Keresés

Részletes keresés

wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91509
bocsi a viszhangert:)
Előzmény: wulfin (91506)
gasthemall Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91508
90-ben ugyan már.. az olyan régen volt, hogy akkor még én is liberális voltam...:)

"Régebben gondolkodom peak oilban és klímaváltozásban, mint a topiklakók többsége."

És a pík olaj téma doyenje addig jutott, hogy lecseréli az izzóit és mindkét oldalát használja a WC papírnak? :) Nőzhettél, vagy pasizhattál volna inkább....
Előzmény: kilenctizenegy (91502)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91507

Vegul is ha csak varosban fogod hasznalni, es sose utazol sehova...

 

sb

Előzmény: kilenctizenegy (91503)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91506
Egy allitas cafolaratara boven eleg egy ellenpelda. Ilyen kontextusban hozakodtam elo vele.
Előzmény: Fulika (91501)
Fulika Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91505
Irod ezt egy kényelmes székben ülve az erőforrászabáló internet hálózatán keresztül egy CO2-t emisszáló számítógép segítségével teli hassal, biztonságban. Nézz már körül egy kicsit...
Előzmény: Levendula68 (91490)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91504
Egy altalanos allitas cafolatara boven eleg egyetlen ellenpelda.
Előzmény: Fulika (91501)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91503

"Gondolom kisgyereked nincs."

 

Nincs. ha lesz, lesz autó. De akkor is alacsony fogyasztású, távol-keleti, vszleg ehy hibrid Prius.

Előzmény: Törölt nick (91499)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91502

"911 ledekre cseréli a lámpáit! Megmenekültünk..."

 

1990-ben, amikor a Tungsram forgalomba hozta az első magyar kompakt fénycsövet, a Kvadot, az első tíz vásárló között voltam. Akkor a szüleimmel laktam, és rávettem apámat, hogy minden égőt cseréljünk ki.

 

Régebben gondolkodom peak oilban és klímaváltozásban, mint a topiklakók többsége. (Akkor még olajválságnak és globális felmelegedésnek hívták őket.)

Előzmény: gasthemall (91498)
Fulika Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91501
Ez jó, amikor mindenre svédországot hozzuk példának, ami jó, ugyanakkor nem példálózunk akkor vele, amikor nem tetsző folyamatokról van szó (pl bevándorlás), pedig az is svédország. Szerintem a svéd péda nagyon fals, mert ahogy tudom az átlag európai ország nem rendelkezik sem olyan kis népsűrüséggel, sem annyi természeti erőforrással.
Előzmény: wulfin (91482)
Fulika Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91500
Erre nem az a válasz, hogy senki?
Előzmény: gasthemall (91494)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91499

Gondolom kisgyereked nincs.

 

sb

Előzmény: kilenctizenegy (91497)
gasthemall Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91498
911 ledekre cseréli a lámpáit! Megmenekültünk...

"Átlag kétszer annyi ideig használok mindent, mint ameddig szokás."

A WC papírral gyűjtött tapasztalataidat oszd meg velünk lécci :)
Előzmény: kilenctizenegy (91497)
kilenctizenegy Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91497

Én a magam részéről a következőket tettem:

 

Városszéli vékonyfalú téglaházbeli lakásomat egy százéves, belvárosi, méterfalű házban lévő társasházi lakásra cseréltem, ahol 12 alá akkor se megy a hőmérséklet, ha nem fűtök egyátalán. Minden nyílászzáró szigetelt, minden égő energiatakarékos. Mostanában akarom ledre cserélni azokat, amelyikeket sokszor kapcsolok ki-be.

 

Minden műszaki cikknél azt részesítem előnyben, amelyik kevesebbet fogyaszt, ha drágább is. Átlag kétszer annyi ideig használok mindent, mint ameddig szokás.

 

Szelktíven gyűjtöm a hulladékot és bringával viszem a gyűjtőbe.

