Keresés

Részletes keresés

ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40036
Én sosem mondtam, hogy fizikus vagyok. Beismerem: villanyszerelő technikusit végeztem, ahol a 4 év alatt bizony még csak meg sem említették a differenciálást, aztán elmentem prog terv matra, ahol viszont volt néhány matekos év, de ott sem volt szó "infitezimális" fogalmoról.

Az In-t pedig azért ismerem, mert te vezetted be és te definiáltad úgy, hogy "végtelenül kicsi"...
Előzmény: Gézoo (40008)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40035
Mielőtt kétségeid támadnának: egyenesvonalú egyenletes mozgás minden inerciális megfigyelő szerint egyenesvonalú egyenletes mozgás; azaz ha egy bizonyos mozgás K szerint x(t)=a*t+b képlettel írható le, akkor K' szerint a ξ(&tau)=α*τ+β képlettel. (Kevésbe elegánsan: x'(t')=a'*t'+b' képlettel.)
Előzmény: cíprian (40031)
pint Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40034
mutass be egy konkrét példát számokkal
Előzmény: cíprian (40031)
pint Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40033
akkor tehát nem kell reagálnod arra, hogy a matematikai tudásod a szánalmas és a röhelyes között helyezkedik el, de közben másokat fikázol, akik beláthatatlan magasságokban vannak hozzád képest. és te még csak nem is veszed ezt észre. a tudatlanságod olyan mélységes, hogy nem vagy képes észrevenni azt. ez nagyon nagyon szomorú.
Előzmény: Gézoo (40030)
Mungo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40032

Az infinitezimális mennyiség egy "meghatározása":

Nagobb nullánál és kisebb bármely pozitív számnál.

(Na most akkor erre varjon gombot valaki. :o)))

cíprian Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40031

Kedves ivivan!

Egy esemény a t2-x2=konstans hiperbolán nyugszik, ebből kell kiindulni. Két esemény intervallumánál ebből kell kiindulni. Ezt kell figyelembe akkor is amikor feltesszük magunknak azt a kérdést, hogy az intervallum alkalmas-e a sebesség kiszámítására, vagy csak a deriválással jellemezhető a sebesség?

(Nyilvánvalóan a két esemény közötti lineáris intervallumokkal való osztás jelen esetünkben nem ad jó értéket, és minél hosszabb az intervallum, annál inkább nem jellemzi a v' sebességet.)

 

Most sajnos nem érek rá, erről majd máskor tudok beszélni.

 

Előzmény: ivivan (39992)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40030

"az összes többi mondanivalómat pedig egyszerűen csak figyelmen kívül kell hagyni"

 

  Igen Mester!  Intő szavad a jövőbe mutatását: Köszönjük!

 

   Figyelmen kívül fogunk hagyni!

Előzmény: pint (40029)
pint Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40029
az összes többi mondanivalómat pedig egyszerűen csak figyelmen kívül kell hagyni
Előzmény: Gézoo (40028)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40028

Bölcs szavaid meghatnak:

 

 "olyan szép, hogy itt fikázol másokat az infinitézimális kifejezés ismerete kapcsán, miközben a te fogalmaid a ködös fantazmagória birodalmába tartoznak."

 

  "hogy mást ne mondj.."

 

 "mea culpa" bevallom  Én vezettem be  az infinitezimális jelölésére az In alakot.. 

 

  Így tényleg meglepő lenne, látnod wikiben, vagy más kommersz helyen.

Előzmény: pint (40026)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40027

Szia!

 

 Bár a végkövetkeztetésed hibás, az elötte leírtak megérnek egy misét.

 

   Valahol éppen a napokban került szóba a Lorentz függvények tranzitivitása.

