Keresés

Részletes keresés

becőke73 Creative Commons License 2016.05.09 0 0 4084

Illetve a fotók:

Előzmény: becőke73 (4083)
becőke73 Creative Commons License 2016.05.09 0 0 4083

Sziasztok,

 

Még új vagyok ebben a topikban, a Házi sajtkészítés... lenne! volt az iránytűm. Mi is kecsketartók lettünk tavaly novemberben, 5 anyát vettünk át egy topik társtól, főleg parlagik (van 1 tincses is), és szereztünk hozzájuk hamar a környékről egy parlagi bakot. Azóta már az ellések nagyján is túl vagyunk az idei szaporulat (eddig): 3 anyától 5 gödölye és 1 gida, tehát jól alakulnak a dolgok. Egy alktualitás miatt írok nektek, hátha érdekel valakit: eladóvá vált a parlagi bakunk, mert tegnap megérkezett az utánpótlás. Amit a parlagi bakról tudunk: 2015. áprilisi születésű, kistermetű - nem is lesz nagyon nagy, így szelektál, akitől vettük -, egy 1500 literes anyától - ez majd csak jövőre fog kiderülni, ha a lányai már tejelnek.

És a fotók:

 

Ha esetleg valaki már az őszi ivarzáson gondolkodik :-), és bakot keres, keressetek meg, remek választás az eddigi tapasztalataink - nem sok! - alapján. Nógrád megyében vagyunk és Bandika is.

 

Üdv mindenkinek,

Becőke

Törölt nick Creative Commons License 2016.05.09 0 0 4082

Havonta kétszer kell tejmintát leadni, a költségét nem tudom. Azonban ez jelentené a legkevesebb gondot az majdnem biztos. Akkor vágj bele, ha van sok tejed és biztos piacod a termékekre, különben nem fogja megérni.
Még véletlenül se tegyél ki táblát, de még csak ne is reklámozd, amíg nincsenek meg hozzá a szükséges engedélyeid. A falugazdász minden szükséges információval el fog látni, ha felkeresed. Többet azért nem tudok segíteni, mert mi nem adunk el se tejet, se tejterméket, se semmit, csak magunk részére termelünk.

Előzmény: borzavári (4081)
borzavári Creative Commons License 2016.05.09 0 0 4081

Sziasztok!

 

Tudnátok segíteni abban hogy milyen engedélyek kellenek ahhoz hogy tejet, sajtot áruljon az ember?

Azt tudom hogy őstermelői kell, de amit neten találtam az alapján feldolgozott élelmiszereknél már kistermelői is kell amihez kell hatósági állatorvosi igazolás.

Rendben, ez egy egyszeri költség, de valahol azt olvastam egy kecskéstől hogy havonta kell küldeni tej mintát laborba 3-4ezer forintért. Ez igaz?

Milyen formában lehet árusítani minimális engedélyekkel? Mert havi minimális bevételért nem érdemes minden féle papírt, engedélyt kiváltani.

Szívem szerint csak kiraknám a ház elé a táblát, csak nem tudom mennyi az esély hogy valaki feljelent, vagy épp erre jár egy NÉBIH ellenőr, na meg az sem mindegy hogy ejnye-bejnye 10ezer forint és váltsa ki a papírokat vagy kapásból 100ezer forint bírság.

 

Előre is köszönöm a segítségeteket!

ez-Ben Creative Commons License 2016.05.08 0 0 4080

 

 :)                                        Tincses zenegép !

 

                          " Fáradtnak tűnsz, mintha nem a régi volnál

                            Hol van az a tűz, hol van már az a mindig sóvár régi láz

                            Az a régi égi láz, amivel beléptél, s megszerettelek ?

 

                            Nagy utazás..."

