Keresés

Részletes keresés

V.4_BlackVoid Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88113
65 %????? Nem túlzás ez?

Nem feltetlenul. 2050 messze van, de a 65% megujulo akar meg 2030-ra is realis, ha az energiafogyasztas visszaesik 70%-ot. ;-)
Előzmény: Levendula68 (88073)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88112

"Ha a pénzen múlik, nyomtassunk. Fedezete az új-energiavilág adta GDP lehetne."

 

Ez nem ilyen egyszerű. Akkor se lenne az, ha csak a pénzen múlna. Jövőbeli eredmények csak akkor szolgálnak fedezetül jelenbeli pénznyomtatáshoz, ha azok bekövetkezésében a gazdasági szereplők döntő többsége bízik. Te és én nem vagyunk elegen hozzá.

 

Ha egyszerű választ akarsz, akkor az az, hogy jelenleg a földgáz és az olaj nevetségesen olcsó ahhoz, hogy ekkora összegű beruházást indokoltnak lásson az a atöbbség, amelyiknek fogalma sincs a peak oliról, mint fenyegető perspektíváról. De ez az ok nagyon hamar el fog hárulni.

Előzmény: hanyattesett (88110)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88111

"Akkor mi hiányzik még ennek a megvalósitásához? "

 

Szerintem a muszaki lehetosegeink egyszeruen nem adottak hozza.

 

Meg egy megyenyi nagysagu muszaki berendezest sem tudnank folyamatosan karbantartani, ha mar egyaltalan felepiteni fel tudnank, de abban sem vagyok biztos. Es akkor hol vagyunk meg egy orszagnyitol?

 

Plane nem a sivatagban.

 

sb

Előzmény: Levendula68 (88107)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88110
Ha a pénzen múlik, nyomtassunk. Fedezete az új-energiavilág adta GDP lehetne.
Előzmény: kilenctizenegy (88109)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88109

""Berci irta itt konkret besugarzasi es hatasfok adatokat hasznalva, hogy 3 Magyarorszagnyi naperomu fedezne a Fold teljes (nem csak elektromos, hanem az olaj gaz szen stb.-bol jovot is) energiafelhasznalasat. " Akkor mi hiányzik még ennek a megvalósitásához?"

 

Az idejuttatáshoz és a tároláshoz szükséges technológia, valamint pénz...

Előzmény: Levendula68 (88107)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88108
Idő :)

A képecske szerint ellébecolunk pár évtizedig, AZTÁN megcsináljuk, miközben egyre jobban élünk. És ha mégse?

Előzmény: Levendula68 (88107)
Levendula68 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88107
"Berci irta itt konkret besugarzasi es hatasfok adatokat hasznalva, hogy 3 Magyarorszagnyi naperomu fedezne a Fold teljes (nem csak elektromos, hanem az olaj gaz szen stb.-bol jovot is) energiafelhasznalasat. " Akkor mi hiányzik még ennek a megvalósitásához?
Előzmény: Törölt nick (88106)
Levendula68 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88105
"A tömeg meg lelkesen visszainteget - de ők is tudják. " ezt kétlem, mindenki ezerrel várja, hogy ismét "beinduljon a növekedés".
Előzmény: Pikó Lajos (88104)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88104
már összedőlt, csak a háttérből a könyökénél fogva mozgatják brezsnyev elvtárs integető kezét, de ők tudják. A tömeg meg lelkesen visszainteget - de ők is tudják. Olyan ez, mint a galaxiskarambol, az átlagszolariant viszonylag lassan temeti be a csillagpor...
Előzmény: hanyattesett (88102)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88103
a mai szalonludditák helyzete nagyságrenddel könnyebb, mint az ősöké. Kétszáz éve egy gép szétveréséhez komoly bátorság, fizikai erő, elszántság stb. szükségeltetett, egy hatalmas pöfögő gőzgép a kapitalizmus fújtató sárkányát testesítette meg. (bocs a képzavarért :) Ma egy ilyen ipari hulladékra elég csúnyán ránézni :)) (tintást pár hónapig a polcon hagyni egyszerűen)
Előzmény: Nicee King Doom (88097)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88102
De ez csak addig megy, amíg a melós hitelképes és amíg a régi hitelek kamatai alatta maradnak az új hitelösszegeknek.
Ha itt elakad valami, akkor kártyavárként dől össze a rendszer.
Előzmény: Nicee King Doom (88100)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88101
Uzsoracivilizáció.
Előzmény: hanyattesett (88099)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88100
Persze, tréfáltam.
Ettől még igaz az az ábra is a vörös pacnival, de ráadásul ha egy cég alacsonyabb bért fizet (és kap annyiért melóst), akkor mindenki versenyhátrányba kerül az ágazatában, aki többet fizet. tehát leszorulnak a bérek a szükséges minimumra.

