Keresés

Részletes keresés

Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40012

Szia!

 

  "Milyen jo dolga van azert Gezoo-nak, annyian vezetitek lepesrol lepesre."

 

  A falnak.. Ahányan annyiféle falnak. 

 

  Legalább egyféle butaságot mondanának, de hatan hat félét. Az persze egyiküket sem zavarja, hogy állításaik egymással ellentmondanak..

Előzmény: Törölt nick (39980)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40011
Talán próbálj meg válaszolni a legutóbbi kérdésre:

Pista bácsi kutyája versenyt fut a vonattal, Pista bácsi szerint a vonat sebessége 15m/s, a kutya sebessége 5m/s.

Mekkora a vonat sebessége a kutya szerint?
Előzmény: Gézoo (40006)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40010
1, nem hiszem, hogy nem lehetne ilyeneket inkább magyarul leírni
2, Én elismerem, ha valamit nem tudok. Te mikor tetted ugyanezt utoljára?
Előzmény: Gézoo (40008)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40009

Szia!

 

 Bár szerintem igaz rád, hogy:

 

 "Mivel képtelen vagy használni a matematikát, nincs értelme érdemben vitatkozni veled."

 

  Ennek ellenére, abból kiindulva, hogy még te is tanulhatsz, nem zárkózom el az érdemi vitától, beszélgetéstől.

Előzmény: mmormota (39978)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40008

Szia!

 

 Újabb ékes jelzés magas előképzettségedre:

 

  ", Mi az élet az az "infitezimális"? Nem vagyok ehhez elég matematikus, hogy tudjam! "

 

   Az ugye nem zavar, hogy sok minden mást sem ismersz, és olyanokkal vitatkozol,

akik  ezen az alapismereteket még középiskolában megszerezték?

Előzmény: ivivan (39989)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40007
Kicsit növeljük a sebességet: legyen a kocsin guruló tabletta sebessége a kocsihoz képest 0,4c, a kocsi pedig mozogjon 0,8c sebességgel. Nyilván a kocsi mellett álló megfigyelő szerint a kocsi 0,8c-vel mozog, a tabi sebességét az összeadó képlettel számolhatjuk, de nyilvánvalóan kisebb, mint c, azaz a sebességkülönbség nem lehet 0,2c-nél nagyobb... Ezt az egyszerű tényt nem képes Gézoo elfogadni ezek szerint...
Előzmény: nagyon_laikus (40004)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40006

Szia!

 

  " Gézoo szerint bármely mozgás minden inerciarendszerből nézve azonos sebességű. Ez nyilvánvalóan nem igaz,"

 

  Kár, hogy Nagyon_laikus felismerte azt, amit Te a bizonyítás ellenére sem vagy képes elfogadni!

 

 ( Persze ebben nem az a kár hogy Ő felismerte, hanem az, hogy Te nem!)

Előzmény: NevemTeve (39995)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40005

Szia!

 

 Nagyon jó felismerés!  Szuper jó! 

 

  Azt azért tegyük hozzá, hogy a specrelben egy kiskocsi a rajta guruló tablettával,

egyszerre minden IR-hez rendelt koordináta rendszerben jelen van.

 

  Így egyszerre minden loordináta rendszerben gurul a tabletta a kiskocsin.

 

És minden koordináta rendszerben a kocsi elejétől a végéig megteszi az utat.

 

 Az út hossza igaz minden rendszerben más és más, de szerencsére az idő hossza is más és más, de minden esetben

  az úthossz és a megtételéhez szükséges idő hányadosa azonos!

 

  (Különben a fény által megtett út/idő hányados sem adhatna mindenütt azonos eredményt !)

 

  Nos, mint látod Ivivan, NevemTeve és még néhányan még az elmagyarázás után is vitatják, így nem "szivatás" ha valaki újra felhívja a sebességek azonosságára a figyelmet.

