Keresés

Részletes keresés

sweethome Creative Commons License 2016.01.03 -5 1 18624

Minden kedves fórumtársnak BUÉK!

Egy régen elhagyott "objektum" képeivel kezdem az új évet. Mindenkinek sikeres cserkészést, fotózást és felfedezésekben gazdag Új Esztendőt kívánok!

 

 

További képek ITT

D-peti Creative Commons License 2016.01.01 -4 4 18623

Vizuális típus vagyok. Ha elképzelem, hogy hasonló helyzetben engem küldenének be harckocsival a felkelőkkel és páncéltörő eszközökkel teli városba gyalogság nélkül, nos nem mondanám, hogy nem tartanék tőle...

Előzmény: Volt tüzér (18622)
Volt tüzér Creative Commons License 2016.01.01 -2 2 18622

"a frász kerülget..."
Téged? Miért?

 

Előzmény: D-peti (18621)
D-peti Creative Commons License 2016.01.01 -4 4 18621

A motor azért eléggé számottevő :-))

 

Mindenestre igazad van, egymásból lettek kifejleszte a szovjet/orosz harckocsik az Armatáig. Viszont nem mindegyik sikerült olyan jól. Például egy rendesen felszerelt T-72-es szerintem jobb harcértékkel bír mint a T-80, amelynek hhiányosságai megmutatkoztak a csecsen háborúban.

 

Amit írtál, hogy egymagában nem sokat ér a harckocsi, a szovjetek is tudták, ezért a harckocsizóknál mind hadosztály mint ezred szinten volt egy gépesített lövészegység alárendelve (BMP-vel). Viszont úgy tűnik a szíreknél vagy nincs elegendő gyalogság vagy más a szervezet náluk, de amikor látom, hogy a T-72-esek a szűk utcában gyalogság nélkül vannak a városban, a frász kerülget...

Előzmény: VoltKatona(Lee) (18617)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.31 -2 1 18620

Egy kis nosztalgia:

Leonyid's Heroes

Az ezred sofőrei a két emelet közti lépcsőn ültek, de nem surranót pucoltak. Számoltak, papíron, ceruzával. Neked mennyi? És neked? Olyan 170 és 250 liter között szóródtak a számok, ennyi volt az új Uralok átlagfogyasztása az első bevetésen. Tovább »

forrás: totalcar.hu

Ilyen gepen nyomtam a gazt 2004be Szombathelyen a Savaria Gepesitett Löveszdandarnal, mert akkor meg volt gepjarmuvezeto kepzes a HMnel, azota sincs, ha jol tudom.

schlumberger Creative Commons License 2015.12.31 -3 1 18619

Boldog újévet mindenkinek, aki most olvassa. Annak is, aki már nyakal, de majd csak jövőre olvassa :-)))

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.31 -4 1 18618

Marmint a BMp vitt magaval embert, mert a t72 nek összviszz 3 fo szemelyzete volt, töltö nem kellett hozza, mert automata töltöje van.Egyebkent Buek2016!

Előzmény: VoltKatona(Lee) (18617)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2015.12.31 -3 1 18617

Azert a T80 as es a T72 között nincs akkora különbseg, szerintem.Az mas kerdes, mit tudnak a valosagban.Jelenlegi haboruk, es harceljarasok kozott egy pancelos könnyu celpont, foleg a repülök, helikopterek szamara.A masodik vilaghaboruba meg igazi panceloscsata volt, mert ott a legi tamogatas es a gyalogsagi fegyverek nelkul sok helyen siman attortek.Erdemes megnezni a Fury cimu filmet Brad Pittel, kicsit elvont, de mar akkor pl a Tigris harckocsit mit tudtak a Shermanok ellen.Persze mindkettot ki lehet loni, foleg repgeprol, de ze mas kerdes.Anno mikor en katona voltam, Szombathelye ott volt Bmp, 1 es ketto tipus ha jol emleksze, az volt a legjobb, kar volt kiseljtezni oket.Viszonylag nem fogyasztottak sokat, mert konnyebbek voltak mint a t72, arrol nem beszlek, hogy egy t72 magaba nem sokat er, de tudtak azt hiszem 8 embert magukkal vinni, loveszpanceloskent, es ez a jovo, itt a pelda:

Szuperjárművet épített a Kamaz az orosz hadseregnek

Az orosz hadipari mérnökök összerakták minden idők legjobb MRAP-ját. Igaz egyelőre nem tudják, mit kezdjenek vele. Tovább »

forrás: totalcar.hu

Előzmény: D-peti (18611)
hadsz Creative Commons License 2015.12.30 -3 2 18616

Hát, ha foglalkoznak vele...

