Keresés

Részletes keresés

kiwancsi Creative Commons License 2004.10.14 0 0 85

 

 

Hát nem sietted el!

Mostmár tényleg csinálni kell valamit. Nem rossz ötlet a nyaraltatás.:-)

Idén ezt csináltam egy mandulafával. Öt éve,(mióta itt lakunk) ültetek mandulát. Sose maradt meg, erre úgy döntöttem földlabdásat veszek. Bár ezt tettem volna az elején! Alig két és félszeres az ára, az előnyeit pedig nem lehet felsorolni. És nem is mintha nem tudtam volna, hiszen az első nyarunkon vettem néhány földlabdás rózsát, mert semmi nem volt a kertben és nem volt türelmem várni. Lényeg hogy a mandulám már el van ültetve, és gyönyörű, remélem jövőre is az lesz, de egész nyáron ide oda tettem. :-)))

Valamiért nam túl szimpi az a kis csupasz kivi. Nem is ettem még olyat.

Láttam viszont valahol, egy "ódon kisvárosban, azt amit Te írtál a lugasról, csak az utcán átvezetve, egyik kertből a másikba. Ott lógtak a fejem fölött. Nagyon hangulatos volt, és "aljas módon" csábító. Úgy értem aki arra járt biztos mindenkinek "csurgott a nyála", mint a miénk. :-)

Előzmény: bombaba (84)
bombaba Creative Commons License 2004.10.13 0 0 84

Szia, nem csodalom, illetve megertem, hogy izgat, nekem mar vagy 20 éve kezdődőtt és mostanra szinte rögeszmévé vált a kivi. Én is tököltem rajta évekig, hogy milyet és hova rakjam. Leginkább faiskolából tudsz beszerezni, és ott csak földlabdást, ill. cserepest kapsz. Szóval a termőre fordulást nemigen tudod gyorsitani. Ha rám hallgatsz, öntermékenyt veszel. (Valamikor azzal kezdtem, hogy egy fiút meg egy lányt vettem, aztán az egyik kipusztult, de nem tudtam, melyik, igy ez a próbálkozás elhalt.) Nem mindegy, honnan, mert 100 %-os áreltérések vannak. Ha tavasszal megveszed, és átülteted nagyobba, tarthatod egy évig cserépben vagy dézsában, kitapasztalod, melyik helyen érzi jól magát és az első télen védett helyen tudod teleltetni. Közben kitalálod, hogy majd hova fogod tenni. Figyelni kell rá, mert szereti a vizet, de a túlöntözésbe belefullad, szereti a meleget, de ha a talaja túlzottan felmelegszik, azt már nem annyira kedveli. Nyáron - főleg ha már ki van ültetve - naponta kell öntözni. A savanyú talajt szereti. Én lugast csináltam neki, illetve belőle. Horvátországban láttam nagyon szép megoldásokat, pl. kocsibehajtó két oldalán ültetve a kivi, felfutott a tetejére, és hosszú, tömött sorokban lógtak rajta a kivik. (Nálunk szőlőből szoktak hasonlót csinálni.) Én már fokozatosan 4 fajtát begyüjtöttem, ebből egy termett már valamit az idén.

Bokor-formában még nem gondolkodtam, mert mindenhol a neten lugas-formában találkoztam vele. Szerintem eléggé lecsökkenti a termést a rövidrevágás.

 

Előzmény: kiwancsi (77)
najsebva Creative Commons License 2004.10.13 0 0 83

Kosz, meg fogom probalni!

