Keresés

Részletes keresés

marvin00 Creative Commons License 2009.05.30 0 0 87923
Nem azt írtam, hogy az USA munkanélküliség 20%. Olvass vissza.

Itt egy ábra:

http://www.shadowstats.com/imgs/sgs-emp.gif

Az U-6 (szürke) hivatalosan publikált adat arra, a részmunkaidősökkel együtt, akik többet szeretnének dolgozni. Amiről korábban írtam. A '29-es világválság idején, amikor 25%-ig szökött a munkanélküliség, akkor ők is benne voltak a statisztikákban.
A kék vonal, pedig egy alternatív számítás, a Clinton éra előtti számítási módszert használva.

"A bankok hamar rájönnek, hogy a pénzük a párna alatt nem fiadzik."
Nem párna alatt van, hanem Treasuryben vagy a FED-nél excess reserve-ben. Készülnek az újabb leírásokra. Vagy szerinted ha 20 millió negativ equity van, akkor a bankoknak az ebből várható veszteségekhez nem kell az összes pénzüket tartalékolniuk?
Persze, hitel mindig lesz az igazán jó adósoknak, de abból egyre kevesebb van.

"a US "underwater" házak aránya nem 10, hanem kicsit több mint 20 millió"
Erre rosszul emlékeztem, tavaly azt becsülték, hogy 10-15 millió ember hagyhatja ott az ingatlanát emiatt.

Előzmény: denes (87918)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.30 0 0 87922

Kár, hogy Bomlat már nem ír ide, mindenesetre ha valaki látja, kérdezze már meg tőle, hogy mi a véleménye erről...

 

 

In Finland, Nuclear Renaissance Runs Into Trouble

http://www.nytimes.com/2009/05/29/business/energy-environment/29nuke.html?_r=2&pagewanted=1&sq=nuclear&st=cse&scp=2

 

 

The massive power plant under construction on muddy terrain on this Finnish island was supposed to be the showpiece of a nuclear renaissance. The most powerful reactor ever built, its modular design was supposed to make it faster and cheaper to build. And it was supposed to be safer, too.

 

But things have not gone as planned.

 

After four years of construction and thousands of defects and deficiencies, the reactor’s 3 billion euro price tag, about $4.2 billion, has climbed at least 50 percent. And while the reactor was originally meant to be completed this summer, Areva, the French company building it, and the utility that ordered it, are no longer willing to make certain predictions on when it will go online.

 

Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.30 0 0 87919

Én sosem tőzsdéztem, és szerintem nem is fogok. Nem is tanácsolnám senkinek. Viszont ha mégis tőzsdéznék és tennék valamire mondjuk 2010 nyaráig (1 évre előre), akkor az a következő lenne:

 

- észak-amerikai földgáz (jelenleg 4 dolcsi alatt van ezer köbláb, röhej)

- gabona, gabona, gabona

- növényvédőszer, műtrágya

 

Ezek jelentős emelkedésére számítok.

Előzmény: marvin00 (87917)
marvin00 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87917
"nagyon nagy tanulsag, hogy soha nem szabad elhamarkodva dontest hozni."
Szerintem te életedben nem tőzsdéztél. Meséld el, hogyan lehet tudni a tőzsdén egy döntéskor, hogy elhamarkodott vagy sem?
Előzmény: Törölt nick (87905)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87916

Slovakia says it may relaunch old nuke plant in crisis

http://www.eubusiness.com/news-eu/1243600322.3

 

 

Slovakia said Friday an energy crisis may force it to relaunch an outdated Soviet-type reactor shut down as part of the deal that saw the country join the European Union in 2004.

 

"I cannot rule it out. If there was such a threat in Slovakia, it is more important to have light and warmth than dark and cold," Slovak Prime Minister Robert Fico said after the European Nuclear Energy Forum in Prague.

 

 

(...)

 

 

The deal comes on top of last year's decision to build two new units at Slovakia's other nuclear plant in Mochovce, east of Bratislava, which had been shelved since the fall of communism in 1989.

 

"Slovakia has the obligation to correct the terrible errors which were made when closing the generator in Jaslovske Bohunice ... there was no technical fundamental for that," said Fico.

marvin00 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87914
" Nem ez az elsö eset, ilyenkor leépül az életképtelen konkurencia."
Vagy nem. Lásd az összes nagy bank, akiket mesterségesen lélegeztet az állam. Vagy a GM, Chrysler. Biztosító társaságok. GE a FED kölcsöneivel. Soroljam még?
Ez már sajnos nem a hagyományos gyengébb elhullásról szól. Az erősebbek beépültek a politikába, támogatták a pártokat, jelölteket éveken át és most benyújtják a számlát. Azt hiszem, nagyon enyhén fogalmaztam.
Előzmény: denes (87912)
marvin00 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87913
"Az ingatlan piac 7 évig olyan erösen ment fel, hogy kibír egy kis lejtmenetet."

