Gyöngyösök. A pirossal jelzett páciens a kakas. Ma már a többi 4 egyszerre pupákolt. Az utca csendje ezzel meg is dőlt. Na nem baj a pulykák se voltak csendesebbek.
Ja, röhögtem is magamon! :o)))))))))))) (Akkoriban pár tyúkom volt, azóta meg annyit csere-beréltem, keltettem kotlóssal, hogy egy kis farmunk lett! :oD És úgy látszik, minél több a kapirgáló, annál szitább az agyam! :oDDD )
Hát persze, hogy volt, csak olyan rég volt már, hogy elfelejtettem mi-merre-meddig! :o))))))) Annyi eszem meg nem volt, hogy beüssem a keresőbe, de az elébb megtettem!
A Bovans Nera nagyon tuti jószág, mindenki csak dícsérte (visszamentem 2007-ig :o)) ), "ridegtartásban" is extra mennyiségű tojás várható tőle és tyúknak is mutatós! Magamban azon kezdtem el filózni -agyal a naaagy tenyésztő :oD - hogy milyen szép csirkék kelnének Marans kakastól és Bovans Nera tyúktól, ráadásul jó eséllyel a tojás is sötét lenne...csak épp nem évi 150 darab, hanem jóval több. (Azt olvastam ugyanis -ha jól értettem- hogy tojóhibrid X jó tojáshozamú fajta kakasa = jóval átlag fölötti tojáshozam.)a
És nagyon tetszett az araucanaXmarans párosításból származó mustárszín tojás is! :o)
Jókat lehet kísérletezni, ha valakinek van 2-3 db érdekes tojást tojó tiktya!
Azért továbbra is szívesen veszem a tapasztalatokat, véleményeket Bovans Nera és Marans témában!
Hú mennyi képet raktatok fel és milyen szép jószágokról! Klassz ilyeneket nézegetni!
Gyerekek, tart valaki Maransokat? Tényleg olyan barnás-bordós a tojásuk, mint a neten látható képeken? Mennyire bírják a "kiképzést", ellenálló fajta? Éves tojáshozam? (Nem tenyészteni szeretném őket, csak 3-4 tyúk kellene a szép, sötét tojás miatt, jól mutatna a kosárban a hófehér itáliaiak mellett! :o))) )
A másik ami érdekelne, hogy kinek van tapasztalata Bovans Nera hibriddel? Normál "paraszti" tartásban is tojnak, mint állat, vagy ez esetben ne várjak csodát? Honnan lehet beszerezni, mikor, milyen árban? Szaporítható-e, ha mondjuk beteszek melléjük valami "fajkakast"? Esetleg valakinek konkrét, bevált "recept" a párosításra? Hogy bírják a "tanyasi" körülményeket?
Joci ezzel merőben nem értek eggyet barátom ! Inkább szorgalmazd a pozitív megerősítést, mintsem, h bántsd ! Én a nagyot is 1x pofoztam csak meg, amikor kilógott, és ráment a szomszédra, de azt is megbántam...... Mi soha nem verjük őket !
Bár a te kutyáid, és ez pedig csak egy jó tanács !
Ami természetesn nem fordulhat elő abban az esetben, ha mindkét, illetve több kutya is tisztában van azzal a ténynel, hogy te vagy a falkavezér ! Tudod az ösztönük is irányítható ! Ameddig a falka vezér nem adott parancsot addig nincs támadás ! Nekünk Bobika a tyúkólban alszik a brámákkal, ha éppen nem megy a Perpétum mobile :) Igaz ő még csak 5 hónapos.....Zavarni zavarja őket, de ha már túl közel van akkor inkább kitér. A nagyok meg régen is tudták, hogy a csirke meg a salyát macska az tabu !
Na szasz apám ! Ezer a munka ! Tudod nekünk ilyenkor dömping van ezerrel egész nov közepéig, aztán majd mostmár szépen lassan jön a téli pihenő, ilyenkor már a géphez is sürűbben beesek majd !
íme a jovő évi bóbitás zengő állományom, ma fodrászkodtam meg mind a 15 darabot igy alaposan megfogdostam őket, döbbenetes milyen jo sulyban vannak nagyon meg vagyok elégedve velük , már java része tojik is!
Köszönöm a jókívánságokat,István ha lesz gépem,küldöm a képeket.Leveledet és jótanácsaidat megkaptam,remélem a következő oltásra már nem ölben kell bevinni Móriczot,mert nem valószínű hogy bebírnám:)Póráz szoktatása folyamatban...
Szia Feco! Szépek nagyon,ha róka lennék csak nálad vadasznék. Tetszik a szinvilagod. Araucanakkal hogy állsz? Remélem kora tavasszal lesz majd tojasod. A kacsatojasaidból gyönyörüek lettek de sajna mind gácsér de már megoldottam a dolgot és képzeld már tojnak. Nem korai még ez?
Gratula, az idei felhozatal is páratlan! Jövőre milyen kakasaid lesznek ezekhez a menyecskékhez? Milyen súlyban vannak kb ezek kifejletten, tudsz nekem pár infót adni róluk?
Jó látni, hogy még megvannak! Úgy látom a kék kakasban ahogy öregszik egyre több az arany. Most egy fehér kakast hagytam meg meg 10 tyúkot elég is belőlük.
Tudom te is nagyon szereted a szép színes pipiket és eszembe jutott,hogy hozzád közel van Sormás.Még emlékszem a mamáék egyik szomszédja onnan szokta hozni a csirkéket és komolyan nagyon szépek voltak nekik.
Lehet nagyban lehet kicsiben csinálták/csinálják nem tudom,de gondoltam adok egy ötletet és ha van kedved utána érdeklődsz.
Én nagyon tudnám neked ajánlani azt a fajtát, amit én előneveltként vettem, tudod azokat a fehér -kendermagos- nagytestű, hosszú lábúakat.
Ezek nagyon gyorsan nőttek és könnyen pucolható és persze finom is volt!
Szerintem ezeket napos korban Sármelléken vehette az, aki előnevelte és nekem eladta:-)
Ezeket én 5 hetesen hoztam el, nem tápon nevelték őket, és 2-3 hét múlva vágni lehetett.J
övőre én is jobban figyelek arra hogy milyen szülőpárokat rakok össze, és az egyik kakas ennek a tavalyi bandának az utódja lesz.Gyöngyik ketten vannak, nem tojnak csak rikácsolnak:-))
Ahhoz, hogy gyorsan lehessen vágni őket, ahhoz olyan "fajtát" kell tartani.
Az én mostani csapatom nem pont ilyen...bár én sok embertől hallottam az idén, hogy nagyon keservesen nőnek a csirkék....
Élve sosem szoktam megmérni őket, de gondolom, hogy 1,5 kilósak lehetnek, mert felpucolva 1 kg körüliek, vagy ahhoz közeli a súlyuk.
Az elsőknek persze. Aztán ahogy megyünk bele a télbe, 1,5 kg körül vannak felpucolva.
Az tény, hogy lassan nőttek, talán azért is, mert kevesebb takarmányt kaptak mint kellett volna, viszont egész nap legelnek...viszont az ugye nem hízlal...
És nem úgy lett válogatva a keltetőtojás sem, hogy nagy és gyorsannövő egyedekre lehetett volna számítani.
Itt a faluban van valaki, aki naposcsibét vesz -vagy előneveltet, nem tudom pontosan- egy istállóban neveli őket, tehát no fű no zöld, stb.Pár hét alatt pikk-pakk felnyomja táppal és 350-400 Ft-ért adja kilóját, élve.
Én a kapirgálós felpucolt csirkéket 1000 Ft/kg áron adom.
Van köztetek olyan, aki szokott eladni vágnivaló csirkét? Milyen árfolyamon megy? Tudnátok írni pár tájékoztató jellegű adatot, hogy alakul a kg-os ár, mondjuk élve és pucolva?
Keresek Lackenfelder(fehér )jércét (vagy tyukot)két három db-ot.Balatommagyaródra kellene.Tehát ennek kb 50km-es határáig.Jelezni a következő tel-számon:30 9131908.Előre is köszönöm annak aki tud segiteni.(Nem nekem lesz)Subi.
Veszek egy időzítő kapcsolót amin belehet állítani hog reggel 4-kor felkapcsoljon 7-kor pedig le .Az ól eleje üveges így jut be elég fény napközben de a szél nem jut be sehol sem le van szigetelve .
A gyöngytyúk természetes fényviszonyok között csak 42-45 hetesen lesz ivarérett, persze ezt még sok-sok minden befolyásolja (takarmányozás, hőmérséklet, típus, kelés ideje) Világítással minden faj ivaréretségét korábban is el lehet érni! Ez gyöngytyúknál a világítás idejétől és persze hibridtől, típustól függöen bekövetkezhet 30-31, 22-26 sőt 16-17 hetes korban. Igen kivitelezhető a a februári tojás gyűjtés. A megvilágított órák számával viszont vigyázni kell! A fény a szemen keresztűl hat a hipofízisre, mely megkezdi FSH, LH hormonok termelését és ettől megkezdődik a tojás termelés. Ha a megviláított óták száma meghaladja a 19 órát a madarak vedlési folyamata megindul és ezzel leáll a tojásermelés ráadásul ha még ennél is tovább világítasz annak komoly állategészségügyi problémái lehetek! A természetes fényviszonyokat tudod kombinálni a mesterségessel. Pl ha meg tudod oldani, hogy egy autómatikus rendszer hajlani 3-4 óra körül felkapcsolja a villanyt és az adjon fényt a termélszetes fény megjelenéséig.
Hát reméljük, hogy jó lesz a Szolnoki börze, én 2x voltam eddig, olyan 40-50 árús van a Monorinak kb. 1%-a, de nekem tetszik. Szoktak lenni díszbaromfik, papagájok, kutyák, takarmány, rágcsálók, mindenből egy kevés, mindenből ami kicsi és díszállat.
Nagyon jó ötlet Karibabájé is. Én plymouth tyúkokra teszek rá, húshibrid szülőpár kakasát. Ezeket 1 éves korban megtudod vásárolni a húshibrid előállító telepeknél. Minden évben cserélik az állományt. Fontos, hogy nem húshibrid kakas, hanem a húshibridek előállításához használt kakast vegyél. Nem fontos kimondottan plymouthra tenni, a lényeg, hogy 3 kg körüli tyúk legyen (tehát akár orpington, amrock, australorp, stb). Nekem a felesleges, wyandotte és plymouth tyúkjaim vannak összerakva a húshibrid kakassal.
Ez a szolnoki kisállatbörze nagyon felcsigázott, jó lenne elmenni. Ott mindenfélebaromfik is vannak? Persze csak fajtákat tanulni, nézelődni, kereshetnék közelebbi vásárt is, lehet. De Monorra nagyon szeretnék egyszer feljutni.
Én kettőshasznú hibridet javasolnék elsőre (van belőle barna, sárga, kendermagos), 6 hetes előneveltet - tavasszal, április-májusban. Felénk ezek 300-400 Ft/db árban mozognak, "egy számmal" nagyobbak a tojóhibrideknél, olyan 2,5 kilósak lehetnek a tyúkok. Veszel 20 darabot, a kakasokat elkezded levagdosni, ha már elérik a "grillcsirke" méretet, a maradék (jércék) pedig 6 hónaposan -augusztus körül- elkezd tojni. Nálunk 60-70 gramm köztieket és jó sokat! A tyúkokhoz -gondolva a jövőre- beszerzel egy szép, nagy "fajkakast" (orpi, plymouth, brahma stb.), vagy valami jóképű keveréket (legalább 4 kilós legyen) és ezekből következő tavasszal tudsz magadnak keltetni + élvezheted a "tenyésztés" örömeit! ;o) Ezt a csapatot -legalábbis arra az időre, amíg a tojásokat gyűjtögeted a keltetéshez- érdemes elkülöníteni a "kicsiktől", így a szaporulat tuti, hogy jó húshozamú -általad alkotott- hibrid lesz. ;o)
Ha nem akarsz tenyészteni/szaporítani, akkor vagy mindet levágod, vagy veszel direkt húshibridet, bár ez utóbbiakról azt hallottam, hogy "tanyasi" körülmények közt, táp nélkül semmire sem mennek.....ha meg tápozod vágásig, akkor majdnem olyan lesz, mint a "bóticsirke"... :os A kettőshasznúak jól bírják a hagyományos tartásmódot (vannak direkt ilyen típusok is), viszonylag gyorsan fejlődnek és nem kell táp! ;o)
Vehetnél napos, vagy előnevelt nagytestű "fajbaromfit" is, de ezek jóval húzósabb áron lesznek és rendszerint igényesebbek a hibrideknél....igaz sokkal szebbek is! ;o) Na, de azért venni 20 orpit, hogy 2-3 hónaposan menjenek a levesbe!!!! :o)))))))))))
Szia. Ha kifejezetten husra utazol akkor gyorsabb a hushibrid,kb 6 hét és kezdheted vágni. De ezt tojni nem jó mert hatalmas sulya miatt,ha megis hagyod belehal a tojásba. Van sok 2 ös hasznu fajta ami jó hushozamu és jól is tojik majd. Elönevelt csiben talan megsporolod a fütést de nem nagy ügy naposcsibét nevelni ha van idöd vele törödni,melegiteni stb. Pénztárcádtól és helyedtöl,kedvedtöl függ. Én idén neveltem több csibét 75+70+60 at egyszerre és talan ha 5db purcant meg,az is naposan még.
Kérdés: ezek a tojóhibridek szépen tojogatnak, nem panaszkodhatok. De ha vágásra szeretnék nagyobb csirkéket majd, kifejezetten fogyasztásra, akkor ti mibde kezdenétek a helyemben? Húshibrid naposcsibéket vennétek, vagy előnevelteket, vagy legelőször csak felnőtt , nagytestű tyúkokat és kakast hozzá? Sok a veszélye, nehézsége, elhullási aránya a csibenevelésnek??
Azkimaradt, hogy a gyönygik időnként minden ok nélkül riadót fújnak és rohannak, röppennekmint az őrült, és hát ennek nehezbb ellenállni, mint az unalmasan tötyögő tyúkoknak...
Legeslegkenvencebb állatom a vadkacsa! És ár szívesen tartanék...azt biztos soha nem vágnám le, csak szaporodna-szaporodna, én meg etethetném. Úgyhogy asszem inkább nem lesz.(legalábbis most még ezt mondom). Amúgy gondolom vágva van az ő szárnyuk is, igaz?
Kutyák: azt könnyebben tudomásul veszem, ha egy vadászkutya nem bír a vérével, de ha egy juhász, terelőkutya bántja az állományt, az bosszantóbb. Nálunk egyik ez, másik az.
És nem tudom írtam-e, de nem kizárt, hogy Panka kapta el a gyöngyit, Borisz csak elvette tőle. És ráadásul ez ugyanaz a gyöngyi volt, akit egyszer már (a megvételük, hazahoozataluk majd gyors megszökésük napján elkapott már Borisz, de az más, akkor ugye mi is kergettük a gyöngyiket, ő csak segíteni akart, és végül el is engedte. Akkor csak a szárnya "könyöke" sérült és ezt most felismertem(amúgy szépen begyógyítottam neki).
Ma ezek a lökött, pimasz tyúkok bementek Borisz kenneljébe és csipegették a kajamaradékát, ami halálos főbűn, úgyhogy villogtam a ház sarkánál, mint a sraki pereces kutyája, hogy Borisz mikor jön és veszi észre őket. Aztán meg kapatm apától, hogy mért nem hajtottam ki őket onnan. De ez akkora bátorságra vallott tőlük, hogy teljesen élveztem a szitut. Nem is volt olyan nagy ribillió...:/
És hát nem tudom, mekkora szentségtörés itt ilyesmiről írni, de ma gyöngyileves volt az ebéd...:( (és ahogy emlékeimben élt, bitang finom volt, mint gyerekkorom minden szezonbéli, vasárnapi fácánlevese-apum hivatásos vadász volt)
Múltkor itt vagy vmelyik fórumon olvastam az AP 17-ről, namondom, ezt megjegyzem, ez fontos, kell, legugliztam, majd rájöttem, hogy ezt adom nekik, csak a franc nézegette a dobozát...(tyúkok közt magam is tyúkeszű leszekmár...:P:)))
El lett porolva mindegyik eset után, háát tényleg nem könnyű. Sajnos mivel vadászkutya, így nem hiszem hogy valaha is abbahagyja. Viszont ha bemegyek a tyúkokhoz, jön be velem ő is, akkor nem bántja egyiket sem, meg sem fordul a fejében...
De így van ez más állatokkal is, ha épp nem kutyáról van szó. Elkergeti a macskákat, patkányokat, egereket, de még a rigókat, verebeket is.