Világos, hogy az igényeknek nincs határa.
Előzmény: Törölt nick (88098)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88099
"Megis ki hatarozna meg azt az eletszinvonalat"

Akik kiagyalták, hogy a GDP mekkora részét adja a fogyasztás és milyen ütemben növekedjen a GDP. Az ötletük az volt, hogy a fogyasztás növekedés és a GDP növekedés hitelből is mehet. És hogy a hitelt soha nem kell visszafizetni, elég csak a kamatot, arra pedig fedezetet ad a GDP növekedés.

A világ nem SODRÓDOTT a jelenlegi állapotába. Ide vezetve lett. Rohamrendőri ERŐSZAKKAL és totális médiatámogatással.
Előzmény: Törölt nick (88098)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88098

Megis ki hatarozna meg azt az eletszinvonalat, amire a munkas csaladjanak joga van? Mekkora lakasuk/hazuk legyen? Jarjanak nyaralni? Hova? Szorakozas, ruhazkodas, teve, hifi, mobil?

 

Mindig mindenbol van jobb es dragabb. Az igenyek pedig az egekig ernek.

 

Sajnos emberileg neha nehezen lenyelheto, hogy a dolgozo annyi fizetest kap, amennyit a munkaja a munkaeropiacon meger. Kereslet-kinalat.

 

Viszont ez az ami tobbe-kevesbe mukodhet is. Nyilvan megfelelo szabalyozassal es ellensulyokkal.

 

sb

Előzmény: Nicee King Doom (88095)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88097
Éljen Vezénylő Tábornokunk, Ludd Elvtárs!
Győzni fogunk!
Előzmény: Pikó Lajos (88096)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88096

rendszeres internethasználónak tekintem pl. azt a háziasszonyt, aki egy receptet magától értetődő módon először a neten keres meg (mint én :)), vagy azt az iskolást, aki egy számára ismeretlen kifejezést, (idegen)nyelvi fordulatot szintén a neten keres meg.

 

Bocs, ha hosszú volt, megyek vissza szétverni a korunk dekadenciáját és tévutas technikai "fejlődését" jól reprezentáló tintasugaras nyomtatókat :)))

Előzmény: Pikó Lajos (88094)
Nicee King Doom Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88095
Ez az, korbács kell ezeknek, nem fogyasztás.
Lenne kedve a cégünknél dolgozni HR-esként?
Előzmény: Törölt nick (88091)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88094

Egyébként meg szó nincsen tömeges internetről, Magyarországon semmiképp. A matáv "remek" árpolitikájának köszönhetően a vezetékes penetráció (de hülye egy kifejezés) jelenleg 34% és tovább csökken. (volt 50 fölött is néhány éve). Mobilnettel ne gyertek, egy csomó helyen használhatatlan (nálam is).

 

A rendszeresen, pontosabban naponta, saját jogon (otthonról, saját gépről) és megfelelő (szélessávú kapcsolattal) netezők száma mindössze néhány százezer. Ez persze valóban tömeg mondjuk a Hősök terén, de egy tízmilliós országban elitszórakozásnak(munkavégzési lehetőségnek) tekintendő.

 

Egész térségek, korosztályok, társadalmi csoportok maradnak ki (ebből is)

Előzmény: Pikó Lajos (88092)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88093
Egyes. Ülj a hátsó padba.
Előzmény: Törölt nick (88091)
Pikó Lajos Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88092

De vajon mennyit spórolunk meg vele? Ezt elég nehéz számszerűsíteni, mert mondjuk ez e-mailezéssel feltehetőleg sokat, a youtube-félékkel meg semmit.

 

Jól jellemzi azt a fajta hibás erőforrás-allokációt, ami miatt egész rendszerünk a szakadék felé rohan. A megtakarított, felszabadult erőforrások mennyiségénél gyorsabban nőnek az úgynevezett "igények". Lásd vindóz. A mai gépeken nagyságrenddel gyorsabban lehet(ne) adatokat keresni, feldolgozni, de még szöveget írni-nyomtatni is. De a hardver nyújtotta plusz erőforrásokat felzabálják az ugráló gémkapcsok és a 100 megás(!) "nyomtatómeghajtók". (innen üzenem a tintasugaras nyomtatók gyártóinak és a velük kooperáló szoftveríróknak (vö. maffia), hogy a múlt hónapban egész konténernyi tintaköpködőt dobtam ki :) és minden ügyfelet lebeszélek ezek vásárlásáról :). Volt köztük jó is, szép is, mégis nagy tehertől szabadultam meg :))

 

(és még finom voltam, mert már a sarokban álló fejszét nézegettem. Kiadom a nyomtatási parancsot, és ezek elkezdenek tornázni, balettozni, muzsikálni, ugrálni - csak éppen nem nyomtatnak, esetleg percek múlva...)

 

(ahogy a hozzászólást írtam, éppen hívott az ügyfél, sajnálattal közöltem vele, hogy újabb beszáradt fejes nyomik lettek kukaérettek :(

 

Másik (szívfájdalom) negatív példa: a gyerekek a gyorsabb, könnyebb, látványosabb és sok esetben gazdagabb tudás megszerzése helyett a felszabadult időt hülyébbnél hülyébb (vagy akár értelmes, jópofa) játékokkal verik el. Pedig az idő az egyetlen, ami pótolhatatlan. Hiába mondom :(

Előzmény: Nickhalálra váró bor sörmester (88052)
Törölt nick Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88091

"Mint például azt, hogy a munkás bére annyi kell legyen, mint a munkás családjának a fogyasztása?"

