Keresés

Részletes keresés

Évi5 Creative Commons License 2005.05.25 0 0 181

Szia bombaba!

Köszi a tanácsot, akkor inkább öntermékenyt veszek. 4-5 darabot szándékozok venni.

Én is már arról ábrándoztam, hogy kiülök a kertbe, és ha jobbra nyúlok, kivit veszek le a fáról, ha balra, akkor datolyaszilvát. (Itt van az a bökkenő az álmomban, hogy a datolyaszilva késő ősszel érik meg, így legfeljebb vastag kabátban vacoghatok az esernyő alatt, várva, hogy megérjen a datolyaszilva.)

Tegnap fedeztem fel, hogy a datolyaszilva virága egyre jobban megváltozik. Középpen egy fehér színű kúp jelenik meg, nemtudom, hogy mi lesz belőle. Biztosan ezek lesznek a szirmok, csak még össze vannak csavarodva. 16 darab virág van rajta, valami fantasztikus! Minden nap megnézem. Az ágak végén látszik, hogy hoz újabb levélkéket! Nem tudok betelni vele.

Előzmény: bombaba (180)
bombaba Creative Commons License 2005.05.25 0 0 180

Szia,

tegnap már válaszoltam 1x, de elnyelődött...

Szóval nekem van 4 fajta kivim, nem túl nagy létszámmal, ebből egy fajta nem öntermékeny. Egyébként öntermékeny fajta leirásánál is olvastam olyat, hogy nem árt közöttük egy fiú. (Ha sikerül egy időben virágozniuk, akkor ok, egyébként nem ér semmit.)

Hogy milyet célszerü venni, attól függ, hány darabot akarsz beszerezni. Általában 4-5 lányra kell egy fiú. Ha összesen ennyid lesz, akkor inkább öntermékeny, mert az egy szem fiút érheti baleset. Ha sok lesz, több fiúval, akkor próbálkozhatsz ezzel a megoldással.

Az én álmom, hogy fekszem a kivilugas alatt és felettem töméntelen kivi lóg, télen meg azon fogok siránkozni, hogy unom már a kivit. Mielőtt ez bekövetkezne, szeretnék egy datolyaszilvát is beszerezni, hogy legyen némi változatosság.

A tied a fotón nagyon gusztusos.

Előzmény: Évi5 (179)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.24 0 0 179

Szia!

A datolyaszilvafa kb. 140-150 cm magas. Konténeres. Az idén tavasszal vettem Rappaiéktól. (A városunkban volt egy mezőgazdasági kiállítás, ott vettem tőlük.) 10.000.- Ft volt a kiindulási ár, végül 8 ezerért vettem meg. Volt egy nála nagyobb, az kb. 160 cm magas lehetett, többfelé hajtott ki. Az volt 12 ezer forint.

Nem tudta megmondani az eladó, hogy magos vagy magnélküli.

 

Szerinted mégse fiú-lány párosítással vegyem a kivit? Inkább öntermékenyt?

Előzmény: bombaba (178)
bombaba Creative Commons License 2005.05.24 0 0 178

Szia,

mekkora a datolyaszilvafád, hogy vetted (kontineres vagy szabadgyökerüként) és ha nem vagyok indiszkrét, mennyiért?  Magos vagy magnélküli fajta? Én is tervezem évek óta egynek a beszerzését.

A kivilugas pont olyan, mint a szőlőlugas. Mindenki olyat csinál, amilyet akar.  

A fiú-lány összeállitásban nekem most van egy problémám: a fiú már hoz virágot, a lányok még nem. Azaz az idén ebből nem lesz kivi (egy időben lettek telepitve). A jövő évi problámát is látom már előre: esetleg a lányok is hoznak virágot, de nem egyszerre nyilnak a fiúval. És még vannak további variációk.

Üdv

bombaba

Előzmény: Évi5 (177)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.23 0 0 177

Szia!

A hernyókat kinyúvasztottam, de tetű nincs rajta. Kis pókok voltak a tettesek. (Már ők sem élnek. Béke poraikra)

És szépen növögetnek a bimbók a datolyaszilvafán.

 

A kép egy kicsit homályos.

