Keresés

Részletes keresés

fromme Creative Commons License 2006.01.18 0 0 491

Aranyos, amit írtál.

 

Kedves Évi5!

 

Senki nem gondolt furcsákat rólad biciklis datolyaszilva szállításod közepette.

Én sem járok kocsival, ezért időnként hasonló, nehezen kezelhető helyzetbe kerülök emiatt (egyik-másik kertészet szinte elérhetetlen távolságban van, ha mégis odamennék csak módjával a válogatással, mert el is kell valahogy vinni a növénykéket, én is úgy érzem zavarok másokat a nem hétköznapi csomagommal - mert ez mégsem televízió, centrifuga, hi-fi torony, vagy valami más szokvány, mindennapi cipekednivaló, igaz egy kicsi élet ez is, talán sokan ezért furcsállják).

 

Én most kedveltem meg annyira a datolyaszilvát, kakiszilvát, Sáron gyümülcsöt, hurmát, diospyros kaki-t és még annyi más néven ugyanazt, hogy rászántam magam keresek egy példányt a virágoskertembe.

 

Remélem hírt adsz a datolyaszilvádról, segítve botladozásaimat, például már azzal mire kell figyelni a fajtaválasztásnál (milyen fajták kaphatók Magyarországon?), hol szerezhetők be, mire kell figyelni az elültetésükkor, és mikor kell sort keríteni az ültetésre?

 

Üdvözlettel

 

fromme

Előzmény: Évi5 (406)
mergez Creative Commons License 2006.01.18 0 0 490
Valaki régebben írt arról, hogy virágzott a japánnaspolyája, kb. 10 éves volt. Képeket is tett fel, de azok már nem elérhetők. Érdemes elolvasnod az egész topicot, sok érdekes infot találhatsz itt, többek között tőlem is. Ja és volt egy japánnaspolyás topic is lejjebb...
Előzmény: Törölt nick (489)
Törölt nick Creative Commons License 2006.01.17 0 0 489

Nem olvastam végig a topicot, de látom, hogy volt már szó a japánnaspolyáról.

 Van egy magról kelt cserepes növényünk, a kerti bódéban telel, mert a lakásba már nem fér télen. Tavaly kibírta akkor, amikor az ugyanott telelő narancs, yukka, muskátli elfagyott.

Idén ugy gondolom, hogy ki fogom ültetni, hátha sikerül átteleltetni. elvégre a gránátalmám már 10 éves, néha kicsit elfagy, de él (igaz, alig virágzik). Van teleltetésről tapasztalata valamelyikőtöknek?

Másik kérdésem, hogy várható-e rajta rermés egyszer, de legalább virág?

kessy Creative Commons License 2006.01.13 0 0 488
Akkor sajna nem a túlérés, jövő héten megyek egy kertész ismerőshöz ha összejön a dolog, megkérdezem tőle, hátha okosabb nálam,
Előzmény: Flanell (487)
Flanell Creative Commons License 2006.01.12 0 0 487

Ja, igen, azt lefelejtettem, hogy arról a rengeteg kis foltról van szó, ami a kép bal oldalán látszódik tisztábban, meg a közepe felé van egy nagyobb.

A nagy sötét foltok attól vannak, hogy az egyébként magnélküli fajtában találtam 2 és fél szem magot, amiket a kés végigtolt a gyümölcsön, és mire körbevágtam, az egészet összenyomkodtam. Már kicsit túlérett. De a fekete cirmok már a legelső félzöldben is szerepeltek.

Előzmény: Flanell (485)
Flanell Creative Commons License 2006.01.12 0 0 486

Kessy neve fényeskedjék sokáig!

(Ő segített a képfelrakásban.)

 

A kép mobillal készült, nem túl jó, de valamennyire azért látni benne a koromfekete foltokat.

Ezt csak úgy találomra vágtam fel, még csúnyábbak is vannak.

