Keresés

Részletes keresés

t33 Creative Commons License 2005.07.25 0 0 355

Üdvözlet mindenkinek!

 

Nemrég kezdett érdekelni a KRESZ kreatív módon is, remélem, hasznos eszmecserénink lesznek majd!

 

A Soroksári úthoz: tényleg HOL van az ominózus lámpa? Nem találtam választ, pedig nagy durranásnak tűnik. Vannak meredek megoldások azon az úton, de ezt nem találtam.

 

A Kvassay úti kereszt nagyszerű: nincs külön fázis a dél felől balra kanyarodóknak, pedig van felálló sávjuk, van külön lámpájuk, két sávon jönnek nekik szembe, és ráadásul mindkét irányból sokan vannak. Már egy ideje piszkál a gondolat, hogy ha előbbséget kell adni, ill. ha zavarásra kell számítani, azt valami más jelzéssel hozzuk a T. vezetők tudomására, mint azzal, hogy agy zöldből elvesszük az információt (különszabályozás és sávosztályozás csak nyíllal lehetséges).

 

Volt is ma egy baleset itt. Egy sávkiosztás-táblával próbálták meg szemléltetni az elsőbbséagdást, máshol, Újpesten az alárendelt útról érkezőknek a balra kanyarodók lámpája alatt meg van ismételve a macisajt. Szóval kellene más jelzés. A telezöld el van koptatva, pláne, ha minden olyan esetben alkalmazzák, ahol gyalogosnak kell előnyt adni és a védett egyenesnél is egyre gyakrabban.

 

Üdv t33

Előzmény: v86 (262)
atompyka Creative Commons License 2005.07.24 0 0 354

Szia!

 

Ez is egy változat, nem is tűnik rossznak. Már az utóbbi. :-)

 

ATom

Előzmény: Vladiszláv (353)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.07.23 0 0 353

Szia!

 

De azt is mondhatjuk, hogy addig gyermek valaki, amíg élnek a szülei! :)

 

Azért valamilyen jogszabály alapján csak eldöntik! Szerintem 14 éves korig, mert akkor kap személyi igazolványt! És vezetői engedélyt, ha jól tudom, segédmotoros kerékpárra, az "M" kategóriába!

 

Üdv. Vladi

Előzmény: atompyka (350)
atompyka Creative Commons License 2005.07.22 0 0 352
Az a gyerekülésnél van: 150 centi vgy 12 év...
Előzmény: kutya17 (351)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.22 0 0 351

Nincs valami olyan hogy vagy több mint 150centi, vagy elmúlt 12 (vagy hány) éves? Szal elég ha az egyik teljesül? Nah, ezt csak valami fókusz-szerű műsorban hallottam, úgyhogy nem kell komolyan venni :)

 

Meg aztán vmi olyasmit is mondtak hogy a gyermek és a gyerek nem ugyan az.

Előzmény: Vladiszláv (349)
atompyka Creative Commons License 2005.07.22 0 0 350

'Reggelt!

 

Jó kérdés!

Elvileg 18 éves nagy korától nagykorú az ember, kivéve, ha 16-18 közt megházasodik, akkor nagykorúnak számít. Viszont jogsit 17 évesen már lehet szerezni, ha jól emléxem, ez esetben csak a hátsó ülésről vezethet (ha nem házas)?

:-)

 

ATom

Előzmény: Vladiszláv (349)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.07.21 0 0 349

Sziasztok!

 

KRESZ 48. § (6) "A személygépkocsi első ülésén 150 cm-nél alacsonyabb gyermek csak akkor szállítható, ha az üléshez légzsákot nem szereltek fel, és a gyermeket biztonsági gyermekülésben helyezték el."

 

Kérdésem a következő: Hány éves koráig kell gyermeknek tekinteni az embert?

 

A KRESZ ugyanis ezt nem határozza meg!

 

Milyen jogszabály határozza ezt meg?

 

Üdv. Vladi

kutya17 Creative Commons License 2005.07.19 0 0 348

Igen, köszi, igazad van

Előzmény: Vladiszláv (347)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.07.19 0 0 347

Szia kutya 17!

 

Én alapvetően arra a kijelentésedre reagáltam, hogy:

 

"eszerint egyirányú úton nem is lehet előzni csak elhaladni a másik mellett. Javítsatok ki ha tévedek"

 

A járműoszloppal kapcsolatos leírás a KRESZ hivatalos útmutatójában, a magyarázó részben szerepel, nem a jogszabályban.

 

Üdv. Vladi

Előzmény: kutya17 (345)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.19 0 0 346

párhuzamos közlekedés akkor alakul ki, amikor a forgalom sűrűsége folytán a forgalmi sávokban összefüggő járműoszlopok alakulnak ki

 

Hát nemtudom én ezt nem találom sehol a KRESZ-ben

Előzmény: Vladiszláv (344)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.19 0 0 345

ha mögötte érkezel és kihúzódsz a másik sávba és úgy haladsz el mellette, szerintem az már előzés

 

Igen, valószínűleg igazad van, de ezek szerint ATom akkor sem előzött

Előzmény: Vladiszláv (344)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.07.19 0 0 344

Sziasztok!