Nem bír ki. Alapvetően a 2003 óta vásárolt ingatlanokkal van a probléma és abból rengeteg van, mert az előző recesszióból építési boom-mal jött ki az USA (és a világ). 10 millió ingatlanon több a hitel, mint az ingatlan értéke. De rengeteg ALT-A, ARM, subprime hitel dől be. De a növekvő munkanélküliség miatt most már a sima prime hitelek is nagy számban dőlnek be.

"A munkanélküliség még mindíg alacsonyabb mint az EU-ban"
Ebben nem lennék biztos, mások a mérési módszerek. Az USA-ban nagyjából 20%-nak nincsen munkája, vagy kényszerből részmunkaidőben dolgozik (nem kap egész állást).

"Az USA szisztéma a garancia, hogy a felhök szép lassan elvonulnak."
Az előző 5 recesszió kimeneteléből hibás következtetéseket lehet levonni. Ingatlanpiaci és hitelválságokból soha nincsen gyors kiút, ez a történelmi tapasztalat. És a lassú kiutak is mind az export segítette. Ez most képtelenség, hiszen az egész világ egyszerre szenved, senki sem tudja kiexportálni magát a válságból. Erre mondta Krugman, a friss Nobel-díjas, hogy csak az a megoldás, ha a Marsra exportálunk.

"Hiszen nem lehet letagadni, hogy mint a borsó a dobon ugy rezeg a világgazdaság minden amerikai rezgésre."
Ez így van és így is marad egy jó darabig.

"uj hitelkartyatorveny miatt a jo adosoknak felmegy a kamat, lecsokken a keret"
Az új törvényt nem ismerem, de az biztos, hogy sorban vonják vissza a hitelkártyákat vagy csökkentik a hitelkeretet. Pár hónapja elemzők 1000 mrd dollárra becsülték a 2009, 2010-ben várható hitelkeret csökkentéseket.
Előzmény: denes (87909)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87911
:)
Előzmény: Törölt nick (87906)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87908
Vessétek össze a kérdést a LATOC nyitóhíreivel:

http://www.lifeaftertheoilcrash.net/BreakingNews.html

Kalifornia a csőd küszöbén. Nincs ennek fellendülés-szaga.
Előzmény: V.4_BlackVoid (87904)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87907
BlackVoiddal értek egyet.
Ami az olvtársat illeti, aki kiszállt a tőzsdéről, arról csak álmodni lehet, hogy pont az utolsó előtti pillanatban szállunk ki, ami után már végleg zuhanni kezd. Ezt sose lehet pontosan eltalálni. Akkor már jobb bármikor, amikor elszánja magát, kiszállni és nem nézni háztra, ha biztos benne, hogy ott előbb-utóbb mindeni sóbálvánnyá változik.
Előzmény: Törölt nick (87905)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87904
Nemtom Salvor mennyire reszletesen koveted az esemenyeket, de jelenleg a kovetkezok vannak:
- uj hitelkartyatorveny miatt a jo adosoknak felmegy a kamat, lecsokken a keret
- az ingatlanpiac tovabbra is eros lejtmenetben
Troubled mortgages hit record high
http://money.cnn.com/2009/05/27/real_estate/MBA_mortgage_delinquencies/?postversion=2009052812
- a munkanelkuliseg novekszik

Egy olyan orszagban ahol 70%-a a GDP-nek a lakossagi fogyasztas, a fentiek fennallasa mellett LEHETETLEN barmifele fellendules. IMPOSSIBLE. Ami most folyik az az adatok manipulalasa felfele, meg a bailout hatasa. Ezeket nezik zold hajtasoknak az elemzok, de sajnos az a zold az nem uj hajtas hanem penesz.
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87903
Hat, sokszor koorelal, de nem mindig. Ez olyan, hogy egy ideig mukodik a koorelacio aztan meg nem.
Előzmény: Törölt nick (87900)
V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87902
Dehogy fedezik vigan, a FED NYILTAN VASAROLJA az allamkotvenyt. Olyan mintha a Nemzeti Bank venne a magyar allamkotvenyt.

Es mennyit vasarolhat burkoltan a FED....
Előzmény: Törölt nick (87901)
Levendula68 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87899

"Ha az USA importja sokat csökken mostanhoz képest, akkor van. :-) " Nos, én is valami ilyesmire tippeltem....   :-))

 

 

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (87898)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87898

Ha az USA importja sokat csökken mostanhoz képest, akkor van. :-)

 

Ma 670 ezer hordót importál az USA Angolából. Összesen meg 13 milió hordó körül, mindenhonnan.