                                                  ( Május hónap zenei aláfestése :)

 

                             

ez-Ben Creative Commons License 2016.04.30 0 0 4079

 

 :)) Halihóóó Doktorka ! ( ez már igen :)

 

...a legjobb "elsőáldozó" esetleg kaphatná a Sütemény nevet, mintegy jelzésül : Olyan magasra jusson a tejtermelési grafikonon, mint Süti macskosz a diófán !

 

 Gyerekek ! ( Drága Tincsesek :)

 

 Holnap, Majális és Lacika előásott egy régi de megszívlelendő rigmust :

 

                                      Minden évben egyszer esik majális

                                      Okos ember nemcsak iszik, kajális

 

                                                                       A hagyományos virsli után... ( + sütemény !:)

 

 Ha egy kicsit kókadt, de lelkes lufit láttok szálldogálni a fejetek felett, azt mi engedtük fel !

 

                                                                          tincses cérna lógva rajta... >>>>>>>>>>

 

Előzmény: khirke (4076)
khirke Creative Commons License 2016.04.30 0 0 4078

Ivermectin a gyakorlatban leggyakrabban használt féreghajtó.

Biztos ellés előtti 6 hónapot akartál írni? Mert akkor nem adható, mert még fejve vannak. Általában. :) (Márha nem gödölyékről van szó.) Van aki apasztáskor (többnyire már 1-3 hónapos vemhes anyát), más ellés után közvetlenül oltja, 8 hétig ugyis a gidáké a tej.

Előzmény: Törölt nick (4077)
Törölt nick Creative Commons License 2016.04.30 0 0 4077

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Tudja valaki, hogy kecskééknél mivel lehet a féreghajtás elvégezni? Oltották mér valakinek az állományát ivermectin tartalmú injekcióval? Ezt lehet tejelő állatoknál 6 hónapos kivárási idővel a laktáció előtt? 

khirke Creative Commons License 2016.04.30 0 0 4076

Összegezném a tegnapi befejés eredményét :)

Előtte nap szakadt az eső, vagyis alig legeltek. Nem túl szerencsés bevezető...  :(

Ehhez képest igazából nem panaszkodom, a jövőben elérhetőnek találom az állományszintű 3 literes fejési átlagot.

A 4. laktációsok átlaga már e felett van. Hozzák a papírformát, miszerint az "átlagkecske" eddigre éri el a maximumot. Ennél ne is adjanak többet. Ezek nem "versenylovak". csak hobbik :)))))

Szerénke 4,2 liter, ő még csak 3. laktációs.

A legjobb "elsőáldozó" 3,4 liter. Amúgy az átlaguk 2 liter.

 

No persze vannak erősen selejtek is. A leggyengébbek 1-1,5 literesek (mind 1. laktációsok, a többiek azért már meg vannak szelektálva). De valószínű a következő befejést már ők sem érik meg itt...

 

Azért bízom benne, idén is van még feljebb. Még csak április van, soha nem ilyenkor a legtöbb a tej, hanem majd nyár közepén, amikor a legmelegebbek vannak. Sőőt, tavaly szeptemberben volt, a parlagfűves tarlón :)) (Ami sajnos az idén nem lesz, mert most kukorica lett oda vetve...)

zebra-bara Creative Commons License 2016.04.28 0 0 4075

rendben! :)

Előzmény: tilták3 (4074)
tilták3 Creative Commons License 2016.04.28 0 0 4074

Szia engem lehet érdekelne! Ha tudsz majd képet csinálni mindenképp tegyél fel köszi!

Előzmény: zebra-bara (4073)
zebra-bara Creative Commons License 2016.04.28 0 0 4073

Pusztaszentpéteren (ahonnan a mi Luciferünk jött) létszámleépítés miatt megválnának egy fekete, szarvatlan tincses baktól. Kb 2008-as születésű, szelíd, egészséges. 15 ezer pénzt szeretnének érte kapni. Ha valakit érdekel, jövő héten tervezek arra menni, akkor próbálok róla képet készíteni.

khirke Creative Commons License 2016.04.28 0 0 4072

Hahóó! Van egy 10 napos gödölyém, akit elajándékoznék! Cumira már át van szoktatva.