Előzmény: Keszthely1 (80)
kiwancsi Creative Commons License 2004.10.13 0 0 82

 

Meg is próbálom, mind a kettőt az biztos. És nem fogom sajnálni tőletek a tapasztalataimat. :-)

Előzmény: st.judit (79)
kiwancsi Creative Commons License 2004.10.13 0 0 81

 

Én még nem vittem szobába, de lehet hogy idén megpróbálom, mert szaporítanom kellene, és ezen a nyáron valamiért nem maradtak meg a gyökeres tősarjak, így aztán konyhai gyökereztetés lesz, megy néhány vessző a leánderek közé a konyhaszekrény tetejére. Tuti hely, meglátjuk tudja-e a füge is. A leánderek eddig hallgatnak a jó szóra. :->

 

üdv

Előzmény: najsebva (78)
Keszthely1 Creative Commons License 2004.10.12 0 0 80

Beviheted a szobába beérik, de utánna tedd a garázsba nyugalmi  is idő kell neki  .

Február végén újra a szobába viheted igy a vegetációs  időt megtudod hosszabbítani

Előzmény: najsebva (78)
st.judit Creative Commons License 2004.10.12 0 0 79

Szerintem probáld ki!Veszteni valód ugy sincs,mert ugyis csak kárba vesznének!De,ha sikerült akkor légyszives feltétlenül oszd meg velem,igaz én még csak most ültettem el a fámat(elég rosszul is néz ki azóta,de reménykedem benne,hogy helyre jön jövöre!!)de,én is "KIVÁNCSI" vagyok:-DD

 

Előzmény: kiwancsi (76)
najsebva Creative Commons License 2004.10.12 0 0 78
Udv,
van kis fugebokrom, kb 30 cm magas, edenyben. Van rajta 6-8 fuge. Egy erettet mar korabban le is szedtem. Tegyuk fel, hogy lenne hely neki a szobaban. Bevihetem, szerintetek? Beernenek meg a kis fugek? Es mi lenne, ha a telet nem a 10 fokos garazsban, hanem a 21 fokos nappaliban toltene?
Mi a velemenyetek?
Előzmény: kiwancsi (77)
kiwancsi Creative Commons License 2004.10.12 0 0 77

 

 

Szia!

 

Engem nagyon izgat a kivi dolog. Mióta van kertünk(csak pár éve) szeretném, de nem tudom eldönteni hova. Idén nyáron láttam kivinövényt, ami felfutott egy ház második emeletéig, és azt is láttam milyen erős szára van, nem ültetném fal mellé, de akkor hova?

Aztán most ősszel meg láttam olyat(szőröset, ami le volt vágva, kb 1,5 m bokornak, és termés is volt rajta. Vajon meg lehetne így is próbálni?

Olyan sokat vacakolok, sose lesz kivim.:-(

Még valami. Ha az ember földlabdást vesz, akkor vajon mennyi a termőre fordulás ideje?

 

üdv.

kiwancsi

Előzmény: bombaba (72)
kiwancsi Creative Commons License 2004.10.12 0 0 76

 

 

Jó lehet a pálinka! Érdekelne! :-)

 

Ha többet terem és nem eszi mind meg a családom, lesz belőle lekvár, bor. (nem tudok pálinkát csinálni:-()

De mindez az érett gyümölcsökből készül.

Én most éppen azt szeretném felhasználni ami nem fog beérni, bár a héten (talán meghallotta sírámaimat) elkezdett néhány szem beérni, ezt addig szokta csinálni míg végleg el nem romlik az idő. Most tán van egy kis remény.:-)

Mindenesetre lesz még éretlen is bőven.

Én arra gondoltam amit pl. szilvából szoktak csinálni(na nézd csak! hát nem a pálinkára:-> ) szóval féligérett szilvából ecetesszilvát, nagyon szereti a családom, húsokhoz enni.

Gondoltam kipróbálnám a fügéből is.

Valaki azt mondta szirupban eltéve jó a süteményekbe tenni télen.

 

Egyébként köszönöm a dícséretet, biztos jó fajta.:-)

Előzmény: st.judit (75)
st.judit Creative Commons License 2004.10.11 0 0 75

Szia!

Pálinkárol már hallottam,sőt ittam is belőle(nagyon finom)savanyut még nem!!:-DD Nagyon szépek a fügéid!!!

