Keresés

Részletes keresés

fvcc Creative Commons License 2015.04.29 0 0 22860

... akkor csak olvasgasd szorgalmasan :DDDD ...

Előzmény: otifoti (22859)
otifoti Creative Commons License 2015.04.29 0 0 22859

:-)))))))))))))))))))))))))) jó sóder de, azért érdemes elolvasni Nándi beírásait mert -véleményem szerint- labortechnikában nem szokott csacsiságokat írni.

Előzmény: 1facsavar (22830)
otifoti Creative Commons License 2015.04.29 0 0 22858

A spiráltankot forgató rotásiós hívógéppel sajnos előfordul, hogy a: "Másrészt nem lesz egyenletes a hívás a tengelytől távolabbi filmvég jobban hívódik mint a közelebbi."

Lehet, hogy te otthon nem veszed észre, de egy szenzitometriai labolban bizony megfigyelhető a jelenség. Régebben a JOBO is küzdött ezzel a problémával.

Gondold át egy C41 technológiával hívó JOBO gép 125 ml vegyszert fecskendez be a tankba. A hívási idő 3 perc 15 másodperc. Szinte még az a kevés vegyser el sem lepte rendesen a filmet, s máris vége a hívási időnek. Mondom JOBO gép!

Előzmény: fecskea1 (22821)
otifoti Creative Commons License 2015.04.29 0 0 22857

Kedves Sándor!

 

Régen jártam már az oldalon. Ma van egy kis időm, így végignézem a topikot. Elkezdtem olvasni visszafelé a beírásokat, s amikor ehhez a hozzászólásodhoz értem egyből azt az atavisztikus ellentétet véltem fölfedezni írásodban mely közted és b31 között régóta fönnáll. De hiszen ez nem b31 hanem számomra ismeretlen Laborzóna nevü valaki. Majd lassan rájöttem, hogy ezen nick mögött is Heindrich kollega búvik meg.

 

Kedves Sándor, áruld már el, hogy miért orroltok egymásra. Lehet, hogy a két dudás problámája áll fönn?

 

 

Ottó

Előzmény: Rőth Sándor (22837)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.29 0 0 22856

Az igazi gyakorlat az lesz, ha hasznalhato. :)

Regota vadaszom egy 4*5-os nagyitogepre, de nagyon dragak. Izgatott vagyok, mert kepem nincs rola. A Beseler 45-osnek is van par valtozata a fapadostol az urraketaig.

Előzmény: BUSZNYI (22841)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.29 0 1 22855

Minden filmre igaz, nemcsak a Fortéra, a fehéreket, azaz a csúcsfényeket ( a negatívon feketék)

a hívással lehet szabályozni, hívással állítjuk be a szintjüket, denzitásukat.

A feketéket, azaz a sötét tónusokat az expóval.

Tehát egy névértéken exponált Forte film fehéreit hívással fel lehet hozni a kívánt értékre, a sötétjei viszont hiányosak lesznek, mivel rosszul exponáltuk.

Ezért nem annyira feltűnő az alulexponáltság, viszont az avatott szem egyből kiszúrja a veszteséget az alsó tónusokban.

Ha tudod mit kell keresni egy negatívon, akkor ránézésre is meg tudod állapítani, hogy jó volt-e az expó, megfelelő-e a hívás.

Előzmény: BUSZNYI (22847)
1facsavar Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22854

Nepálban qurva nagy lavina zúdult a magyarok és a többiek nyakába. :)  ( Rosszul kérdeztek)

Előzmény: Rőth Sándor (22849)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22853

Nem a kérdés egyszerű, hanem a megoldás.

Pontosan exponálod, pontosan hívod. Pont az a lényeg, hogy nincs szükség semmi felesleges csiribí-csirbá mutatványra. A ff fotózás varázsa az egyszerűség.

Előzmény: BUSZNYI (22851)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22852

Nem kell vele bűvészkedni.

 

Nincs 100 ASA-s hívás, 25 ASA-nak exponálom, és úgy hívom, hogy jó legyen.

Előzmény: BUSZNYI (22850)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22851

"Számtalanszor leírta már Nándi is én is, hogy a Forte alatta van a névértéknek, erősen alatta."