Előzmény: Volt tüzér (18613)
hadsz Creative Commons License 2015.12.30 -4 3 18615

Ahogy mondod, ezért is írtam, hogy: "... a szovjetek soha nem exportálták a típust."

 

"Soha nem gondolták volna, hogy egyszer majd a saját technikájukkal fogjak őket lőni az othonaikban..."

Ha élőben nem is, de videón láttam, hogy milyen hatása van egy ilyennek. Félelmetes! Ha ettől nem sz...ja össze magát valaki, akkor semmitől... Mondjuk pontcélok ellen nem túl ideális, inkább egy adott terület megszórására kiváló. De arra nagyon.

Előzmény: D-peti (18611)
hadsz Creative Commons License 2015.12.30 -4 5 18614

A Moszfilm emblematikus szobra, a "Munkás és kolhoznő". Hatalmas emlékmű, nemrég újították fel. Bővebben itt: 

http://nol.hu/kulfold/a_munkas_es_a_kolhozlany_visszatert-457681

 

 

Előzmény: zajza (18609)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.12.30 -2 0 18613

Érdekes! Nem rozsdás a cucc!

 

Előzmény: hadsz (18608)
turistamúlt Creative Commons License 2015.12.30 -1 3 18612

Tisztelt Topik!

 

A közelmúltban érdeklődtem a Rezi várról és a környékén volt honvédségi területről. Nagyon szépen megköszönöm a kapott válaszokat, sok segitséget kaptam! Eztúton kívánok valamennyi topiklakónak békés boldog újesztendőt! 

D-peti Creative Commons License 2015.12.30 -6 6 18611

A T-80-asról még annyit, hogy hasonlóan más technikákhoz, a Szovjetunió felbomlása után került jónéhány darab külső országba (Ciprus, Pakisztán Dél-Korea). Az oroszoknak egyébként nagyon nem tetszett, hogy az ukránok százasával adták el Pakisztánnak a harckocsikat, ezért nem is szállítottak egy idő után az egykori nyugati tagköztársaságuknak T-80-asra való löveget.

 

Az Uraganról pedig Misa barátom tudna mesélni, aki a Kalmiusz folyó mellett (Mariupoltól északra) lakik, amely környéknek év elején kijutott a "jóból". Soha nem gondolták volna, hogy egyszer majd a saját technikájukkal fogjak őket lőni az othonaikban...

Előzmény: hadsz (18608)
charlie21 Creative Commons License 2015.12.30 -4 3 18610

 

Ilyen valóban nincsen :-) Szép darabok!! Egy kis sorozat a gyűjteményből, illetve van valamennyi dia és hang anyagom amit ezen a MN nek gyártott hordozható "média" készleten játszanék le :-) ,nem tudom mi a hivatalos neve.

Előzmény: zajza (18609)
zajza Creative Commons License 2015.12.30 -5 2 18609

No ilyenje biztosan nincs a Charlienak :D

hadsz Creative Commons License 2015.12.29 -7 6 18608

Kis szünet után jöjjön a következő rész:

 

Azt hiszem, nyugodtan mondhatom, hogy a Szentpétervári tüzérmúzeum a maga nemében az egyik (ha nem A…) legnagyszerűbb gyűjtemény, és talán nem is csak Európában. Jelenlegi hivatalos nevén, az Oroszországi Föderáció Honvédelmi Minisztériumának tüzérségi, műszaki és híradó csapatok Hadtörténeti Múzeuma. Na, erre már nagyon régóta fájt a fogam…

 

Az egyik hétköznap a délelőtti órákban érkeztünk, villamossal és némi sétával közelítve meg a helyszínt (azért a szentpétervári villamosok is megérnének egy misét…). Már a múzeum kertjének téglafala előtt végig különféle tüzérségi eszközök sorakoznak a járda és az úttest között. A kapun átlépve pedig…

  

 

Annyi a látnivaló, hogy az ember azt sem tudja, hol kezdje. Szerencsére a kiállított technikák nincsenek bántóan egymás mellé nyomorítva.