Előzmény: Flanell (485)
Flanell Creative Commons License 2006.01.12 0 0 485
Na...  naaa...  siker! Kessy neve fényeskedjék sokáig!
Előzmény: Flanell (475)
kessy Creative Commons License 2006.01.11 0 0 484

én úgy néztem mintha túléredt volna, lehet, hogy a fagy erősen megcsípte,

nálam a túléredt gyümölcs lett ilyen, remélem képet is kapunk!

Előzmény: raiff (483)
raiff Creative Commons License 2006.01.11 0 0 483
Szevasz. Azok a barna foltok valószinűleg a magnélküki fajták magkezdeménye.
Előzmény: Flanell (467)
kessy Creative Commons License 2006.01.09 0 0 482
idei hajtások a ( fagyás után),
Előzmény: kessy (481)
kessy Creative Commons License 2006.01.09 0 0 481

szasz!

 

Sajna tövig majdnem mindegyik visszafagyott, takarás mellett, de tudni kell, hogy ezek -8 és -12 fokig vannak hitelesítve, bár -16 fokot is ír a szakirodalom. A Curafora 3 évesen is visszafagyott, jelenleg a műhelyemben teleltetem őket, nem rizikóztam újra a kinti teleltetéssel, talán 6-8 éves korban újra megpróbálom takarással kiültetve átteleltetni őket.

 

 

nem túl szuperek a képek, de talán látszik belőlük valami, 2 USA 119, 1 curafora, 1 Thomasvill, és 1 mandarin fagytűrőre oltva (cserepes)
Előzmény: mergez (480)
mergez Creative Commons License 2006.01.09 0 0 480
Mennyire bírta nálad a tavalyi telet? Vagy ez az első neki?
Előzmény: kessy (478)
Tozatu Creative Commons License 2006.01.09 0 0 479
Azt nem láttam, hogy mennyire foltos  a tiéd,de olvastam, hogy vannak olyanok.Szerintem, ha vírusos lenne, akkor a levélen és máshol is lenne elváltozás.
Előzmény: Flanell (477)
kessy Creative Commons License 2006.01.09 0 0 478
 s íme a kép, fagytűrő citrus  Voss Úrtól,
Előzmény: Flanell (477)
Flanell Creative Commons License 2006.01.08 0 0 477

Semmi. Tökéletesen egészséges az egész fa.

Fajtajelleg nem lehet, fekete foltos húsú gyümölcsről még nem hallottam.

Előzmény: Tozatu (476)
Tozatu Creative Commons License 2006.01.08 0 0 476
Nem fajtajelleg?A levélen nincs semmi?
Előzmény: Flanell (475)
Flanell Creative Commons License 2006.01.08 0 0 475

Hát, a képet nem sikerült idevarázsolnom. Hol van leírva, hogy hogy kell?

Bár nem is sokat láttatna, nagyon elmosódott.

Szavakkal a lényeg: néhány mm-es, jól körülhatárolt, hosszúkás fekete foltok (cirmok) 1-2 centinként, a gyümölcsszövet mintáját követve. A tárolás során nem terjednek. Az ízt nem befolyásolják. Mindegyik gyümölcsben hasonlóan fordulnak elő.

Vírusra gyanaxom, ez pedig valóban baltát jelent.

Egyébként Rappaitól van. Az első év végére elrákosodott a törzse, de az egész részt elzártam a levegőtől, és kiheverte, már azt sem látni, hogy hol volt. (Lehet, hogy véletlen.)

Egy érdekesség: most találtam a mag nélküli datolyaszilvák közt egyet, aminek volt 2 egészséges magja! 

 

Flanell Creative Commons License 2006.01.08 0 0 474
x
Előzmény: Flanell (467)
szilkszilky Creative Commons License 2006.01.05 0 0 473
Köszönöm, remélhetőleg idén nyáron járok is arra!!!
Előzmény: mergez (472)
mergez Creative Commons License 2006.01.05 0 0 472
Elvileg itt van. A pálmás kávéház utáni kis utcán balra, majd a menetirány szerinti jobb oldalon egy kocsifelhajó mellett van a fa (ha jól emlékszem):

Előzmény: szilkszilky (470)
PeciMaci Creative Commons License 2006.01.05 0 0 471

Sziasztok

én pár évig dolgoztam a Gellérthegyen, szóval a fügéket úgy "téliesítettük" , hogy ami lombot összegereblyéztünk azt ráhordtuk a tövére  olyan fél méter magasan..