Előzmény: kiwancsi (73)
kiwancsi Creative Commons License 2004.09.30 0 0 74

 

 

 

A fa meg ilyen volt tavasszal , ekkor már rajta voltak azok a fügék amiket nyáron megettünk

 

ilyen volt        

 

 

És ilyen volt szept. 12-én. Most rengeteg kis zöld fügéje van, kéne neki két hét jó napsütés(vénasszonyok nyara) :-))

ilyen most

 

sziasztok

kiw

 

 

kiwancsi Creative Commons License 2004.09.30 0 0 73

 

 

Sziasztok!

 

Most jártam erre és látom, a fügéről párbeszéltek(IS).

 

Ez az én fügefám most négy éves, harmadszor termett idén, ha a második generáció is be tudott volna érni -mint tavaly- akkor már lekvár is lenne belőle. Eddig nem tudta túlteremni a kapacitásunkat.

Nincs köztetek valaki aki megpróbált volna ezekből a kis éretlen fügékből pl. savanyúságot eltenni? Vagy esetleg hallott ilyenről, vagy tudja hogy hol érdemes megkérdezni?

Ami a telet illeti, eddig szalmafonattal vettem körül, és beledobáltam az összegereblyézett leveleket. Akitől kaptam azt javasolta hogy szeptemberben már ne locsoljam, mert akkor beérnek a vesszők, és kevésbbé fagy meg.

Míg kicsi volt, szorgalmasan locsoltam.

Idén akkora gyümölcse volt, amekkorát még soha-sehol nem láttam.

érett füge                     füge

 

 

 

bombaba Creative Commons License 2004.09.18 0 0 72

A kivi futonoveny, evente 3-6 metert no. A gyokere a talajfelszin kozeleben helyezkedik el, igy kapalni, talajmuvelni tilos. Metszese a szololugas nevelesehez hasonlit. Tapanyag es vizigenyes. Ha telallo fajtad van, akkor is erdemes telre takarni a tovet. A kopasz 2-3, a szoros 4-5 ev alatt fordul termore.

Nalam a kopasz mar terem (nem erkelyen), 3 eves.

Előzmény: xukac (67)
Tozatu Creative Commons License 2004.09.17 0 0 71
Örülök neki,mert tavaly ősszel ültettem egy Mariskát.:)
Előzmény: taramiram (70)
taramiram Creative Commons License 2004.09.17 0 0 70

Ne végy a szádba avart.:-)

Azt hittem jobb ízű.

off: ismeritek a "Mariska" őszibarackot? Most lehet kapni, igen finom.

Előzmény: Tozatu (69)
Tozatu Creative Commons License 2004.09.16 0 0 69
Na,köszi a számból vetted ki,hát persze,hogy avar is.:)Még lehet nem érett,de sokkal nem is lesz jobb.
Előzmény: taramiram (64)
kessy Creative Commons License 2004.09.16 0 0 68
Köszi Lovas házaspárt nem néztem, de a másik kettőnél nincs.
Előzmény: raiff (65)
xukac Creative Commons License 2004.09.16 0 0 67
Sziasztok. Lehet hogy volt már szó róla, de azért megkérdezném, hogy a kivi kb. mekkorára nő meg és lehet-e erkélyen tartani. Mennyi esély lehet a megmaradására és terem-e? És amit még érdemes tudni róla. Előre is köszi.
st.judit Creative Commons License 2004.09.16 0 0 66

Köszi figyelmesen végig olvastam!!!!

Remélem tényleg fügézhetünk egy pár év mulva!!!

Előzmény: damogran (61)
raiff Creative Commons License 2004.09.16 0 0 65
Szia. Wells fajtát konkrétan nem tudok, de 3 helyet tudok ahol érdeklődhetsz. extra.hu/bene17/ , Rappai kertészet zombán, és a Hibiszkuszcsalád, ez a Lovas-házaspár Bp-n.
Előzmény: kessy (63)
taramiram Creative Commons License 2004.09.15 0 0 64

A fagy elleni védelemhez jó a hálóba tömöckölt avar is.

