Keresés

Részletes keresés

Évi5 Creative Commons License 2005.09.19 0 0 325

Ok. Jövőre megbeszéljük.

 

Előzmény: gáborke (323)
iglice Creative Commons License 2005.09.19 0 0 324
Nincs speciális földben, csak kb. 2x locsoltam táposvízzel a nyár folyamán. Szívesen adnék neki vasat, de nem jutok mostanában olyan üzletbe, ahol így külön kapható lenne. Valami házilagos megoldás? Egyébként a murvatakarás árthat neki? Kioldódik vagy sem?
Előzmény: gáborke (320)
gáborke Creative Commons License 2005.09.19 0 0 323
Szép. Az én mandarinom valamivel nagyobb, viszont még nem virágzott.
Nekem elég egy egész kis hajtás is. 3-4 cm-es-t már jól tudok oltani.
üdv
Előzmény: Évi5 (321)
Évi5 Creative Commons License 2005.09.19 0 0 322

Az én büszkeségem: A három datolyaszilva már kezd érni, mintha már nem lennének olyan sötétzöld színűek. (Éppen füvesítés van folyamatban, így nem lehet közelebb menni a fához.)

 

Évi5 Creative Commons License 2005.09.19 0 0 321

Szia Gáborke!

 

A télálló narancs nem az enyém, hanem anyukámé. De ez, szerintem nem lenne akadály. Még elég kicsi a növény. Íme egy kép róla. Anyukám szeme-fénye.

 

Citrancs
Előzmény: gáborke (314)
gáborke Creative Commons License 2005.09.18 0 0 320

Összetett tápot ne adj már neki, inkább a boltokban kapható sima csak vasat tartalmazó tápot lehet még ilyenkor adni. De nem muszáj, hisz a többi levele egész szép. Inkább tavasszal érdemes savanyított vasoldatot adni neki.

Milyen földbe van és mivel öntözöd?

Előzmény: iglice (319)
iglice Creative Commons License 2005.09.17 0 0 319
Nagyon köszönöm a tanácsokat. Szerinted még adjak neki citrusféléknek való tápot vagy hagyjam pihenni?
Előzmény: gáborke (318)
gáborke Creative Commons License 2005.09.17 0 0 318

Igen ez gréfrút. A sárgulást vashiány, vagy egyéb tápanyaghiány okozhatja. De mivel ez csak pár levelet érint föleg a termőhajtást, ezt be lehet tudni annak hogy a gyümi veszi el a tápanyagokat. Nálam nem is szoktak levelet hozni a citrusok a termőhajtásokon.

Gombafertőzés is okozhatja erre vigyázni kell.

Ja a gréfrút télen nem szereti a nagy hüvöset, érdemes inkább 10-15 C között tartani, nehogy gombát kapjon a gyökere.

A többi levele szép, úgyhogy nem hiszem hogy baja lenne.

üdv.

Előzmény: iglice (317)
iglice Creative Commons License 2005.09.17 0 0 317

 

Köszi.

 

Előzmény: gáborke (315)
mergez Creative Commons License 2005.09.17 0 0 316
Jaa, most már értem! Figyelmetlenül olvastam az írásodat, félreértettem.
Előzmény: gáborke (313)
gáborke Creative Commons License 2005.09.16 0 0 315
Ennek nemcsak gréfrútméretű gyümölcsei vannak, de ez ha tényleg paradisi akkor az is (mármint gréfrút). Ha a többi levél nem sárgul akkor nagy baj nem lehet, de ha tudod fényképezd le és tedd fel ide.
Előzmény: iglice (312)
gáborke Creative Commons License 2005.09.16 0 0 314

Évi5!

Ha lesz majd ebből a télálló narancsból hajtásod jövőre, akkor lehet hogy kérnék, mert csak télálló mandarinom van, narancs nincs még.

Kösz.