 

Rögtön jobbra a sarkon egy T-80-as harckocsi fogad. Az alaptípust a ’70-as évek második felében állították hadrendbe, talán legjellemzőbb tulajdonsága, hogy a korábbi szovjet páncélosokkal ellentétben nem dízelmotor, hanem 1000 lóerős gázturbina hajtotta (később építettek egy erősebb változat is). A T-64-hez hasonlóan a szovjetek soha nem exportálták a típust.

           

 

Harcászati és hadműveleti rakéták impozáns sora következett. A bal szélső fotón látható rendszerek balról haladva: 2K6 Luna (FROG-3), 9K76 Temp-Sz, 9K714 Oka, 9K72 Elbrusz (Scud-B). Közülük a FROG és a Scud hazánkban is rendszeresítve volt a MN-nél és az ideiglenesen itt állomásozó szovjet alakulatoknál egyaránt, hadosztály, illetve hadsereg közvetlen alárendeltségben.

A középső képen a 9K72 gumikerekes és lánctalpas változatai állnak egymás mellett. Ez utóbbit első ránézésre nagyon könnyű összetéveszteni a szintén ugyanilyen alvázra épült Scud-A-val, de néhány egyértelmű jel alapján azért egyszerű megkülönböztetni őket. Ilyen a jármű két oldalán látható 2-2 sűrített levegős palack (a Scud-A esetében csak 1-1 van), valamint a hosszabb 8K14-es rakéta miatt megerősített tartó bölcső a fejrész alatti szakaszon.

A jobb szélső fotón szereplő Okával a ’80-as évektől tervezték a Scudok leváltását a VSz rakétadandárjainál. Első körben, ’85-től az NDK-ba, Csehszlovákiába és Bulgáriába exportáltak néhány indítóállványt. A rakéták jelentősen megnövelt hatótávja miatt az INF szerződés következtében aztán ’88-ban ki is vonták őket…

  

   

A hidegháború utolsó éveiben rendszeresítették a 9K58 (BM-30) Szmercs, 300 mm-es rakéta-sorozatvetőt (MAZ-543M alvázon). A középső fotón elődje, a 9K57 (BM-22) jelzésű Uragan (ZiL-135-re építve) látható, valamivel kisebb, 220 mm-es rakétákat indító vetőcsövekkel. Közöttük áll ez utóbbi, 9T452-es szállító - töltőjárműve. A „Hurrikánt” Afganisztánban és a csecsen háborúkban is bevetették…

  

   

Továbbhaladva hamarosan a csapatlégvédelem haditechnikái következnek.

 

A bal oldali fotó jobb szélén a félelmetes tűzerejű 2A6 (ZSzU-23-4) Silka önjáró légvédelmi gépágyú (ezred szint), mellette a ’82-83-tól rendszeresített némileg komplexebb utódja, a 2K22 Tunguszka. Természetesen itt sorakoznak a többiek is: 9K31 Sztela-1, 9K35 Sztrela-10 ezredszinten alkalmazott légvédelmi rakétakomplexumok, 9K330 Tor, 9K33 Osza, 2K12 Kub (hadosztály szint), 2K11 Krug (hadsereg, front szint).

  

 

A honi légvédelem sem maradhat ki. SzA-75 Dvina, közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszer V-750-es rakétája.

A jobb szélső fotón pedig egy igazi különlegesség: az ’50 évek második felétől fejlesztett Dal rendszer V-400-as (5V11) rakétája. A fix telepítésű komplexumokkal Leningrád légvédelmét tervezték ellátni. A tüzelőállásokat, laktanyákat is felépítették, de a projekt végül fiókba került, és a rakétákat soha nem telepítették. Ennek ellenére - nem véletlenül - már 1963 novemberében felvonultatták a nem rendszeresített rakétákat a Vörös téren (sőt, Leningrádban is), és a NATO azzal a lendülettel rá is akasztotta az SA-5 Griffon nevet. Néhány évvel később aztán a kódot átruházták az Sz-200 rendszerre. Ez utóbbi került a már kiépített Dal bázisokra is. Ezen a videón a Dal 45:38-tól és 46:00-tól látható: https://www.youtube.com/watch?v=7xFBtUiacls

 

 

Következzen a tüzérség két impozáns képviselője. A 2Sz7 Pion, 203 mm-es önjáró ágyú jelenleg is a legnagyobb hatóerejű hagyományos tüzérségi fegyver a világon (néhány országban most is hadrendben van), reaktív lövedékkel cirka 50 km-re is képes ellőni.  A VSz haderejében jellemzően front közvetlen tüzérhadosztályoknál alkalmazták, taktikai nukleáris töltet célba juttatására is képes volt. Hozzánk legközelebb a pöstyéni (Szlovákia) haditechnikai múzeumban lehet egy példányát megnézni.