Sajnos az egyetlen megoldás ilyenkor szerintem egy alapos elverés, hogy még ránézni is féljen a tyúkokra. Bár tudom nem könnyű, mert nekem is bűntudatom van ilyenkor.
Nekem még kiskorában egy tyúkot megkergetett a Zara, meg is kapta a csomagját, azóta nincs ilyen probléma, sőtt a többi kutyát már nem is kelett nevelnem, ő tanította meg őket. Sokszor egész nap a tyúkok közt vannak gond nélkül. Annak idején sokan azt mondták, hogy a Jack Russel terriert nem lehet a tyúkokhoz szoktatni. És érdekességnek a patkányokat meg a macskákat írtják, meg űzik az udvarról.
Csinálhatod, de a gyönygös tojás csak március végefele lesz csak keltetni való, mikorra a kakas normálisan aktivizálja magát. Huzamos ideig jó időnek kell lenni, hogy beinduljanak. Na meg pl nálunk ég este a villany a tyúkok helyén, azok tojnak, de a gyöngyösök nem.
Göngyöseim 4 hónaposak most, az lenne a kérdésem hogy ha elkezdek nekik világítan most akkor elképzelhető-e hogy február körül elkezdenek tojni ? Nem okozok nekik ezzel valamilyen károsodást ?
Mennél idősebb annál könnyebb és biztonságosabban megállapítható a neme. De most is abból indulok ki nálam az egyik nagy tojónak elég nagy már a lebenye és mégis pupákol. A többinek kisebb így gondolom 4 tojó lesz 1 kakassal. De mivel gigant vagy tojót veszek el a csapatból vagy egy kakast kell még szereznem.
Az áll alatti lebeny azért nagyon sokszor elég becsapos tud lenni. Nálam előszőr kiszemelt kakasok kezdtem el pupákolni. Aztán hagytam őket. A sisakjuk alakjában azonban igenis van eltérés. Ha jól emlékszem a kakasoké hegyesebb és hosszú míg a tojóknak kisebb takaros persze nem 5éves tojót néztem nálam 1 évesek voltak azoknak méretben is elkülönült. Meg a testalak is más.
Szerbusz!Ez egy érdekes dolog.Nekem is van egy pumi-bordelcoli keverék kutyám,kizárólag a gyöngyiket és a törpe cocint vadászta.Szerintem azért,mert sokkal jobban kiabálnak,röpködnek,mint a többiek. A gyöngyik nemét én úgy szoktam meg állapítani,hogy megfigyelem a csőruk alatti két oldalon levő lebenyeket. Ha jól emlékszem a tojóknak hegyes,míg a kakasoknak merőkanál szerű.A fejtetőn mindkettőnek van az a kemény dudor.
Fecocosnak nagyon igaza van.A másik amit szem előtt kell tartani: ha a kutyáid ismerik a tyúkokat az jó, de ha egy új tyúk, kakas, liba, vagy bármi kerül az udvarba azt is mutasd be nekik!Mert ha a megszokott 10 tyúk mellett meglát egy ismeretlen gyöngyöst vagy kakast, azt idegennek véli és levadássza.Lásd: Seriff plymouth kakasa nálunk...:-(((Aztán ha a baromfi beteg, gubbaszt, sántit, akkor fokozottan óvni kell, mert a kutya csak azt látja, hogy beteg, könnyű préda és tuti végez vele.Sajnos ez mind saját tapasztalat...
Fecó! Elkértem Neked a számot, de valahol elkevertem. Holnapra megpróbálom előkeríteni.
A kutyákkal kapcsolatba. Nekem két kutyám van, mindkettő össze lett szoktatva a tyúkokkal még kölyök korban. Az idősebbik abszolút nem foglalkozik velük. Viszont a spánielt hiába szoktattuk össze velük. Kb egy fél éve fedezte fel hogy a csirkefogás "milyen jó dolog"...
Azóta nem merem kiengedni a tyúkokat felügyelet nélkül. Ha egyszer elkezdi, utána sajnos már nem hagyja abba...
Csupán egy hozzászólás a kutyusokhoz:Akármennyire is baromfi tűrő,nem bántja a tollasokat egy kutya,ez a dolog csak addig biztonságos,amíg csak egy van!
Ha már 2kutya van egy területen szabadon baromfikkal együtt,akkor már ez a tyúkokra vadászás bármikor előfordulhat.
Lehet,hogy egyedül mindegyikük békés,de többen már egymást"spanolják",beindulhat a levadászás,még ha csak játékos zavargatással kezdődik is,de tépés lehet a vége!
Ez már falka-ösztön...
Elég csak egy sipítozó csirke hang,vagy verdesés,a kutya már éber..!
Jövök panaszkodni és dicsekedni ismét. Bár már félek bármit megírni, olyan hamar megcáfolódik: elveszett majd másnapra megjött a tyúkocskám, dícsértem a kutyákat, hogy nem bántják a baromfikat, erre ma elkaptak egy gyöngyit. Sajnos azt nem láttuk, hogy a középázsiai juhász kapta el vagy a szálkás tacsi és Borisz csak elvette tőle, mindenesetre(megvettek vagy sem,) gyorsan elvágtam a nyakát és felpucoltam. Úgyhogy az ivarmeghatározás az öt gyöngyiből egynél már megvan: kakaska volt. Kérdésem, hogy csak a kakasoknak van dudor a fejükön vagy a lányoknak is? (ennek heréi is voltak, csak ebből tudom, hogy kakas volt)
Viszont a jó hír, hogy mostanában a 10 tyúktól 5-6 tojásom van naponta. A túrós buktámhoz 4 tojássárga kell, hát esküszöm, én még ilyen gyönyörű sárga tésztát az életben nem sütöttem!!:))) Ha ez így megy még egy darabig, egyáltalán nem is kell boltból tojást vennem! :)) Nagyon büszke vagyok rájuk!
Ma ugye ismét ki voltak engedve, és azzal szórakoznak, hogy a legképtelenebb helyekre tojnak szét, úgyhogy ma már ismét voltam földes fatuskó alatt, tüzifarakás tetején, köszönjük, jól elvagyunk...:P
Sziasztok. Képzeljétek meg tojt a tyuk ! :D Tiszta ciki volt tojást vennem a közértben és beigértem a csirkéknek a kést. És láss csodát pontosan a 6 hónapos szülinapjukon a ,,sáv plymouth' tojasból kelt sima kis kendermagosaim leraktak 2 tojást. Söt egy kacsa és egy törpe japika is tojt ma. Érdekes hogy az áprilisi csibék,igaz brahmak azok még nem tojnak. Szóval örülök.
Ó..bocsánat elfelejtettem a 18-as karikát kitenni tegnap...:-))Teljesen véletlen volt a képsorozat, hogy éppen tegnap tudtam elkapni egy légyottot a baromifudvarban:-)
Na látom régen volt itthon a Robi.Ez a hsz ,meg a feltett képek legalábbis erre utalnak.(vagy most van itthon)Mert már megint csak a jóra tudsz gondolni.Egyébbként az a kakas nem a "Keszthelyi"phlimouth-ból van .Mert azok közt szoktak ilyen columbián szinüek lenni.(van nekem is de csak tyuk.)
Ezentúl ( a nagy ijedelem után) csakis ilyen gondos felügyelettel lesznek kiengedve!!) Igazából ez a kép a legelső kiengedéskor történt és ugye nagyon izgultam, hogy reagálnak majd a kutyák. De le akalappal előttük, rendesek voltam "anyám tyúkjával". :))
KAJ-hoz méltó hidegvérrel viselte az első perctől fogva(apa jelenlétéhez persze én ragaszkodtam...de fölösleges volt aggódnom, szerencsére)
Milyen keverékről van szó, ha nem titok? Nekem most a tápról át szokott 9 hetes csirkéim, búza, kukorica, árpa, és napraforgó darát kapnak, benne AP 17 kiegészítővel.
nem de ezt a nagy fehéret és azt a csodaszép kéket tuti. Nem fontos minden évben kakast cserélni, nekem is maradt a brahma meg a nagy zengő meg ideiek.
Hát nem igazán tudom milyen fajta, mert ez már keverék:-)Nálam kelt, saját tyúkok tojásából, és valószínűleg az anyja fehér tyúk volt, a kakas pedig vagy vörös vagy a nagy kék kakasom.Merthogy másik kakas nem volt:-)
Nem csak ez lesz, de nem tudom még, hogy melyik lesz a másik.
Ma hallottam először kukorékolni az egyik idei kakast, az egy kisebb testű, sárga kendermagos, nagyon szép.Aztán van a két sulmtaler kakas, vannak feketék és kendermagosak és kékek is, de azokat nem akarom meghagyni.
Egyébként tegnap ésma hallottuk egy távoli kakas kukorékolását(ami azért számít hírnek, mert a legközelebbi szomszédunk kutyája is alig hallatszik át...ilyen sűrűn lakunk errefelé...:)
Na találjátok ki,mi az ÓRIÁSI nagy újság!!:)))))))))))))))))))))
Igen-igen, megkerült,a kis csavargó!! Szegénynek micsoda éjszakája lehetett,egyedül a nagy sötétéjszakában, mindenféle veszélynek kitéve!! Azt mondja apa vmikor délután, te, biztos jól megszámoltad őket, szerintem csak elszámoltad. Mivel tegnap legalább ötször megszámoltam, még ki is kértem magamnak, demikor erősködött, hogy de csak számoljam meg, akkkor már gyanús volt valami..:)) Azt mondta,egyszer csak ott volt a tyúkudvaron kívül.:)) Jajj,úgy örülök. Amúgy-ha jobb dolgom nem volna-szívesen ellegeltetném őket órák hosszat! Jajj, úgy kotúsodnak, pelyhesednek, szerintem hamarosan szépen kitollasodnak már! Ez a mai nap igazán csillagos ötös minden szempontból(megzaboláztuk az olajfáinkat az "utca"fronton, egész pofás lett végre, sikerült a tűztövisek egy részétől is megszabadulni(10 évig előttünk senki se nyírta őket és nagyon elterpeszkedtek, stb,stb:)
Ha nem lüktetett volna egész nap a fejem a Mártonnapi újborkóstolgatásmiatt, hát biz'Isten csillagos hatos lenne ez anap! :))
Inkább maradjanak természetes körülmények közt.Menjenak kapirgáljanak és legeljenek.Igaz tenyész időszakban nálam is börtönben vannak.5-6 nm-en vannak 5-en 6-an.De ez szerintem olyan nekik mintha valakit félévre bezárnának egy 6nm-es lakásba,vagy jobb esetben szobában.Azaz egy cellába.De hát valamit valamiért.
Lehet Andinak ezek a tyúkok most jelentenek annyit/vagy hasonlót/,mint nekem a brahmák....Annak a 10 tyúknak elég 3x3-as elkeritett-zárt rész bőven...Ekkora helyen van nálam 8-10 brahma és semmi probléma nem volt belőle,bár mikor ráérünk kint vannak legelgetni...A múgy láttam már sok helyen az országba teljesen zárva tartott madarakat--még a nap sem sütött be!!!-és semmi bajuk nem volt.....
Igazad van. Meg aztán idővel úgyis megszokja ha elveszik néhány darab/nap:-)))
De nagyjából sejtve Andi "udvarának" a méreteit, ha egy 15x15m-es darabot bekerít, behálóz, akkor ott annyira nem szenvedne az a pár tyúk...
És valóban ahogy Robi is mondja, amikor van ideje legeltetni, akkor kiengedi őket.
Nálam már gyakorlatilag egész nap a nagy udvarban vannak, mert a saját helyük egy sártenger....biztosan jár itt a héja, bár van madárijesztő....de -ne vessetek meg érte- és nem számolom meg minden este azt a százvalahány baromfit...
Aki kimegy oda, ahol már veszélyes -kibújik a kerítésen- az gyorsan megtanulja...egy életre, hogy nem kellett volna...
Nem törvényszerű, hogy elfogy minden állatod. Akkor régen is mindenhol csak kopár tanyákat láttál volna. Jó tudom régebben nekik is nagyobb élőhely jutott nem rontott el mindent az ember.
De könyörgöm ez tanya nem egy városi falusi telek.
Meg ennek a volier behálózom a világot is akkor van értelme ha normálisan megcsinálod. És akkor érdemes meg megfizetődő ha olyan madár állományod van ami igényli is ezt. Értem ezalatt egy értékesebb brahma családot én se hiszem kiengednék a világba kapirgálni de egy őshonost minden bizonnyal.
Most egy szatymazi tanyára homokra vhogy nehezen képzelem el a voliereket de biztos csak beszűkült a fantáziám.
Megragadtam Jucus elképzeléseinél, hogy tartsuk szabadon az állatokat és ha néha el is vesz a természet belőle teljes életet élnek.
Mi a jobb :::Természetes élet mig el nem fogynak/ha tényleg elvitte vmi/ vagy volierben tartani és akkor szétengedni ha felügyelet alatt vannak?????Én az utóbbit javasolnám Andiéknak!!!
El kell panaszolnom, hogy jártam: tegnap kiengedtem a baromfikat a nagy kertbe, amit imádnak, boldogan mászkálnak, kapirgálnak mindenfelé. Az egy dolog, hogy rákaptak a kövezett(téglázott) járdára, teraszra, demég a nyárikonyhába is bejött három dilis tyúk, szóval ki kell találnunk, hogy elkerítsük őket, ne szarjanak mindent össze, de az igazi baj az, hogy estére egy tyúkocskám eltűnt! :( Összekerestük mindenfelé, meg hívogattam, de szőrén-szálán eltűnt. Ma még nem volt időm körbejárni a birtokot, látok-e valami nyomot, de ma már nem mertem kiengedni őket...:( Pedig mennyivel jobb nekik, ha a fűben-gazban mászkálhatnak.
1 db 1,5 éves BRONZ PULYKA KAKAS (kb. 10 kg), valamint 1 db 1 éves SÁRGA ORPINGTON TYÚK eladó vagy cserélhető (pl: tyúk, kacsa, termény, pulyka, stb.) Pest megye Nagykáta.
Tel: 06-30/505-11-23 vagy e-mail: bacsa41@citromail.hu
vhelyen van kb 10 patika:D több állatpatika is. ÉS vannak kedves barátok akik ha nem megyek vmire akkor beszerzik nekem:) Egyszerűbb így nem?
Na meg állatdokikkal is jóba vagyok épp szólt unokatesóm is szóljak ha kell vmi ő is beszerzi xd Inkább az árral van baj de hát megkell venni ha olyan a gond.
Velem közölték, hogy ez gyógyszer alapanyag és nem adhatják ki. Kacola mosolygott kettőt neki azonnal kimérték az összeset.:)
A nő mindig néz meg kommentálja, hogy kérhetnék olyat is amit kiadhat.
A benzint is olyan körülményesen tudtam megvenni. Mondja csak 1 dl-t tud adni, mert fölötte nem adhat i mert szintén tilos. Na mondom oké édesem akkor kérek 4szer 1dl-t. Na hát hup hup azt meg, hogy:D Mondom beütöd 4szer a kisgépedbe és úgy:D
A főnöknő már nevetet és mondta adja ki egybe de többet ne kérjek Náluk ilyet:D
szerintem azért nyugodtan gondolkodhatsz egy 2.5-3kg-os kakasban is. Nem kell azonnal másfél kilóst keresni mert a tyúk 1.5-2 kg súlyú. Én legalábbis nem tennék rá ilyen se japi se normál méretet. Ha vágni akartok majd nem lesz 1 elég vasárnap ebédbre.
Gabi is tojótyúkokhoz normál kakast tett majd orpingtont és láss csodát magvasak a tojások mert kelt neki pedig a méret különbség megvolt ott is.
Ha a tanyaszomszédod tart tyúkokat és van kakasa netán több is nyugodtan kérhetsz cserélhetsz vehetsz tőle ahogy megtudtok állapodni.
De ezzel még ráérsz a tyúk nem válogatós ha márciusba teszel hozzá kakast is összeszoknak nem kell decemberben kialakítani a csapatot.
Sok sikert és kérdezz nyugodtan látod mindenki elmondja mit tapasztalt és szte mi lenne jó meg a tuti:)))
DEC 3-5 Lipcsei kiállításra keresünk utasokat, 14000 állat lesz kiállítva (szárnyas+galamb). Korai érkezés garantált, az út 25e+szállás. Érdeklődni Bóta Bélánál lehet a +36302195697 számon!
