Szőlőfúró csiga: Ilyet nem venni szoktak, hanem csinálni. Kívánt átmérőjű korong (15-20 cm), középen csőhöz hegesztve, egy sugár mentén felhasítva és spirálisan meghúzva. A cső tetejére meg keresztben hajtókar hegesztve. Egyébként lehet hasonlót kapni mezőgazdasági boltokban műanyagból. Szőlőkordon horgony. Spirális műanyagdarab, amit a földbe tekerve ki lehet hozzá kötni a kordon végső oszlopait. Ehhez hasonlót kell csinál(tat)ni. Nézd meg a 65-ös hozzászólásomat!
Ismét vagyok. Már sokan mondtátok ezt a szőlőfúró csigát.
Hát én Monoron mindent végigjártam, de csak nagy boci szemekkel néztek rám.
Hol lehet pesten ilyet kapni?
Gondoltam arra is, hogy esetleg az én esetembe meg lehetne 1 csővel próbálni aminek valami szelepszerűség lenne a végén ami a földet beengedi, de kihúzáskor lezárna, hogy az iszap kiemelhető legyen. Sajna nem tudom mivel lehetne ezt megoldani házilag. Főleg úgy, hogy hiába tanultam annak idején gépészetet, de nekem otthon semmilyen hegesztőm vagy komolyabb gépem nincs.
Nem a napi kivett mennyiséget kell csökkenteni, hanem a vízkivétel ütemét. Nagyon kis teljesítményű v. lefojtott szivattyúval kellene folyamatosan nagyon kis mennyiségű vizet kiemelni, ezt tárolni, ülepíteni. Az ülepítőtartályból már nyomhatja nagyobb szivattyú a kívánt ütemben. Mennyire van a talajszinttől a víz szintje? Kedvező esetben akár egy 40-80 wattos keringetőszivattyúval is kiemelheted.
Én mindenekelőtt tennék egy homokszűrőt a szivattyú elé, illetve vennék egy tartályt, amibe a kútból nyomatnám a vizet valamilyen egyszerű felszini szivattyúval, a vízművet peddig ebből táplálnám. Szerintem 1 m3-es tartály elég, tele kell engedni, a homok pár óra alatt leülepszik. Csak 2 dologra kell nagyon ügyelni: a vízmű szívócsövét min. 20-30 cm-re kell tartani a tartály fenekétől, illetve ha a tartály átlátszó, le kell burkolni a természetes fény elől, mert pár nap alatt full bealgásodik. Utána már nem alkamas ivásra, tisztálkodásra.
Semmit! Nem fog kitisztulni. Gondolom, ruszki búvár (vibrációs szivattyú) van benne. Kicsit segít, ha külső hagyományos szivattyú húzza. Nem rázza össze. A kivett vízmennyiség csökkentése is javít.
Sziasztok! Tanyán lakunk ahol fúrt kút van és igencsak homokos a víz. Van aki azt ajánlotta, hogy engedjük a vizet folyamatosan és akkor majd kitisztul. Engedtük is 3-4 napig napközben egyfolytában, de nem igazán használt. Mit csináljuk, hogy kitisztítsuk a vizet?
A pvc cső attól fog lecsúszni, hogy nagyobb a furat, mint a cső átmérője. Én pl. 140-es fúróval fúrtam, ebbe ugye simán belefér a 125-ös pvc cső. A zárt szelvény amiatt "jobb" mint a cső, mert ha a fúrószárad cső, arra heggeszteni kell olyan alkalmatosságokat, amiknél fogva "fogást" lehet találni a tekerő alkalmatosság részére. A zárt szelvény meg alapból szögletes, tehát ha kívülre rá van húzva egy passzentos tekerentyű, ami fel-le tud csúszni, annál fogva lehet tekerni a fúrót. Kihúzásra meg elég, ha mondjuk fél-1 méterenként át van fúrva pl. 8-as fúróval, ebbe egy stiftet kell beledugni és lehet felhúzni. Célszerűen négyzet keresztmetszetű zárt szelvényt érdemes használni... Az öblítéses fúrás lényege, hogy a fúrószár maga egy cső, amin nyomatják le a vizet szivattyúval. Persze az alján ugyanúgy van fúrófej és persze forgatják is. A furat feltelik vízzel s lentről hozza fel a "hordalékot". Előnye, hogy nem kell felhúzni a szárakat és újra ledugni, csak fentről lefelé toldani. Hátránya, hogy egy bonyolult fúróberendezés kell hozzá, sok víz, nameg iszapológödör. Való igaz, bármikor beomolhat. Nem túl kellemes, ha jó mélyen a szerszámra omlik úgy, hogy az lentmarad örökre. Ezért szokták talajtól függően fúrás közben is csövezni, amit végül kihúznak és helyette megy le a perforált végleges cső.