 

Így már nem is annyira igaz hogy:

 

" Lorentz1,2 olyan sebességekkel akar dolgozni, amelyek értékét elvileg sem tudjuk meghatározni, tehát fizikailag értelmetlenségre jutunk, annak ellenére, hogy a relativ sebességek ismeretében önkényesen adhatunk értéket az egyik abszolút sebességnek, "

 

 

Előzmény: Mungo (40014)
pint Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40026
olyan szép, hogy itt fikázol másokat az infinitézimális kifejezés ismerete kapcsán, miközben a te fogalmaid a ködös fantazmagória birodalmába tartoznak.

az infinitézimális szó (a legtöbb matematikai ágban) NEM egy megfogható dolog, hanem egy jelző, azt jelenti, "minden határon túl csökkenő", vagy "elegendően kicsi" vagy ilyesmi. nem lehet vele számolni, csak határértékként fordul elő.

van aztán olyan matematika is, hogy pl nemstandard analízis, amiben valóban létezik az infinitézimális, amivel számolni is lehet. ez azonban nem tananyag még műszaki egyetemeken sem (legalábbis a vegyész karon nem volt megemlítve se).

hogy mást ne mondjak, a mit te itt rendszeresen I-vel jelölsz, az szerintem eredetileg egy iota volt (ι), amit inkább nagybetűvel írnak, mert nagyon hasonlítana különben a képzetes egységre. így lesz a jele Ι. ugyanúgy néz ki, de mégsem az. de máshol meg egész másként jelölik, a wikipedia például sehogy sem, nem ad meg szokványos jelölést rá. ennyire újszerű, és nem elterjedt módszer ez.
Előzmény: Gézoo (40016)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40025

Nos, ha jól olvastam, akkor

 

  a hatvanas évek elött nem volt bizonyított matematikai helyettesítés az infinitezimálisra.  Leibnitz  ezt találta ki, és ezért addig ezt használtuk.

 

   Nálunk a középiskolában nem csak, hogy említették, de "gyötörtek" is vele minket.

 

Látom máshol, más szintű volt az alapszintű matematika.

 

 

Előzmény: mmormota (40023)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40024
Ez tetszik.
Előzmény: Mungo (40014)
mmormota Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40023

Szavakon lovagolsz. A differenciálhányadost mint sorozat határértékét vezetik be a mai oktatásban, ezt a szót nem feltétlenül említik meg. Mikor a differenciálszámítást bevezették, ez a fogalom volt használatos, de nem volt matematikai precizitással megalapozva. Aztán felváltotta a precízen magalapozott határértékes fefiníció, később pedig kidolgozták az eredeti fogalmat is rendesen.

 

Ivivan egyébként precízen számol, te meg hibás elképzeléseidet vudu képletekkel próbálod támogatni.

 

 

Előzmény: Gézoo (40016)
nagyon_laikus Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40022

Ezt értem. Azt is hogy a padlón ülő megfigyelő nem 0.4c tabletta-kiskocsi sebességkülönbséget lát (hiszen nem láthat 1.2c sebességü tablettát). De azt gondolom hogy ha lát egy őhozzá képest 0.8c sebességü kiskocsit meg egy ugyancsak őhozzá képest valamekkora (relativisztikus sebességösszeadással is kihozható és persze v<c) sebességü tablettát akkor az összeadóképletet kivonásra helyesen használva azt fogja kapni hogy a kiskocsin üldögélő megfigyelő 0.4c sebességü tablettát lát. Jól értem?

 

És a tippem szerint Gézoo talán (számomra mindenképpen érthetetlen okból) ezt próbálja "elmagyarázni" az értetleneknek. Hogy mindegy hogy "kivülről nézve" mekkora a v' az "belülről nézve" mindig v. Csak annyira vagdalkozva és annyira bonyolultan és az előzmények okozta olyan bizalmatlanság közepette és mint mondtam számomra is érthetetlen okból hogy senkinek nem jön át.

 

De ez csak egy tipp.

 

Mint ha mondjuk azt magyarázná hogy két 1 cm-es szakaszt pont egymás végébe rakva akkor is egy 2 cm-es szakaszt kapunk ha a poontosan a szakaszok vége felé mutató vetületben csak egy pontot látunk is mindenféle változatos szögek alatt meg mindenféle változatos hosszakat. Az valójában akkor is 2 cm.