Majd leülepszik mi-mire való, kb. hogy néz ki. :o) Két éve ugyanígy voltam, mint most Te. Most meg adom a tanácsokat! ;o)))
Én nem jegyzetelek, meg magolok ;o)))))), hanem beütöm a gugliba' amire kíváncsi vagyok (pl.: dísztyúkfajták, fajtaleírások) és megnézem, elolvasom....aztán ami érdekel az megmarad, ami nem az meg "törlődik".
Az állatok nálunk is egy helyen vannak, de tervben van pár kisebb -de még elegendő- rész kialakítása, pont azért, hogy a keltetnivalót szabályozni tudjam. A japi tyúkok lehetnek együtt a tojóhibridekkel és az itáliai ;o) kakassal, csak a tojásokat Te tedd alájuk, vagy cseréld ki, amilyenre akarod. Ha akarsz nagytestű csapatot is, azokat célszerű külön tenni, nehogy 5-6 kilós kakas akarjon ráugrani a kilós tikokra! Fordítva pedig -ha kilós kakaska lovagol 4 kilós nagyseggű asszonságon- előferdülhet, hogy nem lesz fias a tojás.
Vagy: Te csak tojóhibridet tartasz, meg japikat + 1 szem szép kakas, és a nagytestűektől származó tojásokat úgy veszed vagy cseréled: akár itt a fórumon is érdeklődhetsz, sokunknál vannak nagytestű vegyes baromfiak, normál tojás áron mért tojásokkal. (A fajtatiszta keltetnivalót azért rendszerint meg kell fizetni: 200-400 Ft is lehet egy-egy tojás! Szerintem ezzel még várhatsz.... ;o) )
Nyúl, birka ügyben kérdezz bátran, bár jómagam kecskés vagyok, de szerintem -majdnem- ugyanaz... :o)
Igen, megkaptam. Nekem az egerszegi börze 12 km, így a Keszthelyit passzolom, de, ha megrendezésre kerül, akkor nyáron egyszer-egyszer lehet, hogy elnézünk.
Csibitiéknél nem lett ksikutya.
Most az expresszen hírdetnek Vas megyében két szukát, de nem tudom, hogy mennyiért és, hogy fajtatiszták-e.
Köszönöm szépen! Tavaly még csak 7-8 tyúk kapirgált (4 japi, a többi kettőshasznú hibrid) meg két kakas (egy japi, meg egy itáliai-japi keverék) most meg tele az udvar! :o) Mondjuk tavaszra szelektálva lesznek -5-6 kakas már így is a hűtőben dekkol- de nagyon tetszik ez a sokszínű csapat!
Köszönöm a tanácsokat, a japimamamár be volt tervezve,épp este adagoltam apának a terveket, hátha már tompultabb és kisebb lesz az ellenállás...hát még puhítani kell rajta kicsit.:) De eltökélt vagyok, akkor meg úgyis megadja majd magát.:P
Teljes káosz van bennem ezeket a tyúkfajtákat illetően, bizisten ki fogom már jegyzetelni, kik a húsra valók, kik tojni, kik kotlani, kik a kicsik és a nagyobbak, kit kivel lehet, jesszusmaris!!:O
Meg hűt hogy a fenébe válasszam szét, akit kell? Csak egy tyúkudvarunk van! Fú, vakargatom ám a fejem! És akkor még a nyulakhoz hozzáse fogtam, pedig tavasszal az ismeg pár birka is kell.
TÉNYLEG: TUD ITT VALAKI BIRKÁS FÓRUMOT?? Sehogyse találok...:(
Mert ugye ahhoz se ártana egy kis szakmai segítség...(Igaza van a tanyaszomszédoknak, egylőre tényleg csak díszparasztok vagyunk, de azért én meg akarok tanulni MINDENT!!! :)))
Hétvégén vettem a himlős galambjaimnak Dabason Silver Columbat.
(Ott volt a Hema, sok újdonságuk van.)
Szóval tök szimpatikusak voltak, annak ellenére, hogy rámdumáltak egy Silver Columbat. Azt hittem kamuznak a 3 napos himlő gyógyítással. Szombat este azzal kezdtem, hogy adtam egy kétszer akkora dózist, mint amit ráírtak a palackra. (Mondjuk ez nem volt szándékos, csak én izéltem el.) Aztán már a normál adagot kapták. Először paráztam, nehogy vasárnapra megdögöljenek, de nem viselte meg őket a 2x-s dózis. Ma reggel mint a betegség előtt. Nem akarom elkiabálni de szerintem meggyógyultak.
Tényleg működik, pedig ahogy mondtam nem hittem a mesét....
Atandi, én egy szép itáliai kakast ajánlanék a letojt tyúkokhoz, méretben nagyon jól illik a kisebb testű tyúkokhoz, de színben, formában sokat javíthatna a csapaton, plussz az itáliai szintén jól tojó fajta!
Keltetéshez szerezz be 1-2 japit, vagy törpe cochint, vagy olyan fajtát, aminek erős a kotlási hajlama. A tojóhibridek ritkán ülnek el, bár nálam -2,5 évesen- egy megtette, inkább keríts valami megbízhatóbb pótmamát.
Ha nagyobb testű, vágnivaló csirkéket akarsz, akkor nagyobb testű szülőpárok kellenek, szerintem ez esetben viszont ne tojóhibridekkel indíts, hanem kettőshasznú fajtákkal, vagy hibridekkel fogj hozzá, a kakas ez esetben is lehet fajtatiszta, de már nagyobb az itáliainál, pl.: brahma, plymouth, orpington...
Sok sikert! Mi is idén keltettünk először -géppel és kotlóssal is- nagyon nagy élmény! Nálunk a kelési arány is jó volt, 75% felett. Vegyes csapatom lett, főleg jól tojó keverékek, és néhány fajtatiszta egyed, vett/szerzett tojásokból. Csak bíztatni tudlak! (A kotlósok -egy kivétellel- nálam is 80 dekás japi hölgyek voltak. :o) )
Ha még Ica 14-is beszállna ( netfüggő:) képileg bámulatosan szép kakasaival a topic régi fényében tündökölhetne, melyre a koronát Kotkoda-Marika "koronás-kacsái" tehetnék fel.:)
A gyöngyikben úgy érted a növendékek között ? Mert azokból is csak az lett lefotózva, amiket most fel is tettem. A nagyok kint kórafaszállnak a kertben a pulykákkal, meg a libákkal . Majd dobok róluk is képet ígérem, csak ritkán esek be a gép elé, így nem ígérem, hogy nagyon hamar, de nem felejtem ígérem ! Sőt még az ezüst fácánokról is dobok majdd képet, mert amióta a kékfüleseket sikerült becsukni, azóta ők laknak szabadon félig-meddig, mert nekik szabad kijárásuk van, igaz éjszakára mmindíg beülnek a kennelbe, én meg óvatosságból becsukom, mert Bobika (Foxi) még kicsi. Sokkal hamarabb jelzik az idegent mint a gyöngyik, vagy a kutyák !
Igen majd csinálok közelebbit is, csak most ma felnéztem, és gondoltam feltolom a telóról a képeket, mert ugye ezek nem maiak.....
De majd csinálok frisset is róluk. Igen jelenleg a tyúkok fullon külön vannak a kakasoktól egy csapatban, így vegyesen vannak brámától a hollandig. A kakasok meg megint csak külön. De ez csak most télire van így, hogy bátran tolják csak a tojás kupacokat, és Zolcsi had egyen belőle sok sütiti :) Mert nagyon le van szegény fogyva.
Más.....Zabfaló intézett nekem egy pár q kukorit, de a történet így nézett ki idegenek számára :
Bajai út szélén Tibi Opel, Táblában a kombájn, Gixer bent a gazban, én meg overálban zsákolok :)))))))))))))
Szeva Zolikám!!!Tényleg ezt is javasolhattam volna:)))Szépen kezd összeállni a jövőévi csapat--már szinenként külön vannak--kékfogolyból 3 külön vérvonalú csapat lesz meg a világosok....A bramáidról---látom őket a csapatba--- közelebbi képeket tudnál mutatni??------Itt az egyik csapatkapitány/7 hónapos most/::))))
Robi megnyugtatlak a száraz hosszú szálú széna ugyan olyan tisztaságot garantál:)) A forgácsnál meg az ragad a tojásra ahogy kipottyan nedvesen:)))
A lényeg végülis, hogy a tojó helyet tojásra használják ne abban aludjanak pihenjenek stb. Így nem piszkolódik az alom anyag és a tojás is tiszta marad.
És egy kis más:)
Jövőre ha így halad lesz kiskacsa:) a gácsér megszeretgette az asszonyát. De kis szadomazósok. A gácsér a hátán lovagol a tojónak a tojó fejét lenyomja a vízbe de olyan boldgogok utána, hogy csak na:))
Vagy szerelj a tojató oldalára egy budipapír tartót és rá egy tekercset :)
Hátha.......
Mi a helyzet Rob a madarakkal ? Nekem a kékek már majdnem kifejlett méretűek. Muternál meg rájöttem, hogy miért maradtak le annyira a goldok ! "Monortáp" rengeteg csibe, csirke, és növ endék is hullott el, mire rájöttünk, h az a xar táp volt a hibás ! Vagy felfújta őket, és eldőltek, vagy olyan lett a mellcsontjuk, mint a pnege éle. Ja a sárga zsákos trágyáról van szó .
Mindannyiótoknak ajánlom, h kerüljétek !
Ja ha már itt vagyok Attilának is ígértem képeket, így íme itt egy pár, igaz telefonos ;)
Na meg persze ami 512k-nél nagyobb az megmarad nekem :))))
Szi Andi!!!Ha azt akarod hogy ne legyenek xarosak a tojik akkor tegyél a tojóhelyükre forgácsot!!10 tyúkodnak 2 tojóhely elég sztem...Ha kiszórnák megemelitek az oldalát hogy ne szórják ki...Nálam tökéletesen bevált ez...sok sikert!!
Aha, szóval te vagy vásárhelyi! Énmeg szatymazi, az azért elég közel van.:)
Köszönöm a választ! Hogy éppen vedlenek-e vagy szegények egész eddigi életüket így élték, azt nem tudom, de szépen pelyhesednek, és tele vannak kotúval is, úgyhogy előbb-utóbb (áll.6 hét alatt) kitollasodnak. Akkor pedig már kapnak majd egy jóképű kakaskát is! :)
Párom szerint tiszta dilis vagyok, de szerintem a vigyorgásomból-mikor kiscsibékről beszélek-már tudja, ez eldöntött ügy, kár keltetés ellen ágálnia. Nem géppel, csak kotlóssal szeretnék csibéket, csak egyszerű, hagyományos módon.
Az enyhén véres tojás még nem olyan nagy probléma. Megpattanhatott egy ér ami bevérezte de nem lesz semmi baja a tyúkoknak tőle. Ha nagyon véres akkor lehet majd gond, de ilyen kisebb vér foltok elő elő fordulhatnak.
A tojás megmosása: első sorban a keltetésre használt tojásokat nem szoktuk megmosni de ott is az ekte szarost igen. Van aki hyposvízzel van aki más fertőtlenítővel törölgeti meg vagy tartja benne. Nálunk mindig megvannak mosva a tojások amit eladok ha van épp tojás nem vihetem piszkosan:)
Mindenki így kezdte nyugi senki nem baromfitenyésztőként bújt ki az anyja méhéből:)
A képeid nézve egy vedlés lezajlik rá se lehet majd ismerni a tyúkjaidra.
És én is vásárhelyi vagyok:)) Mondjuk nem tudom ki még:D Jelentkezzen:))
Új vagyok itt, és tojással kapcsolatban szeretnék kérdzni: ma reggel az egyik tojás kicsit véres volt. Ez nagy baj? A másik kérdésem, hogy állítólag nem ildomos megmosni a tojásokat, de ti mit csináltok ha eléggé tyúxaros lesz valamelyik és mondjuk már rá is száradt, tehát zsebkendővel letörölni nem lehet? Mert én csak megmostam és azt külön tettem a hűtőbe, hogy azt kell majd elsőként elhasználni. De áll. a tojáshéj porózus, és bemossa az ember, amiket nem kéne. Vagy ezt is túlparázom, ne törődjek semmivel? Mondjuk a kicsit véres tojás jobban aggaszt. (nem extra nagy a tojás, olyan pont kielégítő méretű.:))
Amúgy örülök, mert a 10kitojott és 3 hete vett tyúkomtól most napi 3 tojás szokott lenni(és ma 4 volt!!:))) És nagyon aranyosak és szelídek-kedvesek, és imádom őket!:)
Kétlem olcsó lesz az nem éri meg a szegény cégnek ha jótékonykodik veled:)))
A fene essen ebbe az esőben. Egy csomó őszi munka elmarad a vetések csúsznak jövőre búza se lesz így nálunk. Megnézem már a csirkék lába hártyásodik-e mert lassan búvárkodhatnak.
Igaz a csereautón kicsit meglepődött, de amikor vázoltam neki, hogy csomagok, meg, aztán bevásárlás, akkor azt mondta hogy ne féljek, vigyem a kocsit és "megoldják"...:-))
Teljes mértékben megértem az elkeseredésedet.Most akkor ugy áll a dolog ,hogy soha nem fogjuk megtudni, hogy ki vitte el azokat a madarakat és ki nem fizette ki.És még akkor ráadásul majdhogynem téged kiálltanak ki bünösnek mert már más módját nem láttad ,hogy a pénzedhez juss.Azért ehhez pofa kell.Meg hogy még mások bemocskolásához is használnak(igaztalanul)azért ez már sok.De van akinek mindent lehet,meg mindent elhisznek.De remélem ez azért ha szép lassan is de változik.Csak fel a fejjel és igenis harcolj a pénzedért meg az igazadért!!!.
Sziasztok van valakinek elado araukana kakasa olyan ami tavaszal hasznalhato???MR GallusDomesticus szal beszeltem de neki nincs meg egy ideje nem ir a forumba.
lehet naív vagyok de sztem a ford szalonban van már telefon:D a kérdéseid ma rájuk zúdíthattad volna és holnap nem ér váratlanul ha ott kell hagyni meg nincs kocsi:d
Van egy nem éppen tollas kérdésem, viszont nagyon érdekelne a válasz, és bízom benne, hogy valakinek van tapasztalata...
Holnap szervizbe kell vinni a kocsimat ( Ford és Ford-szervízbe viszem), viszont azt nem tudom hogy ha ott kell hagyni akkor adnak csereautót, vagy nem?
Nem garanciás már, azt tudom hogy amig garancia van rá, addig adnak cserekocsit, de később is...?
Azért lenne csak fontos tudnom, hogy hogyan készüljek...?
Mert ha ott kell hagyni és nem adnak kocsit, jöhetek haza busszal....és akkor ugye a nagybevásárlást nem lehet megejteni...:-))
Miért lenne 1-2 azer etethető a 12 kg ? A fagyasztott ömbből lefűrészelünk annyit amennyire szükségünk van a többi megy vissz a fagyasztóba meg van oldva 1-2 évig sem romlik meg .
Tisztelt Hozzászólók!Nem olvastam vissza a hozzászólásokat, de számomra kiderült, hogy általam próbálják meg érvényesíteni akaratukat egyesek, nem is tudom pontosan, hogy kik.Amit én tapasztalok, az pletykálkodás, valótlant állítanak mások nevében, lényegtelen, hogy kik, mit. Senki NE keressen, nem érdekel, hogy mit hallott, kitől, stb.Sajnálom.Előre is köszönöm a türelmüket...Szabó Benedek
"Annak a három olvasótársnak is öröme telt ebben az egészben, aki Benedeket ostromolta az e-mailjével, amelynek tartalma kizárólag az én személyem mocskolásom."
Van aki mocskolódott ezen?De hát Benedek le is írta hogy végül nem is úgy volt ahogy le lett írva!
hmm!
Hát ha örömüket lelték benne akkor azt kívánom hogy ne legyen nagyobb öröme az életben!
Sokat gondolkodtam azon, hogy reagáljak-e a történtekre és arra jutottam, hogy már, csak azért sem tehetem , hogy nem szólalok meg , mert újra tanúbizonyságát tette az, amit eddig is nagyon jól tudtam, hogy ez a fórum olyan dolgot adott nekem, amit az élet más területén manapság nem nagyon tapasztalhat sajnos az ember. Sok önzetlen és szerető barátot.
Van itt a fórumon többek között egy nagyon bölcs és számomra nagyon kedves ember, aki , sokszor mondta és mondja nekem, hogy Ő azt vallja, hogy minden rossz dolog mögött meg kell keresni azt a jót, ami az adott rossz dolognak a jó következménye lehet.
Hát én most így állok ehhez az egészhez és rá kellett jönnöm most is, hogy nagyon, de nagyon igaza van.
