Keresés

Részletes keresés

Flanell Creative Commons License 2006.01.08 0 0 475

Hát, a képet nem sikerült idevarázsolnom. Hol van leírva, hogy hogy kell?

Bár nem is sokat láttatna, nagyon elmosódott.

Szavakkal a lényeg: néhány mm-es, jól körülhatárolt, hosszúkás fekete foltok (cirmok) 1-2 centinként, a gyümölcsszövet mintáját követve. A tárolás során nem terjednek. Az ízt nem befolyásolják. Mindegyik gyümölcsben hasonlóan fordulnak elő.

Vírusra gyanaxom, ez pedig valóban baltát jelent.

Egyébként Rappaitól van. Az első év végére elrákosodott a törzse, de az egész részt elzártam a levegőtől, és kiheverte, már azt sem látni, hogy hol volt. (Lehet, hogy véletlen.)

Egy érdekesség: most találtam a mag nélküli datolyaszilvák közt egyet, aminek volt 2 egészséges magja! 

 

Flanell Creative Commons License 2006.01.08 0 0 474
x
Előzmény: Flanell (467)
szilkszilky Creative Commons License 2006.01.05 0 0 473
Köszönöm, remélhetőleg idén nyáron járok is arra!!!
Előzmény: mergez (472)
mergez Creative Commons License 2006.01.05 0 0 472
Elvileg itt van. A pálmás kávéház utáni kis utcán balra, majd a menetirány szerinti jobb oldalon egy kocsifelhajó mellett van a fa (ha jól emlékszem):

Előzmény: szilkszilky (470)
PeciMaci Creative Commons License 2006.01.05 0 0 471

Sziasztok

én pár évig dolgoztam a Gellérthegyen, szóval a fügéket úgy "téliesítettük" , hogy ami lombot összegereblyéztünk azt ráhordtuk a tövére  olyan fél méter magasan..

 

télálló gyümölcsökből itt lehet nagyon sokat találni, és szerintem az árak is korrektek.

http://www.husevonoveny.hu/venuszpark/egzotikus/telallo_gyumolcsok.html

Előzmény: totoro_hun (461)
szilkszilky Creative Commons License 2006.01.04 0 0 470

Érdekelne az a Rovinj-i cim, ha megtalálod!

 

BUÉK!

Előzmény: mergez (464)
grifi Creative Commons License 2006.01.04 0 0 469

Én még nem láttam ilyen fekete foltokat, és nem is olvastam ilyesmiről. Kisebb barnás pöttyöket már láttam, amik a magok helyén vannak.

Lehet, hogy ez fajtajelleg? Talán ha tudnál képet betenni azokról a "cirmokról"...

 

Előzmény: Flanell (467)
kessy Creative Commons License 2006.01.04 0 0 468
megpróbálom megtudni Neked mi az!
Előzmény: Flanell (467)
Flanell Creative Commons License 2006.01.04 0 0 467

Úgy látom, itt komoly datolyaszilva-szakértés folyik.

Azt meg tudná mondani valaki, hogy mitől vannak a gyümölcs belsejében fekete foltok (cirmok), és mit lehetne tenni? A baltán kívül, persze.

A foltok nem okoznak romlást, csak nagyon ízléstelenek, elcsúfítják a gyümölcs egész belsejét.

A fa másodszor termett, tavaly is ilyenek voltak a datolyaszilvák.

 

kessy Creative Commons License 2005.12.31 0 0 466
odin88 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 465

Most pakolok fel friss képeket a télálló kaktuszaimról, egyik-másik képen termés is látható amint kikandikál a hó alol. www.kep.tar.hu/odin88  a télálló kaktuszok mappában a Kaktuszok télen 2005-2006 almappa tartalmazza a friss fotókat.

 

mergez Creative Commons License 2005.12.28 0 0 464
BÚÉK!

