Összehasonlításképp: Az USA egy éves katonai költségvetés ~ 400 milliárd dollár... Szvsz ha az amcsik nagyon akarnák úgy egy fél év alatt össze tudnák dobni ezt a kísérleti erõmûvet és még túl sem terhelnék a költségvetésüket...
Franciaországban épülhet az ITER-reaktor június 28. 12:57 [MTI] Végérvényesen eldőlt kedden, hogy Franciaországban épül meg a világ energiatermelésének jövője szempontjából kulcsfontosságú nemzetközi kísérleti termonukleáris reaktor, az ITER.
A reaktorberuházásban érdekelt államok képviselői Moszkvában közös nyilatkozatot írtak alá erről. A reaktor helyszíne a dél-franciaországi Cadarache, a beruházási program költsége - harminc éves időtartamra - mintegy 10 milliárd euró.
Korábban Japán is versenyzett a reaktori helyszínért, Honshu szigetén szerette volna megépíttetni. A reaktor létrehozását, amely a napenergia hasznosítási módszerét "másolva" a tengervizet hasznosítja energiaforrásként, az EU mellett minden jelentős ipari ország támogatja.
A kartelen kivül eső országoknak miért gond a magas olajár...? Amit termelnek többért adhatják el. Ha a távolkeleti növekvő felhasználást (Kinában 20%-al nő évente az autók száma, és csomó kifutott gazdaságtalan modell gyártását telepitették oda a gyártók)vesszük figyelembe szerintem soha se lesz már túltermelés olajból, hanem növekvő hiánnyal kell majd szembenézni, és növekvő árakkal. Eljött az az idő amikor a kereslet meghaladta a kinálatot , és soha se lesz már kevesebb mégha 1000$ lesz hordónként is az ára. Jelenleg hányszoros az üzemanyag adótartama 5-6-szoros? Lesz a benzin 800 ft (ami igazán megfizethető...) és csak 10% lesz az adótartama. Hogy mikor? 2010 előtt... Állambácsinak másképp kell majd ellopnia tőlünk a zsét...
Legfeljebb leveszik az emberek a padlásról a biciglit...
Ma egyébként a személygepkocsi forgalom 70% csak szórakozásból történik szerintem, ha kell-ha nem autóval megyünk mindenhová...
"vontatni????? fasza dieseles vontatoval??/ oszt minek? raraksz egy hajocsavart, megy az magatol 30 csomot is siman (50km/h). Atommeghajtasu repulogephordozok is ennyit tudnak."
Sőt, rakjunk még rá egy pár ágyút is, no meg persze egy kifutót a repülőgépeknek :))
"Sot, szvsz egy ilyen eromunek allandoan mozognia kene, mert a reaktor hutese igy sokkal gyorsabb lenne, ami biztonsag szempontjabol sem utolso!"
Egyetértek, azzal a kiegészítéssel, hogy ha az északi vagy déli sark közelében körözne, akkor még jobb lenne a hűtés :)) A megtermelt energiát pedig kisugározhatná az ionoszférába, csodálatos sarki-fény jelenségeket produkálva :))
1.) ha csak definició kérdése, akkor akár a parton is építhetnének az oroszok egy atomcuccot, és mondhatnák hogy ez orosz. Ha india hajlandó átengedni a parti vizeit, akkor a szárazföldjét is átadhatja egy kis áramért cserébe.
Nem definició kérdése.A magyar zászló alatt hajozó hajó mindenhol magyar területnek számít.Amit te modnasz,az azt jelentené,hogy india eladja területe egy részét a ruszkiknak.(kb. követségi státuszt kapna az erőmű)
2.a) ha a cunami által sújtottakon akarunk segíteni akkor túl lassú. Arhangelszk - India távolságot vegyük 10.000 km-nek, az erűműt pedig vontassuk mondjuk 10 km/h sebességgel, és az máris 6 hét, beüzemeléssel 7 hét. Egy korház életében áram nélkül ez túlságosan hosszú.