 

http://tonto.eia.doe.gov/dnav/pet/pet_move_impcus_a2_nus_ep00_im0_mbblpd_m.htm

Előzmény: Levendula68 (87896)
Jesu Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87897
Lehet olvassa vki ott a topicot. Azert adtak el, mert lovakat vesznek. ;)
Előzmény: Pikó Lajos (87895)
Levendula68 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87896

De annak van realitása, hogy Angola fedezni tudja az USA import 1/4-ét?

Ma mennyit exportál oda?

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (87894)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87895

Ahol a szakiskola traktorját adták el a számlák kifizetéséhez

 

Legyünk optimisták, talán valaki olyan vette meg, aki használja is. Csak azért, mert erről (is) van konkrét példám: februárban vettünk a havernak egy kistraktort, dolgozik vele a (nagy) kertben. Egy éve állt egy cégnél, elvileg fűnyírásra használták volna, de közben leaszfaltozták a placcot :(

 

A kulcsszó az egész topic alapszava: erőforrásallokáció.

Előzmény: Nicee King Doom (87893)
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87894
Miért épp Angola érdekel? Vagy konkrétan mi érdekel belőle? 1.8 mbpd alatti a kitermelés, ez a következő években sem nagyon nőni, sem nagyon csökkenni nem fog. Nem valószínű, hogy 2 mbpd fölé vagy 1.5 mbpd alá menjen a következő pár évben, úgyhogy sokat nem oszt, nem szoroz. Viszonylag olcsó olaj, ha a kitermelési költségeket nézed. Nem fog leállni a termelése egyhamar.
Előzmény: Levendula68 (87890)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87893
Ebben teljesen igazad van, magam is emlegetem, hogy sok területen jól jön a válság az észheztérítéshez.
Viszont mégsem teljesen erről szól a hír, ez szerintem egy összeomlási folyamat jele. Ahol a szakiskola traktorját adták el a számlák kifizetéséhez, ott te is belátod, hogy önkannibalizmus, összeomlás zajlik. (lehet tréfásan visszavágni, hogy a geddonisták amúgy is ludditák, minek a traktor, ásóbottal kell a földet művelni...)

Az USA adóbevétele hivatalosan 44%-al kisebb, mint a tavalyi, ez van folyamatban nálunk is. Az eddig megszokott közszférát nem leszünk képesek fenntartani.
Igen, rengeteg lopás, pazarlás volt benne, de a tempó sokkoló lesz.
Előzmény: Pikó Lajos (87892)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87892

OFF

A móri iskolában a pedagógusok takarítanak és a tisztítószert is ők veszik."

 

világvége. Nagy durranás. Én, mint egy komoly kft. ügyvezetője már jópár éve így teszek. Magam takarítom az irodámat és a műhelyemet is. (ne röhögjetek, ez két külön helyiség), a tisztítószert meg akkor is én vettem, mikor még volt egy rakás alkalmazott. (amit én veszek, azt nehezebb másnak hazavinni). Miközben az adómból még eltartok néhány, általam nem is ismert léhűtőt.

 

Nem baj, ha az egyébként túlduzzasztott pedagóguslétszám (mert gyerek már lassan - sajnos - nincsen) kicsit elfoglalja magát. Nem a sajtót kell telerinyálni, dolgozni kell.

 

A közlekedési rendőrök meg majd megszerelgetik az autójukat a vétlen közlekedők megállítgatása és b.szogatása helyett. satöbbi...

 

Megtanul az állami szektor megint dolgozni, rájuk fér.

Előzmény: Nicee King Doom (87889)
midnight coder Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87891
Ez tisztára csak attól függ mikor kezdenek valóban komoly tételben napelemet gyártani. Ha kb. hasonló árban lesz mint a sima üveg (márpedig ez a jelenlegi technológia mellett elérhető, ha nem is olyan hatásfokú napelemekkel mint a mostaniak, de olyan 8% körül, de ezen szerintem némi K+F még javíthat) akkor nemigen lesz gond az energiával.
Előzmény: marslako1 (87883)
Levendula68 Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87890
Én kérdeztem pár napja, csak senki nem válaszolt, hogy tulajdonképp mi a helyzet Angolával - ahonnan az USA 2015-re már a szükséglete 1/4-ét akarja beszerezni? Berci betett egy ábrát, amin az volt látható, hogy ott is megindult a termelés csökkentése. Akkor miről beszélnek?
Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (87887)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87889
Lebomlás:

http://vg.hu/index.php?apps=cikk&cikk=275170

"Botrányos a helyzet a Fejér Megyei iskoláknál: nincs pénz!