Végigolvasva a topikot nem egészen világos a kútfúrás téma, hogy mitől fog a Pvc cső lecsúszni, meg hogyan is működik a zárt szelvényes fúrás, meg az öblitéses. Csináltam itthon egy tesztet, nálunk elég homokos a talaj, volt egy 4m körüli 3/4es csövem melynek a végére rákötöttem a locsolócsövet a másikat belenyomtam a földbe kb 10 perc után minden erölködés nélkül már eltünt majdnem a cső a talajban, mellette lett egy kisebb homokkupac. Gondolom valahogy igy működik de nagyban???..................
elöbb furok lukat és utána tolom le a PVC csövet? Mi van ha megáll valahol? Ha beomlik stb........nem értek sokmindent
Nincs sok szabadidőm de ezzel elszorakozgatnék ha nem találnék vizet felhoznám a hideget a méllyből jól jöhet a nyáron......
Szerintem minden normális kútfúró le tud fúrni 50 m-ig, még akár köves talajban is, csak a méter árak ehhez mérten alakulnak. Szerintem 50 m-es mélységhez minimum fél misit készíts elő. Plusz engedélyek, plusz mélykút szivattyú...
Van egy olyan bátor kútfúró aki bevállal 50 métert és valahol mélyen közben esetleg (az esélye megvan) egy kis sziklát is .... ? Mennyibe kerül egy ilyen kút?
süllyesztettből is van négyszögesőztető, de csak gardena, és a legolcsóbb helyen 10eFt/db. én is most tervezgetem. persze nem olyan egyszerű a telepítés, különösen, ha fák is vannak, amik nem szeretik, ha estére belocsolják a lombozatukat, ilyenkor előszeretettel jönnek a gombás betegségek. mi csak 3 fát ültettünk egy 200m2-es, L-alakú kertrészbe, de már most nehéz kisakkoznom, hogy melyik szegletet mivel tudom rendesen lefedni anélkül, hogy túl sok fej jutna egy körre. aztán van még egy 2m*18m-es téglalap alakú felület is, azt különösen gazdaságosan lehet lefedni kör szórófejekkel....
Bisztos lattal mar parkokban, kertekben olyan felugro locsolo fejeket amik visszasulyednek a foldbe. En NELSON tipust vettem zold fuvokaval. Ebbol 1db-nak kb 8 liter/perc viz kell neki, es kb 4m sugaru kort locsol meg. Azt szoktak csinalni, hogy ha mondjuk 40l/perc hozamod van akkor 5db-ot kotnek egy korre, es tobb kort alakitanak ki. Es a vegen magnesszelepekkel (kb 4000...5000 ft/db) kapcsolgatjak a koroket(egyszerre mindig csak egy mukodik). Namost, ha 10l/perced van csak, akkor maximum 1 vagy netan 2 fejet lehet egy korre kotni, sok korod lenne, es iszonyatosan sokba kerulne a sok magneszselep, cso. Szerintem 10l/perc-el ez igy jarhatatlan
Esteleg azt lehetne csinalni, hogy vannak azok a bologato negyszog esoztetok, azok 10l/perc-el mar jol mukodnek. 650nm-ert le lehet fedni mondjuk 5...8db-al. es 5...8 magnesszelep+vezerlo. Este elindul az elso megy egy fel orat, utana a masodik fel orat, es igy tovabb... Ennek az a feltetele, hogy a kut tudja folyamatosan a 10 liter/perc-et, es ne uruljon ki.
