Keresés

Részletes keresés

citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 354

Honnan szedtél jávorfát? Habos jávor? Nekem csak juharfa rönköm van, de még száradnia kell. A rongylabda nem egészen rongy. Pamutba csomagolt vatta.

Állítólag a "bundabugyi" anyaga a legjobb.:)

A politúrozást el se lehet rontani, mert ha csúnya, akkor csiszolsz rajta egyet a 4napos száradás után.Ha nem használsz habkőport, még az sem tud megfoltosodni.

Milyen hangolású lesz a tambura?

Előzmény: johngold (352)
PETYUS Creative Commons License 2005.10.09 0 0 353
Tudtommal a terpenol egy terpentin tartalmú hígító.
Terpentint egy művészkellék boltban láttam legutóbb.
Előzmény: citera (350)
johngold Creative Commons License 2005.10.09 0 0 352

Köszönöm a felületkezelésre vonatkozó tanácsokat, de nagyon előreszaladtunk!

Előbb csiszolnom kell, beragasztanom a nyakat, majd a hátlapot. Én ebben a sorrendben csinálom.

Közben készítenem kell a felső húrbakot (fekete műanyaglemez, tudom, jobb lenne az elefántcsont), az alsó húrlábat (jávorfa)  és a húrtartót (1 mm-es sárgaréz lemez).

És még kell ismét gyöngyház-darabkákat készítenem a testbe díszítés gyanánt.

Ettől függetlenül nekem ez a "rongylabdázás" sosem jött be. Csúnya lett.

Lehet, hogy gyakorolnom kell egy "próbafán".

Előzmény: citera (342)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 351
A terpenpl terpenol akart lenni.
Előzmény: citera (350)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 350
A terpenpl és a terpentinolaj az ugyanaz? Ha nem, hol lehet kapni terpentinolajat?
Előzmény: citera (349)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 349

Találtam egy új tippet a viaszoláshoz.

A kolofóniumgyantától állítólag fényesebb lesz. 15..25 g kell literenként.

Előzmény: PETYUS (344)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 348
Az érdeklődésem az 50 centis laposreszelő iránt még mindig fennáll.
Előzmény: citera (347)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 347
Igazad van, azok pórusok.
Előzmény: citera (346)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 346
Legalábbis a felületen biztosan, erre való a habkőpor, olajlakk esetén a gumigutti.
Előzmény: citera (345)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 345

De!

 

Előzmény: PETYUS (344)
PETYUS Creative Commons License 2005.10.09 0 0 344
A pólusokat nem rehet ertömni. ;O)
Előzmény: citera (342)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 343
Érdekes kérdés.Van valami ötleted?
Előzmény: johngold (341)
citera Creative Commons License 2005.10.09 0 0 342

Habkőporos sellakkal szokták kezdeni bútoroknál, de hangszernél nem jó mert eltömi a pólusokat, így gátolja a rezgést, a fenyőnek meg nincsenek pólusai sem.

Csak simán el kell kezdeni minden alapozás nélkül. Az elején ügyelni arra, hogy a labdában ne legyen annyi, hogy beivódhasson a fába, csak hogy megnedvesítse annak felületét. Mivel nem használunk habkőport, nem lesz üvegsima a felület, de az nem baj, mert így jobban szól a hangszer és azért még fényes lesz.A labdával köralakú és szálirányú  mozdulatokkal vidd fel az anyagot ,soronként váltogatva a mozgásfajtát.Arra vigyázz, hogy ne akard az egészet egy nap alatt megcsinálni.Egy kenésre csak annyit vigyél fel ,hogy a felület megnedvesedjen tőle, ezt sokszor kell ismételni,addig, míg érzed hogy a megvastagodott lakkrétegbe már feszt bele akar ragadni a labda, ekkor hagyd abba, csöppents rá egy csepp paraffinolajat ,kend szét, 4 nap pihentetés után kezdheted újra, újrakezdéskor is egy csepp paraffinolaj, szétken és mehet. Így nem ragad le a labda. Ezt addig csinálod míg megelégszel a lakkvastagsággal, de vigyázz, mert a túl vastag lakk sem jó. A kapható szeszlakk keverékkel is így kell, az is sellakk alapú. A keverékben adalékként különböző féle gyanták vannak, melyekkel a mesterek a hangszínt szokták beállítani darabonként, persze mi meg kell elégedjünk ezzel a konfekció keverékkel.Mikor összeragasztod a fedelet, legközelebb tedd rá lécekre papír alátéttel, majd feülről szintén lécekkel súlyozd le, eztán jöhet a szorító. Ha közben meghúzott az enyv, akkor  -akár szorítás  után is - melegítsd újra hőlégfúvóval.Az "egyenletesre csiszolással" vigyázz, nehogy túl vékony legyen! Ha jól sejtem a gitárfedél egyébként sem olyan vastag. Inkább maradjon görbe, majd lragasztáskor úgyis kisimítja a szorító.Ha mégsem a politúrozás mellett döntesz, ajánlom a színtelen akryl autózománc spray-t, használata nagyon egyszerű, és szép lesz.Ja, fontos!!Bármilyen lakkozás előtt a fát lekell kenni vízzel, száradás után lekell csiszolni a kiszőrösödést.Képzeld el, ha az első sor lakk után szőrösödik ki! A pácolás magában foglalja ezt a műveletsort, akkor nem kell külön megcsinálni.