Májusban érnek a gyümölcsök. Tavaly július közepén tudtam szedni magokat, akkor a termések már lehulltak a fáról, de a földről egy csomót lehetett szedni még. Idén már alig tudtam ugyanonnan szerezni, mert a tulaj összesöpörte azt a részt a fa alatt. Pontos címet is tudnék akár mondani, ha megtalálom a Rovinj-térképemet, ugyanis onnan hoztam a magokat. Egyébként önporzó, ha jól tudom.
Előzmény: szilkszilky (463)
szilkszilky Creative Commons License 2005.12.28 0 0 463
Bocs, hogy nem jelentkeztem, de elutaztunk és karácsonykor sem jártam a fórumon. Köszönöm, de kis növénykét nem kérek, merthogy nekem pont az a lényeg benne, hogy én szaporitom. Ebben az esetben viszont magot fogok keresni, nem tudod véletlenül mikor érik. Eddig akárhányszor voltam kinn ugyanannál a növénynél ilyet még nem láttam. Vagy esetleg kétivarú és csak az egyiken van termés??? Na ebből látszik, mennyire értek hozzá...
Előzmény: mergez (459)
raiff Creative Commons License 2005.12.19 0 0 462
Sziasztok. Mindenkinek aki a fügét földre akarja dönteni. Próbáltátok már egyáltalán? Irni, mondani könnyű, viszont nehéz megcsinálni. Az egy éves vesszők még lehajlanak, de a többéves (4-5 cm átmérő ) vessző, törzs már csak törik.Minusz 10-15-ig fólia, nád, egy kis lombbal jól elvan. Minusz 20-nál falat is rakhatsz köré szinte biztos elfagy.
totoro_hun Creative Commons License 2005.12.14 0 0 461
Felhozom egy kicsit a topicot:
A fák takarásához elég sok ötlet felmerült már, itt egy újabb:

Éppen most került a kezembe egy régi könyv ami füge takarásáról is ír.
Abból indulnak ki, hogy a föld alatti részek szinte soha nem fagynak el ( a Gellért hegyen vannak 300 éves bokrok, amik a föld felett rendszeresen elfagynak, de ujrahajtanak). A lényeg az hogy egy árkot kell képezni a bokor mellett, abba elfektetni, egérirtót beletenni a rágcsálók ellen, majd szalmát, és arra földet. Azt is irják hogy a fagynál a fagyás mellett az egyik legnagyobb veszély a gyors felengedés, ezért a kitakarást is akkor tegyük meg amikor már a föld is átmelegedett, ráérünk április közepéig várni.
kessy Creative Commons License 2005.12.02 0 0 460

felnőtt növény déli oldalon huzatmentes helyen kibírja, a Füvészkertben is van a pálmaház után az öltözök bejáratánál, nem szokták takarni.

viszont volt, hogy -20 fokban több köbméteres bokor kifagyott.

Előzmény: szilkszilky (458)
mergez Creative Commons License 2005.12.01 0 0 459
Inkább magot hozz horvátországból, ne hajtást. A magok könnyen kelnek és gyorsan nő a növény. Viszont 20-30 centis magoncokat tudok szerezni neked pár napon belül, ha kell, de sajnos pénzbe kerül, kb. 800 Ft. Ha érdekel, írj!
Előzmény: szilkszilky (458)
szilkszilky Creative Commons License 2005.12.01 0 0 458
A japánnaspolya szerintem nem birja ki a mi teleinket takarás nélkül. Legalábbis én úgy gondolom, ill. megnéztem az egyik könyvemet is. Szóval, azért maradj a bevált takarásnál... Amúgy én is nagyon szeretnék egy ilyen növényt és minden évben hozok hajtást Horvátországból, de valahogy nem akar megmaradni. Valaki tudja, hogy mi a módszere? A könyv szerint sima dugványozással szaporitható.
totoro_hun Creative Commons License 2005.12.01 0 0 457
A levelei alapján én is gyanítottam valamit :) de legalább megint okosodtam kicsit..
Előzmény: mergez (456)
mergez Creative Commons License 2005.11.30 0 0 456
Nem ilyen súlyos a helyzet az örökzöldeknél, mivel tulajdonképpen azoknak is leáll a növekedésük télre (pl. citrom, leander, fenyők), szóval bírják a takarást. Sőt inkább jobb, ha takarja az ember, mert napos téli napokon, mikor fagyott a föld, a vizet felvenni képtelen, ugyanakkor párologtató növény kiszárad. (pl. tuják). Egyébként ez a növény valóban örökzöld, ahogy trachy mondta, talán takarás nélkül is bírná, de én nem merek kockáztatni. Egy ilyen növény pár éve télen kifagyott egy kertben, pedig már legalább 10-15 éves volt.
Előzmény: totoro_hun (454)
trachycarpus Creative Commons License 2005.11.30 0 0 455
Az Eriobotrya örökzöld.:D
Előzmény: totoro_hun (454)
totoro_hun Creative Commons License 2005.11.30 0 0 454
Nem akarok okoskodni, de én ugy tudom hogy addig amig nincs nyugalmi állapotban a növény - tehát nem dobta le a leveleit - addig nem szabad takarni. Így akár el is pusztulhat.
Előzmény: mergez (453)
mergez Creative Commons License 2005.11.27 0 0 453
Beszúrni meg elfelejtettem, ugye...