De ha ez túl egyszerű kérdés volt, akkor elnézést a nagy tudású topik társaktól!

Maradok csendben.

Előzmény: Rőth Sándor (22849)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22850

Tudom hogy le írta és azt is, hogy te is. De ezen kívül más bűvészkedés?

Mondjuk 25 asa expo és 100 asa hívás?

Előzmény: Rőth Sándor (22849)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 1 22849

Számtalanszor leírta már Nándi is én is, hogy a Forte alatta van a névértéknek, erősen alatta.

A százas filmet exponáld 25 ASA-nak. Tehát itt két blende eltérés van, ami már elég jelentős.

Én a lejárt 100-as rollfilmet 16-nak exponáltam, úgy volt jó.

 

Előzmény: BUSZNYI (22847)
1facsavar Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22848

"Ajjaj fekete vonat"

Előzmény: BUSZNYI (22847)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22847

"Konkrétan mit értesz dinamika alatt a Forte kapcsán?"

 

FIGYELEM SAJÁT MEGFIGYELÉS MÉRÉSEKKEL NEM ALÁTÁMASZTVA!!

Konkrétan arra gondolok ha névértékre fotózom és hívom (pl iso 100), akkor a fehérek nagyon hamar részlettelenek lesznek.

De, fotóztam már 25, 50 iso -nak és úgy vettem észre szebbek lettek a fehérek. Pontosabban tovább van bennük részlet mint névértéke.

 

Ilyesmit csináltatok vele? Mivel? Hogyan?

Előzmény: Rőth Sándor (22842)
1facsavar Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22846

Főleg a szemeddel!

 De ha nem megy akkor némi glicerint csöpögtess bele vigyázva. :))

Előzmény: siófoki35 (22845)
siófoki35 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22845

Melyik film hasonlít legjobban a 70-es évek filmjeire?

 

Nekem a Fomát mondták mint régi típusút, de megkérdem hátha van más is :)

Egyelőre még nem hívok itthon filmet, de ha már felhozom a  témát, megkérdem: és melyik hívóval lehet előcsalni "retro" képvilágot? A jó szemcsés R09-cel?

1facsavar Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22844

Ebből számomra csak a fehér alsógatya szine a kérdéses! Nem okoz ez a sötétkamrában némi reflexiós hatásokat 100 Asa fölött?  :)

Előzmény: BUSZNYI (22841)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22843

Sőt a buborék akár kellemes is tud lenni, ............a sörben.

Előzmény: pacs_425 (22840)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22842

Akár alsógatya nélkül, vagy csipkés tangában is hívhatod a filmed, nincs azzal semmi baj.

Az már egy kicsit irritáló, ha éveken át azt fejtegeted, hogy a boxeralsó hülyeség, abban nem lehet jól hívni, ha valaki nem hiszi jöjjön el péntek este a Kék Osztrigába, majd te bebizonyítod milyen klassz a csipkés tanga.

 

Konkrétan mit értesz dinamika alatt a Forte kapcsán?

Előzmény: BUSZNYI (22841)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22841

No végre valami gyakorlat.

 

Én ma voltam, fotózni direkt filmre. Egy búcsújáró helyet másztam meg de majdnem kinyúltam a végére.

Egy táska 645 szett plusz egy komplett hátizsák egyéb filmes szett állvánnyal. A szintemelkedést ne mtudom de eléggé feszül a vádlim. Kíváncsi vagyok a végeredményre.

 

Más:

forte filmeket ki hogy használja? Hogy tudtok több dinamikát kihozni belőle?

 

Amúgy mindenkinek. Nem értem ezt a nagy hörgést. Ha én fehér alsógatyában gugolva, sűrűn keresztet vetve hívom a filmet, mert úgy gondolom ettől jobb lesz, ez mért bántana itt bár kit?

Előzmény: -Minarik- (22839)
pacs_425 Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22840

Én meg kimegyek elszívni egy cigit - néha egy sörrel - amíg a Jobo dolgozik, és nem parázok a buborékok miatt.

 

Előzmény: Rollei (22838)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22839

Szoritsatok!

Holnap reggel megyek megnezni egy Beseler 45-os nagyitogepet. Remelem nincs leharcolva teljesen.