Itt nem katasztrófa sujtott területek ellátása a lényeg,hanem az alacsonyabb költség
az erűműt pedig vontassuk mondjuk 10 km/h sebességgel, vontatni????? fasza dieseles vontatoval??/ oszt minek? raraksz egy hajocsavart, megy az magatol 30 csomot is siman (50km/h). Atommeghajtasu repulogephordozok is ennyit tudnak.
Sot, szvsz egy ilyen eromunek allandoan mozognia kene, mert a reaktor hutese igy sokkal gyorsabb lenne, ami biztonsag szempontjabol sem utolso!
En ugy tudom, hogy mas parti (atom)eromuveket is hutenek tengervizzel. Valoszinuleg csak masfajta vasbol kell csinalni a kondenzatort, vagy megfelelo folyamatos tisztitast kell neki biztositani. A problema mindenesetre uralhato.
"1., Ez a ketyere az aktuális helytöl függetlenül orosz területnek számít.Tehát pl. Indiának is bérbe lehet adni,ahová egyébként tilos atomcuccokat szállítani."
1.) ha csak definició kérdése, akkor akár a parton is építhetnének az oroszok egy atomcuccot, és mondhatnák hogy ez orosz. Ha india hajlandó átengedni a parti vizeit, akkor a szárazföldjét is átadhatja egy kis áramért cserébe.
"2.,Sorozatban gyártható, gyors átfutási idővel,ami csöketni a beruházási időt(csak ki kell szállítani a partra,akár 1 hét alatt installálható az atomerőmű,szembe a jelenlegi 4-6 évvel)"
2.a) ha a cunami által sújtottakon akarunk segíteni akkor túl lassú. Arhangelszk - India távolságot vegyük 10.000 km-nek, az erűműt pedig vontassuk mondjuk 10 km/h sebességgel, és az máris 6 hét, beüzemeléssel 7 hét. Egy korház életében áram nélkül ez túlságosan hosszú.
2.b) ha gondosan előre tervezzük az energiaigények kielégítését, akkor jobb szeretnék a közelemben egy 4..6 év alatt föld mélyébe épített atomerőművet, semmint egy 1 hét alatt összedobott hullámok hátán hánykolódó atomcsudát.
"3.,A nagyfelujítás/karbantartás alatt egyszerűen egy másikat lehet a helyére rakni (elvileg 10 évenként van nagykarbantartása,akkor 1 évre egy cserét lehet a helyére vinni)"
Ez már megint csak olyan országban érvényes, ahol a villamos hálózatot ez az egyetlen atomerőmű jelenti. Egy olyan országban, ahol van elektromos hálózat, ott bevállalható egy erőmű karbantartása (nálunk sem kell helyettesíteni a paksi erőművet a karbantartás idejére). Ha olyan országba akarják vinni ezt a cuccot, ahol nincs normális elektromos hálózat, akkor kétlem, hogy anyagilag fényes siker lenne ez a vállalkozás.
"nem igényel brutkó távvezetéket.10 4-5 combosabb 20 kv-s kábel el tudja vinni a kapacitását"
természetesen nem igényel több távvezetéket és transzformátorállomást mint egyéb 100 MW-os nagyságrendű erőmű, csupán a "segítsünk a károsultakon" funkcióját megkérdőjelezi.
1., Ez a ketyere az aktuális helytöl függetlenül orosz területnek számít.Tehát pl. Indiának is bérbe lehet adni,ahová egyébként tilos atomcuccokat szállítani.