Ha nem is egy jó dolog által, de újra bebizonyosodott, hogy él és érez ez a fórum.
Köszönöm azt a sok telefont és e-mailt,hozzászólást, amit az éjszaka kaptam tőletek és még most is folyamatosan kapok, amelyekben a tiszta őszinte, baráti szeretetetek sugárzik felém. Kezdtem az éjszaka már úgy érezni magam, mint egy fórumtalálkozós, átbeszélgetett, kellemes éjszakán, csak a kaja, az itóka és az a meleg tábortűz hiányzott, ami még meghittebbé szokta tenni ezeket a közösen eltöltött éjszakákat.
Annak a három olvasótársnak is öröme telt ebben az egészben, aki Benedeket ostromolta az e-mailjével, amelynek tartalma kizárólag az én személyem mocskolásom.
No, lám ez is egy jó következmény, hiszen nagyon jól tudom micsoda szenvedés lehetett már az, hogy hosszú ideje nem volt lehetőségük, hogy vkinek, újra az én jó tulajdonságaimról zengedezhessenek:) Végre újra érezhették az általuk oly kellemes érzést, amely az én nevem hallatán elönti a szívüket.))
"Szerencsére" ez a sajnálatos közjáték csak 91 percig tartott és mondhatnánk happy end !
Persze ez nem így van ! Hasonló, mintha téged-elnézést a kifejezésért- jól tökön rúgnának és utána azt mondanák elnézést...attól az neked úgyanúgy fájna. Erre gondolj majd ha legközelebb- felületes ismeretekkel- "jószándékú tanácsot" akarsz adni valahol ! Jó napot !
Üdv. Benedek!!Kössz hogy figyelmeztettél minket!!!!Ismerted a vásárlót elötte??Ha nem ismerted akkor miért csodálkozol ha nem fizet???Ha tanácsolhatom alkalmazd a :::,,van lé van madár---nincs lé nincs madár"::))) -----elvet és többé nem ér ilyen kellemetlenség.......üdv.Robi
De ha az első "téves" hsz-ben megneveztél egy személyt, akkor nevezd meg a valódi "bűnöst" is, hogy tudjuk, hogy kitől kell óvakodni...( a törpén kivül) :-)))))))))
Mint kiderült, sajnálatos módon összekevertem silkymuttert egy másik felhasználóval.Anikónak ehhez semmi köze!Elnézést mindenkitől, vele már értekeztem.Szabó Benedek
Nálunk is a disznóvért mindig a tyúknak adták. Persze amit már nem vettek fel.
De Jucus is többször is írta, hogy anno kopasztás után is a tollat meg egyéb sallangokat kiöntötték a trágydombra ahol a tyúkok csirkék boldogan kapirgálták s ették. De a giliszta se főzött:D
Nem tudtam mi hiányzott a nap folymán az életemből, de most már tudom, hogy kedves barátom nem szólt még be ma! :) A helyett, hogy lisztkukacot akarsz hőkezelni vigyázz a páváimra!!! Hívtak a franciák és kaptunk invitálást a Roussay telepre. Nem tudtam mindent felfogni elsőre mert rettentően hadartak, de több vonalról is beszéltek, mint amiről eddig beszéltem neked! Lehet jobb lenne, ha felmondanál a munkahelyeden és jönnél velem! :)
skolikagi! Nem mondtam, hogy komplett menüt főzz nekik, de ha már így lesz Te is ebédelj meg velük ne tejbedarát egyél. :)
Nem az a baj, hogy néha esznek ilyet,de az nem mindegy, hogy mennyit és mivel?
Mert akikről most szó van CSAK kukoricát és húst esznek...
12 kg-os fagyasztott csomag max. 1-2 napig etethető -nyersen- teáh nekem egy úgy jón le, hogy többet esznek, mint amennyit mondjuk nálatok esznek...néha néha valami maradékot.
Persze lehet hogy az én szövegértelmezésem nem állja meg a helyét:-)
Sztem nyugodtan lehet állati eredetű táplálékot adni a tyúkoknak.Mama régen tyúkvágáskor egyéb feldolgozási hulladéákot adott nekik belőlük,valamint a papa horgászásból származó hallal is etette őket.Én nyers lisztkukacot adtam nekik régebben és a másnapi kaja ami megmaradt pöri illetve bármilyen hús azt is megkapták.
Emlékszem disznóvágáskor is mindig ott futkorásztak és jól bekajáltak aztán csak úgy dagadtak ,majd kicsattantak az egészségtől a faluba nem voltak olyan szép tyúkok mint a mamánál és olyan korán sem tojtak a vett csirkék senkinél. Természetesen 5-6 hónaposan kezdtek tojni tehát nem voltak táppal nyomatva.
Nem éppen sikerült pár sorocskára a mondandó, de remélem, hogy az állatorvosod/főnököd hadarása után most legalább érthetőesn sikerült elmondanom. Igen láttam a képeket a libáidról és nagyon szépek. Remélem jövőre sikeresebb leszel a kislibák keltetésével!
Senki ne ilyedjen meg az állati eredetű takarmányok etetésétől, de mindig hőkezelten kell velük etetni!
Jól hangzik. Olvastam a dolgot. Csak maga a börze nem parasztköpés ide:))) Mit szólsz a nagy fekete kakasomhoz? Ő lesz ha minden jól megy a técsasszony ura:)
Ma érdekes dolgot találtam a tyúkok udvarán:Olyan volt mint 2 tojás egy csővel összekötve.A meszes héj helyett szerencsére hártya volt és csak fehérje volt benne.
Akitől hallottam a tippet neki több hektáros földterületen legelhetnek a gyöngyik ,pulykák,tyúkok .Hoztunk tőle egy csomaggal próbának hogy eszik -e és nagyon szeretik de holnaptól csak hőkezelve adom nekik ahogyan Krizsok írta .
Bocsi a kérdésért, de ti milyen répáról beszéltek és mit csináltok vele? Én ma reszelt cukorrépát adtam a tyúkoknak, nagyon komálták, főleg a cochinok, meg a digók.
Ági, anyu csak tud valamit neki sikerült elboltolni ma az út másik oldalán lakóval a vöröskendermagos kopasz nyakú kakast. Mire hazajöttem már bent volt. Igaz előtte is mert berepült a kertbe, anyu átment, hogy az a kakas csak nagyon maradni akar, tuti nem adod el szomszédasszony. Végül mondta a nyanya, hogy eladom, mert úgy is csak levágnám.
Egy pár tapasztalatom megosztanám veled, ezzel a dologgal kapcsolatban!
Még mielőtt az Unió okos emberei kitalálták volna, hogy a vágóhidakon keletkezett hulladékok, az éttermi maradékok és a trágya veszélyes hulladék, ezeket tökéletesen tudta hasznosítani az állattenyésztés hosszú évtizedeken át baj nélkül! Az álltai eredetű takarmányok etetése akkor szűnt meg, amikor Angliában ráeszméltek, hogy túl költséges olyan nyomáson és hőmérsékleten kezelni a húsmaradványokat, mint amit a szabvány előírt, így csökkentették ezeket, majd szépen eladták a takarmány egész Európa szerte! Aztán jött a gubanc! A kiselejtezett tejelő marhák feldolgozása során az szivacsos agyvelőgyulladást okozó mikroorganizmusok elfelejtettek elpusztulni a megfelelő hőmérséklet hiánya miatt és a takarmánnyal terjedt a betegség! Ekkor betiltották a hús- valamint vérliszteket és veszélyes hulladékká vált vágóhidi melléktermék! Annyi esze nem volt senkinek, hogy azt mondja, magasabb hőmérsékleten kell kezelni és semmi bajt nem okoz. Persze a különböző érdekek nem így kívánták és megsemmisítő cégek jól jártak. A hallisztet azt tegyük másik kategóriába, mert a hal olajai igen intenzív íz hatást váltanak ki a húsban. A mai napig az állati eredetű fehérjék a legértékesebbek és leghasznosabbak a szervezet számára egyáltalán nem a növényi eredetűek az első rendűek, mégis gén manipulált szóját etetünk gazdasági állatokkal, aminek még most sem tudjuk, hogy közvetlen hatása az állati és közvetetten az emberi szervezetre milyen. Semmilyen táppal, gabonával nem lehet bevinni egyszerre annyi fehérjét, vitamint, ásványi anyagot, hasznos zsírsavakat, mint az állati eredetű takarmányokkal, hisz ezeket egyszer egy állati szervezet már felépítette.
A baromfi persze nem húsetetésre találódott ki, de az egyféle gabona maggal (kukorica) való kiszolgálása semmiképpen nem előnyös még állati eredetű takarmány etetése esetén sem. Én sem örülnék, ha csak zabpehely meg májkrém lenne az asztalon folyamatosan.
Jómagam is etettem ilyen eredetű takarmányokat, de kizárólag hőkezelés után!!!!!! A hús minősége nem romlott, sőt némi beltartalmi paraméterek még javultak is (ezt a laboratóriumi vizsgálatok bebizonyították), az íze nem változott, hisz nem kizárólag állati eredetű takarmányt etettem a madarakkal, hanem igen változatos gabona összetételű-, lédús- és zöld takarmányokat is. Az tény, hogy sokkal jobban nőnek tőle a csirkék, de a tojástermelést nem kizárólag a hús etetése befolyásolja.
Javíthatja, hisz magasabb a fehérje bevitel, de a megvilágított órák száma a lényeg! Lehet túl tudományos, amit mondok, de szerintem érthető lesz. A fény a szemen keresztül beindítja a hipofízist, melyben FSH és LH hormonok termelődnek ezek meg elindítják a tüszőérést. A tüsző madarak esetében nem más, mint a tojás. Szerintem többen láttatok már a tyúk vágásakor kis apró tojásokat. Ez szabad szemmel látva lehet akár 100 db is, de mikroszkóp alatt jól látható, hogy több mint 10 000 ilyen kis tüsző van egy madárban. Tehát egy tyúk élete folyamán tudna tojni elég rendesen. Fénnyel lehet manipulálni az ivarérést és ezt ki lehet vitelezni háztáji körülmények között is nem csak nagyüzemben. Na persze nem azt jelenti, hogy éjjel nappal fényben kell tartani a tyúkot, mert a napi 15-17 óránál hosszabb megvilágítás (legyen az természetes vagy mestersége fény esetleg a kettő kombinációja) beindítja a vedlési folyamatot, mely a termelés leállítását eredményezi.
Mindenesetre nem kell megilyedni az ilyen állati eredetű takarmányok etetésétől, de hőkezelés nélkül semmiféle képpen nem ajánlom! Oka, hogy ezek a melléktermékek intenzív tartásból származó madarakból vannak, melyek hordoznak olyan betegségeket, amiknek a külső jelei csak 50-60 nap múlva jelentkeznek és betegítik meg a szervezetet. A hazai brojlercsirkék pedig 35-40 naposan vágóhídra kerülnek. 100 Co-on vagy a felett szinten minden baromfibetegséget okozó baktérium vagy vírus elpusztul. Vannak kivételes esetek, de ezek a mikroorganizmusok nagyon ritkán ütik fel a fejüket ellenőrzött állományokban. Mindent összevetve kizárólag hőkezeléssel, főzés után etess ilyen takarmány.
Sok ember meggyőződése szerint azért eteti azt az állataival amit etet mert szerinte az a jó. És utána meg is eszi mert saját és tudja mit evet:D
Most akárhogy nézzük egeret békát is megeszi a tyúk ha elkapja. Az jobb? gusztusosabb? Én spec nem ettem abból ami békát evett pedig 3 hónappal utána vágtuk le.
Sok szemetet megeszik az ember úgy,hogy nem is tud róla.
Nem lepne meg, ha az említett úriember a tescoban venné a tojást és a húst magának a konyhára...:-(
Ez olyan mint az egyszeri sáska mami: két külön ágyásba ültette a piacra szánt és a saját konyhára szánt zöldséget.
Amit a piacra szánt, azt vasárnap simán lepermetezte, szerdán meg elvitt a piacra:-(((
Magyarázat: sáska mami: Nagykanizsa egyik városrésze Kiskanizsa, ahol minden család évtizedek ót pacra termel zöldséget.Ők nagyon szorgalmasak és munkaszeretők, ezért hívják őket sáskának:-)
Ha már fehérje ,akkor maradjunk a növényinél.Mert külömben olyan az egész mintha egy kutyát vagy egy macskát spenóton ,sárgarépán vagy krumplin akarnál felnevelni.Valahogyan egyik felállás sem stimmel.Na meg itt látszik, mennyi mindent megetetnek velünk,és sokat még nem is tudunk!!.
Áginak igaza van ..innen már csak 1 lépés halas-trutyi...Sztem maradjon mindenki a régi jólbevált ősi-paraszti módszereknél...Nekem az a filozófiám hogy minél jobban érzi magát---ebbe sok minden belefér--- az állat annál jobban fogja meghálálni vagy sok tojással vagy a növekedéssel...
Egy ismerősömmel beszéltem ma akinek tojótyúkjai vannak és tőle hallottam ezt a dolgot :Ő csak kukoricát ad a tyúkjainak és húspépet ,200 ft 12 kg tömbökben van lefagyasztva mindenféle maradvány van ledarálva benne ,ami a húsiparból megmarad a csirkéivel is ezt eteti és nagyon jól nőnek piacra hordja a tojást és most is tojnak nála mikor senkinél sem .Valaki etet ilyet a baromfiaival ? Mi a véleményetek a módszerről .
Bocs ,persze hogy kell!!Izlés szerint ,mint a káposztára.
Igen ,Lassan nőnek.A teljes méretüket csak két évesen érik el.A haverék voltak Klingenbach-ba kiállitáson(Ausztria,Sopron mellett)Australorpokat 35-40,a Jerseyeket meg 80-90 eur-ért árulták.Nem véletlen gondolom.
Nem, az első kelésből az 1. csibe nem volt defektes...csak úgy egyszerűen az első volt:-)
Volt egy különös ismertetőjele ami viszont eltűnt, tudod ahogy tollat váltott, így aztán egy idő után nem ismertem meg.
És az is lehet hogy elpusztult, mert amikor nem voltam itthon akkor néhánynak kampec lett:-((
A következő kelésben volt a defektes, de azt hiába pátyolgattam pár napig, nem élte túl a dolgot...
És sajnos azóta már tbb olyan is volt, akit meg kellett szabadítani a szenvedésétől, ami bizony sosem megy könnyen...:-(( de ez állítólag hozzá tartozik a dologhoz:-)
Viszont a töröttlábú csirkém teljesen meggyógyult, erről van kép is, az 1. kép a három közül.
A másik kettőt csak úgy feltettem:-)
A gyöngyik köszönik jól vannak, de nem tojik a tyúk. A kakas meg főleg nem:-)
DE mondtad. Első kelés volt egy defektes amit mondtuk nem kellene meghagyni. De te nem bírom megtenni és elszórakoztál vele szó mi szó megjavult. 4 hónap múlva kérdeztem na mi van vele:D Válasz: hát nem is tudod milyen lett de lehet meg sincs már:D
Szia! A tiéd SZÉÉÉP!!! A vett tyúk is jó lesz( a kékfogoly, és fakó) viszont a kakasomba biztos van liba vér is. A lába hossza rohamosan nő és k@va esetlen. Ha most látom biztos nem hozom el! Saját lábaiba képes elesni. Tartaléknak jó lesz ( remélem nem lesz rá szügség) . Viszont már nagyon szelidek.
Szevasz! Látod milyen jót tett két furfangos mondat ennek a fórumnak?!
Mindjárt lett belőle két három oldal! De semmi pánik aki ismer tudja mikor kell szó szerint érteni ,illetve értelmezni amit írok vagy mondok!de ha tudnátok ,hogy a fehér tojók még nálam sincsenek! Mondjuk én egy szóval sem nem mondtam ,hogy már itt vannak!
Landesziekről van szó..csak béna voltam a képfeltöltésnél:-))
Az 50-60 tojás megvolt, nem ezzel volt a baj.
Hanem azzal, hogy egy csomóra ráültek, -elkotlottak- de ketten egyszerre és olyan helyen voltak, hogy nem tudom átrakni őket máshova.
Ami a gépbe került, azok kb. felesben fiasak voltak, de nem kelt ki mind.
Én is a takarmányozást gyanítottam hogy az nem volt megfelelő....
És az is baj volt, hogy kislibákat túl korán kivittem -amiket gépben keltettem-, úgy őrizték őket a nagyok, mint a testőrök, de mégsem eléggé...Az egyikre pl. rátaposott a gúnár és eltört a lába...:-((
Szia Tibi!!Kössz kérdésed elvannak--tuningolom őket ezerrel......Kaptam ma 1 kékfogoly jércét :::::majd meglássuk mi lesz belőle:))))-------Nálad mizujs?????