 

 

Előzmény: nagyon_laikus (39999)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40004
Én nagyon laikus (magyarán buta) vagyok a matekhoz bocs. Azt mondod hogy a LoTr azt hozza ki hogy más lesz a guruló tabletta sebessége a kiskocsihoz képest a kiskocsin ülő megfigyelő és a padlón üldögélő megfigyelő szerint? Más lesz a korábbi példabeli vonat sebessége a futó kutyához képest mondjuk a masiniszta és a bakter szerint? Mi ennek a (lehetőleg matekmentes) szemlélete - ha van olyan?
Előzmény: ivivan (40001)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40003

Azt hiszem, ez így van.

Bármely rendszerből nézzük is, a relatív sebesség = sebességkülönbség ugyanakkora. Éljen Galilei.

Bár azért egy mozgó szakasz hossza (kisasztal mérete) és a tabletta által megtett út az asztal illetve a folyosó rendszerében közötti finom különbségtétel még nem biztos, hogy világos :)

1m

Előzmény: nagyon_laikus (39999)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40002
Ha így lenne, az már legalábbis egy részeredmény lenne :)
Előzmény: NevemTeve (39998)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40001
Ez ugyan triviálisnak tűnik (ciprian is állította, hogy a sebességkülönbség IR független), de nem igaz: a sebességkülönbség minden IR-ben más. Éljen a Lorentz trafó...
Előzmény: nagyon_laikus (39999)
Kilroy Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40000

40000

nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39999

Csak tippelni tudok de (feltéve hogy nem tök és nem is direkt szivat mindenkit) szerintem arra gondolhat hogy ha egy rendszeren belül két valami mozog egymáshoz képest egy bizonyos sebességgel akkor az a két valami más rendszerekben is ugyanazon sebességgel mozog egymáshoz képest. Mondjuk gurul a tabletta a kiskocsi tetején 1 m/s sebességgel. A tablettának a kiskocsihoz viszonyitott sebessége szempontjából mindegy hogy a kiskocsi milyen sebességgel mozog a padlóhoz képest.

 

(Persze ez trivialitás de hát a G-2. axióma értelmében még ezt is el kell magyarázni nekünk és még ezt se értjük meg.)

Előzmény: egy mutáns (39996)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39998
Nem tudom, szerintem Gézoo-nak olyan terve van(volt), hogy megpróbálja így értelmezni a specrelt, azután diadalmasan kimutatja, hogy ez hülyeség.
Előzmény: egy mutáns (39996)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39997

ugyanakkor Galilei, Lorentz1,2,3, specrel közötti különbségekről mélyfilozofálunk?

Téboly.

Előzmény: egy mutáns (39996)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39996

bármely mozgás minden inerciarendszerből nézve azonos sebességű.

Ez egyszerűen felfoghatatlan számomra.

Miközben itt ülök a székemben, keringek a Föld meg a Nap körül. Egyből három különböző sebességem van.

Ha hátszélben vitorlázom, alig fúj a szél, ha fordulok, és ugyanazon széllel szembe vitorlázom, akor meg nagyon. Krajcoláskor egyszer jobbról, egyszer balról fúj, ugyanaz a szél.

A folyóban úszó uszadékfa nem mozog a folyóhoz képest (egy helyben áll), és halad a parthoz képest, éppen a folyó sebességével (és emellett kering a Föld, a Nap meg ki tudja még mi körül).

 

Mit lehet ezen vitatni?

 

1m

Előzmény: NevemTeve (39995)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39995
Ne sértődj meg, de te vagy az, aki egy hangot sem értettél meg abból, amit a 39941-ben írtam, úgyhogy folyamatosan valami másról beszélsz.