 

Szerintem azért nem ilyen egyszerű a helyzet, mint ahogy leírod, hogy: eszerint egyirányú úton nem is lehet előzni csak elhaladni a másik mellett.

 

"Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek."

 

A "párhuzamos közlekedés" és a "párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest" fogalmát ne keverjük össze. Párhuzamos közlekedésre alkalmas az úttest, ha a menetirány szerinti jobb oldalán legalább két forgalmi sáv szélességű, függetlenül attól, hogy a forgalmi sávokat útburkolati jellel jelölték vagy sem. Az ilyen úttesten párhuzamos közlekedés akkor alakul ki, amikor a forgalom sűrűsége folytán a forgalmi sávokban összefüggő járműoszlopok alakulnak ki. Ebben az esetben az egyik sávban haladó járműoszlop a másik mellett ha elhalad, az nem minősül előzésnek. Ha csak két jármű van az úton, akár egyirányú úton, és az egyik jármű balról elhalad a másik mellett, az előzésnek minősül, mert itt szó sincs párhuzamos közlekedésről.

 

"Lakott területen lévő, párhuzamos közlekedésre alkalmas olyan úttesten, amelyen a forgalmi sávok útburkolati jelekkel vannak megjelölve, a belső forgalmi sávban (sávokban) 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó gépkocsival és motorkerékpárral folyamatosan is szabad haladni feltéve, hogy ezzel a jármű a mögötte gyorsabban haladó járművek közlekedését nem akadályozza. Az ilyen módon haladó jármű mellett - a (6) bekezdés c) pontjában foglaltak megtartásával - fokozott figyelemmel jobbról el szabad haladni, a forgalmi sávokat azonban - a gyorsabb előrehaladás érdekében - kis távolságon belül ismételten változtatni, és ezzel a közlekedés résztvevőit zavarni tilos."

 

Olyan párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten, ahol a forgalmi sávokat útburkolati jellel megjelölték, a külső forgalmi sávban folyamatosan haladó jármű, a belső sávban folyamatosan haladó jármű mellett elhaladhat, ami nem minősül előzésnek. Itt a folyamatos haladáson van a hangsúly! ha mögötte érkezel és kihúzódsz a másik sávba és úgy haladsz el mellette, szerintem az már előzés!!! Még egyirányú úton is.

Nem olyan egyszerű ez a kérdés, mint ahogy látszik!

 

Üdv. Vladi

Előzmény: kutya17 (342)
Roy.K Creative Commons License 2005.07.19 0 0 343
Nem én írtam!
Csak idéztem a Kreszből! :-D
Előzmény: kutya17 (342)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.18 0 0 342

Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.

 

Ezt Roy K. írta (304), eszerint egyirányú úton nem is lehet előzni csak elhaladni a másik mellett. Javítsatok ki ha tévedek

Előzmény: atompyka (341)
atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 341

Kérdés.

Ha amúgy minden szempontból előzés lenne, de azért nem én gyorsítok (vagy megyek eredendően gyorsabban nála), hanem a másik autó lassít, az előzés?

Kátyús egyirányúban mentünk a jobb szélen, előttem levő gödör miatt átmegy a bal szélre, lassít. Én pont mellé érek, mikor egy másik gödör miatt visszarántja. Én satu, duda, ő üvölt, hogy miért előzök jobbról.

Szerintetek?

 

ATom

atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 340

KöHÉM6-ból:

 

"(2) 192 A hatósági jelzést, illetőleg annak tartószerkezetét a lassú járműre elöl, az oldalkocsi nélküli motorkerékpárra és a pótkocsira hátul, a többi gépjárműre és a mezőgazdasági vontatóra elöl és hátul, a
jármű hosszirányú függőleges felezősíkjában, vagy attól balra, oldalkocsis motorkerékpárra az oldalkocsin elöl, a motorkerékpáron hátul úgy kell elhelyezni, hogy a hatósági jelzés síkja a jármű
hossztengelyére merőleges és megközelítően függőleges helyzetű legyen, a járművön túl ne nyúljon, legalsó pontja az úttest szintjétől legalább 0,30 méter, legfelső pontja az úttest szintjétől legfeljebb -
amennyiben a felépítmény szerkezeti kialakítása ezt lehetővé teszi - 1,50 méter magasságban és olyan helyen legyen, ahol könnyen leolvasható."

Ez a "megközelítően függőleges" elég szubjaktív, 45 fok felett közelebb áll hozzá, mint a vízszinteshez.