 

Már nagyon várom az őszt, szüretelni fogom a gyümölcsöket.

Ha van valamilyen tanácsotok, szívesen fogadom.

Előre is köszi

Üdv. Évi

Előzmény: endru (175)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.23 0 0 176

Köszi, köszi, köszi!

Megyek, veszek kivit. Kopaszt és szőröset. Úgy gondoltam, hogy a kopaszból öntermékenyt, a szőrösből fiút és lányt. Helyem az van nekik, mint írtam, a szőlősor helyére akarom őket. A szőlő kordonja jó neki? (Újat akarok nekik építeni, a régi rozsdás, dőlnek ki az oszlopok) Vagy esetleg fordított L vagy U alakú? Melyik a jobb?

 

Előzmény: bombaba (174)
endru Creative Commons License 2005.05.20 0 0 175

Évi5

A hernyöt elég ha kivégzed és figyeled vannak-é utódai. De a pókhálószerü valami az életveszélyes is lehet, ugyanis több atkafajnak ez a búvóhelye. Erös nagyítóval meg lehet látni 10-ed mm-es mozgó valamiket.Ha szétnyomod és piros akkor lehet vértetü. Ez ellen valamivel permetezni kell mert ha valóban atka akkor nemcsak azt, hanem a többi növényedet is megfertözi. Ajánlott felszívódó szerrel permetezni (vetömag boltban adnak tanácsot, mutasd meg ott a növényed). A kontakt szerek tapasztalatom szerint hatástalan, nem tudod úgy megpermetezni, hogy minden atkának a szájába betalálj :-((

A felszívódó szerrel is 3x 4x kell permetezni. (ne a szobában, kint a szabadban, lépcsöházban, gumikesztyüvel vagy nejlonzacskóval a kezeden)

Előzmény: Évi5 (163)
bombaba Creative Commons License 2005.05.20 0 0 174

Itt vannak a fotók, az első normál méretü szőrös, a második az igen igéretesen kinéző kopaszkivi:

Előzmény: bombaba (172)
bombaba Creative Commons License 2005.05.20 0 0 173

Pireisz,

a kapálás az meglehetősen nagy hiba, az a csoda, hogy nem dőlt ki rögtön.

Nálam a kopaszka már a második évben termett mutatóba valamennyit, tavaly már többet, az idei nagyon igéretes.

Tavaly vettem egy újabb fajtát (nekem új), ami állitólag öntermékeny, nem túl nagy méretü, de nem is kopasz. Már azok is virágoznak az idén, még akár teremhetnek is, pedig a legnagyobb van vagy fél méter magas.

Előzmény: pireisz (166)
bombaba Creative Commons License 2005.05.20 0 0 172
Na végre, beindultatok egy kicsit!
Évi5,
a táblázat forrását azt hiszem, ismerem. Volt alkalmam olyan személlyel kielemezni, aki a táblázat növényeit 'személyesen' ismeri. Csak egy jó tanács. mindent ne akarjatok itthon termelni, nem biztos, hogy megéri.
Pl. a gránátalma (nem tudom, ki hogy van vele, nekem nem a kedvencem). És ha belegondoltok, hogy pl. a nálunk honos somról vagy kökényről, egresről, ribizliről milyen gusztusos leirást lehet összehozni! De egy lépést nem tennék annak érdekében, hogy nekem legyenek. Bocs, nem akarok senkit megsérteni, aki ezeket szereti, én speciel annyira nem.
Namármost sok pénzért venni valamit, dajkálni évekig, aztán lesz belőle pl. egy kökényszerü dolog... Hát meggondolandó.
Nálam speciel a füge sem terem meg, minden évben elfagy, immár 30 éve. Igy már nem kisérletezek vele: érés idején veszek 1-2 kilót és jól belakok belőle.
Opuntia compressa-val tele a kertem, ez egy mezei tálálló medvetalp-kaktusz, eszébe sincs teremni, viszont szépen virágzik. De ha a terméséért vettem volna, már rég gutautést kaptam volna.
A kivit nyugodtan megveheted és pincében teleltetheted egy télen, cserépben kinn teleltetni kockázatos, a cserép miatt van esélye elfagyni. Az első évben nem nő túl nagyra, kezelhető méret marad.
A kivi ára 1600-4000 ft/db között van azokon a helyeken, ahol neten tudsz rendelni. (De egy ismerősnél ezek között is előfordult, hogy nem a megrendelt fajtát küldték és ez csak akkor derül ki, ha valaki ismeri a kivifajtákat. Az, hogy nem öntermékenyet küldtek, hanem 2 fiút vagy két lányt, még ki sem derült, talán az idén.)
Kertészetekben is lehet kapni.
A táblázatból az  'actinidia arguta' a kopaszkivi avagy koktélkivi családneve, de ennek még sok fajtája van, ez igy nem határoz meg semmit.
Mindjárt csinálok fotót a kivikről, aztán felrakom. Most nagyon biztatóan néznek ki.
 