Ha visszamész az ősidőkbe, vagyis a Gézoo(39940)-hez, akkor láthatod, hogy igazából miről van szó: Gézoo szerint bármely mozgás minden inerciarendszerből nézve azonos sebességű. Ez nyilvánvalóan nem igaz, a 39953-ban magad is elismerted.
Előzmény: cíprian (39985)
pint Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39994
hát ez nagyon rossz volt. megint a dumaparti, teljesen értelmetlen ráadásul, amivel megpróbálod bebizonyítani hogy 2 ≠ 2

ha vennéd a fáradságot, hogy kiszámolod, akkor nem maradna hely a dumának, mert akár deriválással, akár egyszerű osztással számolsz, ugyanaz a konkrét szám jön ki.

de biztos a két azonos szám elvileg különbözik.
Előzmény: cíprian (39990)
egy mutáns Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39993

LoTr:

x'=gx-gVt

t'=gt-gVx

bizony lineáris függvények, azaz a LoTr lineáris trafó.

Amiből az következik, hogy ami az egyik IR-ben állandó sebességgel megy, az a másikban is.

v'=(v-V)/(1-vV), ahol v ez egyikben mért sebesség, v' a másikban, V pedig az egyik IR sebessége a másikban, gpedig 1/gyök(1-V2). 

Ha pedig a sebesség állandó, akkor a deriválás osztássá idomul. Ezért mindegy, hogy deltát vagy d-t írunk és úgy számolunk.

1m

 

Előzmény: cíprian (39990)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39992
Most is tanultam valamit. Magyarul sokkal szebben hangzik :-)

No akkor:
Szerintem ha x(t) lineáris függvény (azaz valami a+bt alakú), akkor x'(t') is ilyen függvény lesz, mivel szerintem a Lorentz transzformáció nem rontja el ezen tulajdonságát...

Idézzük fel a Lorentz trafó képleteit:

x'=(x-vt)/gamma
t'=(t-vx)/gamma a sebességet "c"-ben mérjük, ezért a c2-tel való osztást elhagytam, hogy ne kelljen annyit írni...

Ebből az utóbbiból t=(gamma t')+vx

Tegyük fel, hogy x(t)=bt, ezt a koordinátarendszer megfelelő megválasztásával (az origó "tologatásával") minden esetben elérhetjük. Ekkor a t kifejezhető ennek a b-nek a segítségével is:

t=(gamma t')/(1-bv)

Ezt behelyettesítve az x' egyenletébe (némi átalakítás után) kijön, hogy

x'=t' (b-v)/(1-bv)

Mivel egy konkrét esetben a v konstans (v a két IR közötti relatív sebesség), a b-t pedig direkt konstansnak választottuk (mivel csak így lesz lineáris az x függvény), ezért látható, hogy x' is lineárisan függ t'-től.

ui: ha valahol nem érthető, akkor szóljatok
ui2: Gézoonak is szól: ime egy függvény Lorentz transzformálása
ui3: vegyük észre, hogy éppen a sebességösszeadó képletet vezettem le itt pár sorban...
Előzmény: cíprian (39990)
mmormota Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39991

Ezzel az írásoddal leraktad a görbe egyenesek elméletének alapjait...

Előzmény: cíprian (39990)
cíprian Creative Commons License 2007.06.20 0 0 39990

Infinitezimális. Végtelen kis mennyiségekkel számoló.

 

A sebesség a függvény pontjához kötött tulajdonság nem pedig az út és az idő intervallumához. A K rendszerben lineáris függvény minden pontjában ugyanazt a sebességértéket kapjuk, ezért számolhatunk csak az intervallumok osztásával.
Azonban, ha Lorentz-transzformációt alkalmazunk, akkor az (t',x')=L(t,x) függvény már nem lineáris, emiatt nem szabad intervallumok osztásával vizsgálni a v(t,x) és v'(t', x') függvények egyenlőek-e.

 

Csakis a (t,x) függvény egy pontja közelében vizsgálhatjuk, hogy egyrészt mennyi v(t,x) (ez persze állandó), és mennyi v'(t',x').

Ha elvégezzük a vizsgálatot, akkor azt kapjuk, hogy a (t,x) függvény pontja közelében dx/dt=v=-dx'/dt'=v'. Azonban, ha ponttól távolodunk, és intervallumokat osztunk, akkor  ∆x/∆t egyre inkább nem lesz egyenlő  ∆x'/∆t' értékével. Emiatt nem szabad a Lorentz-transzformáció után intervallumokkal kiszámítani a v' sebességet, még akkor sem ha a K rendszerben v=állandó.

