Keresés

Részletes keresés

diospyros Creative Commons License 2020.07.26 0 1 465

bár rózsaféle az alma és körte is, utána kell járni, futni még egy kört

Előzmény: szucsl57 (461)
diospyros Creative Commons License 2020.07.26 0 0 464

itt vettem:

www.orokzold.hu

most nincs, de ősszel lehet, csomagot is küldenek.

 

sztem it is lesz ősszel, mindig volt:

http://www.dmkert.hu/enciklopedia/gyumolcstermok/nagy_termesu_hazi_berkenye

 

Előzmény: fehérkutya (462)
diospyros Creative Commons License 2020.07.26 0 0 463

nem

Előzmény: szucsl57 (461)
fehérkutya Creative Commons License 2020.07.25 0 0 462

Honnan sikerült oltvány házi berkenyét venned? Évek óta keresek.

Előzmény: diospyros (452)
szucsl57 Creative Commons License 2020.07.24 0 0 461

Szeretném megkérdezni a hozzáértőktől, hogy a fekete berkenye oltható-e almafába, vagy esetleg körtébe? Ránézésre az almához hasonló levelei vannak. Szeretném a vásárolt páldányt gyorsabban elszaporítani mint azt pl. feltöltéses bújtással lehetne. Köszönöm a válaszokat.

diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 0 460
diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 0 459

bírja a hőséget, de kívánja a vizet.

Előzmény: pintjano (458)
pintjano Creative Commons License 2020.07.13 0 0 458

Érdekes ... irja napos helyre. De ezeket a hőségeket birja? Van egy már idén termő naspolyám birs alanyra oltottam. Csak délelőtti napot kap. Van egy másik, amit szintén birsre oltottam-még nem terem- nem látom, hogy szenvedne a napon (régebben "Fruktus Germanikának" hivták). Amire korábban emlékszem-nekünk nem volt, gyerekkorban sem- az K-i fal mellett volt máshol és bőven termett. Van -tavasszal hoztam- két naspolyám saját gyökerén, egyik szépen megindult, a másik "gondolkodik", igen kevés gyökere volt nagy naspolyafáról "választottam le. Eredeti Pesten homokos talajon van és láthatóan jól érzi magát. Tavaszonként évek  óta visszajárok metszeni, igy volt alkalmam megfigyelni. Egyébként nagyon sűrű volt idén megritkitottam egy kicsit.... Majd meglátom mit rontottam el?! üdv PJ

Előzmény: diospyros (457)
diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 0 457

Minden, amit tudni érdemes a naspolyáról

https://www.agraroldal.hu/naspolya.html

diospyros Creative Commons License 2020.07.13 0 0 456

még neeem :(

de kóstoló, az lehet! :)

Előzmény: monyesz (455)
monyesz Creative Commons License 2020.07.02 0 0 455

Lesz pálinkának való?
Nekem is kell egy berkenye most már... :D

Előzmény: diospyros (452)
diospyros Creative Commons License 2020.07.02 0 2 454

Házi berkenye kompozíció :)

Arbutus unedo-val

 

 

diospyros Creative Commons License 2020.07.02 0 1 453

Házi berkenye

 

diospyros Creative Commons License 2020.06.24 0 0 452

idén jól kötött a szombathelyi házi berkenye!

sajnos valami lehet, h rágja a gyökerét, mert eléggé mozog a fa... ki van lebetonozott fémkaróval kötve. nem látom, hogyan fog 500 évet élni! :((

de lehet, olyan lesz, mint Bálint gazda, aki túlélte a koncentrációs tábort, kb. 48 kilóra fogyott,

és mégis 101 évet élt!!

így legyen! még 101 évvel is kiegyeznék! (a berkenyémnek :))

---

káli-medencei berkenyéim jól vannak, a 3 olasz már átlag 2 . 2,5 m, remélem jövőre teremnek!

a "zengővárkonyi" fajta nagyot nőtt, kb. 1,7 m,

a sossenenheimer riesen kicsi... az előző sem akart nőni, sőt ki is pusztult... :(

Előzmény: zerger88 (433)
epicmetal1994 Creative Commons License 2020.05.15 0 0 451

Köszönöm mindkettőtök válaszát!