A másik, a jobb oldali kép bal felén látható 2B1 Oka jelzésű, 420 mm-es űrmérettel büszkélkedő behemót. Egészen szürreális látvány… Az ’50-es évek végének szülötte, de csak alig néhány példány készült belőle, számos előnytelen tulajdonsága miatt nem rendszeresítették. Elég csak a közel 20 m-es csövet említeni, amely kifejezetten nehezen szállíthatóvá tette, valamint azt, hogy a tüzeléskor fellépő hihetetlen erőhatásoknak köszönhetően hamar tönkrement. Gyakorlatilag a hidraulikus csillapítás ellenére lerúgta a löveget az alvázról…

 

 

Ahogy a múzeum nevében is szerepel, a műszaki szakcsapatok járművei, technikái is megtekinthetők a kiállított eszközök között.

   

     

Mielőtt a következő részben rátérnék a múzeum belső részének tárlataira, még egy különlegesség, amit nem akarok említés nélkül hagyni.

 

Az épület egy külön udvarán látható egy 15P158 jelzésű mobil interkontinentális ballisztikus rakéta komplexum és a hozzá tartozó két kiszolgáló gépjármű (rajtuk kívül van több is). A MAZ-7917 típusú indítójárművön szállított 15Zs58, RT-2PM Topol (a NATO SS-25 Sickle névvel illette) három fokozatú, szilárd hajtóanyagú rakéta ’88-től áll szolgálatban a Szovjetunió (majd Oroszország) legfontosabb haderőneménél, a Hadászati (Stratégiai) Rakétacsapatoknál.

Mellette parkol a MAZ-543 alvázra épült, 15V148 kóddal ellátott kísérő autó, melynek meglehetősen összetett feladatnak kell megfelelnie. Amellett, hogy terepen, harci körülmények között biztosítja az egység energiaellátását, valamint szállást, ellátást nyújt a kezelőszemélyzet részére, a doboz hátsó részében kialakított operátorfülkéből a rakéta indítását is elvégezhették.

A harmadik járműre (15V75, szintén MAZ-543 alvázon) pedig - többek között - egy R-412-es mikrohullámú, tropo rádiórelé állomást telepítettek. Az ezred összeköttetését volt hivatott biztosítani az adott magasabb egységekkel, harcálláspontokkal.

   

schlumberger Creative Commons License 2015.12.25 -4 0 18607
M62 265 Creative Commons License 2015.12.24 0 2 18606

Boldog karácsonyt kívánok!

schlumberger Creative Commons License 2015.12.24 -1 3 18605

Békés ünnepet, karácsonyfa! :-)

 

Előzmény: Volt tüzér (18604)
Volt tüzér Creative Commons License 2015.12.24 -5 3 18604

Boldog Karácsonyt kívánok minden itt ólálkodó megszállottnak!
Legyetek jók, bár az nem nagyon érdemes, mert unalmas!

charlie21 Creative Commons License 2015.12.24 -4 4 18603

charlie21 Creative Commons License 2015.12.24 -3 3 18602

Semmi gond ! Örülök hogy reagáltál rá! Amúgy is ritka itt a hozzászólás ! Igen lehet hogy éppen van gyakorlat, írtam is hogy akár aktív gyakorlatba botlik az ember. A laktanya körüli rész valóban ilyen téren hét közben nem bejárható. De hétvégén a magyar törvények szerint ( rendszerváltás) nem lehet zajongani, így ha jártál arra hétvégén akkor túrázók, kutya sétáltatók, alkalmi terepjáró új kocsit kipróbálok és amúgy mindenki veszi birtokába a helyet, a laktanya aktív, de senki nem szól hogy létszi ne, nincs is értelme, amit őrizni kell az bent van a laktanyán belül. a közelben lakom 45 éve ,azért mertem leírni amit ,mert már legalább összességében vagy egy hónapot voltam ott , sok éjszakát is, vadászon és turistán kívül hétvégén én még sose találkoztam ott senkivel, ha ezek szerint neked van más tapasztalatod úgy hallgatlak! Megnéztem a képeid ,ha van valami plusz infód elhiszem, nekem úgy 1  évvel ezelőtti saját tapasztaltai vannak . 