(oka: annyival fiatalabb, mint a többi gida, hogy nem akarunk vele külön vacakolni.)

 

borzavári Creative Commons License 2016.04.28 0 0 4071

Sziasztok!

 

Tapasztalat érdekelne hogy valaki próbált már aludttejet csinálni kecsketejből?

Mi csináltunk, de max kefir állagú lett.

Én olyanra vágyok mint amit Erdélybe ittam, igaz az tehén tejből volt, de nagyon szénsavas volt,

szinte csípett. 

Gondolom a szénsavasság foka az erjedés mértékétől függ, az meg a tejcukortól függ, nem?

Ha rásegítenék esetleg egy kis cukorral, vagy mézzel, és úgy hagynám állni?

ez-Ben Creative Commons License 2016.04.27 0 0 4070

 

 :)) Gyerekek...képzeljétek !

 

 A múlt héten találtunk az út mellett egy kis kendermagos színű kóbor macskát. A cicó nagyon megörült nekünk, ahogy mi is elégedettek voltunk a mentőakcióval. A kis kandúr ( a bakszemle tiszteletére ) a "Sütemény" nevet kapta és Lacikáékhoz nyert elszállásolást. A kis macsek nagyon gyorsan beilleszkedett az új környezetébe és ha szólítottuk "Süti" ( becenevén ) már jött is feltartott farokkal szeretetre éhesen.

 Egyik reggel azonban a szomszéd kutya felzavarta az utcán lévő diófára. Nosza, elkezdtük lecsalogatni

Süti, Süti, Sütemény...hívogattuk, de bizony nem mozdult a fáról.

 Már annyit kiabáltuk a Süti, Süti, Süteményt, hogy az utcában azt hitték, hogy vándor süteményárusok érkeztek, mint az a krumplisoknál már megszokott.

... éppen megkezdtük volna a fára mászós mentőakciót, amikor valamelyikőnk megszólalt : No, ha itt lenne Cili, erről is készíthetne képeket, mint a "bakkecskékről"...

... és, ahogy Süti meghallotta a cili szót, azonnal elkezdett lemászni a fáról... ( Csoda !:)

 

tilták3 Creative Commons License 2016.04.26 0 0 4069

Üdv néktek! Ha esetleg vkit érdekel mudi kan kutyával fedeztetést vállalok!

 

 

1ics Creative Commons License 2016.04.25 0 0 4068

"Nagyjából  annyi idő" amíg a pároddal megszokjátok a kecskéket,hogy vannak.

Előzmény: borzavári (4064)
khirke Creative Commons License 2016.04.25 0 0 4067

Mondom, odaadom a 2-es fejőállást, ha eljöttök érte! Abban kevésbé tud ugrálni. :)

Előzmény: borzavári (4066)
borzavári Creative Commons License 2016.04.25 0 0 4066

Lehet meg van az oka miért nem hagyja annyira az egyik megfejetni magát!

 

A tőgyének egyik fele fekete, a másik fehér, és a fehéren a bimbóján foltokba cserepesen leváló sárgás bőr van, és pár helyen sebes is.

 

Biztos fáj neki, és előre már fél az érintéstől. De hát nem tudunk mit csinálni, reggel így sem tudta megfejni feleségem, úgy ugrált.

 

Én is néha röptében fejtem. Kamillával borogattuk neki egy picit.

 

Egyébként lovaknál is amelynek vannak jegyei (hóka, kesely láb), ott pigmenthiányos a bőr és jobban hajlamosak a bőrbetegségekre!

 

 

euonymus Creative Commons License 2016.04.24 0 0 4065

Hát néhány nap. Vagy kicsit több. :)  Mindenképp pozitív élmênhnek kell lennie a fejésnek, megfogasnak. Próbálkozz velûk, csak úgy minden egyébb szándék nélkül.