Egyáltalán nem terveztem elkapkodni ezt. egyre jobban ráeszmélek, hogy mennyi mindent nem tudok és szeretek tervezgetni is, na meg a forrás, a kertészetek megbízhatósága.....  sajnálnák is kivágni valamit ha nem tetszene az biztos! :/ rákeresek az ajánlott fajtákra és olvasgatok :)

Előzmény: diospyros (450)
diospyros Creative Commons License 2020.05.14 0 0 450

köszönöm, és nagyon igaz,

CBNora válasza.

- berkenye: melyik? kerti, fekete vagy madár? vagy hibrid?

- galagonya: egybibést ne. azt áshatsz az erdőn is... :) vagy szedd ott.

vannak szép bokrok. én futás közben szoktam legelni a "szív kenyerét". van egy szép, nagyszeműt termő bokor, már arra is gondoltam, szaporítani kellene róla... :) de a legtöbb egybibés, mezei" galagonya ige kicsi. gond még, sok férges. sajnos a galagonya sok dög régi, jól bevált és nekik ismert tápnövénye...

amit ajánlok: görög (c. schraderiana) és / vagy keleti (c. orientalis). nagyon finomak, olvadó húsúak, értékesek. 3x nagyobbak, mint az egybibés ("vad" galagonya.)

a kínai galagonya a legnagyobb (5x akkora mint a vad), de ez nyersen nem jó, igen savanyúú. de feldolgozva: OK. feldolgozva jó a mexikói is. van még az azarolus, mediterrán galagonya, ez is jó frissen.

- som: szerintem vadat akartak adni 3e ft-ért. 3e ft jó ár (lenne), ha nemesített, de átverés a vadért.

a "régi" osztrák nemesítésű Jolico nagy szemű,

de sztem el kellene felejteni, nehezen érik be (általam kívánt cukrosodási fokra), vagy sehogy:

értsd: nem alkalmas friss fogyasztásra, csak ha már feketén lehullott. akkor nem rossz, de még így is savanyúú. lekvár persze más, telenyomod cukorral, és jó lesz. de ha nem akarod nagyon cukrozni,

válaszd a Safer-t, vagy más 3 generációs somot, sajnos kevés helyen kapható,

de lehet, majd nálam is lesz pár tő eladó ősszel, ;)

 

 

 

Előzmény: CBNora (449)
CBNora Creative Commons License 2020.05.14 0 0 449

Azt mindenképpen meg kell nézni, pontosan milyen fajok ill. fajták. A berkenye pl. tág fogalom, van a gyümölcstermő házi berkenye, de lehet madárberkenye is vagy egyéb berkenyefaj, azok inkább dísznek és madáreleségnek jók. Az egybibés galagonya is ilyen, étkezésre más fajok valók. Húsos somból is létezik rengeteg fajta, át kell gondolni, melyiket szeretnéd.

Nem szabad elkapkodni a favásárlást, se a nálunk is termő régieket, se az újakat. Én inkább őszig olvasgatnék, átgondolnám, aztán egy kiszemelt, megbízhatónak tartott helyről megvenném a legmegfelelőbbnek tűnő fajtákat. Vagy több helyről, mindenhonnan azt, amit onnan érdemes. Nem szabad rögtön elcsábulni a legközelebb eső első helyen és megvenni, ami ott éppen van, aztán évtizedekig kerülgetni, ha a jobb már nem fér el, és sajnálod kivágni.

Előzmény: epicmetal1994 (447)
Amita13 Creative Commons License 2020.05.14 0 0 448

Szia! Érdemes használni a "Keresés" opciót, itt a bal szélen. Beírod, amit keresel pl. berkenye és kiadja a találatokat ami ebben a topikban van, és szerepel benne a szó. Próbáld ki, így könnyen vissza tudsz olvasni. Sok hasznos infó van az általad kérdezett növényekről, több évre visszamenőleg.