 

Nincs kocsim, mindenhová kerékpárral és villamossal, vonattal megyek, ahová tudok. Messzebbre repülővel, de ha tehetem, ott se bérelek autót, még ha úgy olcsóbb lenne, akkor sem.

 

Szvsz. ha minden nyugati kortársam csak ennyit tenne, a klímaváltozás mérséklődne, a peak oil meg 100 év múlva jönne.

Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91496

Nyilvan megteszik, ha a megszokott eletszinvonalukat nem erinti, es anyagilag erdekeltek. A lakasok szigetelese nem valodi eletszinvonalcsokkentes, sot, meg a passzivhaz sem az.

 

Az mar igen, ha aszondjuk, nincs futes telen, takarozz be, a hideg elleni harc tulajdonkeppen csak belso tartas kerdese.

 

Apro lepesek lehetsegesek, de azok messze nem elegendok.

 

Csakis radikalis valtozasokkal lehetne elerni a CO2-emisszio jelentos csokkenteset (most ugye elfogadjuk hogy ennek valoban lenne valami hatasa a melegedesre).

 

Annak meg nulla eselye van.

 

sb

Előzmény: wulfin (91493)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91495
"a Föld ökoszisztlmájának elpusztitása"

Azt en azert nem feltem, az jol ki van talalva. Olyan sokszor volt mar hogy a fajok kilencvensok szazaleka kipusztult. De mindig vannak olyanok amiket ha akarnank se tudnank elpusztitani. Pl parlagfu, csotany:)

Ilyen esetben visszaesik a komplexitas, majd egyszerubb elolenyekbol ujra felepul.

De en azt se gondolom hogy magunkat ki fogjuk irtani, legfeljebb lecsokken a nepesseg.
Előzmény: Levendula68 (91487)
gasthemall Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91494
"Gödel tétele "csak" ennyi, nem érvenyteleníti a jól működő rendszereket, csak megmutatja, hogy vannak határaik."

Neked lehet, hogy csak ennyi, de pl. Stephen William Hawking "világnézetét" kissé felborította: "Gödel and the end of physics" bár hol van ő hozzánk :)

Gödel tétele nem is a gyakorlatot változtatja meg sokkal inkább filozófiai hatása van, ugyanis megtorpedózza a tudományosan determinisztikus világképet (a jelenleg uralkodó világnézetet a Newtoni gondolkodást). És implicite kimondja, hogy a megismerésnek nincsenek határai , illetve bármely tetszőleges tudományos elmélet inkonzisztens.

Jó akkor egy egyszerű paradox :)

A krétai borbély mindenkinek levágja a szakállát aki nem maga borotválkozik.

Kérdés:

Ki vágja a krétai borbély szakállát?
Előzmény: ÁtlagFf_1963 (91451)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91493
"Ebbol onkentesen senki sem fog leadni egy grammot sem, sporoljon mas."

Dehogynem, ha nyilvanvalova valik hogy ez a jovo utja. Pl mar most is sokan szigetelik a hazukat amivel sporolhatnak az energian. Onszantukbol. Meghulyultek volna?
Előzmény: Törölt nick (91492)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91492

Azt nem erted, hogy az emberi termeszet nehezen tud megbirkozni olyan tavlatokkal, amik kivul esnek a hatosugaran. Minnel egyszerubb, hetkoznapibb gondolkodasu, annal inkabb.

 

Kulonosen manapsag nehez hosszutavra tervezni. Azt sem tudom, mi lesz velunk 5 ev mulva, hol leszek majd, mit fogok csinalni. Terveim vannak persze, de 5 eve sem tudtam volna megsaccolni, hogy ma mi lesz, meg csak megkozelitoleg sem.

 

Annyi a bizonytalansag, hogy ebbe mar nem fer bele a 100 eves tavlat, meg az unokak.

 

Sajnos.