Előzmény: Évi5 (171)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 171

Kicsit idegesít a mondatodban lévő "elvileg" szó.

Egyébként milyen áron adján a kivit? tudom, hogy sokfajta van, de úgy átlagban?

Előzmény: pireisz (169)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 170
Az ősszel kiírtom a szőlőt, a helyére szánnám. Ezért gondoltam, hogy dézsában, cserépben bevinném teleltetni, és csak tavasszal ültetném ki. 
Előzmény: pireisz (169)
pireisz Creative Commons License 2005.05.20 0 0 169
Nem kell bevinned! Csak a tövét takarjad be! Elvileg ki kell bírnia!
Előzmény: Évi5 (168)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 168

Ha veszek kivit, de csak jövő tavasszal ültetném el végleges helyére, télen benn teleltetném, kibírja? Vagy nem tanácsoljátok? Mekkorára nőne meg?

 

Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 167

És a táblázat folytatása:

Megél, jól terem, kiváló

kakiszilva                          Diospyros kaki

füge                                  Ficus carica

japánegeres                     Actinidia arguta

kivi, kínaiegres                  Actinidia chinensis

kínai datolya                     Zizyphus jujuba

gránátalma                       Punica granatum

annónacserje                    Asiminia triloba

perui földicseresznye        Physalis peruviana

 

Megél, jól terem, gyenge

henye fügekaktusz          Opuntia compressa

Lindheimer fügekaktusz  Opuntia compressa

Engelmann fügekaktusz  Opuntia engelmanni

virdzsiniai kakiszilva        Diospyros virginiana

európai jujuba                 Zizyphus lotus

 

Megél, termés?

Japánnaspolya                Eriobotrya japonica

szamóca guava               Psidium cattleianum

pireisz Creative Commons License 2005.05.20 0 0 166

Lehet, hogy az én kivimnél a kapálás volt a hiba?

Azért még nem kellett volna a héját ledobálni! Most meg ugye kifagyott. Viszont a másik gyönyörű lett arra is tekintettel, hogy tavaly igencsak megmetszettem. TEle van bimbóval. Csak lenne már rajta egy kivi is! A kicsit nagyon sajnálom, kiváncsi vagyok az újból mikorra lesz valami. Mert vagy 5 év telt el az első termésig!

Előzmény: bombaba (159)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 165

Ezt nem sikerült táblázatként felrakni. De majd így:

 

Hazánkban termeszthető trópusi gyümölcsök:

Diospyros virginiana                                         virdzsiniai fügekaktusz

Diospyros kaki                                                 kakiszilva, datolyaszilva

Ficus carica                                                      füge

actinidia arguta                                                japánegres

Actinidia chinensis                                            kivi, kínai egres

Zizyphus jujuba                                               kínai datolya

Zizyphus lotus                                                 európai jujuba

Punica granatum                                              gránátalma

Asimina Triloba                                                annónacserje

Physalis peruiana                                             perui földicseresznye

Opuntia compressa                                          henye fügekaktusz

Opuntia lindheimeri                                          lindheimer fügekaktusz

Opuntia engelmanni                                         Engelmann fügekaktusz

 

 

 

Évi5 Creative Commons License 2005.05.20 0 0 164

Sziasztok!

Az egyik honlapon találkoztam ezzel a táblázattal. Mik a tapasztalatok?