Előzmény: ivivan (39989)
ivivan Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39989
1, Mi az élet az az "infitezimális"? Nem vagyok ehhez elég matematikus, hogy tudjam! (arról már nem is beszélve, hogy miért nem lehet, egy magyar oldal magyar forumában csak úgy egyszerűen magyarul beszélni?)
2, Nem értem, hogy mi bajod van a ∆x/∆t sebességdefiniálási módszerrel? Ez a sebesség definíciója, ha nem tévedek. Ha jól sejtem, akkor a dx/dt nálad a differenciálást akarja jelölni, igaz? Bár kalkulusból világ életemben gyenge voltam, de szerintem ez két érték esetén éppen az, amit NevemTeve felírt, azaz a két érték különbsége, nem?
Előzmény: cíprian (39984)
pint Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39988
na ne viccelj. egyenes vonalú egyenletes mozgásról volt szó, aminek transzformáltja is egyenes vonalú egyenletes mozgás. ez volt a példa. mindkét mozgásegyenlet lineáris, tehát a sebesség sima osztással meghatározható. ez a terelés a deltákkal és d-kkel teljesen félrevezető és felesleges. legközelebb azt fogod kitalálni, hogy a vektort ne vastag betűvel, hanem aláhúzással jelölje valaki. lényeglátás!
Előzmény: cíprian (39987)
cíprian Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39987

Ejnye!

 

Lorentz-trafót vizsgálunk, nem pedig csak egy lineáris függvényt a K rendszerben.

Ekkor illik diffhányadossal tárgyalni a sebességet.

Előzmény: pint (39986)
pint Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39986
nehogy már azt találd ki, hogy lineáris függvénynél a differenciahányados és a differenciálhányados nem azonos, mert itt helyben megbolondulok.
Előzmény: cíprian (39984)
cíprian Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39985
Fingod sincs arról, hogy miről van szó.
Előzmény: mmormota (39979)
cíprian Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39984

Nézd, téged tartalak olyan logikus gondolkozásúnak, hogy megértsd.

 

Nevem Teve Hozzászólása keresztül-kasssul hibás. Eleve rossz definíciót adott a sebességre. A sebességet ∆x/∆t=v alakban adta meg. Innen ered minden hibája.

A sebességet úgy ahogy írtam dx/dt=v alakban szabad csak megadni, ha elvi kérdést akarunk tisztázni.

 

Mi is a tisztázandó kérdés köztetek? Mikor mondhatjuk azt, hogy v=-v'?

Ha a sebességet ∆x/∆t=v alakban tárgyaljátok a kérdésre a büdös életben sem tudtok helyes választ adni. Ha emlékszel rá, vastagon szedtem a dx/t=-dx'/dt' egyenlőséget, és rögtön kiemeltem, hogya sebességet csak infitezimális fennyiségekkel szabad tárgyalni, mert különben hamar pofára lehet esni a következtetéssel.

 

Tehát nézzétek át mégegyszer egy eseménypár felírását, amelyre nézve a K rendszerben dx/dt igaz, mert akkor látjátok csak be, hogy igaz a dx/dt=-dx'/dt' összefüggés is.

 

Ne feledd, Nevem Teve ezt tagadta! Vagyis a v=-v' egyenlőséget. Ekkor már nem szabad a bizonyítást ∆x/∆t=v  alakban tárgyalni.

Előzmény: ivivan (39981)
mmormota Creative Commons License 2007.06.19 0 0 39983

Milyen jo dolga van azert Gezoo-nak, annyian vezetitek lepesrol lepesre.

 

Aztán mire mentünk vele...

 

Sajna engem matematikai temakban nem kenyezetnek el ennyire :)

 

Szokásos egyetemi módszer? Tudod? Ok. Nem?! Uv egy hét múlva. :-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!