Előzmény: borzavári (4064)
borzavári Creative Commons License 2016.04.24 0 0 4064

Én még bevállalnám a kergetőzést, de reggel a Feleségem feji őket, Ő meg nem elég határozott hozzájuk, ráncigálják, nem bír velük. 

Előző helyükön teljesen szabadon voltak egy udvarban állítólag, volt egy kis drótkerítéses óljuk, nem tudom, lehet estére oda voltak becsukva...

 

És nagyjából mennyi idő hogy a kecskék megszokják az egészet? Hetek, hónapok?

 

Igazából nagy zsiványok, mikor megakartam fogni őket akkor menekültek, de amint kipányváztam őket, oda jöttek, megszagolták a kezemet.

Nagyon is tudják mikor mit akarok tőlük. Nem tudom miért nem jó nekik hogy egy jó liter tejjel könnyebbek lennének, még gidájuk sincs aki lopna belőle.

 

Itt egy kép róluk:

 

Előzmény: booerang (4063)
booerang Creative Commons License 2016.04.24 0 0 4063

Nekünk is egy udvar és egy zöldségeskert gyümölcsfákkal választja el a legelőt az istállótól,az elején bizony volt kergetőzés,de idővel megtanulják.Aztán lett nekik egy kijáró csinálva,ahol átmennek a kerten,ami többnyire sikerül is,csak egy-egy felejti el miért is van a kerítés.Azt hiszem itt az ideje a villanypásztornak:-).

A türelem sokat segít,nem kell mindjárt az első alkalommal azt várni,hogy tudja mit kell csinálnia!Most a mieink,este már a kapuban várják,mikor engedjük már be őket,de ha előbb akarom,csak szólni kell nekik és jönnek.

A régi helyükön hogy voltak tartva,fejve?

Azért biztos jobb lenne nekik,ha szabadon mozoghatnának,nem hiszem,hogy tetszik nekik a kipányvázás.

Előzmény: borzavári (4062)
borzavári Creative Commons License 2016.04.24 0 0 4062

Köszönöm a választ!

 

Tegnap újabb kihívással szembesültünk, jól jönne a tanács...

Nyilván ez a felkészületlenségünkből és tapasztalatlanságunkból ered.

 

Mióta megjöttek a kecskék (1 hete) a ház előtt voltak kipányvázva, szokják az új helyet meg minket.

Mindig mikor fejéshez akartam őket kikötni egy fandli kukoricával csalogattam őket oda, hogy ha szabadok lesznek,

akkor is odajöjjenek.

 

Tegnap engedtük le őket először a legelőre ami a háztól picit odébb van. Délután mikor hoztam volna fel őket, vittem a kukoricát is,

de amikor odanyújtottam nekik, meg leraktam a földre, az első mozdulatra odébb ugrottak, meg annyira nem is érdekelte őket. Fél óra volt mikor megfogtam őket, de ez is

inkább az ö butaságuknak köszönheti.

 

Most így nem tudom mi legyen, ott a marha nagy legelő, amit le kéne legelniük,  de az nem fog menni hogy hajnalban ott kell velük majd kergetőzni.

Arra gondoltam hogy estére kipányvázom őket, de most is össze vissza fel voltak tekeredve mindenre, egymásra.

 

Valaki tudna tanácsot adni, ki hogy csinálja? Van remény hogy egyszer majd szó nélkül odajönnek és hagyják megfogatni magukat? Így is fejésnél össze kell kötni a hátsó lábukat.

Vagy más is estére becsukja, kipányvázza őket?

 

Az lenne a legjobb megoldás ha a legelőre csinálnék egy fa leválasztó karámot és kis szárnyékkal, oda behajtom őket, becsukom, aztán ott könnyebb lenne megfogni őket,

meg nem kéne felhozni őket, fedett helyen megtudnám őket fejni.