Most ettem először friss fügét. A rossz, ízetlen almánál egy fokkal volt jobb. Mind ilyen, vagy csak az enyém volt gyenge?

Előzmény: Tozatu (58)
kessy Creative Commons License 2004.09.15 0 0 63

Szia csak most olvastam a paw-paw-ot , nem tudsz valahol Wells fajtát eladót??

Sajna nekem kipusztult.

Előzmény: raiff (34)
Tozatu Creative Commons License 2004.09.15 0 0 62
Remélem nem lesz nagyon hideg a tél és fügézhetünk jövőre.:)
Előzmény: st.judit (59)
damogran Creative Commons License 2004.09.15 0 0 61

"A talajban nem válogat, hiszen Afrika nyugati partjain még a homok megkötésére is használják. Megnő a sziklás, száraz talajokon is. Nálunk azonban - mint vendégnövénynek - mégis kedvezni kell neki, mert meghálálja a jó földet, a trágyát és a gyomtalanítást. Tartós szárazságban öntözni is kell, mert különben gyümölcsei aprók maradnak, sőt lerúgja Őket."

Ha érdekel róla az egész cikk, itt elolvashatod:

 

http://www.balintgazda.hu/szuret40.php

 

vagy ezt:

 

http://www.tuja.hu/fuge02.htm

Előzmény: st.judit (56)
st.judit Creative Commons License 2004.09.14 0 0 60
Ja és nincs Valakinek egy jo fotoja amit felrakna?

judi

st.judit Creative Commons License 2004.09.14 0 0 59

Szervusz Tozatu!

Jó,hogy benéztél ide,mert a tanácsaidat mindig szoktam olvasgatni és megszivlelni!Most is igy teszek majd!Köszi!

 

                                                 Judit

Előzmény: Tozatu (58)
Tozatu Creative Commons License 2004.09.14 0 0 58
Szerintem most már ne adj tápanyagot,amúgysem kell sok neki,érzi az őszt.Ha jönnek a nagyobb fagyok,érdemes betakarnod,főleg a tövét.Legfeljebb,ha valami gombás,rovaros elváltozást látsz rajta,elégeted a leveleket.Úgy szoktam,hogy összekötöm,fekete műanyag lyukacsos kerítésszerűt tekerek köré,és homokkal,faforgáccsal beszórom.Legalább így a töve megmarad biztosan.A fólia azért nem a legjobb,mert bepállik alatta.
Előzmény: st.judit (56)
damogran Creative Commons License 2004.09.14 0 0 57

Én is észrevettem kb 1 hete hogy a fügefám két legalsó levele egyik napról a másikra összepöndörödött és elszáradt. Akkor hirtelen arra gondoltam hogy a hideg miatt, de azóta volt már sokkal hidegebb is. Valszeg valami betegség, de szerencsére a többi levelének (még) semmi baja azóta se.

Az enyém elég védett helyen van, úgy voltam vele, nem fogom takargatni, vagy túléli a telet vagy nem. Az első télen visszafagyott, és szinte tőről hajtott ki, a múlt télen már nem lett semmi baja, a 40 centis növény most kb 220 centisre nőtt! Én idén se fogom takarni.

Tápanyag -szerintem- nem muszály neki, amennnyire tudom eredeti élőhelyén (is) elég igénytelen növénynek számít.

Azért ha nem védett helyen van biztos nem árt a takarás.

Előzmény: st.judit (53)
st.judit Creative Commons License 2004.09.14 0 0 56
csokat

Sziasztok!

Nagyon köszi a tanácsokat!!Valami tápanyagot adjak neki?Ugy szeretném,ha megmaradna!!!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!