Előzmény: byd996 (18601)
byd996 Creative Commons License 2015.12.23 -2 2 18601

Nem akarlak megbántani, de nem bejárható. A légi fotón ábrázolt rész ma is aktív gyakorlótér (még a bázistól látótávolságon kívül eső részek is, a terület szélén a bevezető utak mentén táblák jelölik a határt, a belépés TILOS ÉS ÉLETVESZÉLYES, valamint engedély nélkül rendőrségi feljelentést von maga után.

Lehet hogy nem lőnek éleslőszerrel, de robbantási gyakorlatok rendszeresen folynak (ezekről a környékbeli önkormányzatokat kiértesítik)

Rendszeresen használnak a területen technikai eszközöket, mivel ezekből korlátozott a kilátás, gondolom nem kell ecsetelni, mennyire kellemetlen ha egy kíváncsiskodó hirtelen felbukkan egy nagy sebességgel haladó BTR-80 előtt.

Mivel a terülten napi szinten folyik kiképzés, hamarabb találkozhat az ember szögesdrót akadályokkal, netalán fel nem robbant, el nem működött eszközökkel. (Nem kell éleslőszer a sérüléshez, a különböző köd és füstképző anyagok- gránátok, hanggránátok, vaklőszerek avatatlan kézben is nagyon komoly sérülést okozhatnak, nem is beszélve a már említett robbantások után esetlegesen visszamaradt anyagokról)

 

Szép hobbi a kihalt laktanyák és gyakorló- és lőterek bejárása, de ez maradjon meg a kihalt laktanyák részére, ma is használatban lévő honvédségi területek a saját érdekünkben hagyjunk békében.

 

Nem akartam kioktató lenni, de ez kikívánkozott belőlem. Remélem senkit sem bántottam meg.

 

Peace

 

Boldog karácsonyt mindenkinek!

Előzmény: charlie21 (18598)
___Szabó_Gyula___ Creative Commons License 2015.12.23 -2 2 18600

Békés, boldog karácsonyt kívánok! (Szabó Gyula, Szgy2002, fb:Kihaltlaktanyak, Leraklaktanyak)

charlie21 Creative Commons License 2015.12.22 -1 2 18599

 

Nagyjából így ,persze nem méterre pontos ,de kb fedi a valóságot.

charlie21 Creative Commons License 2015.12.22 -1 2 18598

 

A PV objektumok után nézzünk meg néhány gyakorló teret , kiképző bázist . Ezek nagy része is már belefér a kihalt laktanyák témába sajnos. Ha valamelyik üzemel is még ,sok a volt területükön az elhagyott objektum. Ha van olyan része ami még most is zárt azt természetesen jelezni fogom.