:-)

Komolyan, szerintem ha valóban normálisan és egyértelműen leolvasható, jónak kell lennie.

 

ATom

Előzmény: C S Ü L Ö K (339)
C S Ü L Ö K Creative Commons License 2005.07.18 0 0 339

Ha a rendszám kissé ferde, azaz nem pont előre vagy hátra, hanem enyhén fölfelé néz (de olvasható), akkor milyen alapon csesztethet a rendőr?

Előzmény: atompyka (334)
loygolf Creative Commons License 2005.07.18 0 0 338
Akkor csak motorháztetőm lesz. :) Azért irtam, mert a fekvőrendőrön nem szokás 50-nel áthajtani ugye, és mivel lelassit igy elsőbbséget is adsz szinte. De ha én 50-el (koppra ennyivel) áthajtok rajta és "kivágódok" az utcából, akkor nekem lesz elsőbbségem a yard szerint is?
Előzmény: atompyka (337)
atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 337

Mi köze ehhez a döglöttzsarunak? Persze, hogy attól még jobbkezes.

Ha tolatsz, nagyjából mindenki másnak elsőbbsége van.

Előzmény: loygolf (336)
loygolf Creative Commons License 2005.07.18 0 0 336
És ha lakó pihenő övezetből fekvőrendőrön át hajtok ki, akkor is jár a jobbkéz? Ha igen megyek és szerzek betétlapot, ugyis kell új motortértető? Tolatva is jár a jobbkéz? Hátsó ajtó is kell. :)
atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 335
Mert nem csak a KRESZben van róla szó...
Előzmény: atompyka (334)
atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 334
Konkrét kérdés?
Előzmény: C S Ü L Ö K (333)
C S Ü L Ö K Creative Commons License 2005.07.18 0 0 333
Gépjárművön a forgalmi rendszám elhelyezéséről és láthatóságáról hogyan rendelkezik a KRESZ?
atompyka Creative Commons License 2005.07.18 0 0 332

Ha így mondja, még a Nyelvőrség is megbünteti...

:-)))

 

ATom

Előzmény: Roy.K (331)
Roy.K Creative Commons License 2005.07.18 0 0 331
Elképzelem, amikor azt mondod a rendőrnek (közterület-felügyelőnek), hogy "Ne büntessen meg, hiszen a többi kereszteződésben megszoktam adni az elsőbbséget!" (...máskor mindig szoktam parkolójegyet venni!)
Ha ellopták a táblát, akkor azt valakinek pótolni kell!
Előzmény: kutya17 (330)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.18 0 0 330
Hát ezért most nem fogok belekötni se az önkormányzatba se a közlekedésfelügyeletbe, márcsak azért sem mert a többi ilyen helynél, (mert 4 ilyen kihajtó van a lakótelepen) van elsőbbségadás köt. tábla. Hogy itt mér nincs azt nemtudom. Na majd ma megvizsgálom közelebbről azt a tartóoszlopot hogy van e nyoma táblának.
Előzmény: Roy.K (329)
Roy.K Creative Commons License 2005.07.18 0 0 329
Mivel a táblák kihelyezéséért az Önkormányzat felelős, jelentsd fel öket a közlekedés biztonságának gondatlan veszélyeztetéséért!!!
Tanuljanak már ők is rendet...
Előzmény: kutya17 (327)
atompyka Creative Commons License 2005.07.17 0 0 328

'Stét!

 

Kimaradt bizony, ez egy életveszélyes hely!

Előzmény: kutya17 (327)
kutya17 Creative Commons License 2005.07.17 0 0 327

Csá!

 

Veszprémben azért van egy olyan hely is (ott lakom) ahol a köv. a szituáció: aki a lakó pih. övezetből jön ki, annak semmilyen táblája nincs, se STOP,se elsőbbségadás kötelező. Viszont 3 dolog is utal arra hogy elsőbbséget kell adni:

-a keresztező úton van felezővonal a kijövőn nincs

-a lak. pih. öv. tábla vége

-és az előzőekkel szemben ami ugyan kifelémenet nem látszik, de egyértelmű: a keresztező út védett útnak van minősítve.

 

Sztem itt senki sem gondol jobbkéz szabályra, de akkor itt egy elsőbbségadás kötelező tábla kimaradt nem?!

 

Naj még le is rajzoltam:

 

Előzmény: Vladiszláv (326)
Vladiszláv Creative Commons License 2005.07.17 0 0 326

Szia v86!

 

Nem! Ez nagyon fontos!

 

Az útkereszteződésben az áthaladási sorrendet az egyébként máshol is alkalmazott jelzőtáblák jelzései és/vagy a forgalmi szabályok (jobb-kéz szabály, bekanyarodás és irányváltoztatás szabályai) alapján kell eldönteni.

 

Ez igaz a "Korlátozott sebességű övezet"-re is!

 

Üdv. Vladi

Előzmény: v86 (325)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!