A bologatok nalam nem valtak be, mert a gyerekek/vendegek rendszeresen raleptek, felrugtak. Es fel evente ugy elvizkovesedtek, hogy mar nem mukodtek pedig GARDENA-k voltak.
Ha mondjuk 10 liter/perc jon ki a 40mm-es kutbol(es nem fogy ki soha!) akkor 1 ora -> 600 liter. Magyarorszagon kb 4...5 mm viz/nap kell, hogy szep legyen a gyep. Ez 4...5 liter/m2 650nm -> 2600....3250 liter/nap Vegyuk 3000 liternek.
Estenkent 5 orat kellene a slaggal a kezedben maszkalni, mire kijonne a 3000 liter (En is igy kezdtem, egy evig minden este orakig locsoltam a slaggal, aztan hamar elkeszult az automatta ontozo rendszer....)
Ha mondjuk este 1 ora alatt megszeretned locsolni a kertet (es nem akarsz pufferelni) akkor olyan kut kell aminek a hozama 3000l/ora -> 50 liter/perc!!!
Az, hogy raszanod a penzt es furatsz egy nagy kutat, meg nem jelenti azt, hogy viz is lesz boven. Egy ismerosnel furtak egy azt hiszem 20cm atm. 34m mely kutat (egy kisseb vagyonert) es neki csak kb 1000 liter vize van / nap!!! Egy masik ismerosnel meg egy ilyen 40mm-es kut van es rajta van egy JET szivatyu, es folyamatosan jon belole a viz, sohasem urul ki a kut. (De csak kb 10...20 liter tud percenkent)
Nekem 11m mely kutam van en abbol locsolok, a kozvetlen szomszed(barmilyen hihetetlen) a vizora aknaba leengedi az orosz buvart es azzal locsol, es nem urul ki a vizora akna!!! (Es nincs csotores, igy tor fel nala a talajviz)
kis épület emiatt....ez nekem már sok. őszintén szólva ha ez így ennyiből jön ki, akkor furathatunk szélesebb lukat, búvárt bele, aztán hadd szóljon. a másik, hogy egy ilyesmi méretű tárolót készülünk építeni nemsokára, ha még egy mellé kerülne, akkor sok lenne az épület a kertben....
nagy dilemma ez, hogy működne- e nálunk a 45ezres megoldás, 40 mm-s luk, jetszivattyú, mert bár tízenvalahány liter jön belőle percenként, elegendő- e ez egy öntözőrendszerhez vagy alapból a 650nm-hez, ha simán csak én losolgatok nap, mint nap?
vagy marad a többszázezres, de biztosabb megoldás a búvárral...
A 3 ballonak epittem neki egy kis epultetet(kb 2m x 3.3m) Beton alapzat, pacolt fa boritas az oldafalaknak, sator teto, hodfarku Tondach cserep. Nagyon jol nez ki, meg a szomszedok is megdicsertek. Es ebben az epulteben van meg a szuro, nagy szivatyu, magneszelepek, plusz van meg egy hidrofor is.
Egy nagyon fontos!!: a ballonokat nem erheti kozvetlen eros feny, mert rogton megjelenik az alga, es allandoan eltomi a locsolo fejeket.
Egy ismeros a fold ala keszitet egy beton ciszternat(10.000l) es ezt hasznalja puffernek. Ebbol semmi sem latszik.
En 10.000 ft-ert vettem darabjat kb 4 eve. A szinterzekelot en csinaltam( elektromos ember vagyok) de lehet keszen is kapni (kb10...20.000 ft)
Amugy a ballononk es aszinterzekelo a legolcsobb resze az egesznek, a kis epulet, szivatyu, magnesszelepek, osztok, locsolas vezerlo elektronika, kpe csovek-idomok, szorofekjek sokkal tobbe kerulnek.
három ezer literes ballon bazi nagy, nem? nem túl ronda megoldás? amúgy a ballonos megoldás mekkora plusz költséggel jár? (ballonok ára, szintérzékelő stb)
En kb 1000nm locsolok naponta. Nekem a kutamnak sajnos csak kb 3liter/perc a hozama!! (11m mely 160-as atmero) Ezzel locsolni nem lehetne igy. En ugy oldottam meg, hogy vettem 3db 1000 literes ballont, osszekotottem oket. Es egesz nap folyamatosan gyujtom a vizet a kutbol a pufferekbe. A kutban levo szivatyura van szerelve ket szinterzekelo, ha a viz az alsoig elfogy leall a szivatyu, es amikor a viz eleri ismet a felsot, ujra elindul. Igy egesz nap ki be kapcsolgat a rendszer es estere mindig megvan a 3000 liter. Este meg egy masik, nagy teljesitmenu szivatyu a puffrekebol kilocsolja kb 1.5 ora alatt a vizet a kertre.