Az első Csobánka kiképző bázis . Itt rögtön jeleznem kell hogy egy része üzemel még de részletesen leírom mindjárt. És hogy miért is ez az első? Mert gyerekként ,és aztán felnőttként is itt jártam legtöbbet, közel volt, ide vittek kirándulni , aztán ide jártunk . Most is szoktam arra túrázni , akár biciklivel is közel van. A jelenlegi területe már igen kicsi ,sok az elhagyott nem használt rész , és azokon fantasztikus dolgok találhatók. Az eredeti terület nagyjából így nézet ki : Egy nagy téglalap alakú terület , a két hosszabb oldalát fent a Kevélyek hegyei határolják lent pedig Pilisvörösvár a Házi réti tóval. A két rövidebbik oldala a Pilisvörösvár-Csobánka műút , és Pilisborosjenő az „egri vár” romjai .Régen már itt a „vár” után le volt sorompózva , de ma már semmi nyoma ennek . Jelenleg már csak a terület közepe felé eső kiszolgáló laktanya üzemel, ez zárt és őrzött ,ahová a csobánkai útról lehet bemenni egy aszfalt úton. Illetve a laktanya előtti területen szoktak gyakorlatozni , olyankor zárják , és nem lehet áthaladni, amúgy teljesen szabadon lehet sétálni, túrázni, kutyát sétáltatni. A laktanya a szentendrei katonai iskola gyakorló tere , harcászkodás , túlélési gyakorlatok , harcjármű vezetés stb tartozik ide, tehát semmilyen éles lövészet nem zajlik a területen , arra ott van az Ízbégi lőtér, itt maximum vak tölténnyel durrogtatnak. A laktanya telephelyén látható néhány harckocsi és BTR , jól lehet őket fotózni. És akkor lássuk mi is van ott amik nagy része bejárható. Kezdjük középen, itt van a laktanya kerítéssel körbe véve , előtte hatalmas dimbes-dombos mező terül el , alapvetően ezt használják vezetési pályaként stb. Esős időben igen nagy a sár , és a harckocsik mély nyomsávokat vágnak, nekünk is sikerült már itt elakadni a Lada Nivánkal. A terület Pilisvörösvári szélén a tó felett van egy műszaki gyakorló pálya, volt robbantási gyak. hely, van itt híd roncs , bunker stb. Itt vannak hatalmas acél gyűrűkből épített személyi bunkerek is ágyakkal és légmentesen lezárható ajtókkal . Tovább haladva ezen az oldalon az egész mező szélén a domb gerincén végig halad egy több kilométeres beton lövész árok rendszer , időnként kis bunkerek ,géppuska fészkek és harckocsi beállók tarkítják, egy masszív védelmi vonal a tó felé nézve . Nem csoda hogy pár éve ide hirdettek egy Normandiai partraszállást imitáló hadijátékot, tényleg olyan . Az árok rendszer kimegy egészen a csobánkai útig, és annak vonalát követi egy darabig. Itt mi is elfordulunk Csobánka felé , itt a bevezető út mellett található a harckocsi közelharc pálya , ahol egy fém PC makettot húzogattak egy kb 200 méteres sínen. A bevezető út túl oldalán menetgyakorlat pálya terül el, időnként fedett pavilonokkal , gondolom foglakozási helyek. Itt a Kevélyek felé emelkedik a terület ,ez a Kerekes hegy ami a Kevélyek és a bázis között fekszik. A bázis felé levő emelkedőn van egy kis lehatárolt terület , régen kerítés is lehetett ,egy őrtorony van itt és egy kisebb géppuska fészek meg egy egész nagy bunker , megfigyelő toronnyal, többször aludtam benne , kb 8-10 fő simán elfér. Tovább haladva felérünk a Kerekes hegy másik oldalára , itt van az egyik nagy látványosság . A Nagykevély lejtője felé néző mezőn egy több nagyobb bunkerből álló futó árkokkal összekötött rendszer van. Felettük egy tribün épület , megfigyelő toronnyal . Teljesen kihalt, romos az épület , bulizni szoktak oda járni a nyomokból ítélve .Ez állítólag egy tüzér lőtér volt ahol valamilyen betét csővel átalakítva a löveget 7,62 es AK lőszerrel tudtak lőni a célokra. Pontosabban nem tudom elmagyarázni . Innen nem messze szintén van egy mező szélén leginkább az atlanti fal bunkereire emlékeztető komoly kis bunker , itt is aludtam már . Innen visszamenve a laktanya környékére, a laktanya mellett és mögött van egy komoly akadály pálya , kúszó folyosó – kerítés pallóval-ház rom- szikla mászó fal-2 alagút rendszer-a végén egy függő híd. Vagy 1 km hosszban, én már többször végig mentem rajta, régebben , elég kemény , most már nem hiszem hogy sikerülne. Itt van egy ENSZ tábor makettje is , fehérre mázolva az egész nagy UN feliratokkal. Meg egy több száz méteres drótkötél pálya is. Szóval van mit látni akit érdekel , de mindenképp hétvégén érdemes menni mert akkor biztos nincsen gyakorlat . Érdekességnek még megemlítem hogy itt forgatták az Angyalbőrben egyes jeleneteit , a Bázis című valóság show t .De itt képezték a villamos művek dolgozóit terep vezetésre, és itt tesztelték az elbukott „szöcske” könnyű terepjárót is. Felfogok rakni egy berajzolt térképet is a könnyebb megértés végett. Az első 12 képen a bázis néhány érdekes építménye látható ,a következő 6 kép egy réges régi emlékcsata és bemutató képei mert ilyen is volt ott .