mergez Creative Commons License 2005.11.27 0 0 452
No itt a japánnaspolyám a takarás közben, nádfonattal. November közepén, az utolsó enyhe napon takartam be, a közepére, kb. egy méter magasan forgácsot is kapott. Szerintem szépen fog telelni, max a felső levelei fagynak meg kicsit. Idén tavasszal elég csúnyán nézett ki, de már nem látszik rajta, sőt mintha ettől jobban is nőtt volna.
Szóval szerintem elég, ha a füge köré egy ilyet teszel, plusz a tetejére eszkábálsz egy tetőt is, hogy nedvesség ne érje. Én drótból hajlítottam kupolát fölé és arra fóliát húztam, de így is szellőzik
trachycarpus Creative Commons License 2005.11.27 0 0 451
Aztszem' korika is úgy akarja, mint én, vagyis, hogy a törzs mindenképp megmaradjon. Én sem kockáztatok majd.:) Úgyhogy azt jó vastagon be fogom takarni. Majd... Rijeka?:)
Előzmény: mergez (450)
mergez Creative Commons License 2005.11.27 0 0 450
A fügét javaslom nádfonattal körbetekerni, ez önmagában már elég ahhoz, hogy a fagyos szeleket, a téli napot és a közvetlen, sugárzó hideget távoltartsa. A tavalyi tapasztalatom, hogy a jól beérett fügehajtások a -16-17 fokot kibírták takarás és károsodás nélkül.
trachycarpus Creative Commons License 2005.11.27 0 0 449
A fátyolfólia csak a nevében fólia, egyébként egy lég- és vízáteresztô "szövet". Nem tudom mi az anyaga, már kidobtam a csomagolást.:(
Előzmény: grifi (448)
grifi Creative Commons License 2005.11.27 0 0 448

Közvetlenül semmiképp se tegyél fóliát a fügére, mert - ahogy már #436-ban is írtam - meg fog fagyni!

Valamilyen anyaggal körül kéne venni, és az anyag és a növény közé száraz lombot kellene tenni, amilyan magasan csak lehet. Ha mindenképp fátyolfóliával akarod takarni, szerintem akkor is tegyél lombot a fólia és a növény közé, ahogy az előttem szóló is tanácsolta.

A fólia azért nem jó, mert ha süt a Nap, túlzottan felmelegszik alatta a növény, aztán éjszaka könnyen megfagyhat.

Előzmény: korika8 (446)
trachycarpus Creative Commons License 2005.11.27 0 0 447
Szerintem a fátyolfólia rétegek közé még jó lenne egy kis száraz lomb, és jó szorosan összekötni. Így szellôzne, de talán nem ázna át teljesen a törzsig. Én így tervezem majd... De nem vagyok gyakorlott fügetakaró, ez csak tipp.:)
Előzmény: korika8 (446)
korika8 Creative Commons License 2005.11.27 0 0 446

Sziasztok!

 

Fátyolfóliával vontam be a füge törzsét, hogy ne faggyon meg. Persze a földön ott a finom avar. 

 

Jól választottam anyagot?( a fátyolfóliára célzok)

 

Nagyon kihajtottak most. Nagy gond-e ez?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!