Trópusi gyümölcsök
HAZÁNKBAN TERMESZTHETÕK       Diospyros virginiana virdzsiniai fügekaktusz Diospyros kaki kakiszilva, datolyaszilva Ficus carica füge Actinidia arguta japánegres Actinidia chinensis kivi, kínai egres Zizyphus jujuba kínaidatolya Zizyphus lotus európai jujuba Punica granatum gránátalma Asimina triloba annónacserje Physalis peruviana perui földicseresznye Opuntia compressa henye fügekaktusz Opuntia lindheimeri Lindheimer fügekaktusz Opuntia engelmanni Engelmann fügekaktusz     MEGÉL, JÓL TEREM, KÍVÁLÓ       kakiszilva Diospyros kaki füge Ficus carica japánegres Actinidia arguta kivi, kínaiegres Actinidia chinensis kínaidatolya Zizyphus jujuba gránátalma Punica granatum annónacserja Asimina triloba perui földicseresznye Physalis peruviana     MEGÉL, JÓL TEREM, GYENGE       henye fügekaktusz Opuntia compressa Lindheimer fügekaktusz Opuntia lindheimeri Engelmann fügekaktusz Opuntia engelmanni virdzsiniai kakiszilva Diospyros virginiana európai jujuba Zizyphus lotus     MEGÉL, TERMÉS?       japánnaspolya Eriobotrya japonica szamóca guava Psidium cattleianum mandulafenyõ Pinus pinea mexikói diófenyõ Pinus cembroides var. edulis nagytobozú fenyõ ? ezüstfenyõ ?         SEGÍTSÉGGEL MEGÉL       citrancs ? pisztácia Pistacia vera mirtuszdió Feioja sellowiana olajfa Olea europea
Évi5 Creative Commons License 2005.05.10 0 0 163

Két hete vettem Rappaiéktól egy kakiszilva (datolyaszilva, sharon) fát. Felfedeztem rajta 2 sötét színű hernyőt, melyet rögtön elpusztítottam. Pókfonálszerű háló is volt a fán. Megrágcsálták egy kicsit a leveleit. Később hallottam egy kertésztől, hogy Rappaiék nem viszik túlzásba a permetezést, védekezést. (Ezt próbáltam finoman leírni). Először arra gondoltam, hogy biztosan konkurencia, csinálja neki a rossz reklámot.

Tényleg igaz lehet? Egyébként a hernyókat vásárlást követő héten vettem észre. Esetleg nálam fertőződött meg? A többi növényemen nincs semmi.

Permetezzem a fát? Mivel? Vagy elég az, hogy manuálisan hernyótlanítottam?

bombaba Creative Commons License 2005.05.07 0 0 162

Szia, Évi5,

a kivi legszimpatikusabb tulajdonsága, hogy nem szabad kapálni. Fenyőmulcsot, fürészport ajánlanak alá talajtakarónak (figyelni kell, mert ebben meg jól elszaporodnak a pajorok). Nyáron folyamatosan kell öntözni, épp azért, mert a gyökere viszonylag a talajfelszinen van, az melegben hamar kiszárad és akkor a kivi búbánatosan lógatja a leveleit. Alulról nem hoz hajtást, a normál szőrős kivi kb úgy viselkedik, mint a szőlő, a tavalyi elég esős időben 3-5 méteres hajtásokat hozott. Öntözés nélkül nem marad meg szerintem. (A szőlő a mély gyökere miatt sokkal többet kibir.) Egy felnőtt kivi elvileg hozhat 80-100 kg termést. Fiatal tövön ritkitani kell a gyümölcsöket, ne legyen túlterhelve.

Lényeges, hogy a savanyú talajt kedveli, meszes talajon nem él meg.

Ja, és lugasrendszerben szokták nevelni, hogy minél nagyobb felületet adjon.