A többi kép itt látható : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!13758&cid=92D81BA291AEC03A

 

itt pedig a hadijáték : https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!3528&cid=92D81BA291AEC03A

 

charlie21 Creative Commons License 2015.12.17 -1 2 18597

 

A PV objektumok bemutatását úgy érzem teljesnek ha bemutatok egy külföldi objektumot is . És ha összeszedem az emlékeim leginkább ilyesmiben talán csak egyben voltam. Ez pedig Cseh országban van Ostravában. A város egy klasszikus ipari város, főleg bányászat , kohászat a jellemző , ez a kinézetén is meglátszik ,sok a volt vagy jelenlegi üzem. Ezekért lehetett fontos egy háborús konfliktus idején. Maga az objektum is egy ipari környezet közepén helyezkedik el. Egy hosszabb külföldi túránk utolsó állomása volt , már hazafelé. A bunker egy kis körül kerített parkos területen fekszik közepén egy jellegtelen kis beton pince lejáratnak tűnő épülettel. Csak a szerteszét heverő fekete kőkupacokra emlékeztető szellőzök mutatják a szakértő szemnek hogy van ott még valami. A kísérőnk a bunker tulaja egy fiatal szimpatikus srác volt aki többed magával pénzt és fáradságot nem kímélve egyesületi formában kezeli és fenntartója a helynek ,és itt van egy nagyon komoly hidegháborús gyűjteményük is. És rögtön kezdjük is hogy mennyire más mint az itthon leírtak, vagy mint egy légókocka. Magát a bunkert úgy kell elképzelni hogy egy több mint 10 méter átmerőjű a földbe süllyesztett cső alakú építmény . Hat szinttel rendelkezik és ha jól emlékszem a vége több mint 20 méteren van. Tehát nem nagy alapterületű ,de sok szintből álló építmény. A külső oldalfalak szobái így ívesek , nincsenek sarkok. Komoly középső lépcsőház halad lefelé ,ami elég szűk, a nehezebb berendezési darabokat ezért egy külön ,mind a hat szintet összekötő teher lift köti össze. Erre nagy szükség is lehetett ha belegondolunk hogy a dízel gépház legalul van a mínusz hatodikon. Már a bejárati zsilip rendszer is egyedi , a nagy nyomás álló ajtók két részből állnak, így egy esetleges törmelék beomlás esetén még nyitható egy része. Az első szintet leginkább a levegő és szellőző gépház tölti meg, de vannak itt műhelyek is .A második szinten komoly orvosi szoba ,vizsgáló, és fektető helyek vannak. A következő szinteken vannak a vezetők szobái, iroda helyiségek, telefon központ , konyha , egy válság stáb szoba ,sok telefonnal térképpel, itt van az a 3 óra is ami a helyi időt-az atomcsapás óta eltelt időt-és természetesen a moszkvai időt mutatja. A 4 szintet leginkább egy nagy üres egyterű terem uralja , ez amolyan tömeg óvóhely, egyel lejjebb van a hatalmas gyűjtemény , főleg vegyi -sugár -biológiai fegyverek elleni védekező anyagok, műszerek, rádiók, számtalan kincs. És végül mint mondtam a mínusz hatodikon a gépház, aksi helyiség ilyesmik. A képeket megnézve látszik hogy gyakorlatilag a hely tökéletes állapotban van, a berendezés eredeti , illetve rengeteg dolgot szedtek össze a srácok. Nagy élmény, mert olyan mintha megállt volna az idő. A bunker a helyi ipari üzemek vezetőinek és a városi vezetésnek biztosított volna védelmet. Elméletileg a hely látogatható ,magán múzeum, bár nem kértek pénzt , örültek hogy Magyarországra is elért a hírük. Ezért adtunk egy kis anyagi támogatást ! A képek itt :

https://onedrive.live.com/?id=92D81BA291AEC03A!20694&cid=92D81BA291AEC03A

charlie21 Creative Commons License 2015.12.17 -2 1 18596

Nem semmi hely, muszáj leszek egy estét ott tölteni, vagy legalábbis ebédelni egyet . Aztán ebéd után egy séta a parkban :-)

Előzmény: kombájnos (18595)
kombájnos Creative Commons License 2015.12.16 -2 0 18595

Az Erdőbényei üdölő magánkézben van: http://www.erdofenyekastelyszallo.hu/

Előzmény: VoltKatona(Lee) (18578)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!