 

Es akkor meg az is ott van, hogy mindenki jobban akar elni. Persze a penz nem boldogit, meg az anyagi javak sem, de azert az eletet kenyelmesebbe teszi.

 

Ebbol onkentesen senki sem fog leadni egy grammot sem, sporoljon mas.

 

 

sb

 

 

 

 

Előzmény: Levendula68 (91490)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91491

Olvassa az egyszeri polgar, hogy 50 ev mulva a jegesmedvek nagy resze kipusztul.

 

Es akkor mi van? Van az allatkertben annyi, amennyire kivancsi, a dodo is kipusztult meg az erszenyes farkas, oszt mi lett? Semmi.

 

Plane ha azt is elolvassa, mit kene tenni neki, hogy megmaradjanak a jegesmacik.

 

Radikalis fogyasztascsokkentes. Nincs auto, nincs utazas, nincs DVD meg hetzenes mobil, nincs chillei cseresznye, nincs ruhazkodas, nincs futes. Nincs melo se.

 

Hogy mi? Hat ott dogoljenek meg azok a bolhas medvek, ahol vannak. Akadjon a torkukon a gyurusfoka.

 

---

 

Remenytelen.

 

sb

Előzmény: Levendula68 (91487)
Levendula68 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91490

Engem speciel érdekel; az, hogy ezek szerint téged az sem érdekel, mi lesz a saját unokáiddal - több, mint sokatmondó.

 

(Pontosan az általad képviselt mentalitás miatt gondolom, hogy az ember nem érdemli meg ezt a Földet, ezért nem is lesz kár érte, ha végleg kinyirja saját magát).

 

A természetet a milliónyi   csodájával és szépségével,  azt viszont borzalmasan sajnálom. Azért valóban kár.

 

Előzmény: Törölt nick (91489)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91489

Valoban nem, de az nem igazan erdekel senkit nehany elborult agyu kornyezetvedon kivul, hogy mi lesz 100 ev mulva.

 

Hosszutavon mindannyian meghalunk.

 

Carpe diem.

 

sb

Előzmény: Levendula68 (91487)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91488

"En ev alatt kb tizedere csokkentetettem a CO2 kibocsajtasom (csaladi szinten) "

 

Nem mindenki tud passzivhazat epiteni. Meg ha akarna, akkor sem.

 

Gondolom egyertelmu, hogy ez sem megoldas globalisan.

 

Raadasul nem kene elfelejteni azt, hogy a fejlett vilag kapalozhat ahogy akar, Kina meg India meg a tobbiek ugyis beleszarnak az egeszbe.

 

sb

 

Előzmény: wulfin (91483)
Levendula68 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91487
Gondolom, abban egyetértünk, hogy a fajok és az ember  tömeges kihalása,  a Föld ökoszisztlmájának elpusztitása nem tartozik a közös érdekek közé?
Előzmény: Törölt nick (91486)
Törölt nick Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91486

"rengeteget segitene a  radikális fogyasztáscsökkentés is. "

 

Errol beszelek.

 

Masszunk vissza a fara.

 

En egeszen konkretan nem nagyon tudom, hogy szemely szerint hogyan tudnam a csaladunk CO2-emissziojat anelkul csokkenteni, hogy ne jarjon egyutt azzal, hogy komolyan leadjuk az (egyebkent sem magas) eletszinvonalunkat.

 

Ha valaki ilyet akarna ramkenyszeriteni, azt nagyon utalnam. Ha tehetnem, nem szavaznek ra.

 

Egyebkent meg a radikalis fogyasztascsokkentes = egy csomo termek es szolgaltatas piaca megszunik => bazi nagy munkanelkuliseg, gazdasagi csod, blabla.

 

Mondjuk a jovoben nem kivanunk kutyat tartani hobbibol, mert az felesleges, igy nem lesz szukseg a kutyakajagyarakra sem.

 

De millio peldat lehet mondani.