Előzmény: Évi5 (311)
gáborke Creative Commons License 2005.09.16 0 0 313
Nem tudom pontosan mi a probléma, amit felvetettél. A normál narancs v. mandarint keresztbeporozzák télláló citrommal, majd a kialakuló magot elültetik. Ez lesz a hibrid. Ezt utána dugványozással tovább lehet szaporítani. Ilyenkor az egész növény a gyökérig ez a hibrid lesz. De ezt a hibridet rá lehet oltani pl. normál télláló citrom alanyra is, ami fagytűrőbb így jobb az esély a fagy átvészelésére, mintha sima dugványt tennék a kertbe. Ilyen oltványokat csináltam. Ennyi.
Előzmény: mergez (304)
iglice Creative Commons License 2005.09.16 0 0 312
Van egy Citrus paradisi nem télálló narancsfám. Szeretném tudni, természetes jelenség-e, hogy termést hozó ágán a levelek elsárgulnak és lehullanak. " 2 grapefruit méretű gyümölcse van. Most még kellene tápot adni neki?
Évi5 Creative Commons License 2005.09.16 0 0 311

Szia merqez!

 

Nagyon szépek a növényeid. Ezek után már én is szeretnék télálló citromot a kertemben. Lehetne egy pofátlan kérésem? Tudnál nekem magot adni? Megpróbálkoznék saját nevelésű vadcitrommal.

 

Amit anyukámnak vettem télálló narancsot, még nála is kicsi, kb. akkora lehet, mint a képen látható vadcitromod. Egy citrancsot nevelget, azóta a növény nem sokat fejlődött, inkább a gyümölcs nő. Szerintem, még pár évig biztosan benn telelteti, félti nagyon. (Egyébként ő is büszkélkedik egy hasonló méretű citromfával, mint ami neked van, csak az a különbség, hogy az övé nem télálló, így az őszi-tavaszi bevitel elég körülményes. Dézsától felfelé kb. 2,5 méter magas. Kb. 35 éves. Volt olyan év, mikor 200 citrom is volt rajta)

 

A kicsi télálló citromot az első évben takarni fogod? Vagy lesz ami lesz, hátha kibírja?

 

További jó kertészkedést!

 

Üdv

Évi

Előzmény: mergez (310)
mergez Creative Commons License 2005.09.15 0 0 310
Most méricskéltem a bokromat: 280 centi magas és kb. 140 centi széles, a gyümölcsök 4-5 centi átmérőjűek. Szóval ha valaki sövényt akar belőle, az kb 120-130 centinként ültethet egyet és várhat 5-6 évet. Utána a kerítést akár le is bonthatja mögötte, az már minek? Én is ezt tervezem. A magoncaim már megvannak, csak a telket kell hozzá megvenni... : ) Februári vetés, két hét alatt kikeltek a radiátor melegén. Egyet ki is ültettem, igaz későn, júliusban. Kíváncsi vagyok, hogy bírja. A mostani bokrom egyszer fagyott vissza kb. 10 centit egy nagyon kemény télen, de hamar kinőtte. Azt vettem észre, hogy kb. 3-4 évig intenzíven nő, utána leáll és inkább kisebb, termő oldalágakat hoz, majd hirtelen termőre fordul. Két évet vártam a virágzásra; tavaly előtt hozott egy virágot, tavaly kettőt - pedig akkorra a bokor már óriási volt -, a szívbaj kerülgetett, nehogy az a két szem virág lehulljon, aztán persze lehullt. Végül idén százával hozta a virágait és kb. 90 termés meg is kötött. Párat menet közben ledobott, de nem is baj. Kisebb korában, száraz nyarakon öntöztem azért, néha tápoldatoztam is, idén nem nagyon kellett öntözni. Egyébként jól bírja a szárazságot. Az az évi 500-700mm csapadék általában elég neki, amit itthon kap, de azért a locsolás nem árt. Tűző napon érzi jól magát.
Évi, a citrancsom nem nagy, kb. 30-40 centis és pincében teleltetem. Jövőre talán kiültetem, de egyelőre nincs hová, talán majd a jövendőbeli, nagyobb telkemen...
Végül itt van még pár fotó (termések, a kis kísérleti magoncom és egy német barátom citromfája: 10 éve kiültetve nála):





Raggi Creative Commons License 2005.09.15 0 0 309

 

Szia!