 

Előzmény: Évi5 (161)
Évi5 Creative Commons License 2005.05.06 0 0 161

A kivit nem szabad kapálni, mert a gyökerei a földfelszín alatt helyezkedik el. Eredetileg Kínában a folyók mellett termesztették, mert szereti a vizet. (Nem szereti viszont a pangó vizet). Ezt a két tulajdonságát ismerve, szerintem a kivi alá mulcsot lehetne rakni, ami megakadályozza a földfelszín kiszáradását és a gaz kikelését. Ez Kivitelezhető? Nem tudom, hogy hol hoz esetleg új hajtást. Nekem még nincs kivim, de már elhatároztam, hogy jövő tavasszal kiviültetvényt létesítek. Az ősszel kiírtom a szőlőt, és a helyére fogom ültetni őket. Addig is gyűjtöm az információkat és a tanácsokat, amit előre is köszönöm.

Tozatu Creative Commons License 2005.04.29 0 0 160

Koktél kivim van nekem  is, de egy tenyérnyi volt az első termelésem.:)

Azt olvastam, hogy ne kapáljunk a közelében, mert sekélyen gyökerezik, ez szimpi.És egyesek szerint jól vágjuk vissza, mások szerint ne bántsuk, így Pireisz, ha kikupálódtál, légyszi felvilágosítani, jó?

Előzmény: Évi5 (153)
bombaba Creative Commons License 2005.04.28 0 0 159
Bocs, hogy mindent kétszer mondok, kétszer mondok, de úgy tünt, az elsőt elnyelte.
bombaba Creative Commons License 2005.04.28 0 0 158

Sajnos a jegyzeteim nem alkalmasak elküldésre.

Keress rá az 'actinidia arguta', kivi/kiwi Issay, Solo meg ezek tetszőleges kombinációjára, aztán válogass. Valószinü olaszul is lesz egy csomó anyag, mert ők Európa legnagyobb termelői. 

Előzmény: pireisz (156)
bombaba Creative Commons License 2005.04.28 0 0 157

Sajnos anyagot küldeni nem tudok, a jegyzeteim elküldésre nem alkalmasak.

Keress rá a 'actinidia arguta', kivi, kiwi Issay, kivi Solo meg ezek tetszőleges kombinációjára és találsz rengeteg anyagot. Az olaszok Európa legnagyobb kivi-termelői, az angol mellett olaszul is biztos lesz egy csomó anyag.

 

Előzmény: pireisz (156)
pireisz Creative Commons License 2005.04.27 0 0 156

Helló Bombaba!

Nem tudsz nekem erről valami anyagot küldeni? Előre is köszi.

Előzmény: bombaba (155)
bombaba Creative Commons License 2005.04.27 0 0 155
A neten olvastam, 3 évvel ezelőtt, cimet már nem tudok hozzá mondani. Akkor begyüjtöttem a kivinevelésről minden fellelhető infot (telepités, lugasfajták, metszés, öntözés), kijegyzeteltem, azóta nevelem őket.
Előzmény: pireisz (154)
pireisz Creative Commons License 2005.04.27 0 0 154

Sziasztok!

Ez a koktélkivi, minikivi igaz egy kicsit. Nekem volt ilyen kb. 3 évig termett. aztán történt valami a fás részével, levált és kipusztult a növény. Ki tudja mi lehetett ennek az oka?

Mert most is vettem egy kicsit és nem szeretném ezt is elveszteni.

A másik a metszés dolog. Nekem azt mondták arra is, hogy úgy kell metszeni, mint a szőlőt.

Hol olvastátok, hogy egresként kell metszeni?

Évi5 Creative Commons License 2005.04.27 0 0 153

Épp ebben a topikban láttam fényképet kiviről. (Ha jól tudom, Tozatu rakta fel)

Igaz, ő kopasz kivit termel. Eddig még csak fényképen láttam itt termett kivit. De nem is a méret a lényeg, (ezt már sokszor mondták, más alkalommal is) hanem az íze, meg a siker, ebben igazad van.

Én csak azt tudom, hogy ami anyukám citromfáján termett citrom, az egészen más ízű, mint a bolti. Sokkal "édesebb", lédúsabb. (Lsd. fényképét Banánfa, Citromfa topikban)

 

bombaba Creative Commons License 2005.04.27 0 0 152

Évi5,

valószinü olyan fajtát árult.

Magról nem szokták szaporitani, a szokásos szaporitási módja a zölddugvány vagy félfás dugvány.

Előzmény: Évi5 (151)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!