 

"a közösség érdeke előbbrevaló az egyénénél"

 

Azt ne nagyon probald egyedul eldonteni, hogy mi a kozosseg erdeke.

 

sb

Előzmény: Levendula68 (91481)
Levendula68 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91485

Ezért mondtam, hogy kényszeriteni kell az embereket, nem kérni. Ha az ember úgy érzi, minden áldozat hiábavaló a részéről, mert ő egyedül hozza meg azt, és rajta kivül kvázi senki, akkor még az sem fog tenni sokat, aki amúgy hajlandó lenne rá.

 

Én is csak kisebb dolgokat tettem eddig, de sokkal többre is hajlandó lennék, ha mindenki rá lenne kényszeritve. Cseppeket merni a tengerből - ennek nincs sok értelme.

Előzmény: wulfin (91484)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91484
"a vezetőknek kutya kötelessége lenne MINDENT megtenni az okok megszüntetése érdekében"

De mielott rajtuk ilyet akarsz szamon kerni, fel kell tenni a kerdest te magad mit tettel.
Előzmény: Levendula68 (91477)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91483
"Ha megkerdeznek az embereket, hogy hajlandok lennenek-e olyan eletszinvonalon elni, ami nem jar CO2 emisszioval, akkor egyertelmuen az lenne a valasz, hogy nem."

Mert a ketto kozott szerinted van valami osszefugges? En ev alatt kb tizedere csokkentetettem a CO2 kibocsajtasom (csaladi szinten) mikozben novekdett az eletszinvonalam (kerdes persze ennek mi a definicoja, de szerintem alapvetoen ertekrend kerdese ez a dolog)
Előzmény: Törölt nick (91479)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91482
"A gond ott van, hogy semmifele alternativank nincsen. annyit tehetunk, hogy visszamaszunk a fara, akkor nem lesz CO2 emisszio."

Ugyan mar. Svedorszag mar vagy husz eve bevezetette a CO2 adot aminek kovetkezteben drasztikusan csokkent a CO2 kibcsoajtasauk es joval kevesbe fuggenek az egyre dragulo fosszilis energiatol. Nem mentek a fara, a gazdasaguk mindezek mellett jelentosen novekedett is. Kevesebb csengohangot kell gyartani es tobb chp-t. Nem olyan ordongos dolog, a sok ertelmetlen munkat vegzo embernek kene ertelmes munkat adni es nem kell senkinek fara masznia.
Előzmény: Törölt nick (91479)
Levendula68 Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91481
"Ha megkerdeznek az embereket, hogy hajlandok lennenek-e olyan eletszinvonalon elni, ami nem jar CO2 emisszioval, akkor egyertelmuen az lenne a valasz, hogy nem."

 

És ki mondta, hogy a teendőket  valamiféle kivánságműsor keretében kéne megszavaztatni?

 

Nem. Nyilvánvaló, hogy csak a kényszer működhet, épp azért, mert a közösség érdeke előbbrevaló az egyénénél. Nem kell fára mászni ehhez, rengeteget segitene a  radikális fogyasztáscsökkentés is.

 

Előzmény: Törölt nick (91479)
wulfin Creative Commons License 2009.08.03 0 0 91480
"Fajdalom, de ha valoban az emberi CO2-emisszio melegiti a bolygot, akkor nem tudunk ellene tenni semmit."

Ez azert nem egeszen igy van, minimalis befektetessel lehet tenni ez ugyben. Sok feher festek kell hozza:

http://blogs.wsj.com/environmentalcapital/2009/05/27/steven-chu-white-roofs-to-fight-global-warming/

Szerintem egyebkent globalisan nezve ez a felmelgedes dolog lehet hogy tobb elonnyel jar mint hatrannyal, pl az eltarhato populacio meret konnyen lehet hogy novekszik tole (mar ha ez elony). Csak ugye a populacio eloszlasaval van gond (pl tomeges vizhiany).

Előzmény: Törölt nick (91474)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!