Miért akarod kitisztitani? Hamar leürül a kút? Vagy homokol? Esetleg jóval magasabb vízoszlop kell? Nekem 16 m mélyen volt, hogy 1 m vízoszlopom volt, de nem igazán tudtam leüríteni. Ha a kaverna jó, nincs beomolva, a beáramlási helyek eltömődve, 3 m vízoszlopnak elégnek kell lennie. De ha mindenképp ki akarod pucolni, dobfúróval meg lehet csinálni. Vagy vízöblítéssel, csak sok víz kell hozzá meg valami iszapológödör.
Tab városban van, Siófoktól délre 30 km-re. Nem az enyém, semmi közöm a céghez, csak fater is ott vett vagy 3-4 db-ot meg én is. Tavaly 15e volt 1 db, most 9600 Ft, viszik mint a cukrot.
Nem hangzik rosszul. Bár ha 40-es furat van irva, akkor mit keres mellette a 110-es pvc cső a kézipumpával? Igen, lehet, hogy csak 3 m-re kell lefúrni, a költsége akkor is 45e Ft. Így már kicsit drága a métere. Ha tuti nem köves (bár akkor az ember sem fúr), 3-5 m-re kézzel szárazon le lehet fúrni. Én a helyedben vennék egy 3/4-es csövet vagy inkább 30x30-as zárt szelvényt, ráheggesztenék egy "szőlőfúrót", s azzal próbálkoznék. Az egész kijönne 5-8e Ft-ból. Amúgy meg hozamot egyik kútfúró sem fog garantálni. Lehet, hogy 1 hét múlva kiapad, s oda a 45 rugó... Szóval én első körben magam próbálkoznék... Ha ennyire tutira fent van a talajvíz, el lehet gondolkozni a 80-as ásott kútban. Abban van elég "puffer" egy öntözéshez.
lehet, hogy mégiscsak érdemesebb lenne szélesebbfuratot csinálni, 120-as csővel, akkor biztosabb lenne a vízhozam?az viszont ugye ennél jóval húzósabb. Ha talajvíz már 3-5 méteren is van, akkor lehet, hogy nem is kell túl mélyre fúrni, így nem lenne "annyira" drága a szélesebb furat sem....
Mármint úgy értem a kérdést, hogy 40-es lenne a furatod, vagy van külső nagyobb cső, ami a furatban van, a 40-es pedig ebben van benne és megy a szivattyúra.
8-10 l kis udvarra jó, de ha már távolabbra viszem + slag hozzáadásával, csak 2-3 m-ig spriccel el jól összeszorítva. Ezért én vettem egy 1 m3-es műanyag tartályt (még van egy csomó használt eladó 9600 Ft-ért ha kell valakinek, csappal, fémráccsal, raklappal együtt), azt nyomatom tele a kútból. Erre pedig egy egy mezei obi-s centrifugál szivattyú csatlakozik, ami locsolásra bőven jó.
Külső (felszini) szivattyú max. 8-9 m-ig, de inkább 7-8 m-ig tud szívni, ennél mélyebbre mélykút szivattyú kell. Ami nem túl olcsó, viszont nagyon homokérzékeny. Ezért orosz búvárt használok, ami 70 m-ig emel. Ez olcsó és kisebb menyiségű homokot simán elvisel.
Hát 650 m2-hez rendes hozamu kút kell combos szivattyúkkal és öntözőberendezéssel. Ha már müxik a kutad, próbáld meg a hozamát megállapítani, abból már lehet tovább gondolkodni, hogy elbírja-e az "online" öntözést, vagy "puffereltetni" kell valami tartályrendszerbe.