 

Vö: az valójában akkor is v sebesség.

 

Ismétlem: ez csak egy tipp. És persze lehet hogy engem is megzavart már a közhangulat de szerintem ez a fajta sebesség valóban "állandó" hiszen egyetlen kitüntetett rendszerben egy fix sebességü dolog sebessége nem lehet kétféle. Erre mondtam hogy triviális :-)

Előzmény: ivivan (40007)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40021
Például arra, hogy hogyan jön ki ez az eredmény a 39955-ben közölt eljárással.
Előzmény: Gézoo (40018)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40019

Miért állítasz hazugságot?  Azt írod, hogy:

 

"Épp most: Hallgatólagosan elismerte, hogy nem lát különbséget 'infitezimális' és 'infinitezimális' között"

 

  Nem ismertem el !  Nem említette senki korábban, így lehetetlen lett volna

bármit is hallgatólagosan elismernem az "infitezimális" kapcsán!

 

 

 

Előzmény: NevemTeve (40015)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40018

   A kutya rendszerében a föld Pista bácsival v=-5 m/s sebességgel rohan hátrafelé,

a vonat v=10 m/s sebességgel előrefelé..

 

   Pontosabban tedd fel a kérdést. Mire vársz választ?

Előzmény: NevemTeve (40011)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40017

bocs,  (íme egy friss)  elírás tenzio..  és javítása tezio 

Előzmény: Gézoo (40016)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40016

   Valaki példaként egy mezőgazda politikust idézett a tarhonya vetésről és a tévedésről..

 

  "egyszer azt hittem, hogy tévedek, de nem volt igazam"

 

   Sokszor elismerem, jelzem.  Csak miután azonnal elismerem és javítom, nem marad meg..

 

  Például egyik legutóbbi esetek közül, labda helyett fényt írtam, amire te hívtad fel a figyelmem.  Azonnal elnézést kértem és kijavítottam.

 

  Látod, már te sem emlékeztél rá. 

 

 " in finito tenzio"  ha jól emlékszem az eredetire..  nincs magyar megfelelője.

 

   Bár ennek kapcsán felmerült, hogy akkor eddig a  x(t)=(c-In)t függvényt hogyan értelmezted az ismerete nélkül ?

  Hogyan vitathattál bármit is, aminek része ???

 

Előzmény: ivivan (40010)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40015
> 2, Én elismerem, ha valamit nem tudok. Te mikor tetted ugyanezt utoljára?

Épp most: Hallgatólagosan elismerte, hogy nem lát különbséget 'infitezimális' és 'infinitezimális' között
Előzmény: ivivan (40010)
Mungo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40014

Amit idáig megállapíthatnánk az az, hogy egy A és B IR relatív sebességét (vAB) bármely más IR-ből is megtudjuk határozni. A és B rendszerek egymásra vonatkoztatott kontrakcióját, idődilatációját szintén. Ebből számomra az következik, hogy ha nem muszály, akkor nem küzdök azzal, hogy egy harmadik rendszerből írjam le.
A Lorentz1,2 olyan sebességekkel akar dolgozni, amelyek értékét elvileg sem tudjuk meghatározni, tehát fizikailag értelmetlenségre jutunk, annak ellenére, hogy a relativ sebességek ismeretében önkényesen adhatunk értéket az egyik abszolút sebességnek, amihez kiszámíthatjuk a többi abszolút sebességét, de mint az belátható a végeredményt ez nem befolyásolja, csak a számítást teszi bonyolultabbá és kérdőjeleket vethet fel, hogy önkényesen miért azt az abszolút sebességet vettük fel. (Milyen alapon?)
Lorentz öszesen egy elméletet fabrikált erre (Loretz1), a többi (Lorentz2,3) már csak a lelkes utókor "belemagyarázása", "Lorentz elv mentése".
Azt is láthatjuk, hogy Lorentz a "nem valódi időket mutató órák" idejét, a mozgó IR-ekben tartózkodók számára "kvázi' valódi időkként kell elfogadja, hiszen nem tudja konkrétan megadni, hogy mennyire térnek el a valódi időkhöz képest, hiszen ehhez meg kellene adni az abszolút (valódi) idő mérésének módszerét.
Ezennel a sebeségkülönbségeken, abszolút sebességeken alapuló elmélkedések kora talán itt is végetérhetne.