 

télálló gyümölcsökből itt lehet nagyon sokat találni, és szerintem az árak is korrektek.

http://www.husevonoveny.hu/venuszpark/egzotikus/telallo_gyumolcsok.html

Előzmény: totoro_hun (461)
szilkszilky Creative Commons License 2006.01.04 0 0 470

Érdekelne az a Rovinj-i cim, ha megtalálod!

 

BUÉK!

Előzmény: mergez (464)
grifi Creative Commons License 2006.01.04 0 0 469

Én még nem láttam ilyen fekete foltokat, és nem is olvastam ilyesmiről. Kisebb barnás pöttyöket már láttam, amik a magok helyén vannak.

Lehet, hogy ez fajtajelleg? Talán ha tudnál képet betenni azokról a "cirmokról"...

 

Előzmény: Flanell (467)
kessy Creative Commons License 2006.01.04 0 0 468
megpróbálom megtudni Neked mi az!
Előzmény: Flanell (467)
Flanell Creative Commons License 2006.01.04 0 0 467

Úgy látom, itt komoly datolyaszilva-szakértés folyik.

Azt meg tudná mondani valaki, hogy mitől vannak a gyümölcs belsejében fekete foltok (cirmok), és mit lehetne tenni? A baltán kívül, persze.

A foltok nem okoznak romlást, csak nagyon ízléstelenek, elcsúfítják a gyümölcs egész belsejét.

A fa másodszor termett, tavaly is ilyenek voltak a datolyaszilvák.

 

kessy Creative Commons License 2005.12.31 0 0 466
odin88 Creative Commons License 2005.12.30 0 0 465

Most pakolok fel friss képeket a télálló kaktuszaimról, egyik-másik képen termés is látható amint kikandikál a hó alol. www.kep.tar.hu/odin88  a télálló kaktuszok mappában a Kaktuszok télen 2005-2006 almappa tartalmazza a friss fotókat.

 

mergez Creative Commons License 2005.12.28 0 0 464
BÚÉK!

Májusban érnek a gyümölcsök. Tavaly július közepén tudtam szedni magokat, akkor a termések már lehulltak a fáról, de a földről egy csomót lehetett szedni még. Idén már alig tudtam ugyanonnan szerezni, mert a tulaj összesöpörte azt a részt a fa alatt. Pontos címet is tudnék akár mondani, ha megtalálom a Rovinj-térképemet, ugyanis onnan hoztam a magokat. Egyébként önporzó, ha jól tudom.
Előzmény: szilkszilky (463)
szilkszilky Creative Commons License 2005.12.28 0 0 463
Bocs, hogy nem jelentkeztem, de elutaztunk és karácsonykor sem jártam a fórumon. Köszönöm, de kis növénykét nem kérek, merthogy nekem pont az a lényeg benne, hogy én szaporitom. Ebben az esetben viszont magot fogok keresni, nem tudod véletlenül mikor érik. Eddig akárhányszor voltam kinn ugyanannál a növénynél ilyet még nem láttam. Vagy esetleg kétivarú és csak az egyiken van termés??? Na ebből látszik, mennyire értek hozzá...
Előzmény: mergez (459)
raiff Creative Commons License 2005.12.19 0 0 462
Sziasztok. Mindenkinek aki a fügét földre akarja dönteni. Próbáltátok már egyáltalán? Irni, mondani könnyű, viszont nehéz megcsinálni. Az egy éves vesszők még lehajlanak, de a többéves (4-5 cm átmérő ) vessző, törzs már csak törik.Minusz 10-15-ig fólia, nád, egy kis lombbal jól elvan. Minusz 20-nál falat is rakhatsz köré szinte biztos elfagy.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!