem mintha

ezzel csorbítanák a hozzáoszlások értékét mert szerintem inkább erősítik azt, de egyszerűen nem értem .  Három barátom hozzá szólásait is ,bármi is legyen az ,legyen csak egy" és igen" vagy egy " komplett leírás egy élményről " "vagy szakszerű hozzászólás régi képekkel"kapja a  mínuszt . Miért ? Olcsó kis személyes bosszú? Mindegy mi ugye? Csak történjen valami ,legyen jó napom? Itt ezzel meg lehet tenni név nélkül , ez nem a face , milyen kényelmes ,és korrekt!? Nincs jobb dolga? Vagy más javaslat írjon ő is ide valami értéket , mert valszeg az nem megy neki , itt mindig megbecsültük az értéket ,és a valós információt,  meg lehet nézni a topik fejlődését ,sok hülyeséget írtunk, én is!! De a sok mag között ott az arany , 10 éve ebből dolgozunk, tanulunk , és egyre több fontos dolog alakul ebből ki. Bárki bármit mondhat ez a forrás , minden jelenlegi tudás mélyén ott vagyunk! Szóval lehet tovább is a "helló sia " mondatott is minuszolni ha olyantól jön akit úgy érzek degradálnom  kell 

De akkor arra kérem a  " Vitéz nagy tábornokot " ( forrás : Csillagok Háborúja  első rész ,Baljós árnyak Jar Jar  ) hogy mikor ad egy mínuszt akkor azt tegye hozzászólásban ,és írja le miért is nem tetszik neki az adott sorok, vagy mondja el mi a hibás ,és javítsa az adatokat, ezzel ha korrekt csak javítja a topik színvonalát, és tanulunk belőle !! Például nem keresünk sose létezett objektumokat ,és nem kergetünk rémeket 

On 

charlie21 Creative Commons License 2015.12.10 0 1 18562

sajna nincsen meg :-(

https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A%2110472&cid=92D81BA291AEC03A

 

Itt vannak képek, ujjat mondtál nem tudtam hogy szovjetek is jártak oda , a Magyar részről annyit tudok hogy volt ott valami minimális helyőrség, és az egész országból jártak oda a mélységi felderítő alakulatok, voltam ott sőt aludtam is a területen, nem értem teljesen hogy ennél sokkal magasabb és sziklásabb helyek léteztek miért ez volt a hegyi kiképző bázis, sok helyhez képest csak dombság....

Előzmény: D-peti (18561)
D-peti Creative Commons License 2015.12.10 -2 8 18561

Nincs mit!

Találtam pár képet az 56. önálló felderítő zászlóalj (ez a szovjet alakulat rendszeresen járt a várhoz) albumjában az "orosz facebook-on" (odnoklassniki). A fügőhídon egyszer én is végigmennék, persze csak ha megvan még :-)

 

Előzmény: turistamúlt (18559)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.10 0 1 18560

 

Még az elején említettem hogy minden megyének is volt egy vezetési pontja ami mindig közel volt a megye székhelyhez. Így lássunk erre egy példát Komárom -Esztergom megyei védett vezetési pont ,Baj . A megyeszékhely ugye itt Tatabánya ,Baj pedig néhány kilométerre északra fekszik tőle,gyakorlatilag össze ér Tatával. Mint tudjuk Bajon van egy szép nagy volt Szovjet laktanya már ezért is érdemes megemlíteni ,de ha a laktanyát elhagyjuk és a szőlő dombok felé vesszük az irányt a présházak és telkek szövevényében egy masszív kerítéssel és nagy kétszárnyas vas kapuval körbe vett telket is találunk. Ez a vezetési pont. Egy szervezett túra keretében volt az egyik állomásunk , innen még mentünk Dunaszentmiklósra az RT be,és Zsámbékra is. Maga az objektum hasonló a többihez,a zárt területen gondnoki épület,raktárak ,egy kis garázs ,egy nagy antenna látható a felszínen . A raktárak már amelyik nyitva volt tele volt számomra sok sok kinccsel,gázálarcok,vegyi elemző és kimutató eszközök,sok térkép,légszűrő betétek,össze vissza dobálva ,kvázi szemétként. A bunker maga nagyon jó állapotú, gyakorlatilag egy kis rendetlenségen kívül semmi egyéb,de villany az nem volt ,úgyhogy fotózni kicsit macerás volt ,és a beterelt 20-vagy 30 ember sem könnyítette meg a dolgom :-) . A szokásos , gépészet ,szűrök,dízel motor ,irodai és vezetési helyiségek ,a nagy vezetési terem és persze a „Piros” telefon ( a képen ) . Igazából többet nem is tudok írni a helyről gyakorlatilag néhány helyi sajátosságon kívül nincs különbség. Érdekes lenne összegyűjteni az összes megyeit . Néhányban jártak is ,láttam képeket . Ismert így a Veszprém megyei, a Fehér megyei , Győr Moson Sopron, stb … Van még nekem is mit bepótolni. Azóta nemrég arra jártam , jelenleg egy karitatív szolgálat telep helye, ez van a nagy vaskapun .

A többi kép itt :  https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!9329&cid=92D81BA291AEC03A

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!