Előzmény: johngold (340)
johngold Creative Commons License 2005.10.08 0 0 341
A teflonnak van egy rossz tulajdonsága: nem ragasztható. Hogyan szeretnéd rögzíteni koptatónak?
Előzmény: citera (330)
johngold Creative Commons License 2005.10.08 0 0 340

Természetesen lecsiszoltam, ami a felvételen nem látszik jól, mert még foltos. A ragasztás után még keményen rámegyek. Mert lusta voltam, nem csináltam "ragasztókeretet" , hogy egyenletesen szoruljon a kávához, így hullámos, ahol megfogtam szorítókkal. Megpróbálom majd egyenletesre csiszolni.

A politúrozás nekem sosem sikerült igazán, kitartó munka kell hozzá, nagy türelem.

De ha mégis rászánom magam, mivel dolgozzak alá? Lenolajkence?

Előzmény: citera (339)
citera Creative Commons License 2005.10.08 0 0 339

Első munkának megteszi, ha szólni fog, akkor neked megfelel.

Pácold sötét színűre, az általában elrejti az ilyen hibákat.A lakkot lecsiszoltad róla? Ha nem, semmiképpen se hagyd rajta a régit.

Ha tudsz politúrozni (sellakkal és vattalabdával), akkor ajánlom, hogy menj el a józsefvárosi Baross út és Mária út kereszteződésénél levő restaurátor szaküzletbe ("Szép Mesterségek Boltja"), ahol lehet kapni direkt hangszerre kikevert szeszlakk keveréket, ami nem fogja le a rezgést.

Előzmény: johngold (338)
johngold Creative Commons License 2005.10.07 0 0 338

Ebből látszik, ki a fiatal. Aki cipősszekrényt  is barkácsol.

Aki öreg, az már csak a hobbijának él.

***

Miközben levettem a gitártetőt, egy óvatlan mozdulatnál középen, az egyik illesztésnél szétvált. Mivel nem adja ki a tamburaszélességet, meg kellett toldanom.

Visszaenyveztem egy darabkát, de nem sikerült szépen, nagyon lehet látni.

A szovjet elvtársaknak jobban sikerült. Azzal próbálom nyugtatni magamat, hogy egy kis szódával elmegy és különben is, feketére szeretném majd a hangszert szinezni, hátha nem lesz szembeötlő.

Vagy megbuktam és lehet évet ismételni?

Előzmény: PETYUS (337)
PETYUS Creative Commons License 2005.10.07 0 0 337
Itt vagyok, de most sürgősen cipősszekrényt kell barkácsolnom.
Előzmény: citera (332)
johngold Creative Commons License 2005.10.07 0 0 336
A szitár nyaka valóban üreges,így tudják átvenni a rezgést a nyakra kifeszített budok alatt elhelyezkedő passzív,rezonáns húrok.
Előzmény: citera (333)
johngold Creative Commons License 2005.10.06 0 0 335

A téglalap alakú karkötő idomot lombfűrésszel kettévágtam, majd korongot csiszoltam belőle. És beragasztottam a bundok közé fúrt

lyukakba. A  " kagylócsiszolás" nem volt olyan kényes! Csiholtam már sokkal

büdösebb műanyagokat is.

 

 

 

Előzmény: citera (333)
johngold Creative Commons License 2005.10.06 0 0 334

Beépítettem  a gyöngyház-jelzéseket.