Ha különböző vérvonalbaól vannak nem lehet szó beltenyésztési romlásról. Most nem tudom, hogy bütykösekről beszélünk vagy más fajtáról, mert, hogy képet nem látok.
Bütykös esetében mivel kis hazánkban nincs fajtatiszta tenyésztés e ludaknál és nem lehet nyomonkövetni a rokoni szálakat sem. 5 kisliba nem igazán nagy eredmény, főleg 3 tojótól! Sok oka lehet még a gyengeségnek! A tojások legalább termékenyek voltak? 3 tojónak nagyon rossz körülmények között is 45-60 tojást kéne tojnija, és 30-50 kisliba kellene, hogy legyen ezekből. A gépi kelésnél egyre többet hallom, hog elpusztul a kisliba, de az oka sok lehet. Derzsy betegség? hát nem tudom én nem találkoztam még vele.
Amit tudok tanácsolni! Elsőként a tenyészállataid megfelelően készítsd fel a tél viszontagságaira és a tavaszi tojás termelés kezdetére! Helyes takarmányozás sokat segít! A másik mivel a ludak január végén megkezdik a tojásrakást már decemberben itass velük almaecetet és vitamint! Az almaecet féregtelenít, tisztítja a bélflórát és a vért, nyáron gátolja az algák szaporodását a vízben (ezt mindenkinek, de főleg a galambászoknak ajnálom), fokozza az étvágyat ezzel párhuzamosan a testsúlyt is, javítja a spermiumok életképességét, a toll fényesebb lesz.
Javaslom azoknak is az almaecetet, akik kiállításra hordják madaraikat mert tényleg fényesebb a tollazat tőle, persze nem két nappal előtt kell itatni!
Visszatérve a ludakhoz próbáld ez meg, mert az embrió is erősebb lesz!
nálam is szoktak!csak hát mikor besötétedik és a vadkacsák kint alszanak!én tudatlanul megyek a kert végébe hogy behajtsam őket az ólba (jön a róka koma a fene megeszi!nem csak ő szereti a pipi husit hanem én is) és hogy hogy nem pont bele tudok esni az ilyen gödrögbe!nah hát ilyenkor van az hogy olyan szavak elhadják számat még én is csodálkozok!:)
Az a hamuszürke kakas az nagyon szép!nekem is volt csak sajnos nagyon magénak érezte a tyúkudvart!egyszer bementem a tojásért húgommal és a kakas nekiment tesómnak úgy hogy ott voltam!hát apa ezt nem tűrte a kakasnak még akkor este 6kor elvágra a nyakát!(szerencsére volt másik kakasom is!)
Már engem sem téveszt meg. Egyre gúnárosabban mozog ez a gondol vele, és a barna tojók istenüknek tekintik.
Ha minden jól megy akkor ma elcserélem egy ismerőssel. Mert neki van 5 tőlem való idei fiatal és abban 3 tojó van. Egy tojót ida ad és tőlem meg viszi az idegen vérű gúnárt.
A fehér tojó a legfainabb különben ha az ember lemegy a kertbe akkor ott hagyja a csapatot és jön beszélgetni. Nagyon jó fej. Őt tapossa legjobban a fehér gúnár. Kinyílt a csipája mióta nem hallja a barna gúnár hangját, most már ő is trombitál rendületlenül azokra akik a kerítés mellett elmennek. Megszokta a helyet és nagyon a magáénak tartja.
Hát ezen már igen csak látszik, hogy gúnár. Legalább is az én szemem nem csalta volna meg. Ráadásul sárga tarka a csőre ami miatt nekem már nem szimpatikus és én a sütőben látnám jó helyen. A képeken is látszik, hogy mióta nincs emg az "öreg" gúnárod azóta a fehér is bátrabban közlekedik :) Fehér tojót tudok adni vagy is szerezni neked jövőre, mert van egy ismerösőm aki nem hagy meg csak egy-két tojót mindig közben meg 20-30 bd-ot keltet. Nem cseréli az állomány több évig jól tojnak ezek a fajták.
Cegléd az már igen közel van hozzám! Hatvan és Jászfényszaru határán van a tanyám Jászberénytől 18-20 km. Esetleg előfordulhat,hogy Tyúkanyónál/Jucus/ lehet fekete még,ha eljutott hozzá amit keltetett neki Kacola. Persze kérdés,hogy lett-e fekete! Fecó talán erről többet tud!
Na én meg Debrecenben tanulok, úgy hogy valahogy lehet meg tudjuk oldani, majd utánna járok, hogy jön e ismerősöm kocsival debrecenbe! Ha kell oda jut hozzád :)
Tavasszal kérdezz rá ,remélem lesz. Orpingtonból van fekete , kék , fehér , arany, fakó plash kakasból viszont csak fekete , plash és aranyak vannak. Ezek mind idei orpik .
Szeretném megkérdezni, hogy lesz-e valakinek vegyes színben vagy színhibás orpington, vagy óriás cochin, óriás indiai harcos, jersey, német lazac tyúkoktól tojás eladó jövő tavasszal?
Utóbbi hetekben nem üröltem meg úgy semminek, mint a Te fekete pulyka tojódnak! Mindenféle képpen érdekel, de jó lenne hozzá egy bak még ha rokonok is a tieddel abból már tudok vérfrissitésre keltetni igaz csak 2012 re, de már jobb lenne a helyzetem! Nem tudom, hogy tudod e kinek adtál el kispulykát, de nagyon hálás lennék, ha a környezetedben lévők közül akik vásároltak tőled megérdeklődnéd, hogy van e fekete bakjuk és adnának e el, de tojó is érdekelne még! Amúgy génmegörzésről van szó és ezért égető a dolog. Már csak az a kérdés, hogy juthatok hozzá a madaradhoz! Hol laksz? Én Cegléden, de Debrecenben vagyok szinte mindig.
Kedves holmogorov!
Jelenleg nincs eladóm, de jövőre visszaréthetünk erre, mert lesz! Ekkor csak is kifejlett egyedeket adok el tojást és csibét nem szoktam.
Tőlem nem messze lakik egy házaspár, akiknek tavasszal (ha jól emlékszem márciustól) rengeteg eladó csibéjük van. Sok közűlük kopasznyakú-bóbitás és fedett nyakú bóbitás.
Jó nagy termetűek és a bóbitájuk is viszonylag nagynak mondható. Ráadásul nagyon sok fura, különleges színük is van.:)
Szakkönyvért soha nem szabad sajnálni a pénzt különösen egy jó könyvért! Azt azért Te is tudod, hogy én már egyetemre kerülésem előtt is igen mélyrehatóan foglakoztam a baromfikkal. Én nem állítottam és nem is fogom, hogy az aki nem egyetemen tanulja mind ezt kevesebb tudással rendelkezne! Azt viszont be kellett látnom, hogy sokszor a gyakorlatban jól bevált módszerek miértjét nem árt ha tudom.
Az elmélet és a gyakorlat sokszor valóban nem egyezik! Azt is figyelembe kell venni, hogy a mai lefektettet baromfi genetika jó pár évtizedekkel ezelőtt lett megállapítva. Azóta sok minden változhatott pl. mutációk vagy takarmányok hatása a génkészletre gondolok itt génmanipulált szójára! Az érdekességek és az általad említett könyvben szereplő tenyésztői évtizedes munkája sok segítséget adhat a gyakorlati tenyésztőknek, de egyes tényeket nem tud megváltoztani. Fekete tyúk és fehér kakas ivadéka soha nem lesz sárga. Viszont itt az én példám ki azt állítom, hogy minden gyöngytyúk színváltozat egy külön fajta! Na hát gondolhatod, hogy mit mondtak itt nekem erről a Dr.-ok! Bizonyítsam, hát azon vagyok és ajelek szerint be is fogom! Mert 5 éven keresztül kell eltérő termelési eredményeket mutatniuk az állítoknak 5 tulajdonságot tekintve. A tenyésztésben amúgy sincs titok soha, mert csak idő kérdése, hogy az ember vagy tapasztalat útján vagy ellesés útján rájöjjön!
Az ivar manipulását igen érdekes dolognak tartom. Bár nem tudom, hogy végzik, de valószínű génmanipuláció és ezért nem vált közhasznú ismeretté! A másik meg hogy az Európai tenyésztők nem vesznek át minden amerikai hülyeséget! Szeinted, mikor itthon egy brojler állomány vegyes ivarban 35 napos korában eléri a kg-ot van értelme vacakolni? Hát nincs kakas tyúk egyre megy a vágóba. :)
Egy kutatási anyagom páva színváltozatokról szólt és az eredmény az lett, hogy 225 színváltozat létezik úgy, hogy van még mit látni. :) Narancs színű páváról még nem hallottam, pedig láttam már majdnem mind a 225 változatot! Nem ilyet láttál mint a képen? Mert ez barack vagy másnéven arany páva
egyébként csak az érdekesség kedvéért említeném meg,hogy közelemben van egy tanya ahol idős emberek laknak és több mint 50 évvel ezelőtt kaptak az esküvőjükre ajándékba egy pár csirkét azóta is annak a párnak az utódjait tartják! Már se szeri se száma annak,hogy miféle rokontenyésztést követtek el mer egyetlen egy idegent nem vittek be soha a baromfik közé. A tojások kiválóan kelnek és nincsen semmiféle jele az abnormális hibáknak. De persze általában nem ez a jellemző az ilyen szoros rokontenyésztésre!
Még akad búbos, kopasz, szakállas,rózsás tarajéjú és ezek kombinációja a portán, de azokkal is gondban vagyok, mert ott isa beltenyésztés hátrányait látom. a kezdetektől megvoltak e típusú tyúkok, de alig kaptam eddig számomra elfogadható kakas vérfrissítés céljából. Tyúkot igen egyet-kettőt, de ezekkel első évben nem sokra, mert elsőnek külön kellett őket tartanom, majd akiket utódokból visszatenni a törzs állományra, mivel 20-30 kakas kellet egy szezonra. A gépemen most nincs csak két kép róluk, de ha otthon leszek csinálok neked!
Baromfifajtákra vonatkozóan csak,és csak a vörös porcelánra-mint elsődlegesen porcelán megnevezés alá eső színre.(Egy tollban a vörös,fehér és fekete szín arányos elosztása)
Mint köztudott,valoban,az izabellála,a kékre,a citromra is rá-titulálódott a porcelán megnevezés a későbbiekben..
Nyitrán,az Európa-kiállításon láttam legutóbb prospektust a genetikai-ha lehet így mondani-profi tudáshalmaz könyvéről.
Árulni sajnos nem árulták.Ára amúgyis csillagászati szinten mozog.Olyan tudásanyagot,sok-sok évtizedes tapasztalati tényeket bizonyít tenyésztői szinten,amiket egyetemeken sem oktatnak sehol.
Egy Belga ismerősöm megvette múltkorában ezt a könyvet,azóta folyamatosan a németről-fordításán dolgozik.
Azt mondja,olyan szintü a könyv,mintha valaki a coca-cola pontos receptjét adná ki a kezéből,titkok,csodák útmutatója,áradozott róla.
Más:Amerikai rokonaimmal néha beszélgetek baromfis dolgokról-persze ez"baromira érdekli"Őket,(a fenét..)már nyugdíjasok.
-Szóval mesélik,hogy vannak olyan telepek az USA-ban,ahol szabályozzák a ivararányt a kikelésben.
Pl.csak hím ivarú(kakas)egyedek kelnek,ha nagy hústömegű árutöbbletre termelnek,és akkor csak női ivarúak,ha tojástermelő állománnyal szándékoznak farmot betelepíteni.
Mondhatja az ember,-hiszem,ha látom-..Én magam is fenntartásokkal fogadom a hasonlókat,míg magam meg nem bizonyosodom a hitelességükről,.
Ha igaz,akkor miért nem vált ez közhasznú ismeretté?
-Talán,mert titok(Mint az ufó-kérdés..)
-Talán,mert nem feltétlen létfontosságú világméretű szinten,hogy csak nő ivarú egyedek szülessenek,a hús az hús,kakasként is,tyúkként is..
Főleg,hogy a Világ nagy része csak vágja,eszi a baromfit,nem úgy mint mi,dísztyúk tartók-tenyésztők kevesen,akik szeretjük,és csodáljuk is a szépségüket..
A lényeg a lényeg,sok csodálatos dolog van,ami meglep,mikor hallom,látom.
Mint a narancs színű páva,amit 2éve láttam egy Holland kiállításon.
Jól gondolod! Beltenyésztésről van szó, de igen erősről! Minden baromfi fajnál és fajtánál vannak jelek és nem mindig egyezik. Azt hozzá kell tenni, hogy ma nem lenne annyi csodálatos díszbaromfi, ha nem alkalmaztak volna a tenyszétők beltenyésztést is! Egy bizonyos fokig nem okoz gondot a beltenyésztés sőt még jó is bizonyos tulajdonságok rögzítése érdekében. Jó példa erre a Lakenfeldi, melynél a fekete egyszínű toll gallér rögzítése végett beltenyésztést végzett kitenyésztőjük! Vannak fajták, melyek érzékenyek és vannak, melyek kevésbé érzékenyek a beltenyésztésre. A dísztyúkok inkább érzékenyek erre, különösen a bóbitás, fodros és selyem tollú madarak. A beltenyésztés többféle képpen végbemehet. Lehet apa-lány, anya-fia, nagyszülü-unoka,testvér. Az utóbbi okoz több gondot! Az első 3 beltenyésztési eljárás még javító is lehet, hisz gondolj bele, hogy egy pár szülőnek kikel egy nagyon szép utóda. Ha ezt keresztezed a szülővel még jobbak lesznek a tulajdonságok. Ezt használták ki a különböző tojást és húst termelő hibridek, vagy például a búbos kacsák előállításakor.Az is fontos, dolog, hogy milyen fokú a beltenyésztés egy-két generációban végzett vagy hosszú ideje!
Érvek és ellenérvek a beltenyésztésről.
Beltenyésztés előnyei lehetnek: Jobb termelő képesség, jobb takarmányértékesítés, kedvezőbb küllemi jegyek, betegségre való rezisztencia.
Beltenyésztés okozta gondok: betegségekre való egyre nagyobb fogékonyság, gyenge szervezeti szilárság, deformált lábszerkezet, deformált szárny, egyes területen tollhiány, lassú tollasodás, kanibalizmus, meddőség, romló szaporagási mutatók (kevesebb tojás, gyenge kelés sok, életképtelen utód) gyengülő idegrendszer, nyaktekergetés, járás képtelenség, egyik pillanatról a másikra való elhullás (ez selyem tyúkoknál gyakori) deformált tojás, deformált mellcsont. Az utóbbi nem tudni miért, de sok mindent befolyásol soha ne hagy meg deformált mellcsontú madarat!
Persze nem lehet kizárólag a beltenyésztésre fogni a járásképtelenséget, mert sok más tényező is lehet. Pl. ha nagyon nagy az eltérés a takarmányozásban. A brahma amúgy is nagyon kalcium igényes fajta, mert a csontozata gyorsan nől. Az is lehet, hogy az állomány ahonnan vetted a kakast különbőző idegrendszeri betegségekben szenved, ami lehet beltenyésztés vagy csak megbetegédés okán.
Mivel a te madaraid nem lettek járásképtelenek, így véleményem az, hogy magasan beltenyésztett kakast.
SE piros se fekete. Nem úgy értettem baj, hogy ilyeneket írsz. Engem legalábbis nem zavar:D Sőt megnyugtatlak kétszer se kell elolvasnom mit írsz megértem:))))
5éve én még ott tartottam x csirkét keltettem y csirkét meghagytunk ősszel és tavasszal ismét ment. Beltenyésztéssel sikerült a tojás hozamot növelnem amit akkor tökre nem tudatosan csináltam csak mindig úgy alakult saját kakas maradt meg kevés idegen tyúk a tőrzs mindig maradt de a tojás hozam szépen nőt.
Írtad, hogy adtál fecocosnak nagy búbos kopasznyakú párt. Olyanod még akad vagy egyedi volt? Nekem régóta kedvenc de igazán jó kakas most sincs. Bár a hófehér kopasznyakúm is jobb a semminél kis formás búbbal. Képeket mutatnál a búbosokról?
Jövőre bekellene szereznem egy keltető gépet de még rejtély hogyan.
Mivel genetikus nem vagyok így a kérdés sem rám vonatkozik, de csak hozzá szólok! :)
A porcelán szín sok mindent takar!