Előzmény: epicmetal1994 (447)
epicmetal1994 Creative Commons License 2020.05.13 0 0 447

Sziasztok.

Kaposváron a hélia kertészetben láttam berkenyét, húsos somot, egybibés galagonyát? (talán fanyarkát is?) a minap. kb 3ezerért adják.

Megkérdezhettem volna milyen fajták, de épp mással voltam elfoglalva és sejtelmem sincs mit kéne tudni ezekről a növényekről, fajtáiról.

diospyros Creative Commons License 2020.05.04 0 1 446

no, itt vagyunk! ;)

Házi berkenye bőven virágzik!

Szombathelyen:

és a Káli-medencében (ez nem virágzik :(

...és messziről nagyon hasonló, de nem berkenye, hanem virágos kőris a csodálatos 

Káli-medencében:

rózsabogárral:

 

 

diospyros Creative Commons License 2020.04.26 0 0 445
Előzmény: Sz.Misi (444)
Sz.Misi Creative Commons License 2020.03.19 0 0 444

Üdv. a tagoknak....Kérdezném,hogy cox narancs renet alma vessző oltáshoz lenne-e valakinek?Kösz.

 

 

 

 

 

diospyros Creative Commons License 2019.11.17 0 0 441
monyesz Creative Commons License 2019.09.09 0 0 442

Újfehértói génbankban: 700 feletti alma, majdnem 400 körte, csaknem 70 birs, 30 naspolya.

diospyros Creative Commons License 2019.09.07 0 1 441
diospyros Creative Commons License 2019.08.08 -1 1 440

A házi berkenye is szóba került, mutattam is

a Duna Tv Balatoni nyár műsorában:

https://www.facebook.com/datolyaszilva/

diospyros Creative Commons License 2019.06.11 0 0 439

a fekete eperfát, amit ültettem a 

medezs.hu -tól vettem.

most nincs, rövid ideig volt.

morus nigra néven futott, ezért mertem megvenni,

ugyanis sok kertészetben keverték a neveket... úhh semmi sem biztos.

meg egy viszonteladó is állítólag a piacra küldött több nigrának mondott csemetét,

de nem az lett... meglátjuk! :) :(

a fekete eperfa termésének kicsi a kocsánya. és átlagban nagyobb a fekete morus albánál.

amúgy pont egy ilyen van a berkenyétől nem messze,

még meg kell jobban nézni. a termése elég kicsi...

Előzmény: CSIxy (434)
diospyros Creative Commons License 2019.06.11 0 0 438

idén nem olyan jól kötött, 2 fürt van rajta, tavaly több volt,

de azok még nem lettek finomak, első termése volt.

majd idén :)

sajnos a nagy eső miatt meglazult a talaja és a korábbi brutális szélviharok miatt

nagyon megdőlt. 2 karóval és erős kötéllel rögzítettem, hogy ne dőljön ki,

de a karók is megdőltek a laza talajban.

egyelőre stabil a helyzet.

lebetonozott fémoszlop lesz a megoldás.

nagyon megindult a lombozata, lehet, h a gyökér nem követte.

(jó sok marhajó granulált marhatrágyát kapott :) :(

Előzmény: zerger88 (433)
CBNora Creative Commons License 2019.06.11 0 0 437

Most nézem, nem itt lett belinkelve a boltja, nyilván az eperfásban.

Előzmény: CBNora (436)
CBNora Creative Commons License 2019.06.11 0 0 436

Én már vettem a Manfred Hanstól növényt, mikor sürgősen kellett egy porzós Fragaria moschata az önmeddő nagy szemű termősöm mellé. Persze akkor már mást is, rendben, gyorsan megjött minden.

Előzmény: CSIxy (434)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!