 

euonymus Creative Commons License 2016.04.23 0 0 4061

Előfordúl a különböző tejhozam különösen, ha csak 1 kiskecskéje volt. Az  csak az egyik felelét szívta. Abrak kell bizonyos mennyiségig. 

Előzmény: borzavári (4060)
borzavári Creative Commons License 2016.04.22 0 0 4060

Sziasztok!

 

Pár kezdő kérdésem lenne!

 

Az egyik hogy mennyire lehet ingadozó a tej mennyisége? Reggel és este fejjük a kecskéket, és 1 és 1,5 liter között ingadozik.

A másik hogy a két bimbóból mennyire megszokott hogy különböző mennyiségű tej fejhető le?

Illetve ugye jól tudom hogy az abrak mennyisége növeli a tejhozamot?

ez-Ben Creative Commons License 2016.04.22 0 0 4059

 

 :)) Ó...ha tudtuk volna, hogy lesz sütemény, csak, csak... de sehol nem olvastuk a meghívóban pedig többször is átolvastuk oda-vissza. Így kárpótlásként rendeltünk a cukrászdában egy-egy lúdtalpat fejenként ( ez Lacika kedvence :) de csak nem volt az igazi tincses ízharmónia.

 Igaz, utána egy-egy kozel seritalt, annak az üvegén legalább ott díszeleg egy bakkecske.

 ( De így sem voltunk felhőtlenül boldogok :)

Előzmény: fecske+ (4050)
euonymus Creative Commons License 2016.04.21 0 0 4058

A törzstenyésztő is állíthat elő.

Előzmény: törpewyandotte (4057)
törpewyandotte Creative Commons License 2016.04.20 0 0 4057

Sziasztok! Az lenne a kérdésem hogy törzsbakot csak a központi baknevelő telepen keresztül lehet előállítani vagy a tenyésztők maguk is nevelhetnek úgy hogy nem viszik be őket a baknevelő telepre?

booerang Creative Commons License 2016.04.18 0 0 4056

Igen,elég lesz kétszer  fejni őket.

Azért próbáljátok megközelítőleg ugyanakkor fejni,persze egy kis csúszás miatt nem lesz semmi baj.

Én már egy hete mondtam a feleségemnek,hozzuk el őket,még ő mutatta meg a hirdetést,de aztán

valamiért mégsem akart elmenni értük.

Szombaton este felhívtam a nénit,mivel vasárnap úgyis arra megyek,de akkor mondta,hogy épp aznap vitték el őket.

Legalább tudjuk,hova kerültek,legyen sok örömötök bennük!:-)))

Nekem is tetszettek,Tilták fel is tette ide a hirdetést,kb egy hete.

 

Előzmény: borzavári (4055)
borzavári Creative Commons License 2016.04.18 0 0 4055

Igen, tegnap vettük Zalaegerszegen egy nénitől!

Pont olyanok amilyenre vágytam!

Nem igazán értek hozzájuk de azért hozzák a parlagi jelleget.

Az egyik inkább csak gatyás de a másik kifejezetten tincses, fekete-fehér tarkák, szarvaltak, szakállal, az egyiknek

vannak függők a nyakán.

 

Még pár kérdés eszembe jutott:

 

Az egyik hogy a néni 3szor fejte őket, de gondolom elég őket reggel meg este megfejni, nem?

Mert a déli meg az esti már jóval kevesebb volt, csak kibírják estig, nem?

 

A másik meg gondolom hogy az állat szereti ha óramű pontossággal van megfejve, 

de amíg nem áll be nálunk a rendszer (feleségem munkahelyet vált, stb) gondolom 1-2 óra 

csúszás belefér a fejéseknél nem? A lényeg hogy legyenek megfejve, ugyan abban a napszakban.

Bajuk csak nem lehet tőle.

 

Persze amint lehet próbálunk beállni egy időpontra.

Előzmény: booerang (4054)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!