Ha a német törpe lábtollasra gondolok kapásból előttem van az arany (hagyományos), a sárga, a citrom, az izabella, a kék! Ezek kitenyésztésekor más és más színeket használtak. Gyöngytyúk esetében meg teljes más színt takar a porcelán szó.
Ezek után azt sem ártana tudni, hogy Te mire gondolsz a porcelán szín említésekor, milyen színű egyedek is azok az egyszínű egyedek, mennyire is tudatos a keresztezés? A porcelán színű egyedek mintásak, ez már megint egy másik tulajdonság! Tehát elsőként különítsük el a színt és a mintázatot befolyásoló géneket!
Gyöngytyúknál pl. a világosító gén hatására létrejött a sárga színű gyöngytyúk. Aztán a barred gén hatására nem pettyezett, hanem sávozott lett, de a barred gén nem egy szín génje, hanem egy mintázatot kialakító gén vagy is a szín megjelenést akadályozó gén az adott pontján a tollnak.
A porcelán színű baromfik ugye bár mintásak! Genotípusosan egyszínű állatok utódai soha az életben nem lesznek fenotípusosan mintásak! Az megint más kérdés, ha egy állat genotípusosan mintás (rendelkezik a mintákért felelős génnel), de fenotípusosan (szemmel láthatóan) egyszínű!
Legrövidebben a következő választ tudom adni: A porcelán szín kitenyésztéséhez szükség van egy fogoly és egy columbián színű állatra. Ez nem elég, mert mind a két egyednek rendelkezni kell a babosságért felelős génnel mely recesszíven öröklődik! Ha izabella porcelánt akarsz, akkor kell egy gyöngyházszürke egyed (levender gén) ha kéket akarsz akkor kel egy kék egyed (Bl gén).
Azt meg nem értem, hogy ha a kérdés nem elméleti és konkrét útmutatója van a szín kitenyésztésének bármely fajtára vonatkozóan a genetikai örökítések könyvében, akkor miért kérdezed meg? Ja, hogy teszt lenne és meg kéne válaszolni? :D
Mint mondtam nem vagyok genetikus, nem foglalkoztam soha a különleges színek kitenyésztésének genetikai alapjaival csak azokkal a színöröklődésekkel foglalkozom, melyek az én munkám befolyásolják. Ez meg pulyka, gyöngytyúk és lúd esetében folynak. Azt írtad, hogy bármely fajtára vonatkozóan leírást ad a porcelán szín kitenyésztésére! Ezt nehezen tudom elképzelni, mert több fajnak (lúd, pulyka) és ezen belül fajtának nincsnek porcelán színű egyedei. Azt is meg kell említeni, hogy sok fajta nem is rendelkezett babosságot befolyásoló génel. Ezt fajta keresztezések útján vitték át fajtáról-fajtára, majd javították vissza az eredei fajtával a küllemi tulajdonságokat. Na meg még ott van a mutáció, de ezt igen hosszan lehet tagalalni.
Ha a könyv azt írja, le, hogy egyszínű egyedek keresztezésekor létrejön babos (porcelán) egyed dobd ki nyugodtan! Ha csak nem leírja, hogy az egyed genotípusosan babos és csak fenotípusosan egyszínű! De ha nekem nem hiszel megkérdezzük pintadét mert neki fejbén van a genetika!
Szia Krizsok!Kicsit a beltenyésztés káros jelei-tüneteiről irhatnál pár szóban-vagy bővebben is-érdekelne nagyon a tapasztalatod.........Azért érdekel,mert tavaly is a tenyésznek hozott brahma-kakas járásképtelen volt 6-7 hónapos korára---az enyémek nem!!!!---kés lett a vége...Idén hoztam mégegyet ugyanonnan hátha én voltam a hibás,de ennek is ugyanaz lett a vége...tipegés-totyogás...-az enyémek idés is jók!!--Sztem ott lesz a gond és én beltenyésztésre gondolok.....kössz előre is....
A száraz homok ilyenkor már nem olyan egyszerű . Én a homok domb felső száraz rétegét szoktam lapáttal nagyon ovatossan és vékonyan le venni . Télen ha nem lesz száraz homok , jön a fahamu . Ami óta megy a fűtés gyűjtöm és már használom is.
A kép csal egy kicsit meg ez még csak a durva elsimítása volt!ez még jobban széthúztam!de lehet egy kicsit sok lett!de nem baj!1. próbálkozás ki kell tapasztalni szerintem!Kb mennyi idő múlva fog ez kiszáradni?(ajtó ablak nappal nyitva)vagy az időjárás fogja befolyásolni?
A vadkacsákat én is szeretném külön tenni!Jelenleg úgy tervezzük hogy építünk lentebb egy nagyobb tyúkólat 2 fele néző kifutóval!egyikba tyúk, gyöngyi!másikba kacsa, liba (tavasszal vesszük naposan télire levágjuk) meg a japik is oda kerülnek a tenyészszezonra mert egyenlőre nem tudom megoldani a külön tételt és a nagy kakasaim állandóan beleköpnek a levesembe!elkorcsosítják!meg néha fodítva is előfordúl!ősszel nem győzöm vágni a keverékeket!ez a mostani ól meg fel lesz osztva 2 fele!egyik oldalba a törpe selymek (siklósi kiállítás után jönnek) másik oldalba meg a törpe cochinok!
Hová valósi vagy? Szakmai tevékenységem miatt járok az ország minden szegletébe és járnak minden honnan hozzám is! Lehet megoldható, hogy eljusson hozzád annyi amennyi kell neked!
Igazad van, benne van a pakliban, hogy fehér tojóval sem biztos, hogy lesz fehér! Annak azért nagyobb a valószínűsége, hogy lesz fehér pártól fehér, mint hogy barna x fehértől.
Nem tudom, hogyan tudnám ennél egyszerűbben megfogalmazni a genetikát! Hisz az ezzel foglalkozó tudomány és maga a természet is bonyolultan végzi a dolgát. Ha úgy mondtam volna el, mint a tudományos üléseken a proffok, abból még én sem értettem volna meg, mit írok :D Mondjuk ez egy átka az egyetemnek, meg a tudományos munkának! Eleinte én is csak nézetem mikről beszélnek a tanárok, kutatók! Gondoltam kikel a csirke a nélkül is! Aztán felfogtam, rájöttem nem mindegy és most úgy látom én lettem kicsit olyan, mint Ők. Arra azért ügyelek, hogy ne legyek olyan mit a tanáraim, akik lenézik azt, aki nem tud annyit, mint Ők! Útálom az ilyet! Egymást segíteni kell nem pedig taposni! Bár én időnként megérzem a cipőjük talpát! Amúgy is nagy gázban van ez az ország mind gondolkodás, mind pedig tettek tekintetében, főleg a mezőgazdasága így nem szabad széthúzni! Tudtad, hogy ha minden lakos hazánkban napi 1 db Magyarországon megtermelt almát meg enne, egy almás gazda sem menne tönkre és vígan megélne? Megy itt a reklám, hogy ilyen vitamin meg multi vacak, de az, hogy a gyümölcs és zöldség fogyasztás jelentőségéről lenne szó már luxus! Na, de ebbe nem megyek bele, mert egyrészt ez nem egy baromfis fórum másrészt erről hosszasan lehetne beszélni és amúgy is nyílik elég alkalmam, hogy ezt konferenciákon megvitassam.
A szakmaiság némi tudása szerintem nélkülözhetetlen a tökéletes tenyésztéshez! A meghatározásokat nem tart évekbe elsajátítani és igazán kifizetődik a megfelelő szakértelem!
Azt írtad nem hittéted, hogy ilyenekről fogsz beszélni! Ezt most vegyem egy piros pontnak, hogy ilyen magas röptű gondolatokat vetek fel vagy feketének és legyek csendben? :)
Az ezüst kecskék most egy barátomnál vannak,mert nálam garázdálkodtak megállás nélkül.
Tudod,nálam minden állat egyben van,nyúltól a kutyán át,kacsák,tyúkok,és törpemalac,minden szabadon.
Nos,ezek a gengszterek meg az ólak tetején fogócskáztak,berepedt a pala tető,ráugrottak a kisnyulakra,ráléptek a kiscsibék lábára,szóval mint az ördögök.-Hát,igazi kecskék...
Búbos gácsérom idén már csak 2db.maradt az állományhoz,egy fehér,és egy kék,sajnos a többit már eladtam,nincs felesleg.Már csak jövőre.
A 2 kék kopinyakú búbos megvan,persze.
Utód is lett,de csak a tyúktól,mert a kakas nagyon inaktív volt a szezon elején.Így egy se lett kék,vörös,meg ezüst utódjai lettek csak,de azok szakasztott,mint az anyjuk.Nagy test,kopi nyak,és óriási bóbita.Nagyon szépek!.
Ma már nagy vezér a kakas,megjött a bátorsága,úgyhogy a jövő év igencsak ígéretesnek mutatkozik,még a gyöngyiket is ő pározza már.
Ma megnéztem a vadkacsa gácsért:D Neki kijött aminek kell érdekes lett volna ha nem xd
De pl így is benne van a pakliban, hogy ha fehér tojód lenne se lenne fehér az utódok közt.
Krizsok nem írt nehezet csak bonolultan fogalmazta meg kicsit:)
Ez a gond harcolunk érte szakmai legyen pontos fogalom meghatározásokkal de akkor meg a fele nem érti miről van szó és nem is olvassa el:)
Bár nagyon fejlődő képes a csapat, sok fúrumos sztem 5 éve még nem hitte ilyenekről fog itt beszélgetni többek közt Én se:D
Jucusom Drága. 5 gyöngy között továbbra is 2 tojó, 3 ból egy biztos kakas. 2 nél meg nem azt láttam a kloákánál amit szerettem volna de reménykedem csak rosszul láttam:D
Hát a leírtak alapján úgy látom nem csak rajtad múlik a dolog, de mindegy! A baromfisokra jellemző a türelmetlenség és mindig azonnal akarnak mindent. Fiatalabb koromban én is így voltam! Ma már ha megtetszik valami nem veszek csak egy párat, úgy is 100-akat lehet belőük csinálni!
Mondjuk sejtettem, hogy a megvett gúnár nem egy szépség valószínű lesz még egy sült libátok. Előbb utóbb, mikor nem keresed utadba esik egy fehér tojó. :) így szokott lenni!
Örülök, ha tetszenek írásaim és ne haragudj, ha kínai, pedig próbálom a legegyszerűbben elmondani. Igaz kell némi ismeret ahhoz, hog yezt átlehessen látni és könnyen egyértelműen kezelni. Sokan mondják, hogy ez marhaság, meg, hogy minek a genetika, úgy is kijön ez meg az a szín vagy tulajdonság. Na ja csak a genetika tudatában nem kell évekig kísérletezni, hogy mit mivel érdemes.
Láttam a gúnárod fotón, hogy hófehér. Minden fehér lúd szeme kék, mert a szem pigmenteződéséért felelős gén szoros összefüggésben van a toll színeződésért felelős génnekkel. A kék szemért, megint csak felelős lehet a világosító gén vagy a színeződést megakadályozó gén! Ezzel nem tudok okosabbat sajnos mondani!
Még az a megoldás lehetne, hogy a comról, a szárny hónlajból, a szárnyból, a mellről és a nyakról szednél le tollat 2-3 db-ot minden testrészről és én azt genetikai vizsgálatra betudnám vinni egy genetikai vizsgálati laborba. Akkor tökéletesen pontos képet kapnánk arról, hogy milyen a gúnárod színéért felelős kromoszómák génszerkezete, de még arra is, hogy tiszta vérű holmogori ludad vagy valamilyen keresztezés eredményeként létrejött állatról van e szó. Ha én viszem be a laborosok készséggel megcsinálják a vizsgálatot és pontosan fél áron, de még így is sokba kerülne. Mivel egy állatról van szó és annak a forgalmi értéke sem olyan magas, na meg ugye nem törzskönyvezett és nem is elit törzskönyves állat így felesleges a vizsgálat, mert többe kerülne mint maga a lúd. Mint korábban mondtam a tavasz megmondja, mi is a helyzet. :)
Látom igen gyorsan kivitelezted a dolgot! Én úgy ítélem meg az első kép alapján, hogy kicsit sok homokot tettél be. Én 1-2cm vastagon szoktam csak, persze lehet csak a kép a csalóka és Te is annyit tettél be. A tetveket elfelejtheted, mert nálam sincs azokba az állatokban ahol homokkal almoztam! Észre vettem, hogy a vadkacsáid együtt vannak a tyúkjaiddal. Nem tartom helyesnek és ha van rá lehetőséged különítsd el a tyúkoktól őket! Persze ez csak egy javaslat! A kacsa és lúd félék tyúkokkal, pulykákkal, gyöngyikkel való együtt tartása nagyon nem ajánlott! Előbbiek piszkítják az utóbbiak pedig a tiszta vizet szeretik. Nem egy betegség van mint a viziszárnyasok terjesztenek ily módom.
Bocsi már, hogy közbe írok itt, de olvasom vannak bóbos kacsáid! Idegen gácsért keresek nem lenne eladód? Mondjuk mindegy milyen színű, de fehér lenne a legjobb? Na meg persze, ha nem Ceglédről származik! :)
A kecskék megvannak még? A kék kopaszbúbos kakasom meg a tyúk szaporodtak e? Mikor eladtam őket ígértél vissza utódot, jövőre egy kakast visszavennék, ha lehetséges!
Mint látom tegnap este kicsit rosszul fogalmaztam, nem jó helyre tettem azt a bizonyos szót. Vegyétek úgy, hogy lerövidítettem azt hogy rajtam múlik. Ennyi.
Krizsok, az előző barna gúnárom végül azért is lett kivonva a jövő évi dologból, mert a saját színén kívül nem tűrt meg maga mellett másikat, így pl a magyar liba tojómat sem, míg ez a fehér sokkal jámborabb ilyen téren, mert neki lényegtelen a szín.
Ami most van fiatal gúnár szerintem nem lesz arra való, hogy magra maradjon, mert mikor az én barnám ekkora volt tavaly már javában látszott a bütyke, ennek meg nuku. Gúnárnak nem tetszik, nem sokat nézek ki belőle tavaszig.
Különben nem hülyeség az amit írtak a projektre, de számomra az lenne hamarabb megoldható, hogy Serifftől ide kerül egy tojó és kissza adom neki a fele szaporulatot ami kijön tőlük, Így neki is lenne fehérje, illetve nekem itt maradna a gúnár a saját tojóimhoz. Lehet hülyeség ez a megoldás.
Krizsok, tökre szeretem különben olvasni az írásaidat, de álltalában kínai a dolog és még utána szoktam később olvasni, hogy felfogjam. Annyit tudok, hogy a gúnár hófehér és kék a szeme, nem tudom ezzel segítettem-e.
Az számomra nagyszerű volna, ha fekete tollú és lábú egyed lenne a birtokodba, mert nagyon úgy néz ki, hogy nem kapok fekete bakot pláne nem 10 db-ot. Nem kongói páva kakast keresek és már nevetek, hogy ebben a kicsi országban nem lehet találni egy ilyen egyszerű baromfit, mint a fekete pulyak. Jó van eladó egy-két helyen, de az egyikkel az a baj, hogy fehér tollak vannak bennük,a másikkal az, hogy fehér vagy rózsaszín a lába és a többi helyen a tőlem származók vannak. Jelenleg egyetlen egy helyről tudok csak idegen bakot Roussayban. És bizony ha nem sikerül kapni itthon akkor kénytelen leszek 24 órát kocsikázni, mert az idén már kb 60% romlásra számítok/számítunk a beltenyésztés miatt. :(
Ha esetleg valakit tudsz akinek van eladó bakja kérlek szólj, mert nagyon kellene! Ha neked fekete a tojód akkor már egy bak is elég lenne, mert azokat összerekva 12-15 utódot biztos le tudok venni és az már jó lenne!
Egyetlen szóval sem mondtam, hogy szemét vagy és ez így ostobaság!
Írtam, hogy persze sok körülmény befojásolja, hogy összejöhessen a dolog! Ilyen például, hogy az ország másik végében laktok! Bár ha megvételről lenne szó gyanítom mint két utazna. Igen az természetes, hogy féltitek a sajátotkat, de nem szabad görcsölni mindenen. ha én is azon aggódtam volna mindig, hogy Úr Isten mi lesz ha elpusztul vagy valami, sok értékes baromfitól estem volna el!
Ha oda adod a gúnárod miért vannak oda a Te tojóid? Most van még egy gúnárod. Ha a másik félnek meg több tojója is vanna akkor tényleg igazán meglehetne oldani a dolgot, ha annyira fontos. Vagy kölcsön ad egyet kislibákért cserébe, vagy egyet elad szerzőséddel, melyben Te garantálod, hogy tavasszal x db kislibát neki adsz el! Na a lényeg, hogy nem okoskodni akartam, hanem egy járható alternatívát ajánlani!