2.,Sorozatban gyártható, gyors átfutási idővel,ami csöketni a beruházási időt(csak ki kell szállítani a partra,akár 1 hét alatt installálható az atomerőmű,szembe a jelenlegi 4-6 évvel)
3.,A nagyfelujítás/karbantartás alatt egyszerűen egy másikat lehet a helyére rakni (elvileg 10 évenként van nagykarbantartása,akkor 1 évre egy cserét lehet a helyére vinni)
Ja,;s nem igényel brutkó távvezetéket.10 4-5 combosabb 20 kv-s kábel el tudja vinni a kapacitását
"Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy ez már "az." Lehet, hogy egy év múlva harminc dollárra esik vissza az oil frontmonth futures. (New York light crude, West Texas Intermediate)"
Bárcsak igazat szólnál. Jó lenne még pár évet havajizni :))
"A katsztrofa sulytotta teruletek aramellatasara es az energiaexportra viszont ezt egy tenyleg otletes megoldasnak tartom."
A katasztrófa sújtott területek áramellátása atomerőművel tipikus példája az "ágyúval verébre" esetnek. Az ilyen területeken fontos a kórházak, távközlés, stb áramellátásának biztosítása, minél gyorsabban. Ez megoldható egy teherautóra pakolt dízelgenerátorral - aminek az az előnye, hogy szárazföld belsejében is tud közlekedni. Az atomerőmű odaúsztatása (apropó mekkora sebességgel lehet ezt a cuccot cibálni?) és a pár száz MegaWattos vezeték és transzformátorállomás kiépítése elég sok időbe telne - ezalatt a meglévő infrastruktúrát ki lehet javítani.
A Szilveszteri Cunami-t alapul véve valóban jól jött volna egy kis áramforrás a part mentén, de ha jobban belegondolsz, akkor ezt atomerőművel csinálni nagy butaság lett volna, hiszen ha jön a következő cunami, akkor a helybéliek meg lennének áldva alaposan a segítséggel.
Az energiaexportban van valami logika. Én ezt úgy értem, hogy van egy gonosznak titulált ország (pl.Irán) akinek nem szabad építenie atomerőművet. A fejlett országok azonban elismerik a villamos áramhoz való jogát, ezért odaúsztatnak nekik egy atomerőművet, és amíg jól viselkednek, addig van áram. Ha rosszolkodnak, akkor az atomerőmű eluszik.
Ebben van némi logika, bár kevéssé valószínű, hogy tolonganának az országok a vízi erőműért.
Russia has long had plans to build a series of small floating nuclear power plants for use in remote regions which are not connected to the national grid, or to replace thermal nuclear power plants that have grown too expensive because of high fuel transportation costs.
These small power plants would provide electricity and heat to regions with underdeveloped infrastructure or to the sites of big construction projects. The mobile nature of floating nuclear power plants would purportedly allow them to be moved to areas struck by natural disasters or other emergencies. The plants could also be used for desalination of sea water. In addition, Russian government officials believe that floating nuclear power plants possess significant export potential.
Ez meg egy 85 oldalas pdf. Nem volt kedvem vegigolvasni.
Ezt a magas uzemanyag szallitasi koltseget nem nagyon ertem. Szvsz siman megoldhato lenne, hogy epitenek egy atomeromuvet a parton es hajoval viszik oda az uzemanyagot. Ez semmiben sem kulonbozik attol, hogy ugyanabban a hajoban van az atomeromu, mint amivel az uzemanyagot is odavittek.
A katsztrofa sulytotta teruletek aramellatasara es az energiaexportra viszont ezt egy tenyleg otletes megoldasnak tartom.
Úszó atomenergia egyébként most is van - úgy hívják hogy atomtengeralattjáró. Amúgy túl nagy jövõt én sem jósolok neki - elég macerás lehet elvezetni onnan az áramot. És szvsz pár évtized múlva ha az olaj elkezd fogyni a fene sem fog olyasmivel foglalkozni hogy atomerõmûvek ellen tüntessenek, azzal meg pláne nem ha esetleg még is tüntetni megy valaki és ezért lelövik az õrök. A zöld, polgár/emberjogi mozgalmak igazán csak jó körülmények között mûxenek, ha elkezd zuhanni az életszínvonal akkor ezek tömegbázisa a béka s*gge alá zuhan.
Egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy ez már "az." Lehet, hogy egy év múlva harminc dollárra esik vissza az oil frontmonth futures. (New York light crude, West Texas Intermediate)
Tíz év múlva viszont már elég jó eséllyel, húsz éven belül szinte teljes bizonyossággal, harminc éven belül pedig a halálnál is biztosabban be fog következni. "Az." Lehet, hogy már itt van. Még nem biztos teljesen.
LONDON (Reuters) - Oil prices rose a dollar to a new record near $61 on Monday, driven by the resilience of world energy demand in the face of high fuel costs and worries about oil policy under Iran's new hardline president.
U.S. crude for August by 1700 GMT traded at a new high of $60.95 a barrel, up $1.11. U.S. crude is above $60 for every month to October 2006 with December 2005 setting a peak $62.35 a barrel.
London Brent set a record $59.59 a barrel, up $1.23.
Oszt milyen törvények vonatkoznának egy ilyen nemzetközi úszó atomcsudára? Mi történik, ha jön a hurrikán és elszakítja láncait? Mik a teendők balesetkor? Jó sok pénzbe kerül egy ilyen szemétséget eltakarítani, de ha a nemzetközi vizeken úszkál, akkor ez senkinek sem feladata... Nemrégiben a spanyolok/portugálok szépen végignézték, hogy egy nemzetközi vizeken hánykolódó gazdátlan olajtanker hogyan teszi tönkre partjaikat - ugyanis nem az ő feladatuk volt azt eltakarítani, de a tankernek nem volt gazdája...
Tehát még mindig nem értem mire jó ez az úszó atomenergia...
"Sevmash to start construction of floating nuclear power plant"
Jó lenne, ha egyszer végre elmagyarázná valaki, hogy miért jók az úszó atomerőművek?
Egy földbe ásott atomerőműben van ráció, hiszen ha minden biztosági hóbelevanc ellenére mégis pukkanna egyet, akkor a rádióaktiv cucc ott maradna a föld alatt.
De miért jó egy viharoknak és hullámzásnak kitett atomerőmű a part közelében???
Sevmash to start construction of floating nuclear power plant
Russian Federal Agency on Atomic Energy decided to start constructing floating nuclear power plant at Severodvinsk Sevmash navy plant in 2006.
Arkhangelsk authorities vote for nuclear power
Parliamentarian hearings regarding floating NPP construction in Severodvinsk, Arkhangelsk region, took place at the local council, daily Arkhangelsk reported. 2005-06-17 14:22
The State board of experts recognized the project as economically effective. According to estimates by the experts of the Russian Rosenergatom concern, the project will cover the expenses in eight years. Rosenergatom has got a license to place the plant in Severodvinsk and to build a floating power unit equipped with nuclear reactor installations. The construction schedule should be developed by October 21, 2005
Ezt a hírt péntek este is megírhatták volna, mert csak azzal operál, hogy csütörtökön 60.05-ig emelkedett, és péntek reggel (amerikai idő szerint hajnalban) overnight electronic trading-ben is áttörte a 60-at pár másodpercre. Ezt meg már péntek este tudtuk. Egyébként sincs ilyen, hogy "stabil 60," szépen leeshetnek az árak egyetlen nap alatt akár három-négy dollárt is, akármikor.
Az emberek vagy a politikusok ? Esetleg a mögöttük álló mutik ? Pl. nem biztos hogy jót tenne az autók iránti keresletnek (különösen a benzinzabálósabb kategóriában) ha tudni lehetne hogy teszem azt 10 év múlva már nem lesz hozzájuk benzin, legalábbis az átlagpolgár számára megfizethetõ áron. Esetleg elkezdenének inkább a kisfogyasztású modellek elõtérbe kerülni és akkor mi lesz Pl. a MOL-lal ? Arról nem is szólva hogy kevesebb benzin = kevesebb adó.