 

Előzmény: citera (333)
citera Creative Commons License 2005.10.06 0 0 333
Utánanéztem, a szitár tényleg citera, mégpedig csőcitera, melynek indiai változatait vináknak nevezik.Mikor azt írtam , hogy nem lehet citera, mert nyaka van, akkor nem számoltam azzal, hogy a nyak üreges is lehet, így része a rezonáns testnek és így már ráhúzható a citera definíciója.Főleg akkor ha kis tök is van rajta.
Előzmény: johngold (329)
citera Creative Commons License 2005.10.06 0 0 332
Petyus! Veled meg mi van? Úgy elcsendesedtél.
Előzmény: citera (331)
citera Creative Commons License 2005.10.06 0 0 331

A következő képletbe simán be kell helyettesítened a konstansok értékét,és hogy mekkora a cső keresztmetszeti területe, és hogy milyen frekvenciát akarsz a csövednek és végeredményül megkapod a cső szükséges hosszát.

Ha gondot okoz kiszámolni, gépeld be excelbe, a változók és konstansok helyére olyan cellák hivatkozását írva, melyekbe előzőleg (vagy akár utólag is) beírtad a megfelelő értékeket(a konstansokat amit megadtam és a cső keresztmetszetét).

Egy ilyen excel alkalmazással végigszámolhatod az összes csőre.

l=gyök(R/(2*f*pi)*gyök(I*E/A*ro));

Ahol A=(D2-d2)pi/4 a cső keresztmetszete.

A többi jelölés a korábbi magyarázat szerint értendő,ha a csöveid acélből vannak, a konstansok is érvényesek.

Tehát összesen a D és d a mérendő, és átváltandó m-be, így a hosszt is m-ben kapod.I és A külön előre kiszámolandó, vagy képlete külön cellába írandó, mely számára megint más cellában megadod az adatokat.

Bár ehhez korán sem kell matematikus, de egy jobb középiskolással is megcsináltathatod, vagy valakivel aki egy kicsit, nagyon kicsit ért a matekhoz.

 

Előzmény: johngold (328)
citera Creative Commons License 2005.10.06 0 0 330

Ha pengetni puha is ,de koptatónak nagyon jó lehet.Az is kell a citerához.

A tamburára is rakahatsz belőle,de ne fedjen le túl nagy területet, mert lefoghatja a rezgést.A húrozat mellé két oldalt szokták rakni. Amit a húr alá is szoktak  az színfurnér koptató,ami nem fogja le annyira a rezgést.

 

Előzmény: johngold (329)
johngold Creative Commons License 2005.10.06 0 0 329
Most kaptam a hírt, 0,5-ös teflonlemez: Nagy Lajos Király útján, az Egressytöl az Örs Vezér tere irányában. Citerához nagyon puha. De nem rossz, ha van belöle otthon.
Előzmény: citera (326)
johngold Creative Commons License 2005.10.06 0 0 328
Khm...
Ez így nekem egy kissé nehéz falatnak tűnik. És akkor finoman fogalmaztam magammal szemben. Pedig a családomban sok matamatikus (volt) van. Én kimaradtam a szórásból.
Az általad leírtakat nekem hetekig kell emésztenem.
Valamilyen frappáns, egyszerű példával nem tudnád szemléltetni, hogy rájöjjek a logikára, vagy hogy csak be kelljen helyettesítenem a saját méreteimet?
Előzmény: citera (326)
citera Creative Commons License 2005.10.05 0 0 327
Persze ezek közelítő képlet és konstansok,lehet hogy még utána kell hangolnod köszörűvel,ezért kicsit hosszabbra vágd.A hangolást fül után is csinálhatod valamely másik handszeredhez. Én csináltam már így citerát,és pontossága kielégítő lett.
Előzmény: citera (326)
citera Creative Commons License 2005.10.05 0 0 326

Van.

f=R/(2*pi*l2)*gyök(I*E/(A*ro))

ahol R helyett nagy gamma van csak azt nem tudom beírni,

értéke befogatlan rúdra(pl cső felakasztva) R=22.373

I:inercia,kiszámítása csőnél

                                            I=(D4-d4)pi/64, D:külsőátmérő

 

                                                                      d:belső,

pi:=3,14...stb.

E:Young modulus E=2,14*105MPa acélra

A :keresztmetszeti terület,számítása talán nem okoz gondot,

ro:sűrűség ,acélra ro~=7800..7900kg/m3

l:hosszúság m-ben.

A fenti egyenletből kifelyezhető az l az f függvényeként.

Előzmény: johngold (323)
johngold Creative Commons License 2005.10.04 0 0 325

http://my.execpc.com/~nostberg/

Ha nem ismernéd, a Kabócában találtam. Klaszikus gitár készítése, lépésről-lépésre rengeteg fotóval. Nagyon profi!

Előzmény: citera (321)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!