Az este beszéltem a színöröklödésről és ezt most kifejtem egy kicsit bár írásban nehéz lesz, mert sok a variálási lehetőség. Három esetben lehet egy baromfi jobban mondva tyúkféle, fehér színű. 1. Albinó, 2. C inhibitor gént tartalmaz a kormoszómája (ez megakadályozza a színes tollak kialakulását), 3. Silver (S) gén jelenléte. Ez utóbbi azt jelenti, hogy genotípusosan ezüst az egyed, persze ezt az emberi szem nem ezüstnek látja és így fenotípusosan fehér színű. Lúdak esetében kicsit más a helyzet, jobban mondva van még egy lehetőség, mert van egy Sd gén, mely világosító (fehérítő) gén. Ez teljesen kifehéríti a tollat és ez domináns gén. Persze vannak még az Li világospehelytollért és li sötét pehelytollért felelős gének.
Mivel most nem csak fehér egyedek keresztezéséről van szó esetedben igen nehéz megmondani, hogy milyen utódok fognak kelni! A gúnár XX a tojó XY kromoszómákat tartalmaz, pont fordítva, mint az emlősöknél. Az y kromoszómához soha nem kötődik semmilyen tulajdonság, így ha a tojó kromoszómája tartalmaz egy bizonyos színért felelős domináns gént akkor az jut érvényre!!!!
A fehér színért felelős génnek dominánsnak kell lennei, de még azt sem tudjuk, hogy miért is fehér a gúnárod!!! Gondolom nem albínó, de még lehet C inhibitor gén a felelős a fehér színért, illetve Sd gén, mely fehéríti, vagy genotípusosan ezüst! Na minden esetre több víriáció van és ezt most levezteni hosszú lenne! Ha Sd gént nézzük kétféle lehet a Te gúnárod esetében! Egyik ha, heterozigóta XSd Xsd másik, ha homozigóta XSd XSd. A második esetben igen csak fehér színű lúdaknak kellene kelni, de több, mint valószínű, hogy a gúnárod heterozigóta fehér és a XSd helyet Xsd kromoszómát adja át akkor bizony nem lesz fehér egy egyed sem! A tojóid, mivel vadas állomány leszármazottai, bizonyára nem tartalmaznak fehér színért felelős gént. Előfordulhat, hogy kelnek tarka egyedek, de ez már más téma. Minden esetre genetikai ismeretek ide vagy oda a természet és a tavasz na meg a lúdjaid megfogják mondani, hogy miért is fehér a gúnárod. :)
Nem vagy szemét senki se mondta ezt. Anno se mondtam Stegere meg Ádám projektről se, hogy Ők azok. Nem jött létre kész pont lezárva. Az gázabb ha egy településen max egy utca választ el és nem jön létre:)
Ilyen az élet se Miki se Te nem dőltök a kardotokba, hogy jaj mi lesz. Megy minden tovább.
Jövőre Krizsok is felajánlott neked tojót. Ehhez is idő kell, mint a jó borokhoz.
Ez így szépen hangzik, de kicsit érdekes a megvalósítás is mert egyikőnk az ország egyik végében a másik a másikban. Na meg szerintem mind a ketten féltjük a sajátunkat, ami természetes.
Pl ha most odaadom a gúnárt tavaszra akkor nekem oda az év az én tojóimmal. Misi meg egy tojót nem ad ki a kezéből szerintem. A dolgot ilyenkor kellene összehozni, mert később már nem lehetséges csak jövő ősszel.
A lényeg, hogy most én vagyok a szemét mert mivel nálam a gúnár így Misinek a fehér tojói pár nélkül vannak, de persze a sajátjaimat sem akarom pár nélkül hagyni. Érted.
Az Isten soha nem ver senkit! Sem bottal sem kézzel sem semmivel! :-)
A jó magyar lojalitás elő került úgy látom. Ha jól vettem ki fecoboy szavait itt olyan tény áll fent, hogy az egyik fél egy gúnár a másik egy tojó tuljadonosa! Bizony a kettőnek együtt kéne legyen, hogy sikeresen szaporodjanak és minél több fehér színű egyed legyen!
Persze arra gondolni sem szabad, hogy a két fél összefogjon! Isten ments hát magyarok vagyunk :D. Kis haznánkban mindenfelé ha megdöglött a tehenem dögöljön mega a szomszédé is elv él akár merre megyek az országban ezt látom. Nos sok-sok befolyásoló tényező lehet mindennek, de én Szentül hiszem, hogy az összefogás sokkal több eredményre vezet, mint a széthúzás!
Nekem az évek folyamán sokszor volt ilyen helyzetem, hogy nem kaptam tojó vagy hím egyedet egy fajtából! Mit tettem? Szerződéssel bérbeadtam vagy adták! Persze mindent rendesen le kell fektetni a papaírra, hogy mi van ha valami történik az állattal, a szaporulat, hogy kerül szétosztásra stb.stb.stb. Ez nálam és a tenyésztő kollégáimnál, barátaimnál működik.
Ha összefognátok lenne x mennyiségű fehér kislibátok! Így meg egyikőtöknek sem lesz semmilye! Egyikőtöknek, mert nincs gúnárja a másik őtöknek meg mert a színt befolyásoló gént mindig az ivari kromoszómák adják és a tojó egyedek a befolyásolóbb tényezők! Ebbe most nem megyek bele, mert hosszú lenne, de ha esetleg érdekel titeket, szívesen elmondom!
Ennek se állebenye, se dudorja, se csürcsíkja nincs még. Nem tudom pontosan mennyi idős, az biztos, hogy idei. Olyan max 5 hónaposra tippelem. A börzén nem tűnt hosszúnak a nyaka, de itthon gyanús volt már akkor. Meg az is, hogy a fehér gúnár mindig odanyúl ha túl közel megy. Ezért is akartam, hogy anyu is megnézze. Ő meg ért hozzá, lehet legközelebb viszem magammal a börzére anyut:)
Hát sajnos nem kellett a kutyának se a tavalyi gúnár, nagyon sajnáltam levágni, de se össze nem tudtam engedni a csapattal mert verekedtek, másik csapatot meg nem akartam csinálni.
Lehet ez is ugyan arra a sorsra jut és vasmérgezése lesz... Legalább is anyu beígérte neki.
Nagyon szeretnék még egy tojót a fehérre venni, de amiket hirdetnek az expresszen mind 200 km-en túl van. Most ís hirdetnek egy nagy csapatot azokban is van olyan ami tetszik. Annyi, ha most nem tudok venni egy tojót vagy szerezni akkor egy év kimarad, mert tavasszal már nem fogadják be.
Nem tudom, hogy járhattál ilyen rosszul és sajnálom!
Ilyenkor jönnek elő azok a dolgok, amikről beszélek! A fajta ismeret és azok küllemének ismeretei nélkülözhetetlenek a tökéletes tenyésztéshez! Egyáltalán nem mindegy hogy kínai, orosz, holmogori vagy éppen afrikai bütykösről beszélünk! Miért?
A 4 bütyköslúdfajta mindegyik hordoz egyedi jegyeket. Pl. az idei orosz szürke tojóknak még nincs állebenyük vagy nagyon kicsi, de a gúnároknak már van. A holmogoriaknál a tojóknak semmekkora a bütykük sokan sima lúdnak látják, de a gúnároknak már van egy pici bütykük. Az vadas, ezüst, buff színű afrikai lúdnak a csőrkávájánál már jelen van az élesen elkülönülő fehér csík, ez a tojóknál csak később jön elő és e fajtánál is fontos az állebeny mérete. Na meg még sok-sok árulkodó jegyről mesélhetnék még.
Az tény, hogy hosszú évek tapasztalata kell ahhoz, hogy bármely bütykös lúd fajta nemét elsőre megállapítsd, de nem nehéz!
Ha nem volt mellette másik egyed akkor még nehezebb volt megállípítanod a nemét! A gúnárok mindig élesen "vinnyognak" még a tojók sokkal mélyebb hangon "dünnyögnek". Ezt már kézbevételkor is észre lehet venni, bármelyik fajtánál! Ha idei volt a lúd amit vettél akkor még hiába kerested a nemi szervét. A bütyköslúdak későn érő fajták, hisz a domesztikációjuk sem volt olyan magas fokú, mint a többi házilúd fajtának és 4-5 hónapos korukban is csak a ivarszemölcskezdemény látható, majd később lesz kifeljődve rendesen ekkor már a szakirodalom is nemiszervnek mondja. Ha meg elő ugrott aminek kellett akkor csak nem jól nézed mikor megvetted! Mellesleg az eféle sexáláshoz kell némi szakértelem, mert ha nem is fordul ki az aminek ki kellene (ezt szakértő kéz jól eltudja rejteni előlled) akkor is látni kell, hogy bizony a kloákába csak egy nyílás torkollik nem pedig kettő! Ha tojó lenne akkor bizony kettő lenne egyik a végbél nyílása a másik a petevezető csőé! Na ehhez jó szem is kell! Én sem tudom mindig kifordítani helyesen a kloákát ezért viszek én magammal mindig nagyítót mikor megyek a börzékre! Röhögnek rajtam, hogy mit nézek én nagyítóval, de hidegen hagy, mert mikor több 10 000 Ft-os récét, vagy díszludat veszek nem mindegy, hogy mit viszek haza!
A bütykös gúnárok nyaka hosszabb és íveltebb, magasabbak, a lábuk hosszabb, mellük keskenyebb, hátuk és csőrük felső része szélesebb!
Ha nem idei volt az állat akkor egy tavaly későn összel kelt madarat vettél. Az összes augszutus végén szeptember elején kelt bütyköslúd olyan lesz, mint tyúkoknál a kappanok! A hím ivari jellegek visszafejlődnek!Ekkor csak a hang a megkülönböztető jel! Ezek az egyetlen lúdfélék, melyek hangja különböző az eltérő ivaroknál!
Hát kívánom, hogy eltudd majd adni vagy cserélni, de ha a tavalyi igen szép gúnárod nem tudtad akkor nem tudom ez fog e menni!
Hát na Anyum tudta mit keressen a libánál. Igaz, hogy az idén kelteket mindet úgy tudtam odaadni ahogy kérték azoknál meg tudtam nézni a nemüket, ennél nem sikerült, de a hangja elárulta, na meg anyu.
Nekem van még egy fekete szinű egy éves pulyka tojóm. Majd holnap tüzetesen megnézem,hogy van-e benne fehér toll.Nekem elég sok feketém volt csak kotlósnak,dejobb kotlósnak bizonyultak az indiai harcosaim így a pulykák felszámolásra kerültek.
Hát szerintem ennyire szerencsétlennek lenni mint én vagyok a libákhoz, nehéz másikat találni. Múlt szombaton kecskeméti börzén elcseréltem kakasokat egy bütykös lúd tojóra. Vicces mert még a fenekét is nyomkurásztam a börzén, hogy tuti tojó-e de nem jött ki semmi. Ma olyan fura vékony hangon kiabált, mondom anyunak nézzük már meg tojó-e. Anyu nyomkurássza hátul és előugrott az aminek nem kellene ott lenni.... Marhára nem tojó, hanem gúnár.
Tegnap kénytelenek voltunk azt a gúnárt levágni ami idén a kis libákat gyártotta, mert 3 börzén sem kelt el meg háznál sem. 4,47 kg volt konyhakészen felpucolva, de 4000 ft-ot nem akart adni érte senki....
Na most megint van egy fölös gúnárom sajnos.
Valaki nem cserélne tojóra esetleg, vagy nem kell valakinek?
Ha érdekel van 4 holland fehér és 1 kicsit színhibás Royal palm tojóm eladó és még egy réz tojót is tudok eladót. Helyileg Cegléden vannak. Nov. 12.-éig még elérhetők aztán vágóba kerülnek.
Nagyon szépek az óriás cochinjaid és orpingtonjaid. Megkérdezhetem, hogy a 2. és 3. képen lévő tyúk és kakasok ugye egy színhez tartoznak? Mi ennek a színnek a neve?
Én 10-12 hetes kor után szoktam használni. Ami fontos, hogy száraz legyen a homok! Az augusztusi kelésű csirkéid még javában fejlődésben vannak, így a hűvös és lassan csapadékos időjárás beköszöndtével fontos, hogy száraz legyen a helyük, nehogy felfázzanak!
Az idén 16 éve, hogy baromfikkal foglalkozom és én már a kezdetek óta homokot használok.
Miért? Mert a szalmában igen előszeretettel bújnak meg a tetvek és különböző külső élősködők. A szénában már kevésbé, de azt meg csak fészekbe teszek, na meg inkább megetetem a kérődző kedvencekkel, mint, hogy alomnak használjam. A forgács meg felénk nem olcsó és beszerezni is nehéz. Másik előnye, hogy a homok hamar felszívja a vizet és az ürülék hamar felszárad, nem piszkítja a madarakat.
Én nem ajánlom, hogy a külső kifutóba szord szét takarításkor, mert akárhogy is vesszük az ürüléket hordod ki az ólból és esős időben a kifútód igen szépen nézne ki!
Engem érdekelne a fekete! Ha valóban korom fekete nekem két tojót is megér! Évek óta küszködöm, mert nem kapok idegen korom fekete bakot és a beltenyésztés hátrányai már sajnos kezdenek mutatkozni. Fényképet tudnál róla mutatni? Azt megtudod mondani, hogy milyen színűek voltak a szülők?
Ha valakinek esetleg van fekete pulykája 10-15 bak is érdekelne, de tojót is vásárolok.
Szia. Én is homokot használok. Szintén betonozott az ajzat. A tiszta betonra vékonyan mészhidrátot szórok majd ennek a tetejére 1.-2. cm vastagságban száraz folyami homokot.
Takarítás nagyon könnyű és inkább állomány létszáma illetve ürülék menyísége ameghatározó. Nálam a baromfi állomány többnyíre csak aludni és tojni megy be az olba , napközben a szabadban kpirgálnak. Nem tapasztaltam hárányát csak előnyét. Nem hordják ki a szalmát , forgácsot az udvarra. A tyúktrágyás homokot ki hordom a veteményes kertbe és ha nincs kedvem azonnal beásni akkor sincs semmi gond , - nem fújja szét a szél mint pl: fogácsot , szalmát . ( Ez nem vonatkozik a kis csirkére , ott én is szalmát ,- forgácsot használok. )
sok helyen látom hogy az ólakba homok van!Milyen időközönként kell azt kitakarítani?Kibetonozott ólba is lehet?Amit kitakarítok alóluk mehet nyugattan a fedetlen kifutóba?
Szép napot mindenkinek! Köszönöm a jó tanácsokat tojás ügyben! A kakasokat már kiszedtük, csak pár kisebb maradt, azok sem sokáig, csak amíg nagyobbak nem lesznek. Napraforgónk is lesz, úgyhogy reméljük a legjobbakat.
Szia . Irtam emailt neked megkaptad??? Egy felnott kakas kellene nekem ha vaneladod es a tavaszal tojas megy csirke szoval minden erdekel . Minden jot neked.
Érdeklődni szretnék, hogy van valakinek " fölösleges" szakállas, vagy kontyos -szakállas jércéje, olyan ami nem lazac keverék, hanem olyan igazi házi mx?
Elsősorban sárga,vörös,fogolyszínű érdekelne,de minden szín szóba jöhet!Feketéből is jó lenne vérfrissítés!Tudom,hogy felétek minőségi állomány van!Ha tudsz tojást,vagy esetleg tenyésztőket,nagyon megköszönném!
Én nem mondtam hogy azok nem tojnak akiknek kicsi a taraja!csak azoknak jobban meglátszik! A szója tuning?hát nem tom!ha meg nem adom nekik akk túlságosan soványak!(persze már csak azok kapják akik közül válogatjuk a vágásra valóakat) Én nem is várom tőlük hogy tojjnak mint a veszett!majd tojik ha akar!persze nem mondom Karácsonykor jól jön mikor nem a boltba kell otthagyni ezreket hogy legyen egy kis tojás!Tojótápot nem is adok már nekik hát nem is tudom talán 3. vagy 4. éve!
Hello! Már régóta nézegetem a honlapodon ezeket a kis hollandokat! Mennyit kóstolna a pénztárcámba egy trió? Ezek olyasmi nagyok mint a japánok?Szárnyukat mennyire használják?Nálam nincs volier még és a szárnyukat nem vágnám hisz ezek úgy szépek!a többi tyúkomnak se vágom mert úgy szépek pedig kéne mert hát mikor nyáron is nem akarok már kotlót ültetni és innen onnan előjön egy kotló 10-12 csibével!Monorra jönnek ezek a kis pipik?