 

Én két éve vettem fagyálló citromot, nő mint az istenharagja, tüskés és mindenáron fa akar lenni belőle :))Ezek szerint lesz termése? Hogy szktad ápolni? Nekem csak kint van, napos helyen, aztán annyi.

Előzmény: mergez (296)
Évi5 Creative Commons License 2005.09.15 0 0 308

Szia merquez!

 

Szóhoz se jutok. Csak csorog a nyálam a klaviatúrára, nem győzöm törölgetni. Fantasztikusan néz ki a növényed. A citrancsod mekkora? Kint telelteted?

 

Az átporzáshoz nem tudok hozzászólni, ilyen részletesen nem mentem bele a citrustermesztésbe.

 

A képeid után komolyan elkezdtem gondolkodni egy vadcitrom beszerzésén. De majd csak tavasszal.

 

Köszi szépen, hogy feltetted a képeidet. Ha van még, szívesen megnézném.

 

Üdv.

Évi

Előzmény: mergez (304)
iglice Creative Commons License 2005.09.14 0 0 307

Nekem ez nagyon bizarr. Ha citromból lenne a kerítés, jobban irigyelnék, mintha kolbászból lenne. Meg aztán mit szól szegény csipkebogyó vagy galagonya? Elég lesz nekem egy példány is.

 

Merges, irigylem a fádat.

 

Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget.

Előzmény: Évi5 (303)
mergez Creative Commons License 2005.09.14 0 0 306
Fortunella japonica, amit keresel. Oázisban, New Garden-ben vagy a Bene Lacinál lehet kapni néha:

1223 Budapest, Török Bálint u. 11.
06(1)-362-47-30
06(30)-387-93-07
Előzmény: bombaba (305)
bombaba Creative Commons License 2005.09.14 0 0 305

sziasztok,

igaz, nem télálló, de déligyümölcs, sikerült vennem egy kalamondint. Csak hogy télen se legyek citromfa-szerüség nélkül. Jópofa dolog, szép narancssárga minimandarin a termése, és kb olyan savanyú, mint a citrom (vagy méginkább). Ismeri valaki?
Ja, és még egy kumkvatot szeretnék (gömbölyűt, ha lehet), és akkor teljes lesz a gyüjteményem (már amit terveztem magamnak). Tudja valaki, hol lehet hozzájutni?

mergez Creative Commons License 2005.09.14 0 0 304
Sziasztok!

Évi, itt a kép az enyémről. Ez még süldő korából való, 2001. októberből:
















Majd ilyen lett mára, 2.5 méter magas:
















Néhány kép a termésről, már kezdenek sárgulni:
























Végül a citrancsom:



Javítsatok ki, de én úgy tudom, hogy amiről Évi írt, azok hibridek és nem oltványok. Az oltványok maradnak ugyanazok, legfeljebb nő valamicskét a fagytűrésük, de nem lesznek télállóak. A télálló fajtákat azt hiszem átporozzák, nem oltják.
Előzmény: Évi5 (300)
Évi5 Creative Commons License 2005.09.14 0 0 303

A vadcitrom eléggé tövises, azt tudom. Ha sövénynek ülteted, biztosan távoltartja a betörőket. Ha jól tudom, akkor a télálló mandarin és narancs fán is van tövis, de csak elvétve.

A citrusféléket lehet alakítani, akár bokornak, akár magastörzsű fának, csak persze idő és türelem kell hozzá.

Előzmény: iglice (302)
iglice Creative Commons License 2005.09.14 0 0 302

Szia Évi5!