A Gézoo féle "specrel" pedig csak addig él, amíg komolyan gondoljátok, hogy Gézoo meggyőzhető. Ha nem vitatkoztok vele, saját magával előbb utóbb egyezségre jut, legfeljebb mindenki mást hülyének fog tartani, de ez végül is belefér, ha a napi 40 ÷50 hozzászólásos ámokfutása csillapodik esetleg.

Előzmény: ivivan (40001)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40013
Hello!
Ti mit tudtokTalbotról, valami bélyegfestő?
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40012

Szia!

 

  "Milyen jo dolga van azert Gezoo-nak, annyian vezetitek lepesrol lepesre."

 

  A falnak.. Ahányan annyiféle falnak. 

 

  Legalább egyféle butaságot mondanának, de hatan hat félét. Az persze egyiküket sem zavarja, hogy állításaik egymással ellentmondanak..

Előzmény: Törölt nick (39980)
NevemTeve Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40011
Talán próbálj meg válaszolni a legutóbbi kérdésre:

Pista bácsi kutyája versenyt fut a vonattal, Pista bácsi szerint a vonat sebessége 15m/s, a kutya sebessége 5m/s.

Mekkora a vonat sebessége a kutya szerint?
Előzmény: Gézoo (40006)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40010
1, nem hiszem, hogy nem lehetne ilyeneket inkább magyarul leírni
2, Én elismerem, ha valamit nem tudok. Te mikor tetted ugyanezt utoljára?
Előzmény: Gézoo (40008)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40009

Szia!

 

 Bár szerintem igaz rád, hogy:

 

 "Mivel képtelen vagy használni a matematikát, nincs értelme érdemben vitatkozni veled."

 

  Ennek ellenére, abból kiindulva, hogy még te is tanulhatsz, nem zárkózom el az érdemi vitától, beszélgetéstől.

Előzmény: mmormota (39978)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40008

Szia!

 

 Újabb ékes jelzés magas előképzettségedre:

 

  ", Mi az élet az az "infitezimális"? Nem vagyok ehhez elég matematikus, hogy tudjam! "

 

   Az ugye nem zavar, hogy sok minden mást sem ismersz, és olyanokkal vitatkozol,

akik  ezen az alapismereteket még középiskolában megszerezték?

Előzmény: ivivan (39989)
ivivan Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40007
Kicsit növeljük a sebességet: legyen a kocsin guruló tabletta sebessége a kocsihoz képest 0,4c, a kocsi pedig mozogjon 0,8c sebességgel. Nyilván a kocsi mellett álló megfigyelő szerint a kocsi 0,8c-vel mozog, a tabi sebességét az összeadó képlettel számolhatjuk, de nyilvánvalóan kisebb, mint c, azaz a sebességkülönbség nem lehet 0,2c-nél nagyobb... Ezt az egyszerű tényt nem képes Gézoo elfogadni ezek szerint...
Előzmény: nagyon_laikus (40004)
Gézoo Creative Commons License 2007.06.20 0 0 40006

Szia!

 

  " Gézoo szerint bármely mozgás minden inerciarendszerből nézve azonos sebességű. Ez nyilvánvalóan nem igaz,"

 

  Kár, hogy Nagyon_laikus felismerte azt, amit Te a bizonyítás ellenére sem vagy képes elfogadni!

 

 ( Persze ebben nem az a kár hogy Ő felismerte, hanem az, hogy Te nem!)

Előzmény: NevemTeve (39995)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!