Szerezni akarok majd egy japi jércét mert van egy gyönyörű az egyik ismerősömnek és neki úgyis főként a darab számít. Amik nekem vannak azokat nem akarom adni mert megszerettem őket. :D
Csak akkor adjál ha már tojnak pár hete vagy lassan kellene hogy tojjanak/bramánál 9 hónap körül/.. kakasnak is jót tesz:)))..Most is adhatsz nekik vitamin-pótlásra jó...Mondjuk én az 5fajta kaja mellé adom nekik---meg sok száritott füvet is kapnak---idén is betáraztam 20-25 zsákkal.....
Szia --Igen a káposzta is csodákra képes......Tavaly januárba attól indultak be a brahmáim-egy percet sem világitottam nekik--mint a nagyok:))--mégis nagyon szépen tojt mind....Most pihennek a tyúkok,de nem is baj rájuk fér...hoztam gazdasági fürjeket-pont erre a holtidőre lettek programozva---most ők tojnak rendületlenül...16 tojótól--13-16 db toji naponta....10 C fok van ahol vannak!!
És amelyik csórikámnak csak kicsi tarajat adnak fent az nem is tojhat?:D
Neked a szója nyomja őket. Gabi nem adott nekik semmi tuning szert. Nálam pl van most februári jérce és nem tojik pedig amikor kaptam tojt. Na majd elkezdik azok is csak várni kell. Ma elkezdtük a káposztás kaját tavasszal tojtak,mint a kis angyalok tőle.
A tojótápról persze ezt mondja a tápos hisz neki az hoz nagyobb árbevételt ha csak azt viszed nem mindenből egy keveset:)
Hello! Nekem április 24-én keltek ki! Már tojnak és amióta kikeltek ezt a kajakeveréket kapják: Tengeri, Búza, Napraforgó, Szója, (most) Befejező táp! Amúgy onnan lehet tudni hogy tojik a tyúk hogy a taraja szép nagy és élénk piros!
Nekem vannak araukanaim es kozel is lakom a Roman hatarhoz,de most nincs elado.
Fekete,kek es kek-kendermafos szinben vannak es az angol standardnak megfelelo tipusuak(szakallas,bobitas, farkos).
Mivel a kek tojashejszin dominansan oroklodik ,igy a keresztezesbol szarmazo utodok mindegyike szines heju tojast fog tojni.Ha feher heju tojast tojo fajtaval keresztezed(pl.italiai) vilagos kek szinu lesz a tojas,ha barna heju tojast tojo fajtaval zoldes,olivazold lesz.
Van is ilyen angol fajta(Cream Legbar) amit az araukana es az italiai keresztezesebol alakitattak ki.
Érdeklődnék,hogy milyen színben vannak erdélyi kopasznyakúid?A himlő nem nagy gond,csak a mykoplazmára vigyázz,ami a legyengült madarakat támadja,az csinál durva károkat!Addíg ne vásárolj,amíg el nem tűnt a vész,de ha tünetmentes,akkor is ürítí,ezért javasolt egy himlővakcinázás,utána 3-4 héttel érdemes vinni új madarat!Én már mindent kipróbáltam,de a mykoplazma még mindíg tombol!
Sziasztok. Erdelybe elek es erdekelnek az Araucana es mas szines tojast tojo tyukok . jelenleg Erdelyi-kopasznyakum van es elkapta oket a himlo .Az erdekelne h kinek van elado Araucana vagy mas szineset tojo tyukja ?Es mikor vasarolhatok marmint hogy a himlo lefolyasa utann menyi idovel es mik a teendok a himlo eltuntetesere ? Mi a velemenyetek ha egy Araucana kakast keresztezek Italiai tyukkal lehet-e az utodoknak vilagos szines tojasa? Kosz a valaszotokat. Tovabbi szep napot nektek.
Szia---Adjál nekik 20-30%-ban szotyit...Tojótápot nem fontos...Évek óta nem kapnak nálam tojótápot és pl.idén január végétől tojtak nagyon jól!!!5féle kaját etetek:búza,árpa,szotyi,kukorica,tritikálé....
Szép napot mindenkinek! Érdeklődni szeretnék, hogy akinek vannak márciusban és áprilisban kelt jércéi, tojnak-e már? És ha igen, kapnak-e tápot? Nálunk egyáltalán nem tojnak még, pedig hatalmas területen vannak kint. Tojótápot a sok kakas miatt nem kaptak (együtt vannak). Ez lenne a baj? Köszönöm!
Hello! Értem!Nekem az évek során kimaradt szövetségi gyűrűim vannak 9-es a legkisebb 16 a legnagyobb!Hirtelen nem is tudom de szerintem van 10-11-es gyűrűm!Én az idei jércékre (már tojnak) 13-es gyűrűt tettem rájuk! Köszönöm a segítséget!ez már a jövő zenéje
Körülményesen ugyan, de sikerült néhány képet kreálnom, ahogy kérted.
Nanáá, hogy alig tudtam kicsalogatni, őket egy fotó erejéig és nanáá, hogy nyakig összesározták magukat mire végre elértem hozzájuk, hogy fényképezhessek!!!:(((
Csupán egy hozzászólás a kérdésedhez: A Marans az egyetlen olyan színes tojást tojó fajta a Világon,amelyiknél a tojás színéhez mindkét szülő genetikai örökítése szükséges,tehát nem lesz vörös tojás a keresztezettektől. Araucanáknál pl.ilyen nincs. Üdv.
Egyre jobban tetszenek a búbos japijaid,főleg az első két képen amik vannak,azokból nagyon jó lenne csak egy 10 db tojás .Már alig várom ,hogy legyenek ilyen pipikéim.Lehet a hétvégén felhívlak.:))
Sziasztok! Szia! Egy kúra általában 5--7 nap, ez függ a betegség típusától is. De Ti egy olyan betegségről írtatok, aminek sokkal tovább tart a kezelése. Ezért is kell hozzáértő állatorvossal konzultálni mielőtt gyógyszert adunk az állatoknak. Nálunk is van több a városban. Aki a kutyánkhoz jár ki tuti jó a kutyákhoz, marhához, stb. nagyobb testű házi állathoz, de saját bevallása szerint nem ért a baromfiakhoz. Így kerestem fel a másik dokit, akinek még állatpatikája is van. Tényleg szerencse hogy ő is tart baromfiakat és jártas a gyógyításukban és az sem utolsó, hogy a patikájában mindent be lehet szerezni. Tavaly nekem a tüsszögésre, taknyosságra, az anitetrát ajánlotta és mondtam neki, hogy az most itt a fórumon sokan írták hogy nem használt, ajánlotta az Enrobioflox-ot. Tényleg meggyógyította a selymeimet.
Hello! Látom néhány japánon van gyűrű! Hanyas gyűrű kell rájuk? vagy ez csak olyan mint nekem hogy ami kimaradt gyűrűm meg kapott gyűrűket felhúzogatom rájuk éppen jelölésnek hogy ez marad ez meg leves stb!
Eladnám de leginkább elcserélném hasonló jellegű jércére júniusi kelésű, sárga, kontyos-kopasznyakú növendék kakasomat, vérfrissítés céljából! Akit érdekel, mailben jelezzen!
Okés! Holnap megfigyelő álláspontra helyezkedek! :):) Elkezdem gyűjteni, hátha sikerül! Mennyi kellene? mivel csak ketten vannak, de már mindkettő tojik! Jópofák ezek a japánok, főleg amiket a kezedben tartasz:)
Szeva---Hát nagyon sajnálom ami Nálad történik:((((Lehet Marek-betegség lesz..nézz utána!!Drukkolok hogy ne az legyen!!!.........Itt a nagycsapat együtt/már alig lehet a 2 tyúkot megkülömböztetni a lányaiktól/::: Meg a kis büszkeségem/most 7hónapos/--közelebbi/alsó/ kép 1 holland-kiállitásnyertes kf.kakas..../::
Ma napközben jó idő volt felénk, ezért fotóztam párat a rezes-fekete marans és a sárga magyar csibéiből! Vajon ezek is olyan sötét héjú tojásokat fognak rakni, mint a tiszta marans? ötleteket várok!:):) A feketeréz színű jérce ezüst itáliai anyától származik!
Sziasztok valaki irja meg hogy melyik a legjobb neveló táp a 2 honapos csirkéknek milyen tipusut vegyek hogy minden benne legyen ,vitaminok meg ami fontos a csirkék novelésére Email. batyuroko@freemail.hu
Minden nap kint vannak valamennyit, persze csak ha nem nyirkos a fű...tudod...a lábtollak! :-) Olyan is van amit úgy kell kivinni, azután behozni... :-( 6 db már sajna nálam is le lett vágva....szóval nem tudom mi van, 6 év alatt nem volt ilyen nálam!
Madárháló? :-) Bocsi, elhavaztam a hétvégén, viszont csináltam képeket:-) Remélem jók lesznek, rögtön átméretezem és küldöm:-) Árat nem tudok írni, max. holnap, ha megkérdezem a boltban.
Szia Az emlékezés nem csak a temetőben van. De a halottainkat meg kell tisztelni legalább egy-egy szál virággal. Olvastam valahol"csak az hal meg akit elfelednek" Üdv: István
Szia Piczi!Mozgatod őket rendszeres/magyarul sokat vannak kint/????Azért mert pár éve volt ilyen nálam,de akkor azért mert hetekig nem engedtem ki őket--csak a kennelekbe voltak/3x3 méteren/--de ahogy sokat kinn voltak megoldódott a probléma.------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Idén volt 1 hozott kakas/tenyésznek készült/ ...Na azt hiába mozgattam alig birt tepegni...kés lett a vége ...Annak meg sztem genetikai problémája volt....Tavaly is ez lett a vége az onnan hozott kakasnak/azt hittem idén nem lesz ilyen gond..lett:(((-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Az ismerősömnél csak búzát kapnak lehet ez is gond...--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Összeraktam az öreg világos- kakast---- meg a 2db 1éves tyúkot---a fiatal jércékkel-Szerencsére semmi gond nem volt köztük...üdv.
Nálam is hasonló gondok vannak, némelyik alig bír lábra állni, pedig tudod, hogy nálam ki van nya...a a seggük!! Tápot kapnak napos koruk óta + rendszeres vitaminozás +zöld-eleség, szóval nem biztos, hogy az ismerősödnél vitamin hiányuk van!
1 pár 2009-es óriás cochin kakas fekete, tyúk fehér Orpington család 2 tyúk 1 kakas sárgák 2009-esek Araucana családok kékek és feketék 2009-esek mind szakállas. Ár megegyezés szerint. Csere érdekel díszbaromfira, pávára esetleg viziszárnyasra. Kérésre képet küldök galamb111@citromail.hu 0670/2243247
"Voltunk, mint ti, lesztek, mint mi : por és hamu "- sirfelirat !
Kedves S.Anikó ! Megható szavaid a hétköznapok "viharára" is kihatással lehetnének. A Teremtő igencsak kedveli a DEK-es csapatot, mert eddig megőrzött benneteket, bennünket, DE egyszer csak könyörtelenül eljön az idő, amikor megbomlanak a sorok és elindul az égi vándorlás...
Amig vagyunk, addig nyújthatunk csak egymásnak kezet- topic felírat !
Üdv! Szeretnék kérdezni valamit, ha kukoricán észrevettem h fuzáriumos attol megbetegedhetnek a baromfik? Mármint láttam pár csövet ami elég csunya volt azokat kidobáltam, de szeretném tudni h okozhat e betegséget a baromfiknál? Előre is köszi ha válaszoltok.
Ma, ahogy az elhunyt szeretteim sírjánál álltam összeszorult torokkal , arcokat és emlékeket felidézve ,az is eszembe jutott többek között, hogy sajnos a fórumunknak is van már elhunyt tagja:(( Biztosan többeteknek is eszébe jut a mi dracaneánk (Petróczy Judit), aki sokunkatlhalmozott el szeretetével.
Összetétel: A-vitamin 16.500.000 NE D4 vitamin 3.250.000 NE E vitamin 35.000 NE K3 vitamin 3,0 g B1 vitamin 1,5 g B2 vitamin 6,5 g Niacin 65,0 g Pantotén sav 20,0 g Folsav 8,0 g B6 vitamin 3,0 g C vitamin 35,0 g B12 vitamin 12,0 g Biotin 80,0 g Dextróz 675,0 g Nátrium 13,40 g Klorid 35,65 g Kálium 25,25 g Lizin 10,0 g Metionin 10,0 g Vivõ- és segédanyag ad 1.000,0 g
Nálunk lehet kapni vitaminas tt-t kétféle kiszerelésben, recept nélkül is, ha érdekel valakit:-) Csak gondolom ide nem jönne el érte senki, tehát + postaköltség:-)
Na asszem nem ment el, elküldöm újra. A vitaminas csak receptre kiadható vitamin. Atkára az ivermectin hatóanyagot ajánlottam, de ez csak tenyészállománynak adható, étkezési célú, és étkezési tojást termelő állományra nem ajánlott. Érdekes, mert a felhasználási útmutató szerint marhából ürül ki leglassabban, ha jól emléxem 42 nap az ÉVI-je. Nem hinném, hogy a baromfiban benne maradna. Főként, hogy embereknél is olvastam már orális úton a szervezetbe juttatva fejtetűirtásra...Na ez van. Maradjunk annyiban, hogy ha van feleslegem, szólni fogok! A posta mag jól elviszi.
Felétek lehet kapni ezt a vitaminas-tt-t????Örülnék neki ha tudnál szerezni...cimborám majd elmenne érte vmikor...Megoldható ez???Meg múltkor irtál a Mariannak vmi jó atkaölőt ha lenne én arra is igényt tartanék...kössz előre is....
Takarmányozás terén ajánlom ezt az oldalt: http://www.katki.hu/szaktan/kisall/takarm/tak12.html Alapnak egész jó. Hozzá kell tenni, hogy teljes szabadtartásnál jó kiegészítés a búza. Értem itt ez alatt, hogy a tanyasi baromfik sok esetben csak búzát kaptak takarmányként, de ők összeszedték maguknak a kiegészítést. Ez bezárva nem megy. Látatlanba nehéz megmondani, de nem gondolnék egyből a marekra.(http://www.mezohir.hu/2004-01/25.html) Váltson a Jóember takarmányt azonnal, valamint javaslom a vitaminas tt+elektrolitost leginkább azonnal. A fürjekre: azért tartod őket!:) Örülök, hogy bejöttek!
Szia--Kössz az infót....Én is vitaminhiányra gondolok/Remélem az,mert akkor a többi még megmenthető/...Ez a szomorú hogy megvette a tojást ---kikeltette+fütött rájuk 1 ideig/ez sem olcsó/-és mikor már lenne belőlük vmi búzát esznek és elhullanak valószinüleg vitaminhiány miatti idegrendszeri probléma miatt:(((((---------Fürjeid tojnak rendületlenül:)))))
A búza mint monodietikus takarmány a lehető legrosszabb takarmányozás. Nagyon rossz a Ca:P arány a P javára!!! A baromfik nem termelnek, nem gyarapodnak, csak vegetálnak. A szervezet egyensúlyra törekszik, ezért mozgósítja a Ca raktárakból (csontokból) a mobilizálható Ca-t. Mikor nem tud többet mozgósítani csökken az izmok Ca tartalma, ezért növekszik a görcskészség, ami hasonló tünetekkel jár mint amit leírtál. Először teljes értékű takarmányra kellene áttérni, pl. tápetetésre egy ideig, míg a szervezet egyensúlya helyre áll, majd ha nem akar tápot etetni átlehet térni gabonák etetésére de a búzát max. 20-25%-ban. Amit leírtam csak tipp, mert látatlanban nem lehett 100%-os tanácsot adni. Viszont a fertőző betegséget teljes bizonyossággal ki kell zárni!!!
Most voltam 1ik ismerősőmnél pipinézőben és olyan gondja van nála a pipiknek ---4-5 hónaposak--hogy 1ik pillanatról a másikra mintha lebénulnának a lábukra csak az oldalán fekszenek....Marek-betegség is ilyen tünetek produkál,de én inkább vmilyen hiánybetegségnek gondolom---nem kapnak semmi vitamint csak búzát....Esetleg van tipped????-vagy tippetek???
Igy igaz, már januárban sőt én valamikor régebben már december közepén keltettem, hogy januárban előnevelt csibe legyen. Ma már meggondolandó mert nagyon drága az energia. A díszbaromfi tenyésztők is korán keletetnek, hogy a kiállitásra szép legyen a "tyúk".