Likviditási gondokkal küzdenek a Fejér Megyei Önkormányzathoz tartozó oktatási intézmények. Az intézményeknek 100 ezer és 12 millió közötti számlatartozásuk van.

A szakszervezetek érdekegyeztetést kezdeményeznek, és levelet írtak a Fejér Megyei Önkormányzat elnökének. A seregélyesi szakmunkásképzőben az intézmény traktorát kényszerültek eladni, hogy a számlájukat kifizessék - számol be a Híradó.

A móri iskolában a pedagógusok takarítanak és a tisztítószert is ők veszik."
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87888
Itt rendszeresen visszatérő vád velem és más "geddonistákkal" szemben, hogy legszívesebben visszamásznánk a fára, stb.

A nem teljesen idiótáknak, akikben felmerül a kérdés, hogy akkor mit is akarnak ezek a fickók, milyen gazdaságot, ha ilyen két pofára szidják a fennálló viszonyokat, egy színvonalas irányjelző a Fődruidától:

http://thearchdruidreport.blogspot.com/

A Guide for the Perplexed

Schumacher: A kicsi szép c. műve alapján kezdett bele egy új sorozatba az erőforrásbőség vége utáni kor gazdaságán elmélkedni.

Melegen ajánlom, kiindulásnak két kiemelt pont:
Az első a gazdaság felosztása elsődleges és másodlagos javakra, az elsődlegesek, amiket nem az ember hoz létre, de nélkülözhetetlenek az életünkhöz, a másodlagosak meg mindaz, amikkel a mai közgazdaságtan hajlandó foglalkozni. (Ide nagyon passzol a Molnár Géza által gyakran idézett mese a királyról, aki meghívta ebédre az Istent. Aki azzal a feltétellel fogadja el a meghívást, hogy csak olyan ételt tálaljon fel neki a király, amit ő maga teremtett, nem a vendége...)

A másik a modern közgazdaságtan felfogásának alapját képező metafizikai előfeltevések, illetve mondhatjuk, alőítéletek. (tévhitek?) Meg hogy a közgazdaságtan az a "tudomány" (???), ahol semmilyen negatív következménnyel nem jár a "tudósai" szakmai karrierjére nézve, hogy jóslataik soha nem jönnek be...
Ennyit a Ráció Koráról.

Hülyék ne olvassák! Vagy megárt nekik, vagy pazarolják az idejüket.
Nickhalálra váró bor sörmester Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87887

Megerősítendő, hogy mikor jön majd jelentős mennyiségű olaj a nemrégiben talált braziliai mezőkből (ez nyilván az egyik rémhírem...): 2020 környékén. Ha minden jól megy.

 

 

 

Petrobras may need benchmark oil prices near US$60 a barrel to profitably tap Brazil's massive subsalt offshore finds, Cambridge Energy Research Associates said. "We've evaluated the economics and believe that [Brazil's subsalt oil] can be developed with WTI or Brent at US$60," said Enrique Sira, CERA's director for Latin America and co-author of an upcoming report on Brazil's subsalt oil. "If all goes well, Petrobras and partners could reach a significant production level after 2019."

 

http://www.nationalpost.com/todays-paper/story.html?id=1637059

Törölt nick Creative Commons License 2009.05.29 0 0 87886

Vagy sokkal melyebbre kell furni.

 

sb

Előzmény: Törölt nick (87885)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.05.28 0 0 87884
"van, aki kapcsolatokat építeni jár ide, esetleg tanulni. Van, aki meg mérgelődni :)"

A medve meg aszonta, hogy "Vadász, vadász, te szopni jársz ide!":-)
Előzmény: Pikó Lajos (87871)
marslako1 Creative Commons License 2009.05.28 0 0 87883

Kedves Fórumozók!

 

 Én úgy gondolom, hogy még ebben az évben az olaj ára meghaladja a 100$.

Jövőre az emelkedés üteme marad 150-200$.

Arról van szó, hogy a jövőben a kereslet folyamatosan nő, a kínálat pedig folyamatosan csökken.

Vakít aki azt mondja, hogy a szénhidrogéneket ki tudja váltani.

Esetleg pár száz millió embernek Ok., de 6-7 millárdnak?

Szerintem sokan vagyunk a rendszerben és kezdődik az oroszrulett.

De ne legyen így, de lehet.

 

V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.05.28 0 0 87882
Ezt elirtam 4-et akartam irni.

Viszont a geotermikusnak van egy nagy elonye: allandoan megy. Nem kell se nap, se szel, se uzemanyag.
Előzmény: V.4_BlackVoid (87881)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!