 

Ez nonszensz. A fogyasztast barmilyen hataron tul lehet novelni.

 

sb

 

Előzmény: hanyattesett (88086)
manta-z Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88090
Nagyon egyszerű. Amit én építettem konvertert úgy működik, hogy a kimenetén addig emeli a töltőáramot amíg a bemeneten(napelem) feszültsége el nem éri az ideális munkapontot. A napelemet egy olyan áramgenerátorként kell kezelni aminek a belső ellenállása az őt érő fény mennyiségétől változik és mindehhez a gyár hozzárendelt egy ideális munkaponti feszültséget.
Előzmény: ÁtlagFf_1963 (88088)
rev251 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88089
Igen, ezt is bele kell érteni a DC/DC konverzió témába (generátor-oldalon).
Ill. más esetben DC-AC.

Sőt, a munkapont meg napsütésfüggő (beeső fénysűrűség). Ez tényleg valami konditöltős lesz.
Előzmény: ÁtlagFf_1963 (88088)
ÁtlagFf_1963 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88088

Maguk a napelemek is kérdésesek.

 

Nem olyan egyszerű a helyzet, hogy bekötöm és működik. Van ideális munkapontjuk, ahol a legtöbb energiát szolgáltatják. Ha kis feszültségen akarnak belőle kivenni energiát, akkor nagy áram kellene, amit nem bír szolgáltatni, ha nagyobb feszültségen akarom kivenni az energiát, akkor nem jó a hatásfok.

 

A napelem vezérlők azt csinálják, hogy hagyják töltődni, majd az ideális munkapont közelében kisütik a napelemet.

Nagy méretekben valahogy ezt is figyelembe kell venni.

Nicee King Doom Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88087
OK, hagyjuk. A lényeg, hogy az embert elsősorban embernek kell tekinteni.
Előzmény: rev251 (88085)
hanyattesett Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88086
"Ricardo aranyköpéseit fújja"

Mint például azt, hogy a munkás bére annyi kell legyen, mint a munkás családjának a fogyasztása? HA EZT BETARTJA A NYUGAT (Tecsöri/Régeni fordulat elmarad) akkor ma egészen más a dolog fekvése...
A szokásos és ciklikus gazdasági gyengülést használták fel a régi-új reakciós osztályharc forduló végrehajtására.
A fordulatig nem volt jellemző a munka Kínába kiszervezése és a munkások a jövedelmük egy részét megtakarították - azaz középosztállyá kezdtek válni. Persze, ez nem jár együtt a szédületes (virtuális) vagyonnövekedéssel és egyébként is sok a probléma a nyakas szakszervezetekkel...

És ugye a fordulat tette lehetővé a pirossal jelölt pénztömeg "jobb helyre" csatornázását. Amivel nem is lenne baj, ha érdemi fejlesztésre lett volna felhasználva és nem a virtuális pénzeszsákok és hitelbombák fújására...


Előzmény: PBGI (88076)
rev251 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88085
Magam is kettéválasztom a kettőt (genetikai/nyelvi-kulturális). Ezért nem érzek ellentmondást.
Előzmény: Nicee King Doom (88081)
rev251 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88084
A gerinchálózat 120kV-nál kezdődik, AC-n is. De akad 750kV is (a Béke távvez. ennyire készült, bár most úgy hallottam, jelenleg csak 400-on megy)
ha kicsi az áram, nincs baj ohm-mal..

a trafóveszteség a kérdés, hogy a DC/DC konverzió mennyit ront a dolgon.
Itt nem lehet egy TL494-ből kapcsolóüzemű konvertert építeni...
Az AC trafó meg 99%-nál jobb is lehet (első közelítésben méret kérdése, az meg a villanytelepnél nem annyira szempont, mint egy rádiómagnónál v. telefontöltőnél)

Szóval, elvileg minden lehet, de végig kell számolni - én meg nem ismerem a bemenő adatokat.
Előzmény: ÁtlagFf_1963 (88078)
rev251 Creative Commons License 2009.06.02 0 0 88083
Ha primer módon nézzük, persze hogy fedezi.

Gondolom ott napi 12-16 órában bejön vagy 2kW/m2. 365 napon át
1-2 milliárd m2 (1-2 ezer km2) meg csak van parlagon... a tízszerese is.

Ide még kell egy hatásfok, egyszeri telepítési költség (x élettartam), fenntartási költség (leporolni a napelemet...), szállítási költség és kész.

De akár Borsod megyét is lefedhetjük Mo.-nak elég lehet; ott is max 1 nagyságrenddel rosszabbak az átlagszámok, de annyival sem talán...
Előzmény: Levendula68 (88079)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!