Rollei Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22838

Én recsegtetni szoktam...    No, nem úgy. Hanem amikor laposra taposom az üres sörösdobozokat. Majd egyszer megkérdezem az alsó szomszédot, mi a véleménye a szelektív hulladékgyűjtésről. :-)

 

 

Előzmény: BUSZNYI (22832)
Rőth Sándor Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22837

Mielőtt elhomályosulna a múlt, BNSfoto kartács keresett egy tankot. Te erre elkezdtél a szokott módon károgni, és előjönni a mérési eredményekkel, amit senki sem kérdezett.

Van ebben némi gonoszság, és kekeckedés, persze celofánba csomagolva, ami átlátszik, és kellemetlen a tapintása.

Most pedig nyomatod a kocogtatást. Szerintem kevés embert érint, azok ott sorakoznak szombaton a Reflex klub bejáratánál.

Egyébként a kérdés ugyanolyan okoskodás, mint az összes többi.

Ha te ötperces előfürdőt alkalmazol, hívás közben pedig kippelős technikával fogatod a tankod, akkor esélye sincs a buboréknak. Mi meg elvagyunk egy páran a Jobo hívógéppel, oszt úgy hívunk, ahogy akarunk, majd ha lesz valami kérdésünk szólunk előtte, hogy ki tudd gyűjteni a nem oda vonatkozó irodalmat.

Egyébként meg írjál csak nyugodtan ide is meg máshová is, engem szórakoztat.

 

 

Előzmény: Laborzona (22836)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.28 0 0 22836

Szia! Nem értem amit írsz, elkezdtek ismételten kóstolgatni a kocogtatás miatt, erre betettem néhány idézetet, merthogy a kocogtatás gondolata sem az én fejemben született meg, (Minthogy rengeteg más dolog sem…) mi ezzel a gond? De még beírhattam volna néhány idézetet Hevesy Iván: A fényképezés technikája c. könyvből is, hasonló témakörben.  ;-))))

Előzmény: fecskea1 (22835)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.27 0 1 22835

Nándi! Ajánlom figyelmedbe Apca nevű topik-társunk örökbecsű szavait (amúgy én megfogadtam).

"Nem kell hogy mindig enyém legyen az utolsó szó".

Előzmény: Laborzona (22834)
Laborzona Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22834

;-))))))

Kocogtatásról pl. az alábbi könyvekben is olvastam.

 

Sevcsik Jenő DR: A Fotos Labor

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1973

61. oldal Jobb oszlop 2. bekezdés:

 

„Mindkét esetben ügyelnünk kell arra, hogy ne képződjenek légbuborékok, mert ezek a réteghez tapadva előhívási hibákat okoznak. Ezért a doboz alját óvatosan ütögetjük, majd az orsót a tengelyhez illesztett pálcával néhányszor megforgatjuk.”

 

Sárközi Zoltán, DR. Sevcsik Jenő, Kun Miklós : Fotósok könyve

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1977

 

481. oldal 1. bekezdés:

„Felül szabad beöntőnyílású tankokat az előhívóoldat beöntése után függőlegesen a tál aljához ütögetjük”

 

 

Sárközi zoltán – Sevcsik Jenő DR: Fotoamatőr zsebkönyv

Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1968

349. oldal 2. bekezdés után

 

„Mindkét esetben ügyelnünk kell arra, hogy ne képződjenek légbuborékok, ezért töltés közben a doboz alját óvatosan ütögetjük, majd az orsót a tengelyhez illesztett pálcával vagy a kiálló forgatógombbal néhányszor megforgatjuk.”

Előzmény: BUSZNYI (22832)
fecskea1 Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22833

Ugyan mán! Nem kő az ördögöt a falra festeni. Senkit nem fenyített be és senki nem adott neki igazat.

Ilyen, és ezen nem lehet változtatni. Ez a méricske a heppje, és ebben erőszakos. De ezt tudtuk.

Előzmény: 1facsavar (22830)
BUSZNYI Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22832

Én kocogtatok de szerintem csak az alsó szomszédot idegesítem vele :-).

 

Előzmény: -Minarik- (22831)
-Minarik- Creative Commons License 2015.04.27 0 0 22831

Azert sem kocogtatok!:)

Előzmény: 1facsavar (22830)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!