Köszi a választ. Melyik tövises? Cserje méretű marad vagy lehet fácskát nevelni metszéstől függően az általatok említett fajtákból?

Előzmény: Évi5 (300)
gáborke Creative Commons License 2005.09.14 0 0 301
Nekem van télálló mandarinom egy pár éves tő, erről oltottam normál poncirusra.
Van is 1-2 ilyen oltványom. Ha nagyobb lesz kiültetem. A télálló mandarin valamivel jobban bírja (akár -17-18 körül is). Ismerősöm már kiültetett egy ilyen oltvány és szépen átvészelte a telet. Majd én is teszek képet be de majd csak jövő hét fele.
Előzmény: Évi5 (300)
Évi5 Creative Commons License 2005.09.14 0 0 300

Szia iglice!

 

Én is gondolkodok egy fagyálló citrom beszerzésén. Van egyébként a fagyálló citromon kívül narancs és mandarin is.

 

A fagyálló citrom a vadcitrom (Poncirus trifoliata) lenne, mint ahogy merqez is írta.

 

Fagyálló narancs (Poncirus trifoliata x Citrus sinensis). Vadcitrom alanyra oltott narancs. Egyszerűen és röviden: Citrancs. Kevésbé télálló, mint a vadcitrom. (Állítólag - 15 fokig bírja) Csak takarással lehet megpróbálkozni a kinti teleltetéssel. Anyukámnak vettem a tavasszal egy ilyet, még elég kicsi, de már nevelget egy diónyi nagyságú citrancsot. (Persze, az idén bent telel.) Állítólag narancsnak savanyú, de citromnak elmegy. Teába tökéletes. Majd beszámolok róla, ha beérik, hogy milyen volt. (Lehet, hogy összehúzza a szánkat, de akkor is a miénk. Kicsit kicsi, kicsit savanyú, de a mienk.)

 

Fagyálló mandarin (Poncirus trifoliata x Citrus reticulata) Vadcitrom és a mandarin keresztezése. Fagyállósága a citrancshoz hasonlít.

 

Nagyon jól néz ki az a téli kép. Merqez: rakj be képet a tiedről, hagy irígykedjek. (Már most is az vagyok...)

 

 

Felülről lefelé: fagyálló citrom (vadcitrom), fagyálló narancs (citrancs), narancs (citrus sinensis)

 

Előzmény: iglice (299)
iglice Creative Commons License 2005.09.13 0 0 299

Ha az özönvizet ki fogom bírni, talán ezt is.:-)

Mégcsak nevelgetik nekem, talán jövőre megkapom. De sokat gondolok rá, mert télen oly különleges.

Előzmény: mergez (298)
mergez Creative Commons License 2005.09.13 0 0 298
Elvileg ehető, ha kibírod. Olyan savanyú! Mindenesetre van egy sajátos aromája, ami semmihez sem hasonlít, nagyon kellemes. Szóval inkább dísznövény. Bár teába be lehet csurgatni, abba nem rossz, de csak úgy enni nem túl jó. Nincs sok leve egyébként, mert tele van maggal.
Előzmény: iglice (297)
iglice Creative Commons License 2005.09.13 0 0 297

Köszönöm.:-))

Ehető-e a gyümölcse?

Előzmény: mergez (296)
mergez Creative Commons License 2005.09.13 0 0 296
Szevasz!

Ez a télálló citrom, vagyis a Poncirus trifoliata. Ha fagyálló narancsnak mondták, akkor valószínűleg valamelyik hibridje, bár nem hinném, hogy itthon nagyon volna belőle ekkora példány. Edzett, szép növény, én nagyon szeretem. Nekem öt éve van kiültetve a kertbe, idén hozott először termést, de rengeteget; kb. 80-90-et számoltam össze rajta. Tavaly és tavalyelőtt már virágzott, de ledobálta, aztán idén robbanásszerűen beindult.
Előzmény: iglice (295)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!